Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1226255 пъти)

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg

....

Ъъ .. гледам ся едно ТВ-шоу и забравих ко щях да ти пиша ( да се еВа у гърба ).

Ма, беше нещо от типа, както Саркози го предсказах кат' политически пътник - ся ще се случи и с Мекел, де - ма бях ги набил двамцата в групаж, ма различни им датите на изборите да'е ...

Ма, нали няма да ме караш да ти търся линк-овете си?

Бъди добричко  *alcohol*
« Последна редакция: 04 Юли, 2013, 20:42:06 от marandi »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
http://youtu.be/9BhvdQS6OPA
dnevnik.bg

Какво става в България (или За политиката и икономиката)

Може би отдавна трябваше да има такава тема във форума ни.
Но знам малко за актуалните събития за да я пускам аз.
И все пак, като гледам..., ще ползвам един израз на Асен, "домейна се е сменил"...


Сега остава да бъдат разбити и митовете прокарани от неолайнярските школи.

Първият, че
"държавата била лош стопанин".
Истината е, е ако няма държава - няма стопанин. Плъпват и се множат разбойниците.

Вторият, че
"първият милион се натрупва винаги нечестно", демек "не ни дирете сметка"
Истината е, че има такива държави в които първият милион се натрупва нечестно - държавата на Атила да речем е такава държава. Аварската държава на която Крум Велики слага край, за която летописеца ни оставя един интересен разговор между Крум и аварските първенци. Множеството германски държавици през ранното средновековие възникнали на опустошените от тях територии на Пакс Романа, също. Да си спомня някой за последните?
В нормалните държави първият милион се натрупва от работата на поне няколко поколения или от приноса на изключителни хора - от напуканите от земеделска работа ръце на сенатора Катон Стари, до Форд и Едисон

Третият, и може би най-съществения, че
пазара и печалбата са мярка за всички неща, парите - единствената основа на властта.
Истината е, че парите винаги са упражнявали власт...
НООООО....
Властта произхожда от авторитета, казват римляните!
От Бога - казват римляните - християни...
И вероятно за да не се бъркат човешките с божите дела, византийските правници стигат до извода, че гражданите имат право на бунт срещу императора, защото ако и наместник на Бога на земята, не бива да забравя, че е от пръст... И за да са сигурни, че ще го помни му вменили в официалното облекло акакия - торбичка пълна с пръст... На него - самодържеца, извора на всеки закон...

Във всички случаи властта е етична категория...


*
Че и днес има умници които провокират човешкото недоволство за да се доберат до властта е ясно. Дали им е ясно, че "домейна се е сменил" - не знам.


Къде са авторитетите?
Ще се търси ли сметка?
Да оставим прогнозите на споходените от духовете мурджовци...



**
В днешна Оупа, каката разтворила бедра между Берлин и Брюксел препоръчва на колониите от Балканите и западните части на Иберия да не правят избори. Не било сега времето. Броели парите...  ;)
Отпуснали на гърците цели 206 млд...
И до гърците стигнали цели 1,7 !!!!!!!!!!!!!!!!!
И от тях платили на тройката!
Бедна ми, како!  :(


***
СамМарко отчита шести пореден месец създаването на повече работни места от закритите. По всичко изглежда, че не брои емигрантите, твърдо е решил да запише последния? транш (8+млд.) от спасението и слушка.
А после?

Свободни частници! Кво да ги прайш...
Като им узурпираш държавата, харизват я на кака.
Пък те си знаят тяхното.
Какви маймуни!
Средната гръцка пенсия (900+) била още по-голяма от немската (800+)!  ;)
« Последна редакция: 08 Юли, 2013, 17:52:35 от goro »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Ърмм ... т'ва шпрехам и аз на разни братя мурджита, че вместо да гледат все по чужди канчетата къде как е било.

И да имитират целогодишни протести, щот' Каката трябвало да ги храни доживотно, не'а как да стане.

П.П. Ако се фукаш още с албанските преселници ( пардон гърци ) - пардон елини и ко беше още там - ще видиш, че най-лошото още не е дошло за населението ви - а бе тия дет' са в Атина, па тя е 50% от населението на цела Гърция.

И тия ехидните подмятания к'ви сме тарикати ще спрат много бързо - после, за да ги възстановите някога ще трябва война - па всички знаем как се бият гърците, пардон, елините, пардон византийците.

