Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1203080 пъти)

goro

  • Гост
Много хубаво свирел, но трудно започвал!
На тази тема със сигурност мястото и не е тук, но аз съм консервативен и следвам традицията.

koganev

  • Гост
Събитията в Гърция, които тепърва предстои да си случват, ще окажат изключително силно влияние върху икономическата активност в България. Не само банковият сектор у нас е с преобладаващо гръцко участие - сериозни гръцки фирми играят на едро в металите, в дървообработването, в химическата промишленост, а това са все сектори с пряко значение за строителството. Затова темата си е баш на място.

(Аз пък само веднъж съм бил в Солун, обаче се влюбих в този град. Няколко пъти обърках пътя с колата и поради тази причина успях да видя местенца, които иначе не бих видял. Има дух този град!
Пък и единият ми дядо се е преселил от Солун през онзи ... бежанския период. А баба ми пък е от Тасос. Може и да съм се почувствал у дома - не знам, но много ми хареса.)
« Последна редакция: 14 Май, 2010, 11:23:37 от koganev »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Здравей Горо!

Това е всичко писано в безплатния сайт....
Радвам се, че отново се появи... :)

Хубав ден!


 
Какво става в Гърция Или за Политиката и Икономиката

Писане  goro on Вто Май 11, 2010 10:26 pm

Или за Политиката и Икономиката!!?

Скитъре, с тежичка задачка си се нагърбил.
Ще се опитам да дам едно рамо с малкото което зная, стига форума да СТАНЕ и да е свободен (не слободен)!
Малко сол и оцет не биха били излишни, ако не се прекалява.
Откраднах темата на Оунъра за което моля за извинения и я пускам пак в раздела за цените, защото там и беше!
Успех!



Re: Какво става в Гърция Или за Политиката и Икономиката

Писане  Scyther on Вто Май 11, 2010 10:33 pm

Точно това е идеята, благодаря ти! Не смогвам да поздравя всички, камо ли да разучавам възможностите на новото място. Затова разчитам на добрите намерения на потребителите. Дето се вика, от мен масата, от вас скандалите... Smile
Интересно, очаквах барбарон за помощ. Отивам да го поканя, ако все още не са ме баннали...


Scyther

OwnerBG on Вто Май 11, 2010 11:11 pm

Аааааа goro, не става тая работа с кражбите.
Мяткай октоподче на скарата, намачкай чесън с масълце и замрази от оназ развалената течност.
Ама ногу от сичко.Ей. affraid

 goro  on Сря Май 12, 2010 12:16 am

То е само защото не съм забравил за фанариотите и едни телешки вкусотии!

За октоподчето нямаш проблем - и аз съм му фен - може да не мога да го приготвям, ама знам къде могат!!!
То със съдружници-чревоугодници като моите това е първото което научаваш! Smile


Сега малко по темата!
Последната масова демонстрация в Гърция бе най-масова от години насам, според някои от поне 2 десетилетия и с над 200 000 участници (само за Атина) . Вандалския палеж на Мърфин банк и смъртта на 3 души обаче смекчи и донякъде затъмни този факт.

Защо Мърфин банк?
Незнам много за банката освен че принадлежи на групировката Мърфин груп с повече от 56 000 служители. Същата група, която е собственик и на една от проспериращитете компании за въздушен транспорт - ерджиън и на която председател е Вгенопулос - без да знам много за него от няколкото интервюта които съм гледал и това което съм чул съм с добри впечатления.

Случаен ли е избора.
Запалената сграда е паметник на културата. Това означава, че не подлежи на нормите за сигурност на такива сгради - на нея не могат да бъдат поставени така наречените рула за сигурност, които се спускат при масови безредици. Чу се, че по време на палежа в нея е бил и Вгенопулос...

Няколко дни преди събитията се чу че е започнало поредното дело между Вгенопулос и един от бившите заместник министри... За?... Едно дарение, което групировката е направила за залесяване на изгорени площи на остров Самос (ако не се лъжа). Министъра каза, че дарението е лъжа. На другия ден в печата излезе копие от чека, с който са приведени парите!

Няколко месеца преди това гледах едно интервю с Вгенопулос - имаше въпроси че си правел пр, че си правел реклама със своите дела срещу политици, че се готвел за политическа кариера и пр... Човека отрече, че се кани да прави политическа кариера, но не това е от значение... Кризата вече беше в разгара си и затова ще цитирам - по скоро преразкажа - част от думите му.

