Автор Тема: Манипулациите и техниките за обработване на масовото мислене  (Прочетена 42553 пъти)

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Реших да отворя отделна тема посветена на един важен аспект от съвременния живот. Манипулациите - явни и не толкоз от средстват за масово осведомяване или накратко медиите.
Не само в България уви има масова обработка на съзнанието - директно с реклами например (коя от коя по глупави). Или с  по изкусни метод чрез невинно представяне на поведенчески модели във филмите например. Напоследък Холивуд бълва само и предимно буклуци филми тотално откъснати от реалността а някои филми са направени по комиксите. Със музиката е същото - неусетно стойностна музика е рядкост, но се коментира и анализира музиката на джунглата 'рап'-а и разновидностите мукаквито и да са те. Друга любима област за манипулация са комерсиалните продукти - като се почне от храните и се стигне до имотите.
(Сред този океан от лъжи и лицемерие има и истински неща, но темата не е за тях).

Може много да се пише за технологията на манипулацията и може би чрез откровенна дискусия можем да постигнем нещо. Т.е. - дори десет случайни посетители на тоя форум на български да се замислят даже пак е от полза за всички.
 Бихте ли споделили според вас:
- какви техники се използуват за манипулация - не само за имотите и цените(но най вече за тях);
- реална случка, пример когато като мълния ви просветва и  'хващате' такава манипулация;
- и какво би било най ефективното противодействие (антиотровата) на масовата манипулация.

И веднага  един пар екселанс пример за манипулация: отварям вестите на 'новинаров' и се цитира профит.бг. Един сайт пример за учебник по технологиите на манипалуция. Пишат и твърдят че българските плажове били най чистите в челната класация на чисти плажове по света. Какво - фекалните води вече не се изхвърлят в морето ли, Дунав минава през половин Европа миейки бреговете на румънците ( а те не изливат нищо мже би), от изток пък морето ни е в контакт с други суперцивилизовани държави. Би било великолепно  българските плажове да са такива, ама съм от скептиците. Не знам за вас - но аз съм от тоя тип хора дето като получат достоверно инфо че фекалии се изливат някъде на морето повече с години няма да си правя труда да търся кой курорт на морето е чист. Просто гласувам с портофейла и ходя наоколо - Куба например. Ей така беше преди много години когато чейндж бюрата излязоха с маймунджилъците с малките букви за курсовете. просто от 10-ина години не ползувам услугите на българските чейндж бюра.
-
« Последна редакция: 05 Август, 2010, 06:57:43 от annvlad »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Е това е така от хилядолетия, просто в момента телевизията и интернет помагат на всички да го правят (имам предвид лъжата, пък ако ще да се нарича "реклама").
Решението е единствено ако на хората им се вградят на челото по две лампички - зелена и червена и да светват автоматично, когато казват съответно истина и лъжа.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Манипулация или още, промиване на мозъците...

Е, има и народи, на които им промиват мозъците с комикси, вместо книги за четене, дори и вестници...

Първо се почва с домашното възпитание - първите 7 години са много важни, както и личният пример на родителите.

След това - образованието.

После, възможността да може да се ходи в други държави.

Ценностната система...

Понякога се замислям, дали не е по-добре да се "четат" комикси. Имам, чувството, че много по-добра ценностна система се изгражда, като цяло...
Детското vs профита?  :-\

 :) *drink11*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Аннвлад, Хубаво и приятно за четене нещо си спретнал.
В момента не съм готов да поведа разговор за манипулиране на масово съзнание, както си го формулирал. Темата е много обемиста и много сериозна. Незбежно ще се засегнат и социални възгледи, пък не ми е до това в момента.

Искам да уважа подхванатия разговор с пример за една манипулация, чийто автор бях аз. Съвсем пресна.
Вчера бях на един оглед на апартамент. Това беше първият оглед на апартамент с цел закупуване, който правя в живота си. Купувачът не съм аз. Един приятел ме помоли понеже знае, че темата ми е някак близка и най-вече защото имотът е близо до мястото където живея, познавам добре района. Бяхме се договорили, че според обстоятелствата и ако се наложи, ще обясни присъствието ми като: консултант, юрист, брокер, както дойде.

