Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1214445 пъти)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
...
Само ми е интересна интригата с шефа на мвф в ню-йорк. Може и да има общо със спасителния план ако Асен е прав и американците играят контра на споразумението.

поздрави

пп чудя се ако дълговете на гърция ги нямаше (съответно лихвените плащания) щеше ли гърция сега да има бюджетен дефицит. някой да има данните под ръка? Жоро?

И аз се чудя със Строс-Кан!
Във всеки случай, не е трудно да скроиш шапка на един коцкар, ако знаеш, че е коцкар!
(Да не обиждаме жената, това е само едно допускане)
Като се има предвид обаче, че стана точно преди срещата му с Меркел по повод гръцкия дълг и малко преди да обяви кандидатурата си за президент...
Пита се - кой има интерес?

По втория ти въпрос nearvana!
Ами... само лихвените плащания би трябвало да са около 6-10% от бюджета (някъде го имах, но ме мързи да го търся)...

Така или иначе обаче - щеше да се стигне до тук - споменах, че считам проблема за системен.

Поздрави!  *drinks*

п.п.
И за да не остане без сол манджата ми:
Системата е някъкъв суругат на господстващия неолайняризъм, в който (за Европа) немците свирят първа цигулка! Останалите - следват или направо слушкат! И понеже всички вкупом се ус...ха, немците го избиха на расизъм!
 *scare*

nearvana

  • Гост
пресоляваш малко ама айде ...  *bat* *drinks*

за системния проблем още чакам да ме светнеш щото не ми е очевиден

поздрави
 *drink5*

kamen_b

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 84
  • Карма: +21/-4
  • Респект: +81
    • Профил

излупуването на гръцките бондове от ецб си е чиста проба QE по европейски. даже Обама по едно време се оплакваше че европейците много се стискали и не наливали ликвидност. та по тая линия едва ли ще има дрязги

   „QE по европейски” ми звучи като „високи технологии по български”  :).
    Едно е да изкупуваш собствения си дълг, за да влееш краткосрочна ликвидност в банките-държатели на този дълг.
    А малко по-различно – да печаташ пари за изкупуване на новоемитиран дълг от проблемен платец. Последното си е завоалиран подарък – възможните причини не са една-две.
     А пък „вкарване на ликвидност”, водеща до промяна на изхода на равноправни сделки на свободния пазар, едва ли ще се хареса на тези, които ще пропуснат изработени и предвкусвани печалби.
     Както и да е – май сега е най-добре да се наспим. Хайде по едно последно за лека нощ на всички будни форумци     *drink2*

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Глей ги са пък и тия от Инвестора почти навреме се включват в надвикването.

