Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1214711 пъти)

koganev

  • Гост
Я, реферат!  :D

Значи, ДДС-то (в национален мащаб) е агрегат, който отчита количеството произведена продукция (стоки и услуги, продадени за периода). Стоките и услугите нали се облагат с ДДС, значи като видиш колко ДДС събира държавата (като се направят корекции от вноса и износа), ще знаеш колко добавена стойност е произвела икономиката и за колко пари е продадена продукцията (стоки и услуги). И така получаваш количеството продукция, което пък ти трябва за смятане на производителността. Ето къде е ДДС-то. Ако си събереш касовите бележки от последната година и по някакъв странен начин върху тях се е изтрило всичко, но е останало ДДС-то, то ти лесно ще сметнеш колко е обложената основа и от там какъв е тоталът. Така ще разбереш и какво количество продукция (стоки и услуги) си изконсумирала. Ако знаеш приблизително колко хора са заети в твоето ... как да го кажа... съществуване, то лесно ще сметнеш тяхната производителност. Така ДДС-то може да се ползва като показател за количество продукция (и се ползва) и пресмятане на производителността. Статистиката (НСИ) също събира данни, по които може да се напарви някаква сметка, но те са базирани на "самопризнанията" на работодателите. А няма как някой да каже, че печели от източване на ДДС в справката си към статистиката, нали? Все нещо ще трябва да натамъни там... Затова при манипулиране на ДДС се получават отклонения в данните за количеството продукция, а от там и за производителността като цяло. Тоест, ако не ти дават касови бележки, ти ще сметнеш производителността на онези хора погрешно, на базата на грешни данни в документите. Разбираш ли? Лесно е.
Останалото в реферата се отнася за производителността в отделните браншове и дори в отделните фирми. Там ДДС-то няма отношение, освен ако не е основен поминък, но това е в областта на новия специализиран съд, който освен да тормози избрани за тормозене фирми, друго няма да свърши.

...

Горо, пазарът на труда в ЕС се манипулира в двете посоки. Вече писах как в Гърция изкуствено се повишаше цената на труда. Сега пък изкуствено се понижава, ако опитите са успешни (ти знаеш колко са успешни, аз само мога да предполагам). Радвам се, че ти повдигна въпроса за негативите от регулацията. Аз избягвам да коментирам, за да не отблъсквам хората с нескритото си отвращение от регулативизма. Веднъж казах, че Гърция ще се съвземе много бързо, защото предприемачеството е свободно да решава съдбата си. Но в рамките на еврозоната това е все по-трудно. Без собствена и свободно конвертируема валута нито една държава няма измерител на стопанските си показатели. Това е все едно да ти е лошо от високо кръвно, да отидеш на лекар и той да измери кръвното на 25 човека и да ти каже, че средната стойност е нормална и няма за какво да се тревожиш. Ти му казваш, че другите може да  са с ниско кръвно, а той ти обяснява, че вече така се смята...
« Последна редакция: 21 Юни, 2012, 10:22:15 от koganev »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Нали знаеш, че съм шило във торба, за това ще кажа  че ДДС-то не е агрегат, който се използва за измерване количеството произведена продукция, защото една и съща стока може да мине през множество ръце, и през колкото повече ръце мине, толкова по-голям е размерът на ДДС то, внесено в държавния бюджет. ( най-често става в областта на търговията.)

Освен това има регистрирани и нерегистрирани фирми по ДДС, има освободени сделки по ДДС ( износа) ит.н
« Последна редакция: 21 Юни, 2012, 10:41:49 от global »

koganev

  • Гост
Нали знаеш, че съм шило във торба, за това ще кажа  че ДДС-то не е агрегат, който се използва за измерване количеството произведена продукция, защото една и съща стока може да мине през множество ръце, и през колкото повече ръце мине, толкова по-голям е размерът на ДДС то, внесено в държавния бюджет. ( най-често става в областта на търговията.)

Освен това има регистрирани и нерегистрирани фирми по ДДС, има освободени сделки по ДДС ( износа) ит.н

Червеното говори за пълно непознаване на  структурата на ДДС. Няма никакво значение колко фирми образуват крайната цена на даден продукт - онова в червеното е просто ужасно погрешно. Ако сто фирми са добавили по 10 лв, ДДС за потребителя е 200 лв. Ако две фирми са добавили по 500 лв, ДДС за потребителя пак е 200 лв. Броят на фирмите няма никакво значение при определяне данъка за крайния потребител - как можа да изтърсиш такава щуротия! ДДС е косвен данък, тоест всички по веригата на натрупване на стойност само го изчисляват в услуга на данъчните власти, а крайният потребител го плаща в целия му размер при покупката на продукта. Фирмите плащат ДДС само ако са крайни потребители, но не и върху инвестиционни стоки. Това, че внасят пари, не означава, че плащат ДДС - тези пари те ще си ги вземат (или вече са си ги взели) от следващия, който купи техния продукт. И така до последния... Толкова нелепо се чувствам - да обяснявам такива азбучни неща във форум за икономика и финанси. Както и да е, нека поне да разбереш, че то уикито... Всяка фирма, регистрирана по ЗДДС, прави справка ежемесечно за получения при продажби ДДС и за платения при доставки ДДС. Разликата, ако е положителна, се внася, но това не е плащане от самата фирма, а е внасяне на пари, които клиентите на фирмата са платили при покупката на продукта на фирмата. така клиентът плаща всичко, а фирмите, колкото и да са по веригата, внасят онази част, която съответства на тяхната добавена (към предходната) стойност. Общият ДДС не се променя от броя на фирмите! Ако разликата е отрицателна, фирмата може да поиска и да получи обратно ДДС - тогава имаме нереализирана продукция, която ще се реализира евентуално през следващ отчетен период. При внос ДДС се начислява директно на вносителя и той го внася, но не го плаща, защото отчислява сумите, внесени по ДДС от всяка продажба на внесената стока. Ако не успее да продаде достатъчно, за да покрие внесения ДДС, фирмата пправи заявка за възстановяване на разликата. При износ ДДС се възстановява на износителя, като така се отчита основата, което всъщност е произведена продукция. Ако сделката е освободена, то тя ПАК се вписва в справката с нулев данък, и така общата сметка отново излиза, на базата на ЗДДС. Нерегистрираните фирми също дават финансови отчети, но и без тези отчети тяхното влияние е несъществено в общия процес на изчисляване, защото те имат твърде малки обороти (по ЗДДС) и не променят съществено крайната съвкупна цена. В почти всички случаи нерегестрираните фирми се явяват крайни клиенти по смисъла на ЗДДС.
Ако не можеш да разбереш това за ДДС, то онова в синьото го приеми за истина и готово. На толкова начално ниво (по отношение на организация на едно национално стопанство) се затруднявам да формулирам възгледи, а и времето за обяснения започва да ми се струва пропиляно.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Не считай времето за пропиляно , защото може и да научиш нещо .  Давам пример за една и съща стока:
1-та фирма продава дадена стока  на втората фирма на стойност 10 лв и 2 лв. ДДС или общо 12 лв
(Първата фирма внася в бюджета 2 лв ДДС.)
2-ра фирма Продава ( същата ) стока за 13 лв на трета фирма. ( Възстановявава си ДДС -то в размер на 2 лв.от бюждета и внася  в бюджета новото ДДС, а именно върху новата по-висока стойност. ) В практиката се внася разликата между новото и възстановеното ДДС.
Питай ги в счетоводството.
И не дрънкай необмислено, защото не съм ти подчинена.


global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Хайде, Коганев. Ще ти подам спасителния пояс, ама сам ще спрегнеш защитната си реч. Няма да ти помагам!

Цитирал си ме със следното: "ДДС-то не е агрегат, който се използва за измерване количеството произведена продукция, защото една и съща стока може да мине през множество ръце, и през колкото повече ръце мине, толкова по-голям е размерът на ДДС то, внесено в държавния бюджет. ( най-често става в областта на търговията.) "

После ме оборваш със следното: "Червеното говори за пълно непознаване на  структурата на ДДС. Няма никакво значение колко фирми образуват крайната цена на даден продукт - онова в червеното е просто ужасно погрешно. Ако сто фирми са добавили по 10 лв, ДДС за потребителя е 200 лв. Ако две фирми са добавили по 500 лв, ДДС за потребителя пак е 200 лв. Броят на фирмите няма никакво значение при определяне данъка за крайния потребител - как можа да изтърсиш такава щуротия!

Нали знаеш, че не обичам в устата ми да се вкарват думи, които не съм изричала..?  От-тук нататък, топката е в твоето поле. Приятни съчинения.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил


Барба,
То ще стане монолог.  :D Коганев 80% изразява мои мисли и виждания, но за разлика от мен, умее да ги представи в блестяща и увлекателна форма.
Глобалчето също. На мен, лично, ми е много приятно и интересно да я чета. Доколкото разбирам, и на други. :) *flower2*
Нещо повече, случва се двама човека да спорят, а да казват едно и също нещо ...