Обектът: малка триетажна сграда с два входа, строена преди повече от 50 години. Отвън видимо западнала, при два от имотите имаше следи от някакъв ремонт, другото западнало. На фасадата издайнически следи от рушащи се и пропускащи каменинови тръби. От едната страна има улица с не особено интензивно, но практически безспирно движение. От другата страна е нещо като детска площадка, която е позната в квартала с почти нескончаемо присъствие и врява. Първо децата, после идат ученици и други сходни с огромни количества бира, която се разтоварва по фасадите на околните блокове, купонът е доста дълъг и понякога до малките часове, след това са вечерно-нощните романтично настроени, които накрая биват заменяни от скитащите кучета.
Нарочно се отдалечихме малко за да видя горе-долу състоянието на покрива: скатен, с червена керемида. Видимо вълнист, полегнал, разместен, със сигурност има течове и гнилоч.
Споделих наблюденията си и силно негативно впечатление. Той иска да гледа, обаче.
Влизаме във входа.  Разбита врата, неремотирани стълби от времената на новодомците, петна от течове, смрад на мухъл.
Имотът е на партера. Посреща ни собственик и една принудено усмихната и чевръста кака. Той видимо смачкан поради някаква причина. Тя излъчва еуфоричност и енергия и за двамата. Оказа се брокерка.

Веднага последва въпрос, кой какъв е. Нормално, харесвам и аз да знам кой какъв точно играе. Приятелят ми се представи за кандидат купувач, а мене за приятел. Веднага го застреляха с въпрос: А брокер имате ли си?  Извърнах се настрана, че не бях сигурен, дали ще мога да прикрия усмивката си. Моментално ме титулуваха на юрист, който ще помага при потенциална сделка. Не знам точната причина, но приятелят ми беше споменал, че няма никога повече да ангажира брокер за някакви негови въпроси. Тя измънка някаква фраза, че юристите имали друга функция.
Ето манипулация. Пробват. Не се знае - може да се попадне на тотолно дистанциран от темата, който да помисли, че без брокер не става.

Ще спестя подробности за състоянието. За около 3 мин. констатирах, че въпреки опитите за частичен ремонт, всичко би трябвало да се събори до тухла и да се направи наново. Е, това е субективно.
Застанах отстрани и се усетих, че започвам да скучая. Водеха се някакви разговори за за широчина на антрето и за оттичането на тоалетната чиния :)
Аз вече много добре знам, че той въобще няма да купи, ама се намира на приказна по непонятни причини.
Тя обаче напира и твърди, че това е един изключителен имот, невъобразима локация и ... и ... епитети по учебник. Той не показва знаци, че смята да си тръгваме.
В интерес на истината, тя има известно право. Мястото като цяло е добро, кварталът е сред приемливите в София  и ако поради някакви причини не се жалят пари и усилия, за определени купувачи може и да става.

И по едно време изръсих. Какво ще кажете да поговорим малко и за бизнес! Усещам се готов за извъшване на манипулация.
Колко собственици е имал имотът след А16 и изследвана ли е собствеността.? Последва кратко объркване, но тя бодро разказва как два пъти са проверили преди сделката за името на собственика и за ипотека. Дори на сутринта преди нотариуса.
Тя извърши манипулация като се направи, че не разбира въпроса ми и в най-добрия случай отговори само на малка част от него. Типично за пазарната борба: подмяна на въпроса, а понякога и на цялата тема, особено на неудобна такава.
Аз  пък извърших още по- голяма манипулация. Отговорих, че след като не е правена подобна проверка, не е нуобходимо точно в момента да се вторачваме във въпроса. Никой не бърза.
Посланието е ясно: набирате черни точки, позицията ви слабее, мислете си !

Оказа се, че собственикът е купилсъвсем скоро, тази година. Трябвало да продава по лични причини, неназовани.
Аз извършвам втора манипулация: известявам, че в последна сметка един собственик не е необходимо да обяснява защо продава, товае негово право, пък право на купувача е да си мисли, каквото реши за удачно ;)
И продължавам безмилостно: А вие обяснихте ли на клиента си за данъчните аспекти на една подобна сделка?
Мълчание. Човечецът започна да се суче, че си е платил данък сгради. Разбирам, че въобще и не подозира за какво го питам. Стана ми жал. Господине, настоятелно ви предлагам да консултирате планираната сделка с доверен данъчен консултант, счетоводител или подготвен юрист, викам аз.

Още две-три тъповати закачалки пропускам.
Поисках да ни заведат на покрива. Вече съм се подготвил и знам, че там неизбежно ни чака жалка картина и без да съм я виждал.
Суетене, после : ах, извинете, няма ключ ! Ама той какво отношение има към апартамента на партера? Нали и така ви казахме (вярно, ча казаха), че е със скосявания и не може да се ползва за живеене, макар и голям по площ!
Не издържах на подобна наглост и казах тихо, че има ЗСобствеността, който дефинира общите части.
Има и ЗЕС, който определя, кой носи грижата и разходите за тяхната поддръжка и също,  че е наложително да ги прочетат.

Ето, признах си. Заставайки от страната на купувача, аз тотално игнорирах някакви все пак  съществуващи положителни особености и настойчиво и много категорично акцентирах (дори манипулативно, защото ме провокираха) на отрицателните аспекти.

Пазарът е война!

Накрая дойде моментът на истината. Попитахме за цената. След дълго и объркано предисловие спомена 75 х Е. За двустаен апартамент.
Не отроних и дума, не ми беше и работа, но се почувствах задължен да се ококоря. Нали все пак за манипулации идеше реч :)

После ще се върна да оправя грешките, че се проточи писането.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Реших да отворя отделна тема посветена на един важен аспект от съвременния живот. Манипулациите - явни и не толкоз от средстват за масово осведомяване или накратко медиите.
Не само в България уви има масова обработка на съзнанието - директно с реклами например (коя от коя по глупави). Или с  по изкусни метод чрез невинно представяне на поведенчески модели във филмите например. Напоследък Холивуд бълва само и предимно буклуци филми тотално откъснати от реалността а някои филми са направени по комиксите. Със музиката е същото - неусетно стойностна музика е рядкост, но се коментира и анализира музиката на джунглата 'рап'-а и разновидностите мукаквито и да са те. Друга любима област за манипулация са комерсиалните продукти - като се почне от храните и се стигне до имотите.
(Сред този океан от лъжи и лицемерие има и истински неща, но темата не е за тях).

Може много да се пише за технологията на манипулацията и може би чрез откровенна дискусия можем да постигнем нещо. Т.е. - дори десет случайни посетители на тоя форум на български да се замислят даже пак е от полза за всички.
 Бихте ли споделили според вас:
- какви техники се използуват за манипулация - не само за имотите и цените(но най вече за тях);
- реална случка, пример когато като мълния ви просветва и  'хващате' такава манипулация;
- и какво би било най ефективното противодействие (антиотровата) на масовата манипулация.
-

Привет Annvlad, темата е много интересна, много съм мислил по нея и се пробвам (доколкото ми е възможно) да се противопоставям на "манипулациите" в последните 16-17 години, затова и отделям малко повече време за писане по този доста сложен и комплексен въпрос. Слагам думата в кавички, защото тези неща са си признати от много време за нормална практика и в очите на хората далеч не се възприемат като манипулации. Приемат се за такива само когато надвишат някакъв масов праг на търпимост. Точно поради това обикновенно се гледа да не се прекалява (далеч по-лесно, незабелязано и "безболезнено" е да "ужилиш" няколко милиона потребители примерно с по 20$, отколкото няколко хиляди с по 1000$). Общото за всички видове "манипулации" е, че те разчитат на МАСОВИЯТ потребител. Колкото по-масов, по-неинформиран или по-незанимаващ му/и се, толкова по-добре. Може да използваме и термина на Пунди "УФце" (като изобщо не е задължително потребителите да са глупави).

(работата ме замота, продължавам след 4 чАса, нещо си забравих мисълта) :)

Другият вид "манипулации" се базира на изграждане на образи и стереотипи като модели за подражание и/или за успех, както пишеш за масовата холивудска продукция, рекламите и пр. Те не са съвсем еднакви де, първо, че Холивуд произвежда от "дъвка за съзнанието" до шедьоври и всичко помежду, второ, даже и първият вид не винаги е целенасочена реклама, ами просто се произвеждат филми за да се продават сами по себе си. С музиката също е така - правят се групи по предварително зададени параметри (проучва се какво се харчи, каква е демографията, възрастта, покупателната способност, вече оформенти вкусове на "потребителите", вече не се говори за слушатели даже) и по тези параметри се събират съответните хора, като даже предварително се изчислява колко време ще бъдат годни за пазарЯ.

Най-много манипулиране на народонаселението естественно е при стоките за потребление и услугите. Всяка една област, за която се сетим - нарочно не дотам добре произведени електроники и автомобили, например. Хем по-евтино излиза, хем трябва да се развали достатъчно скоро, за да си купиш нови. Много напреднали технологии се задържат, за да могат да се пускат "на порции" и/или когато се изчерпят произведените запаси от старите. Това се нарушава, когато някой иска да излезе с нещо първи на пазарЯ и с възможност да изпревари много останалите, ама даже и в такива случаи пак успяват предварително да се наговорят "големите в бранша". "Мицубиши" преди около две години изкараха лазерна технология за телевизори - по-добро качество, по-ниски разходи за производство, по-дълга експлоатация от LCD и плазма. Гледах с интерес какво ще се получи, дали ще "разбият останалите производители или ще им продадат патента. Нито едно от двете - уговориха се да пуснат лазерната технология под нов бранд - "Laserview" и да заемат само нишата при най-големите размери екрани - 70'. Останалите си остават плазми, LCD (даже едно ново - LED пуснаха). Ако една японска кола, произведена до средата на 90-те години може да изкара 18-20 години "служба" без особени разходи по нея, произведените през последните години са предвидени за около 12-13 години сериозна експлоатация. Вече я няма тази борба за налагане на пазара чрез качество за по-малко пари.

Друг проблем за потребителите е укрупняването и съсредоточването на производства и услуги във все по-малко фирми, т.е. намаляване на конкуренцията, което пък води до влошаване на качеството на продуктите и услугите. През 90-те, когато в Канада имаше 2 големи национални авиопревозвача (Canadian Airlines фалира и беше купена от Air Canada), имаше повече конкуренция м-у двете фирми и се намираха често билети за вътрешни полети на 50%, на 30% от редовните цени. Сега когато Air Canada държи предимно монополно пазара чрез няколкото си дъщерни компании (единственната алтернатива май са West Jet, ама те не са толкова големи), гледай как едночасов полет от Монтреал до Торонто излиза към 360-400$ отиване и връщане. За тези пари с чартър (Air Transat) може да се отиде до Европа.

Туроператорите - Sunwing погълнаха Signature и станаха може би най-големия тур оператор в Канада за южните дестинации. Преди месец си взехме 7 дневен пакет на Ривиера Мая в Мексико с тях от Торонто. Всичко чудесно, докато не се появи проблем - 12 чАса закъснение на полета (причината изцяло в тях - пестене на пари (cutting corners) и то от техническа поддръжка на самолетите. Не дотам, че да се подлага сигурността на на полетите на риск, но до там, че да не може самолета да си стартира сам двигателите (има си за целта една джаджа APU се казва) и да разчита само на наземна машина за целта. Да, ама като се оказва с повредено APU  в "люлката на техническата поддръжка за западни самолети" - Варадеро, Куба и като наземната техника не работи, става фал. До тук добре, случва се да стане фал, вече зависи как се действа от фирмата при създадената ситуация - 11 часа закъснение, 220 човека чакат във фоайетата на хотелите, вече checked out. По всички стандарти се осигурява храна и подслон, а на тези, които имат следващи други полети им се осигурява алтернатива за сметка на превозвача. Нищо подобно (звънях даже до офиса в Торонто), казаха ни да чакаме във фоайето на хотела, а за следващият полет да съм си бил правил сметката. Ами аз съм я направил - остажил съм си 6 часа м-у полетите... Добре, че хотела на добра воля (не Sunwing) ни предложи да си ползваме all inclusive-a докато ни вземат за летището и накрая ни даде стая за 1 час да си вземем душ и да се преоблечем преди тръгване. Презаверката на билетите за следвашия полет - за наша сметка. Още се разправям с тях да ми върнат пари. Защо пиша всичко това - просто като пример, че който заеме много голяма част от пазара и спира да се старае вече. Преценили са, че хората ще се ядосат, после ще им мине и ще забравят. Ако трябваше да се борят за всеки клиент, щеше да е друго.

Примери много - на въпроса какво можем ние да правим, за да не се хващаме на манипулации, моят отговор е - все по-малко. Важното е първо да сме добре осведомени за къде, как, какво и защо се предлата и какви са алтернативите. Да, ама не може да сме много добре осведомени за абсолютно всичко, нали? Ами, за което можем, поне за "по-едрите" неща. Трабва да познаваме структурите на фирмите и начина им на действие, на какво и как реагират. То и това не винаги помага, защото политиките им спрямо клиенти се сменят. Назначават се все повече експерти, на които единственната им работа е да "оптимизират разходите", за чия сметка е ясно. Все пак остават "вратички" и "пробойни" в някои системи, трябва да се търсят такива. Най-вече знания и осведоменост и то не от масмедиите, те затова са и масмедии, защото "облъчват" масите, а манипулациите пък са предназначени предимно за "масова употреба", финансово не е изгодно да се "облъчват" отделни индивиди. По- печалившо е да се инвестира в затваряне на "пробойни" и "вратички" в системите, които позволяват на отделни индивиди да не влизат съвсем в "матриците" или "калъпа", както го казваме по нашенски.

Не си мисли, че атакувам канадската система, като цяло в повечето отношения те са цвете, в сравнение с други места. Париж - купуваш си билет за вечерен круиз по Сена в 23.40 ч., отиваме в 23.20 ч. - хлопнали кепенците, на другият ден национален празник. Да, ама продават билети за този ден и този час. Мюнхен - не лош хотел в центъра, гледам преди да вляза - сложили скеле на сградата. На другият ден в 07.30 сутринта ме събуждат работници пред прозореца ми на 5-ти етаж. Е, дадоха ми друга стая в крайна сметка, ама...  Идеята е прага на поносимост и какъв брой хора ще имат време и нерви да се разправят. За България изобщо не отварям и дума, където както казваше Асен1975 "всички Бай-Ганьовци са започнали да се мислят за Хитър-Петъровци".  :):):) Примери безброй, просто не ми се пише в момента :):)

Общо взето - това е положението.

I say what I do and do what I say.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Благодаря ти за примерите. Къде са тъпанарите, които само плюят България.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

В една от големите банки в Париж, откриването на банкова сметка на 5 клиента, е било удължено във времето (дни), по причина на банковия служител. На единия - изгубени документите, на втория, пропуснал да изиска документ, на третия - пропуснал, да поднесе за подпис документ, на четвъртия сгрешено име, на петия... вече не помня. На всички им се наложило да отидат втори път. Дори, не са ги уведомили, че всъщност, не са си свършили работата.


В една от големите банки в Дания, при внасяне на пари по сметка. Номерът, както и титулярът на сметката, е бил разпечатан на хартия. Между една от цифрите е имало тире. Без тирето, всичко е ОК. Служителят, обаче казва - няма тук такива сметки. Голям процент от нашите банкови касиерки, биха "зацепили" веднага, че тирето е печатна грешка.


В една от нашите големи банки, една от касиерките е без висше образование. Другата - със. Тази, с образованието всеки път нещо се омотава, докато другата е много съобразителна.


Пак в нашите банки. Кандидатства магистър по счетоводство. На въпрос - каква е разликата между ЕТ и ЕООД, отговорът е бил: "При ЕТ балансът не винаги излиза ??? , докато при ЕООД винаги! "  :o


След изказването на Дянков, че ще сигнализира ЕС, че банките в България изнасят пари. В една от тях се пуска вътрешно писмо (съобщение), че няма такова нещо и че, всичко е ОК.  ???


Информация от швед: Всеки 2 от 3 издадени му самолетни билети от шведска агенция , са объркани. Шведите са прости, шведките, многознайничещи и вечно мърморещи...  :-\


Германец: В Германия, автобусът идвал на минутата. Тук се чакало. В Германия, ако започне да закъснява минута, започва да си гледа през две секунди часовника. Няма и няма, не идва. И се нерви, стресира се. Тук, застава на автобусната спирка и просто си чака... не се нерви и му е гот. :)  Все ще дойде.  :D



Анвалд, :)

Ти си изживяла културен шок. Това е едното със сигурност. Другото е, че малко или много и ти си манипулирана, без да искам, ни най малко да те засегна (всеки от нас е манипулиран по един или друг начин). :) *flower2*
Ще се опитам да го обясня така. Влизаш в един дом, всичко е наред, но нещо като цяло, не ти харесва, не ти е уютно. Влизаш в друг дом, там е поразхвърляно, но даже не му обръщаш внимание. Хубаво ти е, приятно ти е.
В първия дом, хората са намръщени, мрачни. В другия - усмихнати, сърдечни.
От друга страна (тук манипулацията) четеш, слушаш, как при нас пътищата разорани - факт. Плочките тракат - факт. Всичко, което си написала, си е точно така. Това фокусираш. Всъщност, те е подтискала атмосферата...  А, тя като цяло е отвратителна - арогантна, агресивна, жлъчна... Ако не успееш да се изолираш по един или друг начин, да се абстрахираш някак  и да виждаш и онази част, чистата, хубавата, има два пътя. Първият, да се махнеш. Вторият, и ти  да станеш слуга на агресията и да се отровиш...   
 :) *flower2* *drink11*



Булкан,
Един гигант, поглъща друг гигант. Освен че, елиминира конкуренцията, става и още по-тромав. В същото време има и по-малки, които дори и не са пречка на гигантите, толкова малки са. Поне в началото. Те са гъвкави, креативни, събират информацията максимално в детайли, която ти се чудиш как да събереш, Дори и в тази част - кой от гигантите е с перфектна организация и кой не. И най-важното: могат да отстояват докрай онова много важно качество - лоялност към клиентите. При гигантите е много по-трудно. Основната причина е човешкият фактор. Хората, които работят там. В една структура, чиито звена стават все по-отдалечени. Връзката между тях се нарушава. Това ги прави още по тромави и няма как да не се отрази и на качеството.

P.S. Знаеш, авиокомпанията е длъжна, да те обезщети. В зависимост от разстоянието, може да стигне до $500. Това е работа на туроператора, да ти изиска обезщетението.

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Муза;
По никой начин не се засягам - така е, едва ли има някой който да твърди че никога не е бил манипулиран. Та първите приказки за Дядо Мраз са си един вид манипулация ако погледнеш - една добра и приятна манипулация обаче. Но не ми се иска да отиваме към философия и теоретизиране в общ смисъл. Говоря за зловредната на нашите интереси манипулация. Винаги когато идвам в България опитвам се да не гледам разбитите улици и шосета,изоставените малки градчета и села, и простащината. Аз съм сигурна който каквото да твърди - няма пари на света които могат да ти купят приятелства създадени от години в България най малкото. Нали и това споменах някъде - виждам че тези приятели както и много от пишещите тука са достатъчно проницателни и имат много  ясна и точна представа за реалността в нашата България и как е по света.
Но нека се върнем към манипулациите въобще. Ето пък пресен пример от ежедневието тука. Търся си контрактор за малка реновация на къщата ( хм, изчетох две книги по Economics  и отворих тема за манипулациите. Сигурно ако бях по млада по лесно щях да взема решението, ама сега съм кошмарен купувач по принцип). Намерих този сайт http://www.bbb.org/canada/ и смятам че шансовете за манипулация при професионален подход са много по малки. Повода да стигна до тоя сайт бе че почти щях да наема строителна фирма докато не прверих лиценза им и застраховките - ами оказа се че са в бизнеса от юни 2010. А докато преговарях с тях ми се виждаха толкова разбиращи, да не говорим че на са листнати в тоя сайт. Преговарям сега с една малка фирма която ми дава предварително написано (черно на бяло) какво ще извършат, списък на материлаите които ще се вложат и писмена гаранция върху труда. Тоя сайт им е дал оценка А+ - т.е. няма заведени оплаквания от клиенти в продължение на 10+ години.
Абсурдно е може би в момента да има подобни бизнес практики в България за каквато и да е, знам, не си правя илюзии. Но пак казвам - ако повече хора знаят не от медиите както казва Булкан а са информирани ше е друго.
Булкан;
Засягаш много важен фундаментален принцип ( уж фундаментален) за конкуренцията. Отначало интуитивно само разбирах че тези приказки да конкуренция и баланс търсене/предлагане са почти булшит. Поставени в условията на монопол май няма бизнес който да не се възползува - алчността е много естествена черта. Спасението в такива ситуация е пак същата алчност в други търсещи 'място под слънцето'. Дали успяват обаче или умират в зародиш още - по мои наблюдения тези които пробиваха преди 5-7 години бяха около 2% процента и то в благоприятна среда. Сега при този глобализъм картинката е друга и не знам дали това би било вярно. Пример са телкомуникационните услуги - знаеш колко струваше разговор с България преди 15 години, а сега е центове на минута.
По отношение на баланса търсене /предлагане - се сещам за реален пример от мойто житие. През 1991 година почнах работа във Филипс, един приятел белгиец (с малък но успешен бизнес в търговята с електроника) се шегуваше преди първият ми вълнуващ работен ден че те започват с брейнуошинг. И се оказа прав - започва се с двудневен курс какво е Филипс - историята им и практиките им. Оказа се че те са имали протип на СД плейъра в 1962 година. Но пазара не бил готов за това. Тогава те почнали да изкупуват малки и големи бизнеси за дистрибуция и пазар на музика, филми докато не променили конюнктурата. И така пазара после бил залят със СД-та които имали нужда да се плейват на СД плеари. Дали и сега са така Филипс не знам, но на времето там видях и изключителни инженерни гении - холандци си бяха. Дали и сега е така - не знам, и те се глобализираха.
« Последна редакция: 07 Август, 2010, 18:37:37 от annvlad »