Дет' ни видят и бягат кат' насрани и после го докарват на "приказки" как било уж някога, па то не било баш тъй кат' почнем от Аспарух, дет' вашия го заболял гъза "внезапно" и отишъл на кални бани в морето, ма и там не се оправил, че се прибрал у Констанс.

Демек, как гърци описват колко много са ги ебали кат' се направят на интересни и къв бой почва и бягане до дупката, откъдето са се пръкнали.

Както виждаш дупката никога не сме ви я вземели, въпреки че сме можели много пъти. Просто стратегия, бейби.

Дръжте арабелите - ние па ви пазим от източните и западните нашествия и всичко е 6+.

Докато не се появява пълният кретен Василий да си оголи задника и от изток и от запад кат' уж ни бил "покорил".

После Констанс изчезва завинаги от картата, защото нашите са били малко по-умни от вас и никога не са ви смазвали до дупка, щот' и вие пазите нашия задник през т'ва време.

Кихате си данъка и толкоз, па ние се правим, че вие сте били нъмбър уан в света. Как си номбър уно кат' ни плащаш данък, бря? ( риторично ).

Гледай да измислиш нещо по-умно другия път за мурджовците и ще имаш пак шамарите - ма на мен жена ти и дома ти не ми требе. Глей да не пукнеш някоя вена от напъване, щот' си ми интересен събеседник ;)



« Последна редакция: 08 Юли, 2013, 20:30:38 от marandi »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Забравих да вметна виж си статистиката за Констанс колко избити имеператори имате на бойното поле в цялата си история и колко са от нас. Не са много някога да са мрели на бойно поле, ама виж си статс-а на кого сте се правили на интересни и ви е раздал серия шамари до дупката обратно и ще се удивиш в детайлите.

Бонус - колко избити Български императори имате в битка ( български ) вие? Може да си видиш и статиската за пленен западен имперс, дет' цела западна Европа кат' ви превзема - леко го попиляваме, щот' по-добре с комшия да си пиеш ракията, отколкото с някой селтик отдалеч ( справка Балдуин - Брюкселски ).

П.П. Кат' си попрегледаш столетията - ела и ще си поговорим пак  *drinks*

Кат' не искаш да те плющят български пишки в дупето - ся ще те плющят немски, арабски, африкански и т.н.

И не забравяй да се правиш на щастлив, плийз! Щот' българската пишка ебе добре и ти дава шанс да си останеш човек. Немската пишка кат' ебе ще те направи скот, па ти се прави на щастлив  *rofl*
« Последна редакция: 08 Юли, 2013, 20:46:44 от marandi »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Вие, 'ко бе? Разгонихте ли се? Само каки са ви в главите. После, БВП-то ни бил малък. Ей на що.  *rofl*

Затова Мими Виткова иска да ни се вдигат здравните осигуровки. с 2%, щото като проценти били добре, ама като пари - малко. Хубаво, ама къде ще отидат пак? Или пак ще пускаме такива теми:

http://www.fimoti.com/index.php/topic,2629.0.html

Като изключим личните средства, които отиват за лекарства и т.н., и които хич не са малко, Държавата плаща за хемодиализа 3 пъти седмично. Няма ли да и е по-рентабилно, да отдели средства за лечение, а не за поддържане? Нали е добър стопанин? Или? Да я караме кат' циганите, на принципа на естествения подбор. Кой оцелее, оцелее; кой не - следващият.

Малкото цигане се изцапало и Асан попитал Айшето:
-Ей, Айше! Ще го къпим ли, или ново шъ прайм?

 *flower2*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Вие, 'ко бе? Разгонихте ли се? Само каки са ви в главите. После, БВП-то ни бил малък. Ей на що.  *rofl*
...


