Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1217123 пъти)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
И... Коганев,
Какво сега?
Видя ли как ни насадих!
Жени - Огън, Жени - Води дълбоки.
И аз като  *rashko* между две купчини сено
мръзнещ, че и жаден, ще остана гладен.  ;)
Интернет?...
Да им... пикая на погромистките технологии...  ;)


Момичета - това за вас!
Чудя се на сърцето си
Απορώ με την καρδιά μου _ Γιάννης Πάριος

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

 :D

Жоро,
Вече почвам да се съмнявам в достоверността на медийните писания за кошмара в Гърция. Щом те избива почти на поезия, значи преекспонират ситуацията. :)
Не се раздвоявай, то е ясно. Глобалчето е много интересен събеседник. Много ерудирана и за разлика от мен, има дар слово. Само дето трябва да внимаваш ...  :D

Песента е ... много нежна. От мен, благодаря! :)

Коганев,
Имаме си и положителни неща. Например, почти никъде из нашите медии не се пише за апокалипсиси, армагедони и т.н. Всичко е цветя и рози. Влезеш ли в някой чужд сайт, то само това има. Аз, като искам да си почина от черни прогнози, зарязвам ги и чета само нашите.

Например, къде ще прочетеш за този нов зомби вирус?

http://lqp-79.org/stop-the-lqp-79-virus/

 *scare* *scare* *scare* *rofl*

koganev

  • Гост
Единственоно нещо, което харесвах в армията, е това, че военните не се опитват да правят прогнози и да се водят по тях, защото това несъмнено ще ги убие. Те просто се опитват да се подготвят за всякакви събития и условия. По-добре подготвеният оцелява. Скапаха ме от подготовка и 25 години по-късно все още има ефект.

С други думи може да се каже същото и с виц:

Двама срещат пантера в прерията. Единият бавно се навежда и започва да си пристяга връзките на обувките. Другият го гледа и му казва:
- Защо се приготвяш да бягаш? Ти да не мислиш, че можеш да надбягаш пантера??
На което първият отговаря:
- Пантера не мога да надбягам. Приготвям се да надбягам теб.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил


Ето, това е!
Моята цел, винаги е била, да се ориентирам, доколкото мога, за да съм подготвена по-добре, за всяка ситуация. Изразява се в изработване на резервни варианти. Ако се случи едно- това, ако се случи друго - онова, или пък трето. Ако нищо не се случи - бонус! :) Това ми дава вътрешна стабилност и увереност. :)
Нещо подобно на Додовата артистична половинка. :)

Вчера някъде прочетох китайска поговорка, много ми допадна.
"Ако ожаднееш, късно е да копаеш за извор. "

 *drink11*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил


Само още нещо да споделя с вас и спирам да спамя. :)

Оня ден, една от каките, много притеснена за внук си, който е в Англия, между многото думи, каза следното:

-Ей това момче, докато гони голямото, изтървава дребните неща.

Какво нещо ... Дори и най-простичкият човек, та дори и джипси, може да ти каже някаква мъдрост, която уж я знаем, и да те приземи. Стига да имаш уши, да я чуеш.
Хубаво нещо са високите цели, трябва да ги има, но често се увличаме и ... се отлепяме от земята. :)


Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил

 Освобождението ни струва... 32,5 тона злато 

Тези дни бе осветлен един смайващ факт от нашата история, който досега не бе огласяван по никакъв повод. От публикувания в Държавен вестник през януари в далечната 1884 г. Указ № 1144 става ясно, че „безкористната“ помощ на братушките-освободители е струвала на изстрадалия български народ повече 10 милиона и половина книжни рубли и 43 копейки. По онова време реципрочната стойност натези пари в злато е била точно 32,5 тона злато.

Чудя се кога и как точно са били платени тези 32,5 тона злато?
Откъде, аджеба, една шестгодишна държава има толкова злато?
Хм-м?

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
По този повод се сещам за друг виц:

Вървят на разходка два влюбени портокола. След малко минават покрай едно лайно. Единият споделя на другия: - Ох, какво гадно и миризливо лайно!
А лайното отговаря: „Вчера и аз бях портокал...”

Музе, това че „нямям много пари” означава, че ми дреме, ако вземе банката да фалира. *yahoo*

Има една малко изследвана територия и става дума зо относителността и самоотносителността на цените, която винаги ( в дефлация, инфлация или хипер-инфлация) се запазва с малки отклонения. Разбира се, и трите състояния са трус. За това е необходим един малък резерв, който да поеме трусовете в самото начало. Обичайно тези хипер-процеси не траят дълго...

Смятам, че планиране трябва да има. Трябва да има анализ на съответния отрасъл, тенденции на развитие, достатъчна финансова обезпеченост, малък резерв, анализ на конкуренцията, анализ на държавната регулация и общо взето – това са главните неща. Не е нужно да „се окопаваме” от всякакви възможни и невъзможни трусове, защото сме достатъчно разумни да знаем, че съществува и черния лебед.  Има и една друга приказка – „Де го чукаш, де се чупи !?”




goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Не мога да се съглася със всичко, което пише Кругман, но не бих се наел и да му опонирам в една сфера в която той е нобелист, пък моя милост - Андрешко с отворени очи и елинофил.
Само няколко бележки.
1. Дори да приемем, че производителността на гърците е 25% под средната за Оупа, не би ли следвало те да я компенсират с повече от 30% по дългото си работно време от германците и по ниските си възнаграждения? (Вероятно не разбирам добре икономическия смисъл на този термин - производителност)
2. Освен, че евтиния кредит до който имаше достъп Гърция не беше похарчен за социални плащания, още по малко пък към обикновените гърци (за което Кругман си дава сметка), не беше прахосан от гърците. Ако някаква част от него бе изядена, то бе от чужди корпорации, предимно немски в комбина с корумпирания местен елит. Същевременно, ако мога да съдя по развитието на Солун за цяла Гърция, частния сектор, оставащ сравнително слабо задължен спрямо средно-европейското ниво изгради куп нови производствени мощности, които благодарение на на садо-монетарната политика на Оупа по отношение на юга в момента работят на не повече от 20-30% от капацитета си, ако има и толкова. Дори на такива цветущи преди години средни производствени предприятия като САТО днес им е по изгодно да внасят от Турция отколкото да пуснат производствените си линии.

Рецептата на оси-каката е ясна.
На самозабравилата и се оси кратуна не е ясно, че няма как да се реализира.

Аз само се питам: ще се намери ли немски политик да обясни на немците фактите посочени от Кругман (пък и не само от него).

И ми се ще да попитам, моите форумни приятели "германофили", като Начев и Ниарвана: Немците по природа ли са алчни, расистки копелета или стадният им инстинкт да следват сляпо некадърните си водачи ги прави невинни жертви като гърците?
Един Грас няма да стигне за оневиняването им, ако разрушат поредния европейски проект.

The New York Times, Paul Krugman:
Greece as Victim

Гърция като жертва.
Цитат
...
On the other hand, many things you hear about Greece just aren’t true. The Greeks aren’t lazy — on the contrary, they work longer hours than almost anyone else in Europe, and much longer hours than the Germans in particular. Nor does Greece have a runaway welfare state, as conservatives like to claim; social expenditure as a percentage of G.D.P., the standard measure of the size of the welfare state, is substantially lower in Greece than in, say, Sweden or Germany, countries that have so far weathered the European crisis pretty well.

So how did Greece get into so much trouble? Blame the euro.

Fifteen years ago Greece was no paradise, but it wasn’t in crisis either. Unemployment was high but not catastrophic, and the nation more or less paid its way on world markets, earning enough from exports, tourism, shipping and other sources to more or less pay for its imports.

....
The only way the euro might — might — be saved is if the Germans and the European Central Bank realize that they’re the ones who need to change their behavior, spending more and, yes, accepting higher inflation. If not — well, Greece will basically go down in history as the victim of other people’s hubris.


п.п.
Да поправим малко Глобал във връзка със Талеб, за да си пооправим и самочувствието. ;)
Де го чукаш, де се пука.
Дали Талеб не е намерил начин успешно да продава общата ни от античността мъдрост?

п.п.
Жоро,
Вече почвам да се съмнявам в достоверността на медийните писания за кошмара в Гърция.
...

Муза, скъпа,
Гърците са измислили И театъра!
Все пак, ако положението не е така трагично като в бг, е повече от сериозно.

И аз... продължавам да съм раздвоен.
Да изгоря ли или да се удавя?
Или до полата на горанка с чийто аромат съм свикнал, да се утешавам с оня великолепен стих на Хайне (тоя, не може да е немец :) )
"Сбогом свършила любов. Приятелство здравей!"
Копелето! Лесно му е било да го каже след безбройните си палавости!


п.п.
Вместо балканският ни регион да започне да се съвзема от присъединяването си към ЕС, май е на път да бъде разрушена една от малкото нормални страни в него - макар все още да вярвам, че гърците няма да се дадат без бой.
И тук идва ред да отбележа едно мое сериозно несъгласие с Коганев.
Не българина е виновен за явлението ББ. Оупа е причината (макар не единствената) за него. Допускането му от нея, го легитимира. Не става въпрос за уважение към избора на бг народа. И немци и френци бързо и лесно биха могли да накарат лица с подобно минало въобще да не се кандидатират за властта и със сигурност много добре познават биографиите им. Именно биографиите им ги правят удобни, което идва да рече, че европейци сме повече ние, а останалите под маската Европа си гонят единствено собствените шовинистични интереси.
В тази посока на разсъждение, ако Оупа не започне да се европеизира, тревогите на Коганев може да се окажат повече от основателни. Дори за цяла Оупа (ако съдя по събудените от кака призраци на расизма)!
Но пък палавата и прабаба е невъзможно да измени на себе си. Може да е бедна, но е слънчева и хубавица.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Не мога да се съглася със всичко, което пише Кругман, но не бих се наел и да му опонирам в една сфера в която той е нобелист, пък моя милост - Андрешко с отворени очи и елинофил.
Само няколко бележки.
1. Дори да приемем, че производителността на гърците е 25% под средната за Оупа, не би ли следвало те да я компенсират с повече от 30% по дългото си работно време от германците и по ниските си възнаграждения? (Вероятно не разбирам добре икономическия смисъл на този термин - производителност)
2. Освен, че евтиния кредит до който имаше достъп Гърция не беше похарчен за социални плащания, още по малко пък към обикновените гърци (за което Кругман си дава сметка), не беше прахосан от гърците. Ако някаква част от него бе изядена, то бе от чужди корпорации, предимно немски в комбина с корумпирания местен елит. Същевременно, ако мога да съдя по развитието на Солун за цяла Гърция, частния сектор, оставащ сравнително слабо задължен спрямо средно-европейското ниво изгради куп нови производствени мощности, които благодарение на на садо-монетарната политика на Оупа по отношение на юга в момента работят на не повече от 20-30% от капацитета си, ако има и толкова. Дори на такива цветущи преди години средни производствени предприятия като САТО днес им е по изгодно да внасят от Турция отколкото да пуснат производствените си линии.

Рецептата на оси-каката е ясна.
На самозабравилата и се оси кратуна не е ясно, че няма как да се реализира.

Аз само се питам: ще се намери ли немски политик да обясни на немците фактите посочени от Кругман (пък и не само от него).

И ми се ще да попитам, моите форумни приятели "германофили", като Начев и Ниарвана: Немците по природа ли са алчни, расистки ко--лета или стадният им инстинкт да следват сляпо некадърните си водачи ги прави невинни жертви като гърците?
Един Грас няма да стигне за оневиняването им, ако разрушат поредния европейски проект.


Не пропускаш да изстреляш някоя стрела, ей!
И аз като теб не искам да влизам в полемика с Кругман, но да не забравяме, че той припечелва и като "нещо като журналист", което означава, че в определени случай е задължен да напише нещо, независимо, че няма какво да каже.
Горното не възприемай задължително като опит да го иронизирам. Кой съм аз, че да го правя!?
Но, от друга страна, за да не стане грешка - нека да споделя, че неговите виждания не ме въодушевяват. Което не променя факта, че той е нобелист, аз аз никой  :(
Не искам да прекалявам, но в конкретния случай по-скоро забелязвам опит да се запълни вестникарската колонка с клишета, които се оборват с други клишета.  Казват, че гърците били мързеливи, но това не било истина, защото тяхното работно време било по-дълго  от това на германците. Чел нещо, проверил някакви "статистики" и ей ти го на - излиза с тежки приказки. Без да му познавам биографията, склонен съм да вярвам, че гръцкият му опит (ако въобще има такъв) приключва с руум сървиса  в някой 5-звезден  хотел на Атина.

Преди две седмици аз лично и за пореден път ги видях колко работят гърците. Подчертавам,  видях колко работят, а не колко време прекарват (реално или документално) на работното си място. Знам, че леко пренавивам пружината. Моите наблюдения са в общи линии повърхностни, но именно заради разговорите ни, заради изострената картина и чувствителност на въпроса, аз много внимателно наблюдавах. Не видях нищо по-различно от това, което и очаквах да видя.

Горо, някога бегло засегнах темата за процеса за добавяне на стойност. При равни други условия е естествено, че количеството на работното време е определящ фактор. Случаят не е такъв, обаче!
Пък и моите виждания по темата (в чисто социално-икономически план) не се подкрепят не само от теб и не искам да насаждам напрежение във форума. Нямам нито време, нито желание за водене на спорове.

Може все пак да поговорим за това при случай по-нататък. Ама проблемът не е лесен, та нека не храним прекалени надежди.

После, Кругман засегнал и социалните разходи. Е, да ме прощава 

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Пак замина недовършен мейл. Аман от кьопави пръсти!

Сега, това че  % социални разходи към БВП е фактор, спор няма. За да се правят сериозни изводи, обаче, тук ми липсват важни анализи за структурата на съответното стопанство, за важни  показатели (обем, динамика, структура), процент на БВП, който минава през бюджета и други.
Сори, Кругман, Начев (или мистър Никой) не приема доводите ти в това отношение!
Не атакувам нобелиста. Знам, че ще стана още по незначителен, а няма да се прославя като критикувам "великите" мъже. 

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Начев,
Ми сподели!
Точно!
Може би някъде келнера се ослушваше?

Още по интересни биха били немските наблюдения - от там в Оупа тръгна поредния мит - българите в случая не биха могли да го произведат.

Аз ги наблюдавам цели 15 години, че и отгоре. Не само, че не съм виждал мързел над "нормалния", ами знам че мързела е срам...

И пак да повтаря. В моя бранш, като Тейлър съм стоял с хронометъра в Гърция, Италия, Испания, Франция и Германия!

Начев, предния пък се опита да омаловажиш Грас, допускайки че е неспособен на анализ и, че емоциите са по-малко мъдри от мислите ни.
Днес - инсинуации омаловажаващи статията на Кругман. Не ти правят чест. (Кругман има много по-малко интерес да пише празни приказки отколкото кака да лъже като обикновена к. в случая!)
Ма щом кака е казала, кой съм аз, че да оспорвам, Начев!

