Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1224997 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3225 -: 06 Октомври, 2012, 18:22:38 »
0
Защо се приема по презумпция, че пряката демокрация е нещо хубаво? Според мен на теория е хубаво, на практика е нещо изключително вредно и не трябва да се допуска. Мога да дам 1000 примера защо, докато привържениците на пряката демокрация имат единствено утопичи размисли по въпроса. И не могат никак да се сетят, че диктатурата на мнозинството е по-гадна от диктатурата на един човек.

*drink6*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3226 -: 06 Октомври, 2012, 18:53:00 »
0
Ле-ле Глобал! Чувствам се леко зашеметен.
Казаното е казано. Лично на мен ми се случва да прочета нещо написано от мен самия, което след определено време (дори не особено дълго) започва да ми звучи доста дискусионно. Е, човеци сме и най-малко винаги има някаква специфична, емоционална компонента, която участва при формиране на възгледи или при общуване с тоз или онзи, или в някакво конкретно изказване.

Виждам, че си сложила думата в кавички, но продължавам да и се дивя.  Тъй дефинирано, това не може ни да е класа, ни да е прослойка, може би показва някави белези на социална група, но не се чувствам много вещ в понятииния апарат на социологията и може да греша.  Да не говорим, че низшите интелектуално, духовно и емоционално са несправедливо пожалени.

Събота, кротък следобяд, нещо не ми се спори.
Да знаеш, че самооценяването за "грубото звучене" е нацелено.

"Зависи от едната заплата". Думата зависи също е доста хлъзгава. Покрива се широк диапазон, от:
1. Има доходи само от трудов договор. Е, има такива заплати, че дай Боже всекиму!  до
2. Ако не получи месечното си възнаграждение е обречен на глад и невъзможност да си посрещне текущите задължения.

Не ми се иска да задълбавам повече. Ако намираш за необходимо, направи го ти.

Иначе, дори и в условията на бум в комуникационните технологии, пряката демокрация поставя естествени ограничания и има някои очевидни слабости. Опитах се да отговоря сам на себе си, в група от колко човешки индивида може ефективно да се приложи някаква заедност, която е основана на пряка демокрация.
Не можах да стигна до никакъв приемлив резултат.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3227 -: 06 Октомври, 2012, 19:01:25 »
0
Докато съм писал, Додо също е дал едно доста категорично мнение.

Сложно нещо е пряката демокрация.

От една страна възненавиждам начина, по който политиците се грижат за моите интереси.

От друга, обаче, не мога да си извърна лицето и да се направя на незнаещ. Веднага си представям как съществуват етажните собствености в Бг. Там има някакви условни форми на пряка демокрация, но след всяко събрание усещам дълго време стягане в гърлото и трудно подтискан порив за саморазправа с мързеливци, негодяи и откровени крадци.

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3228 -: 06 Октомври, 2012, 19:10:05 »
0
Сега малко сериозно.
От 20 год.,често съм в Швейцария и повярвайте ми и там се шири страшна простотия.
Учебната им система е такава,че малък % от хората си взимат матурите и съответно не могат да продължат образованието си.Виждала съм и страшни наркомански сборища,ужас направо.
Привърженик съм на пряката демокрация,защото виждайки сегашното,а и предишните ни правителства не смятам,че се интересуват от нищо друго освен от комисионните.
Повярвайте ми,познавам много достойни хора м/у пенсионерите и хората на заплата и много недостойни предприемачи.Така,че тези аргументи предизвикват само тъжен смях в мен.
Имаме проблем с "човешкия материал" ,както каза - Да се Свети Името Му,но навсякъде е така.
Предполагам сега ще ми кажете,ами циганите и т.н.
Кой им позволи да живеят така,ще попитам аз,кой позволява двоен стандарт в БГ ???
Управляващите,дами и господа - Управляващите !!!
И с какво,ако смея да попитам,те са подобрия материал от мен или от вас - Управляващите де  ?
След като се приема,че този "лош материал" може да избира свойте представители в законодателната,изпълнителната власт,значи има пълното право да използва и пряката демокрация.
Или най-добре да кажеме,"лошия материал" няма право да избира представителите си,нито да решава сам съдбата си а  :o :o :o
Сещате ли се коя е думичката за това ???

