Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1212412 пъти)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1770 -: 01 Февруари, 2012, 19:35:19 »
0
МВФ: Затегнете още повече коланите!

Цитат
Ръководителят на мисията на МВФ в Гърция Пол Томпсън е неотстъпчив и приканва кабинета в Атина да затегне още по-здраво коланите, ако иска да извади страната от кризата. В интервю за в. "Катимерини" пратеникът на фонда, който заедно с други двама представители от ЕС и ЕЦБ участва в преговори с Атина във връзка с втория спасителен пакет за Гърция, призовава за орязване на разходите за заплати в частния сектор. Пол Томпсън предлага на правителството да избърза с реформите, да затвори държавни предприятия и да извърши уволнения, като се обявява за промени в данъците и за незабавна рекапиталиция на банките. "Ние не искаме държавата да управлява банки", казва още пред вестника ръководителят на мисията на МВФ в Гърция. "Катимерини" пише, че тройката е непоколебима по отношение на исканията си за рестриикции в частния сектор.



Точно, Скътъре,
След като полупроводника на свободния пазар и проводник на лобизма добре платен международен чиновник оправи държавния, се е засилил да оправи частния сектор. В предния си пост споменах минималните заплати и България.
Страни като България, Румъния, Чехия и т. н. целия бивш соц. блок бяха първия предвестник на това, което реално се случва. След като номера мина там, време и тук. Почваме от малките и слабите.

А какво точно се случва?
В Гърция заплатите в частния сектор се договарят между синдикатите и браншовите организации на работодателите. И за тази година те са се договорили. Общо взето, без екцесии. Да ама не! Според и Томпсен и компания заплатите трябвало да паднат за да станела гръцката икономика конкурентна и по експортна. И ако синдикати и работодатели не се предоговорели за по-ниски заплати в частния сектор, правителството трябвало да го прокара законодателно!!!
Хубаво де! Ама защо тази идея не идва от работодателските организации на гърците, ами от немските собственици на компания за телекомуникационни разговори? (Разбира се, давам си сметка, че освен немските има и други корпоративни интереси - вкл. и гръцки!)
За никаква конкурентност или производителност не става въпрос. Мижавите гръцки фирмички издържат на тези заплати, коита си бяха и са си в момента (може би паднали с около 10-20%). За корпоративна лакомия става въпрос.

Корпорациите си купиха държави и и държавни чиновници като Меркел, Попдимов и пр...!(В никакъв случай не трябвало да се допусне закъсалите банки да минат под контрола на държавата!!!!!!!!!!!!)

Нямаш представа, на какъв информационен терор са подложени гърците за да приемат това развитие. Можеш да си сигурен, че ще последва Португалия, Италия, Испания, Франция!

И Гърция не е проблема - а лакмуса. Тя е проблем само за нас, защото резултата от нейното затъване ще бъде затъването на целия регион, нищо че българановците не могат да го вдянат!


Може и да успеят в Гърция , но нямат идея какво садят международните некадърници. (А че са некадърници лесно можеш да се убедиш, ако прочетеш поредното споразумение и мерки)

Хиляди години, човека се е самоорганизирал за лов на едър дивеч, защото по природа е по слаб от едрите хищници (синдикатите са точна такава ловна организация). И сега ще го направи. Не случайно, левите партии в Гърция вече имат над 50% от подкрепата, без да се засилва при това комунистическата им партия.
Лошото е, че тази вълна на самоорганизация може да я яхне някой нов Сталин, Ленин или Хитлер!
« Последна редакция: 01 Февруари, 2012, 19:38:51 от goro »

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1771 -: 01 Февруари, 2012, 21:31:25 »
0
Хитлер в Гърция!!! Ха познайте кого ще завладее най-напред.

Диян Филчев

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 24
  • Карма: +7/-1
  • Респект: -2
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1772 -: 01 Февруари, 2012, 23:29:07 »
0
Хитлер в Гърция!!! Ха познайте кого ще завладее най-напред.

