Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1224957 пъти)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
под солунските благородници вероятно имаш предвид Кирил и Методий. Не ми се рови, но по памет си спомням, че ще те са пратени с мисия от императорския двор на Източната Римска империя (едва през 18-19 в наречена от историците Византия с цел отграничаване). Целта е била да се разпростре влиянието на империята, като се предложи на "варварските" народи писменост, и да се ограничи влиянието на Рим и папата. Кирил и Методий не идват в България, а са пратени другаде. Учениците им са поканени тук от един мъдър български владетел... Това малко отклонение идва да напомни, че благородството може и да е било отличителна черта на Кирил и Методий, но едва ли благородни са били намеренията на владетелите, които са ги пратили на мисия. И по туй време тези са били ромеи, демек римляни, а не гърци. В империята място на национализъм не е имало....

Очаквах този отговор, гоголе.
Дори бих казал, че съвсем умишлено го провокирах!  :D
Защо...
Преди няколко дни или седмици, когато писах, че американците възстановяват и изграждат съвременната немска държава (за сметка на необезвъзмездяването на жертвите им до голяма степен), пак беше вметнал, че американците са гонели собствени интереси.

Разбира се, че е така! И в двата случая!

Но!....
Както действията ни на политическо ниво и в обществото, така и в личния ни живот никога не са обуславяни от една единствена причина. Обикновено е комплекс от причини!

Да не би случайно да смяташ, че в правителствените и интелектуалните среди на Източната Римска империя са били такива глупаци, че не са си давали сметка, че в съседна България един мъдър Борис ще ги изработи?

Няма такова нещо! В интелектуален и цивилизационен план делото се смята за справедливо, в политически - за изгодно. Борис е заставен, подчертавам думата ЗАСТАВЕН (с война), да приеме християнството, а писмеността му е бонус!


п.п.
Да... по него време "няма" гърци.  :)  Има ромеи. Ако до тогава гръцкия, по традиция, бил говорен главно от римската аристокрация, към края на 6-ти век едни марсианци слезли от небето и гърцизирали източната част на империята....
Различни франкски и германски летописци пък, за да унижат ромейския владетел и главно за да оправдаят собствените си претенции го наричали гръцки! :)
След 12 век пък империята се затворила почти само в етническите гръцки граници...

Но дошли турците и нарекли завареното население "рум милет"... Години по-късно пък, великите сили създадоха т.нар. "Източна Румелия", без в нея да живее и един грък? :) (последните си тръгват края на 30те години на 20ти век). Управляваното дълги години от фанариотите-ромеи Влашко прие името Румъния... Съвременните българи бяха обучени, че няма нищо общо между античните и днешните гърци...

Един ден попитах един интелектуален приятел (не съм го виждал никога лично - живее в Австралия), от тези дето аз ги наричам "последните ромеи"... Как гърците позволиха да полузачеркнат толкова голям период от историята им... Отговора беше: "Беше дело на грекилите..." Тогава научих и термина "Грекили"...
Имах едно много хубаво писмо от него, в което обясняваше разликата в светогледа - ромейския и грекилския.... Трябва да го пазя някъде из архивите си. Ако го намеря, ще го преведа и ще го постна...

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
за изработването - не знам дали въобще е имал избор въпреки цялото надхитряне, но е взел максималното от ситуацията

идея си нямам какво е грекил  :) ще се пробвам утре да се включа по някое време

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Контрол над цените, ненавременно разплащане с аптеките, водещ до недостиг на лекарства, включително Аспирин.
Търговците на едро нито могат да финансират аптеките, нито искат да продават евтино, след като могат да вземат по-висока цена от външния пазар.
В същото време, парите от спасителните пакети, първо през френски и германски банки, и каквото остане - въоръжаване?!???  Гърция, заедно с Португалия пред фалит, а купуват тонове оръжие от Германия? *scare*

http://globaleconomicanalysis.blogspot.com/2012/01/greek-crisis-has-pharmacists-pleading.html


goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Контрол над цените, ненавременно разплащане с аптеките, водещ до недостиг на лекарства, включително Аспирин.
Търговците на едро нито могат да финансират аптеките, нито искат да продават евтино, след като могат да вземат по-висока цена от външния пазар.
В същото време, парите от спасителните пакети, първо през френски и германски банки, и каквото остане - въоръжаване?!???  Гърция, заедно с Португалия пред фалит, а купуват тонове оръжие от Германия? *scare*

http://globaleconomicanalysis.blogspot.com/2012/01/greek-crisis-has-pharmacists-pleading.html


Могат да вземат по висока цена на аспирина, но само докато са защитени от аспетина!
И са защитени! Кака меркел си знае работата.

