Автор Тема: парцел за изграждане на футболни и други игрища за забавление  (Прочетена 23732 пъти)

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Аз пък съм намислил да правя закрита ледена пързалка до голф игрището в Правец. Прекрасно биха се допълвали голфа и кънките, не се смейте, има смисъл и не е чак толкова скъпо, като инвестиция а ефекта е поразяващ особено през лятото в жегите. Проекта за сега е само на хартия и е отворен ако още някой се заитересува.  :D

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

По-скоро това...

http://www.minifootballbg.com/

Цените в Русе са 30лв и 50лв (след 17.00ч)

 *drink11*

evgenia

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +2
    • Профил
Аз пък съм намислил да правя закрита ледена пързалка до голф игрището в Правец. Проекта за сега е само на хартия и е отворен ако още някой се заитересува.  :D

За Правец може и да помогнем за по-бързото изплащане на инвестицията - т.е проект за европари.
За град Варна - не знам дали някоя програма дава пари за игрища. За останалите общини във варненско - става, ама дали ще има клиенти за там?

trap

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 31
  • Карма: +1/-1
  • Респект: +1
    • Профил
Ivel, палиш колата и право на парзалката под х-л "Морско око" на Златни Пясъци. От там могат да ти дадат много точна информация за изграждане, поддръжка, организация на тези неща. Те поне го правят всеки ден и са в час с положението. Ако не излезе сметката поне ще си ходил на море :)

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Благодаря за предложената помощ за европарите и за поддръжката. За европарите съм пълен скептик и не вярвам на такива работи а и нямам време и нерви за чиновнически побори, въпреки че ако някой знае как се правят тези работи и е сигурен че ще мине проекта съм готов да седнем на масата и да го обсъдим. За първоначалната инвестиция пари има, но ако рече някой да върне нещо е добре дошло. За варненската пързалка съм я видял ако това имате предвид, тази над Практикера в дясно, мисля че друга няма във Варна. Тя е много евтина като решение и не добре разчетена (в жегите ледът става на каша), което я прави негодна за употреба. Тази в Златните не я знам ще се разходя да я огледам и нея.

evgenia

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +2
    • Профил
Благодаря за предложената помощ за европарите и за поддръжката. За европарите съм пълен скептик и не вярвам на такива работи а и нямам време и нерви за чиновнически побори, въпреки че ако някой знае как се правят тези работи и е сигурен че ще мине проекта съм готов да седнем на масата и да го обсъдим. За първоначалната инвестиция пари има, но ако рече някой да върне нещо е добре дошло.


Ивел,

вече има доста хора, които знаят как стават тези работи. И доста хора са получили пари.

За съжаление за този вид инвестиции (проекти), в които попада твоята идея администрацията се забави ужасно много (около 1.5 години) и първите проекти бяха одобрени преди месец. Kym 1.7.2010 г са 73 бр, сключени договори 56. Пари все още не са плащани. Като цяло пари се плащат (възстановяват) след извършване на инвестицията, т.е до 3-4 месеца ще почнат плащанията. Повече информация : файлът Информация за изпълнението на ПРСР - гледай мерки 311 и 312.

Относно "сигурен че ще мине проекта" - чувала съм за консултанти, които дават 100 % гаранция. В началото (2008 и 2009 г.) имаше повече пари по Програмата и при добър проект, тази гаранция да кажем беше ОК. Просто всеки проект, който отговаряше на критериите и беше добре написан (това се нарича допутим проект) се одобряваше.
Но в повечето случаи се има предвид, че срещу допълнителна сума, се дава допълнителна гаранция. За мене лично е странно, че хората дори предпочитат този начин. Странно е, защото 100 % гаранция няма, знаеш ли колко човека от проверяващата институция бяха сменени, например. Странно е, защото тези неща се говорят с недомлъвки и дори не се знае има ли и какъв е човекът-допълнителна гаранция (в много случаи това е блъф на консултанта, за да вземе повече кинти). Когато става дума за корупция хората са особено наивни. Мислят, че правилата са "врата у поле" и общо взето си купуваш "билет за рая". Аз с такива неща не се занимавам.,

Също така сега парите по много от мерките намаляха и се прилага класиране (ранкиране) - т.е проектът може да е идеален, но да не получи одобрение. 