http://www.investor.bg/news/article/116946/91.html

Малко известни факти около добре познатия гръцки дълг
Преструктуриране на гръцкия дълг с 50% ще понижи отношението за капиталова адекватност на всички основни френски банки с повече от 0,75%, коментират анализатори
Статия
Широко прието е мнението, че преструктурирането на гръцкия дълг ще бъде катастрофално за европейските банки. Това може и да е вярно, но не и по начина, по който мнозина очакват, пише Wall Street Journal.
Добрата новина е, че банките в еврозоната са използвали времето, извоювано от прилагането на спасителните мерки за закъсалите страни от периферията на еврозоната, за да увеличат капиталовите си резерви с цели 220 млрд. евро, или с 12% до март тази година от 1,8 трлн. евро в края на 2009 г. Данните са на Европейската централна банка (ЕЦБ).
В същото време те донякъде са намалили и експозицията си към въпросните страни.
През миналата година общата трансгранична експозиция на банките от еврозоната към икономиките на Гърция, Ирландия, Португалия, Испания и Италия е намаляла с около 20%, разкриват данни на Банката за международни разплащания (Bank for International Settlements, BIS). При отчитането на данните е взет предвид ефектът от изменението на валутните курсове.
Лошата новина е, че експозицията към периферията на еврозоната все още е 1,7 трлн. долара, като само френските и германските банки държат 240 млрд. долара гръцки и ирландски дълг.
При всичките недостатъци на миналогодишните стрес тестове, те все пак хвърлиха светлина върху това кои банки са изложени на най-голям риск при евентуално преструктуриране.
Deutsche Bank AG и Crédit Agricole SA вписват експозицията си при пазарни цени, докато Commerzbank AG, Dexia SA и BNP Paribas SA са вписали държаните от тях ДЦК с номиналната им стойност. Последният подход дава доста по-ясна престава за състоянието на банката в случай на преструктуриране на държавен дълг. Разбира се, ще са интересни и резултатите от предстоящите следващия месец нови стрес тестове.
За съжаление, подобни директни начини за измерване на експозицията към държавен дълг не са от голяма полза за инвеститорите. Данните на BIS например не включват експозицията към инвестиционни инструменти като деривативи, гаранции и кредитни ангажименти, които ако се вземат под внимание, прибавят около 50% към цялостната експозиция.
Друг проблем е, че колкото и неизбежно да изглежда преструктурирането на гръцкия дълг, няма начин да знаем, как ще изглежда то, когато се случи или поне как банките ще трябва да го впишат, отбелязва Мат Кларк от Bruyette & Woods.
Обикновено удължаване на матуритета, което е най-вероятната стъпка, би оставило опцията банките да се придържат към доста неправдоподобното предположение, че ще успеят да съберат 100% от взиманията си и така да не понесат никакъв удар върху регулационния си капитал.
Според анализатори на Bernstein Capital преструктуриране на гръцкия дълг с 50% ще понижи отношението за капиталова адекватност, tier 1, на всички основни френски банки с повече от 0,75%. Френските банки имат най-силна експозиция към гръцкия дълг.
Както при колапса на Lehman Brothers Inc., реалният риск не е в директната експозиция към определен държавен дълг или към частния сектор на дадена страна, а в опасността от разпространение на кризата към други страни и към други класове активи.
„Доста по-важно е какво се случва на дълговите пазари“, казва Кларк. Според анализаторите на Bernstein около 105 млрд. евро гръцки дълг се намира извън банковата система и застрахователния сектор. Анализаторите посочват, че няма данни за това колко подготвени са тези облигационери за евентуално преструктуриране.

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Гърция се поддаде на натиска и започва мащабна приватизация  http://30dumi.pozicii.net/2011/05/gartsiya-se-poddade-na-natiska-i-zapotchva-mashtabna-privatizatsiya/

Айде, бастисаха и Гърция. Коя страна е следващата - САЩ може би?

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Notis Sfakianakis - Provata + Bg Subs
Видео споделяне / VBOX7


Много интересна песен.

koganev

  • Гост
Гърция се поддаде на натиска и започва мащабна приватизация  http://30dumi.pozicii.net/2011/05/gartsiya-se-poddade-na-natiska-i-zapotchva-mashtabna-privatizatsiya/

Айде, бастисаха и Гърция. Коя страна е следващата - САЩ може би?



Бастисаха? Ага ядаа кифтеата...

Ако приватизацията е нещо лошо за икономиката, то национализацията добро ли е?

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Гърция се поддаде на натиска и започва мащабна приватизация  http://30dumi.pozicii.net/2011/05/gartsiya-se-poddade-na-natiska-i-zapotchva-mashtabna-privatizatsiya/

Айде, бастисаха и Гърция. Коя страна е следващата - САЩ може би?



Бастисаха? Ага ядаа кифтеата...

Ако приватизацията е нещо лошо за икономиката, то национализацията добро ли е?


Въпросът е, че едни хора (наречени политици) ядат баницата, после риват, че парите свършиха и трябва да приватизират, щото няма как да лапат повече. Пример - България.

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
     Асене, благодаря ти, прекрасно си обяснил тези синтетични сделки (деривати).  *clap* Аз горе-долу същото бях възприел и от предишните ти постове, но не бях съвсем сигурен.
     Но ако преформулирам  третия ми въпрос съобразно твоя пример, той ще изглежда така :
     Добре, сбъркал съм, ти си постъпил по-умно и сега аз (нирвана и др.) трябва да минимизираме загубите си. Защо аз, нирвана и другите да ти плащаме на теб общо 2 или 3 милиарда заради грешката си за имотите  (респ. банките от  Фр-я, Г-я и др. да  платят 2-3 трилиона на американски банки заради суаповите сделки) щом можем да се обединим и да изкупим апартаментите на Жоро (всеки по 100 000) за общо 330 млн.  (т.е. европ.банки и държави да платят 330 млрд. за да покриване на гръцкия дълг – т.е. гръцкият дълг просто ще се трансформира в „чувалите на Жоро”, но с други имена : DB, SG, Франция, Германия, ЕЦБ) ?
      Така ние ще имаме имоти, закупени  за 330 млн., с потенциал да ги продадем дори на половин цена (т.е.Саркози, Меркел и др. ще имат гръцки дълг с потенциална възможност да си съберат част от него) – т.е. загубата ще е примерно 170 млн., а не 1-2 милиарда   (респ. загубата за балъците със суаповите сделки ще е 170 млрд., а не 1-2 трилиона).
      Ето това не мога да разбера – къде е пречката да се минимизират загубите по описания по-горе начин : чрез поемане на пряк гръцки дълг от застрашените държави и банки с цел избягване на фалит на Гърция, следователно – и избягване на огромни плащания по суаповите сделки?
   Имах и още два въпроса – ако имаш виждане и по тях, моля да го споделиш.
  Още веднъж благодаря и успешна седмица.  *drinks*

в случая нама значение кой е собственик на дълга,а с колко гърция ще дифолтне по този дълг!
та дори да изкупят всичкия дълг на гърция,гърция ПАК няма да има от къде да им плати......
  единствения начин е да подкупват гърция-да й дават пари,че да не дифолтва.... само че банките диркетно не могат да го направят,защото нямат такива суми,отделно дори да имат,как ще обяснят в отчетите си изпаряването на такива суми?
   "ами даваме тука стотици милярди да гърция ирландия и португалия,че иначе трябва да даваме трилиона на голмън, морган стенли и сибсидиерни хеджфондове" .... нали тва ако се разбере от французина,дето кат му вдигнеш месечната вноска за ток с 1 евро и 1 месец протестира по улиците,каму ако разбере,че банките,в които държи парите си са сбирщина аборигени и ограбени от щатските им колеги??????в този случай,евробанкерите ще бъдат съдени и ще останат на улицата..... отделно веднага саркози и партията му няма да могат да се доберат до властта с десетилетия напред,защото така икономическа аборигенщина винаги има и политическите си последици......
   та това,за което ти говоря,ако го знаят французите,е заплаха както за френските богаташи,мажоритарни и миноритарни собственици на тези банки,така и за политическата вихрушка....... съответно имаш едно единственао решение за излизане от ситуацията  и точно то става,като е поднесено на германофренското ПРОСТОЛЮДИЕ (народ) по много фин начин:
    френските политици от СОЛИДАРНОСТ към гърция,помагат на гръцките си БРАТЯ и ще продължават да помагат на всички останали закъсали ЕС членки.....
    и те ти ги как се приемат пакети с помощи..... и как гърция като кихне и веднага се правят съботни извънредни срещи на финминовете на ЕС.......гърция в четвърък се обажда на саркози и иска още пари ,саркози моли това да остане в тайна,голдмън веднага играят уисълблоуър в медиите и те ти английски вестник веднага в петък излиза с новината,че гърция ще се маха от евросъюза и от еврото ,а саркози ,меркел и попандрео ОТРИЧАТ да има нещо токова,но на другия ден се сабират на извънредна среща в СЪБОТА ВЕЧЕР??????????
    ако знаеш как да четеш пресата и да следиш политически изказвания ,много лесно се реди пъзелла и кой за кво се бори........а тва с арестуването на шефа на МВФ бе последната "случайност" .... че дори не го пуснаха под гаранцаия *neg*
     та тва ти е отговора към третия въпрос......
към другите два- тва с "отлагането " е малоумие,създадено от "номенклатурните " икономисти...кво е номенклатурен икономист- тва са тияв недъгави икономисти,дето за нищо друго не стават и не могат една стинка да изкарат,следователно стават държавни служители.... и като имаш държавна намеса (политически абсурд в икономическите отношение) ,тия идиоти като се сблъскат с някъв проблем и мислят,че го решават,докато не им се каже,че нищо не решават:
    та,евро банките са им казали,че имат да речем- сделки по бондове с падеж 2013,2015,2023 ,но най много са с 2013 и евробанки ще изпофалират,ако гърция дифолтне по този дълг,така че трябва да спасяват гърция до тогава..... и от там такива идиотчета си викат- ами няма да спасяваме гърция,а ще забавиме дълга с няколко години и няма да фалират евробанките..... ама са кукувици и могат да кукукат,но не знаят как са структурирани тези сделки- при забавяне на дифолта,той пак  ще стане,демек смениш ли датата на падеж,сменяш и датата на падеж на дериватива.....   а по мемеждувремменно марджин колче от клиъринг хауса към евробанките *scare*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Гърция се поддаде на натиска и започва мащабна приватизация  http://30dumi.pozicii.net/2011/05/gartsiya-se-poddade-na-natiska-i-zapotchva-mashtabna-privatizatsiya/