Първо въоръжаваме гърците после турците!
Но иначе... гърци и немци са съюзници. Общ дом на равноправието и солидарността градят. Поделили са си задълженията. Единият че го пази, другия - че пИчели без да прави военни разходи... Ако пазача вземе, та не слуша, не е трудно да му се издърпат ушите...

-
Дисциплина!
Пазарите треба да са отворени, капиталите трябва да се движат, и най-напред вие от изтока да си разградете дворовете. Ша ви пратим кауфланд, практикер, лидл, карфур... И разбира се, ще им дадете статут на инвестЦицор първи клас, ще ги подпомогнете малко... Се пак... учат ви, наготово (м)но(г)у хау ви дават.... В радиус от 10 км. що магазинчета ще пуснат кепенци! И то - доброволно!!!!...
И най-важното!
Сега вече печалбата и от производството на сиренаря Петрос, саламджията Ганчо и шивача Чаушеско ще идва цялата у нас! У немско! Неам време да ви обяснявам що така сЪ получава, но е така и така требе да е! Как иначе ще ви пращаме немските баби да им бършете дупетата по плажовете!
Имате дефицит ли?
Да затегнете коланите!
И да работите повече!

--------
Но това е най-малкото!
Българина лесно може да се увери в лицемерието на великите немски приятели! Достатъчно е да погледне кои безусловно отвориха за него пазара си на труда! Това са все бившите римски провинции от... Средиземноморието. (Не случайно казвам, че въпроса е цивилизационен)
Германия срамежливо обещава да пусне високообразованите.
Що тях, ма како? Защо не обратното? Ади поне сичкити...
- Щото требва да седите там и да ни работите евтино!


- Ей... педали! Да не вземете да фалирате, ей!!!


ТОВА Е ОУПА НА МЕРКЕЛ!
Може ли да бъде друга?
Може, но ще трябва немеца да работи поне колкото българина!
А къде по лесно е да кажеш, че българина е мързелив и с ниска производителност!
В края на края, повечето ще повярват. Изгодно им е!
« Последна редакция: 12 Януари, 2012, 20:27:13 от goro »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Горо, Честита Нова Година !

Не се включвам напоследък тук защото опитът ме е научил, че има случаи, при които споровете са ненужни и контрапродуктивни.
Дългото и напоителноно споделяне на неангажиращо и субективно мнение е едно, оборването на "противника" е съвсем друго.
Не виждам никакъва причина, а не виждам и смисъл в това да се полагат извънредни усилия за докарване на две страни на един акъл. Има много житейски ситуации, при които това е неотменимо важно. Считам обаче, че дори и тогава "обединението" зад някакви тези става по друг начин, а не поради причина, че "оборената" страна е прегърнала убедено тезите на  "победителя".

В преобладаващата част от случаите, противопоставянето е резултат на различни интереси. В други случаи се намесват и идеи и вярвания, ама при по-внимателно вглеждане, зад тях е много вероятно да лъснат отново - изненада!, пак интереси.

В края на предния пост си повдигнал думичката изгода  и, моля те поправи ме ако греша, но оставам с усещането, че искаш да ни внишуш някаква грозота, нещо срамно и опорочаващо субекта на поведение, мотивирано от изгода .

Как да кажа, чел съм те и съм те препрочитал в опит да схвана, какво всъщност предлагаш (след патоса) и никога не съм успявал да проникна зад тази завеса.
Не го твърдя, но все повече ми се струва, че някъде дълбоко в себе си имаш някакви неизречени виждания, представи, може би дори надежди, че междудържавните, че отгоре на всичко и международнокорпоративните отношения трябва да се градят на някакви алтернативни принципи.
Тук ще се въздържа да правя спекулации и няма да развивам предположения, които са базирани на думите - етика, морал, справедливост, солидарност.  И т.н.
Само ти може да знаеш, какъв е случаят в действителност.

Няма да се мотивирам отново, правил съм го досаден брой пъти! При общества, които функционират на основа на пазарна демокрация, става дума за печалба и изгода. Това не може и не трябва да е срамно. Не ни отива на нас, които бяхме свиделети и участвахме някога в някакви обществени практики, при които се твърдеше, че уж става дума за нещо друго, пък видяхме докъде се докараха нещата, сега да показваме едва ли не погнуса към "изгодата и ползата".

Разни субекти, апропо, и сега употребяват и други думички до пазарните отношения, но аз бих предложил да не им се обръща сериозно внимание. Става дума за печалба и само за печалба.

