Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1229416 пъти)

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=9530&sectionid=16&id=0000102

Цитат
Гръцкият парламент одобри "на косъм" програмата за драстични бюджетни съкращения, с които ще се спестят общо 28.4 млрд. евро до 2015 г., и ще получи нов спасителен транш от 12 млрд. евро от ЕС и МВФ.

Новият план за съкращаване на бюджетните разходи и увеличаване на данъците трябваше да бъде подкрепен от най-малко 151 депутати в 300-местния парламент. След явно и поименно гласуване той бе одобрен от 155 депутати от управляващата партия ПАСОК при 138 "против". Срещу плана гласува зам.-председателят на партията Панайотис Курублис, който е бил изключен от партията. За сметка на това един депутат от консервативната опозиционна партия "Нова демокрация" е гласувал за строгия бюджетен план. Телевизия Би Би Си излъчи кадри на радостни гръцки депутати от ПАСОК, които се целуват в пленарната зала след гласуването.

Днес предстои още едно парламентарно гласуване, което се очаква да е още по-напрегнато, защото ще засегне законодателството, чрез което ще се приложат антикризисните мерки.

Германската канцлер Ангела Меркел заяви, че одобрението на плана е "много добра новина".

Гласуването първоначално беше отложено заради сблъсъците между полиция и протестиращи пред парламента. Според Би Би Си на площада с протестиращите са се чули яростни възгласи, след като резултатът от гласуването е бил съобщен. Мнозинството от събралите се смятат, че депутатите, одобрили мерките, са национални предатели. Докато течеше вотът, стотици облечени в черно, маскирани и екипирани с противогази младежи се сражаваха с полицията, която ги засипваше със залпове от сълзотворен газ. Отделни групи щурмуваха финансовото министерство и офис сграда на централния площад "Синтагма".

Гръцките медии обявиха бойкот на гласуването. Държавната и почти всички частни телевизии, а също така държавната осведомителна агенция и информационни сайтове прекратиха предаванията си от 11 до 15 ч. местно време. Гласуването бе насрочено за 14 часа. Вместо новини в ефир каналите излъчваха записани предавания.

МЕРКИТЕ

Гърците ще трябва сериозно да затегнат колана през следващите 4 г. заради новите мерки за излизане на кризата:

- В обществения сектор размерът на заплатите ще бъдат намалени с 800 млн. евро т.г., с още 660 милиона ще бъдат спестени през 2012 г. и още стотици милиони евро до 2015 г. Това ще стане със съкращаването на 150 000 държавни служители, като за едно ново работно място ще бъдат съкращавани или пенсионирани десет други.

- Работната седмица се увеличава от 37.5 часа на 40. Заплащането за извънреден труд се намалява. Съкращават се премиите и бонусите. Броят на срочните договори ще намалее с 50% през т.г. и още 10% през 2012 г. Въвеждат се строго работно време и неплатен отпуск.

- Основните училища и гимназиите се обединяват, разходите за тях, както и за университетите, се съкращават.

- Парите за здравеопазването ще намалеят с 310 млн. евро през т.г. и със стотици милиони до 2015 г.

- Парите за различни социални проекти се намаляват с 833 млн. евро т.г., с 1.2 млрд. евро догодина и с още 1 млрд през 2013 г.

- Размерът на основната пенсия са замразява, намаляват се размерът на еднократните плащания при пенсиониране.

- Държавата ще наложи "данък солидарност" от 1% до 4% на най-високите заплати. За министри, депутати и други категории държавни служители с високи доходи, този данък ще бъде 5%.

- Увеличаване с 300 евро годишно на данъците на свободно наетите като адвокати и шофьори на таксита.

- Намаляване на прага на необлагаемия минимум от 12 хил. на 8000 евро, с изключение на служителите на възраст под 30 години и пенсионерите, и създаване на специален имотен данък за собствениците на имоти на стойност над 200 хил. евро.

- Увеличаване на данъците за луксозни стоки като яхти, басейни и мощни автомобили. Отваря се възможност за легализиране на незаконно построени обекти след изплащането на съответни глоби и се премахва голям възможности за избягване на данъци.

- ДДС за барове и ресторанти се увеличава от 13 на 23 % и се засилва борбата срещу данъчните измами и работата на черно.