За да не се повтарям като папагал стискам палци на гърците да излязат ненакърнени откъм дух от този комплот пък ти акощеш вярвай в конспирации.Питая топли чувства към гърците като се има в предвид че и брат ми е там.Те тия слуги на едрия капитал Меркози не ги съди те не знаят какво правят.Тука много хора взимат гърците за неща различно от нас но в действителност разликата е в езика и във влиянието на църквата.За мое най-голямо учудване се оказа че и фолклора е сравнително близък.Баси!

koganev

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1773 -: 01 Февруари, 2012, 23:30:43 »
0
Горо, заплатите в частния сектор ще бъдат такива, каквито пазарът на труда предложи. Все още в Гърция има, така мисля, свободно договаряне (в рамките на закона), особено в малките и средни предприятия, които ще изтеглят гръцката икономика от блатото. Синдикатите са част от проблема, а не част от решението му. При безработица, както казваш, над милион човека, съвсем нормално е търсещите работа да притискат заплатите надолу. Също така е в реда на нещата новите фирми да се стремят към по-малки печалби (дай Боже дапостигнат големи), съобразявайки се с намаленото потребление. Синдиктите могат да настояват за високо заплащане, но предприемачите са длъжни, за да разрастнат или запазят бизнеса си, да се възползват от по-ниските изисквания на наемния труд. Ако има хора, които са готови да работят за по-малко пари, то неизменно ще има и работодатели, които ще се възползват. Това е естествен процес. Естествен!
Като казвам, че е естествен, това е в подкрепа на тезата ти, че германци или каквито и да са нямат право да изискват държавно регулирне. Всъщност имат право да искат каквото си искат, но няма да е правилно да се регулира на държавно ниво. Само минимума може.
А държавата как точно може да притисне предприемачите да не плащат много? Това ми се вижда сложно за регулиране и прекалено лесно за заобикаляне.

Ако имаш по-подробна информация, какво са договорили на национално ниво синдикати и работодатели? В общи линии. Ако знаеш и по браншове нещо, ще ми е много полезно да го чуя. Щото ме ръчкат от КНСБ-то нещо...

пп.  баси
« Последна редакция: 01 Февруари, 2012, 23:33:31 от koganev »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1774 -: 02 Февруари, 2012, 00:09:36 »
0

Както са тръгнали, още малко ще почнат да определят и на какви цени да продава частния сектор? И така, до планова икономика. Не ми харесва тая работа.
По-ниски заплати, по-малко потребление, по-малко постъпления от осигуровки, данъци... Къде е печалбата от това упражнение?

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1775 -: 02 Февруари, 2012, 04:52:25 »
0
Коганев,
Нямам представа какво точно са се договорили синдикати и браншови организации. От това, което слушам с едно ухо от новините е, че са за замразяване за 3 години на заплатите и запазване на МРЗ.
Но според Томсен, вчера излезе с интервю в Катимерини, в Гърция минималната заплата била прекалено висока в сравнение със сродните и страни - Португалия и Испания, да не говорим за балканските. Цели 834 евро, заедно с разхвърлянето на 13-тата и 14-тата върху останалите. Та това правело икономиката неконкурентна.
Трябвало синдикати и работодатели да се предоговорят, а ако не го направят - да се наложело с правителствено постановление. Това - щяло да осигури... Заетост!  *scare*
Как да не седнеш да го блъскаш по главата!!!
Всъщност, дори при тази минимална заплата, много хора работят под нея. Особено сред чужденците и сезонните работници. И никаква заетост не осигурява подобна мярка - само качва маржа на печалбата и броя на луксозните яхти!


Горо, заплатите в частния сектор ще бъдат такива, каквито пазарът на труда предложи.
Това е вярно, но пазар има само там, където има равнопоставени играчи! Няма ли нещо, което да балансира корпоративния интерес в полза на работещия - пазар няма. Има изнудване! За изнудване става въпрос.
Погледни спиралата.
1. Закъсва държавата, защото (без да изреждам всички причини), е облекчила корпорациите, (най-едрите по принцип не плащат в сравнение с оборотите и властта която имат), а на банките направо е подарила пари.
2. Вдигат преки и косвени данъци на тези, които не могат да укрият доходи и чинно си плащат данъците - работници, служители дребен и среден бизнес.
3. Приватизират се 100% печеливши търговски дейности на държавата - лотария, пристанища, рафинерии, комуникации и пр...
4. За капак, намалят доходите на тези които плащат данъци.
И наричат това рецепта за оздравяване на държавата! (За по-пълното и оздравяване, чувам щели да амнистират и голяма част от затворниците!!! Да ти напомня нещо? :) )



Все още в Гърция има, така мисля, свободно договаряне (в рамките на закона), особено в малките и средни предприятия, които ще изтеглят гръцката икономика от блатото.
Има. И ако нещо мърда се дължи на тях. И точно те са против орязването на МРЗ. Щото добре си дават сметка, че това е орязване на клиентелата им - значи и на тях!