Но да не сме песимистични. В зависимост от проекта (идеята, мястото)  и кандидата мога да направя прогноза за шансовете му. В повечето случаи има и законни начини тези шансове да се увеличат до почти 95-99 %. Поне засега и за инвестициите, за които говориш, тези начини/дейности не са скъпи, но изискват време, а и колкото по-рано се мисли в тази посока е по-добре. Най-добре още с възникване на идеята и преди да се вадят всякакви документи

Ако обаче искаш да си купиш трактор - шансовете са минимални, поне засега.

ПП за Варна - имах предвид въпроса на vfrz - за финансирането, а не за пързалки.
Доколкото знам, дори има възможност да се ползват европари за подобни проекти, но това по непроверена информация.


Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Евгения,

Имам 2 въпроса.

1. Ако vfrz купи земеделска земя до регулация, ще бъде ли прието като Варна област? Вкарването в последствие в регулация, ще се яви ли пречка за одобрение на проекта? Ако не те затруднява, би ли дала списък с местата, които влизат в категорията финансиране от проекти.
2.Банките в момента финансират ли такива (одобрени) проекти?

Те, май станаха повече от 2. :)

 *flower2* *drink11*

evgenia

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +2
    • Профил
Муза,

на тебе ще ти отговоря с особено удовлоствие.

Селски район са териториите на 231 общини в България, т.е населените места в тях. Списъкът им е определен отдавна, като принципът е бил общинският център да е с по-малко от 20.000 жители (за цифрата не съм сигурна). Общините, които не влизат са всички областни центрове и още няколко града (Димитровград, Асеновград и др.).
Това означва, че пързалка, игрище, къща за гости, фотоволтаик до 1мВ и т.н. по ПРСР може да се прави само в общините от този списък. Ако едно село е в община Варна, дори и да е със 100 жители, то не е селски район. За градските райони има други програми, но те са много по-различни и там аз съм наясно само в много общи линии.   За туризма има още ограничения - не се подпомага в развите курорти (има "Списък на населени места и курортни селища с развит масов туризъм, на територията на които няма да бъдат подпомагани проекти за туристически обекти по смисъла на Закона за туризма")
Списъкът от селски общини го има във всяка Наредба за съответната мярка от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), за която се прилага, т.е за неземеделски дейности в селски райони и за т.нар ЛИДЕР подход. Земеделие се подпомага в цяла Б-я - теоритично и на насред София, Варна.........


178 от тези 231 селски общини са по-селски, те получават бонус точки, т.е ако проектите са много - шанса за тях да се вземат пари е по-голям. 

Регулацията е съвсем отделно. Дали е необходима или не зависи от ЗУТ, с който аз съм на Вие. В този случай се иска "Становище от общината, че обектът не се нуждае от разрешение за строеж, придружено от копие от архитектурно заснемане (при извършване на строително-монтажни работи, за които не се изисква разрешение за строеж съгласно Закона за устройство на територията)". Един пример - ставаше дума за метални постройки, които да се използват за производствени дейности и за които според строителя не се изисква регулация (а дали е така, общината ще каже).

Принципно проектът се подава, когато всичко е готово, за да започне самата инвестиция - разрешителни, проекти, избрани доставчици за всичко.

2. За банките - избягвам да се включвам в тази част. Доколкото знам много банки имат специални програми - чувала съм за СИ, ДСК, ОББ и др. С одобрен проект е по-лесно и с по-добри условия. Но знам и за откази. Също съм чувала, че някои банки, за да отпуснат кредит,  изнудват клиентите проектът да е написан от техни фирми (дъщерни или свързани с невидими връзки), естествено целта е повече пари за банката - за написване на проекта се допуска до 5% от размера на инвестицията. Нямам доказателства, това е по сведение на хора. Веднъж се бях вбесила и предложих човекът да отиде в полицията, за да съберат със специални средства доказателства, но той каза, че не иска да участва във филма Давиад и Голиат. Естествено, приказаките за 100% гаранция също бяха включени.

