Автор Тема: Политика  (Прочетена 276727 пъти)

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #15 -: 23 Май, 2010, 03:48:19 »
0
Ето и една статийка от Тони Филипов (предложение номер едно от горният ми пост), ако не сте го чели, да видите горе-долу стила. Аз лично се попикавам от смях:

„Хи шуд аполоджайз”
Дянков се вбеси на критиките на Параванката и му се озъби: „Кой за каквото е учил, с това да се занимава! Аз имам докторат по икономика в един от най-добрите университети в света. А Първанов какво е учил? История на комунизма."
Дянков, кой у нас се занимава с това, дето е учил, бе! Премиерът ли работи пожарникар, Цецко ли като даскал по физическо… И изобщо дай да не отваряме тая тема кой къде е завършил, щото ще стигнем до Магнаурската школа в Симеоново и ще стане малко сложно… За теб, де. „Характерът, учи премиерът Борисов, е по-важен от образованието”.
Абе, Дянков, верно ли бъркаш цифри и числа, както пише гражданинът Гълъбов в „Афера”? Да знаеш, че това не отива на възпитаник на престижен университет! Гълъбов вика, че у нас „дори и тези, които са изучавали “история на комунизма” правят разлика между “Число” и “Цифра”.
Според мен те и между числа и числа правят разлика!

