Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1223165 пъти)

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
За копанката си абсолютно прав. Папкат си сладко-сладко  без да създадат нищо - ни материално, ни софтуер....нищичко! И за глобите си прав! Прекалено европейски зеха да стават
Се по-често се сещам за "Патриот" на Ботьов, нал знайте там, "не свойта душа братя, а душата на народа"............и некви топли чувства в червата имаше....
Ама и за един не мноу приятен израз на дядо Славейков са сещам, баси......."не народ, а мърша!".............и двамата са си доволно прави, тва е!
Тревожи ма мълчанието на агнетата................. Мое да са мазохисти, мое да им харесва стригане, доене,  пътя към Кланицата с бялата си прясно боядисана неолиберална   осова евролиния........а мое и да са толку тъпи, че да не вдеват кво става. Тва последното е мноу вероятно.
Пък и овчаря Вълчо и Овчото събрание   владеят  овнешкия език, тва мноу им харесва на агънцата заблеяни!
Ми те за тва са агнета а не вълци, баси!
Блеенето не требва да се бърка с некво недоволство в никъв случай!!!
Морала на агнетата също не е на висота!
 Агнетата тайно завиждат на вълците и секо агънце му се иска да стане вълк, ма не става не от морални подбуди, а от чист агнешки страх! Парадоксално!
 Ама иначе тва не му пречи да куфее в овчи екстаз пред Вълчите Незаконни Подвизи! Нале?!


А чалгата е начин на живот, на мислене................

http://novinata.net/Abiturientki-ili-prostitutki
« Последна редакция: 19 Май, 2012, 20:23:09 от darkside »
Ас съм българче.......

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Ей на,данъкоплатеца ще се бръкне да издържа 600 мухи без глави, определени  и  "натоварени"да следят  спазването на поправките за забрана на тютюнопушенето.Колко ще му струва това,600 000 ,800 000 или повече лева на месец?http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2012/05/19/1830702_spazvaneto_na_zabranata_za_pushene_shte_se_kontrolira/
Същевременно в социалните детски домове порциона е по лев и нещо на ден.Извергите им мръсни сичко е наред и до тютюнопушенето опряха *bat*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Каква е програмата на СИРИЗА? Чета тук разни неща:

Цитат
Сред различните й точки, наречени „програмни позиции”, е включено прекомерно данъчно облагане на фирми и богатства, дори и данък върху обема от дейности на едно дружество...



Гоголе,
Не го чети това л...о. То лъже повече от нашенските пасти, а ако СИРИЗА реши да води дела за клевета, най-вероятно ще си напълни партийните каси изпразвайки джобовете на такива вагабонти.
Програмата ни СИРИЗА е ето тука.

И преди казвах, че не ми харесва, дори ми е неприятен ципров. Но едно е да не ни харесва нещо, друго е да си затваряме очите пред фактите.


Та... да видим кои критикуват СИРИЗА и защо.
Ами на първо място ККЕ - Комунсистическата партия на Гърция!!!
Папарига (пожизнената генерална секретарка) твърди, че Ципрас изпълнявал план на буржоазните партии и капитала!!!  ;)
С една дума - че води дясна политика.
Ха сега, де!
Права ли е Папарига?

Възможно ли е да е права Папарига и всички партии отдясно или прокламиращи, че са десни, дружно да нападат СИРИЗА, че били комунисти?
Живял съм в две системи. Такъв вой, такова лайномятане и дива пропаганда каквато се изля срещу СИРИЗА не съм виждал.
И забележително. Няма критика към ККЕ (комунистическата партия). Към нея се отнасят великодушно. Защото била чиста, честна и откровена в помислите си.
А СИРИЗА били мошеници и виновни за политическата криза, защото излезли втори на изборите по гласове. Не върху първата партия лежала отговорността за съставяне на правителство, а на втората!

Комедианти!  ;)



Защо се сърдят на СИРИЗА - във и извън Гърция.

1. Ще връщала обратно МРЗ и намаляла ДДС-то върху продуктите от първа необходимост. На луксозните стоки нямало. Ми не е честно така бе, популисти?
2. Щяла да обложи доходите над 500 000 със 75%. Нямало да облага реинвестираните печалби... Алоууу!!! Що мий тази печалба кът не моа да я изям и изсера сичката бе?
3. Щяла да национализира банките рекапитализирани от държавата. Не искала да даде държавни пари на банкерите заради честната им дума и държавни гаранции на частните банки! Ми нали пазим влоговете бе, лумпени такива!
4. Искала публичен контрол над публичните дружества! Педерастии. Те ша ни казват ко ша прайм в публични дружества, дет ний държим цели 5% от акциите и дали няма да преебем някой голтак с 1-2 акции...
5. Не искала да приватизира инфраструктурата на страната. Копелдаци мръсни. Ний по едно време взехме водата на Париж, на София още я държим, пък тия лекета ни се опъват.
6. Щели да намалят разходите за въоръжение. Ми ний къде ша продаваме бе аланкоолу, нали уж сте комунисти, наште работници да ги уволняваме ли?
7. Ако Тройката спре едностранно парите за Гърция, Гърция едностранно щяла да спре парите за Тройката. Така нямало да има проблем ни със заплати ни с пенсии. Ципрата за къв се мисли, бе?
8. Еврото било националната парична единица на Гърция. Ако на "мадам" не и харесва - да си оди! Брех, че наглец гръцки!
9. Ще забранявали офшорните ни компании и тройното фактуриране. Алоууу! Тоя пумпал за свобода на личността, чувал ли е?
...
... Споразуменията с Гърция нарушавали европейското законодателство и гръцката конституция...  Ей, тикво, какво си се хванал за закона!... той и Милошевич така си мислеше ша знайш...
....


