Автор Тема: Политика  (Прочетена 278251 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #1005 -: 14 Февруари, 2013, 10:20:30 »
0
Струва ми се, че Инджев попадна на точното и подходящо за него място.
Един блогър, който излага личните си виждания и оценки, е далеч по-малко ограничен в изявите си, от един журналист.
Говоря за журналистиката във вида и, в който аз я разбирам. Едно многостранно, богато информативно, познавателно, без излишна преднамереност, полемично представяне на факти, събития, обстоятелства, основания и др.
Такава журналистика тук не намирам. (Това не изключва и грешката да е в мен).

Инджев не е изключение от събратята си по нашите земи. Старае се да блесне личната му персона, но не съм сигурен, дали знае отговора на въпроса, какво точно прави в това си качество.
Езикът му е богат, образен и ярък.
Тезите му често са едностранни, обременени от личните му демони.
И като резултат за това по-скоро е неприятен за четене.  Но ... си заслужава, въпреки всичко. Поне за илюстрация, как мислят подобни хора.
Все пак не е загубен окончателно. Адмирирам изявата му, когато публично обяви, че настоящата власт се е опитала да го приласкае и е имало лично обаждане и предложение за танц от най-високо място, поднесено с кротък глас. Отговори в блога си с едно категорично отричане и отхвърляне.

А по повод на настоящата тема (Близкия изток) много добре знае, че преди да се дават отговори, следва да се изследват внимателно поне три въпроса:
Кой има интерес ?(напълно се съгласявам с Булкан),
Кой даде парите?
Кой получи парите?
Знае го, ама не го прави!

И чак тогава, ако нищо не  излезе, трябва да се  ..... търси жената  :) :)     
« Последна редакция: 14 Февруари, 2013, 10:23:04 от nachev »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #1006 -: 14 Февруари, 2013, 14:01:55 »
+1

Какво нещо е Свободата. Ако четяхме Иво Инджев апокрифно, щеше да е съвсем друго. Така, открито  - нищо не пречи, отстрани да се усеща пристрастността. Друго си е, под воала на някаква имагинерна тайнственост.

Кой не е пристрастен? Има ли такива? Всеки тук, малко или много е пристрастен - съзнателно или не. Какво остава за журналистите.
По-големият въпрос е, в името на какво е тази тяхна пристрастност. Иска ми се да вярвам, че не е в името на парите. Без тях не може, но все пак, не всичко е пари, не всичко може да се купи с пари, нали? Като всяко едно нещо, някъде трябва да има граница, която никога да не се престъпва. Граница, която всеки сам си я поставя или би трябвало. В името на справедливостта. Нищо, че и тя е относителна. В името на честта.


  *flower2*

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #1007 -: 14 Февруари, 2013, 20:23:29 »
0
Барба разбирам намека, но той - Иво, действително е първосигнален на тема Русия, а тя му е основна в блога му, дотолкова основна, че май за друго просто не може да пише . Това е все едно някой дето е ходил 4-5 пъти на екскурзия във Франция да ти обяснява на теб нещата, които се случват там в детайли, та и в изключително неподходящ контекст. Той без да го съзнава унижава нас самите, затова за мен е жалко човече, не може да търсиш решение на всичките ни проблемите на 2300 км от София. Затова казвам, било каквото било, отдавна вече сиренето е с пари и трябва да си достоен да си го плащаш. А на него все му е крива Русия, течни дружби, простотии всякъкви, наивитети. Един ден му писах да се опита поне една седмица да си поддържа блога без теми за Русия и след това да анализира резултата, а той подхвъркна. За мен е смешен и жалък, разбирам че съм краен, но този път ще си позволя да вървя срещу течението. 

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #1008 -: 14 Февруари, 2013, 21:48:20 »
0
E, крайно време беше някой да го каже.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #1009 -: 14 Февруари, 2013, 22:41:38 »
0
А на мен са ми криви и Русия и САЩ. :) (Всичко е вредно)

 *drink6*

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #1010 -: 15 Февруари, 2013, 02:48:08 »
0
Нямах намерение да оплювам Иво Инджев. Повечето неща, които пише за България и Русия според мен са верни  (да не се обижда Ивел, говорим принципно). Малко прекалява, което ми се вижда леко съмнително. Отново се опирам на опростена логика (гръбнака на нещата):

Преди 1990 в БГ ЦК и службите имаха тотален контрол и бяха над закони и каквото и да било друго, на отчет бяха само пред по-голямото ЦК и съответните служби (до тук едва ли някой би ме оспорил).

След 1990 същото ЦК раздаде ключови и не толкова ключови отрасли, предприятия и остатъци от предприятия на своите хора, а същите служби (в които буквално си работеха същите кадри) създадоха и контролираха организираната престъпност с цел да не се дава възможност на простосмъртните да създават конкуренция, поне докато онези другите не дръпнат сериозно напред.

В Русия (след разпада на СССР) КГБ и ГРУ винаги са контролирали организираната престъпност, правят го и сега. Ние просто сме минали по същият модел в развитието си.

При положение, че и днес децата и приближените на онези от ЦК от преди 1990 г. са на ключови позиции в икономиката, правораздаването, службите и политиката е ясно, че те са си пак верни на онези (които в Русия са си същите), на които са били верни бащите им.

Учудва ме обаче, че Иво Инджев не си позволява да критикува отсрещната страна, с-у САЩ и Израел не е написал никога нищо, освен хбалебствия. Статиите му за този атентат и лизането на г@з (ясно на кого) в случая  просто ме изумяват. Беше писал нещо от рода на "българче антисемитче". Като се говори за едните империалисти, не трябва да се подминават и другите, иначе рискуваме да се върнем в положение "КПСС-БКП", само че в обратна (и не толкова обратна, ама  по на юг) географска посока. Ако някой ми извади сериозен довод за мотив на Хизбула в организирането на атентата в Бургас, бих му/и бил безкрайно благодарен, може пък и аз да се убедя, че не съм прав...
I say what I do and do what I say.

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #1011 -: 15 Февруари, 2013, 07:36:32 »
0
Предполагам, всички разбирате, че в момента се фабрикува предтекст за военна инвазия.  Каквото и да мислим ние, ще стане каквото са решили Те.
само че, тук се засягат вече и се противопоставят интересите на Русия и Китай. не става вече дума за безобидна малка войничка, каквито САЩ си въртят открай време, а за по-сериозен конфликт. Затова толкова бавно се развиват събитията. Пък и тва ще е "естествения" край на кризата.....
Ас съм българче.......

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #1012 -: 15 Февруари, 2013, 08:28:28 »
+1
Дарки, почваме да сушим сухари, готвим се да ловим гората или май по-добре самолета за някое спокойно кътче на земята с палми, кокоси, синьо море, безкрайно лято, ах даа забравих дългоногите мулатки и рома с лед на сянка. Да правят каквото щат големите, жалко за държавицата ни, много си я обичам, ако наистина тия чутури ББ и компания я вкарат я нечия мръсна игра. 

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #1013 -: 15 Февруари, 2013, 08:50:13 »
0
Ти си лесен, гората ти е близо, може и някоя землянка да има останала. Не знам с мандрите как е, ама не може да няма.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #1014 -: 15 Февруари, 2013, 09:06:45 »
0
Три седмици на Цвъ в щатите -> Посочване на Хизбула за атентата -> Холандия промени позицията си срещу България за Шенген (13.02)

Остава да видим дали цената си е струвала. Но е възможно и нещо друго да се включва в пакета, че станахме активни (изведнъж) и по македонските простотии.

