Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1218618 пъти)

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1830 -: 13 Февруари, 2012, 13:16:50 »
0
Този меморандум ми напомня нашият Меморандум, подписан с МВФ през 1997 г. преди въвеждането на валутния борд. Ясно е, за добро или лошо, че всичко предвидено в него ще бъде изпълнено изцяло.

За хората в Гърция това е документ, който предвижда това, което ще се случи в икономиката на страната през следващите 3 години и той може да бъде добър ориентир при вземането на лични икономически решения. По-добре е от неопределеността, която царуваше доскоро. Ако съдя по себе си, нашият ( българският) Меморандум  ми вършеше добра работа, защото бях наясно какво ни очаква във времето. В момента, в който споразумението с МВФ изтече, настъпи момента на непредвидимостта в българката икономика. И на оцеляването. Не искам да бъда неправилно разбрана. Разбира се, споразумението изисква сами да режем част от месото си, за да оцелее целия организъм. Но друга алтернатива няма. Или пък никой не я предлага.

Истината е, че това ще стабилизира еврото и европейските финанси. Спомням си, че бях предвидила, ( май че даже се хванах на бас) че еврото ще оцелее. Поне не съм загубила баса.

Гърция, разбира се, я чакат огромни промени. Ако се чете преамбюла на Меморандума, всички действия са насочени към подобряване конкрентноспособността на Държавата, към преход към растеж и устойчиво развитие. Това време ще настъпи. Рано или късно. Дано гръцките политици не допуснат българските грешки. Защото това би могло да отдалечи този момент.


Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1831 -: 13 Февруари, 2012, 13:57:55 »
+1

Глобалче,
Още не съм го чела, но ще си позволя да възразя.
Според мен, на Гърция, както и на другите страни от PIIGS, изобщо не им трябва силно евро, ако гонят конкурентоспособност, а обратното. Силно евро и слаб $ трябва на Германия и САЩ. Понеже се спомена туризма, при едни и същи цени в евро, но при друго съотношение eur/usd, гръцките дестинации веднага ще станат предпочитани за сметка на такива, чиито цени са в $.
Освен това, аз не виждам какво е положителното - орязва се разходна част, която ще ореже в последствие със сигурност, приходната част. Освен, с ниски цени, конкурентоспособност се постига и с качество. Веднъж дадени заплати, пипнат ли се в посока надолу, качественият работник ще се превърне в некачествен. Това се случва, когато има на друго място по-високи заплати, а какво остава, когато това стане принудително. Единствената правилна мярка, е съкращаване на държавни чиновници. Ако го направят ефективно, а не фиктивно. Дори и техните заплати не трябва да се пипат, защото това ще доведе до по-голяма корупция.
Дано частният им бизнес да е читав, щото той ще ги измъкне, не някой друг. Определено ще му е много трудно.
Може да няма друга алтернатива, но тази не е никак добра и ще рефлектира и при нас, поне на първо време.
 *flower1*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1832 -: 13 Февруари, 2012, 15:22:27 »
0

Глобалче,
Още не съм го чела,...

Муза, скъпа!
Дори не си прави труда! Глобал е идеалистка и вярва безрезервно в добрите намерения! :)

Аз се канех да превеждам откъси от гръцкия му вариант, но се отказах.
Налудничавата помпозност ми е трудно я чета. Да я превеждам ми идва много!


Гърция има читав частен бизнес, но всичко, което се прави последните 2 години е насочено срещу него и в полза на лобистите.
Да обясня, понеже и преди ставаше въпрос, как принудителното обезсилване на договорените между синдикати и работодатели минимални заплати в полза на лобистки, главно външни интереси е... мамата на читавите фирми.

Да речем, че аз и глобал произвеждаме грънци и основно за вътрешния пазар.
Според един неолайняр от един неолайнярски канал, ако аз имам затруднения в бизнеса и имам възможността да плащам по-малко, по ниските заплати ще ми помогнат да оцелея и запазя бизнеса и работните места.
След този закон, аз понеже съм ко--ле, несъмнено започвам да имам трудности в бизнеса. Има хиляди начини да го докажа счетоводно. И намалям заплатите, при което и грънците ми стават по евтини.
Питам глобал, дето е почтен работодател и знае, че хората преди да работят трябва да ядат, дали ще намали заплатите или ще и взема пазара? И се усмихвам, защото знам, че тя е твърде мека и човеколюбива за такава стъпка и без това работниците ни и нейните и моите не живеят в лукс.
Разбира се, нашият общ пазар на грънци ще се свие щото с по-малките заплати и по-малко грънци ще се харчат. Но нали на пазара ще съм останал аз и с по-големи печалби,
...пък почтената глобал след като я разоря ще я взема за счетоводителка, защото е честна!
 *rofl*

Разбира се, закона не е направен за да се изядем аз и глобал. Той е за да могат немските ни приятели от джи ес ем оператора Глобул да извличат по-големи печалби към родната си Швабия!
Също и Кауфланд и Карфур и Лидл и т. н....
За това става въпрос, а не за придобиване на конкурентност от страна на Гърция.


-----------------
...
А здрасти!
А пък казваше че не вярваш в конспирации! ;)


Не е конспирация Дияне. А и постановката не е моя. Мисля че я има още у Маркс. Просто се замислих дали в момента не наблюдаваме именно това явление.
Относно конспирациите.
Винаги е имало центрове на власт с "повече власт". И исторически и към днешна дата. Световно, към този момент може да се каже, че е Вашингтон, в Европа - Берлин. Но това е естествено.

-----------------
Демократично управление на бизнес... Това по принцип е нон сенс.
...
да се защитят демократичните права и свободи на наетите. Последното е функция на държавата.
Тук спор няма! И затова въобще няма да поглеждам към детайлите. Но...
Може ли демократичните права и свободи да ги защити държава по слаба от корпорациите?
Живеем в свят в който винаги е имало частни армии. И не веднъж те са разгромявали държави.


Не знам какво формулираш като корпоративен капитализам, ...
 Наистина крайната фаза на т.нар. корпоративен капитализъм, ако го извадим от рамките на демократичната държава, би изглеждала отвратително, но няма да е подобна на тоталната държава от социалистически тип, а по-скоро до олигархия. Което едва ли е успокоително...
Затова казах, че може би по-правилното понятие би било неокорпоративен или посткорпоративен. Тоталитарната държава от социалистически тип не е нищо друго освен олигархия в социалистическа рокля. Така, че принципна разлика няма. В единият случай имаш управляваща олигархия маскирала се с булото на демократичния централизъм, в другия - на пазарния фундаментализъм.


... И опасността от налагането на корпративен тоталитаризъм може да се избегне единствено чрез законово регулиране, което утежнява управлението пропорцонално на нарастването на бизнеса.
Иначе в крайна сметка има Кой да ни съди.
Коганев,
Какъв закон?!
Та те променят правилата по средата на играта. Случаят Гърция е повече от поучителен! Кака меркел каза! И толкоз!
Философският модел объркахме! Така мисля аз. И всичко нататък е следствие.

п.п.
Не забравяй, че Дракър пише позовавайки се на бизнеса в една страна в която последните години фалираха над 200 банки....
Да си чул за нещо подобно в Европа...

Не съм съгласен с твоята постановка за държавата. Буквално я умъртвяваш и я правиш неспособна да изпълни функциите които и предоставяш. Държава без власт не може да има. А власт без собственост и почиваща само на щиковете или на авторитета е не само лесно уязвима. Има ли собственост - има и пряка намеса в икономическите отношения. Въпроса е в баланса. И реалността всеки ден го доказва. Но ще го оставя за някой друг път.

