Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1203023 пъти)

goro

  • Гост
Начев,
с удоволсвие чета постовете ти, както и много от постове в тази тема. (Вероятно дял в това има и самолюбието ми – нали този път аз я пуснах – като при всеки нереализирал се интелектуалец... :) )

Мисля си, че по-повечето въпроси ако не стигнем до единомислие ще стигнем до едно взаимно-приемливо съгласие с позициите на другата страна с оглед на нейната гледна точка – и това е нормалното. Даже си мисля, че бихме били добри сътрапезници! :) и чак ми става неудобно, когато посягам щедро към солницата и пипера...
Включих се тук единствено? от желание да дам своя, повече от скромен принос, за една добра идея – интелектуалното гъделичкане само по себе си омръзва също като ежедневната работа...
Нещата, като че ли вземат един не особено приятен обрат (според мен)...
Ще нахвърля малко бележки върху последните ти няколко поста, обилно посолени и попиперени в полза на втората част от римската максима - зрелищата, с което не бих искал да те задължа да отговаряш... Аз самия ще помисля за по нататък...



Цитат
Начев:
С Коганев сте захванали сериозна приказка, че чак Смит, Дракър и Портър сте поканили за арбитри.
...
Четейки, често съм се хващал да казвам: Абе, елате ми вие тук да баротите, пък ще ви питам за теориите ви!

Ами! Някъде, Коганев беше споменал Дракър и си помислих, че го е чел и разбрал, пък то се оказа че трябва да вземам уроци при  Портър... :) Върнах се в детската градина. А моето отношение е по скоро като твоето за теориите...



Цитат
Начев:
Информацията, която ми даваш за тяхната история ме удивлява. Знам и си давам сметка, че малките народи имат необходимост от легенди, които да утвърждават собствената им значимост, въприки низовете от трагедии и катастрофи. Понякога направо се прекалява ...


В историята, както и в културата няма малки и големи народи. По скоро има периоди наситени със значими събития и такива без, както и различни народи.
500те години турско робство в България създават впечатлението за мъртво време. Но това е само привидно – ако се хвърли един поглед на османската или балканската история за същия период нещата се изясняват – вероятно има „повече история“ отколкото във варварския европейски север. Просто България и българите се оказва в центъра на една империя и доколкото не са носители на нейния държавно-политически заряд и същевременно в невъзможност да реагират – изпада в едно историческо безвремие... Големите събития, зоните на острия конфликт са в периферията – Гърция, Сърбия, Влашко и Молдова... Периферията „засмуква“ и най качествения човешки „материал“ от пограничните български области – от тях е най-лесна, възможна и с последваща адаптация емиграцията... По тази причина тези области до ден днешен остават най-изостаналите и българското възраждане е възможно и се развива главно в „средна“ България, ако мога така да се изразя, но пък там каквато и да е съпротива е почти немислима... Възможно е обаче икономическото развитие и това се вижда дори от влака по линията Калофер – Бургас, Пловдив Бургас и по черноморието...(По същото време Дунавската равнина живее още в т.н. уземна къща - землянка) В този смисъл, Русе и Видин, че даже и Търновските проблясъци са изключения...
Ох, отплеснах се в история.



Цитат
Начев:
Германия след войната е различна ... Това не е онази Германия ...
....
Страната е разрушена до основи. По отношение на много градове, цялата промишленост, почти цялата инфраструктура, това трябва да се разбира абсолютно буквално....

Спирам се толкова много на историята само защото тя има свойството да се препроектира в бъдещето.
Германия след войната е различна само привидно. Нито психично, нито културно и цивилизационно народите могат да бъдат прекроени за 20-30 години. Не се е случвало и не може да се случи. В своето ядро Германия продължава да съхранява и носи феноменалния немски заряд, чийто експанзионистичен и агресивен модел е рамкиран с Хумболтовия университет – по Дракър :) (ох, ако се появи Коганев, пак ще ми обяснява, как не съм го разбрал...) . В известна степен, Германия си е толкова същата, колкото са същите гърците от 3000 години насам... Където и да отидат те създават градска култура и цивилизация – от средиземноморието до Детройт - примерно в най-ново време единствените незападнали квартали на Детройт са гръцкия и италианския ако не се лъжа... Както гърците са склонни да създават градове и цивилизация и да виреят при всякакви условия, немците са склонни към тоталитаризъм и агресия... :)
Немското въстановяване е резултат на тяхната склонност (ограничена и насочвана от американски рамки). И не са единствените. По същия начин се въстановява и тоталитарна Русия и до 80те години е не само военен гигант – последното е невъзможно ако не си и икономически гигант!...