Ако ще се трие, предлагам да започнете от мен. Съвсем сериозно. :)

Мислех, да не пиша тук, Жоро да не се раздвоява - да гори ли, да се дави ли   *rofl*, ама НА, не отраях, като ме провокираш.  *rofl*

 *drink9*

koganev

  • Гост
Глобал, научих, че с ДДС-то си на "вие", а счетоводно си във фазата на първоначалното проявяване на интерес.

тТака:

1. Първата фирма внася 2 лв, но ги плаща втората, която е платила общо 12 - 10 основа + 2 ДДС.

2. втората фирма, която продава за общо 13 лв., си приспада двата лева и внася 0,16(6) или седемнадесет стотинки, но не ги плаща, а ги взима от общо тринадесетте лева, които е получила от клиента си.

И така - крайната цена от 13 лева е платена от клиента на втората фирма, което означава, че клиентът е платил 10,83 лв основа и 2,17 лв ДДС. Забележи, това е пример, който ти даваш! В него КЛИЕНТЪТ ПЛАЩА ДДС-то, а фиримте само го изчисляват и го внасат. Но това не са техните пари, а парите на клиента. Нека да разбием веригата и да наредим 8 фирми на мястото на първата. Първата продава за 4,8 с ддс, от втората до седмата всяка начислява един лев и плаща ддс върху единия лев, а последната продава за 13 с ддс. Получава се следното:
-първата продава за 4,8 с ддс - внася 0,8 лв ддс, като ги взима от следващата;
-втората продава за 6 с ддс - внася 0,2 ддс, като го взима от следващата;
-третата продава за 7,2 с ддс - внася 0,2 ддс, като ги взима от следващата;
-четвъртата продава 8,4 с ддс - внася 0,2 ддс, като ги взима от следващата;
-петата продава за 9,6 с ддс - внася 0,2 ддс, като ги взима от следващата;
-шестата продава за 10,8 с ддс - внася 0,2 лв. ддс, като ги взима от следващата;
-седмата продава за 12,00 с ддс - внася 0,2 ддс, като ги взима от следващата;
-осмата продава за 13,00 с ддс - внася 0,17 лв. ддс, като ги взима от крайния портелбител.

кой плаща ддс-то? Крайния потребител.
С промяната на броя на фирмите промени ли се крайният ддс? Не се промени.

Ето ти точния цитат и точното оцветяване:

"...защото една и съща стока може да мине през множество ръце, и през колкото повече ръце мине, толкова по-голям е размерът на ДДС то, внесено в държавния бюджет. ( най-често става в областта на търговията.)
 Ако "множество ръце" не означава много фирми по веригата на ДДС, то извинявай, не съм разбрал, прости ми и  прочие. Но какво тогава означава и кое води до по-голям размер на ДДС-то??



Не се ядосвай, когато откриеш, че не знаеш нещо, което е специфично и не е въпрос на обща култура. Нещата, което не знаем, са безкрайно повече от нещата, които знаем. Въпросите на добавената стойност и на производителността не са толкова неглижирано лесни, че да можеш да ги схванеш от един прочетен реферат за две плюс. Не са и трудни, ако се замислиш и се опиташ да разбереш, преди да се опиташ да противоречиш по толкова наивен начин.


 
« Последна редакция: 21 Юни, 2012, 14:01:14 от koganev »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Глобал, научих, че с ДДС-то си на "вие", а счетоводно си във фазата на първоначалното проявяване на интерес.

тТака:

1. Първата фирма внася 2 лв, но ги плаща втората, която е платила общо 12 - 10 основа + 2 ДДС.

2. втората фирма, която продава за общо 13 лв., си приспада двата лева и внася 0,16(6) или седемнадесет стотинки, но не ги плаща, а ги взима от общо тринадесетте лева, които е получила от клиента си.

И така - крайната цена от 13 лева е платена от клиента на втората фирма, което означава, че клиентът е платил 10,83 лв основа и 2,17 лв ДДС. Забележи, това е пример, който ти даваш! В него КЛИЕНТЪТ ПЛАЩА ДДС-то, а фиримте само го изчисляват и го внасат. Но това не са техните пари, а парите на клиента. Нека да разбием веригата и да наредим 8 фирми на мястото на първата. Първата продава за 4,8 с ддс, от втората до седмата всяка начислява един лев и плаща ддс върху единия лев, а последната продава за 13 с ддс. Получава се следното:
-първата продава за 4,8 с ддс - внася 0,8 лв ддс, като ги взима от следващата;
-втората продава за 6 с ддс - внася 0,2 ддс, като го взима от следващата;
-третата продава за 7,2 с ддс - внася 0,2 ддс, като ги взима от следващата;
-четвъртата продава 8,4 с ддс - внася 0,2 ддс, като ги взима от следващата;
-петата продава за 9,6 с ддс - внася 0,2 ддс, като ги взима от следващата;
-шестата продава за 10,8 с ддс - внася 0,2 лв. ддс, като ги взима от следващата;
-седмата продава за 12,00 с ддс - внася 0,2 ддс, като ги взима от следващата;
-осмата продава за 13,00 с ддс - внася 0,17 лв. ддс, като ги взима от крайния портелбител.

кой плаща ддс-то? Крайния потребител.
С промяната на броя на фирмите промени ли се крайният ддс? Не се промени.

Ето ти точния цитат и точното оцветяване:

"...защото една и съща стока може да мине през множество ръце, и през колкото повече ръце мине, толкова по-голям е размерът на ДДС то, внесено в държавния бюджет. ( най-често става в областта на търговията.)
 Ако "множество ръце" не означава много фирми по веригата на ДДС, то извинявай, не съм разбрал, прости ми и  прочие. Но какво тогава означава и кое води до по-голям размер на ДДС-то??



Не се ядосвай, когато откриеш, че не знаеш нещо, което е специфично и не е въпрос на обща култура. Нещата, което не знаем, са безкрайно повече от нещата, които знаем. Въпросите на добавената стойност и на производителността не са толкова неглижирано лесни, че да можеш да ги схванеш от един прочетен реферат за две плюс. Не са и трудни, ако се замислиш и се опиташ да разбереш, преди да се опиташ да противоречиш по толкова наивен начин.

Виж, без претенции в областта на ДДС знам, че той е данък върху ПОТРЕБЛЕНИЕТО. Че е косвен, косвен е. Но не може да правиш изводи върху проиводителността на труда върху данни за потреблението, защото ( дори да е възможно), би било мното неточно и енегоемко.(Така и не разбрах, защо не се взема самата стойност на сделката, а ДДС -то)

Иначе, си пич отвсякъде.  :)Малко овладявай себе си. Това е добър съвет.Макар че опитът ми е показал, че човек трудно бяга от своята същност. Ама такъв е животът! *drinks*

koganev

  • Гост
Самата стойност се взима! Нали за това говоря през цялото време. Използва се ДДС, защото от него се взима стойността. Иначе как да вземат стойността, да вървят от фирма на фирма ли? Използва се добавената стойност, а тя така или иначе се облага с данък (ддс) - и ето ти го, данните се получават директно от компютъра на  от НАП. А в компютъра на НАП ние си ги даваме самички всеки месец. Задължително е. Ние даваме добавената стойност, ние даваме броя на заетите, а те само делят едното на другото.
Това е една от методиките и най-вероятно е описана в сайта на НСИ. Вече май говорим за едно и също.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Ами, Коганев , стигна до моето.  :)
Взема се салдото на счетоводна сметка от гр. 70 ( Приходи от дейността) на Националния сметкоплан, за която всяка фирма има периодични данни в НАП и въобще не е нужно да се вземат салдата на сметките ДДС за внасяне, или пък ДДС за възстановяване ( от група четвърта- "Разчети"), защото е безумие.

« Последна редакция: 21 Юни, 2012, 15:21:41 от global »

koganev

  • Гост
Отказвам се...

"По предварителни данни за първото тримесечие на 2012 г. равнището на производителността на труда е най-високо в индустриалния сектор - 5 118 лв. брутна добавена стойност средно на един зает и 12 лв. за един отработен човекочас. В сектора на услугите всеки зает произвежда средно
4 117.7 лв. БДС, като за един отработен човекочас се създават средно 11.3 лв. от текущия обем на показателя. Най-ниска е производителността на труда в аграрния сектор - 858.2 лв. БДС на един зает и 2.8 лв. за един отработен човекочас."

.... после

"Методологически бележки
1. Производителността на труда е съставен икономически показател, който съпоставя постигнатия резултат (новосъздаден продукт) с вложения трудов фактор при осъществяването на определена икономическа активност на определена икономическа територия за определен период.
2. Основните съставни елементи на производителността на труда са показатели, измерващи резултата от осъществяваната производствена активност (числител), и показатели за вложения труд в производствения процес (знаменател).
3. На национално ниво резултатът от производствената дейност се измерва с брутния вътрешен продукт и брутната добавена стойност, създадени от всички производствени сектори в националната икономика. БВП е основен показател в Системата от национални икономически сметки, който представя крайния резултат от производствената дейност на всички резидентни производствени единици (ЕСНС1‘95, 8.89). Връзката между БВП и БДС се определя от начина на остойностяване на произведения краен продукт. БВП е остойностен по пазарни цени, включително данъците върху продуктите и вноса, нето от субсидиите върху продуктите. БДС измерва резултата от производствената дейност по базисни цени преди начисляването на данъци, включително субсидиите върху продуктите и услугите.
4. За целите на международни сравнения на производителността на труда на национални икономики е възприето използването на БВП - интернет страница на Евростат: http://epp.eurostat.ec.europa General Economic Background. Labour productivity per person employed.
5. БДС е показател, който е приложим за изчисляване на производителността на труда както на национално ниво, така и на ниво производствени дейности."

и т.н.

това е от НСИ, намерено за 3 секунди и директно копипейснато без да знама дори за кога е.

Аз приключих. За добавената стойност вече можеш да обсъждаш с някой от НСИ откъде я взимат и най-вече, особено в твоя случай, да ти обясни защо я наричат брутна, че да не ги почнеш и тях със смешките.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Отказвам се...

"По предварителни данни за първото тримесечие на 2012 г. равнището на производителността на труда е най-високо в индустриалния сектор - 5 118 лв. брутна добавена стойност средно на един зает и 12 лв. за един отработен човекочас. В сектора на услугите всеки зает произвежда средно
4 117.7 лв. БДС, като за един отработен човекочас се създават средно 11.3 лв. от текущия обем на показателя. Най-ниска е производителността на труда в аграрния сектор - 858.2 лв. БДС на един зает и 2.8 лв. за един отработен човекочас."

.... после

"Методологически бележки
1. Производителността на труда е съставен икономически показател, който съпоставя постигнатия резултат (новосъздаден продукт) с вложения трудов фактор при осъществяването на определена икономическа активност на определена икономическа територия за определен период.
2. Основните съставни елементи на производителността на труда са показатели, измерващи резултата от осъществяваната производствена активност (числител), и показатели за вложения труд в производствения процес (знаменател).
3. На национално ниво резултатът от производствената дейност се измерва с брутния вътрешен продукт и брутната добавена стойност, създадени от всички производствени сектори в националната икономика. БВП е основен показател в Системата от национални икономически сметки, който представя крайния резултат от производствената дейност на всички резидентни производствени единици (ЕСНС1‘95, 8.89). Връзката между БВП и БДС се определя от начина на остойностяване на произведения краен продукт. БВП е остойностен по пазарни цени, включително данъците върху продуктите и вноса, нето от субсидиите върху продуктите. БДС измерва резултата от производствената дейност по базисни цени преди начисляването на данъци, включително субсидиите върху продуктите и услугите.
4. За целите на международни сравнения на производителността на труда на национални икономики е възприето използването на БВП - интернет страница на Евростат: http://epp.eurostat.ec.europa General Economic Background. Labour productivity per person employed.
5. БДС е показател, който е приложим за изчисляване на производителността на труда както на национално ниво, така и на ниво производствени дейности."

и т.н.

това е от НСИ, намерено за 3 секунди и директно копипейснато без да знама дори за кога е.

Аз приключих. За добавената стойност вече можеш да обсъждаш с някой от НСИ откъде я взимат и най-вече, особено в твоя случай, да ти обясни защо я наричат брутна, че да не ги почнеш и тях със смешките.


Ама ти да не смяташ, че  Брутната добавена стойност е равна на сбора на ДДС -то ( или както го нарече ДДС-то от касовите бележки )?  *yahoo*
 Виж за справка:http://www.investor.bg/za-nachinaeshti/126/a/kakva-e-razlikata-mejdu-bvp-i-bds-i-zashto-ediniiat-pokazatel-pada-a-drugiiat-raste,105252/
Прави разлика между нетни данъци и косвени. Само като препоръка чети и коментара под статията. Тя е за обща култура.



« Последна редакция: 21 Юни, 2012, 15:56:00 от global »

koganev

  • Гост
Не, не смятам. Но знам каква е връзката. Съдейки по въпроса ти, няма смисъл да продължавам. Благодаря за съветите.


global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Затова ме поздрави с песента на  Rainbow - I Surrender ! *drink9*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
...
Мислех, да не пиша тук, Жоро да не се раздвоява - да гори ли, да се дави ли   *rofl*, ама НА, не отраях, като ме провокираш.  *rofl*

 *drink9*

Бъзло  *heart*
Аз отдавна съм удавник.

Коганев, предупредих те, че е Огън!  ;)
И те изпреварих
Изгоря.  ;)
rainbow - i surrender