Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1211953 пъти)

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Нема да одиш никъде, с 30% може да си пишеш. Темата си е твоя и е интересна. Къде щях да науча толкова за Гърция?! Просто "лайньо" и подобни определения требе да се заменят с "приятелю", "да ти таковам ..." с "не съм съгласен" и темата си е окей.  Същото важи и за Фло.
Нема да ми се сърдите, знаете, че предупредих за това. Какво ще каже сахибта, ако не взема мерки? Ще ми навре демокрацията в интимните ми места...  *scare*



Ама ти наистина ли си мислиш, че научи и научаваш нещо за гърция от писанията на горо? Баси!
Ама какво ли се учудвам...
Аман от зубрачи-отличници, които само препрочитат, препредават, цитират и прочие неща - независимо дали става въпрос за Плутарх или последния гръцки измекяр.
Аман и от лапни-шарани, които само гледат, слушат, ахкат и прочие неща и си мислят, че научават нещо.
 
Уникалната човешка способност - мисленето - все повече закърнява!
Ще взема до ударя още една *drink1*, че сън няма да ме хване от тази констатация!
Скитъре, сега те разбрах приятелю!!! При такива редки плетки, които даже не знаят къде живее Жоро и дават мнения, си прав да сечеш! Просто уникални идиоти!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! *scare
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил


 Фло и компания явно търсят слабо място на комшиите.

Аз не търся на никого слабите места! Просто не мисля,че вали дъжд,когато плюят роднините ми и сънародниците ми .Ние сме малоброен народ,за последните няколкостотин години обаче,сме се умножили 2,5 пъти,живеейки основно в планините. С голяма доза увереност може да се каже,че по тази причина всички сме роднини ,поглеждайки 4-5 поколения назад, или казано популярно с един познат лаф::"всички в България сме братовчеди".Защо е важно родолюбието ,уважението към род и родина в днешно време и защо ще става все по-важно! Отговора: е заради глобализацията. Глобализацията,която ще разделя районите на света по просперитет и по бедност.Не е ли важно нашия народ да има в този район достатъчно силна емоционална вътреобщностна  връзка за да може да отговори на предизвикателствата от други икономически райони? Може много да се пише натъка,но ще спра до тук.

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Написал си няколко неистини. Едната е, че Фло не писал тук,  а другата, че Горо го няма. Обясни ги!
От друга страна обясни, къде съм псувал или писал нецензурни думи? Няма такива! Явно ти си болен мозъкъ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg

Бебе Скитов,

ето ти един Географски Атлас от началото на Новата ера ( 2012 г. сме вече ):

http://www.euratlas.net/history/europe/1300/index.html



Защо за пореден път трябва да те навирам на кучето в г..а за да научиш и историята корабен инженере!? Ти виждал ли си гръци паспорт? Как е Гърция на гръцки? Надявам се че знаеш, че не е Грийс нале??? Как е грък? Пак не знайш. Като си простоват, защо се мешаш в спор в който само Жоро е прав? А разни мъдуратори-комплексари, както и други ганьовци-участници искат да оповръщат една от най-древните цивилизации и култури само щото живот започва от варварските им неуврели свински глави ;D ;D ;D ;D



Това не е отговор към теб, понеже няма какво да си кажем. Малко пояснения за публиката.
--------------------------------------------
Копирам от уики-то, че не ми се занимава:

Древна Гърция
(XI — 146 г. пр.н.е.)

Тъмни векове (XI—IX)
Архаичен период (VIII—VI)
Класически период (V—IV)
Елинистичен период (IV — 146 г. пр.н.е.) <- тук приключва древната цивилизация
Гърция като част Римската държава <-- тук е едно от васалните племена в империята
Римска Гърция (146 г. пр.н.е. — 330 г.)
Византийска империя (330—1453)  <- измислено понятие от Византион, появило се през 16-17в.
Атинско херцогство (1204—1458) <- тук защо не е Елада или Гърция?
Османска Гърция (1458—1832) <- отново васален народ
Съвременна Гърция
(след 1821)
<-- Това е днешна Гърция и затова се появява на Атласа.
Война за независимост (1821—1832)
Монархия (1832—1924)
Република (1924—1935)
Монархия (1935—1973)
Диктатура на Метаксас (1936—1941)
Окупация (1941—1944)
Гражданска война (1944—1949)
Хунта (1967—1974)
Република (от 1974)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Малко пояснения, който иска да помага:

1. Елада е завладяна и става част от Римската империя ( 146 г.пр.н.е.).
2. Реформата на Римска империя от Константин, осъществена 500 години по-късно и няколко въпроса:

- Защо избира Византион за столица на империята, като се е колебаел и за Сердика? ( нали Елада е била културно много развита? Защо не избира Атина, Солун примерно? ). Византион е бил малко рибарско селище и тогава го заселва с хора от околностите на Атина и става Константинопол. Т.е. елините започват да се претопяват. Понятието Византийска империя е измислено и не е коректно. Правилното е Римска империя, а по-късно Източно-римска, после Латинска и т.н.