Е...
и каките,
и по малките,
признавам си,
ме вдъхновяват!
Какво да правя?
*heart*  мъжко... http://youtu.be/FyHszsTg_I8
Мислех си, че с годините ще ми мине,
но...
не било така...
 *drink1*



п.п.
Сега...
Тук, вярно, има и други случаи...
... нали сме демокрация...
Според мен, освен към психиатрията*, се отнасят и към патологията**
но...
да бъдем снизходителни омръзва понякога.
 :D

______________________
Обяснение за мурджовци
*психиатрия - от гръцки: ψυχή — душа, дух и ιατρός — лекар
**патология - пак от гръцки: παθος — мъка, страдание, болест, патос и λογος — дума, наука, мисъл, изследване
« Последна редакция: 09 Юли, 2013, 18:42:05 от goro »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg

Обяснение за мурджовци
*психиатрия - от гръцки: ψυχή — душа, дух и ιατρός — лекар
**патология - пак от гръцки: παθος — мъка, страдание, болест, патос и λογος — дума, наука, мисъл, изследване

Обяснение за плужеци.

Чувал ли си някога, че БГ е била водеща сила във вещерството?

И опита да кълнеш - после ще се върне по 3 насреща още докато си го помисли да кълнеш?

Поздрави!  *girl*

Скитър

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 173
  • Карма: +7/-0
  • Респект: +76
    • Профил
ОМ - сутрин, обед и вечер след храна.

Eternal Om (full)



goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Много дълго, Скитъре,
Ето нещо по леко ;)
http://youtu.be/QUHbGBMTTWU

 :D

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Моят приятел, бай Георги Трангас или чичо Георги, както го нарича работодателя му и забележителен журналист Никос Хаджиниколау, най-после получи знак на надеждата.

Чичо Сам покани СамМарко в белия дом на 8ми август и в тази светлина става ясно бликналия в инвалидната душа копнеж да посети Гърция на 18 т.м.
Бърза лакомника!
Не защото му я ясно, че приближава края на немския доминат в Европа - на немците това им става ясно чак когато върху райхстага се развеят не-немски знамена - бърза за да не му се изплъзне някоя хапка.
След като двамата с кака успяха да превърнат частния гръцки дълг в междудържавен, за да спасят немските задници надули пазарните балони и корумпирали политическите системи навсякъде където могат, бърза...
Не защото му е ясно, че гърците никога няма да платят изцяло този дълг, а за да не му се изплъзне някоя троха от устата и за да изнудва до последния момент: имало е предложение последния транш за гр по споразумението да се даде целия. На което се противопоставили... големите приятели на гърците - немците - не можели да го прекарат през парламента си! ;)

Бърза, за да наложи още някой законодателен золум! Золуми, които по размера на разрушенията си, могат да се сравняват само с едни други золуми! Пак немски! Дали ще бъдат избрани за сравнение тези от ВСВ или по раншни - без значение!


Историческата памет на варварите е краткотрайна.
Казвали сме го тук: Гърция е морска страна и въпреки временното надмощие на немските протежета исторически винаги е била в лагера на морските държави.

Англия вече вдигна предупредителния флаг и започна да обсъжда промени в законодателството си освобождаващи я от ангажиментите и към Оупа. И очаквано - как ли пък ще се остави старата империя да бъде напътвана от една расистка и племенна по своя дух шайка?

В Гърция, срещу немското вмешателство възнегодуваха публично и най-верните им дупелизци.

Чичо Сам многократно дава знаци, че немците са си надигнали носа над боя си.
Разбира се, той следва собствените си интереси.
В източното средиземноморие  Гърция контролира една територия по голяма от Германия и Франция заедно и, както се оказва, със сериозни залежи на газ и  петрол.
След Коско на атинското пристанище се настани, Хюлет Пакард, трансадриатическия газопровод засега се планира през Гърция...
Чичо Сам едва ли би искал размирици. И отдавна натиска за редуциране на гръцкия дълг и изхвърляне на немската рецепта за оздравяване на икономиката, където и е мястото - на боклука.

Нямам идея какво ще направи СамМарко.
Имаше една теория обаче, според която свободата вървяла след търговците (не търгашите и бандитите). Търговците обикновено намират общ език. Търговци и бандити - рядко, ако въобще се е случвало.

п.п.
Прогнозите ще ги оставя на забележителния познавач на балканската история и вещерските ръкописи, ученик на великия Гайдов и наш съфорумник Мурджо, а аз ще отида да си поветрея душата на вълните на отпуската... ;)


Безгрижна и весела отпуска на всички отпускари!
 *drinks* *drinks* *drinks*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Докато Жорката е в отпуска, да поовършея малко ...  :D


Цитат
Противниците на работната неделя твърдят, че разходите за заплати общо за сектора са 6,5 милиарда евро. Отварянето на магазините в неделя ще натовари разходите за заплати с 1,6 милиарда евро допълнително. “Търговците вече не издържат на натиска на кризата. Няма откъде да намерим още 1,6 милиарда евро, за да финансираме предложените на правителството”.