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1833 -: 13 Февруари, 2012, 15:56:52 »
0
Струва ми се, че започнаха да ги пекат на слаб огън гърците:

Schauble Says Greece Has Been A "Bottomless Pit" And Its "Promises Are No Longer Enough"

http://www.zerohedge.com/news/schauble-says-greece-has-been-bottomless-pit-and-its-promises-are-no-longer-enough

Сега ще им поставят нови и нови условия да се докават,  за да им пуснат бленуваните 130 милиарда. И действително в една такава ситуация за гърците бе много по-добре да обявят фалит. Щеше да е  боленено, но поне бързо. Сега в близките 10 - 15 г ще работят да плащат безумните лихви по дълговете си. Не че сами не са си го заслужили - в крайна сметка гръцки, а не чуждоземни политици са подписвали и вземали заемите им срещу съответните персонални благинки. И сега пак същите им политици ще ги поробят, в ползу роду. И смешното е, че април пак ще ги изберат в парламета и пак същите ще ги управляват *prof*
 

koganev

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1834 -: 13 Февруари, 2012, 16:14:50 »
0
Съгласен съм за баланса. Аз разглеждам вариантите в крайност, защото иначе ще отнеме много време за разяснения. Собствеността на държавата върху цели сектори, засягащи пряката сигурност, е неотменима, а върху сектори със стратегическа стойност (всеки може да си избере нещичко) - препоръчителна. От това следват много неща, но като цяло не променят моята философия за условията на работа и развитие в дъъъългосрочен план.

Законите в крайна сметка ще ги напише гръцкият парламент, а не Меркел. Може да не е днес или утре, но ще стане. Ситуацията в момента е с всички белези на преходност - ще мине и ще замине и само руините ще напомнят... И дано следващите да си направят верните изводи за това как се стигна до тази ситуация, а не как се излиза от нея.

"След този закон, аз понеже съм ко--ле, несъмнено започвам да имам трудности в бизнеса. Има хиляди начини да го докажа счетоводно. И намалям заплатите, при което и грънците ми стават по евтини."

Това ми хареса  :) Обаче има засечка - счетоводно можеш да го докажеш, но това не задържа хората на работа при теб, нали? Ако има къде да работят, няма да стоят при теб и да ти четат счетоводните доказателства... Какво става, когато намалиш заплатите и не останат хора при тези заплати?
А ако няма къде да работят, тогава защо да си злодей? Да не ги държиш насила? Заплатата се ДОГОВАРЯ, а не се дава по решение на едната страна. Знам, че пазарът на труда в Гърция ще е съсипан в следващите няколко месеца и много хора ще постъпят като в примера ти. Всички очакват намаляване на заплатите, но не вярвам всички да са идиоти и да се съгласяват лесно. Това да не ти е БГ... За големите немски и други фирми - очаквам стачки още при първото споменаване на идеята за намаляване на каквито и да е условия по договорите, съществуващи към момента. Ако държавата няма пари за пенсии и прочие - това може да мине за оправдание. И въпреки това има десетки или стотици хиляди протестиращи. А как глобул, която вероятно отчита 7-цифрени печалби на ден, ще поискат да намалят нещо... ще ги отнесат със се антените. Предполагам, че протестиращите няма да таят гнева в себе си...

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1835 -: 13 Февруари, 2012, 16:46:15 »
0

Глобалче,
Още не съм го чела, но ще си позволя да възразя.
Според мен, на Гърция, както и на другите страни от PIIGS, изобщо не им трябва силно евро, ако гонят конкурентоспособност, а обратното. Силно евро и слаб $ трябва на Германия и САЩ. Понеже се спомена туризма, при едни и същи цени в евро, но при друго съотношение eur/usd, гръцките дестинации веднага ще станат предпочитани за сметка на такива, чиито цени са в $.
Освен това, аз не виждам какво е положителното - орязва се разходна част, която ще ореже в последствие със сигурност, приходната част. Освен, с ниски цени, конкурентоспособност се постига и с качество. Веднъж дадени заплати, пипнат ли се в посока надолу, качественият работник ще се превърне в некачествен. Това се случва, когато има на друго място по-високи заплати, а какво остава, когато това стане принудително. Единствената правилна мярка, е съкращаване на държавни чиновници. Ако го направят ефективно, а не фиктивно. Дори и техните заплати не трябва да се пипат, защото това ще доведе до по-голяма корупция.
Дано частният им бизнес да е читав, щото той ще ги измъкне, не някой друг. Определено ще му е много трудно.
Може да няма друга алтернатива, но тази не е никак добра и ще рефлектира и при нас, поне на първо време.
 *flower1*

Музичка, няма за какво да възразяваш!  :)
Държава, която е затънала до шия в дългове, няма друга алтернатива. По-лошото от всичко е хаоса. Гърция бе на прага му. Щеше да достигне върховна точка, когато заплатите там стигнат  равностойността на 10 евро, при варианта, за който някои от вас продължават да мечтаят-Фалитът. Този вариант беше предвиден. Може да ми вЕрвате. Гърците се огънаха. Огънаха се в момента, в който смениха Попчето. Бяха преметнати...

Даже, ако се направи сравнение с България, през 1997 г. ни отпуснаха 2 млрд.долара. На Гърция в момента й отпускат 130 млрд.евро. Дори ако се пресметне инфлацията за 15 години, "помощта" е несравнима.Тя ще доведе до орязване на икономиката на страната. Това е предвидено. Борбата на Гърция, бе да допусне по-малко орязване. Мисля, че наполовина изпълниха намеренията си....

Иначе, въобще не става дума за силно или слабо евро. Ставаше дума за оцеляване на еврото. Разсъжденията кой имал полза от силно и слабо евро, въобще не вървят в контекста. :)



global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1836 -: 13 Февруари, 2012, 16:52:32 »
0
Що се отнася до частния бизнес, който можел да спаси Гърция, съм скептична. Скептична съм и относно корпоративния капитализъм, който търсил почва в Гърция за да настани пипалата си.

Гърция е в нов етап. Моментът, в който за нейното стратегическо положение се заплащаше скъпо от нейните съюзници в Нато, вече е изтекъл. Умните политици, трябваше отдавна да си направят сметката, че приоритетите днес, са нови и различни.
Това е реалността.
Горо, ако ме смяташ за идеалистка, не съм. Грозна реалност. Обичайно, бедните плащат. Както винаги е било.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1837 -: 13 Февруари, 2012, 16:57:48 »
0
[Може да ми вЕрвате. Гърците се огънаха. Огънаха се в момента, в който смениха Попчето. Бяха преметнати...

 *drink5* Прочетох днес че 150 000 държавни служители щели да съкратят. Язе докато не видим не моа повервам.

време беше... баси

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1838 -: 13 Февруари, 2012, 17:01:08 »
0
Глобалче,
Вярно, аз се подведох от стабилно евро към силно. Моя грешка. :) *flower1*


Жоро,
И ние не се съгласяваме, ама по тихия начин, по късия път. Много хора, качествени, вместо да се бунтуват, просто си стегнаха куфарите и навън.
Тук останаха или качествени, но поради ред причини, не можещи да се махнат. Защото освен приходите, атмосферата е отровна. И другата група е тая, дето ги мързи и не искат да се напрягат нито навън, нито тук. И по никакъв начин не може да се мотивират. Това е.
И друг път съм споменавала, че има у нас, доста нишички, просто защото няма конкуренция. Само, че отново се стига до хората и мисията става почти невъзможна. Алтернативата каква е за бизнеса - или да се свие още, да се въздържа да открива работни места или да продължава така, но... със съмнителни резултати.
Не знам какво ще се постигне в Гърция с протести, от персонална гледна точка за протестиращите. Но, намаляване на вече договорени заплати е много лошо. По-добре, да се намали бройката, да се увеличи с малко обема работа на останалите, респективно и заплатата.
Намалят ли се комплексно заплатите на всички - тръгва се по нанадолнището.
А, пък Глобалчето е симпатяга и нейните мнения ми са били винаги интересни. :) *flower1*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1839 -: 13 Февруари, 2012, 18:13:44 »
0
...
Държава, която е затънала до шия в дългове, няма друга алтернатива. По-лошото от всичко е хаоса. Гърция бе на прага му. Щеше да достигне върховна точка, когато заплатите там стигнат  равностойността на 10 евро, при варианта, за който някои от вас продължават да мечтаят-Фалитът.
...

Глобал,
Би ли ми обяснила, как ако гръцката държава фалира т.е. спре плащанията си по външните задължения, заплатите ще станат по 10Е и ще настъпи хаос.
Това, при условие, че без плащанията по дълговете гръцкият бюджет е 1 на 1 (с по-малко от половин процент дефицит)

Може би искаш да кажеш, че като фалира някой американски щат и там заплатите стават по 10 долара?


Крайно неуместно е сравнението с България.
България тръгна към фалита с 99% държавна икономика и собствена парична единица.
Гърция е с 99% частна и международна парична единица!!! (И с долари да беше демек - щеше да е същото) Та... и аржентинският вариант е невъзможен.
Говорим за диаметрално противоположни системи.
Тука някои плашеха народа, как ще изчезне петрола, а самарко как ще се изпразнят рафтовете на магазините и въведе купонна система.
Пълни глупости!
Магазините в Гърция не се зареждат от държавните  АПК  и Търговия на Едро!

Виж... това което се прави в момента, може и да доведе до празни магазини. Прави се същото, което за 2 години вдигна гръцкият дълг от 120 на 150% от БВП. Е... като се свие още малко реалната икономика и 200% ще стигне. и пак да го опростят наполовина - пак ще е невъзможно изплащането му.
Това е като да си стягаш колана за да не чувстваш глада. (Има такава практика в Африка.)
Порочна спирала на рецесията.




--------------
... А как глобул, която вероятно отчита 7-цифрени печалби на ден, ще поискат да намалят нещо... ще ги отнесат със се антените. Предполагам, че протестиращите няма да таят гнева в себе си...

Да де, ама точно те (ОТЕ - майчицата глобулска, минала в немски ръце) първи се възползваха за намаление на заплатите и стачки не стачки - направиха го, възползвайки се от друг закон прокаран по-рано пак в същия дух!
ФАКТ!!!

И... Когато държавата ти изсипе на пазара на труда 200 хиляди калпака аз ко--лето нямам никакъв проблем да орежа заплатите и да прецакам глобал, пък тя нека не вярва за корпоративната лакомия!
За другото - Муза е отговорила - качествени или некачествени хора си взимат куфарчетата и отиват да попълват трудовия пазар на Германия или Канада.

Коганев,
В едно нещо решително бъркаш!
Не българският чип е сбъркан, приятелю!
Аз ти казвам, че европейският чип е сбъркан!
И Гърция е само поредното доказателство.
« Последна редакция: 13 Февруари, 2012, 18:21:41 от goro »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1840 -: 13 Февруари, 2012, 18:44:04 »
0
...
Държава, която е затънала до шия в дългове, няма друга алтернатива. По-лошото от всичко е хаоса. Гърция бе на прага му. Щеше да достигне върховна точка, когато заплатите там стигнат  равностойността на 10 евро, при варианта, за който някои от вас продължават да мечтаят-Фалитът.
...

Глобал,
Би ли ми обяснила, как ако гръцката държава фалира т.е. спре плащанията си по външните задължения, заплатите ще станат по 10Е и ще настъпи хаос.
Това, при условие, че без плащанията по дълговете гръцкият бюджет е 1 на 1 (с по-малко от половин процент дефицит)

Може би искаш да кажеш, че като фалира някой американски щат и там заплатите стават по 10 долара?


Крайно неуместно е сравнението с България.
България тръгна към фалита с 99% държавна икономика и собствена парична единица.
Гърция е с 99% частна и международна парична единица!!! (И с долари да беше демек - щеше да е същото)

Ако Гърция обяви фалит, това означава освен прекратяване плащанията по външния дълг, така и намаляване плащанията по вътрешните трансфери за известно време  ( докато има пари, след което прекратява и тях)
Въпросът ти съдържа и част от отговорите. Ако Гърция фалира, тя престава да бъде часто от европейското братство. Следователно, международната парична единица, с която спекулираш в момента, престава да бъде международна, и става драхма. Гърция няма природни ресурси. Тя разполага единствено с голяма брегова ивица, мек климат, камениста почва и добро стратегическо разположение. Последното въобще не е есктра, както вече разбра. С края на студената война, Гърция загуби екстрата си, за която някои сили добре плащаха, за да опазят стабилна Европа от общия враг.

С ЕС, приоритетите са други. Гърция е длъжна да създаде нови приоритети, за да възроди икономиката си. Подобно на нас.(За разлика от Руската федерация, от САЩ, от Бразилия, които могат да си позволят поне известно време да се развиват сами, без необходим внос на ресурси)

И България, и Гърция не могат да съществуват независимо от останалия свят. Те се нуждаят от внос на ресурси. За да не бъде проблем това, те не нуждаят от добра, експортно ориентирана икономика. Ако „Глобул” ви е примерът за корпоративен капитализъм, сте доста изостанали. Разбира се, ако се сравнявате с нас, сте доста напред. Иначе, наченките на корпоративен капитализъм са налице при вас, за разлика от пещерния Капитализъм, на който сме свидетели ние.

Що се отнася до България, ние тръгнахме не със 99 %  държавна икономика, а с около 80 %. Това е значителна разлика. Друг е въпросът колко пари влязоха в държ.бюджет от това.( Та за тези политически грешки ти говорих в предишния постинг.)

Гърция тепърва трябва да търси своето място в икономическата общност. Ние се опитваме вече 10 –на години да търсим инвестиции чрез ниски данъци и евтинна работна ръка. Сега е реда на Гърция. Какво ли ще измисли?

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1841 -: 13 Февруари, 2012, 19:49:30 »
0
..
Ако Гърция обяви фалит, това означава освен прекратяване плащанията по външния дълг, така и намаляване плащанията по вътрешните трансфери за известно време  ( докато има пари, след което прекратява и тях)
Въпросът ти съдържа и част от отговорите. Ако Гърция фалира, тя престава да бъде часто от европейското братство. Следователно, международната парична единица, с която спекулираш в момента, престава да бъде международна, и става драхма
...

Глобал,
не ме разачаровай скъпа!
Да не искаш да кажеш, че Черна Гора е част от европейското "братство"  *rofl*
Или си мислиш, че някой може да им забрани ползването на конвертируема валута каквото все още е еврото?
Или пък, че еврото в гърция ще се оттече в канала - ще престанат да изнасят за евро или пък да внасят за евро....

Това са несериозни неща.
Дори немските шантажи за изгонването на гърция или ограничаването на ликвидността към гръцките банки от ЕЦБ са несериозни и само предлог да бъде прокарана настоящата политика!
Едно такова ограничаване означава на момента край на евро-зоната! На другия ден след гръмването на гръцките банки ще последва заря в италия испания португалия (българия няма да я споменавам), на втория във франция и на третия в германия.

Имаш ли въобще представа как функционира ЕЦБ заедно с ЦБ на страните от еврозоната?

Единственото нещо, което ще се случи при официален гръцки фалит е излизането наяве на истинските проблеми на еврозоната!
И ще се отиде най-вероятно или към закриването и или към "пренаписването" и на по почтени основи според лакомията демонстрирана от немците!
И тъй като точно този модел най-много ги устройва, поне засега, е тази неистова кампания гърция да не фалира ами да се подстриже дълга и! "По изключение!" *rofl*

Убеден съм, че и това спасителен план няма да проработи!
3 до 6 месеца и евро-цирка ще продължи!
Всъщност, той вече продължава!
И цената, която всички ще платим накрая ще бъде далеч по-голяма, защото от бюджетна, дългова, финансова и пр. криза с немското скудоумие вече сме в  криза на реалната икономика!

п.п.
От 130 млд дето отпускат на гърция не отива нищо за гърция. запушват се пробойните на банковата система в европа и се пишат на сметката на гърция.
« Последна редакция: 13 Февруари, 2012, 20:01:19 от goro »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1842 -: 13 Февруари, 2012, 20:51:08 »
0
На цялото писание ще отговоря с това, че Меркози не са толкова прости, за да фалират напълно основния си длъжник. В момента, стремежите ви са едно към едно. ЕС ще направи всичко възможно Гърция да стабилизира държавните си финанси, единствено с цел - да покрива външните си задължения.
Другото са свободни съчинения. Това е реалността. Чака ви огромен път в посока надолу. Мисля си, че като бълг.гражданин си наясно какво ви очаква.
За теб, това е дежа вю. Припомни си какво беше у нас. Ще гледаш втора серия на нещо добре познато. И понеже си умен човек, може да извлечеш поуки, а  и да направиш "страйк" в живота си , по стечение на обстоятелствата.

koganev

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1843 -: 13 Февруари, 2012, 21:28:32 »
0
Горо, как да разбираме, че дефицитът е почти нулев без плащанията по дълга? На кого му е минала тази мисъл така да смята дефицитът? А как е дефицитът без плащането на пенсиите и заплатите на държавните служители? Не може така да се заличават задълженията, които не ти харесват... несериозно е.


Не смятам, че нечий чип е повреден - това дори не го разбирам като израз. Интересувам се къде обществото е стигнало по-близо до моите възгледи за живота (които са изложени тук някъде...). В България обществото, ако изобщо мога да го формулирам така, не само е далече, но и се отдалечава с бясна скорост и бодряшки подвиквания. ЕС е доста по близо. Значително. Включително и Гърция ...
В тази връзка - как са разпределени стотиците милиарди евро, които гръцката държава сега има да връща? Кои са реалните активи, които са платени с тези пари? Какъв е реалният икономически ефект от тях? И защо изобщо е трябвало на гръцките управляващи да теглят заеми при нулев дефицит и почти същите нива на заплащане преди двайсетина години?

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1844 -: 13 Февруари, 2012, 23:14:06 »
0
Не ми отговори на въпроса скъпа!

Но да ти отговоря аз като човек, вече преживял един държавен фалит.
Останаха ми за спомен купоните. Спомняш ли си ги. Дори не се наложи да ги ползвам. Не си спомням да съм ги ползвал. И това в една страна, току що показала носа си изпод желязната завеса, без никакъв пазарен опит на практика. Е и?
Въпроса на който не съм си отговорил е какво плати Луканов с живота си!
Мораториума ли, някоя далавера или бе просто нелепица от които в живота се срещат безброй.

На цялото писание ще отговоря с това, че Меркози не са толкова прости, за да фалират напълно основния си длъжник. В момента, стремежите ви са едно към едно. ЕС ще направи всичко възможно Гърция да стабилизира държавните си финанси, единствено с цел - да покрива външните си задължения.
Другото са свободни съчинения. Това е реалността. Чака ви огромен път в посока надолу. Мисля си, че като бълг.гражданин си наясно какво ви очаква.
За теб, това е дежа вю. Припомни си какво беше у нас. Ще гледаш втора серия на нещо добре познато. И понеже си умен човек, може да извлечеш поуки, а  и да направиш "страйк" в живота си , по стечение на обстоятелствата.

Меркози страда от интелектуална-недостатъчност! Основната им цел е не Гърция да стабилизира държавните си финанси за да си посреща външните задължения, а да се прикрият реалните проблеми на Европа.

Имам чувството, че изпитваш някакво морално задоволство от пътя  в посока надолу.
Не бива да бъдеш толкова сигурна, особено ако нямаш представа, че Глобул (не случайно избрах нея за пример) е част от Дойче телеком и ти се струва неудачен пример на корпорация...  :)
Освен това, мисля че вече е време да ревизираш шаблоните на соц. образованието. Имам предвид твърдението ти, че гърците получавали много и даром в резултат на геополитическото си положение по време на студената война. Това е просто мит с който нашите управници оправдаваха некадърното си управление. Достатъчно е да видиш статистиките за производството на двете страни от 80те години (и не в парично, а в стоково изражение) и ще ти стане ясно. Гърция, която  не е много по-голяма от България произвежда от 2 до 3 пъти повече почти във всички сектори на икономиката.
Всъщност, достатъчно е да си направиш една разходка и да огледаш как е обработена всяка педя от този "камънак" за да ти стане ясно.
И...

Не Гърция върви надолу.
Европа върви надолу! Задрасква с лека ръка демократични традиции и гледа безучастно, докато елините излязоха отново на улиците.
Не става въпрос просто за пари! (Ако ставаше въпрос само за пари - прасетата в кочините са най-богатите същества на земята!)

Казват, че етимологията на думата богатство - πλούτος в гръцкия  (Πλούτος - изобилие - бил син на Деметра и се родил в Крит) била от πλέω - буквално - "плувам със кораб".

п.п.
Офорумих се днес.
Време е за седмица отпуска, а и в близките дни не се очаква някакво особено развитие.

п.п.
Коганев,
писал си - докато съм писал.
Разбира се, че не смятам по този начин дефицита. Отбелязах само, че "фалит" не означава толкова катасрофични следствия с които бомбандират ежедневно хората и в частност - гърците. Наричам го медиен тероризъм.
Разбира се, че задълженията трябва да се изпълняват. Но не и по дефиницията има човек - има проблем, няма човек - няма проблем. Сталиновите постановки не ме вдъхновяват.

За чипа!
Мисля, че е сгрешен философския модел по който се конструира днешна Европа.
Не в България и в Гърция е проблема.
Само за пример - при гърците - напоследък излязоха разни анализи в които се твърди, че без първото споразумение, днешният гръцки дефицит би бил в рамките на 5,3% (а той е 9,3 и с взрив на безработицата),  страната не би изпаднала в толкова дълбока рецесия и т. н.... Не съм икономист и не ми е работата да оценявам рецептите, но резултата е видим и за неспециалист.
Мисля също и че си несправедлив към българина в частност.
Българина имаше по-лошия късмет от гърка. Изкараха го от една система и го хвърлиха в друга ей-така с безотговорността на глупостта, некадърността и лакомията. То е като да хвърлиш едно дете в морето и да зачакаш да заплува... (Не говоря за икономическия, а за политическия аспект на проблема) Ами... ще се хване за първата дъска, та даже и да е гнил пожарникарски маркуч!
Гърка имаше и има повече опит (гледай как партийните им политическите колоси се сриват, но нито комунистическата им партия расте нито националистическата - тя също се срива) и не е толкова лесно да бъде примамен или измамен. И какво следва.
Ами... суспендират демократичните институции с благословията на Оупа!
Свободен пазар ли? Ще се договарят свободно синдикати и работодатели ли?
Няма такова нещо! Ще слушате - вика гаулайтера!

Та... мисля, че ти е по близък един ЕС, който вече го няма.
Има... Оупа!