Иначе Параванов верно е специалист единствено по история на комунизма. Още като студент имал пълни шестици по „История на БКП”, „История на КПСС” и „Научен комунизъм”. Само по „История на България” имал четворка, обаче животът показа, че правилно не го е интересувала историята на България, докато познаването на историята на БКП се оказа много полезно. Да напомням ли и колко още познавачи на историята на БКП станаха после превъзходни демократи?! Само проф. Евгени Дайнов да беше родил Институтът по история на БКП, пак стигаше. А той ни даде и Параванов… И, ако трябва да сме честни, Параванов е един от малкото, които се занимават с това, което е учил. Така де, не е ли така?! Или някой смята, че БСП е различно от БКП? Напразно смята така.
Между другото, спомням си, че в учебника по история на БКП, след като се описваше жестоката експлоатация на пролетариата, се даваше пример какво може да си купи един пролетарий с надницата си в предвоенната 1939 г.: кило сирене, кило кашкавал, 1 хляб, кило агнешко, пакет “Джебел" и още едно-две неща, ама съм ги забравил. Та господин социалният президент, ако и той ги помни тия цифри, има реални критерии да прецени къде се намира в момента икономиката на родината и какво е благосъстоянието на народа.
То не че и ние не го усещаме благосъстоянието, но все си е друго да ти го кажат учените. Според експертите на Уникредит Булбанк потребителските разходи на домакинствата ще достигнат предкризисните нива през 2015 г. А през 2008 г. бяхме почти стигнали нивото от 1939 г.
Затова изобщо подминах без внимание съобщението на големия физик и нобелов лауреат Стивън Хокинг, че човек може да пътува във времето. Щото вика, че можело само в бъдещето, докато миналото било затворено за нас. А аз, като гледам, ние само из миналото си пътуваме… Някак си все не успяваме да се случим на едно място с бъдещето. Все ни казват, че бъдещето аха да настъпи и все нещо се обърква. На мен вече не ми е и любопитно какво представлява това бъдеще… Прав е Хашек, има само един път нататък: „Чрез светло пиво - към светло бъдеще!”
Машина на времето… Глупости на търкалета. Представете си, че летите назад в миналото. И някъде над 1956 г. срещате един пролетарий, който пътува от 1939 г. към 2010. Ще имате ли мъжеството да го погледнете в очите?
Не мисля!
Като цяло на мен ми се струва, че в икономическата политика на възпитаника на престижните университети цари известен волунтаризъм. И се чудя как да го направим известен и на Дянков.
Пък госпожа Лиляна Филипова ми пише, че в сайта на Външно информацията за това как се получава българска виза била само на български. „Повечето желаещи да получат такава информация едва ли владеят нашия език.”
Ами да го научат бе, госпожа. За къде са тръгнали без български? Нали помните извода на оня милиционер, дето едни чужденци го питали на пет езика за пътя, а накрая той заключил: „Кел файда като знаят толкова езици! Да не би да се оправиха!” А сега времената са малко милиционерски. Премиерът е бивш милиционер и монолингвист. Ако трябва да сме честни, той смята, че знаенето на английски е важно и учи. Наскоро в интервю по телевизора даде доказателства, че напредва. Освен „конгратюлейшън”, показа, че е научил и една цяла реплика: „хи шуд аполоджайз”. Бих могъл да поразсъждавам защо не е научил първо той да се извинява на английски, но ще отнеме много място…
Докато сме още на милиционерщините. От едно интервю на ген. Румен Миланов, съветник на Бойко, оставам с впечатление, че рейтингът започва да си отмъщава. Щото никой не си слага пръста между две добре зацепени зъбни колела, не ли? Ген. Миланов вика: „Смущава ме начинът, по който беше задържан бившият министър Цонев. Противно на моите разбирания той беше наречен от Роман Василев “престъпник”, преди да се е произнесъл съдът… Задържаният трябва да носи своята отговорност - да, но той е и гражданин и има права.”
Закон №1: „Никога не засенчвай вишестоящите!”
Малко преди парламентарните избори във Великобритания "Гардиън" и "Таймс", сред най-авторитетните на острова, обявиха, че оттеглят подкрепата си за Гордън Браун и минават на страната на консерваторите и либералите. Точно както направиха вестниците на Делян Пеевски на парламентарните избори лани. Или не беше така?
Сетих се затова, защото по телевизора премиерът ме убеждава от Виена, където е срещата на българските вестници, че „Медиите в България са 100% частни и независими от държавата.”
На книга, демек по конституция, е точно така. В живота обаче става малко по-иначе. Какво мислите ще стане, ако тъй както „Монитор”, „Телеграф” и другите вестници на Пеевски са независими от държавата, тази държава изведнъж реши и извади от Корпоративна търговска банката на Цветан Василев 408 млн., които големите български предприятия държат там? Това са почти половината от парите на 18-те най-големи наши предприятия. Ами ще стане каквото стана. Пеевски ще се завърти толкова бързо, че ще си целуне задника. И от вдъхновен поддръжник на тройната коалиция, за една нощ ще се превърне в най-верен поддръжник на „Боко Тиквата”.
Гардиан ли? А бой? На един премиер е много лесно да обясни на един банкер как може да престане да му върви. И по моя информация това обяснение се е състояло. Разправяше ми човек как Бойко пред него се е заканвал в изборната нощ: „Е сега ще им е… майката”. Но това свещенодействие някак остана неизпълнено. Нещо повече, от декември 2009 г. до края на март 2010 г. държавните пари в КТБ са се увеличили с 20 млн.
Защото, дето беше рекъл някой, дошло е време да те бият с морков и да ядеш тояга.
Ако някой не го е разбрал, ще го разбере.
Но стига с тая политика. Във връзка с наближаващия празник 24 май, Денят на книжнината, в Белослав се провело традиционното рали с картончета, пардон, трабантчета. Но по-интересното е, че в едно трабантче се качили 19 човека, с което счупили досегашния рекорд (17 човека и куче). В трабантче, представяте ли си?! Аз не съм карал трабантче и не знам дали наистина е толкова тясно, колкото разправят. Но съдя по едно дело, което се гледаше навремето в Пазардшишкия окръжен съд. Една мома съдеше един, че я изнасилил. И съдията пита момата: „Добре де, а вие не се ли опитахте да избягате?” Пък тя му вика: „Другарю съдия, вас е…. ли са ви в трабантче, да видите как се бяга?!”
Ало, пенсиите, за малко да забравя да ви почеша и днес. „Стандарт” предупреждава: „Не е време за купуване на долари”. Така си е! Сега е време да продавате доларите и да минете на дълга позиция в евра. Е, дълга, дълга, колкото позволява клиничната ви пътека.
Ей, ама дори и да се надцените, нема страшно! Ще остане за унуките. Ще ви благославят, да не повярваш…
I say what I do and do what I say.

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #16 -: 23 Май, 2010, 04:11:35 »
0
"Kouna me kouna pou me kounages!" - гръцка шега "Люлей ме люлко, дето си ме люляла!"
от гръцки:
Kouna - люлка
Kouneva - люлеещата се

 

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38887
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
0
Закопчейте коланите отзад, за да вървим напред
http://ivo.bg/2010/05/23/закопчейте-коланите-отзад-за-да-върви/
23 май 2010, Иво Инджев

Първото нещо , което си помислих при появата на статистиката за масовото пренебрегване на коланите на задните седалки на автомобилите (цели 96 на сто от българите не го правят) беше : “ моите деца са сред онези 4 на сто”! Предполагам, че и за децата на още доста българи важи същото. Но за възрастните въпросните ...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38887
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
„Хи шуд аполоджайз”
« Отговор #18 -: 23 Май, 2010, 15:09:45 »
0
„Хи шуд аполоджайз”
http://delnicite.blogspot.com/2010/05/blog-post_17.html
17 май 2010, Из делниците на един луд

Дянков се вбеси на критиките на Параванката и му се озъби: „Кой за каквото е учил, с това да се занимава! Аз имам докторат по икономика в един от най-добрите университети в света. А Първанов какво е учил? История на комунизма."
Дянков, кой у нас се занимава с това, дето е учил, бе! Премиерът ли работи пожарникар, Цецко ли като даскал по физическо… И изобщо дай да не отваряме тая тема кой къде е завършил, щото ще стигнем до Магнаурската школа в Симеоново и ще стане малко сложно… За теб, де. „Характерът, учи премиерът Борисов, е по-важен от образованието”.
Абе, Дянков, верно ли бъркаш цифри и числа, както пише гражданинът Гълъбов в „Афера”? Да знаеш, че това не отива на възпитаник на престижен университет! Гълъбов вика, че у нас „дори и тези, които са изучавали “история на комунизма” правят разлика между “Число” и “Цифра”.
Според мен те и между числа и числа правят разлика!
Иначе Параванов верно е специалист единствено по история на комунизма. Още като студент имал пълни шестици по „История на БКП”, „История на КПСС” и „Научен комунизъм”. Само по „История на България” имал четворка, обаче животът показа, че правилно не го е интересувала историята на България, докато познаването на историята на БКП се оказа много полезно. Да напомням ли и колко още познавачи на историята на БКП станаха после превъзходни демократи?! Само проф. Евгени Дайнов да беше родил Институтът по история на БКП, пак стигаше. А той ни даде и Параванов… И, ако трябва да сме честни, Параванов е един от малкото, които се занимават с това, което е учил. Така де, не е ли така?! Или някой смята, че БСП е различно от БКП? Напразно смята така.
Между другото, спомням си, че в учебника по история на БКП, след като се описваше жестоката експлоатация на пролетариата, се даваше пример какво може да си купи един пролетарий с надницата си в предвоенната 1939 г.: кило сирене, кило кашкавал, 1 хляб, кило агнешко, пакет “Джебел" и още едно-две неща, ама съм ги забравил. Та господин социалният президент, ако и той ги помни тия цифри, има реални критерии да прецени къде се намира в момента икономиката на родината и какво е благосъстоянието на народа.
То не че и ние не го усещаме благосъстоянието, но все си е друго да ти го кажат учените. Според експертите на Уникредит Булбанк потребителските разходи на домакинствата ще достигнат предкризисните нива през 2015 г. А през 2008 г. бяхме почти стигнали нивото от 1939 г.
Затова изобщо подминах без внимание съобщението на големия физик и нобелов лауреат Стивън Хокинг, че човек може да пътува във времето. Щото вика, че можело само в бъдещето, докато миналото било затворено за нас. А аз, като гледам, ние само из миналото си пътуваме… Някак си все не успяваме да се случим на едно място с бъдещето. Все ни казват, че бъдещето аха да настъпи и все нещо се обърква. На мен вече не ми е и любопитно какво представлява това бъдеще… Прав е Хашек, има само един път нататък: „Чрез светло пиво - към светло бъдеще!”
Машина на времето… Глупости на търкалета. Представете си, че летите назад в миналото. И някъде над 1956 г. срещате един пролетарий, който пътува от 1939 г. към 2010. Ще имате ли мъжеството да го погледнете в очите?
Не мисля!
Като цяло на мен ми се струва, че в икономическата политика на възпитаника на престижните университети цари известен волунтаризъм. И се чудя как да го направим известен и на Дянков.