Как така няма от къде? Та, нали, работейки и в неделите, се правят обороти, дори и по-големи от понеделник. По този начин, като пряк резултат, хем се избиват допълнителните разходи, за които се чудят от къде ще ги намерят, хем се освобождават пари от продадената стока. Косвен - откриват се нови работни места, чиито заплати също ще се харчат в магазините ...


Цитат
Магазините са отворени в понеделник, сряда и събота до три часа следобед. Във вторник, четвъртък и петък работят до девет вечерта с почивка между три и пет следобед, а чуждестранните туристи продължават да недоумяват защо магазините не работят целодневно.


http://www.grreporter.info/Trgovcite_ochakvat_oborot_ot_chuzhdestrannite_turisti/14054

Аз ли пак нещо не разбирам, то е ясно, но това, да има клиенти, и да си позволяват лукса да са затворени в работните дни ...

 
Цитат
“Издържахме шест години рецесия, четири години без банки. Няма да позволим да ни принудят да отваряме магазините си и в неделя, за да фалираме масово”


Ако още си намалят работното време, може и това да се случи.

 *flower2*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
...
Аз ли пак нещо не разбирам, то е ясно, но това, да има клиенти, и да си позволяват лукса да са затворени в работните дни ...

 
Цитат
“Издържахме шест години рецесия, четири години без банки. Няма да позволим да ни принудят да отваряме магазините си и в неделя, за да фалираме масово”


Ако още си намалят работното време, може и това да се случи.
...

Ами...
Май не разбираш...
:)

Барбата е дал половината отговор.
Нито от икономика, нито от търговия разбирам, само от математическа логика.
Затова си мисля, че парите на Купувачите имат  един краен обем, независимо дали се харчат от понеделник до събота или от събота до петък.

Да отидем към другата половина.

Най напред трябва да кажа, че различните магазини са на различен режим. Без да познавам добре нормативите, случая не се отнася до търговските обекти обслужващи предимно туристи, а до такива като чудесния, до скоро, малък, железарски магазин на Калинико (хубавия Нико) в моята махала, който в момента едва крета.
Всички в махалата и постоянно живеещи в Гърция знаем, че подобни магазини в понеделник и сряда следобед не работят. И си правим сметката.


Сега да разгледаме един хипотетичен пример с малко произволни числа.
Аз и ти (Муза) имаме магазини със сходен асортимент в нашата махала. В нашата махала се продават стоки за 50Е единици месечно от този асортимент.
Твоят магазин е голям, имаш 15 магазинера, ползваш по-добри отстъпки от доставчиците. Моят - малък,  работим аз и жената (но само докато се приберат децата от училище). Ти правиш оборот от 47Е, аз - 3Е, но ми стигат, свързваме двата края така да се каже.
От твоите клиенти 30% са постоянни, другите 70% случайни. При мен, защото съм далеч по любезен, услужлив и заинтересуван от продавачите ти, 50% са постоянни, а 50% случайни.
Сега ти голямата кака, идваш и казваш че трябвало да отваряме в понеделник и сряда следобед.
Ти можеш да си го позволиш. Просто ще размениш малко работното време на продавачите - дори разходите ти за заплати няма да скочат.
Аз не мога да си го позволя. Капиталите ми не позволяват повече от наличната стока, нито оборота ми допълнителен продавач. В понеделник и сряда тичам до Малко Търново и Дуранкулак за стока, отваря жената, (следобед посреща децата). Не мога да сваря да се върна и да отворя следобед. Ако ти отвориш, ще ми вземеш половината от клиентите (от случайните - всичките за деня, някои от постоянните също). Но това ще доведе до падане на оборота ми от 3Е на 2Е и аз ще фалирам и ще дойда да ти се цаня за продавач, за половината от парите, които днес изкарвам, ако въобще ме вземеш.