Така че, кратко - ако правяш някакъв опит за индиректни внушения, искам да споделя, че продължавам да не разбирам. Не съм констатирал и някой друг да дава сигнали, че е разбрал.
Дай, моля те,  малко повече разяснения, на каква основа и с какви средстава и инструменти и за колко време  и т.н. "трябва" да се изгради някакъв алтернативен модел на  отношения?
Ако за това ства дума !?
« Последна редакция: 13 Януари, 2012, 12:50:55 от nachev »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Горо, Честита Нова Година !

В края на предния пост си повдигнал думичката изгода  и, моля те поправи ме ако греша, но оставам с усещането, че искаш да ни внишуш някаква грозота, нещо срамно и опорочаващо субекта на поведение, мотивирано от изгода .

Как да кажа, чел съм те и съм те препрочитал в опит да схвана, какво всъщност предлагаш (след патоса) и никога не съм успявал да проникна зад тази завеса.
...

Честита и на тебе, Начев!
Аз дълбоко се съмнявам, че ние двамата спорим. По скоро мисля, че по много въпроси сме на едно и също мнение, по други - гледаме нещата от различен ъгъл и различна познавателна база.
От там и различията ни.
Но моето участие тук не е за да оборвам някого в спора. Доста отдавна, но се надявам си спомняш, заявих че считам премълчаването или незаемането на гражданска позиция за една от бедите на съвремието ни. В т.с. и, разбира се  и заради забавлението, е и моето участие. Лична изгода и интереси в случая - никакви, освен през призмата на по-доброто общество.

Ако си забелязал, ограничавам се да говоря само за неща, които познавам или считам, че познавам. Няма да ме видиш да правя дисекция на френската или американската обществена система.
По отношение на немците, не излизам от общоизвестните исторически факти и отражението им в Европа.
Единствено за гърците съм по-подробен и говоря най-вече за тях. Опознаването на нещата неизбежно поражда сантименталност, нещо обикновено и човешко за да ми е чуждо.

"завеса"?
Каква завеса, Начев.
Своите възгледи не съм крил. Но да направя пак едно обобщение по най-наболелите теми. (Обобщенията по принцип са малко спекулативни.)

Не може, според мен, печалбата да е мерило и основен принцип на обществото! Невидимата ръка на пазара, която намествала всичко е само във фантазиите на празните неолайнярски тикви. Няма пазар там където няма регламент и правила, а единствената молитва е "печалбата". Там има война! Неумолима, безпощадна, изтребителна!
Бях писал тук, че векове наред, почти всички религии, почти всички философски системи са се опитвали да култивират човека. Не случайно алчността е един от седемте смъртни гряха! Смъртен е, защото води до смъртта на цялото общество, както безапелационно ни учи историческият опит. (От там и забраната на лихвата в много от религиите, а не защото един човек щял да спечели за сметка на друг)
Е... неолайнярската сган реши че е по-умна от няколко хилядолетия история!

Едва ли има по-гнусна левичарска парадигма от тази на неолайняристите за печалбата. Застанали на върха на социалната и политическата пирамида, група негодници си въобразяват, че са заели това място по право и поради способностите си. И тъй като основното което ги характеризира е безпринципността, наглостта и алчността се опитват да пренапишат историята на Човека. Твърдят, че днешния прогрес на човечеството се дължи именно на най-пошлите му качества.
В преобладаващата част от случаите, противопоставянето е резултат на различни интереси. В други случаи се намесват и идеи и вярвания, ама при по-внимателно вглеждане, зад тях е много вероятно да лъснат отново - изненада!, пак интереси.
Няма по-пошло и по-престъпно-невярно твърдение от това!
Като тръгнем от Диоген от Бъчвата, минем през Сократ и Архимед и стигнем до Дизел, Толстой, Айнщайн и Достоевски, да включим дори властници като императорите Марк Аврелий и Юлиан Апостат, човешкия прогрес е резултат много повече на тези дето са загърбили "печалбата", отколкото на алчността.
Вярно, Достоевски бързал да предаде всеки написан ред. За да вземе някой лев за да може да живее, езика му останал груб, спонтанен и необработен...
Граф Толстой не се притеснявал за насъщния. И преписал "Война и мир" пет пъти. Заради печалбата ли Начев?
Император Юлиан се противопоставил на църквата, което в голяма степен му струвало и живота - заради печалбата?
Аграфиотите, казват изгонили императорските пратеници иконоборци - заради печалбата?


Много дълго стана, затова да свършвам накратко.
За отношенията Германия - Гърция.
За мен са само илюстрация на отношенията голям-малък при господстващата "философска" постановка на неолайнярите. Имам един въпрос към теб.
Твърдя, в предния си пост, че при сегашната обществено-политическа и икономическа структура печалбата от производството на халва в гърция, семки в българия и бикини в румъния отива в германия. (стоките съм взел напосоки - какви са - няма значение)
Ти съгласен ли си?
Твърдя също, и че немците провеждат двулична и подла политика (най-малкото по-двулична и по-подла от тази на гърци, италианци, испанци) спрямо новоприетите в ЕС и специално спрямо България. (От време на време си слагат ръкавици - я холандски, я финладски, но резултата е пак същия - българския гражданин е втора категория шенген)
Ти съгласен ли си?



п.п.
Пропуснах патоса
Ми трябва да има малко сол, Начев. Форум е все пак. Да не пиша мошеничествата на Евростат! А и как да отнема възможността на неграмотниците да ми се "радват" ;) :D.

 *drinks*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил




Честита и на тебе, Начев!
Аз дълбоко се съмнявам, че ние двамата спорим. По скоро мисля, че по много въпроси сме на едно и също мнение, по други - гледаме нещата от различен ъгъл и различна познавателна база.
От там и различията ни.
Но моето участие тук не е за да оборвам някого в спора. Доста отдавна, но се надявам си спомняш, заявих че считам премълчаването или незаемането на гражданска позиция за една от бедите на съвремието ни. В т.с. и, разбира се  и заради забавлението, е и моето участие. Лична изгода и интереси в случая - никакви, освен през призмата на по-доброто общество.

Ако си забелязал, ограничавам се да говоря само за неща, които познавам или считам, че познавам. Няма да ме видиш да правя дисекция на френската или американската обществена система.
По отношение на немците, не излизам от общоизвестните исторически факти и отражението им в Европа.
Единствено за гърците съм по-подробен и говоря най-вече за тях. Опознаването на нещата неизбежно поражда сантименталност, нещо обикновено и човешко за да ми е чуждо.
Дето се вика, нищо не мога да подхвана от горното. Все нормални неща.
Дори съм склонен да приема, че не спорим. Вярно е, че показвам известно любопитство към социалните ти възгледи, но нямам право да искам повече от демонстрираното, защото си давам ясна сметка, че аз отдръпвам завесата към себе си още по-оскъдно.
Гражданска позиция - ОК !
Забавление - човешко е !
Гонене на твоя лична изгода тук - това наистина не е за вярване по отношение на форума, но все пак индиректно може да има и такъв момент. Ако гръцкана държава започне да си оправя дълговете, това вероятно ще има негативно отражение върху теб.

Цитат
"завеса"?
Каква завеса, Начев.
Своите възгледи не съм крил. Но да направя пак едно обобщение по най-наболелите теми. (Обобщенията по принцип са малко спекулативни.)
Не съм сигурен, че "крия" е подходящата дума, но възгледите ти ми са неясни, в това няма и капка упрек обаче, а го намирам за естествено. От какъв зор ще биеш барамана !?
Критиката на неолайн.... я разбирам, аз сам съм със сходни оценки, макар и не тъй цветисти.
И какво от това !? Кое е антитезата на либерализма ? Централизъм и регулации като основна функция на централизма ? Айде, моля те !
Кой ще ги прави на полза роду и в противоречие на интересите на шайката !
Гарантирам ти още по-гаден резултат. 

Възгледите се доказват с градеж на бъдеще, не толкова с критика на минало.


Цитат
Не може, според мен, печалбата да е мерило и основен принцип на обществото! Невидимата ръка на пазара, която намествала всичко е само във фантазиите на празните неолайнярски тикви. Няма пазар там където няма регламент и правила, а единствената молитва е "печалбата". Там има война! Неумолима, безпощадна, изтребителна!
Бях писал тук, че векове наред, почти всички религии, почти всички философски системи са се опитвали да култивират човека. Не случайно алчността е един от седемте смъртни гряха! Смъртен е, защото води до смъртта на цялото общество, както безапелационно ни учи историческият опит. (От там и забраната на лихвата в много от религиите, а не защото един човек щял да спечели за сметка на друг)
Е... неолайнярската сган реши че е по-умна от няколко хилядолетия история!

