Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1211624 пъти)

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Жоро, знам,че дебнеш в мрака, Тигре на 7-те мезета! Ти кво мислис?

Уакаримас, Коганев! Yamazaki, 12-годишно!  Кавазаки -само ново!(шегичка)
.............................................
                                 *flower2*Някъде в глухата провинция *flower2*
Ямазаки, маса за двама, свещи, миднайт мюзик, полумрак, водно легло, 9-та по Рихтер...... *scare*
(направете кратко съчинение, като използвате думичките по-горе, за деца над 14 г. тва е за домашно! )
...........................................................................
 *flower1* Измина една година от Фукушима.......свалям им шапка на самураите......страхотна нация! *flower1*
..............................................................................................
А вечния растеж верно е глупост. Ама джуджетата искат растеж, тва е. А па като чуя тая фраза "евроатлантическите ценности" ми е мноу смешно!
А за  гръцките джуджета не само , че нема да има растеж, ми ша им лягат в легълцата, ша им ядат от паничките, ша им сядат на столчетата, баси!
« Последна редакция: 10 Март, 2012, 17:17:40 от darkside »
Ас съм българче.......

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Ясо, Жоро *drink1* *drink1* *drink1*! Когато некой ми каже:" нищо не си разбрал, Дарки!" ми минава абсурдната мисъл, че съм на прав път.....
...
Не бе Дарко,
Мен не си разбрал - затова се самоцитирах. Лош ми е българският.

Живота - да го разбираш както си искаш - не съм на твоята камбанария. От всяка - изгледа е различен, както и всяка глава от узото се завърта по своему...
Само пастите виждат едно и също - каквото им покажат между задното отверстие и канала...

п.п.
За Венизелос няма що да ми се извиняваш - като го издигнаха за министър писах, че е лъжец и грекил, при това - и дебил. Да му мисли меркози, тук го познават.

 *drinks*


--------------------------------------------------
...
Осезаемо е желанието на някои да видят не толкова Гърция смачкана (защото това няма как да го видят, то просто няма да се случи), колкото горо разплакан
...
Едва ли коганев!
Горо списва само тук, пък и ако в мен е причината - разплаквам се, мир и любов да има.
Ама не...
Отвори, която и да е българска статия за гр, виж я, и виж коментарите отдолу.
Те такова чудо няма и няма да откриеш на никой друг език, дори и на немски!
« Последна редакция: 10 Март, 2012, 18:22:04 от goro »

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Аз мисля, че оттук нататък говорейки си за Гърция, трябва да фърляме по едно око на португезетата и испанчетата. Мои познати банкери споделиха с  мен, че Португалия мое да обърне европейската каруца. Видеха ми се доста притеснени, не беше само от това, ма не можах да фана края.....на некои въпроси мълчат като........риби, примерно.  Не ми обясняват в детайли кво имат предвид. Тва беше преди десетина дена, преди да "спасят" гърците.
Ас съм българче.......

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Както Фло е забелязал, много неясни неща има в държавните разходи в Гърция, дори някои звучат абсурдно и обидно за нас.
:)Ами трябва повече хора да забележат ,че това е бюджетна криза! Харчове на държавата повече от колкото може да си позволи! Това е интересното за анализиране на ситуацията :момента в който държавната администрация е преминала границата на полезност за обществото и започва да му вреди.Същото може да се случи в коя да е страна,където обществото е загубило инстинкта си за самосъхранение от държавата,даже  и у нас. Бонусите са надхвърлили 120 млн.годишно,вместо да ги дадат на пенсионерите да се врътне оборота и потреблението ,те са отишли примерно за италиянски теракот,гръцки  тухли и немски автомобили образно казано.Шофьори са взимали по 5000 евро бонуси и т .н.
Това са изводите от гръцката бюджетна криза за мен,че администрацията е тумурно образувание и расте произволно докато задуши обществото.Това ни е и общия проблем  на нас и гърците. При нас забелязвам същата тенденция в момента-напъни на администрацията страната  да тегли външни заеми,защото вече сме имали висока степен на кредитно доверие.Не да мислят гадините за икономическа стратегия за развитие на страната,за свобода на икономическата инициатива за свобода на работната ръка ,ами  за външни заеми, щото може да се лапа! Тежкият ни проблем на нас е,че субстрата за раждане и развитие на партокрацията е бюджетната копанка.
Замезвайте бе! *drink1*

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил



От колко време им говорим да се постегнат малко? От няколко години вече. Насреща освен подигравки и стачки с великите фрази как се пазела "демокрацията" ( Атинската ), друго сякаш нямаше.