- Защо в първите 300-400 години в Римска империя официалния език е само латински? Едва по-късно се добавя гръцкия език, който след няколко века по-късно ще остане единствения официален за империята?

- Защо в първите 300-400 години римските императори са от Сирия, Мала Азия, траки и т.н. ( едва по-късно се появяват представители от гръцки произход ). Тогава започва и фалшификацията на тази история, която днес се изучава по учебниците по История.

С две думи от 2000 години насам, едва преди 180 г. Гърция успява да обособи собствена държава, юридически призната от останалите. Дотогава винаги е била васално племе/народ като част от някоя друга Империя ( Римска, Латинска, Османска ) с периоди на участие в управлението им. Всички препратки към древни цивилизации не са коректни.
-------------------------------------------------------------------
Като независима държава Жоро може да сподели дали Атина не нарича северната част вулгари, а Севера не налича ли Атина "арнаути".

Доколкото знам, арнаути е обидно име към албанските заселници в Атина през 18-19 век.
-------------------------------------------------------------------
Като аналог на днешна Гърция в исторически план е само и единствено Албания. Това са двете държави, които успяват да запазят езика си през вековете и едва отскоро ( няма и 200 години ) успяват да създадат държава с официалния си език.

Затова и на линк-а с Атласа на Европа, който съм дал ги няма никъде като територия в последните 2000 години.
-------------------------------------------------------------------
Т'ва е накратко. Чиърс-а дан' забрайкам  *drink9* *drink10* *drink11* *drink10* *drink9*
-------------------------------------------------------------------
« Последна редакция: 07 Март, 2012, 02:57:12 от marandi »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Предлагам да използваме кризата и да си върнем Солун. Жоро ще го направим шеф на Северна Гърция, а бебе Фло за шеф на митницата  :D :D :D

Дотогава трябва да измислим революционен комитет и някоя от дамите да ушие байрака. Моя Руса милост ще отговаря за алкохолните запаси на областта  *girl*

 *drink9* *drink9* *drink9*

« Последна редакция: 07 Март, 2012, 00:23:01 от marandi »

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил

  В рамките на шегата, подхваната от маранди, а и поради литературна близост, бих споделил страховете си да не опущим нещата в посока Ганкиното кафене :) :). Че нещо в последно време тук "въздухът трепери"...
  Наздравица от мен!  *drink1* *drink1*

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Фло, гледам че си писал. Мислиш ли, че глобализацията, родолюбието, уважението към род и родина в днешно време оправдават шовинизма?

E,шовинизма като краен израз на национализма няма нищо общо с горните неща.Нямам и един ред написан, къде да е в шовинистичен тон.
Ясно е,че Европа върви към организация на регионите и ролята на националната държава ще става все по-бледа,ако разбира се не се разпадне организацията дотогава,щото каквото и да се говори става въпрос за пари.Баницата се разпределя по братски,не по равно.И сега повечето от богатите региони в Европа често са разположени на територията на  няколко държави с общи народностни черти,език и култура.С отпадането на функцията на държавата във всичките и регулативни форми излиза на преден план региона и имперската власт далече в Брюксел. Естествената природа на региона е да се капсулира и да е по-добре икономически от останалите,което става отново за сметка  на бедните ,разпокъсани със слаби или липсващи вътрешнообщностни духовни връзки.А такива връзки са имунната система на обществото в региона за да има стратегия за развитие.Любимият  ми пример извън Европа в този смисъл е Тайван и как един съвет на старейшините,родовите мъдреци на населението ,измъдриха  стратегията,която изведе една много изостанала аграрна страна до сегашното и икономическо състояние .Затова си мисля,че родолюбието не е куха фраза ,ами е от голямо значение.

koganev

  • Гост
Ако ще зимаме Солун, аз искам да строя магистралата Солун-Лисабон-Копенхаген. Искам и летище в Голям Чардак, щото да се пукнат оня от Малък Чардак! Ще ми се фалят, че си имали жп линия само щото са по-близо...

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил

 *yahoo* *yahoo* *yahoo* *yahoo* *yahoo* *yahoo* *yahoo*А па на меня ако мое, да ми дадете образуванието на тая нова тиритория, баси....гарантирам на сички 7-ми клас, при тва завършен!!!
Сахибата, ти докат пишеш пиеш, или докат пиеш пишеш? Нема чаши, ша пийш от туулетната ако тъй я караш!

