Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1224975 пъти)

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1845 -: 13 Февруари, 2012, 23:23:09 »
0
Protest against the new measures in Athens 12-02-2012



Grecia, Scontri Atene: Esplosione Edificio in Fiamme [VIDEO LIVE] 12-02-2012


името на песента е "Любовта е огън"  *clap* *heart*

ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΙΓΑΛΗΣ - Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΦΩΤΙΑ NEW SONG 2011

koganev

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1846 -: 14 Февруари, 2012, 00:37:01 »
0
===

п.п.
Коганев,
писал си - докато съм писал.
Разбира се, че не смятам по този начин дефицита. Отбелязах само, че "фалит" не означава толкова катасрофични следствия с които бомбандират ежедневно хората и в частност - гърците. Наричам го медиен тероризъм.
Разбира се, че задълженията трябва да се изпълняват. Но не и по дефиницията има човек - има проблем, няма човек - няма проблем. Сталиновите постановки не ме вдъхновяват.

Съгласен за всичко.



За чипа!
Мисля, че е сгрешен философския модел по който се конструира днешна Европа.
Не в България и в Гърция е проблема.
Само за пример - при гърците - напоследък излязоха разни анализи в които се твърди, че без първото споразумение, днешният гръцки дефицит би бил в рамките на 5,3% (а той е 9,3 и с взрив на безработицата),  страната не би изпаднала в толкова дълбока рецесия и т. н.... Не съм икономист и не ми е работата да оценявам рецептите, но резултата е видим и за неспециалист.
Мисля също и че си несправедлив към българина в частност.
Българина имаше по-лошия късмет от гърка. Изкараха го от една система и го хвърлиха в друга ей-така с безотговорността на глупостта, некадърността и лакомията. То е като да хвърлиш едно дете в морето и да зачакаш да заплува... (Не говоря за икономическия, а за политическия аспект на проблема) Ами... ще се хване за първата дъска, та даже и да е гнил пожарникарски маркуч!
Гърка имаше и има повече опит (гледай как партийните им политическите колоси се сриват, но нито комунистическата им партия расте нито националистическата - тя също се срива) и не е толкова лесно да бъде примамен или измамен. И какво следва.
Ами... суспендират демократичните институции с благословията на Оупа!
Свободен пазар ли? Ще се договарят свободно синдикати и работодатели ли?
Няма такова нещо! Ще слушате - вика гаулайтера!

Та... мисля, че ти е по близък един ЕС, който вече го няма.
Има... Оупа!

Честно казано много време оправдавах българския народ. Останах сам самичък в България, докато приятелите ми си събираха багажа един по един и хващаха пътя по света. Спазвам всички закони, дори с колата се старая... Данъците - до стотинката. Всички налози върху пълните заплатите на работниците във фирмата - до стотинката! Всяко изискване на държавата го изпълнявам в срок. Това здравна медицина, това безопасни условия на труд, това опазване на околната среда, лицензи и стандарти за качество - всичко... Всичко! И през цялото време ми се казва, че не сме съюзници с държавата. Тя се бори срещу мен, защото по дефиниция аз съм кофти пич. И ме побеждава. И се радва! И ми е много нереалистично, когато хора от чужбина се опитват да ми обясняват как не съм прав да бъда толкова категоричен в мнението си. Защо си в Гърция? Защо децата ти (или синът ти беше само - извинявай, ако бъркам) са учили в Германия?
Връщам се назад, чета... Не търся нито обвинение, нито оправдание - искам да разбера. А времето минава и това, което разбирам, ме кара да вярвам, че надежда за този народ в обозримо бъдеще няма. В по-далечно бъдеще народът изчезва, разпилява се. Остават джелем джелем, простаците и милицията... Последните две са тавтология. А първото е бъдещето на социалната ни система - това не е ли ирония? И в тази бъдеща социално-просташка милиционерщина не мога да намеря място за идеалите ми, за старините ми, за децата ми... И дори да съм несправедлив, това едва ли има значение за някого тук. Защото аз съм частник, бизнесмен, работодател - все неща, които ме представят пред българското ... общество като отрепка, бандит и гадняр. Затова не ги съдя, нито ги оправдавам - да се оправят. Аз се изнасям на етапи.
Пък дали ЕС наистина е това, което аз виждам, че е - остави ги тези приказки за след няколко години. За сега това, което виждам, не ме притеснява особено. Пък и Гърция винаги е примамлива опция...

nearvana

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1847 -: 14 Февруари, 2012, 00:49:09 »
0
НА кой хал са? И защо се хващаш за думата, да не очакваш в няколко изречения да формулирам в подробности какво представлява банковото дело и как се смята рискът?

Всички сме на едно мнение май - банките, които са раздавали неоправдано рискви редити, трябва да понесат последствията от осъществения риск. И така ще стане в крайна сметка. Аз просто изрзвам мнение, че банките не са конспиративни владетели в сянка, а част от една погрешна финансова и мениджърска концепция, наложена в ЕС от няколко десетилетия.
сори, коганев, нямах предвид да ти вадя думите от контекста. просто от целия ти пост останах с впечетлението че според теб банките не са знаели какви са рисковете с гръцките дцк ... е не е вярно. не са толкова тъпи.  спредовете на гръцките дцк към немските винаги са били големи с изключение на един период от има няма 10години когато става якото нагрухване. Е кво толкова се е променило че изведнъж всички да решат че гърция от днес за утре е станала супер икономика и сигурен платец? е не са толкова тъпи.

на къв хал са викаш - ми  маскират несъстоятелността си с уж заеми за подобряване на ликвидността от ецб (лтро). баси ликвидността дето се подкрепя с 3годишни кредити!!! но иначе не им е зле - нали са най-важното звено в икономиката и всички с радост гладуват само сакън нещо де не им се случи и да я закъсат

поздрави
 *drink2*

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1848 -: 14 Февруари, 2012, 07:59:18 »
0
На кой въпрос да ти отговоря, Горо? За Черна гора ли? ( Никога не съм споменавала държавата! Още повече относно избраната валута. Те винаги можеха да изберат и долара за разплащателна единица, но въобще не виждам някакъв смисъл това да се възкачва  на ниво  дискусия във форум във връзка с Гърция или братството в ЕС....)

Или може би изгонването на Гърция от ЕС?
Не си ли чувал за международна изолация, в някои случаи за икономически и политически ограничения, познати под името ембарго? Да не твърдиш, че Гърция е в състояние сама да се саморазвива без участието на региона и Европа?

Иначе, диалогът с теб е интересен. Ако малко поозаптиш софистичните си склонности да вкарваш в чуждата уста думи, които не са изричани, както и да вкарваш предположения, които  да оборваш със страст, диалогът щеше да е още по-успешен. И занимателен.
Сега, недей да се мусиш! Не си вземай отпуска една седмица, а пиши на воля, за това, което те вълнува. И не се сърди, когато хората не са съгласни с тезата ти. Откъде-накъде ти хрумна мисълта, че всички трябва да мислим едно и също? *drinks*


За това дали нещата са справедливи, демократични, архаично-честни?
Не са! Никога не са били и няма да бъдат! Какво да се прави! Челни стойки да правим, на ръце да ходим, нещата са такива, каквито са.

Относно подозрението ти, че ми е добре Гърция да се потапя надълбоко, въобще не си прав. По-скоро можеше да предположиш, че ми е по-скоро безразлично, отколкото задоволяващо мои скрити злобни склонности.
Айде, поздрави!
« Последна редакция: 14 Февруари, 2012, 08:07:53 от global »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1849 -: 14 Февруари, 2012, 09:31:55 »
0
На кой въпрос да ти отговоря, Горо?
...
Или може би изгонването на Гърция от ЕС?
Не си ли чувал за международна изолация, в някои случаи за икономически и политически ограничения, познати под името ембарго? Да не твърдиш, че Гърция е в състояние сама да се саморазвива без участието на региона и Европа?

Въпроса беше
Имаш ли въобще представа как функционира ЕЦБ заедно с ЦБ на страните от еврозоната?

Та да си дойдем на думата.
Гърция Е в икономическо и политическо ембарго! (Да не споменавам безумната расова помия дето се изля върху цял един народ. Засега само човекоядци не са ги изкарали!)
Единствената страна от която получава стокови кредити май е... петрол от Иран! За кажи речи всичко останало плаща в брой, скъпо и не от отпусканите заеми!
Та...  с какво повече ще утежни това положения официалният фалит?
Ще я изолират повече?
Ще затворят Кулата или пристанището на Пиреа?
Или мислиш че Дойче телеком ще ембаргира Глобул! :)


Иначе...
Нищо подобно на твърденията които ми преписваш. Точно обратното - твърдя, че
гръцкият проблем е европейски проблем и е невъзможно да бъде решен в Гърция и от Гърция
дори гърците за 10 години да спрат да ядат и да се обличат за да се изпълнят меркозовите рецепти.
Обявяването на фалит от Гърция просто ще фокусира проблема в същината му!
Колкото по-рано - толкова по добре.
Нищо повече.
Дай Боже, живота да ме опровергае!