-----------------------------------
По принцип са ми безразлични, та спести си укорителния тон, все едно аз съм им плюскал кюфтетата 15 години там.

П.П. И изобщо не са уникални със случващото се там, но щом ги кефи да си мислят така, няма лошо.


-----------------------------------


На кой говориш ти бе веселяко? Тебе в три форума те разбраха, че не разбираш дума от икономика, но продължаваш да се правиш на всезнаещ. На кой говориш ти бе селтик?????????????????1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. Ти нормален ли си въобще. Я върви на "Екзарха" да се прегледаш! *neg*
Говорил той на гърците!!! На гърците им опростиха 1/3 от огромния им дълг бе лупи!!! Минималната им заплата след намалението е колкото моята началническа, която е 5 минимални наши. Ти усещаш ли се колко си семпъл???
« Последна редакция: 10 Март, 2012, 19:48:35 от Собственик 31 »
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg

Капитализмът не е това, което си описал. Друго е. Ти си описал кейнсианската концепция за растеж, чрез стимулиране на търсенето. Асен спомена, че Кейнс е гений и това си е баш вярно, но също е и проблем. Щото Кейнс написал "Обща теория..."
.......................

Забелязвам, че доста омотвате икономическите школи.

Кейс и в частност неокейнсианците са характерни като противници на монетаризма.

За Е.Зоната и в частност Гърция се наблюдава основно школата на Фридман. Тя е образно казана противоположна на по-горните.
--------------------------------------------------
Проблема на Гърция с две думи е дисбаланса между фискалната и монетарната им политика със силен превес на първата, който се натрупа през годините. Ся ще следва период на търсене на равновесна точка, т.е. монетаризма ще се засилва, а фиск-а им ще отслабва влиянието си в икономиката им.
--------------------------------------------------
П.П. Ще помоля модераторите да трият постовете на горния субект, адресирани към мИня. Благодаря предварително! 

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил



От колко време им говорим да се постегнат малко? От няколко години вече. Насреща освен подигравки и стачки с великите фрази как се пазела "демокрацията" ( Атинската ), друго сякаш нямаше.


-----------------------------------
По принцип са ми безразлични, та спести си укорителния тон, все едно аз съм им плюскал кюфтетата 15 години там.

П.П. И изобщо не са уникални със случващото се там, но щом ги кефи да си мислят така, няма лошо.


-----------------------------------


На кой говориш ти бе веселяко? Тебе в три форума те разбраха, че не разбираш дума от икономика, но продължаваш да се правиш на всезнаещ. На кой говориш ти бе селтик?????????????????1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. Ти нормален ли си въобще. Я върви на "Екзарха" да се прегледаш! *neg*
Говорил той на гърците!!! На гърците им опростиха 1/3 от огромния им дълг бе лупи!!! Минималната им заплата след намалението е колкото моята началническа, която е 5 минимални наши. Ти усещаш ли се колко си семпъл???

Ама ти сержант ли си бе Драгомире? Защо лъжеш така нагло за заплатата ти? Всички знаем колко дарява държавата на уличните милиционери. 2-3 минимални заплати. Ти къде ги сложи 5, че и началник се пишеш? Я кажи сега как е патрулираш около лъвов мост?
Има ли много леки жени там?

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил



От колко време им говорим да се постегнат малко? От няколко години вече. Насреща освен подигравки и стачки с великите фрази как се пазела "демокрацията" ( Атинската ), друго сякаш нямаше.


-----------------------------------
По принцип са ми безразлични, та спести си укорителния тон, все едно аз съм им плюскал кюфтетата 15 години там.

П.П. И изобщо не са уникални със случващото се там, но щом ги кефи да си мислят така, няма лошо.


-----------------------------------


На кой говориш ти бе веселяко? Тебе в три форума те разбраха, че не разбираш дума от икономика, но продължаваш да се правиш на всезнаещ. На кой говориш ти бе селтик?????????????????1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. Ти нормален ли си въобще. Я върви на "Екзарха" да се прегледаш! *neg*
Говорил той на гърците!!! На гърците им опростиха 1/3 от огромния им дълг бе лупи!!! Минималната им заплата след намалението е колкото моята началническа, която е 5 минимални наши. Ти усещаш ли се колко си семпъл???

