Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1213331 пъти)

nearvana

  • Гост

Ето това ми се иска да поразчепкаме.Защо тая ненавист у нас към Гърция.

Защото само те (от другите изброени) са така безпрекословно по-добре от нас в момента. Има си елемент на завист. И сега злорадството - охох видяхте ли, че и вие сте маскари.   

nearvana

  • Гост
nearvana
не се бъркай. не гръцките облигации бяха проблема на хипо-естейт.
...
Оправи си хронологията.

 *drink6*
Знам много добре. Хипо истейт имаха други проблеми и вече беше спасена. Но освен това дъщерната им ДЕПФА държи и гръцки облигации - около 8млрд. Хронологията ми е ок.

vlado.b

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 102
  • Карма: +18/-11
  • Респект: +6
    • Профил
Има го и тоя елемент на завист ,но не е само това.Сърбите по тошово време си живееха по добре от нас ,но въпреки че им завиждахме го нямаше това лошо чувство към тях ,а даже им се радвахме ,че са се изхитрили да поработват в Австрия и на други места.

goro

  • Гост
nearvana
не се бъркай. не гръцките облигации бяха проблема на хипо-естейт.
...
Оправи си хронологията.

 *drink6*
Знам много добре. Хипо истейт имаха други проблеми и вече беше спасена. Но освен това дъщерната им ДЕПФА държи и гръцки облигации - около 8млрд. Хронологията ми е ок.

Ами като знаеш много добре, защо го споменаваш под форма в която единствено гърците да изглеждат виновни?
Това ли научи в Германия?
Че са майстори в пропагандата, мошеничеството и манипулацията за немците е известно още от хитлерово време!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Начев,
дори нямам време да те изчета изцяло в момента,
Хич не го мисли! Днес пиша, че мога, но може да се наложи да изчезна. За никъде на бързаме.
Аз имам да кажа още доста неща, а видимо  :D реших да си събера тезата в по-малък обем, че иначе ... щеше да има наводнение :-\.

goro

  • Гост
Начев,
непочтено е, отрязъл си точно това дето смятах да цитирам! Явно искаш всички минуси аз да ги обирам, но аз ще спомена, че и на тебе ти е известно!!!
И на нирвана сигурно, но той няма да си признае. ;)
 *beer*

п.п.
Начев, извинявай
Грешка - това дето си мислех, че си го отрязал си е там. Не си скопявай писаното.
« Последна редакция: 19 Май, 2010, 16:48:41 от goro »

nearvana

  • Гост
nearvana
не се бъркай. не гръцките облигации бяха проблема на хипо-естейт.
...
Оправи си хронологията.

 *drink6*
Знам много добре. Хипо истейт имаха други проблеми и вече беше спасена. Но освен това дъщерната им ДЕПФА държи и гръцки облигации - около 8млрд. Хронологията ми е ок.

Ами като знаеш много добре, защо го споменаваш под форма в която единствено гърците да изглеждат виновни?
Това ли научи в Германия?
Че са майстори в пропагандата, мошеничеството и манипулацията за немците е известно още от хитлерово време!

стига бе Жоро, аз казах "просто на немските политици не им стигна смелост да кажат "не" и да оставят Хипо Риъл Истейт, която държи около 8 млрд Гръцки дълг да фалира. " и имах предвид че ако спасителния план за Гърция не беше активиран щеше да се стигне до редуциране на дълга с 50% и евентуално Хипо Риъл Истейт щеше да затъне отново.  Но и да я бяха спасили още веднъж пак щеше да е по-евтино от спасяването на Гърция

Къде ти се видя пропаганда? Тука Гърците нямат никаква вина - тъпите банкери са пазарували облигации без да гледат и сами са си виновни. Според мен трябваше да я оставят тази безумна банка да фалира, ама нейсе. Да не мислиш че аплодирам всяко действие на немското правителство :)  ... ако обичаш малко по сериозно. Не съм им говорител.

 *drink10*

pmp

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 55
  • Карма: +11/-4
  • what? what the fuck is "what"?
  • Респект: +8
    • Профил
Жоро имаш един ъплауд от мен, ай наздравичката!  *drink2*
We see the winners and try to "learn" from them, while forgetting the huge number of losers.

goro

  • Гост
Жоро имаш един ъплауд от мен, ай наздравичката!  *drink2*

pmp, благодаря, но - надявам се да не прозвучи невъзпитано - не ми трябва. ако ги исках, щях да плювам по гърците - убеден съм, че имам повече материал от всичките ви  :D
броя минусите си и броя на изказванията си и се чудя коя цифра да сложа за точка.
имаше няколко сериозни и интересни неща тук и нито на начев отговорих, нито работата си свърших. пак ще будуваме.

самочуствие дал Бог. пари няма.
 *beer*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил

А Гърция не се води от принципа на изгодата и е приела да получи заема от великодушие към  Германия - да може и те нещичко да се пооблажат.  Ама точно с този аргумент да ми казваш да съм сериозен :)
Иронията ти е успяла. Няма нищо срамно в това да си гледаш интереса. При условие, че не се практикуват насилие и принуда, зоркото охраняване и отбраняване на интереса дори е задължително.
Това беше и една от причините да казвам многократно за имотите в Бг: При тези цени - НЕ ! При това категорично и това е начинът ми като някакъв вид краен по веригата да опитам с достъпните ми средства и способи да защитя системата.
Не вярвам в система, в която големият  (силният) е длъжен безусловно да дава.

Друг е въпросът, че насилието е многолико и това е причината да държа особено силно на свободата и правото на различност, та да си казваме в очите разни неща и да  мислим!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
nearvana
не се бъркай. не гръцките облигации бяха проблема на хипо-естейт. много преди да избухне кризата в гърция комсомолската ръководителка спаси хипо-естейт! пак тя даде тон за спасяването на банките.
гърците си гледат кяра ама политиците им слушат батковците. като тръгнаха батковците да си спасяват дебелите банкови задници гърците отпуснаха 28млд от продънения си държавен бюджет на своите дебели банкови задници! Равно е на около 10% от БВП пък ти го сметни колко % са от дефицита им!
политиката на тотално спасяване на банките за сметка на данъкоплатците беше дирижирана от стройния берлински задник, не от гръцкия такъв!

И тук идваме до един много деликатен момент, който ме провокира неколкократно да кажа по-горе, че светът (и Германия и Гърция) вече не са същите. Ако си позволявам да изтъквам някаквви съждения, определения и похвали и критики, то те се отнасят предимно за миналия период, когато светът в по-голяма степен се е опирал на традиционни, консервативни ценности. Отнасят се и за сега, но по-ограничено и донякъде условно.
Още през 80-те се запознах много подробно (така съм си мислел тогава) с една монография на Т. Вълчев, бивш гуверньор на БНБ - Бретън Уудс и края на златно доларовия стандарт, в която смислово професорът заключаваше, че сме били свидетели на завършването на един процес на превръщане на парите от стокови (такива са били в продължение на доста хилядолетия) в знаци на кредита.

Много по-късно (едва в ерата на интернет и особено по време на сегашната криза) осъзнах напълно, че няма ли доверие и  кредит, парите буквално сублимират, финансовата система колабира и пътят до пълния хаос е кратък.
Има ли кредит, има пари. Няма ли кредит - няма пари ! По-ясно и кратко от това не може.

Къде са парите и кой се грижи за кредита ? Възможни са 3 отговора  :)

Грижата за банките не е самоцелна. Някъде анализите са показали, че съответната финансова институция "не може" да фалира.
Ако някой попита: А лимън,  как може ?! Другите американски банки ?!
Съжалявам, четох, гледах филмчетата, но отговор нямам. Сорри!
Да е жив и здрав ФЕД и печатницата. Но има и варинт фамбургерите от закуската на внуците сутрин в 10 вече да са авансово изядени.

Тъй като Хипо Реъл Истейт  по едно време беше много тясно свързан с Уникредит, (италианците навреме успяха да продадат, но не познавам детаилите), бра се страх.

Може и да е имало някаква форма на дирижиране, но нещата отиват много по-дълбоко от "лошите" германци.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Последно и смятам да приключа за днес. Честна капиталистическа ! :D

Защо успя Германия въпреки всичко ?! Отговорите са много.
Някои от тях ги дадох, на други още не им е дошло времето.
Немците ги бива, дадено им е, имат склонноста да се задълбочават в проблема, въпроса и упорито да търсят решение ... и пак и пак.
Германците са един народ, който е ориентиран към резултата. Буквално търсят, осмислят, систематизират и въвеждат  бързо  правила и подходи, които допринасят нещата да се случват, да функционират и то максимално ефективно.
Знам, че за "непосветените" това звучи абстрактно, поради което искам да дам и някакви примери. Наблюдавал съм ги и съм търсел отговор на въпроса: Като отделни индивиди те не са по-добри от нас, защо при тях нещата се случват, а при нас не ?!
Когато германецът двигне звънящия телефона, той казва:
1. На работното си място: Мюлер, проектиране.  Това значи Мюлер, отдел "Проектиране", тук е лесно да се сетим.
2. В къщи: Мюлер при Зайдел.  Ето ви изненадка. Това ще да рече: Аз се казвам г-н Мюлер и в момента отговарям на Вашето повикване не в качеството си на титуляр на тел. пост, а като гост (наемател) в жилището на г-н  Зайдел.
Уверявам ви, това работи и посланието е ясно.
Само сега се опитайте да си представите, как ще се случи един подобен разговор в нашите условия и как през тръбата в открития космос ще изтекат много безценни минути работно и лично време.

Тук да ме простят нашите прекрасни колежки, но се каня да кажа и една простотийка. Пак пример. Германците и "оная работа" я вършат по план, в известен смисъл за сметка на спонтанноста. Определя се един ден от седмицата и се знае, че той е предназначен за тази цел.  Когато навлезеш малко по-дълбоко (ако бъдеш допуснат) в техните специфични отношения, оставаш със странното усещане, че понякога на традиционни двойки може и да не им е до това, но е важно общността да функционира и да дава резултат и поради това: Проблеми в работата заради гадния шеф (за него) или изненадващо главоболие (за нея) не се приемат  :o радушно за аргумент.  Знаят, че пропускането може да доведе до натрупване на излишно напрежение, оттам да се измести вниманието от други важни въпроси или (не дай си Боже) да предизвика други проблеми. 

Германецът е  екипен играч и не преживява драматично "по-нископоставена роля" в отбора. Гледат те гордо и обявяват професия/занимание без капка притеснение.
Какви сме ние (Горо ще каже за гърците). Ние сме вулгарни индивидуалисти, често гарнирани с някакви вождистки уклони, но с манталитет на дребен буржоа, на който никой нищо не може да му каже, тъй като той е без това е по-умен от всичко живо наоколо.
Не е мое откритие и затова не ме е срам да го кажа, но: съберат ли се няколко нашенци и работата се прецаква, напук на личните им качества.

Моят приятел Ханс директно казваше: Абе, ние сме скучни! Не сме симпатяги  ! Дори веднъж се изпусна и каза нещо от рода. Важна особеност в нашия национален характер е ..... известна подтиснатост, дори депресивност. Да, хората там са научени да стискат зъби защото въпреки склонността не е лесно да спазваш постоянно правила, да спазваш йерархия. А германският шеф е нещо доста гадно.

