Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1212903 пъти)

koganev

  • Гост
Glibal, в крайна сметка стигнахме до онова, на което се чудеше. Хитлер, който е бил един съвсем убеден в правотата си видиотен продукт на няколко поколения тежко кръвосмешение (виж "Замък в гората" Норман МЕйлър),  е въвлечен във война, за която не само той е отговорен и поради тази причина не само германският народ следва да бъде обвиняван и демонизиран. За мен Сталин е основния подбудител, за което също има документи, но свободата на разпространението им все още е убивана от КГБ, заедно с прокарването на реставраторски тези за великия Сталин. Очевидното окупиране и последващо минаване под пълен контрол  на Сталин на Литва, Латвия, Естония, Бесарабия, Молдова, геноцидът в Украйна (гладомор), колонизирането на половин Германия, Унгария, Полша, Чехословакия, Румъния, България и за малко Югославия е очевАдно доказателство за това, което твърдя. Сталин е единственият, който получава територии след ВСВ и който получава колонии след ВСВ. Да си мислиш, че това е някаква случайност (убеден съм, че не вярваш на лакардията, че СССР е освободил народите, а не ги е колонизирал), означава, че нямаш понятие що за човек ( някой твърдят, че е демон) е бил Сталин и какви властови амбиции е имал. За него тоталната власт е била най-голямата цел. Завладяването на ЕВропа е бил съвсем реален план и единствено намесата на САЩ го осуетява. Представяш ли си ако ВСВ беше свършила с победа на СССР над Германия БЕЗ намесата на САЩ? Въпреки, че е твърде невероятно, все пак можеш ли да опишеш как би изглеждала Европа и кой щеше да бъде тоталния властелин? А било мит, казваш.
Никакъв мит не е. Нали сме го преживели? Сталин е искал Европа и е получил само половината, заради онези нахални янки. Пробута на психясалия Хитлер идеята за тоталната държава и после му взе половин Германия. Ако не бяха САЩ, щеше да му я вземе цялата.

granit

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 34
  • Карма: +14/-0
  • Респект: +39
    • Профил

 Освобождението ни струва... 32,5 тона злато 

Тези дни бе осветлен един смайващ факт от нашата история, който досега не бе огласяван по никакъв повод. От публикувания в Държавен вестник през януари в далечната 1884 г. Указ № 1144 става ясно, че „безкористната“ помощ на братушките-освободители е струвала на изстрадалия български народ повече 10 милиона и половина книжни рубли и 43 копейки. По онова време реципрочната стойност натези пари в злато е била точно 32,5 тона злато.

Във въпросния брой на правителствената ни газета буквално четем: „Ний Александър І с Божията милост и народна воля, княз на българите, провъзгласяваме: Народното събрание прие, Ний утвърдяваме следующата КОНВЕНЦИЯ за изплащане от България на Русия разноските по окупацията на Княжеството от Руските Импер(аторски). Войски, съгласно с определението на Берлинский договор”.

Впрочем този цитат ни отваря очите, че всъщност сме платили за окупацията, а не за освобождението си. Че имперските амбиции на Русия са съзирали в нас потенциал за раждането на нова „Задунайска губерния“ е видно и от стр. 308 в първия том на издадената през 1954 г. в съветската страна „История на България“, където е отбелязано, че „Царското правителство на Русия преследваше във войната с Турция завоевателни цели и използваше лозунга на една освободителна война“.

Все пак загиналите за свободата ни руски войничета едва ли са знаели тези подробности и вероятно наистина безкористно са оставили костите си по нашите земи. Те заслужават нашите цветя и благодарност.

http://g1club.blog.bg/politika/2012/04/03/osvobojdenieto-na-bylgariia-struva-32-5-tona-zlato.933555

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил




П.П. Възрастните хора помнят, че когато немската войска минава през България си е плащала квартирите и винаги са били с лъснати ботуши.


Тия неща не се забравят ....