Ама ти сержант ли си бе Драгомире? Защо лъжеш така нагло за заплатата ти? Всички знаем колко дарява държавата на уличните милиционери. 2-3 минимални заплати. Ти къде ги сложи 5, че и началник се пишеш? Я кажи сега как е патрулираш около лъвов мост?
Има ли много леки жени там?

Нещо пак си се объркал много, но това явно е от хаповете... *yahoo*
По-точно не си объркал много неща- само министерството, образователния ми ценз, местоработата ми и размера на заплащането. *yahoo* *yahoo* *yahoo* *yahoo*



Мозъчните гънки не се виждат, ама като ги няма,си личи!

За прост човек и силен вятър, прегради няма ...
« Последна редакция: 10 Март, 2012, 20:25:47 от Собственик 31 »
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Ся ще следва период на търсене на равновесна точка, т.е. монетаризма ще се засилва, а фиск-а им ще отслабва влиянието си в икономиката им.


Това с фиска ми е малко съмнително,че ще даде  положителен ефект за икономиката.Увеличаването на ДДС с 2 % е да пълни джоба на  бюджета, вместо този на населението.Ще настъпи поначало данъчен терор във всички посоки,за да се пълни бюджета и да се изплащат кИфтетата.Това рефлектира върху потреблението и свиване на производството и задълбочаване на рецесията.Обаче те с тези големи задължения нямат друг полезен ход,освен разбира се голяма разпродажба на активи и да мръдне икономиката намаляване на данъчната тежест върху нея,чрез  драстично орязване на бюджета и новите кИфтета да са от соя. *drink1*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Аз мисля, че оттук нататък говорейки си за Гърция, трябва да фърляме по едно око на португезетата и испанчетата. Мои познати банкери споделиха с  мен, че Португалия мое да обърне европейската каруца. Видеха ми се доста притеснени, не беше само от това, ма не можах да фана края.....на некои въпроси мълчат като........риби, примерно.  Не ми обясняват в детайли кво имат предвид. Тва беше преди десетина дена, преди да "спасят" гърците.

Прав си Дарки.
Там проблемите са същите, просто програмата дето се приложи беше по мека и съответно ще се изявяват по разсрочено във времето.
Аз обаче не познавам тези страни, за това ще си продължа с Гърция.

Та да обобщим, без да изпадаме в профанизма на някои наши пасти дето превърнаха световната криза в гръцка бюджетна криза.

Причините за гръцката криза: (ако не ги разберем още много години ще духаме супата)
1. структурата на ЕО, която облагодетелства централна Европа и главно немците
2. еврото и евро-монетарната политика
3. несъръзмерното облагане на капитал и труд по неолайнярски модел
4. рязък спад на приходите от морския флот заради световната криза (от около 10% на 3%)
5. спад на приходите от туризъм и заради световната криза и заради структурата на еврото
6. изнасяне на производства и услуги и съответно спад на облагаемите приходи
7. и чак на последно място патогениите на гр

За 1 до 5 и 7 - сме говорили много. Едва ли си струва да се повтаряме.
Но почти не сме се спирали на 6.


Айде сега да разгледаме един гръцки инвестЦицор в бг.


Да речем, че е имал шивашко производство в гр с брутни год. продажби в чужбина - 10млн.
От тези 10млн, да речем че 5млн. са труд (във вид на чисти заплати) и печалби.
И едните и другите в гр се облагат и да допуснем, че в крайна сметка в джоба на инвесЦиЦора са отишли 1 млн, на гр. шивачките - 2млн., а другите 2 млн са влезли в гр. държавата под формата на преки и непреки данъци.