Проблема не е гръцки!
Европейски е! (Вкл. и немски. Преди 2 години предложиха на моя студент 430 евро месечна заплата при 35 часова работна седмица в Германия. Разбира се, че му казах да им тегли една майна и да си затегне колана.)
Затрива се средната класа.  В полза на едри финансови и корпоративни интереси.
Немци и французи не го усещат още толкова, защото все още засмукват доход от периферните държави. Но ще го усетят. (Оня Ханс само, за който говореше Начев, дето си е изнесъл бизнеса го е усетил!)


В корпоративното управление демокрация няма! Има шуро-баджанащина и рушветчийство, по-големи отколкото в държавата. (Една от причините много свестни хора да се занимават със собствен бизнес е, че кариерата им често пъти е ограничена я от някой внук, я от някой вуйчо!)
Всъщност... единственото нещо което има за защита обикновения, почтения човек срещу явното разбойничество е Държавата! Но му я взеха! Приватизираха я, и дори го убедиха, че тя е най-лошия стопанин на света. Малки държави като нашата и гръцката пък - направо си ги парцелират.


Следващия ход е това което казва Муза!

Както са тръгнали, още малко ще почнат да определят и на какви цени да продава частния сектор? И така, до планова икономика. Не ми харесва тая работа.
По-ниски заплати, по-малко потребление, по-малко постъпления от осигуровки, данъци... Къде е печалбата от това упражнение?

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1776 -: 02 Февруари, 2012, 09:24:55 »
0
Май трябва да се припомни,че гръцката криза е бюджетна криза! През надутата разходна част текат потоци,които държавата на тарикатите е осигурявала със заеми,които не ще сега да връща.Тоест яли са ,пили са повече отколкото могат да платят! Това им е национална черта и тука го правят същия номер гръцките туристи  по ресторантите и хотелите-ядат пият,после дигат шумни скандали и офейкват без да платят. Какво е това 13 и 14 заплата? Минималната заплата е  основа за смятане за разходите за заплати на бюджетниците. Тука е същата работа: като се вдигна мин. заплата 2 пъти с толкова пъти се вдига и заплатата на чиновничеството.Затова сега ревът, и не искат да се намали минималната заплата ,защото ще им паднат надолу заплатите на всички бюджетници .Жорето и той реве на чужд гроб и като не му знае главата ,реве на оная му работа. Масрафа трябва да се плаща  *bat*
« Последна редакция: 02 Февруари, 2012, 09:29:03 от Фло »

koganev

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1777 -: 02 Февруари, 2012, 11:26:22 »
0
Горо, всъщност ДЪРЖАВАТА, която ти виждаш в ролята на закрилник, докара гръцките предприемачи до този хал. Ако бизнесът и синдикатите се договаряха в рамките на държавните закони, а държавата не беше най-големият работодател, това нямаше да се случи в такива мащаби. Тогава държавата наистина щеше да е закрилник, защото щеше да участва като регулатор, а не като работодател. Когато се съберат трите страни - синдикати, работодатели и държава, те представляват три различни гледни точки. Синдикатите искат да защитят превантивно правата на работниците и затова предлагят КТД, работодателите искат да организират бизнеса си на печалба и затова приемат или не КТД, а държавата има интерес да се стигне до договорка, за да осигури приходи от данъци, но и приходи в социалните фондове и затова подканя двете страни да стигнат до споразумение. Тоест хем да има работещи на печалба предприемачи, хем да има и достатъчно заети, които да внасят социалните пари. В случая държава е гарант, че споразумението ще се спазва, защото тя осигурява справедлив съд, който ще осъди виновната страна - ето я закрилата на държавата. Вярвам, че си наясно, но го излагам в резюме, за да изкажа тезата си. А тя  е, че когато държавата участва като работодател, то съвсем нормално е да очакваш, че тя ще е на страната на работодателите с цялата си мощ.
Синдикатите могат да искат в рамките на закона, а държавата може (и трябва) да създава и да прилага закона - това е закрилата, която всички - работодатели и синдикати, очакват. И в това е спасението на Гърция и аз вярвам, че това ще стане - свободен пазар със стриктни законови рамки. Корпорациите няма да са проблем, ако законите дават предимство на средния бизнес. При достатъчно силен обществен натиск рано или късно ще се сформира правителство, което ще приеме присърце бъдещето на гръцкия народ, а не на гръцкия (или който и да е) едър капитал. Много е просто - капиталът се прави от народа, а обратното е невъзможно. Дори само беглото ми познаване на гръцката история от миналия и по-миналия век (от литературата, а не от учебниците по история) ме кара да смятам гърците за предприемчиви и решителни хора в трудни моменти.

Минималната заплата е обвързана с доста неща и не е толкова лесно просто да я смъкнат. Изглежда висока, но не това е най-важното. Ако с времето все повече хора започнат да работят за заплати, близки до минималната, то тя ще се превърне в средна работна заплата и социалният й ефект ще е нулев. Ще е все по-трудно човек да си намери работа, дори и да е готов да работи за по-малко от минималната РЗ. В този смисъл социалният ефект дори ще е отрицателен. Тогава вече може да се мисли за свалянето й, но не и по препоръка на кредиторите.
Изобщо по препоръка на кредиторите нищо не трябва да се прави - те ако разбираха как да изкарат печалба от нещо, щяха да го правят, пари имат бол. Но те ги дават на други, калкулирайки риск. Е, рискът се осъществи... Пий студена вода, кредиторе. Нали си го смятал, начи всичко е наред. И то така и ще стане, според мен. Натиск - отпор, закани - протести, глупости - отвращение... Идва време на лудостта - разума.
« Последна редакция: 02 Февруари, 2012, 11:30:42 от koganev »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1778 -: 02 Февруари, 2012, 12:07:47 »
0

Ако въпросното намаление касае само минималната заплата, все едно нищо не се е случило, почти. Ако бъде фиксирана по позиции, както са минималните осигурителни прагове, но вече като максимална заплата, тогава за никого не е добре. Дори за частниците, нищо че те ще дават по закон, по-малко заплати. Неминуемо ще им се отрази като начало на оборота.
Орязването на разходната част ще бъде съпроводено с орязване в приходната част на бюджета (не на корпорациите). Въпрос на време е да се усети. Нещо повече, ще обезличи качествената работна ръка - или ще емигрира, или няма да е толкова мотивирана. Липса на мотивация, нямането и, е ужасен палач на всякакво развитие. Ще преобладава тази, която не разбира от мотивация - иска заплата, не иска да работи. Както продължава да бъде у нас.
Всичко това, ще се отрази на качеството.

За да има добра конкурентна способност, освен разходната част, трябва да има и добър вътрешен и външен пазар. Най-устойчиви са фирмите, когато не зависят само от единия или от другия. В случая, със сигурност ще се натисне вътрешното потребление надолу.

На първо време, ще се редуцират емигрантските пари от Гърция към България.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1779 -: 02 Февруари, 2012, 22:55:40 »
0
...Тоест яли са ,пили са повече отколкото могат да платят! Това им е национална черта и тука го правят същия номер гръцките туристи  по ресторантите и хотелите-ядат пият,после дигат шумни скандали и офейкват без да платят.


"Майната", няма проблем с гърците.
Също и този от Пазарджик, Петрич или Благоевград, селяните от Ямболско, Тополовградско и странджанско и като цяло софиянеца!
Но са интересни комплексите и от там неприязънта на много НеоВарненци спрямо гърците! Хора от един град който в миналото също е имал значителна гръцка колония, все още централната част е известна като "Гръцката махала" и четири от трите  :) църкви на града са строени от гърци.  :D
НеоВарненеца си остава патриотарин ала бай Ганю, дори да се пресели във Франция!

Един приятел го коментира така:
"На него дядо му е видял за пръв път сапун, когато се е настанил в къщата на прогонен грък. И още търси оправдание за деянията му!"

