„Хи шуд аполоджайз”http://delnicite.blogspot.com/2010/05/blog-post_17.html17 май 2010, Из делниците на един луд
Дянков се вбеси на критиките на Параванката и му се озъби: „Кой за каквото е учил, с това да се занимава! Аз имам докторат по икономика в един от най-добрите университети в света. А Първанов какво е учил? История на комунизма."
Дянков, кой у нас се занимава с това, дето е учил, бе! Премиерът ли работи пожарникар, Цецко ли като даскал по физическо… И изобщо дай да не отваряме тая тема кой къде е завършил, щото ще стигнем до Магнаурската школа в Симеоново и ще стане малко сложно… За теб, де. „Характерът, учи премиерът Борисов, е по-важен от образованието”.
Абе, Дянков, верно ли бъркаш цифри и числа, както пише гражданинът Гълъбов в „Афера”? Да знаеш, че това не отива на възпитаник на престижен университет! Гълъбов вика, че у нас „дори и тези, които са изучавали “история на комунизма” правят разлика между “Число” и “Цифра”.
Според мен те и между числа и числа правят разлика!
Иначе Параванов верно е специалист единствено по история на комунизма. Още като студент имал пълни шестици по „История на БКП”, „История на КПСС” и „Научен комунизъм”. Само по „История на България” имал четворка, обаче животът показа, че правилно не го е интересувала историята на България, докато познаването на историята на БКП се оказа много полезно. Да напомням ли и колко още познавачи на историята на БКП станаха после превъзходни демократи?! Само проф. Евгени Дайнов да беше родил Институтът по история на БКП, пак стигаше. А той ни даде и Параванов… И, ако трябва да сме честни, Параванов е един от малкото, които се занимават с това, което е учил. Така де, не е ли така?! Или някой смята, че БСП е различно от БКП? Напразно смята така.
Между другото, спомням си, че в учебника по история на БКП, след като се описваше жестоката експлоатация на пролетариата, се даваше пример какво може да си купи един пролетарий с надницата си в предвоенната 1939 г.: кило сирене, кило кашкавал, 1 хляб, кило агнешко, пакет “Джебел" и още едно-две неща, ама съм ги забравил. Та господин социалният президент, ако и той ги помни тия цифри, има реални критерии да прецени къде се намира в момента икономиката на родината и какво е благосъстоянието на народа.
То не че и ние не го усещаме благосъстоянието, но все си е друго да ти го кажат учените. Според експертите на Уникредит Булбанк потребителските разходи на домакинствата ще достигнат предкризисните нива през 2015 г. А през 2008 г. бяхме почти стигнали нивото от 1939 г.
Затова изобщо подминах без внимание съобщението на големия физик и нобелов лауреат Стивън Хокинг, че човек може да пътува във времето. Щото вика, че можело само в бъдещето, докато миналото било затворено за нас. А аз, като гледам, ние само из миналото си пътуваме… Някак си все не успяваме да се случим на едно място с бъдещето. Все ни казват, че бъдещето аха да настъпи и все нещо се обърква. На мен вече не ми е и любопитно какво представлява това бъдеще… Прав е Хашек, има само един път нататък: „Чрез светло пиво - към светло бъдеще!”
Машина на времето… Глупости на търкалета. Представете си, че летите назад в миналото. И някъде над 1956 г. срещате един пролетарий, който пътува от 1939 г. към 2010. Ще имате ли мъжеството да го погледнете в очите?
Не мисля!
Като цяло на мен ми се струва, че в икономическата политика на възпитаника на престижните университети цари известен волунтаризъм. И се чудя как да го направим известен и на Дянков.
Пък госпожа Лиляна Филипова ми пише, че в сайта на Външно информацията за това как се получава българска виза била само на български. „Повечето желаещи да получат такава информация едва ли владеят нашия език.”