- За първи път през последните 30 години ще бъдат намалени военните разходи, които в момента са на най-високо процентно равнище между европейските страни- членки на НАТО - около 4% от БВП, макар че много анализатори смятат, че реалната стойност е по-висока. Общо ще се спестят 1,2 млрд. евро до 2015 г. и ще се анулират поръчки за въоръжение на стойност 830 млн. евро.

- През 2011 г. правителството в Атина иска да инкасира 5 млрд. евро от продажбата на монопола в организацията за спортни залагания ОПАП, Постбанк, компанията за управление на водите със седалище в Солун, и в дружествата за управление на пристанищата в Пирея и Солун.

- Между 2012 г. и 2015 г. ще бъдат получени други 45 млрд. евро чрез приватизация на компанията за управление на водите в Атина, на рафинериите, на предприятията в електрическата сфера, АТЕбанк (специализирана в областта на земеделието), както и на администрацията на пристанищата, летищата, магистралите, правата за експлоатация на мините и на движимо и недвижимо имущество на държавата.


goro, верни ли са тези неща

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Привет на всички ! Чета ви с голямо удоволствие, позволете ми да добавя и аз нещо по темата.
Дългокрация - част 1/7


Браво Морски! Този филм накратко обобщава всичко за което досега се изписа на 55 страници в тази тема.

itso

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 32
  • Карма: +0/-0
  • Респект: +3
    • Профил
Цитат
Срещу плана гласува зам.-председателят на партията Панайотис Курублис, който е бил изключен от партията.

Ей това ми е най-интересното изречение  :). Защо си мисля , че днес няма да е само той против. Все пак е зам. председател и човека явно се бори да стане Председател  :D, а и би трябвало да има някаква групичка около него.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Привет на всички ! Чета ви с голямо удоволствие, позволете ми да добавя и аз нещо по темата.
Дългокрация - част 1/7


Браво Морски! Този филм накратко обобщава всичко за което досега се изписа на 55 страници в тази тема.

И на мен ми беше интересен. Нямах време, но .... изгледах го.
Информацията във филма ми "противоречи" категорично за едно.
Играта с Голдман е започнала  5 години по-рано от свободното ми предположение.
За друго особени различия не видях.


Останала част от публиката е разбирала и схващала истинското състояние на нещата в рамките на едни дълъг период, та чак плътно до  началото на  2010.

Интересен е рефренът за "незаконните" дългове.
Някак си мога да си представя, че в Еквадор, Мексико и Аржентина (на защото ги подценявам, а защого са сами и по-изолирани) по може да стане такова нещо.
За страна от ЕС би било страшен скандал.
Обстоятелството, че сегашният политически елит на Гърция предпочита преобладавящо да "плати", по-скоро не ме изненадва.
Интересно ако все пак се наложи да хванат хеликоптерите.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Интересно ако все пак се наложи да хванат хеликоптерите.

Ето на това залагам аз. Стигне ли се до там, значи ще е време за инвестиции в Гърция, а в БГ ще стане жив цирк.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Очевидно, няма как да стане някакво разумно разискване тук, тъй като от вчера сутринта, пак нямах достъп до този сайт. Не знам, дали може нещо да се  направи. Чакам отговори от администраторите. Може да го дочакам в други ден или в по-други ден.  Сайта, струва ми се, е далеч от всякакви стандарти. Сега например, въобще не съм сигурна, че мога да изпратя сегашното си писание... Сега ще пробвам и ще пиша по същество, ако имам възможност после.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Глобал,
Съобразявам, че за втори път чувам твое оплакване в тази посока.
Аз също не мога да поддържам оживен контакт, но причината в никой случай не е сайтът.
Имало е изолирани случаи на невъзможност да вляза, но само за кратък период. Не е водело до раздразнение, а при теб очевидно това става.

Не е необходимо да го обсъждаме тук, но когато разбереш за най-вероятната причина, драсни два реда в подходящата рубрика и да се надяваме, че това ще е от полза и за други.

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Последна новина от Гърция :

http://www.dnevnik.bg/sviat/2011/06/30/1115494_i_vtoriiat_vot_za_antikrizisnite_merki_v_atina_mina/

Глобал,аз пък никога,ама никога не съм имала проблеми със сайта.Дано бързичко да се оправи при теб  :)
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Благодаря за пожеланията на всички. Проблеми с достъпа до сървъра, явно ще си имам.От самото начало имам трудности, но успешният завършек на усилията беше около 50 %. Последните 2-3 дни, обаче, стигам до 99,8 % неуспех. Направо си бесувам, още повече след като надраскам няколко реда, които въобще не мога да изпратя.

Препоръчах сайта на една приятелка, която се интересува от международна политика, и тя ми сподели, че не е успяла дори да види сайта. Живее на 10 км. оттук. С друг интернет-доставчик.

Пробвах, чрез компютрите на мои приятели, и стигнах до извода, че повредата не е в моя телевизор. Подозирам, че причината е някакво прокси! Но само подозирам.

Както виждам, Гърция междувременно е приела спасителния план. Което мен не ме изненадва. Интересното е, че всички правителства приемат лековете за тяхната икономика без особени протести. За разлика от народа. Ще видим скоро, дали протестите няма да секнат.

По-важна е "етимологията" на гръцката криза. Кой е виновен? Дали народът, който " га яде кИфтетата не рИва", или алчността на политиците. Или пък тяхната наивност? Това са моите въпроси в селската кръчма. Въобще има ли вариант, една такава криза да може да се избегне?

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
...
Препоръчах сайта на една приятелка, която се интересува от международна политика, и тя ми сподели, че не е успяла дори да види сайта. Живее на 10 км. оттук. С друг интернет-доставчик.

Пробвах, чрез компютрите на мои приятели, и стигнах до извода, че повредата не е в моя телевизор. Подозирам, че причината е някакво прокси! Но само подозирам.
...

... Додорка се малко форума, затова!  :)


...
По-важна е "етимологията" на гръцката криза. Кой е виновен? Дали народът, който " га яде кИфтетата не рИва", или алчността на политиците. Или пък тяхната наивност? Това са моите въпроси в селската кръчма. Въобще има ли вариант, една такава криза да може да се избегне?

И двете са от гръцки произход. И етимология - ετυμολογία, и криза - κρίση.
С втората се получава хубава игра на думи. На български май е трудно да се получи, но смисъла би бил, че криза е онова което се преценява като криза...

Мда...
Попандреев нави на глупостта си и и започна пробиването на новите дупки на коланите.
Но за да ги приложи цялостно ще му трябват полковници - родоотстъпници.
Дали ще стане?

Ако приучваш народа полека на мизерия като у нас? И ми минава през ума за Настрадин-ходжевото магаре, дето го учел да не яде... В бг тази приказка е почти опровергана, но вероятно ще трябва да преразгледаме и понятието на-род!
И понеже стана дума за етимология и имайки предвид, като цяло, българското отношение към гръцката криза се сещам за етимологията на още една дума - славяни, според някои от Σκλαβήνοι (склавини) - σκλάβος...  Някои твърдят, че тя станала синоним на δούλος (роб) през ранното средновековие и не това е изначалното и значение...

Също като Начев, съм на мнението, че дълговете трябва да се издължават.
Доколкото действително са дълг = καθήκον, това е в основата на обществото, а не просто дълг = χρέος. У нас тези понятия са малко объркани с поговорката за преклонената глава и вероятно затова и думата е една...
Робството е състояние на духа.

Заробването за χρέος е отхвърлено още в античността от предците на днешния сценичен герой, но тъй като до подобно умозаключение, тези дето твърдят, че западна Европа била наследница на същата тази античност, пък гърците не били гърци, е трудно да стигнат... Което пък, ме кара да мисля, че всъщност, цивилизационно и културно, Европа все повече се превръща в Оупа (За Додо и Начев, може и Ойропа), което няма нищо общо с Ευρώπη, срамежливо скрита зад новия атински музей в родината си.

22 млрд (повече от бюджетния дефицит или разходите за образование и здраве на страната заедно), са лихвените плащания по гръцкия дълг (χρέος) годишно и спасителния европейски план предвижда той да нарасне... За да е сигурен паричния поток и тъй като е ясно, че от преки данъци е невъзможно да се осигури се вдигат акцизните ставки на горива и без каквото не може. Така щели да направят гръцката икономика конкурентна!!!

ВАГАБОНТИ


« Последна редакция: 01 Юли, 2011, 08:04:18 от goro »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Горо, можеш ли да определиш произхода  на думата "додоркам"? Струва ми се, че е от славянски, респективно - робски произход. *rofl* ( Майтап бе Уили!)