Едва ли има по-гнусна левичарска парадигма от тази на неолайняристите за печалбата. Застанали на върха на социалната и политическата пирамида, група негодници си въобразяват, че са заели това място по право и поради способностите си. И тъй като основното което ги характеризира е безпринципността, наглостта и алчността се опитват да пренапишат историята на Човека. Твърдят, че днешния прогрес на човечеството се дължи именно на най-пошлите му качества.
Красива приказка, силни думи, подкупваща етика и човеколюбие, но историята и биологията на вида не ги виждам. Едно са въжделенията на изявените и просветлени представители на вида, друго е живият  живот.
Извървели сме дълъг път, но наличието на високи постройки и разни технологични джаджи наоколо подвеждат, че има промени в тъканта. С повече късмет, предстои още много път.


Цитат
Няма по-пошло и по-престъпно-невярно твърдение от това!
Като тръгнем от Диоген от Бъчвата, минем през Сократ и Архимед и стигнем до Дизел, Толстой, Айнщайн и Достоевски, да включим дори властници като императорите Марк Аврелий и Юлиан Апостат, човешкия прогрес е резултат много повече на тези дето са загърбили "печалбата", отколкото на алчността.
Вярно, Достоевски бързал да предаде всеки написан ред. За да вземе някой лев за да може да живее, езика му останал груб, спонтанен и необработен...
Граф Толстой не се притеснявал за насъщния. И преписал "Война и мир" пет пъти. Заради печалбата ли Начев?
Император Юлиан се противопоставил на църквата, което в голяма степен му струвало и живота - заради печалбата?
Аграфиотите, казват изгонили императорските пратеници иконоборци - заради печалбата?


Е, чак престъпен не се възприемам!
Ти все пак недей много залага на светлите примери (има ги), те са някакви неконтролирани проблясъци, вярно ярки, подкупващи, въодушевляващи ... и дотам.
Опасявам се, че ако ти предложа да дефинираш понятието прогрес и си верен на посоката на разсъжденията си, ще останеш в пълна изолация (е, почти пълна), което пък няма да има нищо общо с правотата ти или грешката ти.
Преди да мислим и да се борим за висши идеали, трябва да се погрижим за осигуряване на работа на обратната страна на устата. И това, че примерно ти и аз бихме били готови да умрем то глад, но не и да накърним правата на друго човешко същество, по никакъв начин не гарантира, че бихме постъпили по същия начин ако става дума за децата ни.
Нещо интересно като мотив срещнах скоро в една от последните статии на Л. Русева. Вечният въпрос: свобода или салам! Врабчето или  копието! В сайта  редута.ком, преди Нова Година.

Цитат
Много дълго стана, затова да свършвам накратко.
За отношенията Германия - Гърция.
За мен са само илюстрация на отношенията голям-малък при господстващата "философска" постановка на неолайнярите. Имам един въпрос към теб.
Твърдя, в предния си пост, че при сегашната обществено-политическа и икономическа структура печалбата от производството на халва в гърция, семки в българия и бикини в румъния отива в германия. (стоките съм взел напосоки - какви са - няма значение)
Ти съгласен ли си?
Твърдя също, и че немците провеждат двулична и подла политика (най-малкото по-двулична и по-подла от тази на гърци, италианци, испанци) спрямо новоприетите в ЕС и специално спрямо България. (От време на време си слагат ръкавици - я холандски, я финладски, но резултата е пак същия - българския гражданин е втора категория шенген)
Ти съгласен ли си?

За печалбата по същество си прав. Но какво искаш да кажеш с това !?
Само да не предложиш отново да поведем "спора" за християнската и за пазарната етика. Нищо не роди той и викам да не го повтаряме.
Ще ти задам един риторичен въпрос. Онизи ден гледах крайно съмнителните резултати на един пазарен гигант, който преди 20-на години имаше божествен статус в съзнанието ми - фирмата Сони. Дадох си сметка, че в същия онзи момент може и да не съм подозирал за съществуването на  Самсунг. Същият този Самсунг в момента в много отношения е на върха, а ако не е, има всички условия да го достигне (скоро). Какво направиха тези хора за туй време, пък после помисли какво направиха Бг. и твоята Гърция.
Не са ни виновни германците, че имат Мерцедес, сори за клиширания пример.

За политическо двуличие и подлост ми е трудно да говоря. Не ме бива в политиката. Правил съм опит да им вляза в обувките и да опитам от познавателна гледна точка да разбера, какво се вижда оттам. Не ми се коментира.
Цитат
п.п.
Пропуснах патоса
Ми трябва да има малко сол, Начев. Форум е все пак. Да не пиша мошеничествата на Евростат! А и как да отнема възможността на неграмотниците да ми се "радват" ;) :D.
Щом така си решил !


goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
...
Критиката на неолайн.... я разбирам, аз сам съм със сходни оценки, макар и не тъй цветисти.
И какво от това !? Кое е антитезата на либерализма ? Централизъм и регулации като основна функция на централизма ? Айде, моля те !
Кой ще ги прави на полза роду и в противоречие на интересите на шайката !
Гарантирам ти още по-гаден резултат. 

Възгледите се доказват с градеж на бъдеще, не толкова с критика на минало.

Защо си мислиш, че не градя. Ако знаеш колко къщи съм построил и живея под наем!  ;)

Не знам какви са решенията!
Ако знаех, или бях сигурен, че зная щях да стана политик! Но това не означава, че като виждам дивотиите на днешната политическа измекярщина трябва и да им ръкопляскам отгоре.
И не миналото критикувам, а днешната измекярщина.



Е, чак престъпен не се възприемам!
Ти все пак недей много залага на светлите примери (има ги), те са някакви неконтролирани проблясъци, вярно ярки, подкупващи, въодушевляващи ... и дотам.
Опасявам се, че ако ти предложа да дефинираш понятието прогрес и си верен на посоката на разсъжденията си, ще останеш в пълна изолация (е, почти пълна), което пък няма да има нищо общо с правотата ти или грешката ти.
Преди да мислим и да се борим за висши идеали, трябва да се погрижим за осигуряване на работа на обратната страна на устата.
...
Вечният въпрос: свобода или салам! Врабчето или  копието! В сайта  редута.ком, преди Нова Година.
Не казвам, че ти си престъпен!
Казвам, че се прокарва престъпна идеология която заразява всичко и неминуемо води до престъпления.
Когато издигнеш печалбата за най-висша ценност
доктора престава да бъде доктор, (болниците стават търговски дружества)
учителя престава да бъде учител
политика - политик
и т.н...
Обикновения лумпен - бачкатор се превръща в уличен хулиган, готов в името на печалбата да ти пребърка джобовете!
Ще кажеш: има закони и полиция!
Може и да има, ама да си видял някой да седи на щикове, ако перифразирам известната приказка?
Общество на подобна основа не може да се гради и никакъв обществен договор не може да просъществува. Подобна схема води към хаос и след него към тирания. (не съм го открил аз, но няма да цитирам щото и наш Додо е чел :) )
Примерите са пред очите ни!

п.п.
Дилемата свобода или салам никога не е съществувала.
Отнемането на свободата води неминуемо до отнемането на салама!
Примерът е отново пред очите ни. Референдум ли? Ще ви дам аз един референдум!


За печалбата по същество си прав. Но какво искаш да кажеш с това !?
Само да не предложиш отново да поведем "спора" за християнската и за пазарната етика. Нищо не роди той и викам да не го повтаряме.
...
Ами след като съм прав, и след като е известно на какво се дължат дисбалансите в Европа, трябва да си изкривя душата и да кажа, че дружинната е права или да кажа което мисля:
Че или е негодна за поста, който заема или е поредната издънка на знаменитите си предшественици - вандалите!

Жив и здрав!
Драго ми беше да си побъбрим!

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
-1
Чест и почитания към търпението и толеранса на бебе Начев! Да е жив и здрав! ( салют )

------------------------------------------------------------------------------------

Аз като виден простак, ще споделя какво ме издразва от подобни ( старателно ) подбрани "примерчета".

1. Относно т.нар. Атинска демокрация ( "върховния" модел за демокрация се спестява там един обичай, провеждан всяка година, където всеки, който е тръгвал да се отлепи от всенародната маса в посока нагоре, е рискувал да бъде прогонен от т.нар. демокрациял После прокуден в планините да пукне от глад. Пример имат с 1 от най-великите си пълководци срещи Персия тогава. Обвиняват го на ежегодната си сбирка кого да натирим да мре от глад - отговора е бил той.  Демек военначалникът им, който ги спасява от персийското нашествие и те да са свободни. "Обвинението" било, че бил почнал да се перчее ( да става персианец ), а мотива е къде си тръгнал над общата маса може би ...

Налага се пълководецът, който ги спасява от Персия да бяга в самата Персия, за да се спади от Атинската демокрация, където го приемат с почести.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Та, измисления лаф за българите и казана:  Дет' не трябвало дявол да ги пази, щот' те сами се пазели да не излезе някой от него - са точно за т.нар. Атинска демокрация. Мога да мятам и други пикантни примерчета за Атинска демокрация, ама има ли смисъл се чудя?! ( риторично ).
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. Т.нар. Солун, където леко се копнаха само събитията от 15-16в. по време на Великата инквизиция и когато евреите са подложени на тотален терор в Испания и отишли в Солун. Случайно се пропусна в 7-8-9 век как е била хавата там. Кой от 5-те сина на Кубрат се е заселил в днешна Македония и чий е бил Солун тогава? Отделно в 15-16 век, вече какво общо има днешна Гърция със Солун, понеже Византия вече е изчезнала и това се води Османска империя.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Демек все едни старателно подбрани примерчета, еле па за Солунски благородници ( Кирил и Методий ), които те ни били пробутали великодушно и Византия ги пратила да ни ограмотявали?