п.п.
То и Хитлер е имал безброй привърженици не само в родината си навремето.
 *drinks*
« Последна редакция: 20 Юни, 2012, 22:18:04 от goro »

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил

.. някога бегло засегнах темата за процеса за добавяне на стойност.



Това е то основния балкански проблем -ниската добавена стойност. За България,като опашкари ми се ще моментално да спрат всякакви пари на БАН за фундаментална наука и да им дават само за приложна наука и то при доказан резултат и фирмено партньорство като начало.На запад науката дърпа по 5 % от реализацията на почти всеки продукт на пазара,нашата наука виси на  гърба на данъкоплатците.Днеска новата тиква, избрана за глава на академията се цепи в интервю,че щял да обикаля по министерствата да търсел пари,моля ви се. Да ходи по фирмите, образно казано, да им предлага патенти ,R&D,нови технологии за повишаване на добавената стойност не му минава през кухата академична лейка.

koganev

  • Гост
Горо, производителността на едно стопанство не е сбора от производителностите на отделните работници, а е отражение на степента на синергия в стопанството. Като казваш, че може би не разбираш производителността, макар и в скоби, защо тогава анализираш нобелов лауреат по тази тематика?

Начев ти го е казал - стоенето на работа не дава продукт само по себе си, но това няма значение в случая. Твоята логика е малко забавна - сещам се за художествената гимнастика и по-точно за ансамъла. Значи ако немците направят едно съчетание перфектно - следствие на сериозна подготовка и упорити тренировки, то гърците ще компенсират слабата си (заради полягане на плажа в слънчевите следобеди...) игра с по-дългото време на съчетанието... така излиза, май. Може да играят слабо, но пък за сметка на това е продължително.  :D Както и да е. Методиката на смятане на производителността в национален мащаб не включва средната продължителност на работното време, така че това няма как да се отрази. Отчита се само продукцията (стоки и услуги, продадени за периода, който се отчита, а не само произведени) и то по ДДС-то, а не се брои от врата на врата. Ако гърците започнат да отчитат ДДС-то толкова стриктно, както го отчитат немците, нищо чудно показателят за производителността в нац. мащаб рязко да се повиши.
Производителността във фирмата е въпрос на мениджмънт, на сериозна и систематична работа, на постоянно анализиране и усъвършенстване на процесите, а не на продължителност на стоенето на работното място. В Гърция може да има по-производителни фирми в даден бранш, отколкото в Германия - нищо чудно. Но националната производителност зависи от други неща, тя отразява най-общо отношението между произведената продукция (и продадена) към заетите. С други думи, отразява по-високата ефективност на използване на ресурсите. Обаче става въпрос за специфичните ресурси, с които разполага стопанството. Затова не може да се ползва с лека ръка като сравнителна характеристика при икономики, базирани на различни ресурсни предимства. Например немците нямат предимството, което има Гърция по отношенвие на мороска ивица, плажове и слънце, затова им се налага да компенсират с нещо друго, или да си създадат предимство, например с разработката и внедряването на свръхнадеждни индустриални автоматизирани процеси за производство на каквото се сетиш. Докато гърците развиват туристическия бранш, където не можеш да правиш конвейри и да нареждаш колкото се може повече немци-туристи и да ги печеш като пилета на грил (а би било подходящо!), щвабите стават инженери и повишават бройките на произведените от тях неща за единица време и постигат подобрения на маргиналните стойности. Сега, то е ясно, че да живееш в туристическа страна е много по-гот, отколкото да живееш сред инженери  :D Само това стига, за да съжалиш немците и да престанеш да им приписваш всичките злини на този свят, твърде често неоснователно. Да не мислиш, че им е приятно да се скъсват от бачкане и за десетината дена, в които могат да си позволят една кратка почивка в Гърция, да виждат как гърците се размотават по слънчевите плажове по 6-7 месеца в годината и викат на това работа? Всъщност тайната на  успеха в туризма се състои в това, да създадеш впечатление у почиващия, че всички се забавляват с него - персонала, управителите, таксиметровите шофоьори и дори проститутките... А това изисква яко бачкане, много голям разход на психическа енергия и до голяма степен е генетично наследство. Колкото повече едно нещо изглежда лесно, значи толкова по-добре са се справили онези, които го правят. И швабите си мислят, че в Гърция никой не работи, защото те не ВИЖДАТ някой наистина да работи - виждак как всички се забавляват... Тук е моментът да кажа, че немците са идиоти, ако съм прав в разсъжденията си.

