Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1209624 пъти)

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Наздраве Горо  *beer* Мъка няма. Просто се опитвам леко да "охлаждам" обстановката като ги подпукаш швабите. В името на обективността (поне тази в моята тиква).  *beer*

Наздраве, ама криво да седим право да съдим. Кажи немците на печалба ли ще са от заема за Гърция или на загуба? *drink6*

Тук няма как да ти дам точен отговор, понеже наистина не знам. Личното ми мнение е, че при една вече силно сговнена ситуация (не по тяхна вина) не гледат печалба, ами по-малката загуба. Все едно хипотетично ти си затънал в дългове, ама си ми добър клиент и аз се чудя кое ми е по-изгодно - да фалираш или да продължавам да ти давам пари, с надеждата някога да се оправиш и да продължиш да ми бъдеш клиент, като предварително съм се набутал с някакъв вид съдружие с теб, което отгоре на всичко е доста публично...
I say what I do and do what I say.

goro

  • Гост
Аз пък чух как Папатеро обясняваш пред испанския парламент, че Испания ще е на печалба - от същия заем - чудно ми е как немците няма да са!
Пък и клиетнт! са гърците повече на Германия отколкото на Испания...

А бе, цяла европа е жив зян, само немците цъфнали и вързали!!!
Всички други са глупави и мързеливи, само немците умни работни и ощетени!

Ох, айде стига! Наздраве!  *beer*

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Аз пък чух как Папатеро обясняваш пред испанския парламент, че Испания ще е на печалба - от същия заем - чудно ми е как немците няма да са!
Пък и клиетнт! са гърците повече на Германия отколкото на Испания...

А бе, цяла европа е жив зян, само немците цъфнали и вързали!!!
Всички други са глупави и мързеливи, само немците умни работни и ощетени!

Ох, айде стига! Наздраве!  *beer*

Ами какво друго да им каже на електората си Папаптеро - ами на печалба са дългосрочно - нали скоро и Испания като поиска пари и на нея ще дадат - то това им е всъщност печалбата, че ще могат да кажат "на Гърция дадохМЕ, ха сега на нас да ДАДЕМ". ;) *beer*
I say what I do and do what I say.

bludniqt sin

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 43
  • Карма: +30/-11
  • Респект: +24
    • Профил
Жоро, сигурен съм че, не си пропуснал часовете по история а колкото до учудването ти, вината е изцяло у мен. Планът Маршал не е просто даване на някакви пари. Той е цяла система - и финансова, и политическа, военна. Във финансовата си част има огромен инвестиционен ефект върху така наречената "мека" инфраструктура. Това са образованието, здравеопазването и ...грубо ВиК. Паралелно с това върви и въстановяването на индустрията и "леката" промишленост. Политическата част обаче и най-важната. Не случайно подчертах годината - 1948. Защо? Ами защото до този момент британците се опитваха отново да прокарат идеята за "свободния пазар" и чистият капитализъм. Всичко трябваше да се случи някакси от само себе си, защото пазара това - пазара онова...Да, ама не! Капитализмът в най-чистият си вид е просто една система за оцеляване на най-пригодните. Целта е да максимизираш печалбите и да изкараш конкуренцията от пазара. Не случайно през 19-ти век един икономист ( Хърбърт Спенсър), формулира концепция, която нарекъл "капитализъм на оцеляването на най-пригодените". Спенсър смятал че, икономически силните трябва да преследват икономически слабите, докато не ги изтребят. Същият хубостник е създателя и на евгеничното движение, чиято цел е да попречи на непригодените да се размножават, понеже просто това бел най-хуманният начин да се направи това, което иначе икономиката щяла да направи, но доста по-брутално и болезнено - чрез глад. Тук вече се набърква социалната държава и нейната роля. Тя трябва да определи правилата, чрез които да пропречи на чистия капитализъм да направи неравенствата такива че, системата да експлоадира в един момент. Затова и разцвета на толкова християнски партии в следвоенна Европа. Отделно, има и заплаха от изток, но тя е доста по-несъществена в този момент. А защо казах за Ликург/Спарта и Солон/Атина. Защото това са най-общо казани две концепции за държавно устройство. Олигархичният концепт и републиканският. И двете имат своето отражение в икономическите модели през вековете. При олигархията имаме капитализъм в чист вид, а при републиканският - социалната държава. Не става въпрос за кинтите на Ликург, но вината за объркването ти е моя, защото в такова резюме е нормално да не се разбере. Аз като си го прочетох - аз не си го разбрах! Надявам се обаче че сега схващаш накъде бия. Поздрави!

koganev

  • Гост
Горо, ти бридж в ВВО играеш ли? Има там един с твоя ник...