Ами да го научат бе, госпожа. За къде са тръгнали без български? Нали помните извода на оня милиционер, дето едни чужденци го питали на пет езика за пътя, а накрая той заключил: „Кел файда като знаят толкова езици! Да не би да се оправиха!” А сега времената са малко милиционерски. Премиерът е бивш милиционер и монолингвист. Ако трябва да сме честни, той смята, че знаенето на английски е важно и учи. Наскоро в интервю по телевизора даде доказателства, че напредва. Освен „конгратюлейшън”, показа, че е научил и една цяла реплика: „хи шуд аполоджайз”. Бих могъл да поразсъждавам защо не е научил първо той да се извинява на английски, но ще отнеме много място…
Докато сме още на милиционерщините. От едно интервю на ген. Румен Миланов, съветник на Бойко, оставам с впечатление, че рейтингът започва да си отмъщава. Щото никой не си слага пръста между две добре зацепени зъбни колела, не ли? Ген. Миланов вика: „Смущава ме начинът, по който беше задържан бившият министър Цонев. Противно на моите разбирания той беше наречен от Роман Василев “престъпник”, преди да се е произнесъл съдът… Задържаният трябва да носи своята отговорност - да, но той е и гражданин и има права.”
Закон №1: „Никога не засенчвай вишестоящите!”
Малко преди парламентарните избори във Великобритания "Гардиън" и "Таймс", сред най-авторитетните на острова, обявиха, че оттеглят подкрепата си за Гордън Браун и минават на страната на консерваторите и либералите. Точно както направиха вестниците на Делян Пеевски на парламентарните избори лани. Или не беше така?
Сетих се затова, защото по телевизора премиерът ме убеждава от Виена, където е срещата на българските вестници, че „Медиите в България са 100% частни и независими от държавата.”
На книга, демек по конституция, е точно така. В живота обаче става малко по-иначе. Какво мислите ще стане, ако тъй както „Монитор”, „Телеграф” и другите вестници на Пеевски са независими от държавата, тази държава изведнъж реши и извади от Корпоративна търговска банката на Цветан Василев 408 млн., които големите български предприятия държат там? Това са почти половината от парите на 18-те най-големи наши предприятия. Ами ще стане каквото стана. Пеевски ще се завърти толкова бързо, че ще си целуне задника. И от вдъхновен поддръжник на тройната коалиция, за една нощ ще се превърне в най-верен поддръжник на „Боко Тиквата”. Гардиан ли? А бой? На един премиер е много лесно да обясни на един банкер как може да престане да му върви. И по моя информация това обяснение се е състояло. Разправяше ми човек как Бойко пред него се е заканвал в изборната нощ: „Е сега ще им е… майката”. Но това свещенодействие някак остана неизпълнено. Нещо повече, от декември 2009 г. до края на март 2010 г. държавните пари в КТБ са се увеличили с 20 млн.
Защото, дето беше рекъл някой, дошло е време да те бият с морков и да ядеш тояга. Ако някой не го е разбрал, ще го разбере.
Но стига с тая политика. Във връзка с наближаващия празник 24 май, Денят на книжнината, в Белослав се провело традиционното рали с картончета, пардон, трабантчета. Но по-интересното е, че в едно трабантче се качили 19 човека, с което счупили досегашния рекорд (17 човека и куче). В трабантче, представяте ли си?! Аз не съм карал трабантче и не знам дали наистина е толкова тясно, колкото разправят. Но съдя по едно дело, което се гледаше навремето в Пазардшишкия окръжен съд. Една мома съдеше един, че я изнасилил. И съдията пита момата: „Добре де, а вие не се ли опитахте да избягате?” Пък тя му вика: „Другарю съдия, вас е…. ли са ви в трабантче, да видите как се бяга?!”
Ало, пенсиите, за малко да забравя да ви почеша и днес. „Стандарт” предупреждава: „Не е време за купуване на долари”. Така си е! Сега е време да продавате доларите и да минете на дълга позиция в евра. Е, дълга, дълга, колкото позволява клиничната ви пътека.
Ей, ама дори и да се надцените, нема страшно! Ще остане за унуките. Ще ви благославят, да не повярваш…