Аз пък мисля, че Папарига е права!
По дясна политика, върховенство на закона и ограничаване на слободията в нейния най-разюздан вариант - неолайняризма, досега не съм виждал някой друг да предлага...
Защо банкерите са с Папарига и не са съгласни...  ;)

п.п.
Янко Барутлията твърди, че икономическата програма на СИРИЗА била за двойка.
Аз...
- че мача, който се води на стадион "Гърция" не е мач само между Гърция и Меркел, Юга и Севера...
- че неолайнярите отидоА многУ У Лево - "печалбите - наши", думат, "загубите ша ги делим на 'сичкия народ" и кака им осигурява необходимото законодателство и държавна подкрепа!
и...
- че елините не се хващат на нищо незначещи заклинания като "коЛунисти" и "капУталисти"!
Фантазьори и прагматици, имат от векове за благопожелание:
"Все надясно да ти върви!"  ;)
 *drinks*

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
"Знаем точно какво трябва да правим. Само че не знаем какво да предприемем, за да бъдем преизбрани, след като го направим".

http://fakti.bg/mnenia/39664-loshoto-po-loshoto-i-nai-loshoto?code=e7006c4744420555b4e162800dfc4a71&remember=1
« Последна редакция: 24 Май, 2012, 11:48:36 от darkside »
Ас съм българче.......

koganev

  • Гост
Горо, чета програмата на СИРИЗА (преведена с гугъл и вероятно неразбрана напълно) и не виждам какво можеш да харесаш в нея. Пълна е с противоречия. Всичките добри намерения са в противовес на всичките реално предложени мерки. А за добрите намерения и пътя към ада знаеш...
Програмата в икономическата си част е наивна до идиотизъм, пълна е с лозунги и приповтаря НЕП-а в СССР. Не е просто лява, а е глупашки лява, тоест цели се в емционалната реакция на глупавия избирател. Опитите за изпълнение на такава програма ще докара Гърция най-вероятно до военно положение, за да се спре разграбването на складове и магазини (опразнени от задължителния дефицит при тези мерки). Дори не смятам да коментирам отделни точки (онова за реинвестирането го няма в тази програма), защото си е пълна боза. Дрънка на тънката струна и толкова. Ако в БГ някой предложи нещо подобно, аз си изнасям до часове... То аз и сега се изнасям, но поне го правя на етапи.
Не мога да преценя дали си серозен в иронията си или коментарите ти са саркастично шеговити. Дано да се шегуваш... Никой не заслужава онова, което ще се случи, ако СИРИЗА получат мнозинство. Дори и нейните избиратели. Търсенето, напълно резонно, на алтернатива на сегашното управление на страната не бива да минава през болшевизиране и лумпенизиране на политическата власт. Ако някой наистина иска да се сработи със средните и малки предприемачи, да забрави за тази програма.
« Последна редакция: 24 Май, 2012, 15:05:32 от koganev »

nearvana

  • Гост
Ципрата хем иска гърция да остане във валутния съюз хем да не прави бюджетни  икономии. Щом са в еврозоната не могат да печатат собствени пари и алтернативата е някой да им ги даде. Тоест неговата програма е някой да му даде пари, някой който не го е избирал и който той още отсега обявява за "враг на народа". И този някой бива заплашван че ако не даде е антиевропеец и изнудва гърците ... а неговото си е баш изнудване с насочен пистолет към собствения си народ!!! И този е на гребена на вълната!!!  Коганев, с такива идиоти скоро ще трябва и от европа да се изнасяме мама му стара, не само от БГ!!! Да  гледаш хала на възрастните хора в БГ и в същото време да виждаш колко нагло ципрата се опитва да си докара безплатен обяд включително и на техен гръб не е лесно ...