А, бе аз от Горо съм вдигнал ръце - той тоя чете Евангилието като Дявола.
---------------------------------------------------------------------------------------

Единствено понеже съм Рус знам 2 неща в простия си живот, че когато някой иска да те обере, то първо иска да те изкара, че си прост!

Второ, пенсията на Горо ли да мислим, че са всичките тия кондики, дет' не спира да цъка едностранно представени примерчета, а останалото се спестява ( случайно ) предполагам и ( смигам ).

Начетен чиляк е и няма лошо.

П.П. Само визирам, това че те като "образована" нация не могат да се оправят с една Германия не е наш проблем. Ние се оправяме и с Германия и с всички по трасето. Демек България винаги е била железен партньор и Историята го е доказала многократно.

Атина, Елада, Византия нямат нищо общо вече с юридическото лице Гърция - та да спрат да си ги приписват за щяло и не щяло. Просташки се изразявам, ама тва е.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Чиърс-а дан' забрайкам  *drink9* *drink10* *drink11* *flower1* *drink11* *drink10* *drink9*



« Последна редакция: 13 Януари, 2012, 19:23:59 от marandi »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
marandi,
казвал ли съм ти, че си глупав или очакваш в един пост да ти разкажа историята на атинската демокрация?

Поста който цитираш
като едностранчив, написах за да подчертая няколко противоречия, т.е е поне двустранен.
Сега ги оцветявам за тебе в синьо и червено (не си пълен далтонист, нали)
Ако пак не можеш да ги схванеш, питай кучето ми!

Над 250 хилядна в своя апогей демократична Атина имала... около 50 000 пълноправни политически граждани. Мъже. Защото да си гражданин, преди всичко останало, означавало да воюваш, т.е. да си мъж.
Средно на 3 години атинянина 2 пъти ходел на война!
...
Длъжностните лица били избирани, чрез пряк избор или по жребий
...
избиран 15 поредни години и за когото Тукидит казва, че златния век на Атина бил "дело, на думи демократично, но всъщност дело на началата на един мъж"





За юридическите ти напъни!

Не се напъвай много. Ще направиш някоя беля и после жена ти няма да иска да ти пере гащите!
Юридически, вероятно държавата на нито един от съвременните народи няма пряка връзка с държавите им преди хилядолетия. И все пак.
Някои юридически казуси.
Юридическия статус и собствеността на източните патриаршии и до ден днешен почива на императорски хрисовули и османски фермани.
Наскоро (преди няколко години) европейският съд възстанови собствеността на един гръцки манастир въз основа на... източно-римски императорски хрисовули!
Има едно интересно писмо на Колокотронис до Хамилтън... Не си го чел ли?... Че какво си чел?...




Солун?
Какво знаеш за Солун.
Че имало славянски села в околностите ли? Ами то цели градчета в бг бяха изцяло гръцки. Е и!
А... сетих се. Солун бил на брега на морето и затова бай Ганю мечтаел за солунската митница!





И...
Цитат
Ние се оправяме и с Германия и с всички по трасето. Демек България винаги е била железен партньор
Уф...
Айде бе!
Този железен партньор случайно да се е отмятал за една нощ и от съюзник след това да е воювал срещу Германия!
Но не бива да се притесняваш... Германия е великодушна и не ти се сърди!...



Цитат
Просташки се изразявам, ама тва е.
Уф...
Аман от глупости.
Просташки се изразявам аз.
Ти си просто невежа! Не те обиждам. Искрен съм! (Дано не си и в застраховките такъв че ще има да си патят хората!)
Намали алкохола и може да се почустваш по-добре.
« Последна редакция: 13 Януари, 2012, 20:48:07 от goro »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Жив и здрав!
Драго ми беше да си побъбрим!

Сигурен съм, че ще се повторя!
Добре, оставяме нещата така!
До следващия рунд   :D

Лек уйкенд!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Жив и здрав, Маранди!
Желая ти успешна и щастлива Нова Година!

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
-1
marandi,
казвал ли съм ти, че си глупав или очакваш в един пост да ти разкажа историята на атинската демокрация?
..............................
Намали алкохола и може да се почустваш по-добре.

Горчи,
ти нищо не опроверга от това, което ти написАх!  ;)

Продължи да ми бълваш заучени фрази за други събития и други .... ( пардон "факти" ) с цел да размиеш ситуацията, налЕ?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Пак ти казвам древна Атина, Елада и Византия - демек днешна Гърция има толкова "общо" с тях, колкото аз имам с Китай, Индия, самураите, маите, инките, ацтеките и индианците юридически. Още колко време ще се правиш на луд? ( пощя се ).
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Ти като видно броки из Гръцко, раздуваш ли им басни за къщята и хапартаментите, че там бил спал Диоген, Аристотел, Евклипт и сие ....

Демек купуват "уникат"? Как го доказваш това при имотна сделка, че е било така? Демек документ за доказан произход даваш ли?

Или дзвИздите ти го говорят, че било така ...? ( риторично ).
------------------------------------------------------------------------------------------------
Чиърс и по-кротко ни обяснявай колко сме прости. Със здраве!  *drink9* *drink10* *drink11* *drink10* *drink9*
------------------------------------------------------------------------------------------------
Ако ти имаш "връзка" с древна Атина, то аз имам връзка с Мона Лиза и даже съм я плющял и ми е правила фелацио. Нищо че е просто картина и малко се разминаваме във Времето като наборчета ( смигам )


 

« Последна редакция: 14 Януари, 2012, 04:06:46 от marandi »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Пращам на сладко бебе Горо едно линк-че:

Т'ва е Европейския атлас на 2000 години и му го пращам на графа поява на Гърция:

http://www.euratlas.net/history/europe/1900/index.html
-----------------------------------------------------------------------------------------------
В това атлаз-че отстрани ( в лево ) са дадени по години появата на различните държави след Христа и може да си ги цъка през 100 години къде какви държави има.

Нека ги поцъка и да ми каже, къде видя нещо общо между Източно-Римска империя ( Византия ) и днешна Гърция, че аз нещо не мога да схвана ...?
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Да не забравя, нека гледа и България кои са и кога се появяват през вековете! Колко време ги има и после ще говорим пак. Там ще види и Солун чий е бил в едни малко по-ранни времена през вековете ( смигам )
-----------------------------------------------------------------------------------------------
П.П. Атласът не е писан от Меркел, нека се успокои  ;)
« Последна редакция: 14 Януари, 2012, 04:35:39 от marandi »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
-1
И...
Цитат
Ние се оправяме и с Германия и с всички по трасето. Демек България винаги е била железен партньор
Уф...
Айде бе!
Този железен партньор случайно да се е отмятал за една нощ и от съюзник след това да е воювал срещу Германия!
Но не бива да се притесняваш... Германия е великодушна и не ти се сърди!...

Докато зяпам филмчета, та се сетих за поредната ти простотия, която си изцепил отново ( отвратително е, че помня като слон, може и с години кой какво е изръсил ). Даже се мразя за това си качество.

Не ми се рови да ти търся, но доколкото си спомням Англичаните тръгват от Атина към София, а руснаците тръгват от Силистра ( по памет ). Т'ва е вече като капитулацията на Германия е ясна и съюзниците тръгват да делят баницата ( демек Европа ). Оказва се, че руснаците изпреварват ингилизите с 2 часа за влизане в София и оттам България се нарежда към Соц-блока, а вие от другата страна Желязната завеса.

Виж си в уике-то ( но БГ-то винаги е железен партньор ). Т.е. тогава ни спазаряват на една конференция - т'ва за тИбя, а онова за онова ... ( умно момче си, ще се справиш ), когато Германия губи войната. Демек - не сме "обърнали" - даже плащаме репарации на победителите, за разлика от умните гърчуля. Репарациите от тогава са платени отдавна, на когото си трЕбе. Сричай там, преди да храцаш. Даже има там за едни български армии, които са лели кръвта си до Унгария по фронта. Бедна Гърция тогава какво е направила?

Откакто сте станали държава Гърция имате 30-40 години, в които сте били по-добре икономически от нас. Дотогава сте си били цървулите на Европа. Пак натам отивате, а ти се прави на баровец, колкото си искаш. Сметни си историята и ти казах и предния път "Златния" ви век приключи. Изнасяй се оттам или поне си пази БГ-гражданството ( приятелски съвет ).

 *drink9* *drink9* *drink9*
« Последна редакция: 14 Януари, 2012, 06:29:54 от marandi »