Пък госпожа Лиляна Филипова ми пише, че в сайта на Външно информацията за това как се получава българска виза била само на български. „Повечето желаещи да получат такава информация едва ли владеят нашия език.”
Ами да го научат бе, госпожа. За къде са тръгнали без български? Нали помните извода на оня милиционер, дето едни чужденци го питали на пет езика за пътя, а накрая той заключил: „Кел файда като знаят толкова езици! Да не би да се оправиха!” А сега времената са малко милиционерски. Премиерът е бивш милиционер и монолингвист. Ако трябва да сме честни, той смята, че знаенето на английски е важно и учи. Наскоро в интервю по телевизора даде доказателства, че напредва. Освен „конгратюлейшън”, показа, че е научил и една цяла реплика: „хи шуд аполоджайз”. Бих могъл да поразсъждавам защо не е научил първо той да се извинява на английски, но ще отнеме много място…
Докато сме още на милиционерщините. От едно интервю на ген. Румен Миланов, съветник на Бойко, оставам с впечатление, че рейтингът започва да си отмъщава. Щото никой не си слага пръста между две добре зацепени зъбни колела, не ли? Ген. Миланов вика: „Смущава ме начинът, по който беше задържан бившият министър Цонев. Противно на моите разбирания той беше наречен от Роман Василев “престъпник”, преди да се е произнесъл съдът… Задържаният трябва да носи своята отговорност - да, но той е и гражданин и има права.”
Закон №1: „Никога не засенчвай вишестоящите!”
Малко преди парламентарните избори във Великобритания "Гардиън" и "Таймс", сред най-авторитетните на острова, обявиха, че оттеглят подкрепата си за Гордън Браун и минават на страната на консерваторите и либералите. Точно както направиха вестниците на Делян Пеевски на парламентарните избори лани. Или не беше така?
Сетих се затова, защото по телевизора премиерът ме убеждава от Виена, където е срещата на българските вестници, че „Медиите в България са 100% частни и независими от държавата.”
На книга, демек по конституция, е точно така. В живота обаче става малко по-иначе. Какво мислите ще стане, ако тъй както „Монитор”, „Телеграф” и другите вестници на Пеевски са независими от държавата, тази държава изведнъж реши и извади от Корпоративна търговска банката на Цветан Василев 408 млн., които големите български предприятия държат там? Това са почти половината от парите на 18-те най-големи наши предприятия. Ами ще стане каквото стана. Пеевски ще се завърти толкова бързо, че ще си целуне задника. И от вдъхновен поддръжник на тройната коалиция, за една нощ ще се превърне в най-верен поддръжник на „Боко Тиквата”. Гардиан ли? А бой? На един премиер е много лесно да обясни на един банкер как може да престане да му върви. И по моя информация това обяснение се е състояло. Разправяше ми човек как Бойко пред него се е заканвал в изборната нощ: „Е сега ще им е… майката”. Но това свещенодействие някак остана неизпълнено. Нещо повече, от декември 2009 г. до края на март 2010 г. държавните пари в КТБ са се увеличили с 20 млн.
Защото, дето беше рекъл някой, дошло е време да те бият с морков и да ядеш тояга. Ако някой не го е разбрал, ще го разбере.
Но стига с тая политика. Във връзка с наближаващия празник 24 май, Денят на книжнината, в Белослав се провело традиционното рали с картончета, пардон, трабантчета. Но по-интересното е, че в едно трабантче се качили 19 човека, с което счупили досегашния рекорд (17 човека и куче). В трабантче, представяте ли си?! Аз не съм карал трабантче и не знам дали наистина е толкова тясно, колкото разправят. Но съдя по едно дело, което се гледаше навремето в Пазардшишкия окръжен съд. Една мома съдеше един, че я изнасилил. И съдията пита момата: „Добре де, а вие не се ли опитахте да избягате?” Пък тя му вика: „Другарю съдия, вас е…. ли са ви в трабантче, да видите как се бяга?!”
Ало, пенсиите, за малко да забравя да ви почеша и днес. „Стандарт” предупреждава: „Не е време за купуване на долари”. Така си е! Сега е време да продавате доларите и да минете на дълга позиция в евра. Е, дълга, дълга, колкото позволява клиничната ви пътека.
Ей, ама дори и да се надцените, нема страшно! Ще остане за унуките. Ще ви благославят, да не повярваш…
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38887
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Защо умират вицовете?
« Отговор #19 -: 23 Май, 2010, 15:09:46 »
0
Защо умират вицовете?
http://delnicite.blogspot.com/2010/05/blog-post_14.html
14 май 2010, Из делниците на един луд