Айде, бастисаха и Гърция. Коя страна е следващата - САЩ може би?


Бастисаха? Ага ядаа кифтеата...

Ако приватизацията е нещо лошо за икономиката, то национализацията добро ли е?


Въпросът е, че едни хора (наречени политици) ядат баницата, после риват, че парите свършиха и трябва да приватизират, щото няма как да лапат повече. Пример - България.


Няма място за притеснения!
Ефиалт - предателя може да е грък по кръв и възпитание, но гърците като цяло, без бой, 2500 години не са се давали! (без значение какво пише в школските ни бг учебници)
Купона ще е голям, особено ако Асен е прав, че немци и френци са дълбоко накиснати в л...

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
пресоляваш малко ама айде ...  *bat* *drinks*
за системния проблем още чакам да ме светнеш щото не ми е очевиден
поздрави
 *drink5*

nearvana,
Системния проблем е сериозна тема - предполагам, не очакваш да я развия сериозно в една заекваща додорница, пардон - дърдорница...
Но пък може да си пододорим, с риск да направим някои съвсем неверни обобщения...
И понеже, моята пристрастност към гърците е известна, за момент ще ги оставя настрана и ще се съсредоточа само върху германците и тяхната "безупречна" *rofl* система.
Преди да продължат с доказателствата *aggresive* на тезата си обаче, искам да ти задам два въпроса - първият сега, а вторият след като отговориш на първия.
Аз не познавам много Германия, нито немския характер, въпреки че съм бил там няколко пъти и имам добри познати немци. Повече от скромни са и познанията ми по немска история, литература и философия.
Та на въпроса:
Чувал съм, че германците от северните провинции са по-организирани и по трудолюбиви от тези от южните. Вярно ли е това, или е вярно обратното, или нито едното?

 *drinks*
« Последна редакция: 18 Май, 2011, 01:41:07 от goro »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Докато чакам nearvana да отговори на моя елементарен въпрос, малко по политическото злободневие.
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=9207&sectionid=16&id=0000102
Г-жа канцлерката Меркел (цитирана от СЕГА)
Цитат
..."Хората в държави като Гърция, Испания и Португалия не трябва да се пенсионират по-рано, отколкото в Германия. Всички трябва да полагаме еднакви усилия, това е важно"
...
"Не може да имаме обща парична единица, едни да използват големи отпуски, а други - малки. Това не може да продължава"
...

Като допълнение, чух че снощи по канал 1 на немската телевизия трябвало да бъде показан един филм в който гърците работят по 175 дни годишно и взимат по 80.000е годишна заплата.

Тъй като на подобна олигофрения и безочие, пренебрегваща всякакви факти, не знам как може да се отговори ще се опитам да си представя какво би казал един филмов герой - циганина Там-Тако от един гръцки филм, чието име не си спомням.
Циганина Там-Тако:
Цитат
А...
Не мой така, како! Ти надмина и Гьобелс! Верно, че сте от едно и също котило и по цвят мое да не мъ аресвати и да ти съ струвам малко тъмен и конекрадец, ма не ми раниш ти цаветата!
Сека сутрин дигам Айшето преди пет, да ги подбере и да минат по казаните преди да са минали боклуджийските коли. Следобеда пак!
А между сутринта и следобеда, цял ден праим разделно сортиране на отпадъците и рециклиране! Зелени сме, ша знайш! Не мургави! И са борим за лекологията! Понекога, тука и пак за лекологията караме и нощна смяна! Прибираме и по некой капак на шахта, някой друг метър кабел или пък ръждесалите водни помпи от нивята... Ама редко, верно! Туй гърците - съгласен съм с тебе че са разпуснато и беззаконно племе - много беззаконно бият, като караме нощна смяна! Ама и да ни махниш нощната смена, пак читиринайси часа работни остават!
И нема събота, няма неделя, нема Гергъовден... И отпуска нема! Ти да си видяла боклучийските камиони да излизат в отпуска! Само кога шофьорите им съ скарат я с Мерцедес, я с Ман, че много пари им искат зъ болцета, и съ насъбират едни камари с боклуци, само тогава с Айшето виждаме бел ден... И не че излизаме в отпуска, ама не бързаме толкоз. Работата си е пак работа!...
Затуй ти казвам, не мой така, како! Не мой така да лъжеш немските ни братя, че са глупави и ша са фанът! И току виж станала патакламата. Ти помниш ли, предния път, Адолф като ги изменти, колко чавета преработиха фабрично с газ? И колко години, ги носе.а на съвестта си...
Пък, ако си мислиш, че византийците ша са фанът, прайш грешка! Накрая пак ний и немските братя, ша го отнесем!
А, братя сме, како, все ,ора! Еднакво работни и честни! Верно, вий сте малко по-глупави и по лесно въ ментът, ма което сий верно - верно е: С тая слабост към лъскавото - все сме от страната на бития!
Не мой така повече, како!


nearvana

  • Гост
Та на въпроса:
Чувал съм, че германците от северните провинции са по-организирани и по трудолюбиви от тези от южните. Вярно ли е това, или е вярно обратното, или нито едното?

 *drinks*

нито едното. и в германия не битува подобно мнение че северните или южните са по-....

Жоро, интересуваше ме системния проблем за който споменаваш. Моля те не го обръщай на викторина в която питащия се
опитва да сглоби или обоснове тезата си с отговорите на някой друг чрез въпроси които на пръв поглед уж нямат нищо общо.  Смятам че ако една теория е вярна то поне основната й идея може да бъде представена кратко, ясно и разбираемо. И да не си на това мнение все пак темата не е рокет сайънс.

Не се опитвам да играя игрички с подвеждащи въпроси. Ясно ми е че си адски предубеден, което си е твое право,  и знам много добре  че предубедения ум скалъпва парченцата от действителността така че да пасват на вътрешното му убеждение.  Буквално не чува и не вижда другата страна на монетата защото мозъка му филтрира услужливо потока от информация. Прави го с цел самозащита защото фактите противоречащи на вътрешното убеждение могат да разклатят духовния му свят и човека да изпадне в когнитивен дисонанс което си е вид  болка.  Забележи, че не твърдя че това според мен се отнася за теб - поне не преди да си ми обяснил системния проблем. Може пък и аз да съм предубеден!   Но наистина наблегни ако обичаш на системното и остави фекалните сравнения за друг път.     