Аргументите на другата страна.
Това било в интерес на потребителя, който ще може да пазари, когато си иска и щяло да създаде нови работни места.
За второто - чисто дрън дрън - оборота на нашия вид стока е 50Е! Точка. Няма откъде да дойдат нови работни места.
За първото - интереса на потребителя - чак ме досмешава! Ако трябва да пазаруваме само от 3-4 големи корпоративни структури - едва ли ще се различава от големите търговски обединения които имахме по соц. време, защото дерегулирането на пазара в случая води именно до това.

Та...
НЕ СТАВА ВЪПРОС ЗА ИНТЕРЕСИТЕ НА ПОТРЕБИТЕЛЯ
А ЗА БОРБА МЕЖДУ МАЛКИ И ГОЛЕМИ.
Сега разбираш ли?

Доколкото тези отношения и правила са формирани от столетия и в голяма степен по примера на опита и грешката (в бг те бяха изтрити с установяването на комунистите на власт и ликвидирането еснафските и мн. др. граждански организации), няма работа държавата да се меси, кога ще отварят търговците, а само да контролира спазването на онова, което те са договорили помежду си.


И още един аргумент, който според мен е важен.
Не съм религиозен, но в случая си заслужава да преведа част от обръщението на митрополита на Пирея по случая.
Цитат
Накрая министърът на развитието г-н Хатзидаки*** посмя. Стана Херострат**, който за православния народ на гърците внесе законопроект за обезСвещаването на деня на Господа (неделя), който беше определен (за свещен) на 7 март 321 година от светия равноапостол император Константин Велики*... И този Херострат не е сам, нито действа по своя воля. Има съгласието на министър председателя на страната...
....
...
Цялата тази, толкова свещена тема, според модернизатора, министър г-н Хатзидаки "държала страната в миналото", както ни беше декларирал, и идва той, г-н Хатзидаки, да ни вкара в бъдещето (!!!).
....
... Горното представлява casusbeli за Православната Църква на Гърция и ние, Митрополита на Пирея, Фалиро и Свети Йоан Реди декларираме следното:

Приканваме правителството незабавно да оттегли предателския спрямо народа и неприемлив законопроект, който вече беше осъден ... от архиепископа на Атина и цяла Гърция Йероним Втори...

Приканваме незабавно депутатите и представители на народа, особено от 1ва и 2ра периферия на Пирея да декларират незабавно пълното си несъгласие с този законопроект-бедствие...

Декларираме пред всички заинтересовани, че депутати, които подкрепят с гласи си (този закон) прекъсват всички връзки с Митрополията на Пирея и им се забранява всяко присъствие ... (в храмовете и на свещенодействията) ...



_______________
*  Константин Велики - едва ли трябва да обясняваме кой е.
** Херострат - от времето на траките е и при условие че Мурджо е от най-блестящите специалисти за тази епоха, ще се въздържа от коментар...
*** Хатзидакис - министър на развитието и бивш министър реформатор...  ;) Трудовата му кариера общо взето е: студент, партиен функционер, депутат, министър. Изглежда ми честно момче - честен и глупав интелектуалец. Гърците веднъж го биха - тук бях постнал видео, мисля. И ми се струва, че пак ще го пердашат... Ако Мурджо се появи - сигурен съм, че ще ни даде точна прогноза, дали и кога ще яде кютека пак...  :D

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
И докато разсъждавах за това дали трябва да се работи в неделя щях да пропусна любопитното.

Както казахме, днес пристига в Атина инвалидната душа, дясна ръка на кака в чиято чест забраниха демонстрациите, също както при какиното посещение. Много популярна личност! Чак метрото затвориха!

Носи пУдарак! - 100млн., за които не е необходимо гласуване от бундестага за създаването гръцко-немска-междунарадна инвестиционна компания за инвестиции в Гърция и седЯлище в Люксембург!
Оня Люксембург дето приличал на Кипър по икономическия си модел. Кипър, когото този умник и компания разрушиха с фанатична идеологическа убеденост за една нощ, именно заради неправилния му икономически модел...  Дали осъзнава, че разрушаването на Кипър не му донесе никакви ползи, само раздвижи и облажи лондонското сити?

И още един пУдарак с прокарването на поредния разрушителен закон...
Проумяха изглежда, че гърка няма да им плати ДДС 23% и от първи август то отново ще е 13... пробно... за половин година... като временните неща...  ;)

Дали със 100 млн некадърността си въобразява че ще изплати греховете си или, че ще сложи немска лапа на управлението на капиталовите потоци от ЕО за гр., или с това си прави предизборната кампания в немско, не знам...
Знам само, че глупостта и наглостта минаха всякакви граници, че не е хубаво на краставичар краставици да продаваш...