Експерти от Русенския университет, ВМРО и др. огранизации предупреждават, че след по-малко от 40 г. българите ще са малцинство. Те и в момента били малцинство в 34 общини, а в други 41 били фифти-фифти с циганите и турците. По раждаемост сме били на 204 място в света, а по смъртност – на 19-то. Циганите били вече 4,7%, но раждаемостта при тях била 70%.
Вижте какво, това не е непременно нещо лошо. Дори може да се окаже, че има много добри страни. Например, не е изключено тогава циганите да ни плащат тока и водата. Природозащитните организации да се заемат приоритетно с нас. Сигурно ще се учреди Ден на българите, Декада на българското включване. Данъци нанай, Сорос ще пренасочи парите от ромските към българските фондации, ние ще ги крадем и ще си строим големи къщи… И секс, секс, секс… Без презерватив.
Не мислите ли, че след като ние 20 г. не можем да оправим държавата, ще е справедливо да отстъпим на циганите и те да поуправляват малко? Не е голяма философия да си направят набързо един ЦЕРБ (Цигани за европейско развитие на България). А може и ЦСП. Циганите се раждат убедени социалисти. (Асан, обичаш домати? Да ги ям да, иначе не!)
За да израснат циганите държавнически, предлагам да се помисли и да им се даде още сега пълна автономия - собствен бюджет, който да си пълнят с техните си данъци, собствен ТЕЦ, със собствени жици (бакър), собствено ВиК... Разбира се, има риск да стане като с Либерия, където американците си изселиха негрите... Но ние и така вървим натам. Точно по тая причина д-р Филипов рефлагира.
В контекста на това бъдеще ми се видя доста архаична всенародната кампания за обявяването на 24 май за национален празник, която отпочват в Шумен. Дано намерят достатъчно основания, но лично ние сме скептичен. На протеста на СУ за орязания бюджет ректорът проф. Илчев каза, че държавната издръжка за един студент била с 20% по-ниска от издръжката на един средношколец. Вероятно, ако се провери, ще се окаже, че издръжката на средношколеца е по-ниска от тази на ученика в началното училище. И като крайно, ще стигнем до кифлата и ябълката, които държавата трябва да осигурява, но все не успява, щото некой ги краде… И почти съм сигурен, че не са циганите. Между другото статистиката показва, че за последните 100 г. циганите у нас са се увеличили 4 пъти. А по мои наблюдения циганията само за последните 20 г. се е увеличила над 10 пъти. Не може да се дължи само на тях.
Ще ви призная честно пък вие си мислете каквото искате. Аз на 24 май обикновено се напивам още на обяд. Мразя да чествам работи, дето ги нямаме. Като си пийнеш, ни един от проблемите на честваната обществена сфера не е в състояние да те трогне. А като съм трезвен ми става мъка. За образованието ми става мъка, за учителите, за учениците, за науката, за културата, за пенсионерите... И за мен си ми става мъка. И за детето. И за тъщата, ако щете вервайте, и за нея ми става мъка...
Празник на писмеността, на азбуката… Те половината букви изпопадаха, препинателните знаци са заменени с емотикони, главните букви и запетайките са станали досадни предразсъдъци… Погледнете вестниците как се списват и нема що да говорим повече за нуждата от такъв национален празник. Само в една статия на днешния "Новинар" можете да видите: "павильон", "кебабче", "съжелявам", "бълагарският"... И това не в текст на некой начинаещ льохман, а на "големия" поет Тома Марков!