п.п.
Фло-чка,
Ако напишеш и едно обръщение към българският народ, спокойно можеш да се наредиш до мурджовците! Макар, че е достатъчно само присламчването ти в редиците на (цитирам) "българския премиер"!
Наздраве, юнако!
 *drinks*  *drinks*


п.п.
Скитъре,
Сега видях, че си писал.
За гърците е по добре да фалират (и де юре, а не само де факто) и да теглят една на Оупа. Не фалират ли, може и да станат ката България. Е не съвсем, но това  е тенденцията за периферните държави в Оупа!
Да не пропусна!
Благодарение на немците.
Умен, по-умен, най-умен - Шойбле!
 :D  :D  :D
« Последна редакция: 02 Февруари, 2012, 23:02:13 от goro »

koganev

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1780 -: 02 Февруари, 2012, 23:23:43 »
0
А какво ще стане с кредиторите, ако Гърция спре да обслужва кредитите си? Да не би да не са сметнали правилно риска, когато са давали? Сакън!
Ако аз не сметна правилно риска и дам стока на клиент, който после вземе, че не ми плати и фалира - далдисвам. Никой не ме спасява... Никой не спасява и клиента, че да може да ми се изплати, въпреки че съществува такава фикция. Пия една студена вода, нали в България водата била прекрасна. И продължвам, вече по-внимателно.

Какво се случва със сумите, които длъжникът не може да плати? Заличават ли се?

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1781 -: 02 Февруари, 2012, 23:36:43 »
+5
 *drink1*Наздраве Жорка! Мене пресен новогрък не може да ме засегне,все пак въпроса е морален.
Дразня се обаче ,когато чужденците-новогърци  в твое лице ,коментират злобно българския министър-председател,сякаш имат някакво отношение към нашите си ,български   работи.Ако щеш го наречи патриотарство,българанство или целия куп от любимите ти епитети ,с които манипулираш публиката по форумите,насаждайки нихилизъм и омраза.Това е Жоре,забелязвам и,че като не ти стигат аргументи се хващаш за  епитетите!Бъди здрав и чакайте германците през март! Те крем Невея си носят :)

След като минат германците ще следва стягане на коланите и есента ще дойдат на власт полковниците,по стара традиция.Макар,че с тази бюджетна разсипия не знам дали имат полковници,щото предполагам,че всички са генерали,пък генералските щерки,неомъжени до 40 г.сега  им дават  пенсия от бюджета или и генералите им не са заинтересовани да държат колана на последната дупка."А какво ще стане с кредиторите, ако Гърция спре да обслужва кредитите си? " Ами ще чекат кредиторите,то умрял държавен дълг няма и по-късно ще се плаща.
« Последна редакция: 03 Февруари, 2012, 00:06:33 от Фло »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1782 -: 03 Февруари, 2012, 07:24:43 »
+2
Горо, всъщност ДЪРЖАВАТА, която ти виждаш в ролята на закрилник, докара гръцките предприемачи до този хал. Ако бизнесът и синдикатите се договаряха в рамките на държавните закони, а държавата не беше най-големият работодател, това нямаше да се случи в такива мащаби.
...


Дай боже, да не възприемеш долното като заяждане.
Исках да го обмисля малко, затова предпочетох да отговоря първо на поредния мурджо, лаещ каквото му нареди неговия "премиер".

Аз не знам, какви са мащабите?
Значи... докато финансовите специалисти, на които това им е работата, кредитираха Гърция не виждаха мащабите?

Мащабите са такива, че благодарение на некадърното управление в Европа и структурното и недоразумение (меко казано), страната направила най-много золуми на континента се облагодетелства, а една друга малка страна е подложена на варварско разрушаване. И не само тя!

След 3 години в рецесия, безпрецедентна изолация от пазарите, предплащайки почти всичко което се внася, без достъп до каквото и да е кредитиране, а където го има на същото лихвено равнище като в България и страните от третия свят, без държавни поръчки, след една камара мародерски данъци, гръцката икономика - тая дето я нямало - все още се държи!