поздрави
 *drink8*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Горо, прочетох го няколко пъти, но усетих, че и аз като Коганев не мога еднозначно да прозра посоката, в която са насочени твоите езикови гегове.  Смислово усещам, че иронията ти е  насочена основно срещу душманите на Г-я (главно ЕУопата), което пък би могло да значи една ПроСириза позиция, а от друга страна чисто лексически изглежда, че и самата Сириза е под обстрела на острия ти език.
Бях те помолил да смелиш малко инфо за програмата на Сириза и ти вече два пъти пращаш линкове от сайт, който е на гръцки. Като знам как Гоогъл превежда от немски и английски, няма да направя дори опит да пия от извора. 
Апропо, как тези хора си общуват с Европа, ако нямат официално  преведена програмата си на английски, немски, френски, руски?!
 Ще ме прощаваш, но като за форум и твоите бележки стигат, дано поне са почерпени от споменатата програма.


Защо се сърдят на СИРИЗА - във и извън Гърция.

1. Ще връщала обратно МРЗ и намаляла ДДС-то върху продуктите от първа необходимост. На луксозните стоки нямало. Ми не е честно така бе, популисти?

Аз не съм противник на идеята за използване на МРЗ по принцип, но ми се струва, че това е един инструмент, който е белег на обществата, които са на ниско ниво на развитие и на пазара и на общественото регулиране. Нашата страна е типичен пример и тук чрез МРЗ се осигурява недопускана на някакви брутални изкривявания, респективно се ползва за котва и "връзване" на важни параметри. Нямаме още ни информация, ни култура, ни разбиране, ни рефлекси ако щеш, какво значи това истински пазарно стопанство. Всичко живо - лица, групи, професии, касти,  слоеве - каквото се сетиш като някакъв разрез на обществото ни, опитва с ВСЯКАКВИ средства  да отклони ресурс и паричен поток към себе си.
С един подобен ход  Гърция би се върнала назад, а може би наистина в момента е подходящо това общество да се върне малко назад и да се поогледа, ама много самакритично, а след това може и да стане и дозирано критично.


За мен Намаляване на ДДС  за някакви групи стоки си е вятър работа.  Ела Вълчо и ме изяж, това е то. Само се  създават условия за прилагане на разни схеми и се създава много ненужна работа за допълнителна армия чиновници, които да следят. Може да се прилага при определени условия, но за специфични и регулирани дейности и в подходяща социална среда.
Чрез намаляване на ДДС цените гарантирано няма да паднат.
Има и други мнения, но  вие там си знаете по-добре.

Цитат
2. Щяла да обложи доходите над 500 000 със 75%. Нямало да облага реинвестираните печалби... Алоууу!!! Що мий тази печалба кът не моа да я изям и изсера сичката бе?

Флиртува наляво, флиртува и надясно, а пък на мен ми се струва, че се забърка един бъркоч, който е глупав и наивен едновременно. Само дето не знам, дали е от злонамереност или поради липса на опит.


Цитат
3. Щяла да национализира банките рекапитализирани от държавата. Не искала да даде държавни пари на банкерите заради честната им дума и държавни гаранции на частните банки! Ми нали пазим влоговете бе, лумпени такива!
За държавни гаранции и дума не може да става. Тази дума  "национализира" звучи много страшно, но всъщност няма нищо извънредно. Не става дума за влизане на държавни чиновници, придружавани от полиция, които просто изхвърлят частните собственици и управляващите.  Намирам, обаче, за напълно защитимо и нормално, че ако частниятбанкер си гледа зле работата и сигурността на депозитите на гражданите е застрашена, то тогава и при условие, че под някаква форма е ползван обществен ресурс за избягване на срив, то държавата придобива някакъв дял от капитала (може и при специални инструменти и договорки да придобие права) със сериозен бонус, съответни места в бордове, съвети и други и участва в управлението. Всичко това да се направи с ясното съзнание, че е временно и целта е средствата да се върнат и съответните акционери да си върнат собствеността. Справка  Комерца в Германия.


Цитат
4. Искала публичен контрол над публичните дружества! Педерастии. Те ша ни казват ко ша прайм в публични дружества, дет ний държим цели 5% от акциите и дали няма да преебем някой голтак с 1-2 акции...

Не знам как сте в Гърция, но тук дребните (не всички, де)  инвеститори ги биха, ..... и после ги ограбиха до голо. И това в определени случаи ставаше с участието (пряко или мълчаливо) на един напълно импотентен, страхлив и користен регулаторен орган.
Аз не разбирам особено добре съчетанието  "публичен контрол над публичните дружества." Нещо като полубременна жена ще да е.  Ала-бала портокала е това!
По бих схванал ако се каже, че ще има някакъв отдел на съдебната система, където ще работят изключително високо платени специалисти по право, финанси и счетоводство и които безкомпромисно ще санкционират всички, които крадат от съдружниците си.

Цитат
5. Не искала да приватизира инфраструктурата на страната. Копелдаци мръсни. Ний по едно време взехме водата на Париж, на София още я държим, пък тия лекета ни се опъват.
Тук  Сириза са прави, не е дошло времето.