Ай за Демокрацията  *drink3*
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3229 -: 06 Октомври, 2012, 19:44:26 »
0
Ти като goro - понеже наблюдава простотията на системата - дай да я сменим изцяло, може да се заринем в акано след това, важното е да заличим изцяло сегашното. Нищо, че не знаем до какво ще доведе, после ще му мислим.

В стария свят има примери на почти пряка демокрация на територията на днеша Гърция - Атина, например. При наличие на възможост и за изселване, хората на практика стават роби на обществото. Там имаше и един пример, но май не беше Атина - всяка година тъпанарите се събират и гласуват за изселване на съграждани.. какво се получило - изселвали елита и накрая се самозастреляли в крака.

ЕС (етажна собственост, не Европейски съюз) си е направо пример за пряка демокрация. Ако се прилага дословно (а законът в момента го позволява), сигурно ще се стига до убийства. Има ги и двата варианта - преобладават мизерници или хора с пари. В първия - вероятно трябва и ти да станеш мизерик или да правиш компромис и да плащаш всичко; във втория може да се съберете, да гласувате да сложите златна дограма, а тия без пари са длъжни да намерят, а ако не - става по съдебен път. Това хубаво ли е? И тогава се избягва прилагането на пряката демокрация, а се прави компромис заради разни морални съображения - "дай да платим дялът на еди кой си, защото няма пари" - на практика става семейна демокрация. Т.е. даже когато законът го позволява, то е по-добре да не се ползва, защото се стига до терор над малцинството. Без изключение - та нали при гласуване най-често се избира между две противоположни идеи - "да"/"не".

*drink6*

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3230 -: 06 Октомври, 2012, 19:51:31 »
0
Ти като goro - понеже наблюдава простотията на системата - дай да я сменим изцяло, може да се заринем в акано след това, важното е да заличим изцяло сегашното. Нищо, че не знаем до какво ще доведе, после ще му мислим.



*drink6*

Туй за мен ли е или за друг ?
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3231 -: 06 Октомври, 2012, 19:54:40 »
0
Да :)

P.S. Итересно ми е само как би се прилагала пряка демокрация в арабския свят - където в момента сунити и шиити са на път да предизвикат голяма свинщина? След първото гласуване в някои държави ще има по магазините сунитски сапун, а в други - шиитски сапун. В трети допълително ще има и кюрдски сапун.
 *drink6*

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3232 -: 06 Октомври, 2012, 20:33:07 »
0
Аз,написах,че щом може да има свободни избори,значи може да има и референфуми.
Лошо няма !
Не питай за сунити и шиити,нито за гърци,то вярно,че темата е за Гърция / извинявай Жоре /,но не говориме за тях.
И не бягай по тъч линията,антична Гърция и т.н.  *girl*
Тази година направих 26 евро и много добре си спомням какво беше с еднопартиино управление,тогава също имаше гласове,че Партията - Майка,мисли най-добре за нас.
Разбирам притесненията на хората,защото става дума за референдум за АЕЦ "Беляне",аз също страдам от всеобщото притеснение,но не мога да застана на позицията - Българския Народ не е дорасъл за да упражни директно свойте права.
За мен,това е изключено,независимо дали ми харесва или не.
С една дума : За твоето право и свобода бих умряла,дори и да не ми харесва.
Безгрешни хора и нации няма,но някак си мисля,че българите не сме чак такива ахмаци,дано не се лъжа.
Въпреки всичко,страха е най-лошия съветник в това съм убедена.

 :)
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3233 -: 06 Октомври, 2012, 21:41:27 »
0
Никъде не бягам, май аз едиствен изразявам ясна позиция? И то е против всякакви утопии, в това число и пряката демокрация.

Да вземем един актуален пример: жилищна кооперация с много малък брой апартаменти. Обитателите, които могат да си позволят разход примерно 10,000 лева за оправяне на фасада и разни други неща - над 50%. В същото време има и обитатели без приходи (на пенсия).