Айде сега да преместим същия този ивестЦицор в бг, при същите год. продажби в чужбина.
Труда и печалбата са му пак 5млн. Само че труда е само 0,5млн.
Бг. взема като преки данъци само 0,5млн. и каквото може - непреки данъци от 0,5млн. на шивачките.
От 4 млн. печалба дето остават на гр инвестЦиЦора не може да вземе нищо повече, дори и непреки данъци щото той и семейството му харчат в чужбина, или за сметка на фирмата.
Гр. инвестЦиЦора си ги прибира и си ги носи в гр. (поне доскоро)
Ама гр. държавата също не може да му вземе нищо от тях, щото той си е платил данъците в бг.
Е... взима някой лев от непреки данъци - но колко да изяде един човек и семейството му?
На всичкото отгоре гр. държавата вече няма какво да вземе и от бившите гр. шивачки - точно обратното - трябва да им дава соц. помощи през първата година.

Крайният резултат:
- едни гърци забогатяват неприлично (не случайно последните 10 год. спестяванията, преди сегашното бягство, в гр. банки скочиха със 100 млд. - 50млд. казват има в момента в дюшеците)
- други гърци обедняват като българите
- гр. държавата фалира
- Дянков сЪ Фали, че скочил износа, пък едни нашенски пасти си подават носа от герберски дупета и преди да паднат в канала се размирисват.

koganev

  • Гост
===
--------------------------------------------------
...
Осезаемо е желанието на някои да видят не толкова Гърция смачкана (защото това няма как да го видят, то просто няма да се случи), колкото горо разплакан
...
Едва ли коганев!
Горо списва само тук, пък и ако в мен е причината - разплаквам се, мир и любов да има.
Ама не...
Отвори, която и да е българска статия за гр, виж я, и виж коментарите отдолу.
Те такова чудо няма и няма да откриеш на никой друг език, дори и на немски!

Първата нещо, която ми мина през главата, беше един диалог и онази песен в края на книгата "Алексис Зорбас". Много пъти съм го препрочитал. Намерих го в читанката:

"..

— Посвири, Зорбас! — предложих аз.

— Сандурът, нали вече казахме, началство, сандурът иска весело сърце. Ще посвиря след един месец, след два месеца, след две години, знам ли и аз? И ще запея тогава как се разделят двама души завинаги.

— Завинаги! — извиках аз изплашено.

Повтарях в себе си тази страшна безвъзвратна дума, но нямах смелост да я чуя изречена; изплаших се.

— Завинаги! — каза отново Зорбас, като преглътна мъчително. — Завинаги! Тези работи, дето ми ги разправяш, че пак ще се срещнем, че ще изградим манастир — това са утешения за болния, докато бере душа… Не ги приемам! Не ги ща! Какво? Женички ли сме, та да търсим утешения? Не щем утешения! Да, завинаги!

— Може и да остана… — казах аз, изплашен от грубата нежност на Зорбас. — Може и да дойда с теб; свободен съм!

Зорбас поклати глава.

— Не, не си свободен — каза той. — Само въжето, с което си вързан, е малко по-дълго от това на другите хора; това е всичко. Твоя милост, началство, имаш дълга връв, сновеш насам-натам и мислиш, че си свободен; ала не късаш връвта. А щом не скъсаш връвта…

— Ще я скъсам някой ден! — казах настървено, защото думите на Зорбас докоснаха една открита рана в душата ми и ме заболя.

— Трудно е, началство, много е трудно. За това трябва луда глава, луда глава, чуваш ли? Всичко залагаш! Но ти имаш разум и това ще ти изяде главата. Разумът е бакалин, води тефтери, пише — толкова дадох, толкова взех, това е печалбата, това е загубата. Той е, видиш ли, добро стопанче, не залага всичко, запазва винаги нещо в резерва. Не къса той връвта, не! Държи го, мръсницата му недна, здраво го държи в ръцете си; и ако й се изплъзне — отиде, отиде горкият! Но ако не скъсаш връвта, кажи ми, какъв вкус има животът? Лайкучка, лайкучка! Не е ром, та да прекатури света!

Замълча; наля си да пие, но се отказа.

— Прощавай, началство, аз съм селянин човек; думите се лепят по зъбите ми, както калта по краката; не мога да ги усуквам и да майсторя вежливости, не мога; ама ти разбираш.

Изпразни чашата си, погледна ме.

— Разбираш! — извика той, сякаш го обхвана внезапно гняв. — Разбираш и това ще ти изяде главата! Ако не разбираше, щеше да бъдеш щастлив. Какво ти липсва? Млад си, пари имаш, ум имаш, здрав си, добър човек си, нищо не ти липсва. Нищо не ти липсва, дявол да го вземе! Само едно; казахме — лудата глава. А щом тя ти липсва, началство…

Поклати едрата си глава, отново замълча.