...

За ББ никого не обвинявам. Е, може би малко Русия, но и това е без значение. Ако не е ББ, ще е някой друг дръвник, щото в БГ с политика свестни и доблестни хора отдавна не се занимават - какъв смисъл има да съдя кой крив, кой прав. Пък и ако освен Русия, вземат Френция и Германия да се бъркат толкова навътре в нашите работи, то давай да я закриваме тая държава вече...Всеки си има кирливи ризи, важно е какво ще остави след себе си, а не какво крие в шкафа. Мисля, че изборът на ББ си беше съвсем спонтанен и демократичен. В крайна сметка хората (и аз самият) имат право да бъдат колкото си искат прости и да правят каквито си искат глупости, стига да е в рамките на закона. Това е то демокрацията - правото да грешиш и свободата да бъдеш идиот, затова нямам основание да се сърдя. Живях във времето, когато всички правехме само правилни неща - не ща повече. Сега ми е по-добре, ще се оправя някак...

...

Фло, ето ти кратка образователна статия за нуждата от фундаменталната наука, без да се отричат ползите от приложна наука. Пак си чул нещо идиотско от ББ или от неговите шутове и се изказваш неподготвен.

http://sci-society-bg.eu/node/13
« Последна редакция: 21 Юни, 2012, 01:13:11 от koganev »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Коганев,
Бих си сложил подписа, под голямата част от това което си написал. Не защото твърдя, че го разбирам, а защото нямам някакви сериозни аргументи срещу използването на който и да е теоретичен показател.
Горо, производителността на едно стопанство не е сбора от производителностите на отделните работници, а е отражение на степента на синергия в стопанството.
...
Методиката на смятане на производителността в национален мащаб не включва средната продължителност на работното време, така че това няма как да се отрази. Отчита се само продукцията (стоки и услуги, продадени за периода, който се отчита, а не само произведени) и то по ДДС-то, а не се брои от врата на врата. Ако гърците започнат да отчитат ДДС-то толкова стриктно, както го отчитат немците, нищо чудно показателят за производителността в нац. мащаб рязко да се повиши.
...
Но националната производителност зависи от други неща, тя отразява най-общо отношението между произведената продукция (и продадена) към заетите. С други думи, отразява по-високата ефективност на използване на ресурсите.
Но когато с един показател започне да се спекулира (не ти), това вече е непочтеност. И се прави масово и може би целенасочено - да се убеди народонаселението да приеме по-ниско възнаграждение за труда си и, че не работи достатъчно (можеш да бъдеш сигурен, че средния човек разбира този показател далеч по малко от мен). Примерно - за мене е непонятно, когато по първото червено, се правят не само надеждни  ;) изводи за второто, но и изводи за трудолюбието на народите, а точно това правят първите държавни и партийни ръководители...
И... се пропускат други, според мен далеч по-важни неща, като международното разделение на труда.
Какво чувам последните дни. За да промени външно-търговския си баланс, Гърция трябвало да поиска промяна на квотите за производство на свинско, телешко, фармацевтични продукти, метали, разрешение корабостроителниците и да извършват някои дейности и т. н. ...
И се питам. Наистина ли СИВ е премахнат?


Докато гърците развиват туристическия бранш, където не можеш да правиш конвейри и да нареждаш колкото се може повече немци-туристи и да ги печеш като пилета на грил (а би било подходящо!), щвабите стават инженери и повишават бройките на произведените от тях неща за единица време и постигат подобрения на маргиналните стойности. Сега, то е ясно, че да живееш в туристическа страна е много по-гот, отколкото да живееш сред инженери  :D Само това стига, за да съжалиш немците и да престанеш да им приписваш всичките злини на този свят, твърде често неоснователно. Да не мислиш, че им е приятно да се скъсват от бачкане и за десетината дена, в които могат да си позволят една кратка почивка в Гърция, да виждат как гърците се размотават по слънчевите плажове по 6-7 месеца в годината и викат на това работа?
Не преписвам на немците всички злини, а на днешния им политически и икономически елит, пък и не само техния. Всъщност, немците са първите които пострадаха от тази политика. От друга страна си казвам - ако немците бяха малко гърци, какините глупости щяха да са невъзможни.


Всъщност тайната на  успеха в туризма се състои в това, да създадеш впечатление у почиващия, че всички се забавляват с него - персонала, управителите, таксиметровите шофоьори и дори проститутките... А това изисква яко бачкане, много голям разход на психическа енергия и до голяма степен е генетично наследство. Колкото повече едно нещо изглежда лесно, значи толкова по-добре са се справили онези, които го правят. И швабите си мислят, че в Гърция никой не работи, защото те не ВИЖДАТ някой наистина да работи - виждак как всички се забавляват... Тук е моментът да кажа, че немците са идиоти, ако съм прав в разсъжденията си.
Много си прав. Дори не бях се замислял по въпроса. Не знам защо извика у мен "клиента винаги е прав", дори когато ти иде да го пернеш през мутрата...
Старият ми хазяин, критски зет, ми обясняваше че критяните били страхотни хора - честолюбиви, но прями, почтени, сърдечни, гостоприемни... Навремето обаче... Развиела ли се някъде туристическата индустрия - разваляла човеците...


За ББ никого не обвинявам. Е, може би малко Русия, но и това е без значение. Ако не е ББ, ще е някой друг дръвник, щото в БГ с политика свестни и доблестни хора отдавна не се занимават - какъв смисъл има да съдя кой крив, кой прав. Пък и ако освен Русия, вземат Френция и Германия да се бъркат толкова навътре в нашите работи
...
Аз мисля, че се бъркат. Дори небъркането понякога е бъркане и пасивно съучастие, одобрение.
Не само у нас - струва ми се, в цяла Европа свестните хора се дистанцираха от политиката. Резултата го виждаме.
Та... проблема донякъде е у нас - дето хем мислим, хем мислим че сме свестни - нашия конформизъм - не случайно се задявам с Начев - неговия ми изглежда по-голям от моя...  ;)
Специално за бг, бих добавил и нашата неопитност и, че заменихме отречената комунистическа ценностна система с един сурогат. А един по учен от мен, твърдеше че успеха на капитализма почивал на протестантската етика (не на дървенистката фразеология).

Снощи си говорим със сина, защо Ципрас не спечели изборите.
- Защото не се кръсти! - ми отговори.
И е прав. И заради това.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Коганев, с предварителната уговорка, че не съм се интересувала от производителност на труда, а пък и най-вероятно съм бягала или спяла на лекции по тази тема, ще споделя следното:

1.По емпирична справка от компютъра, ( защото ми се налага) производителността на труда  и нейното измерване е  следното:
 http://www.referati.org/proizvoditelnost-na-truda-syshtnost-i-faktori/20248/ref  ( справката има 3 страници !)
Методите на измерване са 3, но никой не измерва ДДС –то, за което става дума при теб. 
Отново ще кажа, че не съм специалист.
Това го казвам относно думите на Горо, че "би си сложил подписа под голямата част от това, което си написал , не заради аргументи срещу използването на кой да е теоретичен показател."
2. С останалото съм съгласна, защото звучи логично и приемливо.