Кви са теа изрази  "редки плитки", "тълпа", "да ти таковам таковата"., "Ша та навра на кучето в г--а"?....
И нема да обиждаш Музата, щот ми е слабос и ша има лабут, баси....винаги е била толерантна максимално! Прекалеваш, майна!
Нема а викаш "мухъл"на ора дет не си виждал, ъндъстенд? *bat*

Форума си е мноу готин и сички други и да са палат от време на време имат некви граници, само ти немаш, баси...
Не са дръж естествено, дръж са прилично........ *ireful*
« Последна редакция: 07 Март, 2012, 12:38:20 от darkside »
Ас съм българче.......

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Гледам, пак се е подвизавал един велик българанин, корабен инженер, маркетингов специалист, застраховател и каквото се сети човек още...
И пак е омешал понятия, които не разбира и ни тика пак в носа несъществуващото "запазена марка България".



Разбира се, не е възможно във форумни бележки да бъде изправена тази отчайваща демонстрация на неграмотност и да се дефинират всички понятия като държава, държавно образувание, етнос, племе, наименование и т.н. Затова - само 2 неща.

1.
Един пример от българската история от 14ти век, надявам се, познат на всички.
През 14 ти век съществуват за по-дълго или по-кратко няколко десетки български държави или държавни образования. Не се наемам да ги изредя, но най-известните от тях са Търновското царство, Видинското царство и Добруджанското деспотство.
Нито едно от тях не се е казвало България, още по-малко "запазената марка България". Но и никой в науката не е отричал и не отрича българския характер на тези няколко десетки държавни образования.
Гърците в своята история създават над 1000 (и то само в античността) държави и държавни образувания. Нито едно от тях не се е казвало Гърция, вкл. и днес, а още по-малко "запазената марка Гърция". Но и никой не отрича техния гръцки характер и същност. Само един наш мурджо и велик булгаранин.
Какво се опитва да докаже - така и не ми стана ясно.

2.
"Завладяването" на Гърция от Рим през 146г. е грекилска концепция влязла в учебниците по история и в самата днешна Гърция!!!
Аз винаги съм казвал че грекили и булгарани са едно и също нещо!
И... интересно!
Цивилизационният период след Елинистичната епоха, т.е. след "завладяването" - 146г. пр.н.е. се нарича "Гръко-римска цивилизация". Не "Римска", а "Гръко-римска". Така е възприето не само в българската, но и в световната наука.
Защо..., на никой мурджо не може да се обясни.

Един пример за сравнение: периодът на османското (за)владичество е наричан "османско робство" или "османско присъствие" по днешному, но никога не е ставал "българо-османска" или "гръко-османска" цивилизация.

*
За Византия, или Византион, или Константинопол, или Истанбул (от гръцкото "и стин поли" - буквално "в града" или "градът"), или Цариград (града на царя-цезаря), накратко - Царицата на градовете според средновековните писатели, някога предмет на моите научни интереси, бих могъл много да пиша.
Но ще припомня само, че бил създаден от Мегарците срещу "града на слепците" (Халкидон). Колебанията на Константин Велики били основно между Византион и древна Троя, контролираща Дарданели. Честта се паднала на Византион.





--------------------------------------
Нема да одиш никъде, с 30% може да си пишеш. Темата си е твоя и е интересна. Къде щях да науча толкова за Гърция?! Просто "лайньо" и подобни определения требе да се заменят с "приятелю", "да ти таковам ..." с "не съм съгласен" и темата си е окей.  Същото важи и за Фло.
Нема да ми се сърдите, знаете, че предупредих за това. Какво ще каже сахибта, ако не взема мерки? Ще ми навре демокрацията в интимните ми места...  *scare*
Скитъре,
Понеже все ми разрешавате с Додо да пиша... *pinnochio*
Създаването на съдържание си е сериозна работа, но ми е безразлично.

Ще ти разкажа една житейска случка, много обикновена, но ако се замислиш, можеш да си направиш някои изводи.

Младо момче съм още (преди 20-тина години) - на почивка в едно гръцко село. И съм се наредил на опашката в селската бакалница. Последен съм, един приятел и градски чака с мен и си говорим тихо. Пред мен - една гъркиня на средна възраст.
Докато си бърборим, опашката мръдва човек напред, между мен и гъркинята се отваря малко място и една гръцка баба (сега като се замисля - не беше баба, а 50-60 годишна :) ) си слага покупките пред мен (пред моите) на лентата на касата. Не реагирам. (Аз още ако се кача в градски автобус не мога да седна, пък ако влезе жена, подскачам като войник... нали съм будала.)
Гъркинята обаче, която беше пред мен и която не познавах и не познавам и днес, забеляза, извърна се леко, грабна покупките на "бабата" и ги премести зад моите.
- Господинът има ред! - каза и се обърна пак напред, а "бабата" без звук се нареди зад мен.

Исках форума ти да просъществува, сам по себе си и защото ми се стори симпатичен.
(И още мисля, че си симпатяга. Знаеш, че това не са четки - за разлика от булгаранчетата - отдавна съм излязъл от пещерата и заради това, че си ми симпатичен, няма да ти спестя "горчивия вкус", ако сметна, че не си прав)
Но... влязат ли някъде булгаранчета или грекилчета, и съдържание не се създава (един пример - виж 3,14 ) ! Е... тук там някой неук мурджо, пише някое обръщение към народа :)
Гражданско общество (колкото и изтъркано да звучи тази фраза), с хора от пещерата не се създава.
Единственото спасение е институциализирането, но ти и додо го пренебрегнахте залагайки на "здравата ръка" - онова прословуто додово "ще трия". Но като заложиш на "здравата ръка", хората дето не са научени на ярем си тръгват. Хеле пък, "здрава ръка" дето търпи лъжците, пък определението лайно за лъжеца и се струва неблагозвучна...
За принципи става въпрос!

Принципът, началата, етиката и т.н. биха могли да бъдат основание за съществуването на един духовен продукт. Но не са достатъчно основание за реалността.
А което няма основание си заминава.

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
 
Гърците през хилядолетията многокрано са присвоявали чужда история и ценности. През средните векове успяват максимално да се възползват от потъването на България под мрачно османско владичество и да си присвоят голяма част от историята на Византия. Понякога до степен да идентифицират многоетническото население на Източната Римска империя с гръцко.
http://bolgari.net/gryckata__megali_ideia_-gl-154.html

Ето и други неща:
1913г.Гръцко клане над 365 българи в село Аканджали


Не вали драги съфорумци,Жорето ръси и пръска мегали идеята в тази,гръцката  тема.
« Последна редакция: 07 Март, 2012, 11:53:50 от Фло »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил


Писах едни неща за Солунското кафене с магазинчето към него, как ще стане Ганкиното, но без да искам си затворих прозореца. Не ми се възпроизвежда отново. Особено след поста на Жоро.

По-напред, написах нещо завоалирано. Сега ще го напиша в прав текст. Никога не съм била за такова модериране. Това е една от причините, да настоявам да ми деактивират модераторския пулт. Не е за мен тази работа. Още повече, когато има желание в останалите форумци, за запазване на всичко добро в този форум. Най-добрият "модератор" до момента, в тази тема беше Коганев. Аз, наистина, шапка му свалям на този човек. И не само той - чичовци, Дарки, Невидимко, Гоголчо, ... Tа дори и Маранди. Докато е това желание, мисля, че можем да се справим и без санкции. Ако се стигне до там - просто за много хора няма да има място тук. Ако питате някой от стария форум, кой е виновен да бъде в този му вид, веднага ще посочат Невидимко. Само, че не е. Според мен, разбира се.
Може би, да не съм права, може би, действията снощи на Скитър да са най-правилните. Може би, трябва да има и такъв момент ... :)  *drink11*

Един стар виц, който го знае, ще му давам по 5лв.  :D

Едни строители работели до училище и много псъвали. Децата, знаете, попивателни, започнали и те. Отишла учителката при тях и ги помолила, да не псуват. Разбира се, те обещали. На другия ден, Пенчо изтървал кофата върху главата на Иван. И Иван от болка:
-Ай шшш .... Иванееее, не си прав Иване, и майка ти и леля ти, до девето коляно не сте прави ...

Може и по друг начин, Скитър го е нахвърлил.  *heart* *rofl*

Много за кратко сме на тази земя, и си струва, когато има нещо хубаво, да си го пазим. Каквото е този форум. :)

Дарки,
Много ти благодаря! Трогна ме, да знаеш! :) Със Собственик имаме взаимно уважение, мисля. Освен, че ме е нарекъл сривла, каквато съм,  лошо не е казал. Щото то не е обидно. По-скоро е насочно към Скитър.



Жоро,
Снощи една птицевъдка каза:
-Ще намалим яйцата на обикновените хора. Защото и ние сме като тях - обикновени хора. Не сме бизнесмени.

Та, как сте с щастливите яйца? Ако нямате щастливи, да го хванем това бизнесче, да върви алъш-вериша. Те, като не са бизнесмени - птицевъдките, ние сме.  *rofl*

 *drink11*


Серсем

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Карма: +19/-10
  • Респект: +21
    • Профил
Един стар виц, който го знае, ще му давам по 5лв.  :D
Знам го.
Баси!

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Един стар виц, който го знае, ще му давам по 5лв.  :D
Знам го.
Баси!


Печелиш! Брошка за кокошка! Щастлива при това! Баси!  *rofl*

:)  *drink1*

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил

.....нямас да плацтас кИфтета от цастни кредитори!
http://www.dnes.bg/business/2012/03/07/gyrciia-zaplashva-kreditorite-si.153233