Ето и в кои общини са допустими тези проекти:
Списък на общините, намиращи се в селските райони на Република България
(областните градове не влизат)
Област   Общини

Благоевград   Банско, Белица, Гоце Делчев, Гърмен, Кресна, Петрич, Разлог, Сандански, Сатовча, Симитли, Струмяни, Хаджидимово, Якоруда
Бургас   Айтос, Камено, Карнобат, Малко Търново, Несебър, Поморие, Приморско, Руен, Созопол, Средец, Сунгурларе, Царево
Варна   Аврен, Аксаково, Белослав, Бяла, Ветрино, Вълчи дол, Девня, Долни чифлик, Дългопол, Провадия, Суворово
Велико    Елена, Златарица, Лясковец, Павли-
Търново   кени, Полски Тръмбеш, Стражица, Сухиндол
Видин   Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци, Чупрене
Враца   Борован, Бяла Слатина, Козлодуй, Криводол, Мездра, Мизия, Оряхово, Роман, Хайредин
Габрово   Дряново, Севлиево, Трявна
Добрич   Балчик, Генерал Тошево, Добрич - селска, Каварна, Крушари, Тервел, Шабла
Кърджали   Ардино, Джебел, Кирково, Крумовград, Момчилград, Черноочене
Кюстендил   Бобов дол, Бобошево, Кочериново, Невестино, Рила, Сапарева баня, Трекляно
Ловеч   Априлци, Летница, Луковит, Тетевен, Троян, Угърчин, Ябланица
Монтана   Берковица, Бойчиновци, Брусарци, Вълчедръм, Вършец, Георги Дамяново, Лом, Медковец, Чипровци, Якимово
Пазарджик   Батак, Белово, Брацигово, Велинград, Лесичево, Панагюрище, Пещера, Ракитово, Септември, Стрелча
Перник   Брезник, Земен, Ковачевци, Радомир, Трън
Плевен   Белене, Гулянци, Долна Митрополия, Долни Дъбник, Искър, Кнежа, Левски, Никопол, Пордим, Червен бряг
Пловдив   Брезово, Калояново, Карлово, Кричим, Куклен, Лъки, Марица, Перущица, Първомай, Раковски, "Родопи", Садово, Сопот, Стамболийски, Съединение, Хисаря
Разград   Завет, Исперих, Кубрат, Лозница, Самуил, Цар Калоян
Русе   Борово, Бяла, Ветово, Две могили, Иваново, Сливо поле, Ценово
Силистра   Алфатар, Главиница, Дулово, Кайнарджа, Ситово, Тутракан
Сливен   Котел, Нова Загора, Твърдица
Смолян   Баните, Борино, Девин, Доспат, Златоград, Мадан, Неделино, Рудозем, Чепеларе
София-област   Антон, Божурище, Ботевград, Годеч, Горна Малина, Долна баня, Драгоман, Елин Пелин, Етрополе, Златица, Ихтиман, Копривщица, Костенец, Костинброд, Мирково, Пирдоп, Правец, Самоков, Своге, Сливница, Чавдар, Челопеч
Стара Загора   Братя Даскалови, Гурково, Гълъбово, Мъглиж, Николаево, Опан, Павел баня, Раднево, Чирпан
Търговище   Антоново, Омуртаг, Опака, Попово
Хасково   Ивайловград, Любимец, Маджарово, Минерални бани, Свиленград, Симеоновград, Стамболово, Тополовград, Харманли
Шумен   Велики Преслав, Венец, Върбица, Каолиново, Каспичан, Никола Козлево, Нови пазар, Смядово, Хитрино
Ямбол   Болярово, Елхово, Стралджа, Тунджа

trap

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 31
  • Карма: +1/-1
  • Респект: +1
    • Профил
Не Ivel, става дума за временно съоръжение намиращо се на алеята която върви покрай морето и е на края на Златни пясъци. Нали съм ти писал, че е точно под хотел Морско око. Съоръжението е временно изградено (изглежда като палатка) и до колкото забелязах нямаше никакъв проблем да се кара и в 14:00ч. Вечерта беше пълно с руснаци дошли да се пързалят.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Благодаря, Евгения!  :)

За банките... Вчера говорих с една от големите банки. Казаха, че финансирали по принцип, но изработен от тях проект.
След одобрението му, от пускали 60% за първи проект, а за втори - може да стигне до 90%.
Разговорът беше много набързо, не можах да разбера за кои програми.

 *flower2* *drink11*

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Интересна информация се синтезира до момента в темата. Благодаря на двете чаровни дами за любезното съдействие  *flower1*