Просто наблюдение на стечението на събитията.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #1015 -: 15 Февруари, 2013, 18:27:45 »
0
Кой не е пристрастен? Има ли такива? Всеки тук, малко или много е пристрастен - съзнателно или не. Какво остава за журналистите.
Точно така Муза! За първото изречение ти давам 100 % право. Ще отида дори още по-нататък и ще си позволя да те допълня: това е следствие и на туй, че ние човеците сме и емоционални същества и следователно, като проявяваме пристрастност, ние изявяваме нашата човешка същност.
Естествено, че тук говоря за искрена пристрастност, която е породена от нашите емоции, а не за друга такава.
Защото пристрастност може да се появи и в резултат на рационална корист.

По отношение на журналистите нещата стоят малко по-сложно.
Смятам, че професионализмът при тях следва по принцип да ги възпира от прояви на пристрастност.
Е, има и изключения! Примерно, Когато става дума за изконни и неопровержими човешки ценности, моля демонстрирайте пристрастност и ярка човешка позиция, колкото се може повече.

Ама ....  когато става въпрос за противопоставяне на интереси! 
Длъжен си, ако си журналист и професионалист, да изложиш и кривиците на "другия", дори ако  трябва да се прехапеш устата до кръв.
Ако не го направиш, то тогава отиваме в хипотези, някои от тях доста гадни ! Една си формулирала сама:
 
Цитат
По-големият въпрос е, в името на какво е тази тяхна пристрастност. Иска ми се да вярвам, че не е в името на парите.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #1016 -: 15 Февруари, 2013, 19:18:29 »
0
Барба разбирам намека, но той - Иво, действително е първосигнален на тема Русия, а тя му е основна в блога му, дотолкова основна, че май за друго просто не може да пише . Това е все едно някой дето е ходил 4-5 пъти на екскурзия във Франция да ти обяснява на теб нещата, които се случват там в детайли, та и в изключително неподходящ контекст. Той без да го съзнава унижава нас самите, затова за мен е жалко човече, не може да търсиш решение на всичките ни проблемите на 2300 км от София. Затова казвам, било каквото било, отдавна вече сиренето е с пари и трябва да си достоен да си го плащаш. А на него все му е крива Русия, течни дружби, простотии всякъкви, наивитети. Един ден му писах да се опита поне една седмица да си поддържа блога без теми за Русия и след това да анализира резултата, а той подхвъркна. За мен е смешен и жалък, разбирам че съм краен, но този път ще си позволя да вървя срещу течението.
Прочетох те и отначало си рекох: Защо ли нещо Ивел ми звучи обяснително!? Аз  не помня дори да е използвал  обидна дума. Нима наистина е рекъл "жалко човече". Та, върнах се нарочно в предната страница и видях, че всъщност си написал "дребно човече", което на мен хич не ми е прозвучало открито обидно.
Всичко казано тук за Иво е било в една крайно мека и щадяща форма. И, струва ми се, можем да се неподправено доволни, че в този форум успяваме да се предпазим от грубости и крайни становища, дори когато става дума за трети и отсъстващи лица.
Може би справедливо даваме на Инджев един бонус, защото той е безспорен ерудит и майсторски владее словото. Какво толкова, че в биографията му има негативни елементи. Признал е, покаял се е.
Не искам да съдя, не ми се вярва, че има някой, който е дотолкова праведен, че да има "право" да хвърли камък по него.
Ама, няма да си кривя душата, не ми е приятно да ми "изпраща" и тези гарвани, които ръфат неговата душа и вероятно съвест. Айде, моля, няма нужда.

От друга страна изпитвам съпричастност и чисто човешка солидарност. Задавам си един изцяло човешки въпрос: Въпреки, че е руски възпитаник, на какви ли мъки, натиск и унижение е бил подложен някога там, че  споменаването на думата Русия, да отключва такава ярост и болка?!
Очевидно за гол патриотизъм не може да става дума.
И кой ли е бил този (тези), които са му причинили това?
А това, че тези, които упражняват и/или пазят власт, могат и знаят да мачкат, това той го знае много добре.
Да, но всеки що-годе интелигентен човек не може да има илюзии, че методите за упражняване и пазене на власт, не са само руско достояние и практика.