Цитат
Начев:
Настръхнах при прочитане на информацията (някъде по пресата), че военният бюджет на Гърция бил около 13 млрд. Евро. ...

Дори да премахнем разходите за „златните лъжици и вилици“ на офицерите ( в Гърция имаше една редица скандали за ненужните доставки и корупцията в армията), да премахнем и пенсиите на някои неомъжени генералски щерки, воения бюджет на Гърция пак клони към 5%!!!
Всичките европейски и американси „субсидии“ за гърците да съберем, едва ли биха покрили и една четвърт от него...
Уж са югоизточния фланг на Обединена Европа, но на практика го пазят сами! И не става въпрос само за пазене във военно отношение... При една огромна на дължина морска граница на Европа, гърците поемат потока от източни емигранти, който Турция услужливо пропуска. При вчерашното посещение на Доган, Турция пое задължението да прибира обратно поне 1000 емигранта годишно... :)
Забележете, че гърците не се оплакват от емиграцията от север, дори и от набезите на българските цигани... Просто, българи, сърби, албанци по някъкъв начи се интегрират в обществото... Но това трудно може да се каже за емиграцията от изток...
Аз не се и съмнявам, че ще се намерят нашенски патриоти дето ще кажат, защо им е толкова армия на гърците и да последват българския пример... Не бих могъл да отговоря на наивници!

Оръжейните доставки за Гърция идват в голяма степен от Германия... И понеже двете страни са съюзници и част от ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ, обикновено на по-високи цени за гърците отколкото за трети страни под предлог, че съответните системи се разработвали най-напред за Гърция...
Понеже немците са хуманисти от време на време се оказва че оръжейните им системи не работят...
Понеже са демократи и привърженици на свободната търговия напоследък предпочитат да си купят произвежданото в Гърция от трети страни!!! По евтино било от Китай и Египет... По производителни били!!! Демек, да станат гърците китайци или египтяни – това било производителността и спасението от дефицита!!!

Пак понеже са демократи и почтени търговци на гръцкия пазар може да се намери по евтино и „несубсидирано“ немско прясно пляко, месо колбаси и какво ли не... Ама тука сметката е проста даже за мене, за да се хвана на въдицата за немската производителност!!!

Има два начина да се запази и просъществува ЕС. Германия да се вразуми или да бъде изгонена от него! Първото се безпокоя, че е невъзможно (ненапразно не влязоха в него Швейцарците, а Англичаните не приеха еврото – същия дефицит като гърците днес)... дано не съм прав...

п.п.
Докато течеше посещението на турския премиер – два цитата от гръцките медии:
„Турците ни предлагат да се разоръжим, докато в същия момент изпълняват 20млд. Програма за превъоръжаване...“
„На Папандреу, не Доган – Обама да дойде тук не може да му помогне!!!“ (в предвид, че е предал националните интереси и ще бъде третиран като такъв)

п.п.
Начев,
може да не си превърженик на расовите теории – аз малко съм. И считам, че там където расите малко са се поомешали, като в старата ПАКС РОМАНА = ЕВРОПА са създадени културни мостове и преливания между отделните народи и те могат да се разберат... На останалите, прекалено чистите расово, им е трудно да разберат другите – липсва им културната основа!!! (Ох... още малко и щях да залитна до Чужденеца на Камю и да дам възможност на някой коганев да ме поправя и вразумява :) )
Вероятно ще последвам тайм-аута ти!

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Goro, съвсем малко оффтопик. през юни ще ходя в Гърция на гости на две места, през Златоград, вероятно до остров Тасос. Би ли ми препоръчал къде си струва да се отиде и какво да се види в този район. А пък ако гърците ми направят добро впечетление, ще го споделя веднага и ще се извиня за лошото си отношение към тях. Благодаря.

koganev

  • Гост
...

Допълнително искам да изкажа становище по един въпрос, който е свързан с възстановяването на Германия. Т.н. План Маршал. Говорехме с Ханс и го питах за мнението му. Той ми показваше ръцете си (макар, че е бил дете тогава) иказваше: Ние направихме и постигнахме всичко това!
Моето мнение за тази помощ е простичко:
Имало ли е помощ? Имало е.
Изиграла ли е някаква роля? Изиграла е.
Съществена ли е тази роля ? Не, не е съществена.

...