Наистина са плащали германците ,защото камиона с печатницата за пари се е движел с войската.Култура все пак ;), и това трябва да се знае.Въобще са били майстори на печатането на чужди пари и най-много на лири стерлинги.
За ВСВ /веселата тема според Имотко/истината се знае малко и упорито се крие от руската историография,а тя е, че на 22 юни 1941 г. германците изпреварват превантивно  с десетина дена руското планирано нападение срещу тях. По въпроса излязоха дебели книги през последните години,но и без тях само по простата логика на резултата от събитието може да се направи този извод.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Коганев,  това че Хитлер е продукт на кръвосмешение не означава, че е луд по презумпция.

По-скоро той е продукт на Бисмарк.
Още в годините преди обединението на Германия, канцлерът Бисмарк е стигнал до извода, че Германия има доста лошо геополитическо разположение - между силите Русия, Франция, Австро-Унгария .В Мемоарите на Бисмарк могат да се четат неговите проникновени мисли за това, че на източния фронт, Русия трябва зорлен да бъде тласкана към източна Европа и особено в Югоизточна, защото това отдалечава опасността от границите на Германия.

За това Разделението на Полша, както и по-нататъшното завладяване на Румъния, България, Сърбия от Русия  е било изгодно  за „лудия” Хитлер и „благословено” от неговия духовен „баща” Бисмарк. По-нататък, благодарание на гениалните си генерали, Хитлер жонглира със  слабостите на почти всички европейски държави. Завзема почти светкавично цялата Европа, но не защото е искал цялата власт, а защото е нямал път назад...Сталин си е психопат.Той е един от основните бъркачи на лайна, но вината за подбудителство, не е единствено и само негова.
Никак не се учудвам, че идеята за разделянето на Полша така е допаднала на Хитлер. От там-нататък, всеки „бърка в лайната”. Дори незначителните държавици, като нашата,  е била длъжна да се заеме с определена позиция във войната. Всички масово са бъркали в лайната, за да се получи световната лайнометка- кой от комплекси, кой от принуда, кой от национална чест, но резултатът е ясен.
« Последна редакция: 18 Юни, 2012, 23:43:12 от global »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Ставаше въпрос за онова в синьото, което изобщо не е факти.
...
(Знаеш ли каква жестока битка се е водила за това кой пръв да се докопа до Ото Фон Браун?)

Онова в синьото са точно факти, Коганев.
Някои от тях си посочил и ти.
ВСВ не само разрушава Германия но я лишава от над 20% от мъжете в трудова възраст.
Без оказаната и помощ още би била кочината на Европа.
Но... Има поука от ПСВ и заплаха от изток.

На Германия са спестени репарациите, инвестирани са американки капитали, привличат се хиляди гастарбайтери и немското възстановяване става възможно.

Достатъчно е да го сравниш с възстановяването им след ПСВ - при това бойните действия тогава са най вече извън немска територия, т.е. разрушения в Германия няма.
Резултата от ПСВ е мизерия, безработица, инфлация и накрая Хитлер...

Е... тоталитарните системи действително могат да постигнат забележителни успехи... (Немците направиха народна кола... Руснаците изпратиха първи човек в космоса...) Но това със свободния пазар няма много общо, пък с демокрацията - никак!...


Сталин, който предизвиква ВСВ,

За Сталин, по скоро се присъединявам към Глобал.
България губи 30-35 хил., но не само от зловещите руснаци, ами и от бившите съюзници,  ;)
гърците - от човеколюбивите немци - над 300, югославяните 4 пъти повече...
Кой го караше Хитлер да ги напада - Сталин ли?
http://en.wikipedia.org/wiki/World_War_II_casualties
ВСВ, Коганев, не е само война между Германия и СССР. Но несъмнено, те са двете чудовища.


НЕ гледам на света през икономическа призма. Само твърдя, че подобна гледна точка съществува и е оправдана.
...
Опел се превръща в Москвич. Ха сега виж някой последен модел на германския Опел (част от ГМ, но все пак чисто германски като инженерна мисъл и производствена технология), който е тръгнал от нулата, и го сравни с Москвича...  Това в крайна сметка е сравнението между свободния пазар...

Хм...
Понякога имам усещането, че клониш към пазарния фундаментализъм.

Да те питам.
Имам у дома разни скъпи "играчки" - отпред все марки изписани.
Като ги врътна отзад намирам все маде ин чайна.
Как се връзва това със свободния пазар?
Сигурен ли си, че пазара, да речем, на автомобили в Европа е свободен?  :D
Аз не съм.
Никак.
И това е най малкия проблем!!!

koganev

  • Гост
Разликата м/у ПСВ и ВСВ по отношени на възстановяването е в отношението към свободата на пазара. Най-кратко казано след ПСВ се залага на интервенционализма и регулацията и затова се стига до инфлация, безработица, мизерия и накрая Хитлер , а след ВСВ - на либерализацията, която води до благоденствие завсички. И без парична помощ Германия щеше да е същата при същата пазарноориентирана политика, но едва ли за толкова кратко време щеше да стане. Кочина не знам да е била някога, но сега определено е нещо, в сравнение с което Гърция е кочина, а България е хвостохранилище.
Парите, които САЩ отпускат за плана Маршал, са предтекст за оставането на американски войски, а те всъщност остават, за да спрат Сталин да не завземе цяла Европа, какъвто е бил неговият НЕСКРИТ тогава замисъл. САЩ са имали сериозни основания да защитят поне останалата част от Европа, която Сталин все още не бил успял да завземе. При пълна власт на Сталин в Европа война на СССР срещу САЩ щеше да е неизбежна. И щеше да е край за САЩ, като се има предвид безсърдечието на Сталин и готовността му да жертва целия си народ (и не само своя) в името на неговата тотална власт. (САЩ са спечелили много милиарди от ВСВ и онези 5 млрд се капка в морето в сравнение с щетите, които Сталин може даприцини) Англия, подложена на тежък пропаганден натиск (просталинските и просъветските медии са имали бюджети, надхвърлящи в пъти бюджетите на останалите медии, както е и сега между другото - щедра е руската ръка, когато трябва да се лъже в нейна полза), след ВСВ директно поема по пътя на социализма в политиката си. Започват национализации и реконструкция на стопаството по съветски образец. Късмет, че Сталин започва бавно да умира към 51 година, та влиянието му поотслабва. А и на острова населението не е толкова бито и смирено, както в Русия - стачки, неподчинение, улични сблъсъци ... абе като в Гърция. И през 51 май идват на власт отново либералите и ВБ става това, което беше през втората половина на 20 век. За Франция не знам кой знае какво, но от тук-там имам впечатление, че и франсетата са били на крачка от социализма. Затова САЩ са имали сериозно политическо основание да останат на стария континент. Преекспонирането на нападението на Хитлер над СССР е тежка историческа заблуда - ВСВ е подготвяна от Сталин още от от началото на 30-те и основният замисъл е завземането на Европа от СССР и обявяването на СССР за спасител. Половин век ни го пробутваха, все още има зомбита, които твърдо вярват в тази глупост и се кланят на паметникана съветската армия. Това е.

Самото възстановяване на Германия е ОПИСАНО в книги едно към едно, но го няма в уикито и едва ли ще разберете как в детайли е било осъществено.
Привличане на гастарбайтери е неправилен израз. Либерализация на пазара на труда - така е правилно. Ако сега Куба отворят пазара си за чужди работници, как мислиш, колко американци ще отидат да бачкат? Логиката на чуждите работници е много проста - плащай добре, или поне по-добре от техните работодатели, осигури стабилно трудово закнодателство, пък те сами да решават дали да дойдат. Никой никого не привлича. В интерес на истината, а това пак го няма в уикито, Германия е възстановена от жените на загиналите мъже. Надницата - храна за майката и мляко за детето. В повечето случаи детето е от някой руски войник, защото руската армия не е оставила ненасилена жена и девойка по пътя си към Берлин и после обратно при прибирането си от Берлин към СССР. Та тези жени са къртели мазилката от тухлите, разсипани при разрушенията, с които тухли после са строили нови фабрики. Това е факт, разказан от свидетел, който е участвал като дете в самия процес. Повечето свидетели от онова време твърдят същото. Мъжете пък са работили до възраст, надвишаваща сегашната за пенсия - просто всеки, който е можел да се движи що годе нормално, е работил за храна и някоя марка, с която нищо не може да си купи. При такива надници е възможно да е имало и чужди работници, но не се е забелязалвала масовост или кампанийност. Но нека да е имало и чужди работници - само да няма намек, че работниците са основния фактор за въстановяването - пролетарски слабоумия няма да коментирам по никакъв повод.

Ако се занимавам с пропаганда, ще трябва да плащам на телевизии и разни медии, за да лъжат, както аз кажа. Знаете, че така горе-долу се прави. Хайде сега да ми обясните как уикито е защитено от пропагандата. Свободна енциклопедия нали означава, че всеки може да я допълва? Тоест, ако аз, който се занимавам с пропаганда и имам много сериозен бюджет плюс голям екип, реша да наблъскам уикито с пропагандни материали и ги подплатя със съответния достатъчно голям брой цифрички (ползваната литература, която никой не е чел и не е проверявал дали си струва да се чете и дали изобщо може да се вземе насериозно) няма какво да ми попречи, нали? И ако аз съм руснак, доказал се през последните сто и петдесет години като голям майстор в пропагандандата и щедър раздавач на пари за прокарване на лъжи, то какво може да ми попречи да накарам хората да "знаят" моята версия за историята? Нищо! И ако съм германец, пак нищо не може да ми попречи. И изобщо, какъвто и да съм, мога така да наблъскам уикито с лъжи, щото имам бюджет, имам хора и това ми е работата, а останалите не могат да ми смогнат на темпото, освен ако и те не са колеги лъжци.
Уикито е само за развлечение - да прочетеш нещо за този-онзи. Но дори автобиографичните данни са пълни с внушения и пропаганда. Не искам да коментирам какво означава за мен да повярваш на нещо в уикито, за да не обидя някого, но моля ви, не ми давайте доказателства от уикито. Направете си труда да погледнете цифричката с ползваната литература, после, ако сте прочели тази литература и сте съгласни с тезата, дайте ми линк или като заглавие, за да приема сериозно аргументите ви. "Виж в уикито" за мен е с по-малка тежест от "една жена ми каза".     

България губи 35000 (общо над 100 000 за тлите години на рускаокупация) за няколко месеца в гражданска война за обсебване на цялата власт, която е проведена по сталински директиви от просъветски палачи, впоследствие станали известни като комунисти. Не става въпрос за жертвите от ВСВ, а за жертвите от сталинската планирана инвазия, закоято имаше твърдение, че е мит. Става въпрос за народния съд и масовите кланета. Става въпрос за това, че от под един процент на изборите преди девети комунистите стават 99% за по-малко от една петилетка. Така Сталин е завземал Европа. Не само в България, а навсякъде, където е можел да го осъществи.

Пазарът на автомобили в Еевропа е свободен до степен да си избереш сам (като потребител) колата, която искаш да купиш, или да си избереш сам (като предприемач) колите, които искаш да продаваш. Колко по-свободен искаш да е? НЕ разбирам въпроса. По принцип няма безгранична пазарна свобода - винаги има законова рамка, която се явява ограничител. За всеки пазар се отнася - законът е рамка. И какво значение има, че някои сектори са се нахвърлили върху ресурсите на чина и затова са маде ин чина?  Но колко по-свободен може да е пазарът, ако на гърба на играчките не пише маде ин чина?

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Разликата м/у ПСВ и ВСВ по отношени на възстановяването е в отношението към свободата на пазара. Най-кратко казано след ПСВ се залага на интервенционализма и регулацията и затова се стига до инфлация, безработица, мизерия и накрая Хитлер , а след ВСВ - на либерализацията, която води до благоденствие завсички.
:D
Хм... Това сериозно ли ти си го писал?
Или смяташ Германия за нещо крайно обособено от останалия свят?
Грубо, laissez-faire епохата приключва с голямата депресия.
После идват регулациите, общо взето по Кейсиански модел и възстановяването от ВСВ. Проблема е, че този модел днес е трудно приложим, поради завирането (или приватизирането от частни структури) на държавата в ъгъла - особено при малките държави - под натиска на големите за което лобират собствените им корпорации.
Не случайно те питах, защо Германия не изпълнява същите рецепти които приписва на Гърция.

Струва ми се бъркаш либерализма в политиката с либерализма в икономиката.
Както и, държавни регулации с институции останали от средновековието - като абаджийския еснаф например. Но това са различни неща.

Тук трябва да вметна, че системата на обучение, която толкова превъзнасяш в Германия нито е немска, нито изключителна. Освен ако не смяташ, че на Уста Кольо Фичето са му запасали майсторската престилка с раждането и, че квалификацията му е по ниска от на среден днешен инженер или архитект... Да, ама не!
Просто епохата на масовото производство пасва повече на немския характер - както Дарко казва, немеца може 8 часа на ден с едно и също темпо да завива гайка 72 на опел, докато италианеца или гърка му завира кръвта и я претупва щото вън грее слънце.
Технологичното развитие е на път да му отнеме това "предимство" - вече може да се прави мерцедес в Турция и Ауди в Китай, да не говоря, че японци, корейци и пр. съвсем не правят по-малко дурако-устойчиви, както ги наричаш машини.


Преекспонирането на нападението на Хитлер над СССР е тежка историческа заблуда - ВСВ е подготвяна от Сталин още от от началото на 30-те и основният замисъл е завземането на Европа от СССР и обявяването на СССР за спасител.
Ми...
Хич даже не го преекспонирам.
Да не би да искаш да кажеш, че Хитлер напада една камара други страни (не само Полша) подлъган от Сталин. Ако е така, трябва да е бил много наивен, барабар с целия си щаб от офицери, анализатори, учени глави и пр..., както бяха наивни немските банки докато надуваха балоните от САЩ до Гърция...  ;)
И двамата, в една или друга степен са "продукти на системата" в най-широкия смисъл на това понятие. Глобал вече ти писа за Бисмарк, добавям Ленин, но вероятно корените могат да се проследят чак до "Третия Рим"...


Привличане на гастарбайтери е неправилен израз. Либерализация на пазара на труда - така е правилно.
Привличането на гастарбайтерите става с междудържавни споразумения, не с либерализация на пазара на труда, ами целенасоченото му насочване... (Не ме карай да ги търся)


Хайде сега да ми обясните как уикито е защитено от пропагандата. Свободна енциклопедия нали означава, че всеки може да я допълва?
Уикито е чудесно за бързи и непретенциозни справки. Защитава го неговата публичност. Може да има грешки и непълноти, но пък почти по всяка тема има статии на десетки езици - т.е. можеш да прегледаш какво казва другата страна. Или смяташ, че руснаците поддържат дежурни уики-списвачи да поправят немци, англичани, испанци, французи... (Или всички са се наговорили  ;) )
Ако имаше уики преди векове папата нямаше векове да обосновава претенциите си върху фалшификата "Константинов дар", Лоренцо Вала вероятно нямаше да се прочуе (и с разкриването му) и Свещената Римска империя нямаше да е Свещена...  ;)


------------------------------------------------------
Айде стига с теориите и философиите - има книги, учебници, че даже и уики... ;)
Дай да видим сега, как кака с чугунена оси-праволинейност ще донапълни гърнето на Ципрас.
Дано немците се усетят и я разкарат, преди да улеви цяла Европа. Макар че - имам дълбоки съмнения - ако се съди по печата им, арогантната немска първичност и алчност отдавна е взела връх - никой Грас не би могъл да им отвори очите - само боя...