И...

Любопитна ИЗНЕНАДА!!!!!!!!!
Само три дни след Шойбле, чичо Сам неочаквано изпраща в Атина чичо Лу!
Неочаквано, непредвидено, преди гостито на СамМарко във Вашингтон.
Брех тази Гърция!
Много важна, мама му стара, та се изреждат тук икономическите министри на света!
А бившия финансов министър на гр. толкова страстно поддържащ "немското спасение" отива на съд за измяна!


И... може би, немския ОТГОВОР за посещението на чичо Лу...
Г-жа Viviane Reding в свое изказване в Хайделберг декларирала, че "епохата на тройката е свършила" - нямал работа МВФ в Европа...
Дали не се е объркала госпожата? Да не би да има предвид чичо Сам? Сега ли се усети?
Аз що си мисля, че Германия по няма работа в Европа, че я превръща в Оупа!
Дали пък не са вдянали, че приближава времето за плащането на золумите?
http://www.focus.de/finanzen/news/staatsverschuldung/tid-32344/bringen-sie-das-gestohlene-zurueck-griechen-giften-gegen-finanzminister-schaeuble_aid_1043340.html
http://diepresse.com/home/politik/eu/1430106/Athen_Zorn-auf-Deutschland-waechst-vor-SchaeubleBesuch?_vl_backlink=/home/index.do
http://www.shortnews.de/id/1038748/griechen-fordern-von-wolfgang-schaeuble-bringen-sie-das-gestohlene-zurueck
http://www.welt.de/politik/ausland/article118036601/Sie-haben-kein-Recht-als-Herrscher-zu-kommen.html
http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/besuch-in-athen-griechen-rufen-zur-grossdemo-gegen-schaeuble-auf-a-911048.html


п.п.
Време е да направим една рекапитулация на нашата тема - сега, когато все по ясно се вижда немското золумджийство...

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил


Сега разбираш ли?

Ah, bon!  ... I see  ...  Не.  8) :D

На Барба му е вярна математическата логика, то няма как иначе. Не съвсем точно му е допускането. Предполагам, от твърдението, което е малко подвеждащо:

Цитат
Противниците на работната неделя твърдят, че разходите за заплати общо за сектора са 6,5 милиарда евро. Отварянето на магазините в неделя ще натовари разходите за заплати с 1,6 милиарда евро допълнително. “Търговците вече не издържат на натиска на кризата. Няма откъде да намерим още 1,6 милиарда евро, за да финансираме предложените на правителството”.

Внушението е, че 6,5 млрд са разход, във вид на чист пасив (по моите разбирания за активи и пасиви). Т.е. този разход, не носи нищо, което не е така. Наетите работници са част от структурата, генерираща печалба, за което, получават част от нея, под формата на заплати. От там, по обратния път, съвсем логично, се стига до извода - "парите са ограничени - 50Е".


Оборота на нашия вид стока е 50Е! Точка.
vs
Оборота на нашия вид стока е ограничен до 50Е. Питанка.


 
Всички в махалата и постоянно живеещи в Гърция знаем, че подобни магазини в понеделник и сряда следобед не работят. И си правим сметката

Жоро,
В сряда следобед трябва да ... , примерно, да смениш счупената пантичка. Имаш, но не можеш да я откриеш, измежду другите инструменти и чаркалаци. И понеже е дребно, ако хубавият Нико работи, изобщо няма да се главоболиш, а ще отскочиш до него да си купиш. Ще си харесаш нещо друго, ще купиш и него. Но, Нико е за стока, и ти започваш да търсиш по-усърдно. Намираш я, установяваш, че не е точно такава, каквато ти трябва, но на другия ден ти е натоварена програмата, започваш да я пригодяваш и в четвъртък не отиваш изобщо при Нико. Парите, които би изхарчил, ще ти останат в банката.
Озовавам се някъде из Гърция, и се мотаме по някоя от уличките в сряда следобед, и хоп - харесвам си една блузка, ноооо ядец! Магазинът е затворен и си връщам паричките в България и ми е скършено, че не съм могла да си я купя. Други туристи, и те нещастни, че са оставили за сряда подаръците, а в четвъртък си заминават, но ...

На касите в магазините се слагат винаги така наречените "импулсни" стоки. Купувачът няма намерение да ги купи, може да мине и без тях, има си лимит, но докато чака и хоп - импулсивно прибавя нещо от тях. И това, при положение, че веднъж е влязъл в магазина, купил е и друго.
На други места си има "поканвачи" пред магазина/заведението. Работата им е да вкарат хората вътре.
На трети места, шофьорът на такси предлага почти без пари транспорт до точката Х, но ако се съгласиш да отидеш до даден магазин, защото получава ваучери за бензин на закаран потенциален клиент.

Така, с такова работно време, не само, че се ограничават случайните клиенти, но и импулсивното пазарене, заедно с необходимото - до 50Е.

От другата страна, само леко ще открехна. Собственият му капитал не му достига ... В момент на криза, когато оборотите са паднали, то крайният търговец  е в много по-добра позиция, от колкото производител/вносител/дистрибутор. Възможностите за стоков кредит, консигнация, са по-големи. Ако е точен и коректен, никакъв проблем! Зареждането на магазина със стока ...тук пък съвсем ще се въздържа. :)

Хубавият Нико, работейки сам, навлиза в детайлите на дребното и така, може би, изпуска детайлите на основното. Понякога там се крие дяволчето.
Ако казва, че безбройните изисквания за наети работници, и които, съвсем не са насочени в тяхна защита, а към разни сателитни фирми, да попълват купища бумаги, го смачкват, ще го разбера донякъде . Ако казва - абе това ми стига, защо ми е да се натоварвам, като ми е достатъчно, съвсем ще разбера.

НЕ СТАВА ВЪПРОС ЗА ИНТЕРЕСИТЕ НА ПОТРЕБИТЕЛЯ
А ЗА БОРБА МЕЖДУ МАЛКИ И ГОЛЕМИ

Въобще не си мисля за интереса на потребителя, а могат ли да му се измъкнат повече от 50Е. Така, с кеф да ги даде. :)
Видимо е точно това - борба между малки и големи. Дали? Защото, тук излиза във фокус един от големите разходи - работните заплати. Друг голям - това е енергията. Кой каква цена плаща за нея? Големият? Малкият? Може да е различна, в полза на големия. Но, така колко удобно се насочва вниманието другаде. Предположения, разбира се, основаващи се на градските легенди. :)

Уверявам те, абстрахирам се напълно от "гърците са мързеливи". Най-малкото, не съм имала възможността, лично да се убедя. Търся някаква друга логика, която за себе си, все още не съм открила. Защо я търся - защото, все пак, съм респектирана от факта, че гърците не са търговци от вчера, за разлика от нас. Нищо, че други търговци, също с традиции, не работят така. Докато не я открия, си оставам с убеждението - като има работа, се бачка, защото не се знае до кога ще е така. Имаме си поговорка - "Ден година храни." Когато няма (намалее), не се ядосва, не се тръшка и не се мрънка, а малко релакс, и в същото време се оглежда за нови възможности.

Обърках се! Не беше ли дяволско, да се работи в събота, а да се почива в неделя. Затова, за по-сигурно: и двата дни - почивни.  :D
И мир да има! :) *drink11*

Приятни и светли почивни дни! :)

  *flower2*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
О,о,о...
Почвам те!  :)

Оборота на нашия вид стока е 50Е! Точка.
vs
Оборота на нашия вид стока е ограничен до 50Е. Питанка.

Питанката за т.н. "нееластични" стоки е най-много +-1! Нали не очакваш болшинството търговци да сме новатори със страхотни идеи грабващи потребителя! Обикновени хора сме.
При еластичните стоки, оборота в криза (намаляване на разполагаемите доходи) обикновено е само на -... -1, -2, -20... според случая!
Качествените стоки се изместват от по ниско качествени и евтини аналози.



В сряда следобед трябва да ... , примерно, да смениш счупената пантичка.

Ако е нещо спешно, просто ще се кача на колата и ще отида извън града. За последните 15 години не си спомням да ми се е случило повече от 1-2 пъти. Даже не съм сигурен, че е било спешно.



Озовавам се някъде из Гърция, и се мотаме по някоя от уличките в сряда следобед, и хоп - харесвам си една блузка, ноооо ядец! Магазинът е затворен и си връщам паричките в България и ми е скършено, че не съм могла да си я купя. Други туристи, и те нещастни, че са оставили за сряда подаръците, а в четвъртък си заминават, но ...

Уверявам те, край магазина на хубавия Нико няма да минеш. Въпреки, че е на търговска уличка! Не е туристическа. Освен... ако не се случи да ми дойдеш на гости и да те заведа специално.
Може би не си разбрала, затова да го повторя пак. Различните магазини са на различен режим на работното време!



От другата страна, само леко ще открехна. Собственият му капитал не му достига ... В момент на криза, когато оборотите са паднали, то крайният търговец  е в много по-добра позиция, от колкото производител/вносител/дистрибутор. Възможностите за стоков кредит, консигнация, са по-големи. Ако е точен и коректен, никакъв проблем! Зареждането на магазина със стока ...тук пък съвсем ще се въздържа. :)

О,о,о...
Реалността тук напълно те опровергава. В пика на кризата асортимента на всички магазини обедня - изчезнаха цели фирми от рафтовете. Да повторя - качествени марки бяха изместени от евтини заместители. И то и в големите магазини. Аз си го обяснявам по един единствен начин - изчезването на стоковия кредит.
В гр., между търговците, беше особено разпространено  плащането с чек, чийто падеж е да речем след 3 месеца. Това почти умря!
Наричат го "фес"! Всеки го е страх да не го зафесят! Никой не иска да отиде в банката след 3 месеца и да види че чека е без покритие.



Въобще не си мисля за интереса на потребителя, а могат ли да му се измъкнат повече от 50Е. Така, с кеф да ги даде. :)

Но за да ми ги даде, трябва да ги има, нали?



Видимо е точно това - борба между малки и големи. Дали? Защото, тук излиза във фокус един от големите разходи - работните заплати. Друг голям - това е енергията. Кой каква цена плаща за нея? Големият? Малкият? Може да е различна, в полза на големия. Но, така колко удобно се насочва вниманието другаде. Предположения, разбира се, основаващи се на градските легенди. :)

Точно обратното!
Точно, че е борба между малки и големи не се казва, а се изтъкват какви ли не други причини. Някои, имащи основания, други - не. Именно големите лобираха и лобират пред тройката и правителството за премахването на подобни регулации и, да речем, за намаляването на заплатите. Малкият чии заплати да намали - на жена си, на сина си, на племенника си или на съседа си? Защото това най-често са му работниците ако има работници.

Едни любопитни цифри, които прочетох някъде и за които не съм сигурен че отразяват точно реалността, но със сигурност в някаква степен разликите и защо Гърция е толкова свободна страна. Все още.
Та... в ЕЗ процента на свободно-заетите (т.е. хората не на заплата) спрямо икономически активното население бил 14%. В Гърция - 34 !!!!!!
Трудно се контролират 34% свободни частници, ей!

Аз, все пак, не твърдя, че нормативи останали от времената на еснафските сдружения трябва да останат непроменени. Казвам само, че хората имат своите основания и че подобни промени трябва да се правят много внимателно.

_________________________
п.п.
Гледах едно интервю на хер Шойбле!
http://youtu.be/LnGzdrgWzFs
http://youtu.be/JAfYwEEsW3c
Хе!!!
Ама тоя по гьонсуратлък и типигьозлък в гр може да го конкурира само Венизелос!
За лъжите и популисткото, лицимерно лизане на задника на гр. народа не съм сигурен!


И още малко любопитни...
След изказването на кака Viviane Reding, другата кака, от МВФ, и другаря Оли Рен заявиха че тройката е нужна като въздуха и слънцето на всяко живо същество!!!  ;)

А след чичо Лу в Атина се готви да пристигне и италианския премиер.
Интересно!
Гр и Ит нямат проблеми, доколкото ми е известно за определяне на икономическите зони на страните в Йонийско море. Но какво са видели  норвежците, които браузваха дъното от Игуменица до под Крит и затова ли идват, или заради общата си любов към кака, не ми е известно!

Чувам, че и галите щели да участват в люксембургския фонд за инвестиране в Гърция.
Барба?
« Последна редакция: 19 Юли, 2013, 14:07:16 от goro »