Цитат
6. Щели да намалят разходите за въоръжение. Ми ний къде ша продаваме бе аланкоолу, нали уж сте комунисти, наште работници да ги уволняваме ли?
Това е безалтернативно.

Цитат
7. Ако Тройката спре едностранно парите за Гърция, Гърция едностранно щяла да спре парите за Тройката. Така нямало да има проблем ни със заплати ни с пенсии. Ципрата за къв се мисли, бе?
Тук не те разбирам еднозначно.

Цитат
8. Еврото било националната парична единица на Гърция. Ако на "мадам" не и харесва - да си оди! Брех, че наглец гръцки!
Тая работа с прости декларации не става. Нирвана много добре го е обхванал в предния пост.

Цитат
9. Ще забранявали офшорните ни компании и тройното фактуриране. Алоууу! Тоя пумпал за свобода на личността, чувал ли е?
Временно и окастрено нещата стават и със забрани, но има и по-добри решения.

Поздрави !
 *beer*

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
На Сириза избирателите са 710 000 -те  публична администрация и техните семейства,общо към 3 млн., все  сторонници  на статуквото  ,осигуряващо лапачката на кИфтета.Нашият гръкоман и той ляв амбрияж* в пряк и преносен смисъл ,манипулатор в тоя форум относно истинските причини на гръцката трагикомедия, а те са  ,че безплатни кИфтета  просто няма.  Еденье,пиенье и безкрайно сиртаки се един ден свършва ,щото трябва да се плаща все пак.
*амбрияж-долен,ляв педал
Само един щрих как изглеждат бюджетните кИфтета: наша сънародница ,вдовица на държавен чиновник от културното министерство беше с отредена пожизнена пенсия от 3000 евро.Получаваше ги докато не се ожени пак. На Саркози ,като бивш президент френската държава отпуска 6000 евро,и дето се вика стиснатите франсета дават само две вдовишки пенсии на бившия си президент.
Казвал съм и ,че неомъжена генералска щерка до 40 г. и се дава пенсия и т.н. бюджетен разгул във всички посоки.
« Последна редакция: 24 Май, 2012, 22:08:16 от Фло »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Горо, прочетох го няколко пъти, но усетих, че и аз като Коганев не мога еднозначно да прозра посоката, в която са насочени твоите езикови гегове....

Начев,
Мисля, че ме разбираш чудесно и, правилно не се доверяваш на гугъла за превода. Сигурен съм, че не се доверяваш и на пропагандата и затова не стигаш до ниарвановите изводи, как "Ципрата хем иска гърция да остане във валутния съюз хем да не прави бюджетни  икономии... Тоест неговата програма е някой да му даде пари".
Програмата на СИРИЗА е политически, а не икономически документ (Свеждането на политиката до икономиката и опита, света да бъде обясняван с икономически теории не е нищо друго освен интелектуална лумпенизация, наричана още диалектически материализъм, дарвинизъм, див капитализъм и пр...). Не ме карайте да я превеждам, да и адвокатствувам или прокурорствувам. Не искам да коментирам и предлаганите решения. В СИРИЗА нямат единно мнение относно тях и от различни техни представители, човек може да чуе различни предложения. Имат обаче приблизително единно мнение относно диагностицирането на гръцките и европейските проблеми и с тяхната диагноза най-общо съм съгласен. А те, без да съм изчерпателен са:
- разделението на труда в Европа
- циничния неолайняризъм водещ до крайна социална поляризация
- неадекватната монетарна, бюджетна и социална политика
- пролобистки, клиентелистки европейски елит
...
Да не влизам в повече подробности, поизчерпа ми се желанието да философствам в този форум...
Ще се спра на няколко неща, някои от които имат връзка с България.

В Гърция или по гръцки сметки по света днес има ужасно много пари. Натрупани последното десетилетие, в голяма степен от печалбите на гр. бизнес от страни като България, Албания, Македония, Румъния, Сърбия, та чак до Унгария, Полша, Русия, Турция и т.н... и, също в голяма степен за сметка на закриването на работни места в самата Гърция и задлъжняването на гръцката държава.
В отговор на задлъжняването на държавата, милата Оупа начело с кака реши, че в Гърция трябва да бъде приложен "българския", условно казано, модел.
По малко от две години им трябваше на гърците за да се уверят окончателно, че този модел не работи и да издигнат поне 2 политически сили (едната умишлено я държат извън обсега на камерите, защото е вдясно - за да не постигне Неа Демократия съдбата на Пасок).
По-малко от две години им трябваха за да решат да изхвърлят на историческото бунище досегашния политически елит. И побратимите на този елит от цяла Оупа скокнаха да го защитават, плашейки народа със СИРИЗА и изхвърляне от Оупа. Безнадеждно. Ще го коментирам с думите на вожда на национал-фашистката им партия, че са изключително точни. "Единственото, което и остана на Меркел е да дойде да разлепя предизборни афиши на ПАСОК и Неа Демократия в Гърция" ;)


Интересно е друго. У нас би следвало да има разбиране на ставащото в Гърция.
А има ли?
22 години този модел се прилага в България. И...
Резултатите ги знаем.
Виновен е Андрешко, думат нашите бизнес-интелектуалци с дЪрвин-ико-словоблудски патос...
Не модела! Космите им пречели.


Та...
Гърция е велика сила, жребец, а не магаре! ;)
- Това, което става в Гърция влияе пряко на Америка, но нашите коментари са неуместни с оглед на изборите там - каза онзи ден Обама.
- Гърците да си изпълняват задълженията - чу се фалцета на Камерон, на който иначе въобще "не му пука" за еврото и срамежливо поддържа дефицит по-голям от гръцкия... ;)
- "Ний сме роднини" - сети се Марко Мо(н)дерния ...  ;)
- С изборите, гърците ще кажат дали са за или излизане от еврозоната - демонстрира политическата си недостатъчност кака (за разлика от Обама).
Защо недостатъчност?
Ами всичките и изявления показват крайно неразбиране на характера на един народ и уж подкрепяйки Самарко, де факто налива вода в мелницата на СИРИЗА и Независими гърци. (Да оставим настрана разбирането и на готвачка за икономиката.)

Преди време, тук бях цитирал проникновената статия на една руска журналистка, която засягаше гръцката афтаркия (αυτάρκεια) - самодостатъчност. Гърците нямат национални комплекси. Дори грекилите сред тях, когато ласкателстват по адрес на Европа и ругаят балканските си нрави нямат комплекси и съзнателно или не лицемерят. Всички заплахи, които идват от страна на европейски политици, на всеки 10 минути чрез медиите, на практика имат един и същ - противоположен резултат. В народната памет се събужда и възкръсва хилядолетното «πας μη Έλλην βάρβαρος» (който не е грък е варварин) и то в крайния му, несмекчен от философското му обобщение смисъл и стигащо до шовинистичното βαρβάρων δ’ Ἕλληνας ἄρχειν εἰκός, ἀλλ’ οὐ βαρβάρους … Ἑλλήνων· τὸ μὲν γὰρ δοῦλον, οἱ δ’ ἐλεύθεροι



Малко от политическото ежедневие в Гърция.
Понеделник. Венивзелос:
- Някои предприемачески и работодателски кръгове лобираха пред тройката за намаляване на минималните заплати....
Вторник. Ципрас:
- Господин Венизелос да ги назове (лобистите) ...
Сряда. Председателя на съюза на индустриалците:
- Съюзът на индустриалците предлага незабавно възстановяване на МРЗ...



Да свърша.
Както и да се развият събитията в Гърция с меморандума в досегашната му насоченост е свършено.
Ако новата гръцка политика има успех на евро-сцената ще е добре за България, независимо от факта, че полуграмотните селянчета-булгаранчета от варненско ще продължат завистливо да подсмърчат и да се строяват вляво от Боко.  ;)

nearvana

  • Гост
Програмата на СИРИЗА е политически, а не икономически документ(Свеждането на политиката до икономиката и опита, света да бъде обясняван с икономически теории не е нищо друго освен интелектуална лумпенизация, наричана още диалектически материализъм, дарвинизъм, див капитализъм и пр...).

политика която предвижда харчене на пари без да казва откъде ще се вземат  е откровена лъжа към избирателя с цел лично облагодетелстване

ако теорията на дарвин е вярна (не го твърдя) то политиката може да си я отрича колкото си иска.

По тази логика една политическа програма може да се състои в план от 5 точки за конструиране на перпетуум мобиле и така окончателното решаване на всички проблеми.
1. сформираме комисия
2. отхвърляме законите на термодинамиката
3. приемаме нови закони
4. назначаваме 250х учени да измислят перпетуум мобиле
5. берем плодовете от постигнатото - до 3г гарантиран успех

Като се замисля те точно това и правят - перпетуум мобиле за харчене на пари без ясна идея откъде ще дойдат. Досега  взимаха назаем от банките и симулираха успех ама като пресъхна този източник и гравитацията почна да действа търсят друг източник ...