Решава се на ОС на ЕС (пряка демокрация), да се изразходва голяма сума и всеки трябва да даде по толкова. Плаща се и за тези, които не са дали поради невъзможост към момента, след това се завежда дело и се получава изпълнителен лист. Те ако все още нямат пари, вероятно може апартаметът им да се обяви на продан. Ако е едиствен - не може. Става грандиозен конфликт. Ти би ли постъпила така? При положение, че после ще трябва да се разминаваш с тях по стълбите (докато са им запорирани пенсиите, май 1/3 от пенсията може). При тези обстоятелства в името на мира (компромис!) едните не биха "изнасилвали" другите, т.е. доброволно се отказват от правата за пряка демокрация, които им дава законът в този момент.

Пряката демокрация се отнася и до законодателството. АЕЦ, пушене на закрито, религия, сексуални предпочитания, свобода за убийство в частен имот при нападение с воден пистолет, употреба на хероин, смъртно наказание, аборти, все въпроси за да/не. Може да се измислят един голям брой, при които да/не е на катар. Малцинството ще е подтиснато и виновник ще е мнозинството (като само с малко пропаганда, резултатът би бил обратен, т.е. решенията са даже случайни, а не повлияни от здрав разум и размисъл). Съответно едните трупат омраза към другите. След много малък краен брой гласувания, ще се стигне до сериозни конфликти, а в зависимост от въпроса и последствията - и до гражданска война.

Т.е. нещата избиват на емоционалност - "кви са тия, че няма да ме питат мен, свободния човек, със собствено мнение". Питайте си се в семейството, най-много в етажната собственост (където все пак компромиси се правят в името на мира), но извън тези "клетки на обществото" питането става опасно и глупаво.

*drink6*

Ето няколко въпроса в стил въпроса на БСП за АЕЦ:

- да бъдат ли съборени всички минарета;
- да бъдат ли смятани гей хората за изроди и да се лекуват с лоботомия;
- да се иска ли месечно по 1000 лева данък за трето, по 2000 лева за четвърто и т.н. по 1000 лева отгоре за всяко следващо дете (вчера се заговорих с една бременна циганка, на която дадох кроасан - на 25 години с 4 деца);
- да се позволи ли пушенето (на каквото и да е!) навсякъде, включително в самолетите и на работното място;
и т.н., и т.н.

Нали е ясно какви ще бъдат резултатите и до какво ще доведат?

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3234 -: 06 Октомври, 2012, 22:18:29 »
+1


Пряката демокрация се отнася и до законодателството. АЕЦ, пушене на закрито, религия, сексуални предпочитания, свобода за убийство в частен имот при нападение с воден пистолет, употреба на хероин, смъртно наказание, аборти, все въпроси за да/не.

Да,пряката демокрация,може да се отнася и за законодателството,Сега какво е,поне на мен никак не ми харесва и сегашния модел.Извика ли възторжено - Нали ти казах,значи да се зариеме в акано и т.н. ?  *rofl*
Не отново казвам,не там е проблема.Проблема се корени в това,че се замита Демокрацията под вратата,а това е опасно начинание според мен.
При възможност да се използва пряката демокрация,мисля,че закона за ЕС /етажната собственост/ ще претърпи значителни промени.Поне за този закон съм сигурна,защото всички виждат каква дивна щуротия е.
И да знаеш мисля много сериозно,поне за този закон,че е явно лобиски,което показва колко струва политическата ни върхушка.
Преди една седмица швейцарците,казаха :Да на пушенето на определени за това места и го направиха не толкова,че всички пушат,а точно за това да не се нарушат и правата на другите.
Също така,това не се дължи на някакво имагинерно гражданско общество,а всеки си задава въпроса,след като на мен не ми пречи,значи няма лошо.
Да това е Демокрация в действие. А не много е лошо "голтаците" да решават,пък видиш ли,страшно добре е сегашната политическа каста/забележете не използвам думата класа/ да решава каквото и скимне на нея или на някоя приближена фракция,фирма,фигура или кръг.
Паркирането е същия проблем,както и много други.
Много елементарно е мисленето и да сравняваш пряката демокрация със семейството.
Истината е,че аз прекратявам участието си в тази дискусия.
Научете се какво е Демокрация !
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3235 -: 06 Октомври, 2012, 22:34:59 »
0
Аз не искам баба Цеца, да определя да има или да няма АЕЦ. (Нито пък аз съм компетентен да имам мнение.)
Не искам някой мразещ да определя да има ли смъртно наказание.
Не искам някой религиозен фанатик да определя това или онова.
Да забраним ли изобщо религията с гласуване? Или БСП като наследник на БКП?