Лудвиг Ерхард - "Благоденствие за всички". Чети директно от извора. Свободни пазари, конкуренцията над всичко, държавата далече от икономиката, да го духат в Англия и Франция и най-вече в САЩ, да го духат и  в СССР и ГДР... "Дебелият" Лудвиг е в основата на съвременна Германия и е време вече това да се научи и извън Германия.
Иначе парите от "Маршал" са били безценна помощ, но германците тогава, за разлика от гърците днес, не са ги изплюскали и изсрали за нула време, ВЪПРЕКИ СИЛНИТЕ ПРИЗИВИ ДА СЕ ПОСТЪПИ ТОЧНО ТАКА, а са създали социална пазарна икономика.
Книгата е много интересна, съдържа идеите, теориите и самите практики на тогавашната западногерманска политика, съдържа и богата колекция от критики, директно "изрязани" от вестниците. От позицията на съвремието се вижда колко смешни и понякога зловещи са критиките, но и колко държави са се подлъгали, че и още се лъжат, да излеят в държавните регулатори купища пари, защото така било ... справедливо.

Срам за Европа!!! Люлката на демокрацията изяде спестяванията на правнучката си и я заплаши с рак и киселина в лицето! Вместо да се съберат 20 000 гърци и да се покаят, се събраха 20 000 комунисти да заплашват... Срам и позор за люлката на демокрацията!

Къде били отишли парите... До няколко месеца добре платената гръцка армия ще трябва (по собствено желание или по "съвет" от Брюксел) да спасява народа си от комунистите. Тези не си ли дават сметка на каква огромна бомба палят фитила?! Или искат да се превърнат в Народно Демократична Република Гърция?! Срам за люлката на демокрацията...

"В къщата на обесения не се говори за въже"

Подкрепата за Гърция в ЕС вече е въпрос на съжаление...


koganev

  • Гост
...(Ох... още малко и щях да залитна до Чужденеца на Камю и да дам възможност на някой коганев да ме поправя и вразумява :) )
Вероятно ще последвам тайм-аута ти!

Коганев отдавна е разбрал, че ти имаш единствено правилното и неоспоримо мнение по въпросите за Гърция и нито те поправя, нито е склонен да мисли, че подлежиш на вразумяване. Но, моля те, не използвай коганев като нарицателно само защото те сгащи, че дърпаш фрази от нета - коганев е папагалствал много през живота си и неоспорими мнения много е срещал коганев. Но все пак не давай повод на коганев, а и на някой друг папагал, да си помисли, че си поредния българин в странство, който е взел със себе си точно онези си български качества, които е трябвало на всяка цена да остави тук.
Имай мярка.
Благодаря.

goro

  • Гост
Goro, съвсем малко оффтопик. през юни ще ходя в Гърция на гости на две места, през Златоград, вероятно до остров Тасос. Би ли ми препоръчал къде си струва да се отиде и какво да се види в този район. А пък ако гърците ми направят добро впечетление, ще го споделя веднага и ще се извиня за лошото си отношение към тях. Благодаря.

Джими, недей така, юнако.
Що ти трябва да си разваляш мнението като си го имаш и без да си ходил... Ще вземеш и ти да ме сгащиш някъде, където не съм бил и да се раздвоиш като Коганев.
Виж само каква метаморфоза е претърпял в мнението си за Гърция и то само от тази тема :)

Коганев,  30-04-2010 - 12:55:50, вър форума на имоти.нет:
Цитат
За мен беше интересно да прочета това, защото то отговаря на онова странно усещане, което остава у всеки, който е бил макар и за кратко в Гърция. Гърция оцелява, предпазвайки се от приятелски подадените й ръце в цялата й история.
За мое огромно разочарование не мога да формулирам целта на българското правителство. Нито на усет, нито от цитати.
Онези ги мият с маркучите и ги разпръкват със сълзотворен газ, а нашите не можеш ги изкара от чалгатеките.
Затова Гърция ще я има.

Коганев,  днес - 08:59:48, вър форума на тук:
Цитат
Срам за Европа!!! Люлката на демокрацията изяде спестяванията на правнучката си и я заплаши с рак и киселина в лицето! Вместо да се съберат 20 000 гърци и да се покаят, се събраха 20 000 комунисти да заплашват... Срам и позор за люлката на демокрацията!

п.п.
Нищо лично...
Да се повеселим, момчета! Че гледам само 2 теми вървят напред, откакто почнахме да делим парите

bludniqt sin

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 43
  • Карма: +30/-11
  • Респект: +24
    • Профил
Много интересна тема сте зачекнали и понеже видях няколко "кодови думи", реших да се включа. Та, за планът Маршал. За да се схване в цялост значението на този план, трябва да се отчита първо ситуацията, в която се намира светът по това време.  Американската икономика по това  време представлява практически световната икономика. Реално почти 2/3 от световният промишлен капацитет е в САЩ . Всички искат да продадат или да купят нещо от американците, но...има малък проблем. Никой не разполага със средствата за това. Особено за закупуване на необходимото им ( на страните) обурудване за стопанството, те трябва да произдведат...каквото и да било и да спечелят парите. Да, ама не! По това време няма нещо, което да го няма в САЩ и то на доста прилично технологично ниво. Отделно че, никой няма каквото и да било поради пораженията от войната. Германците пък- тотално нищо!  Отговорът на задънената улица е в един летящ старт, наречен "план Маршал". Забележете обаче годината, в която става това нещо - 1948. До тази година става ясноче, капиталистическият модел сам по себе си не може да "запали" икономиката. Трансферите по плана Маршал достигат до 2% от БВП на американците но, от страна на приемащите стига да почти 10% от БВП. За сравнение, ако сега американците трансферират 2% от БВП се очертават около...280 млрд. долара. Ако обаче ползваме 10% от страна на приемащите...направо не ми се мисли!! В случая е много важно да се отбележи че, целият свят е знаел че, този ангажимент е дългосрочен и американците го подкрепят безрезервно.

bludniqt sin

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 43
  • Карма: +30/-11
  • Респект: +24
    • Профил
Когато настъпват неизбежните ( циклични) спадове на капитализма, задачата на Америка е да изпълнява ролята на едностранен кейнсиански локомотив. За целта - за ускоряване на американската икономика по време на рецесиите се използват облекчени монетарни ( по-ниски лихви ) и експанзионистични фискални мерки ( по-ниски данъци или увеличено потребление). Щом започне растеж на пазарите в САЩ, вносът в Америка от останалата част на света автоматично се повишава и това слага началото на повсеместен оздравителен процес.  След Бретън - Уудс нещата стават по-различни. Понеже темата е много дълбока и се спомена и Гърция, ако трябва да се развие ще стигнеме да двата основни модела на развитие на самото общество - този на Спарта и Ликург и тозто научавам по нещо ново!!! :)и на Атина и Солон, защото икономиката е въпрос на светоглед и отправна вяра в момента на цивилизациовнното развитие. Самото разпределение на благата отразява това, както и социалната справедливост, програмите в образованието и заетоста, законодателството, осигуряващо реални възможности за всички и т.н. Темата е доста интересна и ще я следя с интерес. Поздравления за всички, които взехте участие в нея и от които научавам по нещо ново :)

vlado.b

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 102
  • Карма: +18/-11
  • Респект: +6
    • Профил

goro

  • Гост
... Реално почти 2/3 от световният промишлен капацитет е в САЩ . ...
... Отговорът на задънената улица е в един летящ старт, наречен "план Маршал". Забележете обаче годината, в която става това нещо - 1948. До тази година става ясноче, капиталистическият модел сам по себе си не може да "запали" икономиката. ...
...
...
Понеже темата е много дълбока и се спомена и Гърция, ако трябва да се развие ще стигнеме да двата основни модела на развитие на самото общество - този на Спарта и Ликург...


Я... на подчертаното за маршаловия план съм пропуснал да обърна внимание в уроците по история, а е трябвало!
Спартанската Ликургова парична система май днес не е на дневен ред - не само, че не се налага да носим тежести в джобовете*, ами кеша направо стана виртуален, като живота ни...
И разбира се виртуалния кеш, неминуемо води до виртуално мошеничество, като предишния хостинг пакет на Оунъра и разпасаната погромистка* вакханалия* (далеч по-голяма от брокерската, но по трудна за констатиране от обикновения човек), както и до

Виртуалната Европейска Статистика = Гръцка статискика!

Тази сутрин, четох една статия за закъсалите финансово немски общини (http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=5853&sectionid=5&id=0001301)
 и падението на стройната Меркел в посока на Шрьодер.
Снощи пък гледах едно журналистическо разследване за гръцката статистика...

Някъде вече писах, че при въвеждането на еврото, Гърция не прави фалшификации, нито нещо по различно от другите страни... Така например, германци и французи пропускат да  отбележат дълговете на здравните заведения и правят същите суапови сделки (ако може последното някой икономист да го разясни!) Всъщност, никой не прави фалшификации (фалшификациите са престъпление и в случая едва ли някой би си позволил да си сложи подписа под нещо, което би го вкарало със сигурност в затвора рано или късно)... Просто към момента, че и до днес изглежда, няма единна европейска методология за събирането и отчитането на данните...
Но защо все пак Гърция го отнесе?
2004 година на власт в Гърция идва очарователния и пълничък наследник на старата политическа фамилия Караманови, политически съдружник на стройната Меркел. За да демонстрират нередностите на предишното пасокчийско-социалистическо управление решават да сменят методологията за осчетоводяване на военните разходи. До този момент, военните разходи се осчеводяват в годината на получаване на дадена военна поръчка. Стройния Караманлис и другари решават че военните поръчки трябва да се осчетоводяват към годината на заявката, а не на изпълнение на поръчката... Между 2001 и 2004 година има направени няколко военни поръчки, които следва да се изпълнят между 2006-8... Съответно правят ревизия на дотогавашните бюджети и изпращат данните по новата методология в евростат. От 3,1 дефицита скача на 4+ (4,9 или 5,9 - не си спомням). От евростат не са много доволни, но на власт в Европа са сътрапезниците Караманови и случая се потулва...
2006 - евростат решава, че трябва да се въведе единна методология за осчетоводяването на военните поръчки за всички страни и това да става в годината на получаване им - направо удар под кръста за управляващите счетоводители не само у елинско...
2007-8 - всички тарикати някак си се справят...
2009 - в разгара на кризата се връщат на власт пасокчиите-социалдемократи. Попандреев предизборно тръби, че "пари има"!!! Ама намира празни каси. И разбира се пасокчиите трябва да си го върнат на неодемократите - прави се ревизия на предишните бюджети и дефицита скоква до небесата... Новите данни се изпращат в евростат и се дооправят "по телефона"...
"Преместихте плащания предвидени за 2010 през 2009" - реват неодемократите...
"Ние, казват пясъкчиите, за разлика от вас не сменихме методологията", но пропускат, че има прецедент и на власт в европа са сътрапезниците на Караманов - стройната Меркел и компания... И понеже има прецедент за няколко дни спредовете скачат до небесата... От проблем с дефицита се стига до дългова криза!!!...

Вероятно пак щеше да се стигне до нея...

Пропущам пикантните случаи в цялата история (Един Караманов подръжник вкарал в БВП и приходите от някои не съвсем законни дейности - не пречело а и били само 0,7% и др...)... Замислям се обаче за европейската статистика... И за европейската бюрокрация... Изглежда е твърде далеч от селекциониране по Вебер*



------------------
незнам дали си струва да слагам бележки за общо известни неща - но понеже е човешко да се забравя, а и да прескачаме по някой урок в училище...
* Ликург от Спрарта - 9ти век пр. Хр. законодател, освен поземлената реформа и законите против разкоша въвежда и особена парична система. Неговите железни пари били достатъчно големи и тежки не само за да не могата да бъдат носени в джобовете, но и да не могат да се събират...  По време на македонската хегемония се прави един опит за връщането на Ликургувата система, осуетен от македонската гвардия, която се страхува че това ще възкреси непобедимата спартанска мощ... :)
*погромистка - от погромист=програмист
* вакханалия - мистерии в чест на Вакх (гръцкия Дионис) получили лоша слава. Всички мистерии са тайни - както е тайна, поради непознаването на материята, за обикновените хора погромистката вакханалия в стремежа за печалба... :)

* Макс Вебер - обясненията по въпроса оставям на Коганев. Сигурен съм, че ако го е чел, го е и разбрал... :)
« Последна редакция: 18 Май, 2010, 08:32:07 от goro »

koganev

  • Гост
Благодаря за оказаната чест, но Макс Вебер все още не е изпапагалстван. Ако успея да се преборя със скуката, ще го изкльопам от кора до кора. Но има опасност да се разтроя, разстроя, разостря или каквото там следва след раздвояването. (Дали не беше разводняване?)
Пък ако се окаже, че е тежкарско да го цитирам - още сега мога да издърпам няколко неща от нета.  :D Искаш ли?  :D

Интересно пишеш, няма майтап. Интересно и образователно. И описателно. И нарицателно...
И това си има своя чар. Кой го е грижа за истината?  :) Важна е притчата.

