Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1225023 пъти)

goro

  • Гост
Горо, последната ти шега не я разбрах нещо...  :-[
...

Не само последната Коганев.
И другите толкова си ги разбрал, ама какво да се прави - беден ми е речника и трудно се изразявам!
 *drink6*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
nachev, благодаря за труда, кото си положил.
Хубаво е да се знаят и двете страни - противниците на Ерхард са имали своите идеи и ако може някой да намери точни цитати от книгата "Благоденствие..." ще можем да сравним тогавашните неосъществени идеи със сегашните политики на страните от ЕС, а в частност и в Германия. За съжаление нямам книгата, не беше моя, затова не мога да дам точни цитати. Но би било интересно.
И аз я нямам. Чел съм я като студент, апокрифно. Оказа се, че ако въобще е останало нещо в главата ми, то беше развенчано.
Но пък се присещам да кажа още нещо, което ми идва  сега. Много често великите хора не свършват добре. Не мога да разбера, има ли някаква промисъл в това.
Ерхард е бил обиждан или обожествяван (човешки неща), но е постигнал велики работи докато е работел при (за) друг. Аденауер.
После става за някакво време сам канцлер, но самостоятелното му управление не се помни с добро. Ханс викаше - трагедия.


koganev

  • Гост
nachev, аз за политиката и  икономиката в Б-я не ща и да подхаващам, щото ... преди ми ставаше едно яростно такова ... като че ли ми се виждаше ахааа да има още шанс, а сега само ми е мъчно, като на опело. Работата ми е такава, че виждам нещата отвътре, а хич не искам и да ги виждам вече.
На гърците не може да им се отрече куража. Аз за друго не знам дали да заложа на тях, но заради хъса си струва да им завидим.

Лично им пожелавам успех в борбата, защото мисля, че проблемите пред гръцкото общество тепърва предстоят. В тези трудни моменти се вижда кой колко струва. Мнението ми (шма извиняваш, Горо, че си позволявам да мисля без кавички) е, че ще има да патят още. Дали заради тях си, дали заради геополитическите мераци на дебелата Меркел - едва ли ще е от значение, но силно се надявам да стане така, щото после да мога да ги дам за пример. А нсе да ми вадят разни комунисти да развяват червени знамена. Само за кръв се сещам, като ги видя... И то не тяхната кръв, а на техните жертви.

По отношение на ниските разходи - не е за гърците тази работа... Диференциацията и услугите ще им помогнат повече. Не знам дали правилно съм почувствал, но в Гърция човек започва да усеща едно такова нещо, като свобода...  Чуй това - хотелът, в който бах отседнъл веднъж, се управлява от вдовица. Като видя кучето ни, се разплака - имала и тя някакво куче, но умряло преди време, та... Разбираш ли? Гърците могат да продават "свободен" туризъм. (Да не се бърка с нашия "сЛободен" туризъм.)
А щом успяха с чужд треньор да станат Шампиони на Европа, защо да не успеят и в други области? Прав си - могат да го направят.

Горо, ти какво против гръцката мусака имаш? Знаеш ли, че се приготвя цял ден? И знаеш ли колко съм гладен сега, а?

Чао.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
nachev, аз за политиката и  икономиката в Б-я не ща и да подхаващам, щото ... преди ми ставаше едно яростно такова ... като че ли ми се виждаше ахааа да има още шанс, а сега само ми е мъчно, като на опело. Работата ми е такава, че виждам нещата отвътре, а хич не искам и да ги виждам вече.
Дето се вика, добре дошъл в отбора. Или аз в твоя. Се тая.

Цитат
На гърците не може да им се отрече куража. Аз за друго не знам дали да заложа на тях, но заради хъса си струва да им завидим.
Писах някъде (обърках се вече, къде), че в Гърция и гърците някои неща ме респектират, но не това е причината да съм заел тази позиция за некритикуване към тях тук в темата.
Иначе, ако трябва да съм откровен, не очаквам добри новини оттам. тук нямаме различия.


trade.energy

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 36
  • Карма: +9/-8
  • Респект: +2
    • Профил
Четете и не се жалете!!
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601085&sid=aDQwnjaAwyF8

Dec. 9 (Bloomberg) 2009

.....................Гърция има около 700 милиарда евро дълг, непогасен, от които 47 милиарда в момента се използва като обезпечение на ЕЦБ, според Royal Bank от Шотландия Group Plc. ...........

Та горното е без коментар .... та така колеги ветаро духа ама не в правилната посока.
Бъдете здрави и не гледайте в копанката на Германия.
А до колкото до горепосочената банкичка като знам че е една малка и нищо независища от нея .. вервам и на изложените данни а не като маститата Национална банка на Гърция :) 8) и разбира се Европейската централана банка.
Теа Блумбърг направо са се уляли със статията трее МАЛАКИТЕ да земат да ги съдат за уронване на престижа на гръцките присвоявания.То не е било така ама е било за благото на народа  така де на родата(да не мислите че в Гърция управлява народа?!?!) на големите политически фамилии.
Та както казвам дабуча си е дабуч и когато е научен и да не работи(работи ама получава повече отколкото е изработил в едно и с доста "глезотиики") се получава класически пладнешки грабеж.
Ето защо сега на дабучите им е гадно щото осъзнават смътно че дефакто и те са участвали в грабежа но за съжаление го имат като даденост и не искат да се разделят с тази даденост а и
не са свикнали да бъдат контролирани.
Уважаеми съфорумци това е за съжаление голата действителност в задния ми двор.
Да живее Европеиският колхоз така де съюз,но комай нещо запече идилията.

goro

  • Гост
Вчера пуснах ето това, но форумните анализатори-икономисти не го забелязаха.
Цитат
Ей, докато ям и и мисля, ако може някой да обясни
Дебелата Меркел самосиндикално забранила шортването? на немски облигаци...
Американците забраняват отпускането на заеми от МВФ на страни с над 100% заеми...
Войната май се затяга.
Асене къде си и какво става?
Преди 4 месеца Попандреев предложи същата мярка. Незнам дали това е правилно или не от икономическа гледна точка, дали е възможно въобще, но ми прави впечатление, че стройната меркел поумнява с 4 месеца закъснение!

Поумнява ли казах?
Нищо подобно! Не липса на управленски капацитет, ами направо безумие. Малоумната дружинна ръководителка днес пак се изцепи, че щяла да изхвърля държави от еврото... Изглежда е объркала Европа с пионерска организация. Вероятно си представя и, че европееца е податлив на манипулация и захлюпен поне колкото немеца.

Незнам, дали Шаркози е заплашил Меркел, че ще излезе от еврото. Време е обаче Франция да си влезе във ролята и да предложи на Меркел да излезе от него. И не само - да излезе изцяло от ЕС, а който иска може да и прави компания.

Между другото, преди 55тия ми пост в този форум.
Днес пак имахме голяма национална стачка в Гърция. Пак негодници се опитаха да я провалят с епизоди, но този път стачните организации успяха да ги елиминират. Народът скандираше "Вън крадците"
С право ли стачкуват гърците?
90млд. сив сектор и 30млд. несъбрани данъци годишно, по най тънките оценки.
Вие ще се съгласите ли да ви се увеличат данъците и намалят заплата вместо да се подгонят неплащащите?
Попандрев заяви, че е съгласен със стачниците!

Нещата в Европа са осрани тотално. Въпроса отдавна не е Гърция. Въпроса е - ще бъде ли Франция ( на нея и на никакви немци се дължи ЕС) на ниво или Асен1975 ще се окаже пак прав?

п.п.
пропуснах нещо. има и трета опция. възможно е да съм подценил немците и те да изхвърлят дебелата меркел на политическото бунище. да покажат, че са европейци.
но се съмнявам. особено в последното...
« Последна редакция: 20 Май, 2010, 20:52:14 от goro »

koganev

  • Гост
Не знам къде да задам въпроса, но днес Сенатът на САЩ е приел "мерките на Обама" - това казаха и нямам представа какво означава.
Моля някой да разясни.

Сори, че тука я пускам, но не намерих по-подходящо място.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Това прочетох преди час в яхууууу за големия ремонт, но има още много  "ще".
US Senate passes historic Wall Street overhaul
AFP


US Senate passes historic Wall Street overhaul AFP/File – In a major victory for President Barack Obama, the US Senate has passed the most sweeping overhaul of …

    * AP Top Stories Play Video Barack Obama Video:AP Top Stories AP
    * Seattle immigration protesters promise another one soon Play Video Barack Obama Video:Seattle immigration protesters promise another one soon KING5 Seattle
    * Key Resignation at the White House Play Video Barack Obama Video:Key Resignation at the White House ABC News

by Olivier Knox Olivier Knox – 2 hrs 24 mins ago

WASHINGTON (AFP) – In a major victory for President Barack Obama, the US Senate has passed the most sweeping overhaul of financial industry rules since the Great Depression of the 1930s.