Тук е мястото да се спомене, че имам пред очите си и примера на няколко много изявени американски възпитаници, които противно на очакванията (а може и не чак толкова изненадващо) и добре познавайки и разбирайки мястото и действията на щатите, заемат една позиция, която е ярко критична. Има защо.

И, Какво толкова, хората си гледат интереса и си бранят достигнатото от техните си страни. Ама, то не е в интерес на останалите! Естествено, че не е!
Нещо ново под слънцето?

И, както правилно си казал: сиренето е с пари!
А аз ще те допълня, днес курсовете на лев, долар и рубла са такива, каквито показваше таблото на банката и сарафа.
Другото е просто глъч.

Това по никакъв начин не променя факта, че много ми се иска някой ден да прекося Америка с кола по прочутия route 66, или по точно да мина тук-таме по остатъците от него, докато пресичам страната от океан до океан, да спирам някъде по крайпътните кръчми и кротко да побъбря с някой чичо с широкопола шапка и карирана риза, с открито усмихнато лице. Пък може и с някоя американска кака да потанцуваме оня техен вид танц, който го танцуват в редички, завъртат се и потропват. Ще положа максимални усилия, много им се кефя!

И в Русия ми се ще да ида, да попътувам, да пийнем водка с някой хозяйн - там нейде, сред нищото!

Ех!

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #1017 -: 15 Февруари, 2013, 21:24:56 »
0
"БСП настига и изпреварва ГЕРБ, обявиха социолози"

"БСП обещава ляв завой, отмяна на плоския данък и щедри социални стимули"

Ура, другарки и другари! (както казваше другарката Цола Драгойчева, преди да я баннат от форумите)

Нима някой може да отрече колко добре живееше пролетариата по времето на развития социализъм? Независимо, другари, че прогресивната социалистическа икономика произвеждаше един вид кисело мляко, два вида сирене и два вида кашкавал, десетина вида салам и други малотрайни колбаси, както и два основни вида хляб, смея да твърдя, другари, че успявахме да задоволяваме все по-нарастващите нужди на населението, като при това преизпълнявахме петилетните планове и печелехме награди и отличия в името на Партията и Коминтерна! На какво сме свидетели днес, другари? Магазини и хипермаркети, пълни с хиляди и десетки хиляди видове храни, труженици с пълни до горе колички, едвам смогващи да съберат покупките в огромните багажници на западните си автомобили и като резултат, другари - недоволство, ропот и претенции. Което, другари, означава само едно - че политиката на Партията и др. Живков е била правилна и ние ще направим всичко по силите си, за да я продължим. Ще прогоним варварските империалистически фирми, ще взривим молове и хипермаркети и ще построим отново кварталните бакалии с полупразни рафтове, които правят пролетариата щастлив, усмихнат и доволен. Не на западните автомобили, другари, не на разложителните капиталистически филми и музика! На революция, другари. Ние ще победим в името на Комунистическия Интернационал и защитата на принципите на ВОСР! Да живее тринадесетият конгрес на БКП! Ура, другари и другарки!

Ай наздраве!  *drink1*

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #1018 -: 15 Февруари, 2013, 21:59:23 »
0
Наздраве другарю! ....Ставаш за партиен секретар! Ша говора с другарките Муза, Регата и Глоуби да та напрайм ! Хайл Додо! *drink1*
Ас съм българче.......

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #1019 -: 15 Февруари, 2013, 22:21:01 »
0
Не е смешно. Никак. Въпреки изразеното ми чувство за черен хумор. Държавата -паразит почти е изяла гостоприемника-народ. Фактите: големите вериги за хранителни стоки  предлагат само  10-15 % стоки с български произход ,а пазарят от веригите  75 % от населението на страната. Това означава,че хранителната индустрия е затрита и парите на населението отиват в чужбина, а стоковият им еквивалент отива в кенефа.Затриването на хранителната индустрия е заслуга на царя,тройната ламя и  герберастията. Герберастията има особени заслуги защото лично посещава едва мърдащите предприятия с  предупреждението, ако не затворят сами ,че ще ги затворят и с наложени глоби.