Един университетски преподавател получава годишно толкова, колкото членестоногите от „Левски” и ЦСКА получават месечно. Мога да дам още много примери за неинтелигентни форми на живот, които са за предпочитане, но знам, че и вие можете.
Като споменахме Алма матер, та се сещаме, че 22-годишен студент по химия в СУ станал българското лице на науката за 2010 г. и ще представи страната ни на международния финал на конкурса „Лаборатория за слава". И ще спечели, помнете ми думата. Щото на нас химията ни е в кръвта, влиза ни още с майчината коластра. Древните казвали: „Ние сме това, което ядем.” И какво ядем? Какво пием? Какво дишаме? Отвсякъде ни дебнат алхимици, които превръщат неядливи продукти в ядливи. Ето и днес чета, за някакво „окрехкотено” пилешко. Инжектирали месото с нещо си и то задържало водата. Пък на село съм виждал бахчеванджии-алхимици. В една бала слама се правят гнезда, поставят се корени краставица и след това само изкуствен тор и вода. Изобщо какво ли не съм виждал. Ами вината и ракиите? Знаете ли какви магьосници работят във винарските изби? Христос ряпа да яде…
Пък по телевизора гледах Теди Москов. Реве за културата. «Това, вика, да се съкращават институции за култура, е просто глупост".
Тя и при Ламбо културата видя голям хаир, ама сега направо ще редим ред слама, ред култура, дет се вика.
Но проблемът е в друго. По време на Великата френска революция, когато тя почнала да си руча децата и Робеспиер на свой ред трябвало да си тръгне от историческата сцена с «главата под мишницата», Жак-Луи Давид почнал да рисува една голяма картина – «Сабинянките». С нея той искал да подтикне съгражданите си към консенсус. Месеци я рисувал и цял Париж следял с трескав интерес как напредва работата, а на всеки две седмици се издавал специален информационен бюлетин.
Искам да кажа, че когато има Париж, ще се намери и Давид и пари за Давид. Но когато народът се интересува от ДесиСлава, Азис, Евгени Минчев, Давид ще ходи гладен...
Много сериозно стана, не ли? И тъжно. Чакайте да ви кажа нещо по-ведро. В Латвия пуснали презервативи с лика на тамошните политици. Производителите решили, че по-този начин ще разнообразят сексуалния живот на сънародниците си. Ебати разнообразието! Мерси казвам аз на такова разнообразие! Цял ден с Бойко, та и вечер, като си легнеш, пак той…
Не отричам, че вероятно ще има извратени българи, главно сред привържениците на БСП и симпатизантите на Гоце, които ще изпитат перверзно удоволствие да си го турят премиера Борисов на оная работа… Но не вярвам да са много, рано е още.
Ако обаче се отдалечим от политическото злободневие и партийните си пристрастия, не можем да не признаем, че презервативът се явява една много точна метафора на приоритетите на сегашното управление. Основният приоритет е борбата с престъпността и осигуряването на спокойствието и сигурността на гражданите, нали така? А презервативът точно за това е измислен – да ти дава сигурност. Докато те прекарват…
Вицове… Мислили ли сте как и защо умират вицовете? Защото се превръщат в истина. Ако следите внимателно, ще видите как в близко бъдеще ще изчезнат всички вицове, които почват с „Имам една добра и една лоша новина…”
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38887
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Научната номенклатура си отива: към историята с “исторически” протест
http://www.svobodata.com/page.php?pid=3283&rid=154
23 май 2010, Свободата