By a 59-39 margin, lawmakers approved Thursday an ambitious effort to curb Wall Street excesses blamed for fueling the 2008 global economic meltdown, amid smoldering voter anger months before November mid-term elections.

"To Wall Street, it says: No longer can you recklessly gamble away other people's money," Democratic Senate Majority Leader Harry Reid. "It says to those who game the system: The game is over."

Senate Banking Committee chair Chris Dodd, a key author of the legislation, said it was "a major step toward creating a sound economic foundation for the American people we represent. This is their victory."

The legislation, Obama's top domestic goal, must still be merged with the House of Representatives' rival version into a compromise measure before the final package can go to the president to sign into law.

House Financial Services Committee chair Barney Frank, a Democrat, told CNBC television that he foresaw smooth sailing and that "the president, I am certain now, will have signed this bill well before the Fourth of July."

The measure aims to rein in big firms' use of high-risk practices blamed for the collapse of 2008, end taxpayer-funded bailout of financial titans previously deemed "too big to fail," and create an unprecedented consumer protection agency to shield Americans from industry abuses.

It also seeks to curb big banks' lucrative, largely unregulated business in complex securities called derivatives, essentially bets on the future cost of an asset, which many businesses use to control risk from volatile prices.

It includes several measures aimed at increasing the transparency at the US Federal Reserve and the central bank's accountability, as well as a measure aimed at blocking International Monetary Fund aid packages like the one for Greece without a guarantee that the money will be repaid.

A few hours before the vote, Obama pledged that the law would not smother the market.

"The reform I sign will not stifle the power of the free market -- it will simply bring predictable, responsible, sensible rules into the marketplace," he said in the Rose Garden of the White House.

"Our goal is not to punish the banks, but to protect the larger economy and the American people from the kind of upheavals that we've seen in the past few years," said the president.

Obama also took aim at the financial industry, accusing it of deploying "hordes of lobbyists and millions of dollars in ads" to kill the bill and trying to "water it down."

"Today, I think it's fair to say that these efforts have failed," he said.

Four Republicans joined all but two Democrats to approve the measure, drawing praise from Reid at the end of a month-long, sometimes bitter debate expected to stretch into the House-Senate "conference" to build a compromise.

US Treasury Secretary Tim Geithner said in a statement that he looked forward to working with lawmakers "to produce a sensible, prudent reform bill that strengthens the American financial system and preserves our ability to innovate and compete in a global economy."

The two chambers were to pick negotiating delegates on Monday.

Some of the remaining disputes include curbs on derivative trading and restrictions on investment activities by deposit-holding banks.

Senate Agriculture Committee chair Blanche Lincoln, a Democrat, authored a measure in the bill aimed at ending the largely unregulated derivatives business, a step forcefully opposed by big banks and their lobbyists trying to shape the legislation.

Dodd introduced and then pulled back from but did not withdraw a measure gutting Lincoln's proposal.

Democratic Senators Jeff Merkley and Carl Levin, authors of a measure to enact the so-called "Volcker rule" curbing deposit-holding banks' investment activities, expressed faint hopes the final bill would include it.

The measure, named for former US Federal Reserve chairman Paul Volcker, would stop banks from holding customers' deposits at the same time as making investments for their own gain -- so-called proprietary trading.

Curbs on "prop trading" went into effect after the Great Depression. In 1933, the Glass-Steagall Act prohibited commercial banks from underwriting corporate securities, or acting as brokerages, but it was undone in 1999.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Вчера пуснах ето това, но форумните анализатори-икономисти не го забелязаха.
Цитат
Ей, докато ям и и мисля, ако може някой да обясни
Дебелата Меркел самосиндикално забранила шортването? на немски облигаци...
Американците забраняват отпускането на заеми от МВФ на страни с над 100% заеми...
Войната май се затяга.
Асене къде си и какво става?
Преди 4 месеца Попандреев предложи същата мярка. Незнам дали това е правилно или не от икономическа гледна точка, дали е възможно въобще, но ми прави впечатление, че стройната меркел поумнява с 4 месеца закъснение!

Поумнява ли казах?
Нищо подобно! Не липса на управленски капацитет, ами направо безумие. Малоумната дружинна ръководителка днес пак се изцепи, че щяла да изхвърля държави от еврото... Изглежда е объркала Европа с пионерска организация. Вероятно си представя и, че европееца е податлив на манипулация и захлюпен поне колкото немеца.