поздрави
 *drinks*
 
« Последна редакция: 19 Май, 2011, 22:02:41 от nearvana »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Приятелю nearvana,
Преди едно от пътуванията ми в Германия, баща ми, лека му пръст, ми поръча да му купя дрелка. Германска! Защо му беше, при условие че у дома има две отлично работещи бормашини, а и на неговите години мисля, че знам! Когато се ядосваше на някоя калпава работа, разпуснатост, или пък за някой золум, дело на някои наши двукраки събратя, било прочетен във вестниците или разказан от познат, казваше: "Мама им стара! Не можа Хитлер да поживее още няколко години!"
Но баща ми познаваше немците единствено от детските си спомени - разквартируваните войници в неговото село - и от работата си, беше техник, с немската техника!

Казвам всичко това, само за да поясня, че ако съм имал някакви предубеждения, те са били в полза на германците! Такова, беше възпитанието ми и не ме е срам, че съм ги имал, нито че съм се напикавал като бебе.
Но вече попреминах, "на попрището жизнено средата" на години съм, в които човек преразглежда повечето от предубежденията си, оценките си ги правя сам на база собствения си опит, за фекалиите знам, че излизат през задния отвор на устата.
Знам също, че може отново да започна да се  напикавам! И пак не ме е срам!
И понеже съм безсрамен - Филтри не слагам! Гледам фактите такива, каквито са! И признавам, в сравнение с Асен или пък с Коганев, на мен ламБата понякога ми светва със закъснение!

Относно начина на излагане на основната идея в една теория или методологията на доказване на също бихме могли да поспорим! Във всеки случай, Платоновите диалози са от най-добрите примери, че това може да стане с въпроси и отговори.
В този смисъл, са и моите въпроси - те са точно по темата и нямат за цел да те подведат!

Та на въпроса:
Чувал съм, че германците от северните провинции са по-организирани и по трудолюбиви от тези от южните. Вярно ли е това, или е вярно обратното, или нито едното?

 *drinks*


нито едното. и в германия не битува подобно мнение че северните или южните са по-....

Жоро, интересуваше ме системния проблем за който споменаваш. Моля те не го обръщай на викторина в която питащия се опитва да сглоби или обоснове тезата си с отговорите на някой друг чрез въпроси които на пръв поглед уж нямат нищо общо.  Смятам че ако една теория е вярна то поне основната й идея може да бъде представена кратко, ясно и разбираемо. И да не си на това мнение все пак темата не е рокет сайънс.

Не се опитвам да играя игрички с подвеждащи въпроси. Ясно ми е че си адски предубеден,
...
Може пък и аз да съм предубеден!   Но наистина наблегни ако обичаш на системното и остави фекалните сравнения за друг път.     
поздрави
 *drinks*



Та...
Относно въпроса.
Казваш, че всички германци, от севера и юга са принципно еднакво организирани и трудолюбиви!
Тогава, тъй като живеят в една и съща система, изградена от един и същи човешки материал, защо се налага южните провинции да субсидират северните?
Аз казвам, че е поради грешки в системата!
Дали те се дължат на географски или исторически наслоения няма значение!

Та втория ми въпрос е: Ако една система (един механизъм) дава различни резултати при едни и същи входни данни и условия - има ли грешка в системата?
 *drinks*


п.п.
Има разбира се и по-лесни обяснения, като "Яли пили и се веселили" или "Гърците са мързеливи!", присъщи на училите, но останали неграмотни ганювци, дойчовци, карагьозовци*!

------
*Карагьозис (Καραγκιόζης) - гръцки фолклорен герой http://el.wikipedia.org/wiki/Καραγκιόζης

nearvana

  • Гост
Та втория ми въпрос е: Ако една система (един механизъм) дава различни резултати при едни и същи входни данни и условия - има ли грешка в системата?
 *drinks*
Не! Строго погледнато ако "система (един механизъм) дава различни резултати при едни и същи входни данни и условия" значи системата не е детерминистична а стохастична.
Грешката в твоя конкретен случай е че смяташ че ситстемата и човешкия материал еднозначно определят благосъстоянието. Това просто не е вярно. Има толкова много други фактори които оказват влияние - географско положение, природа, полезни изкопаеми, съседи, външни фактори и т.н. . Малко по-надолу ще дам примери.  С 2 думи твърдението ти не е вярно щото изпускаш основни фактори.

По-важното е че всъщност в конкретния случай няма кво да философстваме дали система+човешки материал = благосъстояние или равенството е по-скоро приблизително. 

Относно въпроса.
Казваш, че всички германци, от севера и юга са принципно еднакво организирани и трудолюбиви!
Тогава, тъй като живеят в една и съща система, изградена от един и същи човешки материал, защо се налага южните провинции да субсидират северните?
Аз казвам, че е поради грешки в системата!
Дали те се дължат на географски или исторически наслоения няма значение!
Първо, това субсидиране е основно от западните към източните провинции а не от юга към севера. Ясно е поради коя система точно се налага западните провинции да ги субсидират, нали? комунизма не прощава!  Като се огледаш на картата северните провинции са от бившото гдр с изключение на северен рейн-вестфалия, долна саксония и хесен (то хесен май е в средата).
Поради ред причини може един район да се окаже в по-неблагоприятно положение - тогава другите му помагат да си стъпи на краката. Ето ти 2 примера:
1. В средата на века бавария е тотално бедна и изостанала аграрна провинция. Съответно получава субсидии от държавата, инвестира ги в технологии и индустрия и от нетен получател на субсидии се превръща в нетен платец. Така че този трансфер е бил в посока юг в не толкова далечно минало.
2. Голяма част на средствата за бавария идват от тогава най-богата провинция  северен рейн-вестфалия - основно поради тежката металургия и въглищата. Обаче през 70 точно те го закъсват поради кризата в  секторите в които са особено специализирани (лош късмет, недалновидност ... каквото и да е). Затварят големи заводи, безработицата е убийствена. Започват субсидии за развитие на високи технологии и наука и в момента това е една от най-проспериращите провинции и отново нетен платец във федерацията. Благодарения на уикипедията за 2 секунди проверих че всъщност е провинцията с най-голям БВП - 21.7% от този на германия през 2009.

И в двата примера  субсидиите са използвани правилно за да си стъпят на краката.  Сбъркана ли е тази система?

Начи от северните останаха хесен и долна саксония.
Хесен определено е ок - фармацевтика (санофи-авенсис, стада, мерк), опел, фрапорт (най-голямото летище в континентална европа - по памет мисля че бачкаха над 40000човека само там), луфтханза,  франкфурт с банките ... .   
Ок, долна саксония е под средното ниво за германия като икономика. Естествено хамбург, хановер  и бремен дърпат цялата провинция нагоре но иначе няма много силна икономика. Не са и за оплакване де - там са фолксваген (волфсбург), ТУИ, Continental, Залцгитер ... .

С две думи в момента има трансфер от западните към източните провинции като причините са ясни.

Сега като говорим по темата за субсидиите какво направи гърция със субсидиите от ЕС? Знам тезата ти че лошите германци са подкупили гърците и са им продали некачествени машини и са си прибрали парите. Сега, без да споря дали е така или не се замисли защо аджеба например баварците не си накупиха благинки от спонсорите си ами очевидно са си написали домашното и си подредиха двора? Факт е че гърция е получила милиарди субсидии от ЕС и по това време милиардите си бяха много пари.
Не искам да твърдя че гърците са мързеливи и тем подобни глупости. Тва са популистки приказки. Но е ясно че гръцките политици от последните 20г  са изяли баницата и са разказали играта на държавата с помощта на бездействието на голяма част от обикновенните гърци които си ги избираха поддавайки се на обещания за социални привилегии (ранно пенсиониране и тн). По същия начин по изборите бсп обещава високи пенсии и нам'си кво. Явно сития стомах на обикновенния грък е позамъглил критичния му поглед и политиците се оляха. Сега като пристига сметката не е особено достойно  да скочиш и да посочиш към някой навън и да викаш - той ни е виновен, ние сме света вода ненапита.

поздрави
 *drinks*