За това дали нещата са справедливи, демократични, архаично-честни?
Не са! Никога не са били и няма да бъдат! Какво да се прави! Челни стойки да правим, на ръце да ходим, нещата са такива, каквито са.
Имаме си хубава българска поговорка по въпроса скъпа!
Преклонена главичка сабя не я сече.
Хербаризират я! (Допълнението мое! :) )


п.п.
Горбачов на времето също нямаше представа колко е обвързана икономиката на СИВ и реши, че всеки ще си плаща сметките в долари.
Резултата го знаем - Русия фалира точно както и България!!! И все още не е повече цъфнала и вързала!
Проблема е, че Меркози не са над нивото на Горби!
Свят!
 *drinks*


п.п.
Коганев,
Прав си за погледа отвън и не съвсем!
Нямаш представа колко добре те разбирам, щото тая попара съм я ял!
На народа мисля, че залагаш прекомерно големи очаквания - от там и разочарованието ти. Народа не е нещо различно от онова великолепно описание на Йовков в Индже. Иначе... енциклопедия британика мога да напиша за дебелоглавието и простотията на българина и подлостта и лицемерието на гърка. (Ако българите си имат "Бай Ганю" гърците си имат "Карагьозис"  и гледам да си нямам работа нито с бай-ганювците, нито с карагьозлиите.) Но съм сигурен, че други могат да напишат същото или подобно и за немеца и за французина, че и за марсианеца.

Спирам за седмица наистина!
Заразна болест е форума. :)
А трябва и да се яде!

koganev

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1850 -: 14 Февруари, 2012, 12:53:35 »
0
И да се пие.

Честит Трифон Зарезан!

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1851 -: 15 Февруари, 2012, 16:00:28 »
0
Иранската телевизия обяви, че спира доставките на нефт за Холандия, Гърция, Франция, Португалия, Испания и Италия в отговор на санкциите наложени от еврозоната.

Та какви биха били последиците от този ход на Иран, знаейки, че основният източник на нефт за Гърция е Иран?

Гърчетата май ги чака рязане на доходи + повишение на цените на горивата.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1852 -: 16 Февруари, 2012, 07:37:04 »
0
Цитат
Сега е важно да се съпоставят тези обективни данни: при 41% от средната производителност в ЕС българите получават 20% от средната заплата, т.е. два пъти по-малко от полагащото им се. Това означава, че доходите им са изкуствено занижени и за да се нормализират, би трябвало да се увеличат със 100% (двойно). Очевидно трудът на българите е силно ограбен
http://www.segabg.com/article.php?id=589232


Бре, Терзиев!
Нищо, че ги мешаш малко цифрите.
Важното е, че ти е светнала ламБата!
Сега... ако я позасилиш малко и погледнеш на юг ще видиш и тенденцията в Оупа!

п.п.
Невидими,
не съм си цапал от няколко дни обувките, но нали знаеш, че съм карък!
Иначе гърците взимат от Иран под 30% и не вярвам нито Мотор Ойл, нито Елиника Петрелия (основните рафинерии, да не обръщаме внимание на факта, че вторите контролират пазара и на Македония, Албания и Сърбия та не знам докъде) да имат някакъв проблем със парите и снабдяването.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1853 -: 16 Февруари, 2012, 09:10:57 »
0
Аз бих се присъединил към Карлос Папулис, първо всичко са оплескали сами западноевропеците а сега пък Гърция им била виновна. Иде ми да ги нарека дрислювци и сигурно няма да съм много далеч от истината. *ireful*


Президент Греции обвинил немцев, голландцев и финнов в оскорблении своей нацииВалютный рынок

Президент Греции в среду обвинил министра финансов Германии Вольфганга Шойбле в оскорблении греческой нации. Явно рассерженный президент Каролос Папульяс выделил Шойбле после того, как тот сделал предположения по поводу того, что Греция может обанкротиться, а также атаковал критику своей страны в таких государствах, как Нидерланды и Финляндия. «Я не могу принять оскорбительные высказывания господина Шойбле в отношении моей страны. Кто такой Шойбле, чтобы оскорблять Грецию? Кто такие датчане?! Кто такие финны?!», - высказал Папульяс, 82-летний ветеран борьбы греческого сопротивления против нацистской оккупации во Второй мировой войне. Комментарии президента Греции являются весьма необычным вторжением в международный спор, поскольку Папульяс обычно избегает ежедневных политических дебатов.

Обида на жесткую позицию Германии в вопросе предоставления финансовой помощи получила широкое распространение в последние месяцы. Протестующие на прошлой неделе сожгли немецкий флаг, а печатные издания публиковали фотографии Канцлера Германии Ангелы Меркель в нацистской форме, которые были сделаны с помощью методов компьютерной обработки цифровых изображений.

Поскольку терпение Евросоюза в отношении поведения греческих политиков близко к пределу, Шойбле в последние дни сделал ряд критических замечаний. Он сравнил эту страну с бездной и сказал в понедельник, что еврозона сейчас лучше подготовлена к греческому банкротству, чем 2 года назад. Также министр финансов Германии отметил, что еврозона сделает все возможное, чтобы избежать греческого дефолта, который будет носить хаотичный характер и произойдет в том случае, если Афины будут не в состоянии обеспечить условия по предоставлению денег от ЕС/МВФ, прежде чем Греция должна будет погасить долги на сумму 14.5 млрд. евро в следующем месяце.

