Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1211950 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
29% от резултата, т.е. средната стойност във въпроса ти. И по принцип това от един обем не зависи от общия брой, а от броя в извадката, т.е. статистическата грешка е почти еднаква за 20 бройки от 1 милион или 20 бройки от 10 милиона (в тоя пример даже напъно едаква - 28.85%). Изследването е дало, че в БГ IQ e 96.3, не може просто да се хвърля ей така това число, а се казва:

с 99% вероятност, IQ на българите е 96.3 +/-29%, т.е. между 68.4 и 124.2

Това твърдение би могъл да го каже всеки, дори без да прави изследване :)

И никак не е правилно след това да се сравняват помежду им IQ, които се различават само с части от самата статистическа грешка. Същата работа като на НСИ средните цени за имотите.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
29% от резултата, т.е. средната стойност във въпроса ти. И по принцип това от един обем не зависи от общия брой, а от броя в извадката, т.е. статистическата грешка е почти еднаква за 20 бройки от 1 милион или 20 бройки от 10 милиона (в тоя пример даже напъно едаква - 28.85%). Изследването е дало, че в БГ IQ e 96.3, не може просто да се хвърля ей така това число, а се казва:

с 99% вероятност, IQ на българите е 96.3 +/-29%, т.е. между 68.4 и 124.2

Това твърдение би могъл да го каже всеки, дори без да прави изследване :)

И никак не е правилно след това да се сравняват помежду им IQ, които се различават само с части от самата статистическа грешка. Същата работа като на НСИ средните цени за имотите.

Додич,

ти защо се "връзваш" на "гърчето" Жорко не мо'а вдяна?

Бизнесът с Ай-Кю-та си е бизнес като всички останали. Примерно бизнеса с "история", дет' ни се пробутва.

Чилякът си пробва, ама то АйКю-то си е цяла индустрия, брато, също като "бизнеса" с университети и прочие ....

П.П. Ей, ще ви люсна по една ракия накрая, щот' се ядосвам. Мята някой някой линк и дай да му се обясняваме.

Жорко, мислех, че има надежда в него, ама той пак почна с гръцките номера и ся ще ви върти и сучи на кръст с различни стрелички, докато му се връзвате.

Да чете и да срича там и да доказва той, а не вие да му доказвате, че глупостите му не са така! Капиш?  *drinks*
------------------------------------------------------------
Русото като прост математик навремето и там разни Олимпиади и простотии и след 20 години ме срещат хора и викат, ти си ебаси изрода - викам що, бре - а, ми ние висим там на изпита и още не можем да разберем задачите, а ти излезе на 35-тата минута и беше първи после из списъците.
-----------------------------------------------------------
Та, АйКю-то освен правилно решение е също и бързина на решението.

Не четете ли, че българчетата постоянно пребиват Света по математика и информатика. За гърчета там да сте чули въобще?! Ами, няма и да и да чуете, иначе са умници  *girl*
-----------------------------------------------------------
Тръгнал ми говори за АйКю ..... мани-мани, че се смея  *rofl*
« Последна редакция: 02 Май, 2012, 04:00:39 от marandi »

nearvana

  • Гост
начи ако от една торба с единички (да няма значение колко са стига да са много) извадя двайсе единички ще имам стат грешка от 29%!!! брях!!! какъв конфиденс интервал правиш? вероятно  апроксимативен базиран на централната гранична теорема. ама там влиза и едно друго нещо дето му се вика вариация на извадката дето в случая с торбата с единичките е разбира се нула  и да се прилага тази теорема е тотален нонсенс така че не можеш да кажеш ама нищичко.
 
не ми е много ясно на кво му викаш стат грешка ама ако е на половинката дължина на конфиденс интервала то тя не зависи само от извадката  а и от нейната вариация. Ако тя е много малка може и извадка от 20 да ти свърши работа.

още по манипулативно е да вадиш проценти и да ги обличаш в сложни научни думи ама да пропускаш подробности които са съществени и могат тотално да променят извода!           

поздрави
 *drink11*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
начи ако от една торба с единички (да няма значение колко са стига да са много) извадя двайсе единички ще имам стат грешка от 29%!!! брях!!! какъв конфиденс интервал правиш? вероятно  апроксимативен базиран на централната гранична теорема. ама там влиза и едно друго нещо дето му се вика вариация на извадката дето в случая с торбата с единичките е разбира се нула  и да се прилага тази теорема е тотален нонсенс така че не можеш да кажеш ама нищичко.
 
не ми е много ясно на кво му викаш стат грешка ама ако е на половинката дължина на конфиденс интервала то тя не зависи само от извадката  а и от нейната вариация. Ако тя е много малка може и извадка от 20 да ти свърши работа.

още по манипулативно е да вадиш проценти и да ги обличаш в сложни научни думи ама да пропускаш подробности които са съществени и могат тотално да променят извода!           

поздрави
 *drink11*

Стат. грешка може да има само при определена методология, която е посочена предварително в какъв размер ще бъде като тежест - т.е. какво се включва/какво се изключва от извадка Х и т.н. 

Нирванов, бъркаш троен интеграл от висша математика + теория на относителността със статистиката  *girl*

П.П. Демек затова и думат Статистика, щот' е статична, а ти ги мяташ на Динамика + Статистика. Седи мирен ся - хихи
« Последна редакция: 02 Май, 2012, 04:20:26 от marandi »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
начи ако от една торба с единички (да няма значение колко са стига да са много) извадя двайсе единички ще имам стат грешка от 29%!!! брях!!! какъв конфиденс интервал правиш? вероятно  апроксимативен базиран на централната гранична теорема. ама там влиза и едно друго нещо дето му се вика вариация на извадката дето в случая с торбата с единичките е разбира се нула  и да се прилага тази теорема е тотален нонсенс така че не можеш да кажеш ама нищичко.
 
не ми е много ясно на кво му викаш стат грешка ама ако е на половинката дължина на конфиденс интервала то тя не зависи само от извадката  а и от нейната вариация. Ако тя е много малка може и извадка от 20 да ти свърши работа.

още по манипулативно е да вадиш проценти и да ги обличаш в сложни научни думи ама да пропускаш подробности които са съществени и могат тотално да променят извода!           

поздрави
 *drink11*

Аа, схванах какво питаш, не прочетох преди това "единички" :) Това което съм написал, важи само при нормално разпредление (т.е. вариантът "само единички" тук няма как да го има), а коефициентът на интелигентност е с нормално разпределение и затова е напълно в сила.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
начи ако от една торба с единички (да няма значение колко са стига да са много) извадя двайсе единички ще имам стат грешка от 29%!!! брях!!! какъв конфиденс интервал правиш? вероятно  апроксимативен базиран на централната гранична теорема. ама там влиза и едно друго нещо дето му се вика вариация на извадката дето в случая с торбата с единичките е разбира се нула  и да се прилага тази теорема е тотален нонсенс така че не можеш да кажеш ама нищичко.
 
не ми е много ясно на кво му викаш стат грешка ама ако е на половинката дължина на конфиденс интервала то тя не зависи само от извадката  а и от нейната вариация. Ако тя е много малка може и извадка от 20 да ти свърши работа.

още по манипулативно е да вадиш проценти и да ги обличаш в сложни научни думи ама да пропускаш подробности които са съществени и могат тотално да променят извода!           

поздрави
 *drink11*

Аа, схванах какво питаш, не прочетох преди това "единички" :) Това което съм написал, важи само при нормално разпредление (т.е. вариантът "само единички" тук няма как да го има), а коефициентът на интелигентност е с нормално разпределение и затова е напълно в сила.

Мен ме е смях как Жорко с един изстрел "наслуки" впрегна толкоз маркови, умни "парчета" да му се връзвате на пачия акъл с неква извадка от хиляда деветстотин и голямата зима, дет' не я е писал той.

Кат' напише нещо авторско той и го докаже, тогава ще му се вържете, щот' тъпите парчета в момента няма да казвам кои са. Капиш?  *girl*

П.П. Чакам Жорето да ми метне линк-че за гърчетата по Олимпиадите по математика и информатика къде са из цял свят. После чак ще говорим за АйКю-та  *alcohol*

П.П.П. Ама, навремето какви сеири правех по математика - цял час спорим с даскала кое решение било по-красиво или по-бързо и оня се връзваше и кат' залющим оная дъска с писаници, щот' аз винаги му давах по още 2 решения на една съща задача ( да не говоря из учебниците по математика колко сгрешени отговори имаше ) и целия клас гледа сеир, щот' ги отървам да не изкарат някой от тях на дъската. к'ви времена бяха - ма'а 'у ста'а .... Еййййй .... ама бяха Даскали, а ся са нЕкви "академици" и "прУфесори" и т.н. - хихии
« Последна редакция: 02 Май, 2012, 04:43:23 от marandi »

nearvana

  • Гост
Аа, схванах какво питаш, не прочетох преди това "единички" :) Това което съм написал, важи само при нормално разпредление (т.е. вариантът "само единички" тук няма как да го има), а коефициентът на интелигентност е с нормално разпределение и затова е напълно в сила.

още не си ми разбрал въпроса додич. тва нормално разпределение с ква стандартна девиация е?  или искаш да кажеш че дължината на конфиденс интервала е винаги една и съща ако имаш еднакъв брой данни?

поздрави
 *drink11*
« Последна редакция: 02 Май, 2012, 06:36:04 от nearvana »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Не го разбирам тоя човек ! Такъв гений, такава памет, даже и по колко мерудия да слага на всяка манджа знае, а седи и мухлясва в търновската кръчма, вместо да тръгне по света да го оправя :)
Откакто замени коняка с уискито, света се пообърка.
И понеже никой от нас не е застрахован, да ни пази Господ.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg

Не го разбирам тоя човек ! Такъв гений, такава памет, даже и по колко мерудия да слага на всяка манджа знае, а седи и мухлясва в търновската кръчма, вместо да тръгне по света да го оправя :)

Защото майка ми умира, бре - стюпид! Когато се върнах преди 13 години трябваше да избирам Сингапур, Пирея като инженер-корабостроене за "великите" кинти или живота на майка ми.

Още някой кретен няма ли да ме пита защо стоя на село, че ми писна?

П.П. Тогава докторите й даваха 6 месеца живот, още я крепя, но е сложно. Не го пожелавам на никого!

nearvana

  • Гост
маранди, няма смисъл да се отговаря на пост чието единствено съдържание е заяждане или обида. помисли, ква е мотивацията да се напише и постне подобен текст? 

Пожелавам ти майка ти  да е жива и здрава още много пъти по 13 години. Тва че докторите са нарекли някой за болен още не значи че той не е здрав. ма ти тва май го знаеш.   
Това е надлежно описан обичай - едно племе когато осъди някого на смърт просто престават да го третират като жив. Почват да го игнорират и го отритват. Човека в рамките на 3 дни си заминава. И  докторите си позволяват да "дават  присъди" 6м!!!   *timeout*

поздрави
 *drink11*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Занимателно!  ;)
Цитат
Anthropological Evidence and the Fallmerayer Thesis
...

Mitochondrial DNA
... As can be seen, the Greek samples cluster together with several Italian populations in the middle of the plot. The only Slavic sample in this cluster is that of Bulgarians who are a Balkan population that is geographically closest to the Greeks
...

Y Chromosomes
...It can be easily seen that Greeks do not cluster with Slavs or Albanians as would be expected if they had substantial genetic input from either of these two populations. Rather, they cluster with populations of the Balkans: Hungarians, Romanians and Bulgarians....

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил

Начев,
пиша от гледната точна и с критериите на горе долу "среден" човек. Разбирай учител, полицай, държавен чиновник със средни доходи, дребен предприемач долу горе със същите благинки. Или сравнително малко над това.
Се.а... знам, че в тоя форум е пълно с милионери...  ;)

Мизерия казваш?
Мизерията (от гръцкото - μιζερια - бедност, нещастие, етимологично предполагам - без живот)  според мен е състояние на духа. Та... именно в духа са най-големите отличия.
Не можах да списвам последно време, та разговор не се получава, но ... по-добре късно, отколкото .... .
Много правилно подхождаш. Аз също се старая да пиша от подобна гледна точка и като такъв считам, че мизерията е точно бедност и нещастие. По-подходящо и кратко "обяснение" не бих могъл да дам.
С изследването на етимологията, обаче, малко си противоречиш. Един подобен подход и такова изследване не е много типично за "среден" човек". Като средни хора е подходящо да използваме думите в обичайното им и най-често срещано значение.  Ако всеки с претенции започне да кичи думите с какви ли не особености и нюанси, разговорът заприличва на пълнене на пространството със звуци. Типичен пример е  приказката около "активите".  В нелинейната транскрипция на посветените (някаква група измислила направо свой собствен език) активът значел пасив.
А публиката кима умно и си вика: Брей, на какво високо ниво тече този  разговор.

В един по-специфичен  план вероятно имаш пълно право. Говоря за състоянието на духа.  Гърция не познавам, казвал съм го многократно. Вероятно има дух в тази страна.
За мен, обаче, битките на закачулени  16 годишни келеши с полицията не значи дух.
Не съм там за да съдя, има ли духът!? А може и просто "да се дърпа чергата"! При това противно на "правилата". Острото и агресивно противопоставяне на "правилата" проява на дух  ли е ?
Знам, че ще кажеш: Така е справедливо !
Тук той умря. За духовете иде реч.
Е, може и да го възкресят, ама  ... аз не знам.


Цитат
Има какво да учим. Например аз сега уча колегите на "За лудо работи, за лудо не стой" с надеждата, че ще дойде момента когато ще ги науча на "Работата не е заек да избяга"
.
Мисля също и че съм споменавал, подозренията си за това, че немските и френските апетити са насочени съответно към овладяване на финансовите потоци на Балканите и евентуалните находища на нефт под Крит и др. дето се чуват... В тази връзка, е интересно условието, докато тече реализирането на спасителния план, гр да няма право да сключва заемни договори с други кредитори - така чувам от някои антиОупейци - не съм чел споразумението, а и едва ли някъде скоро ще бъде публикувано цялостно - ама цялостно цялостно!.
Ако трябва да сме напълно сериозни, винаги има още за учене.
Въпросът ми по-скоро е, може ли само с познание да се докара едно общество бързо от едно състояние в друго?
Споразумението и аз не съм го чел, но за разлика то теб май не съм и особено любопитен, какво точно пише вътре.



Цитат
Преди ВСВ имаме сближаване между Германия и СССР и между Германия и Италия... Днес - същото, въпреки че опита на немците би трябвало да им казва, че на италианците не може да се разчита да прегърнат немския порядък.
Франция, до нападението над Полша, точно като днес, не знае къде се намира, но има сближаване между Франция, Англия, Полша (Миналата година Англия и Франция подписаха договор за военно сътрудничество) и тепърва според мен галите ще демонстрират своята петлювщина.
Англия е в позицията, в която е около мюнхенското споразумение. Гледа тревожно как Германия прилапва една след друга малките съседни страни отворила уста за още, но Чембърлейн се надява, че поне е спасил мира.
Испания е също в аналогична позиция, само не са се сбили помежду си още.
Белгия, Холандия, Австрия и пр... също... Не знаят коя буза да обърнат...
Разбира се това са много смели обобщения, та гледам на тях повече от ироничната им страна, но героите са същите и приликите са факт!
Разбрах ти гледната точка. В тази посока имаш известно основание.
Аз разбрах тезата ти по съвсем различен начин и оттам произлезе несхващането, че и възражението.
Победената в ПСВ Германия е унизена, наказана, но в никакъв случай не е унищожена. Остава си страна с голяма територия, в която живее многочислена,  умна и образована популация, която разполага с дух, стремежи и някакви ресурси. Тънещите в самодоволство и егоизъм победители играят егоистично, непоследователно, дребнаво и се опитват да канализират  потенциалната агресия на победения противник в някаква удачна за частния им интерес посока.
По същото време САЩ са икономическа сила, но военно джудже и и липсват съответната нагласа и манталитет на велика сила.
Единствената друга значима световна сила тогава е Япония.
Виж през тази призма нещата и сподели, виждаш ли нещо общо ?
« Последна редакция: 02 Май, 2012, 19:12:36 от nachev »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Ако всеки с претенции започне да кичи думите с какви ли не особености и нюанси, разговорът заприличва на пълнене на пространството със звуци. Типичен пример е  приказката около "активите".  В нелинейната транскрипция на посветените (някаква група измислила направо свой собствен език) активът значел пасив.
А публиката кима умно и си вика: Брей, на какво високо ниво тече този  разговор.



Ееее, ама този път, аз не мога да се стърпя ...

Начев,
Аз си мисля, че съм доста прагматична, и изобщо не си падам по общото звучене, без, поне някакъв КПД да има. Още па по-малко демонстриране на претенции или на каквото и да е било.  Считам, че е безпредметно и безполезно. По-скоро споделяне на лични изводи, на база лични действия и опит. И то, от гледна точка на полезност!  Та ако ще и да не са терминологични, достатъчно е да са логични.

Съжалявам, ама терминология не може да ми промени начина на мислене! В този смисъл, не ме вълнува мнението на "публиката", след като не преча или обиждам и без обидни думички, и след като приемам и уважавам противоположно на моето мнение и мислене.

Освен това, не я подценявай изобщо - публиката!!! Едва ли кима умно (да разбираме глупаво) на "умните" изцепки. Може сама да си направи изводи и сама да си прецени! Нищо, че вербалната комуникация липсва!

P.S. Ето и последната във времето отделна тема ...

активи/пасиви


« Последна редакция: 02 Май, 2012, 23:53:05 от Muza »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Барби,

успя, братле да прогониш един селянин от сайта ви.

Преди час Мама ми издъхна в ръцете докато 20 мин. и правех изкуствено дишане и чаках Бърза помощ. Сполай ти!

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Маранди,
Моите съболезнования!
Бог да я прости!

 *flower1* *flower1*