Германецът е пфенигаджия - ама , буквално ! Когато става дума за сметки и интереси, няма прошка, няма дреболия. Всичко се брои и дава. Нашето "презрително" отношение към "жълтите стотинки", с което принудено демонстрираме "аристократична извисеност"  там няма да го видиш. Има обаче и обратна страна, показваща известна двойственост. Германецът е световен шампион по дарителство и проява на солидарност. Нямате си представа какви огромни суми се събират там при кампании, дори за екзотични цели и дестинации.  А ние обичаме да оправдаваме нашата Коледна стиснатост с факта, че Гоце е комунист ! Ех, само да не беше !

Като се напие, германецът става ужасен. Пиенето им е едно такова - пак ориентирано към резултат  >:( -  буйно, бързо, омешано!
Не обичат да им гледат срама и по тази причина ако се наложи избиване на клин, то се стараят да е на място, където не ги познават.
Сигурно сте чували за пиянския им уйкенд туризъм.

Както виждате, не са чак толкова различни.  Хора като хора.  При това съобразявайте, че богатите общества по правило раждат самотници! Бедният има необходимост от глутницата. Тя му осигурява сигурност, подкрепя го, иска и неговото активно обратно участие и така колективно се оцелява.
Богатият просто си плаща и парите се приемат с фалшива усмивка.

Да знаете, противно на ширещото се мнение, че: Какво им е на германците !?  Не е много весело да си германец !
Казвам го с разбиране и солидарност.

Вече доста години, след ремонта на Новотела в Пловдив, харесваме да ходим там за Нова Година. Особено в началото офертите бяха изненадващо добри. Казвам го само за да онагледя, че точно там има една типична картинка, на която съм попадал многократно. Гръцки бизнесмен от неясен калибър с неговата млада българска приятелка (разлика във възрастта от поне 20 години). Не ги познавам как работят, но на маса гърците са галактически различни от германците.

« Последна редакция: 19 Май, 2010, 20:23:58 от nachev »

koganev

  • Гост
...
Все пак, когато си купувах кухня за новото (вече поостаряло) жилище, се спрях на една немска (имаше и гръцки) фирма, която прави по 2000 кухни на ден. Във фирмата работят 1900 човека.
...


Даже съм убеден и че изкарват по 2000 абсолютно еднакви кухни на ден...
По немски! Строени като войници!  ;)
Ама тука такива си купуват само най-бедните или за обзавеждане на стаи под наем в които почиват и ядат мусака най-бедните.  :D


http://www.nobilia.de/#

goro

  • Гост
Начев,
пишеш толкова брилянтно за немците, че човек започва да се влюбва чак в пороците им! :)

Вечерям и сядам да ги навра където им се полага!  :D

Между другото, утре част от гърците са канят пак да стачкуват

На жълтия фон на плаката пише:
ВЪН: МВФ-ЕС

Неблагодарници!  :D

bludniqt sin

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 43
  • Карма: +30/-11
  • Респект: +24
    • Профил
Да споделя и аз малко нещо за германците. Имам две годишен опит по техните земи. Както навсякъде, така и там видях добри и лоши хора. Това обаче, което ми направи впечатление за тяхният маниер на работа е нещо, което ме изумява и до днес. Имат една страхотна "средна скорост" в планирането и в изпълнението на задачите си. Който се занимава с икономика знае че, най-важните измерители са средните величини. Било то за разходите, приходите или за производителноста. Та тези хора включват на тази средна скорост и бавно и методично, като пчелички си свършват работата. При нас българите или при гърците не знам как е. Но ще Ви кажа как е при мен. Ако мога да отложа днешната работа за утре - вече е отложена. Ако има някакво усложнение от отлагането, моментално се прехвърлят всякакви варианти за отстраняването ( на усложнението), и понякога балканският гений наистина прави чудеса. Ако обаче препятствието е от типа "непреодолимо", тогава вече имам проблем. Един уж хубав и слънчев ден се превръща в мрачен и потискащ...ужас! Не знам роден ли съм с това или съм го придобил, но ми трябваха много години докато го преодолея. А за онези, германците съм сигурен че се раждат такива.