Форум за финанси, право, счетоводство, политика и други науки > Кредити

По темата за кредитите - прочетено в печата

<< < (6/6)

nachev:
А, разгледах пак поста на Гоголчо с таблицата за Кредити към Депозити.
Има интересни неща.
Първо, да приемем, че става дума за едно обикновено съотношение, което се изразява така :

Сумата на всички отпуснати кредити в лв.
----------------------------------------------       Х 100
Сумата на всички привлечени депозити в лв.

Веднага се забелязва, че има намаляване в сравнение с 2008 г. Разбираемо е, че особено чуждите дъщери са ползвали пари на банките майки и са могли да кредитират здраво. Особено видно е при "гръцките"  банки.

В известен смисъл впечатлява, че при банките с български капитал, не се забелязват такива сериозни движения с рисковия период, пък и повсеместно съотношението е под 100 %, което също трябва да се анализира отделно, особено в светлината на преструктурирани и гръмнали кредити.

nachev:
Трябва да е празнично, аме нещо не е.
И защо ли точно тези кредити/депозити не ми излизат от главата??

Таблицата дава поводи за още размисли.
Стотиците проценти в съотношението, които се запазват и до настоящия момент за някои от "гръцките" банки (макар и след намаление, сравнено с 2008 г.), ида да покаже някои неща поне :
- при пасивните операции банките са засмуквали пари предимно като  "недепозити", тоест избирана е друга форма парите да влязат при тях,
- при активните операции, средствата са отпускани на получателите основно като банкови кредити. То няма и как да е иначе.

Само при горното допускане може да се обясни, че съотношението при някои гръцки банки възлиза на ститици проценти.
Какви са аргументите, обаче, дадена банка да получи финансиране от своята банка-майка под формата на кредит, а не да речем като  депозит, това не го знам. Всъщност мога да измисля някакви вероятни обяснения, но те пък ще влязат в противоречие с практиката на банки от други страни, където масово е практикувано депозиране на пари от банка-майка в българската и дъщеря. Въпрос на корпоративна култура и предпочитания е, изглежда.

Съвсем неКоледно ще река: Ма..цата им! Свличали са по десет кожи от нашенските кандидат новодомци (най-вече). Евтини европейски пари са минавали транзит през Атина, а после се идвали тук за да щавят нашите умници. 
Може ли, всъщност, да бъдат корени, че са си правили бизнеса. Няма защо да се търси Бог тук, става въпрос за интерес и сделки.

Друго ми интересно още. Как при това развитие на нещата се вписват онези 22 % лоши и престуктурирани кредити на нашите банки.  Няма абсолютно никаква причини при споменатите "гръцки" от челото на таблицата, процентът да е по-нисък. По-скоро е по-висок, бих казал.

Отдавна се шушука, че съвкупно банките в Бг мъдруват, как да отговорят и какво да предприемат преди неизбежното и очакващо се спукване на този цирей.
За гръцките - имам дълбоки подозрения, дали ще са в състояние да си задържат бизнеса в Бг.
Ами ако се пръкне в един хубав ден един нов собственик?!

Ах, гадория! В инвестора се появи скоро един колега, който в имотна тема разправяше за своите драматични преживявания по повод на кредит за имот. Наистина разбиваща история.

Не знам какво да кажа и какво да очаквам.
Да се надяваме, че добрия старец ще измисли нещо  !

Muza:

Пет водещи банки в САЩ ще връщат пари по ипотечни заеми


чи-чов-ци:

  Цитат: "....Ние се съветваме с банките, но ако те не са съгласни, а ние мислим, че дадени промени са наложителни, те ще станат така или иначе....."

  http://www.segabg.com/article.php?id=590297

  Боксовият мач Дянк - Банк засега протича предимно в "игра с крака" по ринга. Интересно дали ще има нанасяне на удари или останалото време до гонга ще премине в "клинч", което си е своеобразна прегръдка.

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия