Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1212014 пъти)

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Моташе ми се тука една книжка на Божидар Димитров, не го уважавам особено, ама и той има интересна теория за произхода на прабългарите (подкрепена с доказателства). Обаче в крайна сметка какво значение има това? За мен - никакво. За хората страдащи от "македонизъм" - така наричам този синдром за принадлежност към стадото, определяно по критерий "история". По нищо не се различава от разделянето по зодии, сексуални предпочитания, раса и т.н. - задоволяване на потребността от чувството за стадо, когато човек се чувства слаб. Сигурно много трябва да сме горди, че сме българи, заради някакви случки преди 1100 години, с които нямаме нищо общо.

Мен историята по никакъв начин не ме интересува. Хич не ми пука какъв ми е произхода, хан Аспарух пряк пра-дядо ли ми е и откъде е дошъл, нито гърците елини ли са или племе, заселено в тия земи от анадола. Така или иначе вече историята не помага за нищо на съвременния свят - войните се водят по коренно различен начин, движещата сила на масите е съвсем друга и фактически историята остава само басни и интересни легенди, които кой както иска да си ги налучква или преиначава, щом има нужда.

Та щом в наше време при този бум на информационното разпространение, постоянно се случва да чуем "о, извинете, първоначално обявените причини и повод за агресия и война се оказаха грешка, всъщност причината е чичко паричко", след като са разбомбили държава в сърцето на Европа или някъде по света, какво остава за събития преди векове или хилядолетия..

Додич,

аз ти разбирам позицията и я приемам, но не всеки мисли така.

Откакто т.нар. "еволюция" дарява хората с най-развитата форма на зрение сред приматите и те започват да откриват храна навсякъде, където и да погледнат ( най-вече в зеления и червен спектър ). Това е една от ключовите причини да се появи т.нар. хомо-сапиенс ( демек интелект ) и 'орицата да добият тотално превъзходство над останалите.

За сравнание, останалите животни имат спектър на зрение само в жълто и синьо и затова за тях храната е "ограничена", понеже не могат да я видят.

П.П. Демек, искам да ти кажа, че чиляците са си хищници по природа ( даже и месоядни ) и "стадото", както го наричаш трябва да се пази. Дали преди 1100 години Аспарух, или днес внук му - това няма значение. Защото животинското ( ненаситното око ) за още и още си е фактор.

Сега си млад и може би не осъзнаваш факта, че подобни примати, те гледат лукаво отстрани и само те чакат да отслабнеш физически и ще дойдат да ти заграбят всички активи, които си създал през живота си наготово.
------------------------------------------------
Не всяка нация успява да създава активи ( понеже има и прости нации - демек животни. Има доста такива, които идват и си вземат наготово активите ти с цената на убийство, а после си ги приписват за техни постижения и после го наричат "История и наука", кат' наш Жорко.
------------------------------------------------
П.П.П. Предполагам, че няма да ме разбереш - но си личи, че си 100% българин, т.е. широко-скроен и толерантен, но не всички са такива.

 *drink9*
------------------------------------------------
Голяма съм шматка, без малко да забравя: Честит Имен ден на Жорето! Да си носи страхотното име достойно - ден след ден и да го краси винаги винаги и навсякъде!

Поклон и пред БГ-воина ( с голямо В ) на този ден, който ако го е нямало преди хиляди години, може би и нас щеше да ни няма сега да си хортуваме!

 *drinks*
« Последна редакция: 06 Май, 2012, 12:38:16 от marandi »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Ехеее как сте се подпукали пак ...  :D Днес било празник?  *girl*

Я, да се закача с Жоро, че той именник.  :D :)

Да сте живи и здрави всички именници! :)

Goshko Hubaveca


Наздраве!  *drink1* *drink1* *drink1*

Продължението на поздравителния концерт ...  :)

http://www.fimoti.com/index.php/topic,4.msg36151.html#new

« Последна редакция: 06 Май, 2012, 14:59:50 от Muza »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Честит имен ден на goro, да внимава с агнето, че гледай какви упреци за килата получава :)
*drink1*

А пък помня, че родителите ми някога правиха "курбан" на тази дата, защото ме беше блъснала кола в една чужда държава без да ми стане нищо. Така че наздраве!

И пак за килата - в YouTube има един канал BodyRocker - разни хора показват упражнения за вкъщи по 15 минути на ден. Ето как изглежда хубаво тяло, всичко друго е лой и хемороиди, така че хващайте по един sandbag и подскачайте по 15 минути, вместо да се тъпчете с шоколади и готово

Sexy Beast Workout Tutorial


Kissable Abs Workout


Sexy By Summer


И пийте много вода! Съвременният човек често мъчи тялото си на ръба на жадната смърт, което е причина за повечето проблеми.

Халле хоп! (казваше Кърт Вонегът)

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Първи резултати в Гърция: Отхвърлящата спасителния пакт "Лява коалиция" е на второ място, фашистите "Златна зора" с 6-8%
http://www.dnevnik.bg/sviat/2012/05/06/1821744_purvi_rezultati_v_gurciia_othvurliashtata_spasitelniia/

Цитат
На първо място се класира консервативната "Нова демокрация" със 17-20%, а социалистите от ПАСОК са на трето с 14-17%. Крайнодесните от "Златна зора" получават изненадващите 6-8%.



goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
п.п.
Оупа на две скорости, както сънуваше Сарко, едва ли ще има!
Дали ще има Европа е под въпрос.



Снощи Самарко се обърна към останалите политически сили за съставяне на правителство на националното спасение с две програмни условия
- оставане на Гърция в ЕС
- преразглеждане и промяна на споразумението с тройката и икономическата политика

Няма никакво значение, дали старата баба на демокрацията ще успее да излъчи близките дни правителство или не.
Нито пък, ако успее, какво правителство ще излъчи.

Има един факт!
Права беше онази колежка на жена ми дето казваше:
Ний, тва хоро сме го играли!

След като 2 години ги облъчваха с най-дива пропаганда
(тази от последното десетилетие на комунистическите режими само може да и завижда),
след като ги заплашиха, че ще ги изгонят (от ЕС), че няма да има какво да ядат,
че ще се превърнат във северна Корея или Куба,
след като изнудиха старата народна партия да се съгласи с една убийствена политика
за да я срутят до жалките 20%,
след като 2 години не им позволиха да проведат избори,
за да си вържат с какви ли не условия и договори прокъсаните килоти
и дори в последния момент, оня нещастен човечец от инвалидната количка им размаха пръст, че видите ли - трябвало да уважат подписите под наложената им политика,
след...

гърците отсвириха кака!
Отсвириха я звучно и безапелационно.
И не с около 65%, както ще се опитат да тиражират, а поне с 85!


Днес, предполагам ще им вдигнат жълт картон от Берлин, и кака,
следвайки немските традиции ще продължи старата песен със стария глас.

На мен пък, едно птиченце ми зачурулика на развален руски:
Наша Маша заболела,
захотела молока,
не попала под карову,
а попала под бика!


Пролет е!
 *rofl*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
п.п.
Оупа на две скорости, както сънуваше Сарко, едва ли ще има!
Дали ще има Европа е под въпрос.

.....................
Пролет е!
 *rofl*

Жорко,

не мо'а те разбера, брато. Пишеш нЕкви измислици кат' Коминтерна навремето за пропаганда и не мо'а вдяна на луд ли се правиш или си врътнал наистина, браточка.

Дали Меркел е дебела мога да кажа аз, щот' съм в перфектна кондиция и изглеждам 10-15 годинки надолЕ, а не ти. Чаткаш ли, брато?
----------------------------------------------------------
От Гърция в момента лъха страх, а страхът парализира и ще ви усложни още повече нещата, т.е. бездействието точно в този момент е критично и трябва да го избегнете, а вие 2 години т'ва правите - еПаси. Големите лакардии в момента е последното нещо, от което имате нужда.
----------------------------------------------------------
Както и да е, вероятно Турция няма да пропусне шанса, който ще се открие да ви скочи отгоре до няколко години. В наше лице, ако те ви посегнат - ние ще ги ударим веднага през ръцете да не пипат Гърция, както сме го правили доста пъти и преди. Та, на прав път си за Маша там и т.н.

Аз съм хуманист-човек и ще стрелям само в краката.
----------------------------------------------------------
П.П. Успокойте се, колкото и да е трудно - пазете емоциите и започнете нещо да правите ( само с крякане и вайкане няма да стане ) и не вярвам да искате да правим пак панаири на Балканите, а с тази паника водите нещата точно в нея посока.

 

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Маранди,
Страхът май обхвана всички, не само в Гърция. Нещо повече, усеща се и страх от страха, защото е лош съветник и опасността от него е не толкова в бездействието, колкото в грешно действие. :)

За излишните килограми, всякакви съвети, диети, двигателни режими има всичките без траен ефект. Най-вече трябва да се намали обема на храната - трайно. Додо спомена шоколада, аз много не съм съгласна. Защото през деня яденето ми е 1 шоколад. Нищо друго не мога да поема, става ми тежко, сънливо, мързеливо. Чак като се прибера, вечеряме, по-късно пак си хапвам още нещо и задължително нещо сладко. Би трябвало, според диетолозите да имам излишни килограми, а нямам.
Преди 3 години бях отслабнала много. Не заради диети или здравословни причини. Беше ми тежък период и бях изгубила всякакъв апетит. За да мога да си върна пак килограмите, започнах насила да закусвам нещо, насила да обядвам, и така, хем да трупна килограми, хем и да си възстановя апетита. По този начин успях. Затова, килограмите и количеството храна са тясно свързани.
Освен това за "коремчетата" - преди всичко е начин на стойка на тялото. Ако е отпуснат, трупат се мазнини около него и кръста. Колкото пъти се сетите "прибирайте го, гълтайте го" . Лека полека, докато не стане навик и естествено състояние.

 *flower2*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
... Страхът май обхвана всички, не само в Гърция...


Да не те е страх от нищо, скъпа!
Незнам от къде (може би от една фраза, която ми напомня Меркуцио), хрумна ми да ти пратя това - чуто току що по радиото.

Δ. Μητροπάνος- Μάνα που ζω


п.п.
Митропанос си замина преди няколко седмици.
Е и?
Разкошен е живота!
Истински лукс за духа.
Едно стръкче любов е достатъчно.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Лидерът на гръцката дясна партия Нова демокрация Андонис Самарас върна на президента на страната Каролос Папуляс мандата за сформиране на ново правителство, съобщи Ройтерс.


marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Лидерът на гръцката дясна партия Нова демокрация Андонис Самарас върна на президента на страната Каролос Папуляс мандата за сформиране на ново правителство, съобщи Ройтерс.

Бе, аз това му казах на Жорето, че в момента дразнят ситуацията и дърпат Дявола за опашката.

--------------------------------------------------------
Не ги следя Гърция в момента. но предполагам, че до лятото ще се правят на идиоти ( няма да формират политическо ядро, което да почне да прави нещо и да действа ), ще има гръцки чалъми до дупка, щот' то вече забравиха какво значи думичката "бачкане".

Лятото по памет ( кат' съм ги гледал по графики ще тръгнат да клинчат Дебеланата М-л. за 3-ти спасителен пакет, но тя и Дебеланата вече е политически пътник.
--------------------------------------------------------
Малко като се пооправя ще драсна нещо в блог-чето да се знае какво се задава, понеже все още може да се овладее ситуацията.

П.П. Затова се пошегувах, че Каката след 1 година вече ще я няма, ама Турция ще се опита да ги опъне изодзадзе в момента, защото си го просят с т'ва лаене да клинчат кинти, както в последните 10 години, щот' така бяха свикнали.

И да млъкне малко с тая Кака, защото както Жорето "погреба" Православието преди хиляда години преди няколко дена - дет' се смях как ги съчинява тия простотии, щот' четял нЕкъв поръчков католик Тойнби ли къв' беше там.

И, в момента тия идиоти Гърците ще ни вкарат в 1 филм да ходим да млатим Турция, кат' тръгне да ги обарва, щот' то Дебеланата ще си пасува, както винаги.
---------------------------------------------------------------------
П.П. Бе, аз съм изтрещял, ама Жорката го гледам, че е тотално неадекватен. Да ги успокои малко там по Солун и да се опитат да бачкат по малко, че то вече стана "събитие", ако 1 ден Гърция не стачкува и взеха и нас да дразнят и ще има шамари с любов скоро време. Щот' ние задника ще им го опазим, ама ти му казваш стига си бауцал, кво'т било било, а той продължава със селските чалъми от предните години, които никога няма да им се върнат.

Да вземат да го осъзнаят вече .... мангалска работа правят и то Атина майната й ( албанчетата там ), ама Солун пак ще трябва да го спасяваме с нашите кат' Жорко дет' са там.
 

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
marandi, нали си падаш макроикономист, напиши на две на три, според теб какво би станало, ако Гърция въведе драхмата :)

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
marandi, нали си падаш макроикономист, напиши на две на три, според теб какво би станало, ако Гърция въведе драхмата :)

Ами, те си изпуснаха шанса ( лесния ). Трябваше да набият фалит преди няколко месеца и застрахователите да се оправят с кредиторите, а не да предоговарят ( затова ще клинчат и за 3-ти пакет до няколко месеца ), щот' ги избачкаха да висят и внуците им да връщат, дет' няма как да стане - щот' то до 20-30 години няма да има ЕС, както вървят нещата.

Евро-зоната за влизане са 200 кила претенции, ама никой от Дебеланката и Пиколото не е мислел как ще се излиза, ако стане гаф някой ден, а той стана - аз съм писал в блог-чето, че шматките си трият ръцете с Гърция, щот' "виновен" тряя винаги да има и така им изнася ( демек защитавал съм я ). Даже в блог-чето писах, че България въпреки калпавите ни политици извади баси якия шанс с тая криза, че се отложи влизанито ни в Евро-зоната, щот' то беше залегнало във Фискалната ни програма до 2009 г. да се случи и Станишката и Бойко блъскаха кат' диви да ни вкарат там, ама не покрихме критериите и т'ва щеше да е началото на края и за БГ-то, ако приемем еврото. Но Господ ни обича и си знае работата и нас ни пожали, че то гръцките им политици слаби, ама нашите и те не са стока. Сега тоя наш малоумник Дянков ще тегли кредит, защото един от критериите за членство там са лихвените нива на държавния дълг. Демек - нашите пак правят глупости и ме ядосват. Опука Фиска, дет' имахме джоб пара да го платим тоя падеж по дълг-а, за да може сега да изкара, че ще се тегли дълг да го преструктурараме - демек ( критерия за ЕЗ не е изпълнен ) и не го каже направо, ами дрънкат простотии и правят простотии.
------------------------------------
Т'ва е монетарното, иначе на микро ниво ( и Фиск-а им ) там е голям батак и има 'ноу бачкане - а те губят ценно време в момента, щот' те са с наследствените професии от архитекта до таксиджията до трето коляно и т.н.

Горе Севера ни интересува, където са си българите кат' Жорето ( и винаги са си били там ), долу Юга ( Атина ) да се оправят самички албанците. Там нямаме работа.

Ще драсна нещо из блог-чето, ама сега дебна Тати да не вземе да прави глупости, че с тая беля дет' стана - не ми е до блог-чета и до бачкане.
---------------------------------------------------
Поздрави!  *drink9*

П.П. Има ли смисъл да ти казвам какво би станало, ако върнат драхмата като вече няма значение?
« Последна редакция: 08 Май, 2012, 01:12:09 от marandi »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Както се очакваше, нито гръцките, нито френските избори могат да свалят от една немска кобила плътните капаци на очите. В случая вероятно не става въпрос за неразбиране, а за нрав. В потвърждение, долетя от Хамбург налудничавата идея, Гърция да бъде превърната в протекторат на ЕС.
Другата кака от международната каса, показва елементи на просветление, но това не може да скрие, че се е объркала и вместо да запаше кухненската престилка, си е въобразила че може да държи голямата кесия. И все пак, от сумрака на кухненските аромати се прокрадват тук там слънчеви лъчи. МВФ взе страната на държавните служители на Румъния - намалените им заплати ще бъдат възстановени. (интересно дали българският печат ще го пропусне)

Да си изпълня "ангажимента" към Начев и немските ми приятели (съзнавайки цялата нелепост на подобно нещо в дърдорница и че тезата ми вече е излагана отчасти).
Знам, че няма да го убедя - емоциите винаги подсказват на разума аргументи, а той е привързан към немците както моя милост към гърците. ;)



Всяка коза на свой крак.
Преди време писах, че гърците в своята история създават над 1000 държави и държавни образования. Немците буквално са бедни роднини в този смисъл.
Защо? Държавно-творчески гений? Може би.
Но по очевадния отговор който се набива на очи е... География и климат.
Един остров - една държава. Една малка затворена от планини и морските заливи котловина - втора държава. А ако държавата случайно не се хареса на свободния гражданин - ей де са планините, че и съседни държави - несъгласни с неговата държава - те ще го приемат и също са гърци.
В античността едно от налаганите наказания е било изгонването от държавата (остракизъм). Колко ефикасно би могло да бъде то в този случай?
Географията и климата, колкото и невероятно да е - формират характери и национални характери. В случая Гърция, а важи и за всички южно-европейски народи - гражданинът е независим, свободен, вироглав - от там донякъде хайдутството, разбойничеството, мафията.
По голямо значение има малката семейна и родова общност, законите на честта и вендетата, отколкото голямата общност на племето или държавата. Дори османската власт в гръцките планини и по островите е номинална, както зимата - кратка.

Вчера гърците не успяха да съставят правителство... Ами, как? че те - всички воеводи!  ;)
Всеки вика - съгласен съм  на сътрудничество, но ако другите приемат моята програма.  ;)


Германия.
Големите равнини и дългата зима не позволяват на индивида оцеляване извън обществото, извън феода или корпорацията. Там си по-малко свободен и повече трябва да слушаш.
Да затвърди тази природна даденост идва и немската философия прокарала грубо идеята за единението между народ и водачи.
А в демокрацията, понякога за водачи се издигат хора,  които просто са усвоили правилата на бюрократичната система (Всяка система, всяка бюрократична машина функционира независимо от добрите намерения на отделните нейни членове.)
Резултата:
Когато и ако немците се усетят, че трябва да пратят кака в кухнята, може да бъде късно за Европа.
« Последна редакция: 08 Май, 2012, 13:35:53 от goro »

nearvana

  • Гост
Както се очакваше, нито гръцките, нито френските избори могат да свалят от една немска кобила плътните капаци на очите. В случая вероятно дори не става въпрос за неразбиране, а за нрав. В потвърждение, долетя от Хамбург налудничавата идея Гърция да бъде превърната в протекторат на ЕС.
Другата кака от международната каса, показва елементи на просветление, но това не може да скрие, че се е объркала и вместо да запаше кухненската престилка, си е въобразила че може да държи голямата кесия. И все пак, от сумрака на кухненските аромати се прокрадват тук там слънчеви лъчи. МВФ взе страната на държавните служители на Румъния - намалените им заплати ще бъдат възстановени. (интересно дали българският печат ще го пропусне)

Интересно, някой от отхвърлящите мерките за бюджетни икономии предлага ли реално откъде ще дойдат парите за така наречените инвестиции в растеж? Сос холандес предлага 75% данък на богатите ... те да се чустват предупредени и да започват веднагически с мерките по укриването на доходите.  Кой от тукашните форумци би дал назаем пари на гръцкото или френското правителство срещу лихва от да кажем 3-4% за да могат те да ги инвестират в "растеж". 
Сега въпроса е те като демократично са решили че ще вземат едни пари за да ги изплющят "за да постигнат растеж" ще могат ли демократично да си намерят и хората които да им ги дадат! И там почва да става тегаво ...

Тоя растеж все им е в устите на политиците ама проблема е че те най-малко знаят как да го постигнат и не е и тяхна работа, а на бизнеса. Холан предлага ли намаляване на данъците .... ъъъ ... не.
Затова за мене на тоя етап това са си празни приказки за привличане на протестния вот. До месец два ще се види какво наистина смята да прави. Вероятнио ще получи някъв гювеч по няква програмка за растеж колкото да не се изложи съвсем пред избирателите, ама тая програма  ще заоре в пясъка до 10-12 месеца щото няма да се намерят доброволци да инвестират в налудничевите му идеи и толкоз. Тоя филм сме го гледали.

Явно в гърция много се радват че са показали среден пръст на меркел.  А въпроса е дали е така. С тоя тюрлю гювеч в парламента едва ли ще видим правителство в гърция а през това време ще управлява кой? а? а така, бившия шеф на националната банка на гърция от времето на печално известния договор с голдмън и влизането в ЕС! честито!  И вероятно те ще са на власт когато гърция излезе от валутния съюз и точно те ще разпределят баницата.
До есента може, даже е вероятно,  да видим гърция извън еврозоната. Трябва да стане изведнъж за да няма преводи на евро от гърция към други държави и за момент ще се затворят границите за да не се изнасят гръцки евра. И толкоз. И после БГ 96/97, акулите ще се облажат. По времето на събитието оня същия цитирания по-горе ще е шеф на парада. А познайте кой ще го издуха и кой ще се облажи .   ... Като нищо може да има военен преврат или нещо подобно с цел "да се опази демокрацията от крайно левите/крайно десните". Но жорката ще е на кеф че е показал среден на меркел. ... Лошото е че,  маранди е много прав, ще има малко търкания с турция относно морските граници особено където има  залежи на редки елементи и нефт и може да стане много сложно на полуостровчето ни.
И за да не се казва че няма друг изход или някой друг е виновен ще спомена само една думичка - ИСЛАНДИЯ!!!!  Дали като го закъсаха избраха 15% комунета, 10% неонацисти и тн сволач. Нищо че когато гърците са били имали демокрация те са били диваци.  Интересно,  когато гърция  излезе от еврото пак ли немците ще са ви виновни. Демокрацията изисква да взимаш сам решения и да си носиш отговорността ...
 
Стана много дълго - накратко за Германия.
Големите равнини и дългата зима не позволяват на индивида оцеляване извън обществото, извън корпорацията. Там си по-малко свободен и повече трябва да слушаш.

Наистина ли твърдиш че южняците са по-свободни? Я пак се огледай - гърция испания до скоро са били диктатури. Мексико, южна америка, африка .... 
Бъркаш липсата на свобода със сътрудничеството. Сътрудничеството изисква интелигентността да разбереш че е в твоя личен интерес  да работиш/сътрудничиш   с другите и така да постигнете повече.Bика му са Равновесие на Неш - човека е получил нобелова награда за това.
 

поздрави
 *drink11*

пп реших да си направя блог http://puzzleviews.blogspot.com/ и от време на време  да си щракам по нещо ... като за начало какво смятам че би решило икономическата криза в европа . ако додо го сметне за реклама да изтрие линка
« Последна редакция: 08 Май, 2012, 14:42:05 от nearvana »

nearvana

  • Гост
France's new president
Now for the hard part
http://www.economist.com/blogs/elysee/2012/05/frances-new-president

...
There may well be ground for compromise between France and Germany on the fiscal compact. Mr Hollande’s team is hinting that he would settle for an “addition” to the treaty, rather than a full rewrite. Angela Merkel, the German chancellor, has said that she too wants a new pact for growth. 

But then it depends on what is meant by "growth". Mr Hollande’s plans include project bonds to finance infrastructure schemes in Europe, and more investment by the European Investment Bank. He also, in the longer run, wants the European Central Bank to lend directly to individual states. But Mrs Merkel, who called Mr Hollande last night to congratulate him, today made it clear that this is not her vision. She was not prepared to “renegotiate” the treaty, she declared, and identified the “core of the problem” thus:

   " whether we are going to have again programmes for growth which are on the back of debt, or whether we are going to have programmes for growth that are sustainable and indeed rely on countries’ competitiveness."