...

И изведнъж Зорбас изпъна високо тънката си кокалеста шия, изду гърди и проточи див, безнадежден вик. И неочаквано страшният вик се превърна в турски думи и из глъбините на Зорбас се издигна стар, монотонен напев, изпълнен със страст и мъка, и самота. Разкъса се сърцето на земята, разля се сладостната ориенталска отрова, разкапаха се в мен всичките фибри, които ме свързваха с добродетелта и надеждата:

Ики киклик бир тепенде отийор;

Отме де, киклик, беним дертим йетийор,

аман, аман!

Пустиня, ситен безкраен пясък, трепти розов, син, жълт въздухът, слепоочията се отпускат, надава проточен, безумен вик душата и се радва, че никакъв вик не й отговаря. Пустош… пустош… И неочаквано очите ми се наляха със сълзи:

Две яребици пееха на една могила.

Не пей, яребице, стига ми моята мъка!

Аман! Аман!
"


Все едно на мен говори.

Аман, горо, аман. Стига ми и мойта мъка.




 

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Коганев,
В момента в гр. е започнало едно "Движение на картофа"
Не, че е нещо особено и едва ли има дълго бъдеще, но ме кефи как едно свободно общество се самоорганизира и слага прът в колелата на безумната държавна политика!

koganev

  • Гост
В интересни времена живеем.

Демокрацията се свежда до правото на човек да взима грешни решения. И ако е с всичкия си, да се учи от грешките си. Гърците си минават по реда, и португалците ще минат и всички... Начини има и ако сега не ги знаят - ще ги научат. Цяла Европа е с дефицити, ум да ти зайде. Само ние ще стоим с пръст в уста и ще чакаме някой да ни каже верния път. Но пък как само ще стоим - стабилни!!!
Няма верен или грешен път! Има само път. Който стои на едно място...

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Ся ще следва период на търсене на равновесна точка, т.е. монетаризма ще се засилва, а фиск-а им ще отслабва влиянието си в икономиката им.


Това с фиска ми е малко съмнително,че ще даде  положителен ефект за икономиката.Увеличаването на ДДС с 2 % е да пълни джоба на  бюджета, вместо този на населението.Ще настъпи поначало данъчен терор във всички посоки,за да се пълни бюджета и да се изплащат кИфтетата.Това рефлектира върху потреблението и свиване на производството и задълбочаване на рецесията.Обаче те с тези големи задължения нямат друг полезен ход,освен разбира се голяма разпродажба на активи и да мръдне икономиката намаляване на данъчната тежест върху нея,чрез  драстично орязване на бюджета и новите кИфтета да са от соя. *drink1*

Косвените данъци са само част от "картинката" за фиск-а и не е представителна извадка тази редукция там.

По принцип сега ще им рекапитализират банковия сектор и ще го овладеят. Когато им овладеят баМковия сектор, ще пристигнат и застрахователите. През това време ще започне приватизацията и хиляди, а може би и 1 милка гърци ще литнат на пътя. Така се икономисва от фиск-а. Капиш?

През това време методично ще им закрият малките и средни фирми поради липса на евтин кредитен ресурс и ще станат неконкурентни. Оттам ще лашне още една вълна на безработица.

В следващите 5-10 години за народеца им ще настане ад и концентрацията на капитал ще повиши скоростите си. Ще им се влошат всички социални придобивки като образование, здравни услуги и т.н.

Подобни процеси протичат и тук, но разликата е, че когато 1 бг-бебе проплаче и има вече да връща 5к евро от първия си ден, то гръцкото бебе има да връща над 50к евра <- т'ва са мангизи, които 90% от тях няма да могат да върнат доживотно.

П.П. Затова и понятията мин./средна заплата и прочие са субективни в средно и дългосрочен план, понеже не отразяват дълга и безработицата.

Дано съм бил по-ясен. Поздрави!  *drink9* *drink9* *drink9*
« Последна редакция: 10 Март, 2012, 22:37:32 от marandi »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

А?! И гърците като нас. Внасят си продукция, даже и немски зехтин.  ???

Гърците предпочитат гръцки стоки, но купуват вносни

И Moody's да не останат назад ...

Moody`s обяви Гърция за банкрутирала