Папульяс в своих комментариях отметил, что европейцы в прошлом воевали вместе, поэтому теперь они также вместе должны работать во время греческого кризиса. «Мы всегда гордились тем, что защищали не только свою свободу, свою страну, но и свободу Европы тоже», - сказал президент Греции в рамках обеденной программы, на которой присутствовали министр обороны и высшее военное руководство страны.

Финляндия требует, чтобы Греция смирилась с залоговыми требованиями для получения кредитов, в то время как голландские политики также приняли крайне жесткую позицию в отношении проблем Греции.

Поскольку греческая нация находится под давлением кризиса, Папульяс принял решение отказаться от своей зарплаты, заявил министр финансов Греции в среду. Несмотря на то, что его пост выполняет в основном церемониальную роль, зарплата президента Греции составляет 280 000 евро (370 000 долларов США) в год, что лишь немногим ниже годовой зарплаты президента США Барака Обамы (400 000 долларов США).

Папульяс играет ведущую роль в оказании помощи по формированию действующего национального коалиционного правительства после того, как предыдущая социалистическая администрация потерпела фиаско в ноябре 2011 года. Его полномочия в качестве демократа оцениваются довольно высоко, так как он также входил в свое время в движение сопротивления против военной хунты, которая правила в Греции с 1967 по 1974 год. Источник: Forexpf.Ru - Новости рынка Forex

http://www.forexpf.ru/news/2012/02/16/a9u5-prezident-gretsii-obvinil-nemtsev-gollandtsev-i-finnov-v-oskorblenii-svoej-natsi.html


Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1854 -: 16 Февруари, 2012, 13:41:05 »
0
Невидими,
не съм си цапал от няколко дни обувките, но нали знаеш, че съм карък!
Иначе гърците взимат от Иран под 30% и не вярвам нито Мотор Ойл, нито Елиника Петрелия (основните рафинерии, да не обръщаме внимание на факта, че вторите контролират пазара и на Македония, Албания и Сърбия та не знам докъде) да имат някакъв проблем със парите и снабдяването.

goro бря,

Аз не се и съмнявам, че нито Мотор Ойл, нито Елиника Петрелия ще имат някакъв проблем със парите и снабдяването.
НО, сметката на бензиностанцията за крайният потребител ще набъбне (тя и сега в Гърция не е малка), а за гърчетата газостанциите са все още в сферата на предстоящите открития.

пп. тва за обувките не го разбрах, би ли пояснил какво имаш предвид?

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1855 -: 16 Февруари, 2012, 14:56:09 »
0
еко петролиум в БГ откъде зареждат? От Нефтохима или си карат от гръцко?

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1856 -: 16 Февруари, 2012, 16:40:35 »
0
еко петролиум в БГ откъде зареждат? От Нефтохима или си карат от гръцко?

Предполагам, не знам
тези дето са по близо до солунската рафинерия да зареждат от гръцко
напълно възможно е и източна Гърция да зарежда от Бургас
Па нали скочи износа на горива и в двете страни! Що крадене падна!!!  *rofl*

Към това трябва да прибавиш, че Вардиноянис изкупи Шел в Гърция. Това което виждаш като Шел е всъщност Вардиноянис. За бг. не знам, но също е възможно.
А екото ще го срещнеш и в Унгария и не мога да си спомня за Австрия.



...
НО, сметката на бензиностанцията за крайният потребител ще набъбне (тя и сега в Гърция не е малка), а за гърчетата газостанциите са все още в сферата на предстоящите открития.

пп. тва за обувките не го разбрах, би ли пояснил какво имаш предвид?

Ми...
Ша зареждаме в Бг приятелю. Тъкмо Шойбле ша има да сънува повече приходи в бюджета.
За газта си прав, макар и не толкоз. На дълъг път вече изцяло можеш да караш на газ, а и не само - просто трябва да знаеш къде можеш да заредиш.
Но... тук бедните `ора не сакат бомба у багажника. Моя милост също.

п.п.
Меркелиния копой Шойбле и другарите от ниската земя постигна.а... това, което грекилите не можаха в Гърция!
Ще гледаме сеир!  *drinks*

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1857 -: 16 Февруари, 2012, 21:38:30 »
0
Горо, радвам се, че форумът има страхотна притегателна сила, и днес тук са налице  твои мнения ( очевидно лишил си се от полагаемия едноседмичен отпуск...) . :)

Ако нещо те човърка, би могъл да направиш някакъв коментар. Защото това са отзвуците от събитията в Гърция, които стигат до нас в България - непредубедената публика и предубедената публика, защото не мога да гарантирам, че такава няма: *drinks*



Гръцката олигархия 30 г. се храни с парите от ЕС
Публикувана: Четвъртък, 16-ти Февруари 2012,



С Огнян Минчев, политолог, разговаря МИЛА ГЕШАКОВА

- Атина горя, центърът е потрошен - само кризата ли кара гърците да чупят и рушат, г-н Минчев?

