Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1214487 пъти)

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил

Никога не съм твърдяла, че някой друг, освен потребителят плаща цялото ДДС по веригата.

Не се прави на луд. Става дума за една и съща стока, преминаваща през повече от една ръка. (Трябва да добавя на различни, по-високи цени.) Наистина ми обясни как да правя разлика между плащам и понасям тежестта от данък.

Ааа-ха - и като добавиш още 1-2 работи и ще ти стане ясно каква велика мисъл е било първоначално.  8)

Значи ходиш и превеждаш по една банкова сметка ДДС-то на ЛукОйл, Метро и т.н.? Това, че в крайна сметка като потребител ще платиш по-висока цена, ще понесеш тежестта на данъка и т.н. не означава, че ходиш и ПЛАЩАШ (т.е. правиш преводи) за всичките фирми "по веригата".
Оригиналната велика мисъл е  ( самоцитат): Нали знаеш, че съм шило във торба, за това ще кажа  че ДДС-то не е агрегат, който се използва за измерване количеството произведена продукция, защото една и съща стока може да мине през множество ръце, и през колкото повече ръце мине, толкова по-голям е размерът на ДДС то, внесено в държавния бюджет. ( най-често става в областта на търговията.)

Освен това има регистрирани и нерегистрирани фирми по ДДС, има освободени сделки по ДДС ( износа) ит.н и нейното продължение:
Не считай времето за пропиляно , защото може и да научиш нещо .  Давам пример за една и съща стока:
1-та фирма продава дадена стока  на втората фирма на стойност 10 лв и 2 лв. ДДС или общо 12 лв
(Първата фирма внася в бюджета 2 лв ДДС.)
2-ра фирма Продава ( същата ) стока за 13 лв на трета фирма. ( Възстановявава си ДДС -то в размер на 2 лв.от бюждета и внася  в бюджета новото ДДС, а именно върху новата по-висока стойност. ) В практиката се внася разликата между новото и възстановеното ДДС.
Питай ги в счетоводството.


« Последна редакция: 24 Юни, 2012, 16:06:08 от global »

Winnetou

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +4
    • Профил
Така като гледам работата ще зацикли ;-).

Просто това с повечето ръце не е вярно - бърка се причина и следствие. Приеми го, коригирай го/обясни какво си имал(а) предвид и това е. Не ми се пилее повече енергия.....

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Ще зацикли, разбира се.  :)
Не трябва да се вадят умозаключения, извън контекста. Затова се получава така.

Това е просто поредица от разсъждения, които докараха нещата до нова плоскост. Тук е употребена думата "може", която означава наличие на вероятност. Може да може, а може и да не може.

Сега не разбрах за причината и следствието. Нито и какво трябва да приема. Намирам Коганев и теб за хора, от които можеш да научиш нещо. Пак се извинявам на засегнатите страни и на теб, ако съм била по-остра!

Winnetou

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +4
    • Профил
Спора за ДДС и нетните данъци си е между теб и Коганев - няма да се меся засега.

Следствие: минава през повече ръце и се получава по-голям ДДС
Причина: причината е, че всяка ръка като правило "добавя" стойност и съответно тази добавена стойност се облага.
Т.е. ако гледаш че един продукт минава през повече етапи на обработка и съответно генерира повече данък добавена стойност то това е защото при всеки етап на обработка се добавя стойност, а не просто защото го има този етап.

И не мисля, че има умозаключения извън контекста - не може да очакваш хората да те разберат ако не се изразяваш точно и пълно. Затова една абсурдно звучаща мисъл в основата хвърля цялата теория на вятъра.


global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Спора за ДДС и нетните данъци си е между теб и Коганев - няма да се меся засега.

Следствие: минава през повече ръце и се получава по-голям ДДС
Причина: причината е, че всяка ръка като правило "добавя" стойност и съответно тази добавена стойност се облага.
Т.е. ако гледаш че един продукт минава през повече етапи на обработка и съответно генерира повече данък добавена стойност то това е защото при всеки етап на обработка се добавя стойност, а не просто защото го има този етап.

И не мисля, че има умозаключения извън контекста - не може да очакваш хората да те разберат ако не се изразяваш точно и пълно. Затова една абсурдно звучаща мисъл в основата хвърля цялата теория на вятъра.

Една цитирана абсурдно звучаща мисъл в основата хвърля цялата теория на вятъра.  *aggresive*

Но иначе, те кръстихме във форума. :) Днес образно казано мина през Екватора и те "окъпахме" в атмосферата на форума. Включвай се по-често. Нали вече си кръстен, няма много да те боли...