- Ма как си позволяват да не изпълняват всичко което казваме? - размахва пръст Шойбле и повтаря думите на един известен грекил, че гръцката държава била последната със съветски тип икономика.
Интелигентният наблюдател, няма начин да не се изсмее на подобно твърдение показващо интелектуалната недостатъчност на автора му, но пък слугинските медии го преповтарят и мурджовците лаят в захлас от радост!
Всъщност в Гърция, държавата е в икономиката толкова, колкото е средното равнище в Европа и под него. Дал съм достатъчно цифри по въпроса. Разбира се, има едни привилегировани от държавата фирми. Обикновения грък ги нарича (с една дума - непреводимо е) "на държавна диета"! Най известната от тях е... Сименс!

Но да се върна на същественото. (Не Гърция е същественото в случая - моя милост беше тази дето добави "или за политиката и икономиката" в заглавието на темата. Пиша за Гърция, защото Гърция долу горе познавам и нея ползвам като илюстративен материал. Вярно, че я познават и мурджовци и барбаЛончовци и пр..., но те не се интересуват нито от Гърция нито от политика, а и са на едно и също мнение с официалните изявления на пиколото, на дружинната, на грекилите  и на нашия бабуин.)

Та... на същественото!
От Маргарет Тачър и Рейгън в Европа се прокарва една политика на оттегляне на държавата от икономиката. На приватизиране на държавата!
Вероятно след войната е имало нужда от това и е имало останало и по тяхно време премного правила и ограничения от времето на войната. Вече повече от 20 години се провежда същата политика. В бившия соц. лагер, поради липса на гражданско общество, се проведе тотално брутално, почти без съпротива и резултати ги видяхме. Сега се продължава в бившия натовски лагер. Резултатите предстои да ги видим.

Докато ги чакаме, да направим една историческа ретроспектива, за да видим дали основния постулат на тази политика е верен с всичкия риск на обобщенията.

Била ли е държавата работодател и откога са нейните социални ангажименти? (Дали от времето на социализма, както си мислят някои наши умни съфорумци или от по рано)

Крум Велики:
Цитат
„На всеки просяк да се не дава просто [оскъдно], но в достатъчно количество, та да се не нуждае втори път.”
Златарски - трудно се чете, не е за мурджовци!

Точно, кратко и ясно!
Законът е насочен срещу феодализацията - окорпоратяването на българската държава, ако мога така да се изразя.
По същото време, във Византия съществуват държавни болници, държавни училища, държавни сиропиталища, държавни старчески домове и т.н., а западна Европа е в тъмницата предизвикана от германското нашествие. Трябва да дойде 13 век и кръстоносните походи, за да могат западните  "благородници" да видят, на какво благоденствие се радват източните им братя-еретици, по думите на Вилардуен!

Разпадането на държавата, приватизирането на нейните функции от местни владетели, не без помощта на милите ни цивилизовани днешни събратя от западна Европа (България е разделена на повече от 3 царства, а във Византия се борят поне 2-3 императора) водят до тъмните години на Балканите.

Последващият успех на турците се дължи до голяма степен на това, че турското законодателство покровителства дребната собственост, "бащинията" от набезите на спахии и бейове и докато прави успешно това, османската държава има безспорен превес в Европа. Упадъкът на централната власт довежда до кърджалийските времена и впоследствие до апогей на сепаратизма израз на който са видинския Осман Пазвантоглу и Али паша Янински.

Необходимо ли е да ходим толкова назад?
Разбира се, че не!
Благоденствието на западна Европа през последните десетилетия на 20-ти век се дължи също на добре-функциониращите държавни машини. Не че е нямало проблеми. Но те не се решават като премахнеш и приватизираш тотално държавната машина. Нейното място ще бъде заето от не по-добра "институция".

Ако се развали колата ти по пътя не продаваш частите и на парчета, за да продължиш пътя си.

Държавата във високо организираните общества винаги е била основен икономически играч. И като работодател и като клиент!
Приватизирането на държавата е равнозначно на феодализъм.
Днес феода е заменен от корпорацията. Вместо феодала, корпорацията ти взема тол-таксите по автобана или в края на тунела.
Може да нямаме национална армия, но пък имаме частни (феодални, корпоративни) армии. Имаме си феодални имения - ТИМове, които са по същество пара държавни обединения...

Стига толкова, че стана много дълго и накъсано, а е и неподходящо за закуска!
Хубав ден!