Все пак съжалявам, че няма да мога да помогна с Вебер. Ако беше карбуратор - това го знам. Обаче Макс - не го знам.
"Дайте ми още един шанс, дайте ми още един шанс"...

goro

  • Гост
Благодаря за оказаната чест, но Макс Вебер все още не е изпапагалстван...
Нямаш проблеми! В нета цитати бол!

Все пак съжалявам, че няма да мога да помогна с Вебер. Ако беше карбуратор - това го знам...
Тука са опраям и сам! Учил съм съ на москвич!!!

п.п.
Доброто настроение преди всичко!!!  *beer*

koganev

  • Гост
М/у другото, Горо, не знам защо смесваш спонтанния протест на гърците с организираната комунистическа манифектация. Едното е повод за възхищение, а другото - за голям срам.
Никакво радвоение не може да има по въпроси, свързани с комунисти. Това е рак, който се развива светкавично. Ако за теб комунистическата манифестация е непринудено продължение на недоволството на редовия грък - в голяма беда си. Да не ти папагалствам Солженицин или Цанев, но си е срам и позор в демократична Гърция да се изтъпанят комунисти на площада и това да се приеме като добро за бъдещето на гърците.

goro

  • Гост
Коганев,
къде я видя комунистическата манифестация, че се обърках...  :)

п.п.
ако не си запознат с политическия живот в Гърция, няма проблем - ще поясня.

koganev

  • Гост
Видях я по телевизора. И вестиците писаха за над 15 000 човека - снимки и прочие. Червени знамена, активисти...

Иначе гръцката политика не ми е ясна. Знам, че изхвърлят аграрна продукция в морето и я заравят в ями, заради субсидиите - това от първа ръка. Знам, че пикапите ги водят селскостопаска техника и ги субсидират - това от първа ръка също. Мога да се закълна, че при Нико в Аспровалта съм ял най-хубавата гръцка мусака и толкова. И ципурата беше хубава, ама мусаката - направо божествена.
И без да искам си купих гръцка ракия, вместо узо - в магазина всичко беше на гръцки и аз, за да не изглеждъм прост, не питах кое какво е, ами направо сложих няколко различни шишета в кошницата, като гледах само да са скъпички, че да не се излагам и после... пък то едното да вземе да се окаже ракия.
Обаче беше много хубава ракията, пийнах си я  с кеф.

Та комунистическите демонстрации имало ли ги е или съм се заблудил? Ама без да ме връщаш в епохата на Сътворението, моля...

Добавено.

...прочетох набързо историята на ГКП и историята на гражданската война. Това още повече ме втрещи...
Как е възможно гърците, заобиколени от комунистически клоаки, да търпят комунистите да им яхват протеста!?
« Последна редакция: 18 Май, 2010, 12:04:10 от koganev »

goro

  • Гост
Значи, ако говориш за големия протест, когато запалиха банката и се задушиха 3ма души, той беше от над 200 000 човека само в Атина! Съмнява ме комунистите да имат толкова членска маса въпреки, че имат традиционно силна партия - 6-7% представителство в парламента.
Имаше участие от всички слоеве и политически течения на обществото.
Всяка организация си създава своя организационна стректура и охрана и минава по съответния маршрут. Пироманите в случая не се разбра от кои са.
При такива акции винаги се появяват откачалки - обикновено с маски и качулки дето трошат и палят. Комунистите никога не са ги толирирали за разлика изглежда от Сириза, Хриси Авги, и Лаос, а и последните също отричат винаги подобна толерантност.
В случая, един от десните синдикални лидери беше спасен от пребиване от "охраната" на ляв синдикат.

В масовите стачки и шествия обикновено са замесени много организации - синдикати партии и пр... Във всеки "синдикат" си има и партия с преобладаващо влияние, но и това си е твърде условно - много често някой "синдикат" си действа напук на партийната линия като по-миналата година селяните - при тях преобладава влиянието на неодемократите, на власт бяха неодемократите, ама пак си блокираха пътищата. Тази година на власт бяха социалистите, блоковете се започнаха от неодемократите но селяните социалисти си ги подкрепиха заедно с комунисти, сиризисти и пр... и пр...

Отделно, червени знамена издигат не само комунистите! Така че не се бъркай! Не се сещам тази година комунистите да са направили и една самосиндикална акция, ама където има протест те обикновено участват, дори да не са инициатори.

п.п.
Пикапите, както и всички "работни" автомобили не, че ги субсидират... Просто са с понижени  данъци за регистрация за разлика от личните автомобили.
Незнам за мусаката. В Гърция си заслужава да опиташ морските деликатеси и кукуреч и разбира се там където могат да ги правят.