 

Winnetou

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +4
    • Профил
Едва ли, благодаря за поканата - трябва да има нещо да провокира. Но в повечето случаи са едни и същи изтъркани работи.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Самарас се оперира...
Рапанос го заболя корема...
И мен.
От смях!
 :D :D :D
Какво още има да види кака!
На краставичари краставици ще продава!  ;)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Докато гърците търсят със свещ министър на финансите...

The Great Abdication според бай Кругман

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Докато гърците търсят със свещ министър на финансите...

The Great Abdication според бай Кругман


Горо,
Това е то! Кругман се изказа в дух на съпричастност към гръцката позиция (чрез критикуване на "душманите" и) и се забелязва, че ти вече открито му симпатизираш, непропускайки колоната му.

А ти, какво всъщност толкова му харесваш на Кругман. Може би, че сам себе си гордо се кръщава либерал, ама иначе иска напечената ситуация да я решават кредиторите чрез сериозни отстъпки, които при това са крайно политически мотивирани.
Да ти кажа, на мен ми е омръзнало от хора, които искат само медеца на капитализма, ама иначе за носене на отговорност и плащане на масрафи хич и не ги търси. Тогава да отговаря някой друг.
Странно е, че и той призовава към отговорност, но същевременно едва ли не се присмива на това, че помощта на ЕС към Испания за целите на спасяване на тяхната банкова система, се изразява в даване на пари назаем.
Е, каква е другата опция!? Ами очевидно, но неизречено, става дума за даване или по-конкретно подаряване. Заради съображения от висш политически порядък! Или за да не съм толкова грубиянски директен, нека да си пофантазираме, че Кругман апелира за налагане на някакъв своеобразен предпазен конкордат под егидата на ЕС, под мотото: дай да вземем малко, че иначе може и нищо. И да сме неотразимо  ХЕПИ!
Е, не!
Който гепил, гепил! .бахме мамата на системата заради висши политически съображения и за да отдаден почит и лепта (за пореден път) на люлката на "евроатлантическата  цивилизация" и  си мислим, че така е правилно.
Ама иначе сме хубави хора, либерали!

Пак намесват и Германия! Има един много опасен рефрен:
Цитат
No, Germany won’t like it — but with the very survival of the euro at stake, a bit of financial risk should be a small consideration. 

Което аз прочитам така: за да реализира целта за запазване на еврото, Германия да не се ослушва, ами да вземе да плати сметката. След като еврото е "измислено" в нейна полза и угода, нейното "правилно" поведение би трябвало да е - от всяко реализирано на общия пазар евро, да се отделя примерно половината, в един - нека да го наречем "фонд европейска солидарност", така че като дойде неизбежният момент на по.ирането, да се бръкне във фонда и да се оправят л-йната.
И после пак отначало.
Абе тези пичове да не са учили тайно в някоя партийна школа (от едновремешните). Там по презумция винаги има един голям, въздесъщ и изпълнен с добронамереност голям брат, който идва и решава проблема, когато долу нещата се объркат.
 

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Не можах да те разбера, Начев.  ;)
Ти какво не му харесваш на Кругман?

Предполагам, както и повечето коментирали статията, и Сорос не харесваш...  ;)
Виж какви работи пише старият евреин:
Цитат
Сорос: Липсата на компромис от Германия може да е фатално за еврозоната, Капитал
"Дори и подобен фатален инцидент да бъде предотвратен, различията между страните-кредитори и получатеите на заеми ще се засилят и държавите от периферията няма да имат шанс да подобрят конкурентоспособността си, защото игралното поле е с обратен наклон наклон, което ги ощетява"


Разбирам чувствата ти към немците. И с право! Твоят "познат Ханс" беше от първите прецакани. Не от гърци, италианци или марсианци обаче...
Нито те надуха кредитните балони с пари от въздуха!

Но... най-голямото ПРЕСТЪПЛЕНИЕ на кака и помощниците и беше, че за поразиите от днешните икономическите щуротии намериха "виновни"... етноси (отново!) - мързеливите народи на юга, начело с православните гърци, яли и пили на корем за сметка на работливите германци! 49% от италианците им повярваха, от испанците повече, от французите - още повече, а немците и българите направо можеш да считаш за дълбоко религиозни по въпроса.

Изтрезняването предстои. Ако е съпроводено с големи поразии, немците ще се сдобият с още един комплекс...

п.п.
Между другото, в записките си един бивш всесилен гръцки министър, на който му предстоят години в затвора, е отбелязал, че последните години немците станали циции и предпазливи в подкупването... Вероятно заслуга и на кака.
Парадокса в цялата ситуация е, че за много неща кака е права - което я прави убедителна и манипулацията възможна. Но е объркала (по вероятно съзнателно пренебрегнала) реалните причини за кризата, времето и мястото...

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Не можах да те разбера, Начев.  ;)
Ти какво не му харесваш на Кругман?

Горо, ама ти наистина се шегуваш!
Та не беше ли ти този, дето кръсти неолибералите - "неол.йнари"!
Самият Кругман гордо се назовава либерал. "Нео" или "класически", каква е дълбоката и същностна разлика. Все тази сган.
Оставете ни на спокойствие, дайте ни пълна свобода, не ни гледайте в ръцете, орежете всякаква регулация и намеса. Ние ще ви покажем. Какво?!  Как се надуват балони.
Това го знаем! Всъщност не само либералите могат да надуват балони. 

Всеки, които успее да яхне вълната на времето, гледа да придърпа благата (активите) към себе си, а сметката старателно отблъсква колкото се може по-далеч.
По един начин, наподобяващ гротеска и абсурд едновременно, и комунистите дори се опитваха да правят същото.

Горо, я се вгледай пак в статията на Кругман, погледни още веднъж какво съм ти написал. Този пич направо пледира да се правят подаръци и безусловни отписвания.
Той безумно отрича даването на кредит, дори без лихва, намеквайки, че това е твърде консервативно средство.. Вярно, че не го е казал директно, ама то може ли да се каже директно  нещо толкова идиотско.
Давай тогава направо директно да прекратяваме капитализма. Поне докато не са измрели корифеите в централното планиране.   
Искам сега ти да ми обясниш, какво всъщност харесваш в една подобна теза.

В цялата статия едни намеци за отговорност и инструменти, които могат да с е използват.
Не искам да слушам повече подобни маниерни  приказки, намеци, внушения. Това вече не ме интересува!
Искам да си говорим в цифри и искам да знам, кой кому ще представи фактура за плащане, какъв е предметът на доставката и услугата и какви са условията на плащане.
Самият Кругман  своеобразно внушава, че някакъв странен и неназован субект (нещо като коалиция на желаещи европейски страни) май трябва да представи фактура на Германия.
За да не се объркаш отново! Аз не съм адвокат на Германия против Гърция. Само разбирам немската позиция по-добре и я считам за по-аргументирана.

Цитат
Предполагам, както и повечето коментирали статията, и Сорос не харесваш...  ;)
Виж какви работи пише старият евреин:
Цитат
Сорос: Липсата на компромис от Германия може да е фатално за еврозоната, Капитал
"Дори и подобен фатален инцидент да бъде предотвратен, различията между страните-кредитори и получатеите на заеми ще се засилят и държавите от периферията няма да имат шанс да подобрят конкурентоспособността си, защото игралното поле е с обратен наклон наклон, което ги ощетява"


Сега нямам време да проверявам размислите на Сорос.
Само да ти напомня, че той застава винаги на позиции, които на него лично са му изгодни.

Цитат
Разбирам чувствата ти към немците. И с право! Твоят "познат Ханс" беше от първите прецакани. Не от гърци, италианци или марсианци обаче...
Нито те надуха кредитните балони с пари от въздуха!

Тук си забравил акцентите, но това е напълно разбираемо. За Ханс съм ти казал, че той пледираше за един по-автентичен и консервативен капитализъм и намираше Германия за твърде комунистическа  държава, като в тази посока бяха и основните му възражения. Нямах възможност да чуя възгледите му за причините и последиците на актуалната криза. Не искам да си измислям.

Цитат
Но... най-голямото ПРЕСТЪПЛЕНИЕ на кака и помощниците и беше, че за поразиите от днешните икономическите щуротии намериха "виновни"... етноси (отново!) - мързеливите народи на юга, начело с православните гърци, яли и пили на корем за сметка на работливите германци! 49% от италианците им повярваха, от испанците повече, от французите - още повече, а немците и българите направо можеш да считаш за дълбоко религиозни по въпроса.

Изтрезняването предстои. Ако е съпроводено с големи поразии, немците ще се сдобият с още един комплекс...

п.п.

Знам я тази ти теза. Ти също знаеш, че аз не съм съгласен.
Искаш да намериш аргументи, че гърците да не плащат.
Тезата на Германия е проста. Имаме сериозни задължения (в определени аспекти те са дори по-високи от тези на останалите европейци) и стоим зад тях. Настоятелно предлагане да направете същото.
При тези настроения, чудя се дали и те няма в един момент да обърнат линията.