- Гръцката политическа култура вътрешно съдържа такива варианти на политическо поведение. В този смисъл рушенето е традиционна реакция на радикализираното политически от десетилетия насам гръцко общество.

Нека само припомня някои исторически факти - Гърция има най-силната комунистическа партия на Балканите по време на Втората световна война, партия, “която би могла да вземе властта и без решаващата подкрепа на Съветската армия”, според една от идеологическите щампи от миналото.

Тази партия почти спечели Гражданската война - единствено окупацията на британски войски и по-късно подкрепата на САЩ я предотвратиха. Впоследствие в Гърция се развиха множество леви и десни радикални движения, някои от които терористични, станали известни през 70-80-те години на миналия век.

От друга страна, Гърция преживява изключително преломно време, което може да бъде определено като край на илюзиите, че членството в ЕС ще носи благоденствие без каквито и да било предварителни условия.

- Галеник на Европа ли беше Гърция?

- За 30-годишното си членство в ЕС Гърция получаваше средно по около 10 млрд. (първо долара, после евро) годишно като структурни и кохезионни фондове. А през 1985-а или 1995 г. 10 милиарда бяха много повече от онова, което са днес.

В резултат в Гърция се формираха множество политически и обществени кръгове, чийто статус и прехрана са зависими пряко и изцяло от субсидиите на ЕС.

- Грешка ли бяха инвестициите на ЕС в Гърция?

- Грешката е в това, че върху инвестираните гигантски суми през тези 30 г. в Гърция, ЕС не е упражнявал ефективен контрол доколко тези пари на практика служат за своето официално предназначение - да трансформират гръцката икономика и гръцките институции според стандартите на една прозрачна, модерна, европейска страна. Днес равносметката не е окуражаваща не само за Гърция, но и за самия Европейски съюз. В Гърция на практика наблюдаваме един специфичен провал на европейската политика за модернизация и развитие, защото тези огромни кохезионни и структурни фондове от ЕС са отишли за възпроизводство в гигантски размери на една класическа, патриархална, традиционалистка система на клиентелистки патронаж от горе на долу в гръцката политическа и обществена система. Създали са паразитна политическа олигархия, която самообслужвайки се с тези фондове, е набъбнала до невероятни размери. Освен това има гигантски привилегии за държавните служители на всички равнища, привилегии, свързани с пенсионирането; бонуси за гръцки граждани на различни етажи на политическата и административната система. В тази система политическа и административна власт се купуват тъкмо чрез тези бонуси.

- Защо гърците се противопоставят на мерките на ЕС?

- Много трудно е, след като си дал определени права и ресурси на една общност, които тя приема за свое легитимно притежание, да й ги отнемеш. Онова, което се случва по всички етажи на гръцкото общество понастоящем, е отнемането на специфичните бонуси и привилегии, създадени с парите на европейските фондове. Днес тези привилегии губят не само държавникът и политикът от върха на пирамидата, не само държавният служител в централните ведомства, но и долните нива на пирамидата - търговците, които за първи път са принудени да си купят касов апарат или пъкда регистрират собствеността си и да й плащат данъци, включително басейни и яхти, които досега са били извън закона... Всичко това създава гигантска фрустрация в гръцкото общество. Да не говорим, че вече се пристъпва и към сериозни орязвания на реални заплати и пенсии и съкращения на държавни служители - нещо, което в гръцката най-нова история не се е случвало.

- Политиците ни излъгаха, твърдят гърците. Имат ли обаче свой спасителен план за излизане от тази криза?

- Съдейки по случващото се по улиците на Атина, очевидно нито политиците, нито обикновените хора имат реален план за изход от това положение. 45-те напълно опожарени сгради в Атина само за една вечер са доказателство за това.

- Възможно ли е Гърция да излезе от тази криза с демократични средства и по мирен път?

- Искам да се надявам, че това е възможно, защото криза на демократичната система в Гърция би имала тежки последици върху цялостната дефиниция на съвременна Европа. Да не говорим за преките последствия, които би имала върху Балканите и върху нас в частност.

- Според “Дейли телеграф” фалитът на Гърция е неизбежен.

- Впрочем фалитът е дума, която звучи страшно. Но като финансова реалност не е толкова рядко срещана.

Гърция е фалирала 7 или 8 пъти след освобождението си от османско робство до днес, а България два пъти само през 90-те години на миналия век - през 1990 г. и през 1996 г. От тази гледна точка фалитът не е нещо чак толкова страшно. Страшни са последствията, които би имал първо върху политическата система на Гърция, върху способността й да се мобилизира и да остане европейска страна. Както и върху потенциала на ЕС да се съхрани институционално като една надеждна структура, която води към общи решения в областта на финансовата политика и на всички останали видове политика.

- Заговори се и за излизане на Гърция от ЕС. Самите гърци разгневени коментират: Не ви щем еврото, връщаме си драхмата.

- Не мисля, че това са сериозни мнения и оценки. Чисто емоционално това са разбираеми позиции на обикновени хора или пък на наблюдатели на гръцкия обществен живот. Но излизането от ЕС и в частност от еврозоната ще засили гръцката криза, няма да я облекчи. Преминаване към драхмата ще бъде свързано с изключително висока инфлация, докато гръцката финансова система бъде уравновесена върху сегашната липса на ресурси да се плащат големите дългове и да се съхранят държавните разходи на равнище, което да удовлетворява хората. Ако се премине към драхмата, това ще означава прекратяване на европейската финансова помощ. Ще означава също и такава инфлация, която ще облекчи каквото и да е гръцко правителство в неговото неизбежно действие към стесняване и на социални придобивки, и изобщо на жизнения стандарт на гърците.

- Сегашното правителство гласува с отвращение мерките на ЕС, но дали следващото няма да се отрече от тях - изборите са през април?

- Тъкмо това имам предвид, като казвам, че се поставя въпроса в каква степен гръцката демократична система ще може да оцелее на двустранния натиск. От една страна, на гръцкото общество, което не желае да се раздели с досегашния си стандарт на живот и начина, по който е постигнат. От друга страна, е натискът на международните финансови кръгове в ЕС за провеждането на фискална политика, която да доведе поне до частично изплащане на гръцките дългове и да балансира гръцкия национален бюджет.

- България живее вече 22 г. на ръба на оцеляването - защо не сме на улиците, защо не чупим и не трошим?

- Въпрос на народопсихология, традиция и на политическа култура. Кризите, които България преживя през последните 20 г., бяха много по-дълбоки и много по-страшни от гръцките. Едно е да ти отрежат 13-ата и 14-ата заплата и друго да те докарат до пенсия от 3-4 долара, както в началото на 1997 г. Също съвсем друго е да те докарат до структурна безработица, която изгони 2 млн. души от България... Да не продължавам със сравненията - те не са в полза на България. Не са и в полза и на Гърция от гледна точка на голямото й оплакване, че е третирана несправедливо. Гръцката криза е много облекчена в сравнение с начина, по който бяха третирани от международните финансови институции и Брюксел посткомунистическите държави и особено България.

- Какви са вариантите за изход от патовата ситуация?

- Може би ще има 50% редукция на гръцкия дълг, макар те да искат повече. Но голяма част от тези заеми ще трябва да се плащат. При това за сметка на намаляването на благоденствието на гръцкото общество.

Ако този пакт не бъде приет и дискусията в Гърция не бъде насочена към най-рационалните и най-безболезнените схеми и методи, чрез които това трябва да се случи, то тогава кризата в Гърция ще се задълбочи с всички последствия за гръцката политическа и обществена система. Те биха могли да бъдат много негативни за региона на Балканите и за Европа като цяло. Защото една криза на гръцката демокрация би се отразила върху цялостната легитимност на европейския демократичен модел. А един безотговорен фалит на Гърция би се отразил и върху потенциала на ЕС да съхрани и развие институциите, които в крайна сметка носят инфраструктурата на европейското благоденствие (еврото, координираната политика за съхраняването му и стабилността му и всички останали механизми на ЕС).

- Последният доклад от Брюксел за България не беше много розов, но на фона на случващото се в южната ни съседка сякаш изглеждаме по-стабилни.

- ЕС също трябва да поеме своята отговорност за онова, което се случва в Гърция. Защото ако 30 г. тя е получавала пари от ЕС по начина, по който вече описах, очевидно вината не е само в Атина, но и в Брюксел. А урокът за страната ни е много важен в този случай.

Докладът за България, който получаваме на всеки 6 месеца в рамките на мониторинга след членството, влиза изцяло в графата “Всяко чудо за 3 дни” - Брюксел очертава проблемите на българските институции, а докладът влиза през едното им ухо, а излиза през другото. И всъщност ефективността му си остава една голяма илюзия. Дано не се стигне дотам при евентуална институционална криза на България да тръгнем да обвиняваме международното положение и злонамерените външни сили, вместо да разберем, че ние самите не сме си свършили работата. България може да бъде такава, каквато я създадем ние, а не каквато ще я изискват от Брюксел. От там могат само да препоръчват, не и да изискват.

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1858 -: 16 Февруари, 2012, 23:00:16 »
0
( очевидно лишил си се от полагаемия едноседмичен отпуск...)  :)

Каква отпуска за Жорката, като той  е като един Павлик Морозов на гръцкия идеологическия Фронт със  запада ?Новата му родина гори в пламъци и в пламъците изгарят еврата, отделени от културното министерство за новогърците,респективно за Жорката. Това не е само старогръцка и новогръцка трагедия в едно.Това е Световна културна Трагедия ,в която е вписана и личната Жорева такава.
"Борбата е бизмилостно жестока,борбата ,както казват е епична..."
 *yahoo*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1859 -: 17 Февруари, 2012, 04:05:31 »
0
global скъпа,
Нали си признах, че форума ме заразява.
А и за разлика от Фло - регионален Павлик Морозов, който си приготвя сам крем невеата, моя милост все нещичко е чел и разбрал.


Тъй...
Сега за дългото умно изказване на Огито Минчев.
Коментара би трябвало да е едно изречение.
Каквато ни държавата - такива ни и политолозите!

Но за тебе, ще бъда малко по-подробен, без да съм изчерпателен щото глупостите са ми омръзнали.



...
 Гръцката политическа култура вътрешно съдържа такива варианти на политическо поведение. В този смисъл рушенето е традиционна реакция на радикализираното политически от десетилетия насам гръцко общество.
...

То да се чудиш откъде да започнИш, когато е ясно, че познанията на писача са... вестникарски щампи и то от пошлите...
Но да опитаме.

Опозиционните партии в Гърция, главно левите, но и моят приятел Трангас, който е много десен, от години твърдят, че вандалщините по време демонстрациите са дело на пара-държавни организации. Нещо повече. В предпоследните епизоди (не тези), камерата беше запечатала странни неща - как полицията пропуща качулатите разбойници.
Основната идея е една - да се уплаши народа от вандалщината и да не участва така масово в демонстрациите. Той обаче, пусто, не е толкова плашлив!

Към пара-държавните трябва да се добавят и агентите на чужда служба - колкото и това на някоя Глобал да изглежда невероятно.
Само преди около месец, в турския печат излезе случайното изтърване на бившия турски премиер за летните горски пожари на някои от гръцките острови през 90те... (материали има достатъчно - потърси ще ги намериш)
Ще добавя, че втория незавършен мандат на Караманлис беше съпроводен с масови пожари, при които загинаха хора и един голям скандал за подслушването му от братята немци който се потули...
Не знам дали пожарите бяха природно явление...
Но съм сигурен, че по-скоро братята турци, отколкото братята немци (та те са сред главните инструктори на турците, а днес инструктират макетата да натискат и те! :) ) биха се спрели пред нещо за пфенинга!
Цивилизация! Кво да прайш!



Нека само припомня някои исторически факти - Гърция има най-силната комунистическа партия на Балканите по време на Втората световна война, партия, “която би могла да вземе властта и без решаващата подкрепа на Съветската армия”, според една от идеологическите щампи от миналото.
...
И аз да припомня на Огито някои факти, без да изпадам в подробности (нямам време, пък и ме мързи да се ровя в литературата, та по спомен от горе - от горе) защото съществува опасността да изглеждаме също толкова смешни, колкото и той.

Гърция има традиционно-силна комунистическа партия! Около и под 10%.
Страната посреща ВСВ при военния режим на Метакса, който общо взето се справя с италианското нападение, но не и с немското. След нахлуването на немските вандали започва една от най-масовите съпротиви в Европа, на която съперничи и може би я превъзхожда единствено сръбската! Френската - ряпа да яде.
Комунистите, разбираемо, са дейни участници в тази съпротива и създават своя почти-армия.
Нататък... гражданска война и..., предполагам би трябвало да ти е ясно - ти си умно момиче...
(Ако беше по-малко проницателно момиче, дори нямаше да забележиш, кои две страни са на немския прицел (Гърция и Сърбия), щото немците не са никак злопаметни.
Ще речеш, че не бяха те, дето 20 и кусур години по-късно намериха и изтеглиха вагона на маршал Фош в Кампенската гора за да се подпише капитулацията на Франция само защото в същия вагон и същата гора е подписана капитулацията на Германия след ПСВ. :)
)




...
За 30-годишното си членство в ЕС Гърция получаваше средно по около 10 млрд. (първо долара, после евро) годишно като структурни и кохезионни фондове. А през 1985-а или 1995 г. 10 милиарда бяха много повече от онова, което са днес.
В резултат в Гърция се формираха множество политически и обществени кръгове, чийто статус и прехрана са зависими пряко и изцяло от субсидиите на ЕС.
...
В Гърция на практика наблюдаваме един специфичен провал на европейската политика за модернизация и развитие, защото тези огромни кохезионни и структурни фондове от ЕС са отишли за възпроизводство в гигантски размери на една класическа, патриархална, традиционалистка система на клиентелистки патронаж от горе на долу в гръцката политическа и обществена система. Създали са паразитна политическа олигархия, която самообслужвайки се с тези фондове, е набъбнала до невероятни размери. Освен това има гигантски привилегии за държавните служители на всички равнища, привилегии, свързани с пенсионирането; бонуси за гръцки граждани на различни етажи на политическата и административната система. В тази система политическа и административна власт се купуват тъкмо чрез тези бонуси.

Я гледай! Ма той Огнян даже и ги е сметнал!  *rofl*

Те това е другия голям мит!
Не си струва да го опровергавам! Просто, мила Глобал, вземи молив и хартия, седни и смятай каква е равносметката от членството на Бг в ЕО. Вноски, срещу пари по програми и ще видиш, че Бг е нетен платец. Същото важи и за Гърция.
Към това трябва да се добави и още нещо. Парите които се отпускат за страни като Бг и Гр,  в по-голямата си част се прилапват от западно-европейски фирми!

За разлика от Фло-чковци - Павлик Морозовците на балканите, криещи глупостта си под патриотарски лозунги, аз не смятам, че нашите страни са толкова корумпирани. Омръзнали са ми пишмян възмущенията на пишмян журналистиката ни, готова да разпъне на кръст някой дребен чиновник, че взел 50 лева да изхрани децата си, но неспособна да види и разобличи голямата корупция.
Пиша го с големи букви за да е ясно.
ГОЛЯМАТА КОРУПЦИЯ НА БАЛКАНИТЕ Е ВНОСНА.
ПРЕДИМНО НЕМСКА.

И с покровителството на немската политико-корпоративна олигархия!


Класическият пример е Сименс (И в бг и гр. Където е сименс държавните железници закъсват, пък паспортните служби  се скъсват ... :)  ).
Наскоро се споразумяха да платят на Гърция 300 млн. и да се прекратят съдебните разследвания. Нещо да ти говори?


Сега...
За гръцката олигархия.
Да - има такава. Преплетена главно с немската (немски крал си имаха и в германия, не в краля са исторически корените и) и рожба на клиентелистките партии.

Гърците обаче са късметлии!
Имат и една друга голяма, влиятелна, изключително мощна, икономически прослойка, която не дължи парите си на политическите си връзки (не упражнява пряко политика доколкото това е възможно при богатството) и със сериозно международно влияние. Това са старите "фабриканти, банкери, чифликчии и пр...", със "семейни" фирми на над 200 години и най-вече - корабособствениците, направили състоянието си на международните пазари. Някои от тях са в световните ранг листи на богатите хора и то на завидни позиции - в първите десятки, че и в десятката, ако не се лъжа.
По-голямата част от тази богата прослойка е патриотично настроена. (Наскоро една частна гръцка фондация подари на гръцката държава 500? млн. евро - не са и първите, нито пък са единствените)
Да повторя пак, прощавай, че се самоцитирам:
Цитат
Казват, че етимологията на думата богатство - πλούτος в гръцкия  (Πλούτος - изобилие - бил син на Деметра и се родил в Крит) била от πλέω - буквално - "плувам със кораб".

Мила Глобал,
Политическата олигархия, както и т.нар. тук фирми на "държавна диета", най известната от които е  Сименс (с храненика си Мицотакис, който някога бе катурнат от днешния Самарас. Самарас на свой ред като грабна партийното кормило изгони Дора, щерката Мицотакова, тъй много държаща на споразумението с немците. Немският натиск върху Самарас е случаен, колкото и Дориното патриотарство), имат вътре в страната силен икономически и финансово изцяло независим коректив. Толкова силен, че без прекият натиск на немската държавна машина, обслужваща немските корпоративни интереси и корумпираща туземните политически системи, отдавна да беше изхвърлена на боклука.
Та...
Мечтите на Вуте Нане да слезе при него са общо взето... мечти.
Гр няма как да стане като Бг, не е била и колкото и разочароващо да звучи за Фло-чковци, не е това, което знае от школското си образУвание...
Време е да се избави от мита от времето на Захари Стоянов за бедния грък и богатия българин, щото е мит! Достатъчно е да си припомни, че първите училища (в истинския смисъл на тази дума) на "богатия" българин в края на турското робство ги отваря "бедният" грък.




..
- България живее вече 22 г. на ръба на оцеляването - защо не сме на улиците, защо не чупим и не трошим?
- Въпрос на народопсихология, традиция и на политическа култура. Кризите, които България преживя през последните 20 г., бяха много по-дълбоки и много по-страшни от гръцките. Едно е да ти отрежат 13-ата и 14-ата заплата и друго да те докарат до пенсия от 3-4 долара, както в началото на 1997 г.
...

Мда... Велико е нивото не само на тройката. Ех да можеха да орежат до 12 заплати тия, дето в Гърция получават по 300 заплати годишно, или пък поне тези с 52...

Огнянчо не заслужава повече коментар.
Определено имах някога по-добро мнение за него, но нали у нас самуна е по-важен от честта...
« Последна редакция: 17 Февруари, 2012, 04:21:59 от goro »