Форум за имоти > Имоти

парцел за изграждане на футболни и други игрища за забавление

<< < (2/6) > >>

dedepene:
Трябва хубаво да си сметнете нещата. За разходната част мога да ти спомена няколко числа. Най-евтинта астротърф настилка (демек изкуствена трева) започва от 30 евра/м2 заводска цена и това без фундамент, отводнителни съоръжения, труд и т.н. Пълното изграждане с оградите, осветление, облагородяване на околноста, всичко това с качествени материали и читаво изпълнение в София излиза около 400-500 хиляди лева за едно игрище. Терена дори не го дискутирам. Ако мястото е по-отдалечено и няма поне барче наблизо трябва да вдигнете и такова, защото футбол без бира не е бира ;)

За приходната част - малко ме учудва числото 25, тъй като в София цените започват от 60 лв./час, респ. 80 за час и 1/2. При всички положения си правете сметката, че имате много "мъртви" часове, за които няма "наематели" - напр. всички работни дни до към 1730 привечер, ако пък мястото е в близост до жилищни сгради според общинските разпоредби в софия шоуто приключва в 2200. Уикендите сутрин са също трудни за продаване, а летните месеци заради жегите всички часове преди да захладнее са леко непривлекателни. По мои наблюдения зимата пък дори на открити игрища ако се почиства снега посещаемоста е добра. Всички тези часови пояси в същото време са използваеми, но трябва сериозен маркетинг - предоставяне на училища през деня, турнири + лига уикендите и т.н., но си е бачкане яко...

Последно - не знам каква е конкуренцията във Варна, но тук за няколко гоини се появиха сума ти такива игрища и неминуемо се стига до насищане на пазара, където само читавите проекти оцеляват. Надявам се да съм ти помогнал в разсъжденията ;)

vfrz:
@Муза

Благодаря ти за пожеланията и напътствията, но ние обсъждахме идеята като идея по-скоро, а не да сме кроили конкретни бизнес планове, не и на този етап. На мен ми се стори доста интересна и затова реших да я споделя.

@dedepene

Бих искал да те попитам няколко неща:
1. В София има ли частни игрища? Във Варна всички, зиградни до момента, са общинска собственост, доколкото ми е известно. Може би затова цените са толкова различни.
2. 400-500 хил лв за какъв размер игрище го спрягаш? Аз визирах игрища с размери 20х40м.

Проблемът с насищане и пренасищане на пазара е ясен. Имало го е във всяко едно 'популярно' българско начинание.
А основен проблем сякаш си остава намирането на земя на разумна цена. В чертите на града цените са безсмислено високи, а тези, на които им се струват ниски тези високи цени, просто не продават май. Явно строително-инвестиционният дух все още се поддържа :)

dedepene:
Морски, общинската фирма "спор(т)на софия" за всичките тези години построи и стопанисва цифром и словом 3 игрища - всички други са си съвсем частна инициатива.  Можем естествено да изключим игрищата на НСА и някои други университети, но пък там достъпа е ограничен за широката публика...

Числото е именно за размера игрище, за което говориш и ти. Знам го от мой познат, който има 4ри такива терена, а дори за долна граница съм извадил едни 100К от неговите - той твърди, че всяко му излизало по половин милион лв (без парцела, той е наследствен). Истината е, че той си нае за изпълнител най-скъпата фирма, същата която поддържа националния стадион и строи тренировъчните игрища на уефски....

Muza:

Е, защо... Нали за да се оцени една идея, дали си струва, все пак минава през сметки и концепции...
Дедепене е писал точно в този дух...
Ако в началото правите сметки само за 4 игрища с очаквани приходи, при проучването на разходите се оказва, че трябва да включите и още нещо, което да носи приходи. Дали ще е барче, дали ще са масажи, .... Затова и те попитах, дали залагате само на игрищата.

 *drink11*

BulCan:
В Отава, Канада, в чертите на града има едно огромно място с 27 (двадесет и седем) футболни игрища едно до друго, напълно безплатни за общественно ползване. Две са покрити с балонни покриви. Тези будали как не са се сетили да "развъртят" парцелите за нещо друго...  ::) И то при положение, че "европейският" футбол, до преди световното в САЩ през 1994 не беше особено популярен измежду населението в страната.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия