Автор Тема: Новинаров прочете: политика  (Прочетена 1360880 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
    • Профил
Re: Новинаров прочете: политика
« Отговор #555 -: 02 Май, 2011, 17:11:56 »
Japan Nuclear Technology Institute Senior Advisor Says "Reactors 1, 2, 3 All Had Complete Meltdown"

Много лошо!
Да не стане сега така, че дневният ред на всичко бързо и принудително се пренареди.

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
    • Профил
Re: Новинаров прочете: политика
« Отговор #556 -: 02 Май, 2011, 18:55:57 »
Асене,
Разбирам, че определяш анархията като последен (и вероятно най-висш? стадий) на обществено развитие.
Думата,   с която ще определим дадения обществен строй не е от решаващо значение. Можем да го кръстим и по друг начин. По-важна е съдържателната част. Казвам го защото изглежда се обединяваме около разбирането, че "анархизмът" дори като фонетика е натоварен с много негативни асоциации.

Преди да направя опит за бегло обрисуване, нека щрихирам по-важното, което определя "демокрацията и свободния пазар".
Някои от ключовите думи тук са:
- частна собственост,
- индивидуализъм и състезателност във всички всичко, в частност конкуренция на пазара,
- стремеж към печалба,
- разделение на властите, строга йерархия,
- върховенство на закона.
Има и други аспекти, важни дори, ама нали не пишем трудове тук, а говорим просто.

Да приемем, че при анархията става дума за обществен строй, който ако прегледам твойте постове е:
- основан на морално-етични принципи,
- свобода на личността, но съчетана с голям самоконтрол на отделната личност, реализирана в рамките на някакви социални и личностни ценности. Кои биха могли да са те и как се отнасят към капиталистическите ценности?!
- липса на управление (вероятно става дума премахване на някакви дейности и функции, които на основа на йерархичен строеж и при използване на набор от средства - от  принуда до различни стимули, реализира някакви цели ???) Можеш да допълниш и други важни неща.

Четейки двата набора от характеристики и размишлявайки върху тях, оставам с усещането, че всеки отхвърля другия и то напълно?!

първо,за да разбереш кво е анархията,трябва да отхвърлиш догматизма- демек наложеното мнение за анархията-изкривено поради ред причини,които съм изброил по горе.
     реално анархията е висша форма на демокрация,или по скоро демокрация е първа стъпка към анархията.
  не е задължително да има утопична анархия-  със 100% безконтролност.може да имаш контрол в сектори,където нацията не е дорасла за тях.... например в пъблик уъркс- да речем магистрали и пътища-може да имаш комисия ,която решва точно къде са най нужни...... но референдумното екзекутиране е първа стъпка на трансформиране на напреднала демокрация в начинаеща анархия.
  вместо да избираш народни представители,които да те представляват,ти трябва просто група хора специялисти,да речем университетите- преподавателя по право работи по закон със студенитите си и когато го нагласят се предляга за гласуване с референдум- прибираш се в къщи вечер,отваряш интенета и четеш кво ти се предлага да гласуваш ,натишкаш веднъж копчето- да или не ,останалите хора правят същото и ето ти нов закон,или отхвърляне на предложение на нов закон...... така се прескача едно от най опасните неща в демокрацията-лобизма-където депутати са готови да продадат и ощетят държавата и нацията,спрямо дадена сума пари ..... проблема на демокрацията е НЕсобствеността на управленческата власт- те са само времемо и гледат да нагушат дорде са там по различни начини,а лобизма е една от най добрите "хитрини" ...... например в монархизма и силните тоталитарни режими нямаш проблема лобизъм,тъй като управленческата власт има силно чувство за собственост.... и няма смисъл да ощетява държавата,защото ощетява себе си.  тва е една от слабостите на демокрацията.....в анархично общество това може да се избегне-хем имаш плюсовете от демократичния строй на отворен капитален маркет,хем нямаш правителство,което да бърза да щипне колко моа повече до следващите избори..... и допълнително не даваш пари от собствения си джоб за издръжка на номенклатурчици.... което прави нацията много по конкурентно способна и силно ефективна.
 не е задължително и да нямаш никвко полицейско присъствие-то просто трябва да намаля с пропорционално с морализирането на нацията,докато не дойде деня,който за нас все още е утопия- и полицейщината се обезсмисли поради липса на престъпност......
   за да го разбереш по добре си представи ти и твои приятели и познати,които знаеш,че са чеснти хора и се отделите някъде в родопите и си направите къмюнити-ще ви трябват ли полицаи?просто хората за сега могат да постигнат такова ниво на морал само в малки общества-колкото обществото е по голямо,толкова повече индивиди почват да крият настрани.......
    или друг момент с полицейщината- не може ли в бг всички да са полицаи,и да се проявяват като такива от чувство на обществен дълг,вместо да са платени?може,нали? в сащ някой крадец като ти влезне в къщата го застрелваш,попълваш полицейски рипорт и до там. в бг ще дойде ,ще те ограби,ако го застреляш ще трябва да го лежиш,ако не го застреляш,ще го оправдаят..... и къв е смисъла да плащаш за полиция  и магистрати,когато реално са ненужни?     

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38998
  • Карма: +31/-28
    • Профил
Какво спечели Обама срещу Осама?
« Отговор #557 -: 02 Май, 2011, 19:20:02 »
Какво спечели Обама срещу Осама?
http://ivo.bg/2011/05/02/какво-спечели-обама-срещу-осама/
02 май 2011, Иво Инджев

“Ние се присъединяваме към нашите сънародници и приветстваме новината за премахването на мозъка на „Ал Кайда“ Осама бин Ладен, който беше заплаха за нашата страна и за целия свят“, заяви в комюнике Съветът за американско -ислямски отношения.” (АФП) Ключово е това изречение за осмисляне на събитието, което превзе световния информационен обмен със скоростта на светлината ...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
    • Профил
Re: Новинаров прочете: политика
« Отговор #558 -: 02 Май, 2011, 23:14:04 »

goro,
Знаеш ли нещо за този гр. Анархия (или както там се казва)?
...

Начев,
За много години и... радвам се да те чуя!
Не разбирам точно въпроса. Не знам за такъв град, прости невежеството ми, а и малко знам за анархистите, техните движения и чисто политическите им и философски виждания. Затова се ограничих и в чисто етимологичното значение на думата. Не си спомням да съм чел Бакунин на младини и срам не срам, ще си призная, че дори не възнамерявам да го прочета. Освен, ако нещо не предизвика интереса ми.
Двете "дефиниции", които даваш по долу, са достатъчно стегнати и изчерпателни според мен като за форум.
Доколкото втората синтезира в някакъв аспект тезата на Асен ще отида пак натам.

Асене,
така представена - считам, че анархията е утопия (пак от гръцкото "топос" - място)
Анархия (αναρχία) и морални норми са несъвместими и взаимно отричащи се.
Не случайно подчертах че αν - αρχία означава не само липса на власт или управление. Означава липса на принципи, на началА и следователно на началство!
Моралните норми, или етиката, обичая, означава точно обратното - съществуването на принципи, правила, началА и следователно и на началство, което предполага власт! И властта в този смисъл няма нищо общо с разбойничеството.
Но това вече го писах.
Защо все пак твърдя, че е утопия!
Пример 1
Някой може да ми опонира с твърдението, че през ранните периоди на човешката история подобно нещо е съществувала - не е имало държава, съответно правителства и т.н. (Макар, че примерите от животинския свят твърдо го опровергават - там има строга йерархия) дори да допусна, че анархията тогава е била възможна, оня свят е свят на минимално разделение на труда и съответно възнагражденията от него и плодовете на земята. Днешният е далеч по различен - съвсем умишлено не използвам думата сложен, защото това е относително. Защо, да речем, немеца завинтващ гайки на Чаплиновия конвейер трябва да взима повече пари от берача на портокали за същото работно време и физически усилия и дори по-малки интелектуални усилия? Урегулирането на тези отношения предполага власт.
Пример 2
Колкото и да сме морални, честни и добри ние не можем да се разберем в един форум, който по отношение на биологичното ни оцеляване едва ли има някакво значение... Представяш ли си да трябва да делим и пари!...
Моята критика към додо2 беше за обсебването на форума вместо институциализирането му! И в двата случая обаче става въпрос за упражняване на насилие! Първият е разбойничество=анархия (без значение от добрите намерения), втория - вид началА, принципност, морал, власт!
Пример 3
Моето семейство е малко - 4 човека. Но дори тук е нужно управление и упражняване на власт!
Долу горе споделяме едни и същи възгледи със жената, по един и същи начин сме отглеждали и учили децата си, ама... Не бих казал, че сме неморални... Уж всички сме добронамерени един към друг, но номерцата на наследниците (особено зачестяват към 16-17та година), ако ги оставя ще уморят майка им или поне ще я изтощят до крайност! И парадокса е, че когато се опитвам да въведа ред в нейна полза (примерно да не се налага тя да оправя бюрата им), последната подскача в тяхна защита!!! Майка?!!! Или просто биология?
Пример 4
Стигайки до биологията, и малко на голяма възраст, за себе си открих, че човек може да мисли без думи! Т.е. не е необходимо дори да се дефинират понятия. Някои го правят изключително успешно. Дори да не дефинираме понятията и да липсват думите, изглежда те съществуват (по Платон или Сократ), т.е. съществуват и сами по себе си властта=управлението и анархията.
Но да се върна на биологията и да видя, кой би бил по-добрия избор.
С удоволствие чета коганев! Блестяща логика, невероятни "попадения" в израза, чувствителност и добронамереност... И изведнъж ми предлага да ме комасира мен - дребния собственик, без да ме пита дали съм съгласен :)
Емоция?
Черен лебед?

п.п.
Между другото, утопиите не ми харесват и по други причини.
Да допусна, че човек може да бъде толкова високоморален и съвършен, колкото предполагаш ти. Ако всички сме съвършени духовно, няма ли да бъдем еднакви? Да избирам жените само по биологичните им дадености (тъй като съвършени духовно би следвало да са еднакви) ми се струва скучно!

п.п.
Дай нещо за пари, защото там ти е силата, а ако продължава сегашната ситуация, жената ще вземе властта у дома на принципа, че който плащал поръчвал музиката! :)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
    • Профил
Re: Новинаров прочете: политика
« Отговор #559 -: 03 Май, 2011, 12:51:38 »


първо,за да разбереш кво е анархията,трябва да отхвърлиш догматизма- демек наложеното мнение за анархията-изкривено поради ред причини,които съм изброил по горе.
     реално анархията е висша форма на демокрация,или по скоро демокрация е първа стъпка към анархията...........................

Да, това са много важни уточнения. Сега схващам тезата ти, че говориш за един обществен ПРОЦЕС за развитие на демократизацията. Този процес вероятно ще е с неопределена продължителност. Изкушен съм накрая да се получи това, което обрисуваш ...
Само дето не мога да реша за себе си, как ще се погаждат анархията и частната собственост. Досегашният ми човешки опит ми подсказва, че по-скоро няма да се спогодят.
Дано пък еволюцията на х.сапиенса ни изненада положително.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
    • Профил
Re: Новинаров прочете: политика
« Отговор #560 -: 03 Май, 2011, 13:25:53 »

Начев,
За много години и... радвам се да те чуя!
Не разбирам точно въпроса. Не знам за такъв град, прости невежеството ми, а и малко знам за анархистите, техните движения и чисто политическите им и философски виждания. Затова се ограничих и в чисто етимологичното значение на думата. Не си спомням да съм чел Бакунин на младини и срам не срам, ще си призная, че дори не възнамерявам да го прочета. Освен, ако нещо не предизвика интереса ми.
Двете "дефиниции", които даваш по долу, са достатъчно стегнати и изчерпателни според мен като за форум.
Доколкото втората синтезира в някакъв аспект тезата на Асен ще отида пак натам.


Здрасти goro и на теб!
Така стана, че отсъствах ... известно време ... и от днешна гледна точка по-скоро няма да възстановя много активни форумни участия, но при възможност ще следя с интерес.

Ние с теб май сме живото доказателство, че тезите на Асен не са просто mindwalk, а е възможно да имат и някаква материална основа, от която нещо може и да се пръкне. Въпреки честото сериозно разминаване във вижданията, не ми се е налагало да прилагам особен самоконтрол, да не говорим за усилие, че да не се стига до остро по форма противопоставяне.

Пътят до превръщането на това в обичайно явление е ... неизбродим.

Сега на въпроса ти.
Едно време барбарона викаше нещо от рода, че начев вместо да поставял тъпи въпроси, можело преди това да кликне в гугъла. Имало е случаи да е прав! Случвало се е да предпочета общуване чрез питане, вместо да се ровя в гугъла.
Виждайки написаното от теб, реших без колебание, че съкращението  "гр." иде от град. Сега се чудя защо така съм решил, че вероятно някога е имало някакъв елински град с името Анархия, който е известен с любопитни и поучителни истории. Викам си, goro има афинитет да разказва увлекателно и може да чуя нещо интересно.
Сега разбирам пределно ясно, че е очевидно , че "гр." значи  "гръцкото".  Ама на !
Ти остави, ама за да не се изложа пак за поредн път, взех и питах предварително гугъла. Погледва ме с изненада и неразбиране чичо ти Гугъл, пък аз си рекох, че град Анархия ще да е бил доста стар и чичото не помни чак до там :-)))
« Последна редакция: 03 Май, 2011, 13:35:07 от nachev »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
    • Профил
Re: Новинаров прочете: политика
« Отговор #561 -: 03 Май, 2011, 14:01:43 »
Бре! Като сръбна не знам к`ви ги пиша, ама като изтрезнея чета чудесии. Процеси, еволюция, анархия, утопии, черни лебеди и имат ли почва у нас. Мед ми капе на душата! Ще следя с интерес темата. *drinks*

Като гледам развитите демократични общества, едни такива задоволени, се питам, самоконтролът и еволюиралото демократично общество ли е причина за задоволеността му или обратното? Щото някак на гладен тумбак самоконтрол не върви, ми се струва. А и като гледам историята, преди да стане развито, демократично и спазващо човешките права едно общество, бая глад и мракобесие си е било. Все си мисля, че ако по някаква причина едно развито еволюирало демократично общество остане без хляб известно време, бързо ще му минат и еволюцията, и самоконтрола и демократичните ценности....

Преди време опитах, помня, да те поощря във взимането на "правилното" решение за форума. Надявах се, че ще го направя шеговито и приятелски, но какво точно се е получило, нямам представа.

Ето за този медец ставаше дума, за който и ти говориш.
Много пъти, понякога и през големи интервали, се е случвало да чуя именно във форум нещо като празнични камбани - не мога да намеря по-удачно сравнение.  Усещане за допир до нещо стойностно и важно.
Къде ти в ежедневието камбани !?

Процесът на социализация върви точно така, както ти си го описал. Гладивната част е бавна, мъчителна, непоследователна. Обратното се случва (може да се случи) бързо, драстично, безмилостно.
В подобен разговор все ми иде наум романът на Голдинг "Повелителят на мухите".
Съвременни деца останах сами на безлюден остров и за много кратко време извървяха обратния път до варварството.
При първата среща с книгата не бях обърнал внимание на замисъла на  факта, че за герои са избрани именно деца. Лесно би могъл човек да се подведе от стереотипи от вида "децата са жестоки". Докато истинските внушения са по-скоро в дуга посока. При определени условия дори социално и емоционално необременени модерни човешки индивиди могат за много кратко време да извървят обратния път до жестокото варварство.
Не харесвам никак подобни прозрения, но пък и това е "теза" на автора.

koganev

  • Гост
Re: Новинаров прочете: политика
« Отговор #562 -: 03 Май, 2011, 14:10:46 »
Тая лакърдия за анархията, дето си упражнявате тука, много подхожда на оня виц "Аз пък като бях в чуждестранния легион..."
Анархията е висша форма на нещо, колкото и комунизмът беше висша форма на нещо. Май на същото. И изобщо претенциите, че можем с по две-три изречения и малко акъл да измислим някаква висша форма на каквото и да е  нещо, са чисто пиянски. Което, между всичките тези скупчени празници, си е в реда на нещата. Допускам, че след Гергьовден ще се появят още висши форми.

Единствено българското висше образование е висша форма на нещо, но не знам на какво точно. Твърде вероятно е да е някакъв тумор в мозъка, тоест - образувание някакво. И се получава следното:

 Българското висше образование е единственото висше образувание.

Това си има и своето обяснение. В Българското висше образование цари пълна анархия...

« Последна редакция: 03 Май, 2011, 14:23:31 от koganev »

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38998
  • Карма: +31/-28
    • Профил
Светът ликува, Първанов пасува
« Отговор #563 -: 03 Май, 2011, 18:50:03 »
Светът ликува, Първанов пасува
http://ivo.bg/2011/05/03/iсветът-ликува-първанов-пасува/
03 май 2011, Иво Инджев

Русия, чрез президента Дмитрий Медведев, бе сред първите, които поздравиха САЩ за успеха с ликвидирането на символа на световния тероризъм Осама бин Ладен. Съветът за сигурност на ООН емоционално награди с овации успеха на Вашингтон. Стари вътрешнополитически противници на президента Обама напуснаха враждата и го подкрепиха с одобрителни изказвания – направи го дори магнатът Доналд ...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
    • Профил
Re: Новинаров прочете: политика
« Отговор #564 -: 03 Май, 2011, 22:59:16 »
АЕЦ „Фукушима 1” правела атомна бомба http://www.monitor.bg/article?id=289640

Причината за това, че японските власти още от началото на катастрофата на АЕЦ "Фукушима 1", предизвикана от разрушителното земетресение и последвалото го цунами на 11 март т.г., се опитваха да не съобщават реалните мащаби на трагедията, се крие в това, че в недрата на атомната централа всъщност са се извършвали опити, свързани със създаването на атомна бомба, пише бившият редактор на Japan Times Weekly Йочи Шимацу на сайта newamericamedia.org.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38998
  • Карма: +31/-28
    • Профил
Стари номера на нов глас в старата ни столица
« Отговор #565 -: 04 Май, 2011, 00:20:02 »
Стари номера на нов глас в старата ни столица
http://ivo.bg/2011/05/04/стари-номера-на-нов-глас-в-старата-ни-ст/
03 май 2011, Иво Инджев

Публикувам коментар от читател на блога, подписан от Болярка, който по своята форма и съдържание ми се струва достоен за вниманието на широката аудитория ( от читатели) и на онази, която има широки правомощия не само да чете, но и прилага закона. БОЛЯРКА: На 17 май във Великотърновския университет трябва да се проведат избори за ...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
    • Профил
Re: Новинаров прочете: политика
« Отговор #566 -: 04 Май, 2011, 06:47:35 »
жоро,ако прочетеш внимателно кво съм писал,ще видиш,че твърдя,че анархията е най добрия строй на управление,но хората още не са готови за него!не прокламирам въвеждането на анархия,нито съм анархист,защото знам,че не му е времето .....а тва,че е утопия не значи,че няма да стане!демокрацията също е била утопия,човечестовото е трябвало да узрее морално и интелектуално,за да премине от феодализъм в демокрация и това става с ренесанса,което не нищо повече от мощен интелектуален прогрес.

1.не правиш разлика между принцип и социална норма.принципността се обезсмисля,когато се превърне в социална норма!
    пример:
  аз сера в тоалетна,никога на улицата или пред хора.... никой няма да ме пита,защото така постъпвам,но ако някой ме пита-асене,ти защо използваш тоалетна за да сереш,няма как да му кажа: "защото съм принципен" .....
    принципа е нещо морално,което отстоявам и не е 100% практикуване от обществото в което се намираш... а когато всички го правят,не е принцип а социална норма!
   да речем вместо сране в тоалетна ,намирам протфейл с паспорт и 1000 лева и го връщам на собственика..... ей тва е отстояване на принцип ,защото не всички биха го направили ...... обаче ако всички биха го направили,тогава е социялна норма...... или ако всички хора са морални,моралните ценности няма да са принцип,а сожиална норма....
   
2.не бъркай,че при анархията всички трябва да са единогласни и да няма контрадикции ,дилеми,спорове и т.н. нямаш ли това,нямаш прогрес...... просто решенията и изходите се решават в перфектната демокрация-референдум,а не да избораш някой,който после да избира за теб,както е в моментната демокрация.
      тва,че не може да се разберем в един форум НЕ е критерий,че не сме дорасли за анархия-напротив-този форум е повече анархия,отколкото демокрация!неразбирателство и различни възгледи НЕ ОТРИЧАТ АНАРХИЯТА,напротив-тяхното решение става много по добре при анархия,отколкото при демокрация!
  2.1.   тоталитарно управление е  когато имаш модератори в сайта,които са ти наложени!
   2.2.демократично управление е когато имаш модератори,които ти самия си гласувал да имат правото да решават за теб и модерират
   2.3 анархия е КОГАТО НЯМАШ МОДЕРАТОРИ!


та ти дори и без да знаеш,си анархист..... защото заедно с мен и камара други искахме да няма модератори,а останалите бяха демократи-искаха да има модератори,които самите форумци да ги изберат.....
   а додо е направил нещо много умно междудругото като стил на самоуправление- самите съфорумци да гласуват за някой да се банне временно,вместо даден модератор да го прави,което всъщност е точно анархичен начин на управление,макар сигурно и самия додо да не го знае.тва е вид референдум-референдума е анархичен стил на управление.....
    аз бях за антимодериране,защото смятам,че хората са израстнали достатъчно интелектуално,че да могат да социализират помежду си анархично.......има си и проблемите-собственик31 като го удари еуфорията и заспамва всичко,но лично за мен тва е второстепенен проблем в сравнение с активен модератор,който да решава вместо мен кво да се трие и кво не.......

3.за семейството ти от 4 човека и проблемите ви- социялните семейни отношения по принцип са или тоталитарни или анархични,НИКОГА демократи1чни!просто не ти е наложен догматизъм и не можеш да си ги представиш кат тип управление,а смяташ,че е демокрация,защото приемаш демокрацията за правилния строй ......
      когато всичките вземете едно решение,тогава тва е АНАРХИЧНО решение!когато ти вземеш някакво решение,тогава то е тоталитарно решение!
  демократично решение е ,ако двете ти деца и жена ти са гласували да ти се даде право 3 месеца ти да взимаш решениеята и след 3 месеца пак 4римата гласувате кой да взима решенията следващите 3 месеца.....ако си се представил добре ще те преизберат,ако не ще изберат някой друг......проблема в демокрацията е,че не е демокрация в стила в който ти се казва-тва е временен тоталитаръзъм! а всъщност точно анархията е това,което ти смяташ за демокрация,но не го знаеш.

п.п.
  утопиите не се харесват на много хора,не само на теб..... проблема е когато те са наложени преди човечеството да е узряло за тях.... вече давах пример с половината държави в  африка,на които им бе наложена демокрация-маймуните не са готови да живеят като белия човек в демокрация,защото не са достигнали моралното ниво на белия човек и африканските демокрации се израждат в абсурдни режими,които са в пъти по лоши от режимите,в които са живяли до тогава..... или деморацията е преди 300 години е била утопя за всички,днес тази утопия се е превърнала в реалност в една част от света,а в друга част наложената демокрация се е превърнала в утопия с лошо име......
    също и за анархията-казвам,че е префектния строй,но не смятам,че човечеството е дорасло за нея.... при налагане от някой като карл и маркс,ще се получи поредната демагогия тип комунизъм-ужким равенство,а всъщност брутално неравенство!

и накрая-не бъркай правото на глас за демокрация,както това мнение е широко наложено днес!демокрацията е гласуване на даване на правото някой да избира вместо теб!!!!!!! а анархия е точно тогава,когато ТИ ИМАШ ПЪЛНАТА СВОБОДА НА ГЛАС!

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
    • Профил
Re: Новинаров прочете: политика
« Отговор #567 -: 04 Май, 2011, 08:56:22 »
Начев,
Само едно нещо ми се въртеше под магарешките уши, като ставах тази сутрин, но като хвърлих поглед на последните ти постове видях, че с по 1-2 реда, волно или неволно си синтезирал още няколко проблема на битието ни.
Остави останалото, ами докато формулирам горното изречение, което въпреки усилията ми се оттече като съждение от учебник по история на БКП, се е включил и Асен - но на него ще му отговарям после, защото битието ми съвсем ще огладнее.

Та... накратко...

Цитат
Ние с теб май сме живото доказателство, че тезите на Асен не са просто mindwalk, а е възможно да имат и някаква материална основа, от която нещо може и да се пръкне. Въпреки честото сериозно разминаване във вижданията, не ми се е налагало да прилагам особен самоконтрол, да не говорим за усилие, че да не се стига до остро по форма противопоставяне.
Не се сещам коя от тезите на Асен имаш предвид - но ако е за анархията, там имаме фундаментално разминаване с него - на всичкото отгоре, от последния му пост (този който току що е чатнал) имам чувството че ще ми се наложи да споря с егото на логическите му построения...
И защо да е материална основата? Дали не сме умрели за днешния свят, но без още да го знаем... И не знам защо ми идва наум дъртата муцуна (не съм го виждал никога) на барбарон и усмивка... Хубаво те е посъветвал да чукнеш в гугъла, но само споменаването на ника му го е показало от дупката на самотата... Което пък ме кара да мисля, че не сме просто полезни изкопаеми, а чужденци (по Камю)...



Бре! Като сръбна не знам к`ви ги пиша, ама като изтрезнея чета чудесии. Процеси, еволюция, анархия, утопии, черни лебеди и имат ли почва у нас. Мед ми капе на душата! Ще следя с интерес темата. *drinks*

Като гледам развитите демократични общества, едни такива задоволени, се питам, самоконтролът и еволюиралото демократично общество ли е причина за задоволеността му или обратното?
....

Преди време опитах, помня, да те поощря във взимането на "правилното" решение за форума. Надявах се, че ще го направя шеговито и приятелски, но какво точно се е получило, нямам представа.
Де да можех да бъда деликатен като тебе!
Робин Худ все пак е бил разбойник, скитъра на някалко бири и даже не си е давал сметка и като е изтрезнял е решил, че вечерта все пак е по-добре да пие още няколко бири, защото са по-леки от кръстта!
Предположения!


Но да оставя "невчесаните мисли" и да отида на онова, което занимаваше съня ми.
...
Процесът на социализация върви точно така, както ти си го описал. Гладивната част е бавна, мъчителна, непоследователна. Обратното се случва (може да се случи) бързо, драстично, безмилостно.
...
При определени условия дори социално и емоционално необременени модерни човешки индивиди могат за много кратко време да извървят обратния път до жестокото варварство.
...
Да допълня: И примери бол!!! И не само нашите последни 20 години! По скоро последното столетие на Европа. Но по интересното, което ме занимаваше е, че ако хвърлиш едно око на картата на Европа ще видиш, че тоталитарните режими - варварството - се установяват и задържат само извън границите на Pax Romana. Нито в Италия, нито в Испания, нито във Франция, да не говоря за Гърция подобни режими успяват да се задържат. Франко и Мусолини са бледи сенки на хитлеровата или сталиновата арогантност, а Албания е изключението от правилото. Западна Германия е присъединена към новия Pax Romana единствено на върха на американските щикове! И доказателството не е друго, а нещастната Ваймарска република - толкова хилава, че Хитлер идва на власт с избори! Тотализирма е възможен и се задържа единствено във общества на равнище "варварска" цивилизация - руси и немци.
Като си помисля за доминиращата роля на Германия в европейската политика днес, ми се струва, че цивилизацията отново ще трябва да се хване за щиковете.
И няма защо да чакаме варварите (по Кавафи - "В очакване на варварите")! Те дори да дойдат, ще донесат толкова хубаво, колкото Атила, Сталин или Хитлер.
Варварина, също както и Мутрата и Мерцедес да произведе или да се качи в него, си остава Варварин!

п.п.
И въпроса, който всъщност възниква е дали става дума за обратния път до жестокото варварство, или за неизвървения път до цивилизацията. В края на краищата, в смокинг можеш да облечеш дори и индианец! Е и?...
« Последна редакция: 04 Май, 2011, 09:06:18 от goro »

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
    • Профил
Re: Новинаров прочете: политика
« Отговор #568 -: 04 Май, 2011, 10:50:59 »
жоро,ако прочетеш внимателно кво съм писал,ще видиш,че твърдя,че анархията е най добрия строй на управление,но хората още не са готови за него!не прокламирам въвеждането на анархия,нито съм анархист,защото знам,че не му е времето .....а тва,че е утопия не значи,че няма да стане!демокрацията също е била утопия,човечестовото е трябвало да узрее морално и интелектуално,за да премине от феодализъм в демокрация и това става с ренесанса,което не нищо повече от мощен интелектуален прогрес.

1.не правиш разлика между принцип и социална норма.принципността се обезсмисля,когато се превърне в социална норма!
    пример:
  аз сера в тоалетна,никога на улицата или пред хора.... никой няма да ме пита,защото така постъпвам,но ако някой ме пита-асене,ти защо използваш тоалетна за да сереш,няма как да му кажа: "защото съм принципен" .....
    принципа е нещо морално,което отстоявам и не е 100% практикуване от обществото в което се намираш... а когато всички го правят,не е принцип а социална норма!
   да речем вместо сране в тоалетна ,намирам протфейл с паспорт и 1000 лева и го връщам на собственика..... ей тва е отстояване на принцип ,защото не всички биха го направили ...... обаче ако всички биха го направили,тогава е социялна норма...... или ако всички хора са морални,моралните ценности няма да са принцип,а сожиална норма....
   
2.не бъркай,че при анархията всички трябва да са единогласни и да няма контрадикции ,дилеми,спорове и т.н. нямаш ли това,нямаш прогрес...... просто решенията и изходите се решават в перфектната демокрация-референдум,а не да избораш някой,който после да избира за теб,както е в моментната демокрация.
      тва,че не може да се разберем в един форум НЕ е критерий,че не сме дорасли за анархия-напротив-този форум е повече анархия,отколкото демокрация!неразбирателство и различни възгледи НЕ ОТРИЧАТ АНАРХИЯТА,напротив-тяхното решение става много по добре при анархия,отколкото при демокрация!
  2.1.   тоталитарно управление е  когато имаш модератори в сайта,които са ти наложени!
   2.2.демократично управление е когато имаш модератори,които ти самия си гласувал да имат правото да решават за теб и модерират
   2.3 анархия е КОГАТО НЯМАШ МОДЕРАТОРИ!


та ти дори и без да знаеш,си анархист..... защото заедно с мен и камара други искахме да няма модератори,а останалите бяха демократи-искаха да има модератори,които самите форумци да ги изберат.....
   а додо е направил нещо много умно междудругото като стил на самоуправление- самите съфорумци да гласуват за някой да се банне временно,вместо даден модератор да го прави,което всъщност е точно анархичен начин на управление,макар сигурно и самия додо да не го знае.тва е вид референдум-референдума е анархичен стил на управление.....
    аз бях за антимодериране,защото смятам,че хората са израстнали достатъчно интелектуално,че да могат да социализират помежду си анархично.......има си и проблемите-собственик31 като го удари еуфорията и заспамва всичко,но лично за мен тва е второстепенен проблем в сравнение с активен модератор,който да решава вместо мен кво да се трие и кво не.......

3.за семейството ти от 4 човека и проблемите ви- социялните семейни отношения по принцип са или тоталитарни или анархични,НИКОГА демократи1чни!просто не ти е наложен догматизъм и не можеш да си ги представиш кат тип управление,а смяташ,че е демокрация,защото приемаш демокрацията за правилния строй ......
      когато всичките вземете едно решение,тогава тва е АНАРХИЧНО решение!когато ти вземеш някакво решение,тогава то е тоталитарно решение!
  демократично решение е ,ако двете ти деца и жена ти са гласували да ти се даде право 3 месеца ти да взимаш решениеята и след 3 месеца пак 4римата гласувате кой да взима решенията следващите 3 месеца.....ако си се представил добре ще те преизберат,ако не ще изберат някой друг......проблема в демокрацията е,че не е демокрация в стила в който ти се казва-тва е временен тоталитаръзъм! а всъщност точно анархията е това,което ти смяташ за демокрация,но не го знаеш.

п.п.
  утопиите не се харесват на много хора,не само на теб..... проблема е когато те са наложени преди човечеството да е узряло за тях.... вече давах пример с половината държави в  африка,на които им бе наложена демокрация-маймуните не са готови да живеят като белия човек в демокрация,защото не са достигнали моралното ниво на белия човек и африканските демокрации се израждат в абсурдни режими,които са в пъти по лоши от режимите,в които са живяли до тогава..... или деморацията е преди 300 години е била утопя за всички,днес тази утопия се е превърнала в реалност в една част от света,а в друга част наложената демокрация се е превърнала в утопия с лошо име......
    също и за анархията-казвам,че е префектния строй,но не смятам,че човечеството е дорасло за нея.... при налагане от някой като карл и маркс,ще се получи поредната демагогия тип комунизъм-ужким равенство,а всъщност брутално неравенство!

и накрая-не бъркай правото на глас за демокрация,както това мнение е широко наложено днес!демокрацията е гласуване на даване на правото някой да избира вместо теб!!!!!!! а анархия е точно тогава,когато ТИ ИМАШ ПЪЛНАТА СВОБОДА НА ГЛАС!

Евалла пич. Браво Асене. Благодаря за този ти постинг. Винаги съм си мислел, че не може да няма начин да има самоуправление без "посредничеството" на "избранници". Както и че утопията и фантастиката като понятия за нещо са само за тези които сами си налагат граници на мисълта. Ти даде добри примери за това, че някога демокрацията също е била смятана за утопична. Аз съм сигурен, че във времето когато анархията ще е формата на обществен строй (ако мога така да го нарека) на демокрацията ще се гледа така както ние сега в демокрацията гледаме на феодализма примерно.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
    • Профил
Re: Новинаров прочете: политика
« Отговор #569 -: 04 Май, 2011, 15:44:38 »
Начев,


Та... накратко...

Не се сещам коя от тезите на Асен имаш предвид - но ако е за анархията, там имаме фундаментално разминаване с него - на всичкото отгоре, от последния му пост (този който току що е чатнал) имам чувството че ще ми се наложи да споря с егото на логическите му построения...
И защо да е материална основата? Дали не сме умрели за днешния свят, но без още да го знаем... И не знам защо ми идва наум дъртата муцуна (не съм го виждал никога) на барбарон и усмивка... Хубаво те е посъветвал да чукнеш в гугъла, но само споменаването на ника му го е показало от дупката на самотата... Което пък ме кара да мисля, че не сме просто полезни изкопаеми, а чужденци (по Камю)...

Въпроси .... Толкова много въпроси! Не знам от къде да започна и как. Усещам, че ще ми се изпържи мозъкът от препускащи мисли и усещания.
Ще карам поред и каквото се сетя.
Не разбрах кое е провокирало Асен за започването на размисли по социалната тематика. Думата "анархия" умишлено ще я оставя настрана - много е провокираща.
Вероятно при почти всички хора вече има я оформена ясна мисъл, я чувство, че в съвременната социална система нещо дълбоко не е на ред. Включвам, разбира се,  и икономика, и финанси, че и недвижимите имоти (да не ги забравяме съвсем и тях, все пак сме в имотен форум).  Вероятно това поражда необходимост от участие в диалог и търсене на отговори.
Доста смущаващо е обстоятелството, че угнетяващото усещане за криза съвпада почти перфектно по време с пълната победа на демокрацията и свободния пазар над опитите за налагане на някаква алтернатива. Давам си сметка, че от падането на Стената е минало вече доста време (доста от гледна точка на отделния индивид), но е само миг исторически.
Това е може би парадокс, който не съм сигурен дали има сходни аналози.
А може би просто астрономическият и социалният часовник вървят в много "различно темпо" и трябва да сме готови да видим и оценим дори в рамките на мимолетния си живот буквално немислими до вчера неща.
Усещането за безпътица се чувства особено силно в страни като нашата. Очевидно е, че като страна и нация не можем да си поставяме грандиозни цели. При липса на изстрадана и масово подкрепяна национална идея и доктрина, обаче, бързо стигаме до състояние на безпомощна дезориентираност и чувство за дълбока неудовлетвореност. 

Отначало сменяхме някакъв член, после решавахме темата със собствеността, после правихме уж цивилизационен избор и др. такива и това даваше едно мимолетно усещане за плът, за важно и много перспективно социално движение. Субективно ми усещане е, че след приема в ЕС и противно на настроенията и очакванията зейна една страшна дупка, при което стана ясно, че никой не знае за къде всъщност е тръгнал, къде иска да стигне, как и защо.
Не смятам да прилагам аргументи точно тук.

Горе споменавам, че обществото ни освен с другите дефицити, живее в условия на липса на ценности, идеи и идеали, доктрини   и тези липси стоят в основата настоящата социална картина. Да, ама най-вероятно само така си мисля (че това е най-важното), а къде е истината, кой ли гарантирано ще я познае!?
Колебая се за правотата си и причината може да е съвсем проста. Големи популации, огромни страни и нации, с идеи и доктрини, живеят в същия бъркоч и затъват. Къде в емоционални, къде в икономически отпадъци, или да ис го кажем направо - в л..на.

Та... в първия момент и аз си рекох, че поста на Асен има предимно за цел да ни информира за негови лични виждания по една малко абстрактна тема, дори да цели етични и интелектуални упражнения, но после размислих и решавам, че вероятно не е  само това.
Пък всеки да намира в тях каквото си поиска.

На мен ми се струва, че за пореден път ние хората трескаво трябва да се стягаме за път. Път дълъг, непознат, с неясен края. Субективното ми усещане е, че животът ми изпраща сигнали и значи, че трябва де се поеме по този път, въпреки всичко.
Не знам какво мислят другите хора.
На съм сигурен и за Асен. Все пак той поде темата, ама ако каже, че няма нищо общо с тази ми трактовка и това са си мой тъпни, няма хич да се сърдя.

Извинявам се, че и теб те въвлекох в "материалната основа". Това е един опит за малко тъжна самоирония, който си позволявам напоследък, визирайки себе си. Нещата са малко лични, но няма пречка да се пооткрехне малко завесата. Разговарях преди време със сина ми и опитвайки се да му разказвам някои неща, си позволих картинно да обрисувам ролята в биологичен и социален план на отиващото си поколение спрямо идващото - като основа, дори почва, дори тор. Оттогава има все бъзик, малко.

Ние с теб не сме материална основа. Ние може да сме етичен образец за уважително и балансирано общуване дори и въпреки изповядване на различни възгледи.

С барбарона вероятно наистина сме чужденци. Но той, бидейки в чужда страна, вероятно по-лесно преживява този факт.   



Цитат
Да допълня: И примери бол!!! И не само нашите последни 20 години! По скоро последното столетие на Европа. Но по интересното, което ме занимаваше е, че ако хвърлиш едно око на картата на Европа ще видиш, че тоталитарните режими - варварството - се установяват и задържат само извън границите на Pax Romana. Нито в Италия, нито в Испания, нито във Франция, да не говоря за Гърция подобни режими успяват да се задържат. Франко и Мусолини са бледи сенки на хитлеровата или сталиновата арогантност, а Албания е изключението от правилото. Западна Германия е присъединена към новия Pax Romana единствено на върха на американските щикове! И доказателството не е друго, а нещастната Ваймарска република - толкова хилава, че Хитлер идва на власт с избори! Тотализирма е възможен и се задържа единствено във общества на равнище "варварска" цивилизация - руси и немци.
Като си помисля за доминиращата роля на Германия в европейската политика днес, ми се струва, че цивилизацията отново ще трябва да се хване за щиковете.
И няма защо да чакаме варварите (по Кавафи - "В очакване на варварите")! Те дори да дойдат, ще донесат толкова хубаво, колкото Атила, Сталин или Хитлер.
Варварина, също както и Мутрата и Мерцедес да произведе или да се качи в него, си остава Варварин!

п.п.
И въпроса, който всъщност възниква е дали става дума за обратния път до жестокото варварство, или за неизвървения път до цивилизацията. В края на краищата, в смокинг можеш да облечеш дори и индианец! Е и?...
Не съм се надявал да се предадеш.
В предните ни разговори опитвах да аргументирам защо пазарът дава сериозни предимства на германците.
При реалиите на едно друго общество, при което на преден план ще излезнат предимно морално-етични стойности, може и други нации да имат шанс да съкратят дистанцията. :-)
Любопитен съм да го преживеем, ама на дали !?