И понеже на политиците не им харесва че тук таме има и обективни закони неподвластни на техните премъдри директиви гледам са му измислили и име - интелектуална лумпенизация.  ;D

 *drinks*
« Последна редакция: 25 Май, 2012, 05:51:00 от nearvana »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил


Начев,
Мисля, че ме разбираш чудесно и, правилно не се доверяваш на гугъла за превода. Сигурен съм, че не се доверяваш и на пропагандата и затова не стигаш до ниарвановите изводи, как "Ципрата хем иска гърция да остане във валутния съюз хем да не прави бюджетни  икономии... Тоест неговата програма е някой да му даде пари".
Програмата на СИРИЗА е политически, а не икономически документ (Свеждането на политиката до икономиката и опита, света да бъде обясняван с икономически теории не е нищо друго освен интелектуална лумпенизация, наричана още диалектически материализъм, дарвинизъм, див капитализъм и пр...). Не ме карайте да я превеждам, да и адвокатствувам или прокурорствувам. Не искам да коментирам и предлаганите решения. В СИРИЗА нямат единно мнение относно тях и от различни техни представители, човек може да чуе различни предложения. Имат обаче приблизително единно мнение относно диагностицирането на гръцките и европейските проблеми и с тяхната диагноза най-общо съм съгласен. А те, без да съм изчерпателен са:
- разделението на труда в Европа
- циничния неолайняризъм водещ до крайна социална поляризация
- неадекватната монетарна, бюджетна и социална политика
- пролобистки, клиентелистки европейски елит
...
Да не влизам в повече подробности, поизчерпа ми се желанието да философствам в този форум...
Ще се спра на няколко неща, някои от които имат връзка с България.

В Гърция или по гръцки сметки по света днес има ужасно много пари. Натрупани последното десетилетие, в голяма степен от печалбите на гр. бизнес от страни като България, Албания, Македония, Румъния, Сърбия, та чак до Унгария, Полша, Русия, Турция и т.н... и, също в голяма степен за сметка на закриването на работни места в самата Гърция и задлъжняването на гръцката държава.
В отговор на задлъжняването на държавата, милата Оупа начело с кака реши, че в Гърция трябва да бъде приложен "българския", условно казано, модел.
По малко от две години им трябваше на гърците за да се уверят окончателно, че този модел не работи и да издигнат поне 2 политически сили (едната умишлено я държат извън обсега на камерите, защото е вдясно - за да не постигне Неа Демократия съдбата на Пасок).
По-малко от две години им трябваха за да решат да изхвърлят на историческото бунище досегашния политически елит. И побратимите на този елит от цяла Оупа скокнаха да го защитават, плашейки народа със СИРИЗА и изхвърляне от Оупа. Безнадеждно. Ще го коментирам с думите на вожда на национал-фашистката им партия, че са изключително точни. "Единственото, което и остана на Меркел е да дойде да разлепя предизборни афиши на ПАСОК и Неа Демократия в Гърция" ;)


Интересно е друго. У нас би следвало да има разбиране на ставащото в Гърция.
А има ли?
22 години този модел се прилага в България. И...
Резултатите ги знаем.
Виновен е Андрешко, думат нашите бизнес-интелектуалци с дЪрвин-ико-словоблудски патос...
Не модела! Космите им пречели.


Та...
Гърция е велика сила, жребец, а не магаре! ;)
- Това, което става в Гърция влияе пряко на Америка, но нашите коментари са неуместни с оглед на изборите там - каза онзи ден Обама.
- Гърците да си изпълняват задълженията - чу се фалцета на Камерон, на който иначе въобще "не му пука" за еврото и срамежливо поддържа дефицит по-голям от гръцкия... ;)
- "Ний сме роднини" - сети се Марко Мо(н)дерния ...  ;)
- С изборите, гърците ще кажат дали са за или излизане от еврозоната - демонстрира политическата си недостатъчност кака (за разлика от Обама).
Защо недостатъчност?
Ами всичките и изявления показват крайно неразбиране на характера на един народ и уж подкрепяйки Самарко, де факто налива вода в мелницата на СИРИЗА и Независими гърци. (Да оставим настрана разбирането и на готвачка за икономиката.)

Преди време, тук бях цитирал проникновената статия на една руска журналистка, която засягаше гръцката афтаркия (αυτάρκεια) - самодостатъчност. Гърците нямат национални комплекси. Дори грекилите сред тях, когато ласкателстват по адрес на Европа и ругаят балканските си нрави нямат комплекси и съзнателно или не лицемерят. Всички заплахи, които идват от страна на европейски политици, на всеки 10 минути чрез медиите, на практика имат един и същ - противоположен резултат. В народната памет се събужда и възкръсва хилядолетното «πας μη Έλλην βάρβαρος» (който не е грък е варварин) и то в крайния му, несмекчен от философското му обобщение смисъл и стигащо до шовинистичното βαρβάρων δ’ Ἕλληνας ἄρχειν εἰκός, ἀλλ’ οὐ βαρβάρους … Ἑλλήνων· τὸ μὲν γὰρ δοῦλον, οἱ δ’ ἐλεύθεροι



Малко от политическото ежедневие в Гърция.
Понеделник. Венивзелос:
- Някои предприемачески и работодателски кръгове лобираха пред тройката за намаляване на минималните заплати....
Вторник. Ципрас:
- Господин Венизелос да ги назове (лобистите) ...
Сряда. Председателя на съюза на индустриалците:
- Съюзът на индустриалците предлага незабавно възстановяване на МРЗ...