За кризата.
"Има много решения... Има много неща които могат да се напрявят... Аз съм сигурен, че част от едрия бизнес ще даде средства.... Да речем да сложат някаква граница... Милион например, да не казват, че Вгенопулос се опитва да "показва мускули"... Ще ги внесем срещу бъдещи вземания на държавата...
Постоянно обвиняват едрия бизнес за непатриотичност... Ще ви дам един пример. В момента в Пелопонес ве един беден край, се строи един от най-модерните курорти... Колосални суми и без никаква перспектива за възвращаемост... И това се прави само от един предприемач (каза му името, но не си го спомням - един от големите гръцки корабособственици) с пари спечелени в чужбина... Господин ... много добре знае, че никога няма да си върне парите! Но той е от него край и знае също, че това ще даде поминък на земляците му...
Та да не обвиняваме всеки път едрия бизнес, че е непатриотичен..."
(Понеже имам един познат, който работи на него обект, наистина става въпрос за колосална инвестиция и уникален курорт - това ще е първото му работно лято.)

За политиците в същото интервю.
"Ще ги хванете по парите. Проследете парите. Крайно време е, за тези които искат да участват в политиката, да знаем точното им финансово и имуществено състояние. Не само сегашното им, но и това когато са започвали политическата си кариера. С какво влизат и с какво излизат. Време е да бъдат отворени банковите им сметки. Доброволно. А ако не искат да ги отворят сами - просто да се оттеглят от политиката. Но ние трябва да знаем, тези които управляват на кого служат?"

 barbaron on Сря Май 12, 2010 11:29 am

Всичко е ясно, да влезе подпалвача! Жоро, ама да не почнеш и ти да даваш такива интервюта по Българската телевизия Wink

nearvana  on Сря Май 12, 2010 11:38 am

здравей Жоро!


Радвам се че си тук. Ще чета с удоволствие. Може и да се "издърляме" някой път по "общоевропейски теми"

Банването на Асен беше тотална простотия и се надявам добрите времена от форума да се повторят тук.

Предпоставките са налице защото доста от свестните хора вече имат регистрация !!! Да не изреждам че ще взема да изпусна някой и ще ме е яд.

Последно влезнах в раздел цени на форума на имоти - имаше 2-3 теми които не са на пундьо или сахиб. алал да им е форумчето ...

спирам с оф топика.

поздрави на всички!

 goro  on Сря Май 12, 2010 1:50 pm

nearvana,
и аз се радвам, че си тук. и ти и Татко Барба и всички, които не споменавам.
Съвсем умишлено сложих в първия пост на тази тема едно подзаглавие "Или за Политиката и Икономиката", (ако може някой модератор да го добави в заглавието на темата) та да можем малко да излизаме извън конкретната тема...

Що се касае до "издърляме" и "общоевропейски теми" - готов съм! Тук мораториума дето си бях наложил да не пиша повече за немите ни приятели не важи!...
Та в тази връзка, нещо което чух с крайчеца на ухото. От достоверен източник, но пак казвам - улових само края на изказването и е възможно нещо да не съм разбрал, т.е. това по долу да не е вярно!

Та... платените до момента репарации от Германия на Гърция за ВСВ възлизат на 50млн ДМ и са изплатени във вид на... КАРФИЦИ И ПРЕЗЕРВАТИВИ!!!

Такива ми ти работи...


 nearvana  on Сря Май 12, 2010 4:26 pm

"... ето тук приятелю има любов а не война" rendeer

надявам се гърците са се възползвали от репарациите и са направили един истински baby boom

черногледец храбър on Сря Май 12, 2010 8:37 pm

За карфиците - дано да им намерят и на тях приложение ! Честит форум и от Пайо !

Scyther  on Сря Май 12, 2010 9:20 pm

Още пренасяме мебелите, ма идеята е важна.

goro, нали не ми се сърдиш за "германофобията и елинофилията"? Винаги съм харесвал германците, заради желязното бачкане и производство. Не напразно произведените германски автомобили са предпочитани в Европа, а и в голяма част от света. Всяка стока "Made in Germany" е символ на качество. Те са като мравките някак.
Не им харесвам езика, студенината, пърденето и твърде белия цвят, но това няма общо с икономиката и бирата им.
Към гърците не храня антипатия, но и не знам много за тях. Тъй че, не ми се сърди.

goro  Yesterday at 12:46 am

Че защо да ти се сърдя?

Аз пък си имам една германска лампа със щипка! И съм си я купил лично от германски магазин в Германия. "Made in Germany".
Първо на пфенингаджията му се счупи щипката. Но съм упорит! Останалата "половин щипка с лампа" си я монтирах неподвижно над бюрото с компютъра. После прогоря пластмасата на мястото на подвижнатата връзка -оста чрез която лампата се вдига нагоре-надолу. (не съм слагал по мощна от предписаната крушка) Ма пак съм упорит. Прекарах и едно гръцко болче с две шайби и гайка и засега пфенингаджията иска не иска продължава да свети! Само за расовата си чистота се оплаква. Това не било "Made in Germany"...
- Не - казвам му - сега си немски бараба във гръцки хомот "Made in Bulgaria"!!! И ша тъ държа включен в adsense докато ти се стопи дръжката Smile

Та Scyther-е, няма начин да не харесваш германците "заради желязното бачкане и производство"... Махни им обаче хомота и остава единствено средния пръст на Венера Милоска? Smile

Admin Yesterday at 12:55 am

След тази пледоария се запитах, къде аджеба се намирам и за какво се боря, на което отговор не намерих. Доста тъпо усещане в действителност.
Само исках да не ми се сърдиш. Smile

goro  Yesterday at 12:59 am

Поправих си пледоарията да да не ти отговарям наново.
И ти да не се сърдиш! Smile
   

koganev

  • Гост
В статията не се посочват източници, а само се цитират "присъстващи на срещата" и "запознати".

Като се има предвид какви я надробиха социалистите (и конкретно Сапатеро) в Испания, сега ще докарат от девет кладенеца вода, за да доказват, че спасяват Гърция, но всъщност те отчаяно спасяват себе си. В Испания катастрофата би била значително по-сериозна от тази в Гърция, затова Сапатеро няма право не само да тропа по масата, а дори да стои на масата, защото той и неговото правителство с подчертано популистки ходове се държат на власт, а народът ще плаща... както винаги се случва след управление на социалисти. Затова по-тежко звучи Саркози да е тропал и да е поставял ултиматуми, но се съмнявам да е било точно така. Вероятно е имало разпалени спорове и някои аргументи са били на емоционална основа, но заплахи и прочие - едва ли.

Според мен има извадени от контекста фрази. За да повярвам на внушенията на тази соц. статия, ще ми трябва коментар от някои немски вестници. Иначе я приемам за нормалните соц. простотии.
Франция и Германия са ЕС, а останалото е пълнеж. ЕС съществува ЕДИНСТВЕНО, за да няма конфликти м/у Франция и Германия. Еврозоната може и да е експеримент, но ЕС не е.
Иначе - война.

goro

  • Гост
В статията не се посочват източници, а само се цитират "присъстващи на срещата" и "запознати".
...
Франция и Германия са ЕС, а останалото е пълнеж. ЕС съществува ЕДИНСТВЕНО, за да няма конфликти м/у Франция и Германия. Еврозоната може и да е експеримент, но ЕС не е.
Иначе - война.

Германия е кръпката на ЕС, Франция - неговия стожер, а Гърция - палавата му пра-пра... баба!...
 :)

goro

  • Гост
До 1981 г. дребни гръцки ентусиасти правят "отчаяни" опити да произвежда машини - в т.ч. леки автомобили, трактори, автобуси и пр...  1981 г. Гърция е приета в СИВ..., пардон ЕС... Всякакви по нататъшни опити са преустановени... Пак до тази година над 90% от гръцкият флот плава под гръцки Флаг... След нея гръцкия флаг прогресивно се сменя - до преди 4-5 години...

Коганев, ако не се лъжа ти цитираше Дракър... Нали знаеш, че прозорец в бизнеса за влизане на нови играчи се отваря само от време на време... Дори в щатите "не могат" да направят Мерцедес. Не защото не могат, а защото нишата е заета!
Еврозоната и ЕС, така както са конструирани и вероятно с англо-американска благословия работят преимущесвено за американския протекторат Германия! Но немската лакомия е толкова голяма, че се наложи Обама да я вразумява... Какво унижение за расовата кобила!!!
И още нещо, Коганев. Защо си толкова сърдит на социалистите? Или за теб социалистите, а по-точно социалдемократите са тъждествени на бившите комунисти от източна Европа?