п.п.
Гръцките частни работодатели и синдикати вчера се споразумяха и изпратиха писмо до премиера за запазването, както на минималната заплата така и на 13 и 14. Я да видим - ще надвие ли лобито на чуждестранните инвестЦицори - за последните по-ниски заплати означава повече цицане в родината (нали не живеят тука)!!!

Днес е съдът на Дистомитите срещу немската държава в Хага. (За несведущите - делата се водят от 60-те години, а не по повод кризата. Спечелени са в Гърция и Италия, но нито гръцкото, нито италианското правителство изпълниха решенията на съда! Италианците първоначално блокираха немско имущество, но височайшата намеса на Берлускони се оказа по-демократична. За благодарност, кака дружинна му би шута. Трябва да му е много дълго досието на кавалиере за да се оттегли без бой! )
« Последна редакция: 03 Февруари, 2012, 07:28:09 от goro »

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1783 -: 03 Февруари, 2012, 10:26:33 »
0
Пиша за Гърция, защото Гърция долу горе познавам и нея ползвам като илюстративен материал. Вярно, че я познават и мурджовци и барбаЛончовци и пр..., но те не се интересуват нито от Гърция нито от политика, а и са на едно и също мнение с официалните изявления на пиколото, на дружинната, на грекилите  и на нашия бабуин.)

Италианците първоначално блокираха немско имущество, но височайшата намеса на Берлускони се оказа по-демократична. За благодарност, кака дружинна му би шута. Трябва да му е много дълго досието на кавалиере за да се оттегли без бой! )

Жорка, ти замръквал ли си в краен квартал на Атина, брато? В смисъл, без оръжие?Не са заяждам, просто питам...
И кво е тва "бабуин"?
Само не ми казвай да застана пред огледало, баси! Тва го знам, лафа де.....
 А досието на нашиа кавалиере е по-дълго от Стария завет и мама Гертруде и мама Хилариона знаят за таа работа, и Миша Разпутин знае.... и мине не мине идват или го викат хем да поразведри обстановката с некой бисер, ем да му набият обръчите, щот са е поразсъхнал.........ма поне е забавен,  като изцепи некоя, направо ми е симпатичен.....за момент!
А на тебя ша е черна неблагодарност ако не ти дигнат памятник поне в Солоники, до тоа на Македонеца.......па мое и в Атина, баси, заслужаваш го. Ако теа хора са сетат да та включат в преговорите, ша съм спокоен за Гърция.Ако искаш да научиш некои неща за България, питай! Квот моа ша помагам, българи сме се пак, баси, нема да те остава.....тия дена четох за тоа кан Аспарух...ми той слизал от коня само да пий вражеска кръв и пак са метал на коня, баси човека! Дали е верно? Сигурно пак ма манюполират...ти по знаеш.
Ми гърците имат ли си некой кат Ботев и Левски, некой дет са е жертвал за тех и не за пари?  Щот  аз не знам...ма аз толкова мноу неща не знам, че тва не ми е проблем, ма се пак светни ма по въпроса. Нали е имало"германско робство", "още некакво  робство", "американско робство"? (USA-та била олекнала с доста долари по време на тва "робство")
 Аз та чета мноу внимателно (като за мене, де..) и мноу ми харесват метафорите ти......ма то ние сички живеем в една голема метафора наречена  ЕС.......
 и да ти кажа честно, допреди неколко години си виках "боже, доживех да вида комунизъма  да успее напълно у комшиите, ма то било deja vu, баси.....
Инак, харесва ми стила ти и имам (благородна) завист и ша та догонвам, да знайш! Нема тва онва! *scare*
 *drink1*  *valcho*(вино+вълча салатка за тебя от the Dark side!)

« Последна редакция: 03 Февруари, 2012, 13:20:34 от darkside »
Ас съм българче.......

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1784 -: 03 Февруари, 2012, 12:47:11 »
+1
Дарки, мнението на Гурото за българите (в частност и пишещите тука) е като на всички други грънци - българите са БАВНОРАЗВИВАЩИ СЕ - гърците са дали сичко на света, открили са не само сапуна ами и летящите чинии и т.н. и т.н - т.е. просто няма смисъл да спориш с радиото. По-добре кажи - "прав си Гуржо" - и си пести енергията да спориш с тиивизуру.

Ето как да се ограмотиш и разбереш манталитета на Гурото: