Автор Тема: парцел за изграждане на футболни и други игрища за забавление  (Прочетена 23731 пъти)

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Днес, в разговор с един приятел, дискутурахме една интересна тема (поне според мен и него, де :)). Доколко е възможно и рентабилно да се превърнат 4-5 декара площ в рамките на града в спортна площадка, където срещу наем на час да се ползват футболни или други игрища. По негови груби сметки брутните приходите могат да бъдат от порядъка на 10-12к лв + за парцел от около 4-5 дка, на който да са разположени 4 футболни игрища 20х50м. Пояснявам веднага, че става дума за Варна. Тук такива съоръжения се радват на добра популярност. 1 час ползване на футболно игрище струва 25 лв някъде, а става със записване и чакане, заради големия интерес.
Някой знае ли доколко е възможен и удачен подобен проект като частна инициатива? С какъв статут трябва да  е парцелът? Има ли някакви закачки откъм разрешенията от общината и прочие?
Доколкото знам, дори има възможност да се ползват европари за подобни проекти, но това по непроверена информация.
Основен недостатък е високата цена на подходящите за това парцели, но си мисля, че все пак заслужава да е повод за размисъл :)

Scyther

  • Гост
Отдавна не съм фен на такива спортни съоръжения (как им беше името), поради една голяма бирена причина отпред, но ако стане паркинг - ще си има своите фенове. Все пак "локейшъна" е важен. Но ако има автомивка с car wash girls - забрави за проблемите с локейшъна...

 

P.S. ;)
« Последна редакция: 20 Юли, 2010, 23:35:11 от Scyther »

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Хехе :) Ще се превърне в мутренско свърталище тая мивка. Хората по-лесно ще дадат 25 лв за час футбол, отколкото 20 лв за 15 мин воайорски преживявания :)
И не мисли, че по тези игрища не се ходи с коремчета! Имам един авер, който участва в турнира на 'Каменица' това лято. Викаха им де-"белия балет' :). Сещай се колко атлетично могат да изглеждат отбор 40+ мъже, на които обездвижването и семейният живот като цяло не са ги пропуснали ;) Важна е идеята, а е факт, че интересът към подобни съоръжения е голям.

trap

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 31
  • Карма: +1/-1
  • Респект: +1
    • Профил
Според мен ако имате земята може и да се получат нещата. Аз лично приветствам изграждането на всякакви спортни съоръжения, но преди да продължите отново извадете моливите и си разпишете детайлно, какво и как искате да постигнете. С тези 10-12К само заплатите и тока няма да можете да си платите.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Мисля, че си струва...

Предимства:

-има търсене;
-няма такива игрища;
-забележката на Trap, е много важна, но я слагам също към предимства. Защото означава, че няма да е апетитна за перачите, за разни трибуквени групи, гонещи големи, лесни печалби (това за тях е дребна работа). Освен това, една работа, колкото е по-трудна и със рентабилност под въпрос на прима виста, толкова вероятността да бъде успешна е по-голяма. А, и "маймуните на клона" ще са по-малко. :)
-евентуално ползване на евро пари

Ако решите да се хванете, следва сериозно проучване освен цени на парцелите, но и  на материали, на изисквания и много сметки. Ако, например, теренът го направите затревен, разходът на вода ще е доста голям. Ако се спрете на друг вид, там пък цените трябва да се видят...

При всички случаи, ще ви трябват и съпътстващи дейности, които да ви носят допълнително приходи. Ще ви трябва паркинг. Ще има ли съблекални, бани, закрити игрища...?

Така, събирайки данни, може да си изградите цялостна концепция. Самото и осъществяване да стане поетапно. Например, първо да пуснете игрищата, след това ако има постройка...

Проучвайки цените, според вашите финансови възможности и от гледна точка рентабилност, може да се наложи промяна на концепцията и отново сметки...

Изобщо, много сметки ви чакат. Но си струва.

Недостатък, според мен, е, че е орташка работа. Не съм фен на орташката работа, още повече с приятели. Може би, да бъркам, но винаги съм я избягвала.

Желая ви най-искрено успех. Мисля, че ще успеете.  :) *drink11*

dedepene

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 14
  • Карма: +5/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Трябва хубаво да си сметнете нещата. За разходната част мога да ти спомена няколко числа. Най-евтинта астротърф настилка (демек изкуствена трева) започва от 30 евра/м2 заводска цена и това без фундамент, отводнителни съоръжения, труд и т.н. Пълното изграждане с оградите, осветление, облагородяване на околноста, всичко това с качествени материали и читаво изпълнение в София излиза около 400-500 хиляди лева за едно игрище. Терена дори не го дискутирам. Ако мястото е по-отдалечено и няма поне барче наблизо трябва да вдигнете и такова, защото футбол без бира не е бира ;)

За приходната част - малко ме учудва числото 25, тъй като в София цените започват от 60 лв./час, респ. 80 за час и 1/2. При всички положения си правете сметката, че имате много "мъртви" часове, за които няма "наематели" - напр. всички работни дни до към 1730 привечер, ако пък мястото е в близост до жилищни сгради според общинските разпоредби в софия шоуто приключва в 2200. Уикендите сутрин са също трудни за продаване, а летните месеци заради жегите всички часове преди да захладнее са леко непривлекателни. По мои наблюдения зимата пък дори на открити игрища ако се почиства снега посещаемоста е добра. Всички тези часови пояси в същото време са използваеми, но трябва сериозен маркетинг - предоставяне на училища през деня, турнири + лига уикендите и т.н., но си е бачкане яко...

Последно - не знам каква е конкуренцията във Варна, но тук за няколко гоини се появиха сума ти такива игрища и неминуемо се стига до насищане на пазара, където само читавите проекти оцеляват. Надявам се да съм ти помогнал в разсъжденията ;)

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
@Муза

Благодаря ти за пожеланията и напътствията, но ние обсъждахме идеята като идея по-скоро, а не да сме кроили конкретни бизнес планове, не и на този етап. На мен ми се стори доста интересна и затова реших да я споделя.

@dedepene

Бих искал да те попитам няколко неща:
1. В София има ли частни игрища? Във Варна всички, зиградни до момента, са общинска собственост, доколкото ми е известно. Може би затова цените са толкова различни.
2. 400-500 хил лв за какъв размер игрище го спрягаш? Аз визирах игрища с размери 20х40м.

Проблемът с насищане и пренасищане на пазара е ясен. Имало го е във всяко едно 'популярно' българско начинание.
А основен проблем сякаш си остава намирането на земя на разумна цена. В чертите на града цените са безсмислено високи, а тези, на които им се струват ниски тези високи цени, просто не продават май. Явно строително-инвестиционният дух все още се поддържа :)

dedepene

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 14
  • Карма: +5/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Морски, общинската фирма "спор(т)на софия" за всичките тези години построи и стопанисва цифром и словом 3 игрища - всички други са си съвсем частна инициатива.  Можем естествено да изключим игрищата на НСА и някои други университети, но пък там достъпа е ограничен за широката публика...

Числото е именно за размера игрище, за което говориш и ти. Знам го от мой познат, който има 4ри такива терена, а дори за долна граница съм извадил едни 100К от неговите - той твърди, че всяко му излизало по половин милион лв (без парцела, той е наследствен). Истината е, че той си нае за изпълнител най-скъпата фирма, същата която поддържа националния стадион и строи тренировъчните игрища на уефски....
« Последна редакция: 21 Юли, 2010, 14:22:43 от dedepene »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Е, защо... Нали за да се оцени една идея, дали си струва, все пак минава през сметки и концепции...
Дедепене е писал точно в този дух...
Ако в началото правите сметки само за 4 игрища с очаквани приходи, при проучването на разходите се оказва, че трябва да включите и още нещо, което да носи приходи. Дали ще е барче, дали ще са масажи, .... Затова и те попитах, дали залагате само на игрищата.

 *drink11*

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
В Отава, Канада, в чертите на града има едно огромно място с 27 (двадесет и седем) футболни игрища едно до друго, напълно безплатни за общественно ползване. Две са покрити с балонни покриви. Тези будали как не са се сетили да "развъртят" парцелите за нещо друго...  ::) И то при положение, че "европейският" футбол, до преди световното в САЩ през 1994 не беше особено популярен измежду населението в страната.
I say what I do and do what I say.

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил

Е, защо... Нали за да се оцени една идея, дали си струва, все пак минава през сметки и концепции...
Дедепене е писал точно в този дух...
Ако в началото правите сметки само за 4 игрища с очаквани приходи, при проучването на разходите се оказва, че трябва да включите и още нещо, което да носи приходи. Дали ще е барче, дали ще са масажи, .... Затова и те попитах, дали залагате само на игрищата.

 *drink11*

Да, ама нали се сещаш, че това барче, масажи или каквото и да е там оскъпяват инвестицията допълнително. Като прибавим и безбожно високата цена на земята, нещата се обезсмислят сякаш. Дедепене е прав - ако е на собствена земя, тогава може и да си струва.

Морски, общинската фирма "спор(т)на софия" за всичките тези години построи и стопанисва цифром и словом 3 игрища - всички други са си съвсем частна инициатива.  Можем естествено да изключим игрищата на НСА и някои други университети, но пък там достъпа е ограничен за широката публика...

Числото е именно за размера игрище, за което говориш и ти. Знам го от мой познат, който има 4ри такива терена, а дори за долна граница съм извадил едни 100К от неговите - той твърди, че всяко му излизало по половин милион лв (без парцела, той е наследствен). Истината е, че той си нае за изпълнител най-скъпата фирма, същата която поддържа националния стадион и строи тренировъчните игрища на уефски....

Ясно. Мерси. Дори и да е попреувеличил малко и да има и по-евтини оферти от други фирми, пак не са малко пари.

В Отава, Канада, в чертите на града има едно огромно място с 27 (двадесет и седем) футболни игрища едно до друго, напълно безплатни за общественно ползване. Две са покрити с балонни покриви. Тези будали как не са се сетили да "развъртят" парцелите за нещо друго...  ::) И то при положение, че "европейският" футбол, до преди световното в САЩ през 1994 не беше особено популярен измежду населението в страната.

Трябвало е 1-2 МОЛ-а да вдигнат, вместо да я разхищават така тая земя. Ама тя нали не е така дефицитна, както в малка България :)

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Като спомена молове.  И без това Phoe mall-a се чудят какво да го правят (а скоро и някои от другите също).
Можеш да ги офертираш да направите закрити спортни площадки вътре :)

По-малките магазини са перфектни за тенис на маса, скоуш, дори и тенис на корт.

По-големите магазин могат да се превърнат във волейболни, футболни и баскетболни игрища.

С подходящи контакти и добър подход, залите могат да се предоставят на близките училища за часовете по физическо и да запълват празните часове през деня (9-17;30), а през останалото време да се отдават на работещите люде.

И ето така може и да се пребори с конкуренцията на другите молове ;) е вече няма да е точно мол, ама пари да се правят.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил


Да, ама нали се сещаш, че това барче, масажи или каквото и да е там оскъпяват инвестицията допълнително. Като прибавим и безбожно високата цена на земята, нещата се обезсмислят сякаш.


Разбира се. Имах друго предвид...

В случай, че не си се отказал още, малко инфо. Макар и доста старо, би могло да ти като ориентир.

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sport/2004/11/27/229016_ot_izkustvenata_treva_ponikna_nova_industriia_v/

 :)


dival

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 64
  • Карма: +14/-15
  • Респект: +1
    • Профил
http://izida.bg/tenis.htm

Разгледаите картинките наи-отдолу на саита
може би някаква такава идея имате
аааа да не забравя - има паркинг , заведение , съблекални , душове и тн и тн итн .....
много добре е направено

dival

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 64
  • Карма: +14/-15
  • Респект: +1
    • Профил