Точно даване на пример с последното гласуване в Швейцария показва утопизма - да се приема, че хората са едни прекрасни същества, които докато гласуват внимават, да не накърят прекалено интереса на останалите... напротив, хората в същността си са животни с животински истинкти, с тази разлика, че една голяма част заради начина на живот са с психични проблеми.

Дадох конкретни въпроси за гласуване, отговорите на които са ясни, но приемането на промени в тази посока, биха довели до сътресения. Мога да дам още поне 100 такива актуални.

*drink6*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3236 -: 06 Октомври, 2012, 23:13:45 »
0

nearvana

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3237 -: 06 Октомври, 2012, 23:35:16 »
0
ето отворихме дума за пряката демокрация и веднага масата наскача да обяснява че не сме дорасли и така да пази кокала на политиците които през останалото време псуваме. явно кочинката в момента си ни харесва - ние си ги избираме, те си лапкат като единствената работа която вършат е да служат за оправдание на народонаселението че е в кочинката.

global обяснява че 90% от хората са голтаци  щото са на заплатка и така или иначе нямат право на глас. тва не смятам да го коментирам ... dodo имал ясно изразена позиция срещу утопиите и пряката демокрация била такава  - ало, референдуми се случват доста често в швейцария и то по важни теми а има дори и на други места ...не е утопия а съществуваща алтернатива макар и в доста блед вариант.  основния аргумент и контрапример е етажната собственост  *scare*  моля??!! Ами айде приложете представителната демокрация в някой вход и да видим какви ще са успехите. Там става въпрос за обща собственост между 5/10/20 семейства. Къде стре тръгнали да го давате за пример за пряка демокрация?
  Другите пък ми обясняват че циганите щели да си гласуват социални помощи, пенсионерите пенсии и тн. А бе хора вие с коя част на тялото си мислите ???  На референдум се поставят изпълними алтернативи, като наистина въпросите са подкрепени с инфо за последствията от всяко решение и тн.  Директната демокрация не изключва защитни механизми като конституция, квалифицирано мнозинство, двойно мнозинство и тн.  Дори и всякакъв вид комбинация между представителна и пряка демокрация е възможен - например имаш си представител но по всяко време може да се произнесеш сам ако имаш различно мнение и така да се зачете прекия ти глас - в ерата на интернет тове е абсолютно достъпно. В швейцария отдавна си гласуват през интернет.

Жарта с която повечето скочиха срещу собствената си свобода и право на глас ме изненада. И аргумента е забележете аз не искам другите около мен, тия лошите, да взимат решение за това или онова. Сякаш тях другите това не ги засяга и нямат право на глас.  Очаквах го донякъде но някак си по-вяло. Имаше там един синдром  на името на прекрасен скандинавски град ....

поздрави и си вярвайте малко повече. интересно защо хората обикновенно се мислят за по-красиви и умни отколкото са но claim-ват много по-малко от свободата и независимостта която всъщност им принадлежи

айде че требва да бегам да бачкам за заплатката.
 *drink6*


« Последна редакция: 06 Октомври, 2012, 23:40:31 от nearvana »

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3238 -: 06 Октомври, 2012, 23:36:39 »
0
 *scare*
John Lennon-Power To The People-Offical Video-HQ
Ас съм българче.......

nearvana

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3239 -: 06 Октомври, 2012, 23:44:58 »
0
Аз не искам баба Цеца, да определя да има или да няма АЕЦ. (Нито пък аз съм компетентен да имам мнение.)
ок няма да е баба Цеца, както няма и да си и ти щото имате равно право на глас(щом отричаш нейното отричаш и твоето).  леля фидоска ще решава. Олекна ли ти  :P