Точно така определи академик Съботинов днешния протест на БАН: исторически. Жест към историята или действие, което ще влезе в нея? Няма отговор на този въпрос, както и няма отговор на въпроса срещу какво
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

jores

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 127
  • Карма: +19/-21
  • Респект: +16
    • Профил
Научната номенклатура си отива: към историята с “исторически” протест
http://www.svobodata.com/page.php?pid=3283&rid=154
23 май 2010, Свободата

Точно така определи академик Съботинов днешния протест на БАН: исторически. Жест към историята или действие, което ще влезе в нея? Няма отговор на този въпрос, както и няма отговор на въпроса срещу какво


Вчера бях на една маса с научен работник от БАН, млада жена не повече от 32/33г. и я питах добре какво правите в БАН, отговора е разработки на лабораторно ниво, питах а не ви ли възлага бизнеса задания, отговора не, било по - евтино да се ползват външни разработки.

Неудобно ми беше да попитам, а за какво съществувате, като реално не допринасяте и не сте конкурентноспособни /въздаржах се/.

Слушах го и Първанов преди дни, как не искал да вижда писатели и поети безпарични /префразирам/, възниква въпроса след, като продукта им не може да ги издържа - не се продава, защо да се инвестират нашите пари в дейности, които не са ни потребни.

За мен ако за продукт, какъвто и да било няма, кой да плати то не би трябвало да се "поддържа на системи" само и само да се правим на научни и културни. 

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Неудобно ми беше да попитам, а за какво съществувате, като реално не допринасяте и не сте конкурентноспособни /въздаржах се/.

Разбира се не може да се слага всичко там под общ знаменател, но си е публична тайна, че работата е под всякаква критика. Един роднина като беше в БГ (БАН), внасяха незаконно разни неща (пр. биологични материали) в термоси през границата от западни университети, за да имат за изследвания. После тук - нищо. Като отиде да живее в Германия и да си пише дисертацията, получи (научни) резултати веднага. Тук се мъчат с допотопна техника и ако някой постигне нещо, то или си е нагласил сам резултатите или е за нобелова награда при тези условия :)

Но за да се промени това, трябват много пари, а като няма - няма и избор. Те няма да пръскат против комари, какво остава за финансиране на наука...

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #23 -: 23 Май, 2010, 17:22:02 »
0
Като е тръгнало за БАН..:
Български учен твърди за контакти с извънземни
23 май 2010
Заместник-директорът на Института за космически изследвания към БАН Лъчезар Филипов твърди, че "извънземни се намират навсякъде около нас и ни наблюдават постоянно". Това пише Тим Броснан...

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Научната номенклатура си отива: към историята с “исторически” протест
http://www.svobodata.com/page.php?pid=3283&rid=154
23 май 2010, Свободата

Точно така определи академик Съботинов днешния протест на БАН: исторически. Жест към историята или действие, което ще влезе в нея? Няма отговор на този въпрос, както и няма отговор на въпроса срещу какво


Вчера бях на една маса с научен работник от БАН, млада жена не повече от 32/33г. и я питах добре какво правите в БАН, отговора е разработки на лабораторно ниво, питах а не ви ли възлага бизнеса задания, отговора не, било по - евтино да се ползват външни разработки.

Неудобно ми беше да попитам, а за какво съществувате, като реално не допринасяте и не сте конкурентноспособни /въздаржах се/.

Слушах го и Първанов преди дни, как не искал да вижда писатели и поети безпарични /префразирам/, възниква въпроса след, като продукта им не може да ги издържа - не се продава, защо да се инвестират нашите пари в дейности, които не са ни потребни.

За мен ако за продукт, какъвто и да било няма, кой да плати то не би трябвало да се "поддържа на системи" само и само да се правим на научни и културни.


Жорес, имам преки наблюдения в-у културните институции (не научните - при тях има много повече възможности за реализиране на печалби) в западна Европа и Северна Америка. Подходите за финансиране са коренно различни. В Щатите и Канада всяка една културна институция (театър, оркестър, музей или каквото и да било) се ръководи като всяка една друга фирма (с много малки изключения). Има си менажер, счетоводител, приходи, разходи, наеми, заплати, осигуровки и пр. Като не може да се издържа, просто фалира. Разчита се много и на дарители-мецанати (било то отделни личности или големи фирми, от там идват доста пари). По този начин оцеляват само тези институции, които са на топ-ниво.

В западна Европа тези институции са предимно държавни или общински или има известен частен елемент - дружества, но със сериозно участие на първите две. Там е решено примерно, че определен град трябва да има това и това и парите се събират от бюджетите. Но даже и там все повече намаляват държавните и общински субсидии и се налага самите институции да полагат все повече усилия в алтернативни мероприятия (записи, ТВ предавания, участие в рекалми и други комерсиални активности) за да си избиват парите.

В БГ в момента се сещам за поне 5 опери (извън София). Аз лично не бих посетил (и не го правя) спектакъл на нито една - нивото е ужасяващо ниско, но тези хора си вземат заплатите и се заблуждават, че правят нещо стойностно. Бих предпочел да е една, но да е на световно ниво. Тогава и нещата с финансирането ще си дойдат на мястото.
I say what I do and do what I say.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #25 -: 23 Май, 2010, 17:30:43 »
0
Като е тръгнало за БАН..:
Български учен твърди за контакти с извънземни
23 май 2010
Заместник-директорът на Института за космически изследвания към БАН Лъчезар Филипов твърди, че "извънземни се намират навсякъде около нас и ни наблюдават постоянно". Това пише Тим Броснан...


....31 от имоти.нет "разкри" самоличността на  Барбарон - Лъчезар Филипов (цитата съм го сложил в темата за смешки и вицове).  :D :D :D
I say what I do and do what I say.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38887
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Целувките на Живков и Брежнев са дали плод
« Отговор #26 -: 23 Май, 2010, 18:10:01 »
0
Целувките на Живков и Брежнев са дали плод
http://ivo.bg/2010/05/23/целувките-на-живков-и-брежнев-са-дали-п/
23 май 2010, Иво Инджев

Вождовете на световния пролетариат винаги са имали склонност да оставят за поколенията мъдрите си насоки. На езика на Живков те се наричаха “тезиси”. Особено живо се дискутираха препоръките му за размножаването на населението, придружени с прословутите “пет лева от Бай Тошо” за отличниците – ергените и бездетните само подсмърчаха. Това си беше склоняване към секс ...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38887
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Окованата наука
« Отговор #27 -: 23 Май, 2010, 20:40:03 »
0
Окованата наука
http://www.svobodata.com/page.php?pid=3319&rid=154
23 май 2010, Свободата

Водевилното 1 шествие-протест на учени от БАН, проведено на 19 май 2010 г., срещу „закриването” на Академията и „отнемането” на нейната автономия беше ярко доказателство за това
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38887
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Манифестацията на фрустрацията на нацията
« Отговор #28 -: 24 Май, 2010, 09:30:03 »
0
Манифестацията на фрустрацията на нацията
http://ivo.bg/2010/05/24/манифестацията-на-фрустрацията-на-на/
24 май 2010, Иво Инджев

В НРБ демонстрациите бяха забранени ( освен ако не трябваше организирано да се хвърлят яйца по китайското посолство заради лошите отношения на Пекин с Москва, или заради китайското нахлуване в братски Виетнам). Но пък изобилстваха манифестациите. Само през май бяха две – общонационални и задължителни. Разликата между демонстрацията като феномен на свободните общества и манифестацията в ...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38887
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Кабърчета в италианския ботуш
« Отговор #29 -: 24 Май, 2010, 16:40:01 »
0
Кабърчета в италианския ботуш
http://ivo.bg/2010/05/24/кабърчета-в-италианския-ботуш/
24 май 2010, Иво Инджев

Нещо не ни уважават много на Апенините. Миналата година при гостуването на президента Първанов на премиера Берлускони се наложи смяна на преводача, защото на местния май не му се разбираше българският език. Сега пък в репортаж за аудиенцията на българския премиер Бойко Борисов при папа Бенедикт ХVІ телевизията на Ватикана съобщи, че главата на ...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.