Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1225222 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3240 -: 07 Октомври, 2012, 00:30:09 »
0
Аз не искам баба Цеца, да определя да има или да няма АЕЦ. (Нито пък аз съм компетентен да имам мнение.)
ок няма да е баба Цеца, както няма и да си и ти щото имате равно право на глас(щом отричаш нейното отричаш и твоето).  леля фидоска ще решава. Олекна ли ти  :P

И леля Фидоска не искам да решава, по същата причина - и тя не е компетентна. По-горе ясно казах, че и аз не съм компетентен по въпроса, затова и няма да гласувам на измисления рефередум. Или ще гласувам против емоционално, ако реша, че съм против ядерна централа в земетръсен район. Но ти приемаш някакъв пролетарски аргумент, че всички политици са лайна, хайде на революция.

Нямало да е пряка демокрация съвсем, а ще въвеждаме ограничения. Извинявам се, ако не съм разбрал правилно от самото начало, че щяло да има ограничения, т.е. да не може да се прави референдум по всички въпроси, а само за някои. Еми то и сега е така, за какво сте се развикали - има възможност за референдуми, наред с конституцията и законите.

Въобще не става въпрос да сме "дорасли", дорасване за какво - за терор над малцинствата ли? Тези които са гласували и нещо е избрано, имат за противовес почти толкова народ с обратното мнение. Освен ако някой си мисли, че някога ще "дораснем" пак за 99.999% еднакви гласове...

Доста повърхностно е въвеждането на две алтернативи - щом политиците са за псуване - алтернатива било "вся власть - народу". Който не е за същото, значи обича Фидоска. Проблемът със самозабравящите се политици се решава много по-лесно с промяна в конституцията и парламентарната структура. Няма и аз да се впускам във фантазии как точно да стане това.

 *drink6*
« Последна редакция: 07 Октомври, 2012, 00:45:02 от dodo2 »

nearvana

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3241 -: 07 Октомври, 2012, 00:44:36 »
0


И леля Фидоска не искам да решава, по същата причина - и тя не е компетентна. По-горе ясно казах, че и аз не съм компетентен по въпроса, затова и няма да гласувам на измисления рефередум. Или ще гласувам против емоционално, ако реша, че съм против ядерна централа в земетръсен район. Но ти приемаш някакъв пролетарски аргумент, че всички политици са лайна, хайде на революция.


ами приятен успех с компетентните политици избрани от некомпетентни избиратели.  апропо никъде не съм казвал нищо за революция. има елементарен трик пряката демокрация да се въведе от следващите избори. само чрез избори. без революция. писал съм го по друг повод.

Нямало да е пряка демокрация съвсем, а ще въвеждаме ограничения. Извинявам се, ако не съм разбрал правилно от самото начало, че щяло да има ограничения, т.е. да не може да се прави референдум по всички въпроси, а само за някои. Еми то и сега е така, за какво сте се развикали - има възможност за референдуми, наред с конституцията и законите.
сори че пропуснах да отбележа че пряка демокрация не означва задължително че можем да гласуваме по въпроса "да го натресем ли на калинка с фалшивата диплома дружно на площада"
моя грешка ... че споря по въпроса. ще гледам да не се повтаря
 *drink6*
« Последна редакция: 07 Октомври, 2012, 00:51:38 от nearvana »

nearvana

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3242 -: 07 Октомври, 2012, 01:00:05 »
0

И леля Фидоска не искам да решава, по същата причина - и тя не е компетентна. По-горе ясно казах, че и аз не съм компетентен по въпроса, затова и няма да гласувам на измисления рефередум. Или ще гласувам против емоционално, ако реша, че съм против ядерна централа в земетръсен район.


интересно защо тогава мислиш че си компетентен да избереш някой който е компетентен и да вземе решението вместо теб по този и стотици други въпроси едновременно?
Това ми звучи доста по-трудно отколкото да си съставя мнение за АЕЦ ... апропо конструкцията  референдума за АЕЦ е просто идиотска
http://www.reduta.bg/?p=3814


"То се и налага да се ориентираме. Ако имаме точни цифри, по които няма спор, най-добре е ние да се произнесем, защото иначе ще се произнесат хора, които досега не са показали, че са по /раз/умни от нас. Ако имаме точното условие на задачата, по-добре е ние да я решим. А не група хора, които рядко улучват добрия отговор. Налага се решението да бъде взето от тези, които се колебаем че сме компетентни, за да се спасим от варианта то да бъде взето от хора, които никога не си признават, че са некомпетентни.
....
Няма да гласуват толкова, колкото са отишли до урните на последните избори /каквото е изискването на закона за признаването на резултатите от референдума/, то е ясно. Парадокс е, че подобно изискване за бройка за избор на парламент няма. Значи прагът за упражняване на най-истинската демокрация – пряката, е по-висок от прага за упражняване на представителната демокрация – парламентарната?  Това си има обяснение – политиците улесняват условията да бъдат избирани те, и затрудняват условията да решаваме ние. И това е парадокс, но тук вече възприет като норма.

Студ-не студ, да речем, че излезем да гласуваме всички. И решаваме да има „Белене”. Означава ли това, че някой е задължен да го направи? Не, точно по въпроса за „Белене” не означава. Там всичко ще се диктува от парите – има ли ги, чии са, в чия изгода. Ние, некомпетентните, ще направим един безсмислен референдум по въпрос, който няма как да бъде решен с референдум. Резултатът ще е: между 20 и 30 милиона лева похарчени на вятъра, ожесточена предизборна партийна кавга, проверка на партийните редици. Парадокс е и това, че Сергей Станишев показа силата си със събраните подписи, но в крайна сметка обиди подписалите се, като ги въвлече в една партийна, а не гражданска битка. Най-тежкият резултат обаче ще бъде компрометирането на референдума като форма за пряка демокрация. Парадоксът на парадоксите: може пък това да е целта."

koganev

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3243 -: 07 Октомври, 2012, 01:10:29 »
0
Последните три референдума в бегето са достатъчно доказателство, че тоя народ не бива да се пита за нищо. Бой, глад и манифестации - това е най-добрият вариант за бегето. Комунистите за малко да построят най-справедливия строй с тези три неща... Все пак гладът не е отменен. Вместо манифестации се въведе чалгата и Веско Маринов. Боят скоро пак ще започне. Така че можете да вземете мнението ми за прогноза. Предстоящият референдум, ако по някакво чудо мине за редовен, ще е поредната и може би най-глупавата грешка на мъдрия народ.

Аз не мога да разбера нещо - огледайте се (тези от вас, които са в беге) и си признайте пред себе си дали ви харесва това, което виждате. Как е възможно да разчитате на преценката на хора, които правят такива грозни неща?
.....

Алфа женската този път категорично изкърти мивката.  :D Прав ще да е бил Айнщайн за Вселената и глупостта. За Вселената май не е бил сигурен...

nearvana

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3244 -: 07 Октомври, 2012, 02:06:09 »
0
Последните три референдума в бегето са достатъчно доказателство, че тоя народ не бива да се пита за нищо.
eкстраполирайки недопустимо мненията от форума народа е на същото мнение така че идилията е пълна.
Според мен ако ако за всяко решение на МС вместо Боко избираме случаен човек от улицата (за всяко следващо решение нов случаен човек) ще имаме по-добро управление от сегашното.
Чисто математически, дългосрочно ефекта ще е същия като пряката демокрация (всички гласуват за всички решения). С времето разликите се average -ват out. Вика му се Ergodic Theorem (averaging in time is the same as averaging in space).

поздрави
 *drink11*

пп радвам се да те видя отново тъдява


global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3245 -: 07 Октомври, 2012, 08:58:07 »
0
Сега, вместо да си пия кафето с удоволствие, ще трябва да  пиша трактати. Всъщност, няма да са трактати.
Когато човек каже А, трябва да е сигурен, че ще каже и Б, В и Г. В някои случаи, цялата азбука не достига.

Та, по същество - смесват се форми на пряката демокрация ( референдумите)  със самата пряка демокрация. Представителната демокрация също съдържа референдумите, като форма на пряка демокрация, но това не я прави пряка.

Нета е пълен с харакеристики на пряката демокрация – положителни и отрицателни черти. Аз няма да чета лекции. Има достатъчно литература. Освен наличието на гражданско общество е необходимо и етнически уеднаквено общество.( Ама гледам, че пак залитам по детайлите.)

Все пак е добре да се отговори: Швейцария е Швейцария, благодарение на пряката демокрация или Швейцария е следствие на нещо друго? Защо Швейцария е единствена?

На мен БГ-то не ми харесва. Грозно е. Гладно е.Мизерно е.Несправедливо е.

Какво толкова? Въвеждаме пряката демокрация – гладът изчезва, ( Как?),  изчезват крадливите политици, (Как?) вземат се най-добрите икономически решения, (Как? С average out ), променяме съдебната система ( с  average out ) и.... – цъфваме, та вързваме.

Ниървана, вземи се в ръце и ми дай цитата,който те накара да напишеш следното: „global обяснява че 90% от хората са голтаци  щото са на заплатка и така или иначе нямат право на глас.”

Ако не намериш цитата, държа да се извиниш!


Грубото звучене на думата „голтак” моментално събужда класовата борба, нещо с което българския народ 45 години бе закърмен:
на борба с богатия; с преуспелия*, на борба със собственика; на борба със политика, на борба с кмета, на борба с попа, на борба със собственика на по-хубавата къща, на по-хубавата каруца, кола, кон, жена, на по-красивия, на по-слабия телесно, на по-умния, на по-различния....Дълбоко вкоренено чувство. Твърде емоционално се приема в подкорието. До такава степен, че рационалното изчезва...

А „голтаци” наричаха някои философи ( Маркс, Енгелс, Ленин, но не само те) всички хора, които нямаха собственост върху средствата за производство и носеха със себе си единствено способността да продават своя труд. (Докато са способни да го упражняват. И докато е налице работодател, който е склонен да плаща за техните способности.) Толкова е просто.
Как добре имената и разбиранията на  тези философи си импонират с психиката и народопсихологията на българина?..............

Толкова за пряката демокрация.
Въобще няма да влизам в дебати и да се обяснявам. Говорим на различни езици и с различен понятиен апарат. А тяхното уеднаквяване ще коства големи усилия, при това – моите. А нямам нито време, нито търпението за това. Че даже и интереса.

Ето, кафето ми истина!

Вие си спорете. Ще ви наблюдавам с кеф.  Добре, че е тази тема, та излязохте от летаргията...

П..п. Какво нещо е емоционалността? Толкова е безкрайна, като глупостта и  вселената...Колко е гот да гъделичкаш именно по нея...
П.п.* Някой да не си е помислил, че съм богата и преуспяла? Същия голтак съм. Ама гледам на себе си с достатъчна честност.

Добро утро и прекрасен ден!!!! *heart* *heart* *heart*
« Последна редакция: 07 Октомври, 2012, 09:15:47 от global »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3246 -: 07 Октомври, 2012, 10:10:22 »
0
Студеното кафе е вредно
 *flower2*

Серсем

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Карма: +19/-10
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3247 -: 07 Октомври, 2012, 10:16:55 »
0
.....На референдум се поставят изпълними алтернативи, като наистина въпросите са подкрепени с инфо за последствията от всяко решение и тн.  Директната демокрация не изключва защитни механизми като конституция, квалифицирано мнозинство, двойно мнозинство и тн.  Дори и всякакъв вид комбинация между представителна и пряка демокрация е възможен - например имаш си представител но по всяко време може да се произнесеш сам ако имаш различно мнение и така да се зачете прекия ти глас - в ерата на интернет тове е абсолютно достъпно. В швейцария отдавна си гласуват през интернет. ...
Едно въпросче, ако може?
Кой решава, кои въпроси да отидат на референдум? Или ще пускаме референдум за да класираме проблемите, които да отидат на референдум и ... верса.
А с продажните медии, които срещу 100 сребърника цял месец ще убеждават стрина ти Гина, че атомна централа трябва да се построи, защото ще и се качи пенсията с 3 стотинки след 12 години от тая работа? С тях какво правим. Или майната му на "свободното" слово, да удрят кепенците. Щото, уверявам те, всеки един референдум дава плод, подчинен на това, което масмедиите са бълвали до последно.
И понеже много обичате да давате Швейцария за пример - тя е такава, не защото има пряка демокрация, а има пряка демокрация, защото Швейцария е такава. Тоест, малко каруцата пред коня.
Един вид, пряката демокрация в Швейцария се е зародила тогава, когато вече е нямало нужда от нея. Когато битът е до такава степен подреден, че и без референдуми нещата биха се случили по същия начин. Ам 'чи що да не му ударим тогаз едно народно допитване, дето се вика? Да покажем на цял свят, какви сме демократи...

nearvana

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3248 -: 07 Октомври, 2012, 11:09:12 »
0


Какво толкова? Въвеждаме пряката демокрация – гладът изчезва, ( Как?),  изчезват крадливите политици, (Как?) вземат се най-добрите икономически решения, (Как? С average out ), променяме съдебната система ( с  average out ) и.... – цъфваме, та вързваме.

Ниървана, вземи се в ръце и ми дай цитата,който те накара да напишеш следното: „global обяснява че 90% от хората са голтаци  щото са на заплатка и така или иначе нямат право на глас.”

Ако не намериш цитата, държа да се извиниш!

ти написа че голтаци са тези дето зависят от  едната заплата. тове колко народ ако са - 90%, 80% ...
ей сега ще бръкна за цитата и оттук насетне нямам намерение да се занимавам повече с глупости ...

 

nearvana

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3249 -: 07 Октомври, 2012, 11:11:51 »
0


„Голтаци” са всички хора, които зависят от едната заплата. Независимо от нейния размер,  или дали са завършили ВИНС. Грубичко звучи, ама по-добре е да се гледа на истината дори и с хипербола. Неголтаците са тези, които владеят средствата за производство. Когато те са недоволни, има условия за революция. Това дали ще се случи, е друг въпрос. Това даже, въобще не е толкова важно...

 *drink1*Ай, поздрави!


Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3250 -: 07 Октомври, 2012, 11:24:13 »
0

Един вид, пряката демокрация в Швейцария се е зародила тогава, когато вече е нямало нужда от нея. Когато битът е до такава степен подреден, че и без референдуми нещата биха се случили по същия начин.

Това въобще не е вярно!По тия баири са въвели пряката демокрация още от организирането си в общини.Пряката демокрация е привличала като магнит хората от съседните райони и така бавно -бавно се е оформила днешната конфедерация Швейцария,където се говорят 4-5 езика от толкова етноса.Когато пътувайки натам забележите,че срещаните крави са по-красиви от срещнатите жени значи вече сте в Швейцария! *drink6*
Как пряката демокрация пряко и отрицателно влияе върху женската красота е въпрос на дълго изследване,но е факт ,че света намира българките за изключително красиви.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3251 -: 07 Октомври, 2012, 17:25:45 »
0
Колко малко души утрепаха сайта:
http://www.government.bg/

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3252 -: 07 Октомври, 2012, 17:37:40 »
0
Щото, уверявам те, всеки един референдум дава плод, подчинен на това, което масмедиите са бълвали до последно.




annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3253 -: 07 Октомври, 2012, 22:17:45 »
0
Става интересно ... И си приготвих айс кафе... много го обичам...Аз съм за пряка демокрация но така и не я намерих и не съм от единия процент. Игра някаква е тоя референдум иска ми се да не е така разбира се. Има много по прости и диви народи от нашия. Но е много ама много съмнително че му се дава дума за Белене при толкова монополи тихомълком установени. Коганев отбеляза заобикалящата грозота - запомних го от предните постове защото те удря в лицето първите дни. Но как да е г-н Коганев като ей на Имотко ви даде прозаичен пример - ентерпренюр със среден 3 и нещо от средно образование който според Глобал не е 'голтак'.  Масово пробутват комунални сгради с кутийки малки и големи и налагат стереотип на мислене - неусетно почти, почват се дискусии с академичен привкус за предимствата на панелните кутии пред другите такива кутии *scare* И как да не е така - та масово бедният ни народец не знае наистина не знае друг начин на живот въпреки интернет въпреки даже и турските сериалки. Как да има индивидуалистично мислене което е основа за рационално осмисляне на света около тебе и за ефекта от референдуми тогава. Като се налага етажна собственост и други произтичащи простотии ?

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3254 -: 07 Октомври, 2012, 22:49:56 »
0
Затова някои сме се ориентирали към селата :)

 *drink6*