Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1228613 пъти)

nearvana

  • Гост
0

edit:
Брей ето още нещо доказващо мойта теза:

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/government_finance_statistics/data/main_tables

за пример ще дам само 2009, тъй като тя е дадена във википедията:
Bulgaria 
Total general government revenue % of GDP: 37.1 (приход)
Total general government expenditure % of GDP : 41.4 (разход)
С други думи според Дойч Банк България е "ограбила ЕС", според евростат сме дали с близо 4% повече, отколкото сме получили.


копан, я пак? БГ е дала според теб 41% от БВП на ЕС и е получила 37%   *scare*
виж, ако питаш евробюрократите веднага ще получиш орден еврооптимист на 2012   *drinks*

това очевидно са данни за бг бюджета. приходи 37% от БВП и разходи 41% ...  :-[

 *drink11*


 Еми разбира се, че е за Българския бюджет. Смятам достатъчно ясно съм написал, макар и на английски България :)


kopan,  за последно. това са данни за бюджета на БГ през 2009. целия бюджет!!!!  приходи на бюджета на РБ в размер на 37% от БВП и разходи 41% от БВП (дефицит от 4%)
Това няма НИЩО ОБЩО с ЕС.  Вноската в ЕС е има няма 1-2% от БВП .... 

айде няма смисъл да се разправяме повече за очевидни неща

бъди здрав
 *drink11*
« Последна редакция: 05 Ноември, 2012, 22:18:49 от nearvana »

nearvana

  • Гост
0
ОФ верно съм мноо прост. Прав си. Наистина заслепен от желание за доказване на мойта теза съм дал грешен пример, нямащ нищо общо. Обещаната виртуална бира  *drinks* *drinks* *drinks* *drinks* *drinks*... опс стига, че да не ме заболи глава.

 *drinks*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
0
Горната раздумка между колегите Нирвана и Копан, която приключва като за пример, ме присеща да обърна внимание на една особеност, която не знаех и преди време ме изненада след справка.
Вноската, която се прави в бюджета на  Ес от странитечленки се определя на база на Националния доход. Този показател не е много популярен в настоящето по разни причини (за разлика от предемократичните времена). Ставката наистина еоколо  1,5 %.
Връзката между БВП и НД беше малко по-сложна от необходимото. Не помня всички статии. За по-голяма пригледност и яснота (и простота) аз го представям по следния начин:
БВП  минус Амортизации минус Непреки данъци = НД

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
0
Le rêve grec de deux villages bulgares


Едва ли това ще се случи, но е доста добър начин да ударят камбаната. От българските села по-трагични не съм виждал в Европа. Грам не може да се сравняваме с гръцките, но за съжаление сме по-назад и от другите съседи. Разбира се, нещата се променят и след 20 години може положението да е коренно различно. Поне силно се надявам.

Колкото до фондовете на ЕС, на мен ми е интересно какво се случва също с неусвоените средства, защото едва ли има страна, която да усвоява на 100 предвиденото за нея. Къде отиват неусвоените пари?

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
0
Днес тройката се изказа позитивно за реформите в Гърция. Гръцкия парламент прие мерките за саниране. Утре Антонис Самарас е в европарламента да убеди, финансовите евроминистри, че "този път" няма лъжа, няма измама, правителството наистина ще проведе мерките. по всичко изглежда, че този (вероятно последен) пакет от 5млрд. евро ще бъде отпуснат. 2013 обаче май ще е годината на фалит на Гърция. 

Финансовите министри вероятно ще отбележат напредъка на Гърция без дори да са стъпвали там естествено, щото аз като ходя единственото което виждам е, че ясасите са си в каменната ера, всичко си върви постарому, всеки чака новата порция топли кифтета и се надява на бързо забогатяване надявайки се да си продаде ливадата на баснословна цена.

Работа ли? Каква работа, стоят по цял ден по кафетата, клюкарят международното положение и чагъркат табла. Мисля, че бум в гръцката икономика предстои, но това ще стане чак след като първо фалират и след това открият трифазния ток, компютрите, интернет и новите технологии.
Сигурен съм че ще разберат че алъш-вериш икономика не прави.

Пък и е време да бъдат поорязани 13-та и 14-та пенсия и 15-та и 16-та чиновническа заплата.
« Последна редакция: 13 Ноември, 2012, 08:41:06 от Невидимко »

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
0
Не мога да разбера какво става в Гърция. От прочетено и чуто съм стигнел до няколко прости извода:
1.Гърция е демократична страна и гърците си избират управляващите съвсем честно и свободно.
2.Тези управляващи съвсем законно са взимали огромни заеми, от които в различна степен са се облагодетелствали всички гърци.
3.Дойде време за плащане на сметката и сега всички други (начело с Меркел) са им виновни.
Но това, което ме учудва е "строгите мерки" които взимат гърците: http://dnes.dir.bg/news/gartzia-bujet-krizata-evrozonata-12391980?nt=6
Значи за 2013г. ще опитат да спестят 9,4 мрд. (според мен няма да успеят) и затова сега трябва да получат 31,5 мрд. Опростиха им 100 мрд., сега искат още да им опростят... Абе тия германци, французи и др. толкова ли са тъпи, че им вярват още? Сега ще видим дали парламентите им ще гласуват "ЗА" отпускане на транша...
Извинявам се ако повтарям нещо, но нямам време да чета 200+страници

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
+2
http://youtu.be/WWjinEFE1MQ

Я... Понеже ми остана малко време да преведа, част от днешната статия на Янко Барутлията. Тя едва ли ще е полезна за джимовци, дето са готови да платят дълговете на демократично избраните си кметове, но може би ще е от полза малко на начевци и ниарвановци за разбирането на което се разигра у нас преди малко повече от десетилетие

Цялата статия: http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=19868

-------------------------------------------------
МВФ и Азия

Преди известно време, когато МВФ беше заплашен да остане без пари, доколкото беше обещал над 80% от ресурсите си за "спасяването" на страни-членки на Еврозоната, поиска от членовете си да увеличат дяловете си. Канада и САЩ отказаха, а страните от ЕС предоставиха сума по-малка от онази, която МВФ трябваше да бъде готов да предостави на рухващите страни-членки на ... ЕС. Точно обратно, по-бедни страни, като Малайзия и Индонезия предоставиха една несъразмерно голяма част от 461 млд, поискана от МВФ.

В предвид на рецесията ударила Европа и Америка, МВФ е наясно, че ако не успее да върне загубеното доверие на страните от Източна Азия (както и на Ю. Америка), скоро ще престане да играе каквато и да е сериозна световна роля. Наистина, както призна г-жа Lagarde онзи ден в Малайзия, азиатските страни от които все повече зависи оцеляването на МВФ, смятат, че МВФ не познава и не може да се справи с една дългова криза, нито може да предвиди резултатите от политиките които налага когато се намесва. Спомените в района от 1997 са още пресни. Политиците от всички партии все още си спомнят 100-те млд. заети от МВФ на Тайланд, Южна Корея и Индонезия: МВФ изиска политики, които за малко да унищожат тези държави - нещо което щеше да успее, ако правителствата им много бързо не бяха решили да пратят господата от МВФ откъдето са дошли и да се отърват от отровните политики на фонда способни да убият и най-здравите и най производителните  части от икономиката им. (Факта, че имаха собствена валута, както и възможността им да ограничат движението на капитали извън страните си, също имаше решаваща роля.)

Поради тази лоша предистория, страните от ЮИ Азия като чуят за МВФ и си плюят на петите. От 1997 правят всичко което е по възможностите си да натрупат чужда валута и да нямат нужда от МВФ в случай на криза. Освен това, и това има голямо значение за МВФ, от няколко години Ю. Корея, Япония, Китай и други 10 страни от региона създадоха един собствен анти МВФ - Multilaterisation Initiative - една обща каса с капитали от около 240 млд. долара, чиято единствена задача е да кредитира евентуално закъсала страна членка, за да не им се случи онова от което си изпатиха 1997 (и което се случи на Гърция през 2010).

Следейки това развитие г-жа Lagarde се панира. Защото въпреки щедростта, която показват страни като Малайзия към МВФ (докато Канада и САЩ не му дават и петак, а ЕС по-малко отколкото получава), естествено е да се безпокои, че скоро няма да има нито една причина да подпомагат една институция, която нито уважават, нито имат нужда от нея.

МВФ и Еврозоната

Когато през 2010 избухна кризата на еврото, първоначално в Гърция, МВФ вече беше виждал дявола в очите (т.е. края си). И наистина: от 2006 насам МВФ беше раздал по малко заеми в света отколкото Китай е предоставил на Ангола!!! Какво се беше случило?
Просто, лошата слава, която придоби МВФ през 1997 в ЮИ Азия и пред 2000-2 в Аржентина, беше най-силният аргумент за всяка държава срещу помощта от МВФ. Така, кризата на еврото даде на МВФ един нов златен шанс - да влезе отново в играта на "спасителите".

Истината е, че поради катастрофалните си неуспехи (толкова чисто икономически, колкото и етични) МВФ вече се беше променил. Под управлението на Strauss-Kahn се смениха много неща в организацията. Когато, например, рухна страната ни, в началото на 2010, и започна процедурата, отвела ни до Споразумение1, позицията на МВФ беше ясна (поне зад затворените врати), по прогресивна и вярна от тази на Германия и неподражаемия дует Trichet-Παπαδήμου (Пападиму) управляващ ЕЦБ тогава (най-лошите централни банкери които историята на капитализма познава).
Но, поради твърдата мания на европейците да се наложат на Гърция (и по късно на Ирландия и Португалия) мерки от типа "МВФ-1990", МВФ под ръководството на Strauss-Kahn реши, изцяло цинично, да остави европейците да наложат мерките които искат само и само да влезе отново в играта.

Така, въпреки че МВФ  изначално знаеше че Програмата от Споразумението ще се провали със вероятност 100%, реши да си замълчи, поне публично, да предостави под наем служители на ЕС, и да чака докато Европа се вразуми сама.
Миналия феруари, когато се подписа Споразумение2, след PSI, избухнаха спорове в МВФ затова дали най-накрая трябва да заеме позиция и да каже "НЕ" на европейците. Надделя изчаквателната позиция. Нещо за което съжалява и се разкайва горчиво г-жа Lagarde. Помислете: Как се е чувствала в Малайзия, когато премиерът и, когото иска да предразположи (по причини които обясних по-горе) и е припомнил с голяма доза ирония, че само преди няколко месеца МВФ е предвиждал гръцкият дълг да нарасне до 160%, а днес да признава, че ще премине 192%??? Какво ли си е мислила, когато събеседникът и я е попитал "Още ли не сте подобрили прогностичните способности на колегите си?"

Ето тук е причината за противопоставянето Lagarde-Schauble и Lagarde-Juncker що се отнася до гръцкия дълг и възможността за обслужването му: бъдещето на МВФ (ще е безславно докато си криви очите и се прави, че не вижда токсичните политики на ЕЕ общност в страната ни и подписва съучастнически неизпълними прогнози). Нищо по-малко.

МВФ и Евро-периферията

Същността е в следната действиетлност: ЕС днес налага на страната ни мизантропични политики каквито МВФ налагаше на страните от ЮИ Азия и Ю. Америка  предишни години. МВФ плати цената на тези политики, заплашен от пълно окарикатуряване. За малко да престане да съществува. ЕС още не е платил тази цена. МВФ знае, че за да оцелее, трябва незабавно да престане да адвокатства за политики, които останалата част на планетата смята за отблъскващи и да престане да съподписва прогнози които след няколко месеца стават за смях. Обратно, политиците от страните с бюджетни излишъци не се интересуват от резултати на политиката си в страните ни, нито за точността на прогнозите си. Интересуват се единствено да бъдат преизбрани и само това. (Както призна г-н  Juncker: «Знаем какво трябва да се направи, но не знаем как да го направим и да ни преизберат!»)
Докато страните ни се превръщат в изгорена земя, тъй наречените ни "партньори", казват на гласоподавателите си, че са виновни мързеливците от средиземноморието. Същото казват и когато прогнозите им се окажат катастрофално грешни: Причината е в неизпълнението на Споразумението - нещо, което ако го повтори и МВФ, ще се смее цяла Азия с него.
------------------------------------------



От няколко седмици се каня да драсна нещо за тотално германо-филската позиция на Самарко, но все още не съм наясно. Дали наистина си завъртя позициите след изборите на 180 или е решил да плъзне по византийски немците - докато прибере 45-те млд... Щото на него трябва да му е ясно, че няма как да приложи повечето от мерките, които гласува. Дори мащабната приватизация от 50млд вече е слязла на 10, а скоро струва ми се и за нея няма да се чува.
Ще припомня само, че от пролетта на гърците им спряха всякакви плащания (30те млд. бяха за юни да речем) - включително и по програми нямащи нищо общо с меморандума. И още са живи!
Частна държава! Какво да я прайш!

И... докато кака и вярното и куче - поразяващата уста от инвалидната количка, който не можа да си примери приказките дори пред американските избори (посъветва ги да си сложели ред първо у тях, а после да дават ъкъл на европейците, нещо което администрацията на о и бам едва ли е забравила), ще продължат да заблуждават общественото мнение, при това успешно в Германия - нали идат избори, светът ще си продължи напред...
Холандските приятели на нашия приятел невидимко ще подлайват след боса си, защото след като късия минас им продаде интер-американ седем пъти над цената му, и, злите езици казват, че варда - янис изкупил правата на марката Shell за ЮИ Европа, Hewlett-Packard, 10-тата по обороти фирма в света обяви, че сменя основното си пристанище в Европа - Ротердам с Пирея.
Ще се сърди и другаря Шулц на гръцките корабни магнати, че вместо да помагат на родината си са започнали да изземат и въздушните превози на стария континент...
Но... всички Шулцовци е време да си припомнят историческите факти след онзи-деншната случка с немския консул във Солун.


Да е жив и здрав чичо Сам, че ако светът трябваше да се опре на бившите дружинни ръководителки, отдавна да се е превърнал в Аушвиц.
И все пак... Колко ли още има да препати стара Европа от своите хуни, както казва моят приятел Трангас!!!

п.п.
Форумните ми приятели, дето твърдят, че не всички германци са виновни за германската политика да ги питам - А как всички гърци са виновни за гръцката? А всички българи за българската?
Демосрация!

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
0
Ъмм ... респект за труда да блъскаш да превеждаш и толкоз.

Твоето момче е доста зле. Както предния път беше тръгнал да променя математиката, гледам сега вече и МВФ го няма за нищо.

Далеч от истината е, ама явно в определени географски ширини, когато надеждата угасва - подобни съчинения галят слуха на определена аудитория.

П.П. Няма конспирация срещу Гърция, Жорка - спокойно.

Но обикновено е прието, когато някой се изпусне сам в гащите, да си избърсва задника сам, а не да сере нон-стоп и да вика други да му търкат акото.

Едва ли ще ме разбереш  *girl*

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
0
goro,

Разликата между лекарството и отровата е .... в дозата (основно)! Ще го разберете ясасите (ама по трудния начин). 2013-та ще е default. След това ще видим какво има да става...

я метни едно око и тук: http://www.investor.bg/novini/122/a/nezakonnoto-stroitelstvo-oshte-edno-prepiatstvie-pred-privatizaciiata-v-gyrciia,143023/

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
goro,
Разликата между лекарството и отровата е .... в дозата (основно)! Ще го разберете ясасите (ама по трудния начин). 2013-та ще е default. След това ще видим какво има да става...
я метни едно око и тук: http://www.investor.bg/novini/122/a/nezakonnoto-stroitelstvo-oshte-edno-prepiatstvie-pred-privatizaciiata-v-gyrciia,143023/


Невидими,
още по зле стоят нещата когато лекарството се предписва от некадърник.
Статията общо взето потвърждава това, което казах, че в Гърция няма какво да се приватизира.
Няма АПКата ТКЗСта или огромни държавни предприятия които да рухнат, щото чичо Горби от днес за утре е решил да не купува продукцията им или пък бившата номенклатура да съсипе за да разграби. Като изключим няколко монополни гиганта -  частна държава е  ;) - полетата са обработени, частните предприятия работят според силите си.

Та... Статията, без журналистическите лакардии за 7000 дома нерегистрирани никъде е общо взето обективна.

Но...
за друго влязох.
Със собствеността в Гърция са почти невъзможни измамите, поне за един нормален човек (аз дори не знам такъв случай). Правното и уреждане е многопластово, трудно разбираемо за един чужденец, а за човек отрасъл в соц. държава може да се окаже дори непонятно.
Само за сведение.
Сред документите за собственост в Гърция все още, поне де юре се признават императорските хрисовули и по-късните султански фермани. (Не бива да се чудиш, ако някой грък тръгне да си търси собствеността из пазарджишко да речем, както и ако имаш подобен документ за някое имение в гръцко от пра-пра-дядо ти и неговия статут не е уреден от по-късни междудържавни договори, имаш шанс да си го вземеш обратно.)
една от причините е...
Че собствеността на източните патриаршии, вселенската и другите е регулирана главно въз основа на такива документи. Гърците не биха желали да създадат правен прецедент в своя вреда, а преди години дори спечелиха международни дела срещу Турция.
Обикновено, и най-тъпия нотариален акт описва юридическия статус на един имот в продължение на 100-тина години назад.

И...
в Гърция не минава номера с "добросъвестния" купувач!

Ако купиш нещо, дето е, най-общо казано - крадено, в тежкия случай може да се окажеш Κλεπταποδόχος - "приемащ крадени вещи" и да лежиш в затвора заедно с крадеца, а в най-лекия - забравяш че си му бил "собственик".
Ето ти примери:
Задържан беше Κλεπταποδόχος
Ликвидирана беше нова група от въоръжени крадци и Κλεπταποδόχος-а.

Но това е нормално в държава, в която съгражданите и колегите ти масово показват уважението си към съда...  ;) (ако замериш немския консул или някой политик с яйца и кисело мляко и тя те арестува и тръгне да те съди)
Συγκεντρωση Αλληλευγγυης στους 3 Συλληφθεντες

дни наред... докато трае процедурата http://youtu.be/-x6WTLGny_w

По подобен начин реагират и ако има вероятност съда да се окаже прекалено милостив към някой за тежко углавно престъпление, или ако се е бил напил и е прегазил някого.
"Гражданско общество" ли му викаха?

Подобни дела се движат доста бързо.
Дела за "пари" - може да чакаш години.


п.п.
Всичко това разбира се не означава, че няма престъпност, но... не си застраховам колата за кражба (да чукна на дърво) и редовно я забравям отключена.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
+1
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2012-11-20&article=431865

goro, я виж какви ги дрънкат злите езици. Чистачката в гръцкия парламент прибрала 400К бонус след 30 годишна вярна служба, като всяка година прибирала по 19 заплати. (абе колко са  месеците в годината по гръцкия календар?)

Представяш ли си сега как тази чистачка псува Меркелица и се чуди как така ще и орязват 15та пенсия след като 30 години просто си е вършела работата, че даже и навреме е ходела на работа за да прибира и бонус навременно започване на работа. Тази сега се пита кой ли ги е прибрал тези милиарди?
« Последна редакция: 20 Ноември, 2012, 08:41:46 от Невидимко »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2012-11-20&article=431865

goro, я виж какви ги дрънкат злите езици. Чистачката в гръцкия парламент прибрала 400К бонус след 30 годишна вярна служба, като всяка година прибирала по 19 заплати. (абе колко са  месеците в годината по гръцкия календар?)


 *rofl* *rofl* *rofl*
Аха!
И по един ролс-ройс им дават накрая!

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
+1
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2012-11-20&article=431865

goro, я виж какви ги дрънкат злите езици. Чистачката в гръцкия парламент прибрала 400К бонус след 30 годишна вярна служба, като всяка година прибирала по 19 заплати. (абе колко са  месеците в годината по гръцкия календар?)


 *rofl* *rofl* *rofl*
Аха!
И по един ролс-ройс им дават накрая!


goro, пазете 15-та пенсия, че с Асен сме замислили да изкараме старините си като гърци.

goro, вярно ли е че всичкото поп в Гърция е на държавна хранилка?

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
Че много поп е на държавна хранилка е вярно. Дали всичко - не знам.

Гледай цирка който започна тази нощ.
Чичо Сам показа жълт картон на феркел и поразяващата уста.
Двете каки не можаха да се разберат и е само въпрос на време и за слепите да видят евро-гробаря.
Всъщност... от цезарово време те освен вандализми в Европа друго не са и правили!
Та... не бива никак да ни учудва днешния фарс.

http://www.consilium.europa.eu//uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/ecofin/133634.pdf
« Последна редакция: 21 Ноември, 2012, 08:17:19 от goro »