Татко барба! Допуснах грешка. Настоявах поколението да бъде немско и англо -езично! Първото трябваше да е френско!

Муза, благодаря! Не мислех, че съм казал нещо важно, затова го зарязах... Но ти ме подсети за КАРФИЦИТЕ И ПРЕЗЕРВАТИВИТЕ - немските репарации изплатени на Гърция и вероятно част от щедрата американска маршалова помощ... Като ми остане време ще потърся материали по въпроса...

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
И в стария сайт, а гледам и тука, спорът ни се движи по линията германофили/фоби - гръкофили/фоби.

Моите уважения към всички дискутиращи, но моето мнение е, че е абсурдно да се надговаряме кой какво е дал/взел на света и с това е заслужил уважение/порицание.

Ако миналото е индулгенция да си "активен борец" с привилегии и пенсии форевър, то например египтяните имат по-голямо основание да искат да са издържани от съвременния свят...

Светът е бил и в момента е хищнически и печели този , който е по-силен икономически или води по-добра политика.

Ако Гърците са яли и пили и е дошъл келнерът да си платят сметката опциите са две:
- да плащат /ако нямат пари - да правят квото им кажат/
- да НЕ плащат /ако са достатъчно силни - и КЕЛНЕРЪТ да пие една СТУДЕНА ВОДА и да преглътне загубите си /да не им е сервирал, като ги е знаел какви са  ;)/.


Но и в двата варианта ще е лошо за другите клиенти на заведението /вече никой няма да им дава без пари - лошо за българите..../

pmp

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 55
  • Карма: +11/-4
  • what? what the fuck is "what"?
  • Респект: +8
    • Профил
 Вече на няколко места чета, че Barcleys са изкарали портфолио с голямо количество с банкови клонове в Испания. Интересена е схемата с обратно наема на имотите. Като прибавим и  Sabadell  които реализираха същата схема , чрез ако не се лъжа бритиш инвеститор и прибраха над 400млн евро за 300-350 клона в Каталуния и Мадрид, ясно се очертава тендециата евро банките да закърпват балансите чрез продажби на имоти. Като отчетем колко от БАМките в Бг са Гръцки, и колко клона има само Пощата...
We see the winners and try to "learn" from them, while forgetting the huge number of losers.

goro

  • Гост
И в стария сайт, а гледам и тука, спорът ни се движи по линията германофили/фоби - гръкофили/фоби.
servel
Струва ми се, че бъркаш същността на темата със солта и пипера!

Моите уважения към всички дискутиращи, но моето мнение е, че е абсурдно да се надговаряме кой какво е дал/взел на света и с това е заслужил уважение/порицание.
Ако миналото е индулгенция да си "активен борец" с привилегии и пенсии форевър, то например египтяните имат по-голямо основание да искат да са издържани от съвременния свят...
И понеже някои не са били активни борци и са работили по 40 години, сега трябва да вземат по 200лв пенсии? Така ли? Няма начин днешната ни олигофренокрация да не изкара болшинството от хората мързеливци? (От гръцки олиго=малко френо~=ум в старогръцкия и спирачка в днешния и крация=~държатели, властници)
По втората част - за египтяните!
Никой не е искал да бъде издържан за древната си култура - затова има туризъм, че и музеен туризъм. От египетската култура има и по стари. А колкото до приноса и в европейската цивилизация е смешно да се говори.
Европа започва от Гърция - основите и са гръцки! От там насетне много народи са сложили своите камъни в общия зид, кой повече кой по-малко (без Рим основите вероятно щяха да бъдат пометени).
Въпроса е докъде се простира тази Европа? Според мен - някъде до границите на Германия, за което последната напоследък ни дава ярки примери!!!  Попрескочила е малко... Но до там. Защото културата или цивилизацията като феномен не са винтове и гайки... Затова и изцепки като венериния среден пръст или карикатурите на Мохамед ще ги видиш най-вече у немско и подобните им и много рядко в Европа!


Светът е бил и в момента е хищнически и печели този , който е по-силен икономически или води по-добра политика.
Много си прав! Това е философията отново на днешната българска олигофренокрация. Представи си - даже имам приятели сред нея. До преди време все ми се оплакваха, колко мързелив бил българина и как трудно си намирали работници. Отдавна не ми се оплакват, щото съм нагъл - питам колко плащат и им разказвам приказката за триците и маймуните!
Заради тази философия по бомбандираните пътища на България фърчат хищници с каени и пълзят тревопасни с москвичи. Тя е удобно оправдание. Но и едните и другите са все в дупките.
Но тази философия е само едната страна на медала по света! Иначе света, който познаваме отдавна нямаше да го има... Щото от човека е имало и има далеч по-големи хищници. Нито зъбите ни зъби, нито ноктите ни нокти. Не лъвовете - хиените отдавна да са приключили с човешкия род... И ако ни има се дължи на другата страна на медала - на човешкия социум, не на човешкото хищничество...

Ако Гърците са яли и пили и е дошъл келнерът да си платят сметката опциите са две:
- да плащат /ако нямат пари - да правят квото им кажат/
- да НЕ плащат /ако са достатъчно силни - и КЕЛНЕРЪТ да пие една СТУДЕНА ВОДА и да преглътне загубите си /да не им е сервирал, като ги е знаел какви са  ;)/.
Но и в двата варианта ще е лошо за другите клиенти на заведението /вече никой няма да им дава без пари - лошо за българите..../
Гърците гласуваха да платят сметката на гръко-немско-френско- и пр... управници с незначително мнозинство в парламента си.
Основния аргумент с който ги убеждаваха да платят сметка знаеш ли кой е?
Че парламентите на останалите европейски страни гласували "помоща" за гърците със значително мнозинство.
Да я видим тази помощ откъде ще дойде, след като всички са на червено!
От напечатани заеми, които другите страни ще вземат срещу една лихва, за да ги предоставят на гърците срещу двойна по-голяма поне... Европейска помощ по немски образец!!!

Не съм сигурен обаче, че гърците гледат на това като на "помощ", още по-малко съм сигурен, че ще я платят!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Еврозоната и ЕС, така както са конструирани и вероятно с англо-американска благословия работят преимущесвено за американския протекторат Германия! Но немската лакомия е толкова голяма, че се наложи Обама да я вразумява... Какво унижение за расовата кобила!!!
потърся материали по въпроса...
Горо здравей !

Трудно ми е да повярвам, че съдбата реши тъй скоро да подхванем старата приказка.
Гледам, че ти "отказваш" да се водиш от предимно захаросания тон, който основно властва в новия форум. Слагаш директно пръст на болното място. Няма лошо ! Така или иначе екзалтацията скоро ще премине и ще се подкара постарому. Е, дано не съвсем постарому !

Та, рекох да се обадя.
Здравейте приятели, ние пак сме тук !  Нека пренията да започнат.

Ако не свършим някаква полезна работа, то поне брой мнения ще натрупаме и ще излезем от ембрионалното състояние. :)

Апропо, броенето на мненията създава фалшива йерархия, отразява се стимулиращо на определени уклони и тенденции, които не могат да се свържат мотивирано с едно свободно пространство.

На добър път и да не препълваме кошницата от самото начало.

goro

  • Гост
Начев, здравей!
Радвам се да те "видя", най-малкото защото се надявам "спора" да засегне сериозно нещата, а не клишетата!
Иначе... знаеш, че си падам по подправките - ще соля и плискам лимонов сок в изобилие! :)

п.п.
Включих се тук, защото ми се иска да има една обществена трибуна независима...
Дано да стане!
Довечера, само да имам повече време, че пак ми остана недовършена работа, ще ти пусна малко материали за гърците и турското робство - предполагам, че ще ти са интересни...

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Възнамерявах днес да се регистрирам и да кажа едно "здравейте", но мненията на Горо благородно ме провокират да започна приказка по старите проблеми. Няма да имам време и сега ще направя опит да сложа началото на един разказ, всъщност това е една действителна история, която ще разкажа (отново) в няколко последователни поста и според времето, с което разполагам.
По-голямата част от "материала" го знам от един мой немски приятел.

Нека го наречм условно Ханс. Животът ме срещна с него в първите години след демокрацията. Човекът притежаваше една средна фабрика в Северен Рейн - Вестфалия и произвеждаше едни неща. Започнахме да внасяме негова продукция в растящи обеми, налагаше се всичко да се предплаща (обичайно), което изпълнявахме доста точно. По-късно имаше и доста пътувания до там и срещи. Така малко по малко отношенията ин прерастнаха в неформални, дори може да се каже почти приятелски. Силна е тази дума, ама нейсе.
Ханс беше около  10-12 години по-възрастен от мене и пазаше живи, макар и детски спомени от следвоенна Германия. Веднъж ми разказа за случки от своето детство, които го съпътствали неотклонно през целия му живот. Първите спомени датират от времето, когато той е бил около 5 годишен и случката започва около 1950 г. Щрихирам, подробностите не са толкова важни. Казваше, че са били големи късметлии, защото баща му бил жив, върнал се и живеел със семейството.  Освен Ханс в семейството имало още две деца, не помня какви и възрастта им, по-скоро са били малко по-големи.
Било страшна немотия, глад и дефицит - на всичко.  Ханс разправяше, че най-много мразел неделите, защото  тогава сутрин било  единственото свободно време на бащата и трябвало да станат необичайно рано, за да може той да нацепи събраните с мъка и оттук-оттам дърва през седмицата.  Трите деца имали за задача да застанат от три страни в кръг около баща си на около 2 метра и трябвало зорко да следят ако при ударите с брадвата случайно изхвръкне някоя тресчица, то те трябвало да я съберат. Ако е било зима, трябвало да я намерят и изровят от снега.
След това семейството е трябвало да се измие, да се облече празнично (колкото може) и задължително всички да отидат на църква, където по разбираем начин за децата било ужасно скучно и досадно.

В делнични дни (и събота) бащата трябвало да стане в 4,30 сутринта, защото сирената на фабриката свирела в 6.00, пътят да там бил дълъг, пътуването с колело, а закъснението - немислимо.
Когато тръгнал на училище Ханс трябвало да става преди 6 часа и ми казваше, че и до днес си спомня колко щастлив се е чувствал, когато чувал понякога ставането на баща си и разбирал, че може да остане още час в топлото легло.
Ще продължа ...

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
ще ти пусна малко материали за гърците и турското робство - предполагам, че ще ти са интересни...
Преди да приключа деня си рекох: Я да погледна, че може и много работа за отхвърляне да се е събрала.
Пускай смело .... ! Ще ми е интересно !

goro

  • Гост
Начев,
Всеки втори бай Христос ще ти обяснява, че на времето е тръгвал в 3:00 за нивата, а дебелогъзите наследници на старите капитани ще ти разказват как дядо им направил първото си пътуване от Цариград до Лондон с пробито корито...
Всъщност и аз мога да ти разкажа - излизъл съм с приятели рибари сутрин около 4:00 и пак по същото време съм излизъл да си купя цигари - по това време започва зареждането на магазините в Солун и кипи живот за който сладко спящия бюрократ дори не подозира...
Та... ако историята ти иска да покаже колко е работлив бай ти Ханс и колко мързелив комшията Христос, считам че просто сменяме нивото - на това ниво не ми се пише!!!...

Едно нещо обаче ще отбележа. Средния Христос никога няма да повярва, че средния Ханс е мързелив и затова беден и повече задлъжнял от средния Христос ... Още по-малко ще се хване на пропагандата на правителството си, а да грабне пушката и да стигне до Германия за да учи Ханс на ред е невъзможно... Тъжното е, че обратното не само е възможно - историята го е доказала и продължава да го доказва...  средния Ханс е зелен и студен като родината си, а цинцирлика и лакомията му са плод единствено на варварската му наивност и недоразвитост... :) (справка - списание Фокус)


Ето как приблизително мисли средния Христос. Анонимен коментар под статията "На тезгяха спестявания и имоти" от http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4574539 и във връзка с данъчното затягане... (поста с псевдоним Nick Z. 14/5/2010 12:52 - другите постове са повече автокритични и насочени към гръцкото правителство)
Цитат
... Страните от северна Европа създадоха условия да спасят банковите си системи и автомобилопроизводителите с пари на данъкоплатците*... За аграрните и туристическите страни в плен на скъпото Евро, като Гърция, не се дадоха никакви облекчения на търговците да изкупят аграрните продукти от Гърция/Португалия/Испания, нито на туристите които искаха да ги посетят....
Те искат да ни заробят значи... Време е за отпор...
Всички заедно: Утре да броим милиони в Атина 12 по обяд на Pedion tou Areos (Марсово поле - Марс - гръцкият Арес - бога на войната)...


* - пишещия има абсолютно право. Програмата за стимулиране на автомобилната промишленост беше усърдно провеждана и от...  дебелия Караманлис - политически съдружник на дебелата Меркел! И разбира се докато той беше на власт последната ръкопляскаше - нищо, че Гърция автомобили не произвежда!!!
После... дойде Попандреев! И... За ядна нощ излязоха северните ветрове! Аз незнам друга държава, която дори за минута не е спирала да плаща дълговете си и срещу която да се е развихряла толкова злостна кампания!...

п.п.
Напоследък препрочитах "Сблъсъкът на цивилизациите" на Хънтигтън. Той отбелязва, че малко преди ПСВ се стига до връх в международната търговия...

п.п.
Днес стройната Меркел и шефа на Дойче банк изглежда пак нагазиха в ряката... Последния сигурно бленува да си купи Самотраки...

goro

  • Гост
ще ти пусна малко материали за гърците и турското робство - предполагам, че ще ти са интересни...

Преди да приключа деня си рекох: Я да погледна, че може и много работа за отхвърляне да се е събрала.
Пускай смело .... ! Ще ми е интересно !


Проблема Начев, че "българските" знания в най-общия случай се простират максимум до Солун!
А това е повече от недостатъчно.


Няма да се спирам на историята на островна Гърция - там датите са толкова много и толкова объркани, а и малко я познавам... (Не че другата я познавам кой знае колко, ма уча...)

Ще се спра само на три района в континентална Гърция в които турската власт е повече от номинална.

Първият е в Морея (Пелопонес), която пада 1462 г. и чийто югоизточен край - Мани на практика е в непрекъсната война до освобождението. Крепостите на Мани по различно време са да речем 10 години под турска власт, 30 под венецианска, 50 под гръцка и пак отначало...
Виж картинките в гугъл от рода на http://www.inlaconia.gr/assets/image/featured/mani/foto_1.jpg, а информация на гръцки има в http://www.mani.org.gr/kastra/

Втория район е североизточно от Атина - планинския район на Аграфа -южтага част на Пинд... Там войната продължава до 1580 година до тъй наречения договор от Тамасиу между Турция и местните "старейшини". Условията са: гърците ще прекратят враждебните действия и ще позволят на турски части да пресичат планината на път за Йонийско море. Няма да се заселват турци в Аграфа и подопечните и области.. Аграфа се превежда буквално Незаписаните - смятат, че се има предвид незаписаните в данъчни и държавни регистри... Мирът продължава приблизително до около 1800, а 1821, началото на голямото гръцко въстание, голямата част от предводителите му са аграфиоти, вкл. и националния им герой Караискакис...
От този край е и Макригянис... : "Толкова години всички зверове се опитват да ни изядат. Ядат ни, ядат ни... но остава и мая!"
Северно от Аграфа е свободното Сули - някъде от там трябва да е и произхода на "бай" Петко Бочаров и трябва да е роднина с Марко Боцарис...
За унищожоването на Сули пише Ал. Дюма... Ако не се лъжа, книгата се казваше "Знаменити злодейства"

За Крит.
Ако си чел Никос Казандзакис (автора на Алексис Зорбас, но имам предвид друго съчинение - мисля - Капитан Михалис) има един такъв разговор ( автобиографичен елемент)
- Бабо, какво правеше дядо?
- Ходеше на война.
- А като нямаше война?
- Седеше на прозореца и чакаше да почне война...


И в трите района населението продължава да е въоръжено и продължава съществуването на вендетата. Последната такава голяма, разбираха се не го нарекоха вендета в новините, беше преди няколко години когато един 70 и няколко годишен старец и сина му избиха 5-6 братя и братовчеди излезли на лов...

Пиша всички тези неща, за да обясня ако мога, гръцкия характер...


И да перифразирам Кисинджър: "За да се справите с гърците, не е достатъчно да сломите православието и патриотизма им. Трябва да ударите гордостта им"