Гледам - започнали сте като малките деца да приказвате. Гърците това, германците онова, американците пък ...
Кои гърци?
Кои  германци?

Няма вече племена.

Ако Германия успее да спечели от гръцката лакомия - чудесно. Би било чудесно

koganev

  • Гост
с един мой много близък навремето се хванахме да правим обща работа. Събрахме пари, разбрахме се кой какво да върши и тръгнахме по задачи.
Аз обиколих два континета, съсипах една кола, спах няколко нощи по влаковете Пловдив - Варна, а през деня върших работа, давах подкупи на кого ли не, три месеца не знаех ден ли е , нощ ли е... а ортакът си хванал една руса любовница и лашка.

По едно време бях съвсем без сили и без пари и му викам "отивай във Варна, че няма да мога да се оправя сам и стоката ще се скапе", а онзи - пред любовницата си - ми вика "ми да се скапва"...

Това ни беше последният разговор по работа. Оправих се сам, ортакът в това време опука десетина каймета от общата каса, а след месец-два ми се обажда и ми вика "дай да делим"...


Аз си останах назад от цялата работа, но бих бил щастлив, ако можеше да да стане така, щото в последствие да съм на печалба от орташкото плюскане.


Германците, както наричате Германия, ако излезнат на печалба, ще отида на летището във Франкфурт и цял ден ще ръкопляскам!!!

goro

  • Гост
Коганев, започвам от тебе, щото ми е по лесно да отговоря - блудния син влиза в проблема, но там ще ми трябва повече време и за него сега само ще спомена, че в стария форум завършвах постовете си с Кесаревото кесарю - предполагам, на малцина им е ясно за какво става въпрос, но той ще го разбере...

Горният ти пост, както и всичките ти "разсъжвения" почиват на една фалшива презумпция - как гърците работят по-малко и са по-мързеливи от немците и която у нас е внедрена още със училищното моделиране на подрастващото поколение. Гъзолизането спрямо по-големия у нас е национален спорт - даже поговорка си имаме - да би мирно стояло не би чудо видяло и преклонена глава сабя не сече...
Презумпцията ти обаче се разминава не само със фактите, но и с елементарната логика. Ако преминеш над това елементарно ниво има шанс и да видиш, че по големия винаги може да натупа по малкия - даже само тъй - за кеф и в ортаклъците между голям и малък, по малкия е обикновено принудително по-щедрия ... Специално с този по-малък обаче, немците винаги са имали проблеми - не е от сега, нито от ВСВ ...
Та... Смени нивото и има шанс да поговорим.

Иначе безспорния факт е един! Германия в резултат на арогантноста си не само, че загуби две стветовни войни, ами и когато и беше дадена възможността (поради френската толерантност) да води ЕС се оказа отново на нивото на махленски разбойник!
За Европа това вече е ясно, българина - ще го разбере чак когато му се наложи да плаща "репарации"...

nearvana

  • Гост
Наздраве Горо  *beer* Мъка няма. Просто се опитвам леко да "охлаждам" обстановката като ги подпукаш швабите. В името на обективността (поне тази в моята тиква).  *beer*


Наздраве, ама криво да седим право да съдим. Кажи немците на печалба ли ще са от заема за Гърция или на загуба? *drink6*


Ами очевидно технически Германия е на загуба понеже дава на заем на някой на лихви под пазарните. Ако Германия не беше дала този заем, тогава можеше (ако поиска!) с дори по-малко пари да си купи на пазара гръцки облигации със същия номинал но доста по-евтино. Тоест има веднага алтернатива, която е по-печеливша за Германия.
Да не говорим, че Германия би имала опцията да не купува тези облигации понеже вече е ясно че Гърция рано или късно ще обяви неплатежоспособност (http://www.lewrockwell.com/faber/faber61.1.html)  и Германия ще трябва да отпише поне половината от дадените пари. В такъв смисъл бъди доволен - Германия ще загуби от тази сделка и Гърция ще спечели. Това е видно за всички, иначе нямаше да има такива циркове преди отпускането на парите.