koganev

  • Гост
Всичко сериозно съм го написал. Гледните точки могат да бъдат различни и не е задлъжително всеки да може да разбере всяка гледна точка от раз. Аргументите не винаги са ясни, а щом се отнасяш с насмешка по въпросите на пропагандата, тогава просто не виждам смисъл да ги излагам - на теб вече са ти изградили мнение, което ти не спираш да демонстрираш. А и не разбирам смисъла на голяма част от въпросите, затова нека да ги оставя да висят, като финални надписи на филмче за ВСВ.

...
Онова за СИРИЗА го налучках напосоки...

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Коганев, мисля че сериозно си писал по темата. Както виждам, нямаме проблем по оценката на събитята, има разлика в тълкуванието на нещата. Или както я наричаш -„гледната точка”.

Ама тя гледната точка се изгражда с години и е пряко зависима от достъпа и обема на информация. Освен това, есенцията на събитията е плод на множество материали, които си чел през годините, впечатления  и е много трудно с 2-3- изречения да пресъздадеш мнението си  относно  ВСВ.  За това сме тук във форума, за да споделяме мнението си за нещата около нас, и по възможност – да се обогатяваме (или опростачваме).

Въпросите за пропагандата си заслужават вниманието.  Не ги омаловажавам. Но и при теб ми се струва, че си попаднал под някакъв пропаганден крос-файер ( малко силно казано) и ти е трудно да си обективен. Ще го обясня с пример: казваш, че САЩ е спасила Европа от Сталин, и едновременно с това споменаваш, че евентуална война между Сталин и САЩ е убийствена за САЩ, затова давайки си сметка, те провеждат планът „Маршал” и подпомагането на другите европейски икономики. Нещо подобно е освобождението на България от Османско робство. То ( Освобождението) е просто резултат от имперските планове на Русия и руско-турската война, и следствие на това е относителната ни ( тогава) независимост..

Пропагандата има много лица. Има действия и противодействия. Уики-то е добър помощник за лицата, които никога не са се задълбочавали по обсъжданите въпроси. Затова, по-добре Уики-то, отколкото липса на всякакави познания. *drinks*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Всичко сериозно съм го написал. Гледните точки могат да бъдат различни и не е задлъжително всеки да може да разбере всяка гледна точка от раз. Аргументите не винаги са ясни, а щом се отнасяш с насмешка по въпросите на пропагандата, тогава просто не виждам смисъл да ги излагам - на теб вече са ти изградили мнение, което ти не спираш да демонстрираш. А и не разбирам смисъла на голяма част от въпросите, затова нека да ги оставя да висят, като финални надписи на филмче за ВСВ.

...
Онова за СИРИЗА го налучках напосоки...
Чакай, чакай
Няма насмешка. Поне злобна или ядлива. Вярно, че съм драка, но незлоблива. (Господ, на бодлива крава рога не давал)
Изграждаха ми мнение докъм 17-тата ми година, не особено успешно. Джинса ми знае къде е Белене.
И друг пък съм го казвал - просто няма как да навлезем много сериозно в някой проблем - времето и уикито не стигат, пък и не ми се заляга над книгите.
Гледам на форума не като на поле за обмяна на научни знания, а на мисли за днешния ден - поне малко, ако можем да се измъкнем ако не от пропагандата, поне от стереотипите.

*
Ха. Ако беше само онова за СИРИЗА, да допусна, че е случайност. Но не е.
Аз не знам как функционира човешката мисъл. Допускам, че Прозрението е резултата на неведомите пътища на мисълта. Може да ни се струва случайно налучкване, но по-скоро не е. Иначе всеки Мунчо щеше да е гениален.
Много пъти, за много неща, съм забелязвал, че ти светва ламБата. Много по бързо от на мене.
Понякога - струва ми се - прекалени (че звучи грубо "фалшиви") тревоги.
Свръхчувствителност ли?
Във всеки случай - по добре прекалени тревоги от клакьорство.

п.п.
Горното не го казвам за да те изчеткам. Така мисля.

Глобал пак е права - "гледната точка се изгражда с години и е пряко зависима от достъпа и обема на информация".
Тези Жени!  *heart*
Само те могат така да изненадват.
И приятно и не толкова за мъжкото самочувствие.  ;)
Таман си въобразиш че си се запознал и ще блеснеш пред някоя блондинка и трябва да се замислиш и за-мериш приказката си.
Да не разберат, че може и да си глупав!  ;)

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
 О, Горо,  поласкана съм!  *heart* Нещо се чувствам като Жана дАрк, която е допусната в клуба на мъжете  и по този повод ще цитирам един познат, който говореше за жена си : „Тая съм я взел, за да ми мие , чисти,  готви и да прави секс, а не да ми дава акъл!”

Иначе, сериозно. Ти си провокативен, изобретателен, хитър като грък  ( Андрешко) и инвеншън. Предизвика интереса ми с теорията за  "неолайнаризма". ( Защото тема без кафява оцветка и аромат, не си заслужава). Иначе, неолиберализма не ми е привличал вниманието по никакъв повод.

Същото мога да кажа и за Коганев. Интересни пичове сте! *drinks*


Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил


Глобалче,
Какво направи сега, притесни момчетата.  :D То си е висока чест и признание, ама що ти трябва. Далеч, по-лесно е обратното, например, да не те вземат на сериозно.  *girl* *flower2*

И аз сега, малко по-сериозно ...  *blush*
Преди изборите на 17.06, хората масово са теглили парите от банките. Нещо повече, една интервюирана дама, изтеглила каквото могла и от кредитната карта. Като, мисли си, че ако банката фалира, няма да ги връща. Аргументът и: "щом банкстерите могат така, и аз мога. Те ни докараха до тук."
Днес, в Гърция така, утре в Испания, ... Това лека полека се превръща в модел на поведение, както на държавно ниво, така и на фирмено, така и на личностно.

При тези кредити, тези пари, които се наливат в банковата система,  първата мисъл е (хипер)инфлация. От друга страна, Франция намали тавана на заплатите - не повече от 20 мин.заплати. Барба се появи, би могъл да ни каже. :) 
Швейцария - тук инфото ми е - ЕЖК, че в Швейцария има въведен мораториум на заплатите и увеличаване работното време на 9.5 часа. Регатка, може би, ще има по-точна информация.

Къде е логиката? От една страна, печатане на пари -> инфлация, от друга - фиксиране, дори намаляване на заплатите?!!

 *drink9*

koganev

  • Гост
Горо, всъщност и аз това имах предвид - не стават сериозни приказки във форума.

За ламбата - нямам претенции на познавач, че чак акъли да раздавам. Просто нещо, което ми се вижда вероятно, го споделям, за да помислят и останалите върху него. Ето, например, днес ББ отменил парите за тутуна и закрил фонд "тютюн". Веднага ми мина мисълта, че следващата коалиция се очертава ДПС - ГЕРБ.

Всички нещастия, които предпазливо допусках, че може да се случат на България, вече са факт. Имаме си диктатор и еднолична власт, имаме си затискане на свободното слово, имаме си реставрация на байтошовото време, имаме си народен (специализиран) съд, имаме си и дори закон за конфискацията, което надхвърли очакванията ми... Повече няма да споделям какво очаквам, защото с това, което си имаме към момента, всяка прогноза ще изглежда като кошмар. И това е така най-вече защото си имаме една огромна маса раболепни и сервилничещи глупаци, които се вкопчват бавно, но сигурно в своя исторически шанс отново да властват над разума.
И вече властват:

-образованието е пълен фарс, наистина се превърна в система за разпространение на невежество;
-здравеопазването е докарано до състояние, в което човек се чувства щастлив, ако не е умрал при вадене на сливици;
-правораздаването е докарано до чист алъшвериш;
-общественият ред се пази на принципа "спасяването на давещите  е дело на самите давещи";
-постоянно се обявяват нови и нови успехи на ББ във всички сфери.

Завиждам искрено на гърците, че имат избор. Няма значение дали ще направят правилен избор - важно е да имат реално право да избират. Щото ние вече нямаме. Да избираш между БСП, ДПС, ГЕРБ и Кунева е все едно да избираш между празна чаша, празна кана, празен буркан и празна бутилка. Външната обвивка не прави съдържанието различно, нали ме разбираш. Уж избираме, после - нищо. Кукиш! Започвам да си обяснявам защо много хора не искат да гласуват - под достойнството им е да се правят, че избират.

Докато в Гърция хората имат избор, няма страшно. В този смисъл СИРИЗА е своего рода спасение. Със СИРИЗА в опозиция никой няма да може да прокара големи глупости в политиката. В опозиция Ципрас ще има свободата да говори много по-близо до сърцата на хората, освободен от товара на прякото управление. Може да е демагог, но поне е искрен демагог. В опозиция искреността е страшна сила.
И все пак дано гърците никога да не го харесат достатъчно, че да го изберат с голямо мнозинство...

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил


Глобалче,
Какво направи сега, притесни момчетата.  :D То си е висока чест и признание, ама що ти трябва. Далеч, по-лесно е обратното, например, да не те вземат на сериозно.  *girl* *flower2*


Не мога , Муза. И аз съм шило в торба, ( незлобливо) , така че това да не ме вземат на сериозно, ще ми коства непривично усилие. *girl*

Иначе ми задаваш въпроси, но които ако бих могла да отговоря категорично, сигурно щях да съм номинирана за Нобел по икономика.

Откровено казано, аз не съм особено притеснена. Само се моля да съм жива и здрава, както и хората, които са около мен, и ще се справя.
Животът е борба. Аз съм борбена и витална, и ако го приемеш като предизвикателство, то може да си е и купон.
Всъщност, нямам много пари. Впрегнала съм това, което имам в производителен капитал. Както пишат по учебниците, опитвам да правя диверсификация на риска, но доколко успявам, утрото ще покаже. Трябва да се бачка! Много, но и с акъл. Това е рецептата.

Всичко е много объркано. Знам от бабите си, че всяко ново поколение в България винаги е започвало от нулата. Аз съм започнала от под нулата. Това не значи, че утре няма пак да започна от нулата. Не съм свидлива. Като трябва, ще започна.
Малко одъртявам. Силите ми не са това, което са били. Нито пък-акъла. (Ще разчитам да съм го натрупала много, та да го имам за запас)
Това злато, валута и пр. активи, са за запазване на статуквото. Но то може да бъде запазено и чрез възвръщаемост на капитала.

България има наистина много ниши. Заради незнание, заради безотговорност, заради тарикатлък, заради балканска хитрост и мързел. Кофтито е, че имаме отвратителна и враждебна бизнес-среда. Най-лошото последствие на комунизма е, че хората не искат да работят, а да покрадват от тук- от там. Надеждата ми е в младото поколение. Имам някаква представа, съвсем не са за изхвърляне, въпреки и напреки нивото на образование.


Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил


Глобалче,
Супер си! :) :) :)
Малко след като кликнах на "Публикувай" и ... съжалих. Мисля си, ако Глобалчето не ми е усетила закачките и се засегне нещо ... Идеше ми да се самоизтрия, ама ми е принцип да не се трия. И влизам сега, готова, да се извинявам, ако е необходимо. :) *flower2*

Нямаш много пари. Какво е "много пари"?

Това са част от въпросите, отговорите на които ме "вълнуват", защото така пък аз си формирам мои отговори (опитвам се  :) ). Даже, нещо от тях ще драсна в другата тема за "ЕС и ..." , но утре. Само ще се отбия в музикалната тема за релакс ... :)

 *drink11*