Незнам, дали Шаркози е заплашил Меркел, че ще излезе от еврото. Време е обаче Франция да си влезе във ролята и да предложи на Меркел да излезе от него. И не само - да излезе изцяло от ЕС, а който иска може да и прави компания.

Не, че е останало незабелязано, но какво да се коментира.
Има трейдъри, които казват: В никакъв случай да не се забранява шортване, това е важен механизъм за регулиране на пазара.
Има и обратни мнения, които си носят тяхната аргументация.
Нали знаеш, че Меркел е физичка и тя просто е прочела нещо, което са и дали и в най-добрия случай е разбрала само в най-общ план за какво иде реч.
Транскрибирай го в местни условия и си представи, че на БФБ не въведат шортване с аргумент, че ББ не е съгласен.

Днес и американците са сътворили новина за въвеждане на регулации на Уол Стрийт. Ще чакам и аз някой да го смели и да ни обясни по-популярно за решенията.

Изненадам съм, че първо Меркел, после американците. Нещо май не се спазва старшинството :o
Понамирисва ми на солови акции, които случайно съвпадат по време.

Още по-лошо ако се играе  пореден епизод на сериала : пре ..... другарчето.  Знам ли !

goro

  • Гост
Цитат
Начев
Нали знаеш, че Меркел е физичка и тя просто е прочела нещо, което са и дали и в най-добрия случай е разбрала само в най-общ план за какво иде реч.

Че аз затова говоря за управленска недостатъчност! Макар, че според мен би трябвало да разбира поне колкото мен и да разполага със съответните специалисти.
Но не само в това е проблема. 4 месеца виеше Попандрев за същия проблем. Внимание йок!
И изведнъж стройната меркел, без да се консултира с никого в ЕС освен със Обама действа самосиндикално. Типично по немски! С ботушите!
ЕС, или по голямата му част, с изключение на попандреев, беше неприятно изненадан. И е определено недоволен от дървената фрау. И е недоволен не само за това. Вместо среща на върха на ЕС дървената фрау тръгна да организира среща на върха на Г20. За да решават проблемите на Европа!
Както казах, вола като риел го хвърлял на гърба си!

попандреев тези дни посрещна либийци и китайци. Гледах китаеца преди малко, шеф на cosco  и доста се смях. но мисля, че си дава сметка с кого си има работа.
междувременно съобщиха, че са свили бюджетния дефицит за първото тримесечие на година с 41,5%. магьосници са тези момчета.
цените на апартаментите в сравнение със същия период на миналата година са спаднали с 2,6% - по данни на банките, за апартаменти купени със кредит.
банките обявиха програми за разсрочване на плащанията от страна на клиенти работещи в обществения сектор



п.п.
Канех се да намаля интензивността на постовете си след 55, но ми останаха малко неща за казване – не че е толкова важно, ама...
Едно от тях е:
Чудя се, ще се научат ли да казват Европа немците или ще продължават да мучат оупа! :)
« Последна редакция: 21 Май, 2010, 18:46:05 от goro »

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Пиши си бе жорка, няма лошо, 5555 поста да направиш - така темата си е най-отгоре.

Няма лошо, да си изплачеш мъката, то и риториката са я измислили древните гърци. Кат гледам тука, само още 2 - 3 се връзват да полемизират с тебе. Утрепа рибата и протовниците на гръците.

Congratulation!!!!

p.s. Да видим кво ще направи Обама, да не земеш след месец - два и него да го очерниш (мали кво казах, ма той май не е съвсем бял, според критериите ти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Че аз затова говоря за управленска недостатъчност! Макар, че според мен би трябвало да разбира поне колкото мен и да разполага със съответните специалисти.
Така е, Горо! Споделих за историята на Ерхард. Което иде да подскаже, че понякога историята си прави и шегички. Успяват "управленци", които по всички правила би трябвало да се провалят.  И обратното. Върви го разбери.

Цитат
Но не само в това е проблема. 4 месеца виеше Попандрев за същия проблем. Внимание йок!
И изведнъж стройната меркел, без да се консултира с никого в ЕС освен със Обама действа самосиндикално. Типично по немски! С ботушите!
ЕС, или по голямата му част, с изключение на попандреев, беше неприятно изненадан. И е определено недоволен от дървената фрау. И е недоволен не само за това. Вместо среща на върха на ЕС дървената фрау тръгна да организира среща на върха на Г20. За да решават проблемите на Европа!
Както казах, вола като риел го хвърлял на гърба си!
Попандреев е вил защото е усетил, че лешоядите са почнали да го накацват него (Гърция), съдбата на Европа и еврото дали са му били първа грижа?!
Както и да е, ако става дума за абсолютно самосиндикални действия, и аз не харесвам. Откъде да знам, обаче, какво става в европейските структури, в Г20. Могат ли въобще да си говорят тези хора или се събират само за да си покажат зъбите на фотографите, а после всеки остава сам със себе си и проблемите. Ако са я докарали до там, че всеки гледа да докопа не само тришичката в копанята, ами и да отгризе и част от "зурлата" на другарчето, ако нещата отиват  на лошо.

Цитат
попандреев тези дни посрещна либийци и китайци. Гледах китаеца преди малко, шеф на cosco  и доста се смях. но мисля, че си дава сметка с кого си има работа.
Китайците са навсякъде. От поне 30 години, вероятно от татко Дън работят с далечен прицел, не знам колко далечен - може 50 години, може 80 или 100.

Цитат
междувременно съобщиха, че са свили бюджетния дефицит за първото тримесечие на година с 41,5%. магьосници са тези момчета.
цените на апартаментите в сравнение със същия период на миналата година са спаднали с 2,6% - по данни на банките, за апартаменти купени със кредит.
банките обявиха програми за разсрочване на плащанията от страна на клиенти работещи в обществения сектор[/size]
Най-накрая добра новина! Първата след като писаха, че нарочно упътили в обратна посока американците, които бяха тръгнали за Белград >:(

Цитат
п.п.
Канех се да намаля интензивността на постовете си след 55, но ми останаха малко неща за казване – не че е толкова важно, ама...
Едно от тях е:
Чудя се, ще се научат ли да казват Европа немците или ще продължават да мучат оупа! :)
Ако продължаваш да се  е .... с германците, възобновявам писането  :)
Не им е крив езикът. Когато ми се наложи да го уча, отначало бях ужасен, но после разбрах, че греша. Само граматиката е консервативна и остаряла. Иначе, слушането на културен германец, който владее добре материята, по която се произнася, е духовно пиршество.
Наистина съжалявам, че започнах да забравям.

goro

  • Гост
Пиши си бе жорка, няма лошо, 5555 поста да направиш - така темата си е най-отгоре.
Няма лошо, да си изплачеш мъката, то и риториката са я измислили древните гърци. Кат гледам тука, само още 2 - 3 се връзват да полемизират с тебе. Утрепа рибата и протовниците на гръците.
Congratulation!!!!
p.s. Да видим кво ще направи Обама, да не земеш след месец - два и него да го очерниш (мали кво казах, ма той май не е съвсем бял, според критериите ти)


А ти не ме чети servel - че! И без това полза няма!


Цитат
начев
Тук да ме простят нашите прекрасни колежки, но се каня да кажа и една простотийка. Пак пример. Германците и "оная работа" я вършат по план, в известен смисъл за сметка на спонтанноста. Определя се един ден от седмицата и се знае, че той е предназначен за тази цел.  Когато навлезеш малко по-дълбоко (ако бъдеш допуснат) в техните специфични отношения, оставаш със странното усещане, че понякога на традиционни двойки може и да не им е до това, но е важно общността да функционира и да дава резултат и поради това: Проблеми в работата заради гадния шеф (за него) или изненадващо главоболие (за нея) не се приемат  :o радушно за аргумент.  Знаят, че пропускането може да доведе до натрупване на излишно напрежение, оттам да се измести вниманието от други важни въпроси или (не дай си Боже) да предизвика други проблеми. 


Glykeria - Mexri na Vroume Ourano


Начев, ето ти малко нескопосан превод на горното за да направиш разликата...

Преди да станем ангели и ни се появят крила
да останем с издраскани рамене и гърбове
да свидетелстват, че бяхме в небесата
докато се любехме...


дамите да изберат! :)

п.п.
текста е много поетичен, а моя превод - варварски
« Последна редакция: 21 Май, 2010, 20:00:10 от goro »

neo

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 88
  • Карма: +5/-2
  • Респект: 0
    • Профил
Гръцката криза - истинското лице на неолиберализма http://mavrakisbg.blogspot.com/2010/05/blog-post.html

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил

[/quote]

А ти не ме чети servel - че! И без това полза няма!


Цитат

Що бе, жорка, ти ме кефиш, имаш + от мене, а писах, че харесвам узо-пломари /жалко че нямам в хладилника/, а като дете колко пъти съм препрочитал древногръцките легенди и митове.  *drink7*