Странен човек си Жоро -  много гледаш в паничката на Германия - ще спечели ли или ще загуби, а не си даваш сметка че Гърция получава парите, които така или иначе щеше да вземе назаем на по-ниска лихва от пазарната, тоест е на явна печалба.  И вместо да си го признаеш редиш сладкодумни, но нямащи нищо общо с темата   тиради за килограмите на меркел, световните войни, варварството на немците ...

koganev

  • Гост
Аз те питам бридж играеш ли, а ти ми разправяш, че не разбирам от гръцко-германски взаимоотношение. Разказвам ти колко е кофти да те преебат и да ти се хилят насреща, а ти ми обясняваш, че презумпцията ми е грешна и че едва ли не съм лизнал нечии германски гъз. Че и слагаш разсъжденията ми в кавички. А моята презумпция изобщо не е такава, ама не за това става въпрос.
Лекувай се, бе...  :D притесняваш ме.  Анализите ти съвсем се оплескаха. Не ги слагам в кавички от добри чувства.

кесар... какво? не разирам ...  :D :D :D

Знаеш ли вица за оня, дето карал в насрещното и чул по радиото съобщение "ВНИМАНИЕ, НА БУЛ. ............ КОЛА СЕ ДВИЖИ В НАСРЕЩНОТО ПЛАТНО". Човекът, правейки сложни маневри, слуша и си мрънка "каква кола, бе, тука ВСИЧКИ са тръгнали в насрещното..."

Проява на тежка несигурност е да изтъкваш недовършените изречения като силен аргумент. Изразът "ако разбираш, сещай се" или "който разбира, ще се сети" е на границата на отчаянието, което съпътства непреодолимия порив да си прав, а да ти липсват аргументи. Тънките обидки в добавка само допълват картинката - цугцванг, приятелю. Прощавай за звученето.  :)

За да говоря разираемо за теб, ще трябва да сваля нивото, а аз такива маневри не правя за този и онзи. Това все пак си е голям компромис и трябва с нещо да ме заинтригуваш, а не да ми правиш седмица на лаишкия психопрофил.

Та бридж играеш ли в ВВО?

Можеш да ми отговориш по-простичко, като за твоето ниво. Например "коганев нищо не разбира, аз разбирам всичко, затова "размишленията" на коганев са тъпи, а аз съм прав". Няма нужда да ми го казваш същото с две страници намеци.

« Последна редакция: 19 Май, 2010, 11:13:58 от koganev »

Don

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 25
  • Карма: +6/-0
  • Респект: +3
    • Профил
goro,

беше писал, че децата ти са имали проблеми в някакъв немски университет
и предполагам, че това до голяма степен обославя негативното ти мнение
за германците.

Но ако погледнем обективно на нещата, съгласи се, че по цял свят немецът е
предпочитан наемен работник. Защо ли?

Не беше ли немец треньорът направил гърците европейски шампиони по футбол.
Беше, даже го бяха прекръстили на Рехаклес, но сега казват, че поради кризата
отношението към него се променило.


 

pmp

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 55
  • Карма: +11/-4
  • what? what the fuck is "what"?
  • Респект: +8
    • Профил
Но ако погледнем обективно на нещата, съгласи се, че по цял свят немецът е
предпочитан наемен работник. Защо ли?

 А да сте чували за грък наемен работник? Да сте чували за "гръцки специалисти"?

Една история за моето "обучение" в Атина.

Преди доста години работих в ИТ отдела на една гръцка банка. Внедрявахме първата система за картови разплащания за БГ. Пратиха ме на обучение в централата в Атина. Та пристигам аз в офиса в 9.00 шарп директно от летището/не отидох да се чекна в хотела да не би да закъснея/, мислейки си , че вече съм закъснял и няма да присъствам на ултра-супер-хипер-мега-гига важната оперативка, на която ще се разискават ключови неща за проекта. ОСВЕН МЕН В 9.00 В ОФИСА БЕШЕ САМО ЧИСТАЧКАТА! Към 10, почнаха бавно-бавно да се точат и наще хора, като естесвено търкайки сънено очи, право към кухнята и кафе машината...Благополучно към 11 се събраха цели 3-ма човека в конферентната, които извадиха лаптопите  и се логнаха из всякви видове, месинджъри, кю-та и т.н чакайки CIO-то. Дойде оня ми ти човек в 11.30 и каза: Господа, по експедитивно , моля, че имам интервю в 11.45!. Аз естествено  >:( , занейки колко струва внедряването и знаейки как нищо с нищо не бачка при нас и моят шеф разчита на мен и моето "обучение" да се подкарат нещата се опомних някъде към 12 , като чух един от маляките да казва - Ай да ходим на обяд/естесвено не на мен , а на другата маляка/ и изчезнаха. Аз отидох до хотела да се чекна, и бързайки да се върна /за обучението де/ даже и не освободих таксито. Връщам се аз към 13 часа, празно като в 9, така си остана до към 14 - 14.30 след което почна пак едно точене, едно прозяване, едни кафета до към 15 след което почнаха приготовления за тръгване от "работа" . В 15.45 беше като в 9...

 Обаче след като назначиха един от тия паляци, за административен директор в БГ на същата тази  банка, елате да видите за какво иде реч! Глоби на всички бг душици, за всевъзможни глупости/защо е светаната лампата?, защо не е светаната лампата, 3 мин. закъснение -глоба и т.н. гръцки номера/, естествено на ИТ отдела копче неможеше да каже, понеже по това време вече им бяхме оправили бакиите/всяка вечер палехме по една свещ в сървърното и се молехме като се върнем сутринта всичко да работи - естесвено маляките не даваха пари за нищо - нито за железа нито за лицензи за оторизационната система, като по това време система с лицензи и ресурс за 50 000 картодържатели, работеше почти с двойно повече  *drink5*/ включително и на гърците а и междувременно обявиха нашия продукт за картов продукт на годината и т.н. Направи ми и впечатление още тогава , че византийците не оставят една стотинка в БГ- даже и химикалките и гумичките, се поръчваха от гръцки фирми, да не говорим за служебните тойоти, офис оборудването, офис мебелите, и т.н. :-X

 По-мързеливи, необразовани, нагли, лъжливи и дребни душици от гърците - НЯМА! Лично мое мнение  *drink5*

Жоро въпреки , че се гърчееш си ми симпатичен :)
« Последна редакция: 19 Май, 2010, 12:20:44 от pmp »
We see the winners and try to "learn" from them, while forgetting the huge number of losers.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Жоро, сигурен съм че, не си пропуснал часовете по история а колкото до учудването ти, вината е изцяло у мен. Планът Маршал не е просто даване на някакви пари. Той е цяла система - и финансова, и политическа, военна.

Първо, искам да пратя поздрави на всички и да споделя, че изглежда има някакво просветление след "кратката схватка" заради новия форум и би било оправдано да продължа изявите си тук. Признавам, че за мен не е ясно, изчерпателно и еднозначно, какво се случи със собствеността (по-скоро правата) и свързаните с това елементи (вкл. отговорности), но съм склонен да приема, че в момента по-скоро няма пречки да се пише.
Не разбирам добре джигерите на интернет и това ми пречи да заема по-категорична позиция. Моля за снизхождение, но искам да споделя особено за по-младите, че от един момент нататък в човешкия живот започва да настъпва едно естествено вкалцяване и като  проява на самозащитна реакция човек започва да отпъжда настрана обичайната склонност да надникнеш в подробностие и да съобразиш. Та, така за нашия нов форум.
Ако имате виждания, споделяйте.

Моят приятел Блудният син е направил едно невероятно включване, което ме кара да забравя за предишната си идея за изложение  и да се обадя непланирано. Споделеното от него е по-същество същата теза, каято имах намерение да изложа посмоему и ако е възможно да докажа. Вероятно сега многото досадни приказки са ненужни. Та нали по прекия път се е стигнало до сърцевината.

Допълнително искам да споделя, че твоят подход, който представя доставките по План Маршал, като % от БВП е много по-нагледен и удачен от съдържателна гледна точка. Не ми беше идвало на ум да погледна от тази страна. Обичайното споменаване на някакви нищо не казващи числа, номинирани в някакви междувременно девалвирали във времето милиони, много подвежда.
Пък и много и малко, съществено и несъществено са отсенъчни категории, винаги може да има място за субективизъм и произвол в изводите.

Та така, ако продължаваме да гледаме на План Маршал като на някакъв обем доставки на материално-веществена субстанция, то вероятно справедливо ще е да се каже, че това е изиграло ролята на катализатора при "запалване" на химическата (тук икономическата) реакция.
Вероятно (не искам да натрапвам мнение) по-важно в случая е, че планът има и политически и военен аспект, които изкарват на  преден план решението Германия отново да бъде интегрирана (контролирано) в една политикоикономическа система.

И точно тук е най-важният субективно за  мен момент.  А това е именно, каква е първична субстнация. Какви са съставът и свойствата.   Бит, нрав, емоционален свят, размер (много важно),образователно ниво, етап на социализация - всичко това, което дава културата на една нация (но културата в най-широк смисъл на това понятие).

Завършвам за момента с едно изречение, после ща продължа.
Създават се условия и мотивираща среда германците да правят едно нещо. А това е най-важното нещо и те го могат и го правят (поне са го правели) много добре!
Да добавят стойност!
Да са смазващо производителни и ефективни !
Моето спекулативо, но убедено становище е, че това е съществената причина.

goro

  • Гост
 :D :D :D
Чакайте бе, момчета! Един по един!
Елементарни неща питам. Кой от вас не е ял бой от батко си или всичките бяхте по-големите и справедливи братчета?

nearvana сега сериозно!
най-правилното нещо беше Гърция да фалира! Но немската лакомия не го позволи, като преди това доведе, вероятно от Мелкелината глупост, до истерия пазарите. И Германия няма да заеме от пазарите пари за да даде на Гърция, а ще ги напечата за нейна сметка - иначе не би могла да ги напечата! Нали разбираш?
И недей да се гланяш толкова на бог Пазар! Бога на пазара в гръцката митология не се ползва с най-голям авторитет... В йерархията на боговете принадлежи по скоро на слугите...  ;)


koganev, нали беше въплатил и Фройд и Юнг едновременно... Качи се на нивото си и познай дали играя бридж или не...
А иначе, отговарям само на постовете, на които ми е кеф...  :)


Don
Аз, не децата ми, имах малко проблеми в Германия, а децата ми просто учиха/учат там... Та покрай тяхното учене съм прекарал и малко време по немско, но достатъчно много за да натрупам преки впечатления и да ревизирам мнението си за Германия...


pmp - единствената банка в която може да ти се случи подобно нещо в Гърция беше една българо-гръцка-турско-сръбско-румънска и незнам какво си банка дето май я бяха кръстили Черноморска ли Балканска ли - незнам...  Знам, че и в Солун има клон и там също са се уредили на работа някои български тарикати, но... Такава банка в Гърция няма!!!
Иначе съм съгласен с теб! Гърците са най-мързеливите хора на света, но притежават над 30% от банковия и не само бизнес на умните българи като теб!
Определено си ми симпатичен. Можем да играем заедно на народна топка! :)

goro

  • Гост
Начев
Цитат
...Да са смазващо производителни и ефективни !
Моето спекулативо, но убедено становище е, че това е съществената причина.

Начев,
извинявай, сега видях, че си писал.
Да те питам само. Ти вярваш ли, че един немски стругар може да произведе 5пъти повече болтове  от един български стругар?
Или, че един немски тираджия навърта за същото време повече км.  от българския?


Мита за производителността, беше най гнусната пропаганда прокарана последните 20 години у нас... Как иначе можеха да оправдаят заплатите за които караха българина да работи? Е... той пък се оказа не толкова глупав и се разбяга по широкия свят - там е точно толкова производителен колкото немеца, китаеца или патагонеца - т.е. - колкото нормалния човек.
Същия мит за производителността сега се опитват да го прокарат тук, ама не минава...

koganev

  • Гост
Ясно.
Не играеш бридж. Поне не на нивото ми.
Благодаря за загадачния отговор и че ти беше кеф да ми отговориш. Защото аз само това те питах, а останалото не беше въпрос.