Да свърша.
Както и да се развият събитията в Гърция с меморандума в досегашната му насоченост е свършено.
Ако новата гръцка политика има успех на евро-сцената ще е добре за България, независимо от факта, че полуграмотните селянчета-булгаранчета от варненско ще продължат завистливо да подсмърчат и да се строяват вляво от Боко.  ;)

Знам, че и аз (понякога) съм източник на сигнали, които късат комуникацията и въобще не се впечатлявам, сърдя или нещо такова,  но ще ти илюстрирам, какво се случва  при опит да вникнеш.
Интересно си написал, аз наистина се опитвам да вникна. Ако не успея, поне ще се радвам да разбера смисъла на отделни думи,  но окозва се, че и това не е лесно ............
Цитат
βαρβάρων δ’ Ἕλληνας ἄρχειν εἰκός, ἀλλ’ οὐ βαρβάρους … Ἑλλήνων· τὸ μὲν γὰρ δοῦλον, οἱ δ’ ἐλεύθεροι

а това е преводът, който ми предложи  Гуугъл

Цитат
виртуални гърци на варварите d 'да се произнесе, но ти ... гръцки варвари, агар, а роби, D, безплатни

Знам, че имам съкратения вариант и с малко повече въображение би трябвало да мога да се ориентирам, но имам опасеня, че ще стане беля.
Много добре ти е известно, че у нас има известна преднамереност, подозрения, съмнения и недоверие, но и големи дефицити по отношение на  познанието и информацията за Гърция и гърците.
Обстоятелството, че липсват национални комплекси, силно ме изненадва.  Ако живееш затворено и отделено в силно благоприятна околна среда, може и да си много горд и самодоволен, но как би могло това да се случи в съвременния свят.  Не мога да го схвана!  А искам да разбера тези хора, искам да вникна донякъде в космогонията им.

Какво виждам там ?

Негъркът бил варварин! Ето и други предлагани (макар индиректно) съждения:
Едни малко на брой, но много лоши хори вътре в страната се сдружили с други лоши хора извън страната и направили големи бели на гръцкия народ, поради което гръцкият народ застава на една много твърда, но единствено възможна морална позиция, че не може да се чувства обвързан с извършеното от тези душмани и призовава населението на планетата да заеме единствено правилната позиция и да освободи гръцкия народ от тегобата и извършената срещу него несправедливост, в частност да му отпише всички задължения.
България и българският народ са призовани да вникнат в дълбоката историческа справедливост и съдбовност на тази позиция и да заемат страната на гърците. Това би трябвало да е и в техен интерес.

Чудя се ?! А къде в тази картина са африканците, южноамериканците, азиатците, ами молдовци, белоруси, арменци!
Къде се корени истинската и съдбовна и неотменима причина, че да бъдат предпочетени точно гърците?!
А нещата не опират ли единствено и само до предпочитане на тях вместо на други, до провеждане на желана политика?!
Тук не става дума за борба за справедливост. Тук става дума за интерес.
Това е като борбата за равенство! Най-много пищят за равенство тези, които отчаяно лелеят за провеждане на специална политика на преференциално третиране, ама в тяхна лична полза.

Всъщност в поста ти има доста интересни неща, но аз забих поглед точно в това за варварите и не съм напълно сигурен, защо?
Може би защото ми се иска да схвана, защо се имат за избрани, защо си мислят, че нещо им дава право на крайни мерки, та чак да се опитват да бутнат взривно настоящата подредба на света (с всичките и недостатъци), при ясното съзнание, че нищо по-доброне са в състояние да предложат, ни да защитят едновременно.
« Последна редакция: 25 Май, 2012, 11:43:08 от nachev »

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Напълно съгласна съм с мнението на nearvana.
Жоро,искаш разбиране от българите,но ние сме горд народ и си плащаме сметките  *girl*
Глупаво е да си мислят гърците,че трябва да им съчувстваме при изказвания като това .

"“Манталитета на гърка не е ли бил винаги такъв?”, попита риторично и продължи: “Ние сме търговски народ, а не производствен народ. Това е и бъдещето ни. Може много лесно да използваме страните от Балканите, на които им липсва не само култура в областта на облеклото, но и култура изцяло, за да възползваме от производствените им сили колкото се може повече. Така, ние, които имаме култура, както ми се иска да вярвам, можем да изнасяме повече в чужбина, защото гръцкият пазар сега и в следващите години ще бъде пазар-призрак”. В продължение на своята мисъл Аврамидис настоя, че спекулата упражнена от гърците-предприемачи в България, Македония и други балкански страни не е донесла достатъчно дивиденти и са могли да се спечелят още повече на гърба на страните-работнички."

http://www.grreporter.info/Ne_spekulirahme_dostatchno_na_grba_na_ssednite_ni_strani/11406

За съжаление,мисленето на гърците се е променило и ми напомня на " Умната сврака с двата крака,падна в л...та"
Не съм лош човек и съсед така,че съчувствам и не ми е приятно,че се случва това с Гърция и гръцкия народ,но е логично и за жалост нищо не може да се направи.

Поздрави  *drinks*

ПП. Сега съм туристка,така,че не се сърдете защото ме няма във форумчето  :)
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Германия и Гърция са в тайна коалиция. (шегичка)
Германия е платила и ще доплати на Гърция да създаде прецедент самата Германия да напусне зоната, което може би е и крайната цел. Защото на шуабите им писна да носят няколко държави на гърба си. В момента тайно се печатат окупационни  дм  да си търгуват на воля двете държави (после) като се отърват от безсмисления (за шуабите)   европейски (съветски) съюз. Ха ха ха ха...... *yahoo*

А сега сериозно:  най-големата инвестиция на гърците в Бг са банките - смукала на пари, които вече мноу ми приличат на едни творения в долината Гиза! Не толкова големи,  по-скоро толкова пирамидални, баси!
« Последна редакция: 25 Май, 2012, 11:29:21 от darkside »
Ас съм българче.......

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
...
Тук не става дума за борба за справедливост. Тук става дума за интерес.
Това е като борбата за равенство!
...


Точно за справедливост, интерес и равенство става въпрос.
Ето един разговор, цитиран от Янко Барутлията (нямам време да превеждам статията)

1993 - присъстват:
Francois Mitterrand,  Jacques Delors, Stuart Holland
Jacques Delors обяснява, че общата валута изисква и други инструменти, еврооблигации  и пр... Иначе ще доведе до колосални дисбаланси.
Francois Mitterrand:
"Jacques, имаш пълно право. Обаче няма възможност да предвижа предложението ти. Helmut и аз просто нямаме необходимата политическа подкрепа за да го прокараме. Засега просто ще вържем икономиките си с една обща валута - да го направим. Когато обаче след 15 години ще дойде голямата криза, наследниците ни ще се изправят пред една голяма дилема: Или ще направят, каквото ти предлагаш, или ще оставят общата валута да се разпадне."

Такива ми ти работи, Начев.
Да оставим "гордите" народи,
по думите на една наша именита съфорумничка,
да живеят в бедност и мизерия с утешението, че гърците са мързеливи и нагли...  ;)

п.п.
Гугъла е безпомощен в тези преводи, Начев.
Статистиката и фактите - също.
Нали кака каза, че гърците са мързеливи.
А ние от край време знаем, че са и лукави!  ;)

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
"Jacques, имаш пълно право. Обаче няма възможност да предвижа предложението ти. Helmut и аз просто нямаме необходимата политическа подкрепа за да го прокараме. Засега просто ще вържем икономиките си с една обща валута - да го направим. Когато обаче след 15 години ще дойде голямата криза, наследниците ни ще се изправят пред една голяма дилема: Или ще направят, каквото ти предлагаш, или ще оставят общата валута да се разпадне."


Жоро, ти сигурен ли си, че Митеран го е изцепил тва цитатче? Тва твърдение за "кризата след 15 години" мноу наивно звучи, баси!По скоро е бил Нострадамус.....
Тва мое да го изцепи баба ми на пейката пред входа с публика предимно от други бабички!
Виж кво пич!  Гърците опапаха една мноу сериозна сума чужди пари.  Постоянно си задавам въпроса: що им ги дадоха? Тва некъв социален експеримент ли беше? Или май гърците са толкова хитри, че намамиха половин Юръп? Май е тва последното.....
А като заговори некой за "почтения, трудолюбив, честен, съсипан от работа и възпяващ труда в сърцераздирателни "трудови" песни грък,  моята реакция е търкаляне на пода пред компа и смях, ма голем смях!

П.П. Гърция скоро нема да види пари от никоя институция във  Слънчевата система и Вселената.
Или ако види, нема да е за доброто на обикновения грък. А за да бъде донае...играна! И не без основание!
Самите гръцки управници вече целят невръщане на пари и изолация и собствена валута, щото тъй пак народа ще плати сметката. И понеже са мноу хитри, отстрани трябва да изглежда, че половината свят им е виновен, а не собствената им политика на 10-годишно харчене на заеми без и най-беглата мисъл как ще се връщат! Щото изначалната идея явно е била да не се връщат! Само кризата в световен мащаб им обърка сметките, щото ако останалите не бяха в криза, щяха да преглътнат тия милярди "в името на обединена Европа".........хитри са си гърците, няма спор.
За Хубавата Елена и за едни 300 милярда са готови на секви 30-годишни войни, стачки, рев до небето срещу "окупатура" , направил кардиналната грешка да даде пари за бузукита, сиртакита и композирането на "тъжни трудови песни"..........
« Последна редакция: 25 Май, 2012, 19:21:15 от darkside »
Ас съм българче.......