   
Цитат
Между другото, в записките си един бивш всесилен гръцки министър, на който му предстоят години в затвора, е отбелязал, че последните години немците станали циции и предпазливи в подкупването... Вероятно заслуга и на кака.
Парадокса в цялата ситуация е, че за много неща кака е права - което я прави убедителна и манипулацията възможна. Но е объркала (по вероятно съзнателно пренебрегнала) реалните причини за кризата, времето и мястото...


А ти какво предлагаш! Последиците от световната  криза за цяла Европа да бъде фактурирано на Германия?!
Нещо тук не е както трябва!
Вярно е, че има едни, които вече много дълго време успяват да си пласират фактурите, но ситуацията е по-скоро несъотносима.


goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Начев,
Първо виждам Асен тука и много ми се ще да го чуя
Че нещо не пише и тука
http://www.investor.bg/users/index/11516

Затова, това го пускам така

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Начев:
Цитат
Тезата на Германия е проста. Имаме сериозни задължения (в определени аспекти те са дори по-високи от тези на останалите европейци) и стоим зад тях. Настоятелно предлагане да направете същото.

Хич не я виждам така тезата на Германия.
Пък и да споря за една теза дето казва, че всички са маскари, само немците невинни девици, вече ми е досадно.

п.п.
Сега пък... Кругман ти е виновен. Ще речеш, че не посочва факти и, че той е надувал балона!
Между другото, не видях такова директно предложение - "пледира да се правят подаръци и безусловни отписвания" - да ти кажа - правилно е да се отпише малко въздух!
Казва се сисахтия σεισάχθεια! http://en.wikipedia.org/wiki/Seisachtheia
Солон я открил преди хилядолетия и последната, казват, станала основа на Атинския златен век. Ма те... нямали немци...

koganev

  • Гост
В един линк от този форум може да се прочете следното:

"Крахът на фондовата борса  бележи началото на дълго отлагания период на адаптация към икономическите реалности. Това е трябвало да бъде едно нормално оттегляне от нерентабилните начинания и преустройство, последвани от икономическо възстановяване. Въпреки всички премеждия, финансовата структура на американската икономика си остава много силна. Фиксираните разходи остават сравнително ниски, тъй като преди краха на борсата бизнесът успява да изкупи обратно голямо количество акции и да намали своя дълг към банките чрез продажбата на акции. В първите месеци след краха повечето сектори на икономиката се представят сравнително добре. Безработицата през 1930 година достига нива от 4 милиона, което е около 7,8 % от работната сила.
На съвременен език това означава, че през 1930 година американската икономика се намира в една сравнително умерена рецесия. В отсъствието на други негативни фактори, 1931 година би могла да бъде годината, която бележи началото на икономическото възстановяване, както вече се е случвало по време на други кризи. По време на кризата от 1920-1921 американската икономика се възстановява напълно за по-малко от една година. В такъв случай какво причинява невиждания крах след 1929 г.? Какви фактори предотвратяват нормалното урегулиране на цените и разходите, като по този начин довеждат до втората фаза на Голямата депресия?
Администрацията на президента Хувър се противопоставя на оздравителните икономически мерки. Под влияние на т.нар. “нова икономика” на държавно планиране, президентът призовава деловите среди да не понижават заплатите и цените, а да увеличат своите разходи, за да се защити покупателната способност на гражданите. Той предприема широкомащабно увеличение на държавните разходи, за да стимулира икономиката и призовава местните власти да потърсят заеми, с които да финансират обществени програми за заетост."


Доста неща се повтарят.
Провалите не плашат плановиците. Да му мислят нормалните хора.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Я, били се сетили и те :)



ГЕРБ възнамерява да въведе бонус за победителя от парламентарните избори, ако той води втория с 5 и повече процента разлика, пише "24 часа", като се позова на запознати с плановете на управляващите политици.
При това положение победителят ще получава като подарък броя мандати до самостоятелното мнозинство от 121 депутати за сметка на непреминалите бариерата от 4% участници в изборите.

Това, според вестника, ГЕРБ смята да уреди с промени в изборното законодателство.

Подобен модел работи в Гърция. Там победителят получава 44 мандата бонус в 300-членния парламент.

Промяната се обмисляла в средите на управляващите от три месеца, но се пази в тайна. Намерението било да се прокара в последния възможен момент.