Гледах филмите на г-н Морски. Много са интересни. Ами, противоречиви ...Намесват се страни като Куба, Еквадор, Ирак, Венецуела, Аржентина и пр.

Това, което ми занимаваше ума (доколкото го имам), беше Еквадор и вкараното в историята внушение, че нейният пример би могъл да бъде следван и от Гърция. Ето тук е "ябълката на раздора". Еквадор може да си го позволи, т.к. е производител на суровината нефт. Гърция винаги ще го внася ( дали за евро, дали за драхми), дорде не се открие огромно находище на нейните територии. При Еквадор кризата се инспирира от дълговото бреме. За Аржентина, която е във валутен борд, не разбрах дали точно дълговете са докарали страната до това положение. По аналогия, мисля за България. Дали дълговото бреме доведе до въвеждането на валутен борд? Ми според мен , не. Просто огромното печатане на пари, за да се задоволи всяка прищевка на тогавашните правителства и исканията на народа. Просто - един намордник!

Това, което е нещо ново за етимологията на всички кризи (  и най-вече за мен ) , е дупката между все понижаващата се покупателната способност на работническата класа и многото нереализирани стоки и услуги на пазара. Която дупка се лекувала с кредит. Мисля, че това е единствено зърно от цялата плява за произхода на кризите в целия свят.

Пролетарии от всички страни! На всяка цена трябва да се забрани кредита, а лихварството да се преследва като в Арабия!


nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
 Интересни неща днес. Сега намирам и малко време да спиша няколко приказки.

Филип е постнал интересна статия за Гърция. Нямам възражения за мястото и. Тук има свободомислие и аз само се радвам, че не я подминах.

Попаднах и на един друг материал:

"Бих искал да благодаря на всички Вас, които прочетохте този мой текст и го коментирахте тук или в профила ми във Facebook. Опитах се да бъде обективен, тъй като виждам, че малцина в България вникват в самата структура и философия на гръцката криза. Кризата изкара на повърхноста нещо, което ние, гърците, казваме от много години: че частният сектор и хората на действието и производството са „роби” на един лошо формиран държавен сектор, който вместо да им помага, буквално ги изцежда. Когато на дадено място вместо един човек „работят” цели шест, ако се абстрахираме от себестойността за функционирането им, те са принудени да „дремят”, да не работят почти нищо и да създават допълнителна бюрокрация и корупция, за да бъде полезен моделът на собственото им съществуване. Ето, точно тази философия е поела към небитието. Защото през всичките тези години, от 1981г. до днес, освен усвояването на заеми чрез продажбата на облигации, за да се поддържа тази държава, фирмите бяха принуждавани да плащат косвено или пряко между 60% и 65% от печалбата си на държавата под формата на различни данъци, а частниците пряко 40% и косвено още 20%. Държавата действаше като един истински рекетьор, смучещ от кръвта на частния сектор без да предлага нищо в замяна.

Ако направим една проста сметка, излиза, че Гърция е похарчила от 1981 г. до днес 100 милиарда евро от дотации и субсидии от ЕС (т.е. даром дадени пари) и още 300 милиарда евро заеми. Лесно можем да си представим какво можеше да постигне страната, ако тези пари бяха инвестирани в създаването на една модерна държава със само 100.000 държавни служители, без бюрокрация, с ниски данъци, както в България, много модерна инфраструктура и политика, насочена към предприемачеството и частната инициатива. Нямаше да се превърне само и просто в един луксозен рай за бизнеса, а щеше да създаде една философия, коренно различна от днешната, т.е. ще формира хора, които непрекъснато мислят и действат, за да се възползват от възможностите на своята предприемчивост. Гърция можеше да се превърне в истински център на Средиземноморието и Източна Европа, привличайки „свежите мозъци” с идеи, искащи да създават и творят. Тогава взетите в заем 300 милиарда евро щяха да бъдат инвестирани правилно и да се възвърнат трикратно и четирикратно като икономически резултати.

Вместо този модел, гръцките политици съвсем съзнателно (един много неприятен факт, според мен) избраха лесното решение, което създаде едно цяло общество от хрантутници и задържа т.нар. „социалистическия” модел на власт за твърде много години, след като всички държавни служители, техните семейства и цялата зависима система гласуваха на всички избори за възпроизвеждането му. На основата на тази недъгава система и чрез потреблението, до което водеше, се базираше всъщност развитието на страната. Смъртта на тази система на практика ще е истинско спасение за Гърция, след като ще даде възможност на здравите сили на хората от производството да излязат напред и да създадат една нова система.

Тези факти не трябва да остават незабелязани в България. Те трябва да послужат за пример за българските граждани и политици, за да продължат по пътя, който следват днес. Пътя на много ниската външна задлъжнялост и на развитието с помощта на истинското производство, а не чрез изяждането на взети заеми и кредити. Усилията на досегашните български правителства за привличането на инвестиции от Китай и САЩ, възползвайки се от идеалната данъчна система на страната, трябва да бъдат подкрепени от всички българи, които от своя страна би трябвало да впрегнат и те всичките си сили за привличането на всяко едно евро, което иска да дойде в Европа чрез България. Живеещите българи в странство би трябвало да се превърнат в истински глашатаи за постиженията на страната си, за да може да продължи тя още по-стабилно движението си по посока на развитието. Правителствата би трябвало да задържат равнището от 120.000 държавни служители най-много (както е днес) и ако е възможно да ги намалят още повече, създавайки съвременни информационни и електронни модели на управление със съответната инфраструктура, което ще улесни функционирането на държавата и връзката й с обикновения гражданин.

Лично аз вярвам, че България, ако продължи по този път, който следва днес, в рамките на 5 години би могла да се превърне в една много привлекателна страна, в която мнозина биха искали да живеят и работят на основата на развитото предприемачество. Крахът на модела на функциониране на Гърция би трябвало да ни поучи да потребяваме само онова, което имаме, а не да харчим непрекъснато нови и нови заеми без да сме осигурили връщането на взетите чужди пари. "

Няколко пъти слушам този мъж Мурутис да се изявява в репортажи новинарски и бих искал да кажа, че му симпатизирам. Има едно добро излъчване.
Говори един много добър български език, което веднага ме печели на негова страна. Това показва отношение и кройка, които го причисляват в една по-различна културна група.

Горното е едно негово включване във форума на Капитал, където е коментирана неговата статия.

Прочетете  Статията

тя също има какво да каже.

Прилагам отговора му на писмата на тамошните  форумци тук без фактически да съм оторизиран за това, но надявам се г-н Мурутус няма да се сърди.
Допълнително ми направи впечатление, че коментарите във форума на Капитал като цяло са сдържани, тонът е доста добър. Все неща, които в известна степен ме изненадват.

Филмът, който ни "изпрати", колегата Морски, статиите на проф. Константинов и г-н Мурутис са много добър и стойностен  завършек на тази седмица.

Ако не се видим, ще си пишем, ..... тези дни. :-)))))

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Статия цитирана от Начев:
...
Тези факти не трябва да остават незабелязани в България. Те трябва да послужат за пример за българските граждани и политици, за да продължат по пътя, който следват днес.
...


Ох... Дано Гърция не последва пътя на България, че ще ми стане толкова тъжно, колкото преди седмица две в София...

Извинявай, Начев,
Но статията на Мурутис е пълна боза!
Чудя се дали си заслужава да се коментира!

В широкия държавен сектор в Гърция, разбирай не само държавни служители, но и учители, военни, държавни предприятия и пр. са заети точно толкова в процентно отношение, колкото средно в Европа. Малко повече отколкото в Германия, но по-малко отколкото във Франция.
И... поне на низшите нива се работи и здраво. (Не казвам, че и тук няма хубави уютни длъжности за наши хора!)

Може би момчето принадлежи към новолайнярските празноглавци празнододорковци!
Поне не изглежда да принадлежи към някоя от бившите гръцки комунистически фамилии. (Някои от тези гърци дето правят сега бизнес в България са ми бивши състуденти. Завършиха в България по линията на БКП - ККЕ (Комунистическата партия на Гърция). И бързо станаха капиталисти, а България рай за техния червен плам. Какви пари се въртят по тази линия не ми е ясно, но ми се струват доста - български и гръцки. Червените черва са международно най-оплетените свински черва на света и няма да се учудя, ако Меркелица им принадлижи!...)

Всъщност истината е точно обратната на това което твърди Мурутис.
От 15-тина години насам непрекъснато се намаляше данъчното бреме на бизнеса. Непрекъснато!
Накрая Караманов стигна дотам, че дори отмени задържането под стража за неплатени данъци (ако не се лъжа направи границата 300 000е. - преди това беше около 15хил., съд и затвор, ако се окажеше, че си виновен), но пък вдигна ДДСто на простия народ!
Стигна се до там, че данъчно декларираните доходи на предприемачи от всякъкъв калибар се оказаха по ниски от тези на служителите им!
Въобще не искам да говоря за т.н. големи длъжници в Гърция към осигурителните фондове и държавата - това са все големи частни фирми здраво прегърнати с партийния бизнес.

Днешната криза в Гърция, Европа, че и Америка не е в резултат на многото държава, а в липсата на такава и корумпирането и некадърността на самовъзпроизвеждащите се партийните елити. Към това за Гърция и южна Европа трябва да добавим и щетите от червените полицейски ботуши на Оупа!
И... разбира се на Философията на парата.
Гледам грекилите днес как подскачат за силно евро и се чудят, че в Лариса почнали да внасят турски цимент!

Дано Гърция не последва България.
« Последна редакция: 01 Юли, 2011, 23:21:29 от goro »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Сега разгледах гръцката секция на сайта на фирмата на Мурутис! http://www.arcelandfin.com
Ами ...  :D
Ще ме учат как да карам кола с българска регистрация в Гърция за да си спестя от данъците (смешните, дори за беден като мен човек 300-400е. годишно или първоначалните разлики от 1000-2000е. при закупуване на нов автомобил) или пък, как да направя същото с фирмата си, та даже и ще ми я регистрират срещу 700е в България или 800 в Кипър... Ценоразписа им: http://eurotarget.bg/index.php/gr/102/prices О, боже!...
*scare*
Те са просто слуги на криещите данъци и вероятно помощници-перачи и то на кокошкари като тях. Вероятно от тази морална висота грекила раздава ъкъл на бедните българи, а Капитал го публикува!!!

Начев,
Приятелю, от тебе обикновено очаквам да прочета сериозни неща!
« Последна редакция: 01 Юли, 2011, 23:49:59 от goro »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Снощи гледах по Канал 1 г-н Мурутис. "Дъвчеше" едни и същи неща, които дъвче и в статията. Събеседници му бяха Михаил Миков и Трайчо Трайков. Мурутис хвалеше политиката на сегашното бълг. правителство, Миков му опонираше, че данните, които цитира за бълг. икономика били още по-добри по времето на тройната коалиция. "Накрая всички плеснаха с ръце и се прегърнаха."

Гледам, че няма коментари по статията, която постна Филип. Според мен, си заслужава коментарите.

Тук ще пейстна коментар на моя приятелка, без да й искам позволението: ( сигурно ще си имам проблеми)

"Управляващите трябва да обяснят на народите си каква е истината. А тя е проста. И не е само в това, че ако си ял и пил, трябва да си платиш сметката. А е и в това, че каквото и да е било миналото, днес сме на трапеза, която няма с какво да напълним, не и с това, на което сме свикнали. Освен това много станахме. Днес хората в “златния милиард” (Европа, Северна Америка и част от Далечния изток) се бунтуват, но това е бунт на ситите, които се борят не за хляб, а срещу загуба на статут. Когато гладните 6 милиарда се разбунтуват, тогава ще е страшното. Дори ако днес предприемем всички възможни мерки, пак може да не избегнем опустошителния поход на гладните. Ако обаче продължим да седим и чакаме да видим какво ще се случи, то няма да е добро. Дано битката за Гърция ни отвори очите. ''

Е, заключението излага статията. Хем няма с какво, хем не е това, с което сме свикнали. Значи все пак има, но не е това, с което сме свикнали. Ами ще свикнем с другото :)

После, не е борба за хляб, а срещу загуба на статут - не "загуба на статут", а "удар по самочувствието", а ако си имал самочувствие без покритие, проблемът си е само твой - като гърците. Пък и това да им е проблемът - нас колко пъти ни бият по него, и още сме живи :)

Накрая просто е брилянтно - дори да приемем ДНЕС, ВСИЧКИ възможни мерки, не можем да избегнем нещото си. Ако седим и чакаме, то пак ще се случи (че няма да е добро, стана ясно още в началото). Е, по пътя на елементарната логика, ако така и така не можем да го избегнем, защо да действаме изобщо, няма никакъв смисъл.

Пък и как да действаме, статията не казва :) Управляващите да кажели :)

Прилича на предизборна реч.