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Случайно попаднах на тази статия и се сетих за темата за манипулацията. Доста е голяма, но който иска да чете... - http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=irak&Number=1941332089&page=3&view=collapsed&sb=3

И малко за медицината и митовете там: http://www.bg.yosif.net/med/index1.htm

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Antonius, интересни линкове хем материала там събран датира май 2004. И за изнесенето за Салвадор може и да има нещо вярно. Сетих се за един филм 'Салвадор' се казваше, потресаващо действа направо, но все пак е направен от американци. Но пък целия материал е там анти-Америка което задейства една виртуална червена ламба в съзнанието ми. Защото светат знае най вече за Америка от медиите. За Холивуд особено (сегашната им продукция) - те освен насилие или фантасмагории нищо друго стойностно няма. За вас не знам, но аз от повече от две години не се сещам за някой стойностен филм ( от тези които те карат да се замислиш - за живота и смисъла му, за стойностните неща в нашия живот като човеци и т.н.). Ако се случи да гледам Холивудски филми направени в 40-50-те години - колко по стойностни са, само като сраваня например облекло и обноски тогава и сега. Сега ми хрумна мисълта че сигурно Холивуд прави някакъв бойкот май, дали не е заради високоскоростния интернет.... :D
Изнесеното в линка има и доста антисемтски уклон. За еврейските конспирации много може да се говори ( и как да не се съмнява човек като Холивуд е 98% еврейски, самия Марлон Брандо беше отказал наградата ако си спомняте поради тази причина).
Даже до преди-две три години щях да кимам в съгласие - щото  тука, в Северна Америка въобще те са толкоз ярко проявени в която област се сетиш.
Но се убедих също че в много случаи, в прости житесйски примери - умни са евреите и това е. Да- те са в банките и финансите, но една огромна част от тях са зъболекари,лекари и адвокати, даже и имам трима колеги инженер-програмисти.  А колко много от тях има във който и клон науката да се сетите - мога на момента да ти извадя списък с еврейски автори с принос от ключово значение в съответните теории, публикации и патенти. Но виждам и знам че налагат на децата си да си налягат парцалите и да учат - а наште откриват себе си да речем през това време. А после - лапат мухи и виждат еврейски конспирации. Тцъ, истината може и да е по средата, не твърдя че знам всичко, но това което виждам реално пред мене в ежедневието доказва че те са една раса заслужаваща уважение - поне мислещата и част и тая създаващи реални продукти в технологиите и медицината.
« Последна редакция: 16 Август, 2010, 00:27:05 от annvlad »

Scyther

  • Гост
Гласуваме по 10 пъти в нета
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=&article=341617

Цитат
Всеки ще има право на няколко пъти гласуване в интернет в деня на изборите, като меродавен е последният вот. Това заяви шефката на правната комисия в парламента Искра Фидосова пред БНР. В новия изборен кодекс ГЕРБ предвижда електронното гласуване да се тества на следващите президентски и местни избори.
Избирател, който реши да промени дадения по електронен път глас, може да пусне и книжна бюлетина. Тогава вотът по интернет се елиминира. Това е с цел гаранция да няма манипулиране, аргументира се Искра Фидосова.
Проектът за изборен кодекс дава срок от 3 месеца, в който българите в чужбина да могат електронно да заявят в съответното посолство, къде се намират и къде биха желали да гласуват.


Според чл.10 КРБ
Изборите, националните и местните референдуми се произвеждат въз основа на общо, равно и пряко избирателно право с тайно гласуване.

Как ще се гарантира, че подадения онлайн глас няма да може да бъде свързан с лицето, което е гласувало? Да предложиш техническо средство, което осигурява самоличност за упражняване на право, което изисква анонимност, е най-меко казано неадекватно.

nearvana

  • Гост
Манипулациите използват "недостатъци" в умствения процес на хората. Наскоро четох в самолета (списанието Business Life на авиокомпанията ВА) за един такъв недостатък който се използва широко в маркетинга а доколкото мога да преценя и в политиката при нас  - сега обясняват дали увеличението на осигуровките за пенсия да е с 2 или 3%, което измества фокуса от това че може би е по-добре въобще да няма увеличение.


Consider the trap known as the "decoy effect", which we fall into when we're wrestling with two equally appealing options. Let's say you've received two job offers: A, which is close to home and pays an average salary and B, which is 45 minutes away and pays considerably more. It's a difficult choice, because you value both your time and your money. So you struggle with the decision. But if you're given a third choice, C, which is close to home like A but pays even less, then your decision becomes easy. You still can't make a rational choice between A and B, but it's clear that A is a better job than C, the decoy. So you pick A and move on.

We can't help such irrational behaviour, because that's how our brains work, says psychologist Dan Ariely

Humans rarely choose things in absolute terms," he writes. "We don't have an internal value meter that tells us how much things are worth. Rather, we focus on the relative advantage of one thing over another, and estimate value accordingly.

....

Marketers are skilful at exploiting this blind spot. In one famous example, Williams & Sonoma, the home furnishings retailer, added a second bread-making machine to its line that was almost 50 per cent more expensive than the £180 model already offered.

Although the company didn't end up selling many of the higher-priced machines, sales of the less expensive product nearly doubled, since it now seemed affordable. 

...

Интересното е че мравките нямат този проблем, защото нямат шефове които взимат решенията а по-скоро разчитат на пряката демокрация  !  "Rather than relying upon individual ants to examine all three options, compare their relative merit, and then select the best one, as a group of people might do, the colonies divide up the decision-making duties"

 Статията е много интересна.
http://www.babusinesslife.com/Tools/Features/Smart-swarm.html
 *drink11*


nearvana

  • Гост
...
Как ще се гарантира, че подадения онлайн глас няма да може да бъде свързан с лицето, което е гласувало? Да предложиш техническо средство, което осигурява самоличност за упражняване на право, което изисква анонимност, е най-меко казано неадекватно.

Може да се направи и анонимно - всеки избирател получава номер на случаен принцип: например с паспорта си влизаш в една тъмна стаичка и теглиш идентификационно номерче от една кутия.  Може да стане и електронно но си трябва защита.
Това си е твоето номерче за гласуване в интернет и никой не може да го свърже с теб. Ако после решиш да гласуваш и с книжна бюлетина трябва на нея да напишеш номерчето с което си пуснал и електронния глас: брои се само един глас с този номер. Номерата се сменят  на нови избори.
Всеки регистрирал се за електронните избори ако гласува присъствено получава бюлетина в която трябва да попълни идентификационния си номер и да отметне за коя партия&кандидат гласува, а хората които не са се регистрирали за електронно гласуване получават бюлетини без поле за попълване на номер. Така ще могат да съжителстват и двете системи ...

надявам се не съм оставил някоя зейнала пробойна :)

поздрави
« Последна редакция: 11 Октомври, 2010, 15:34:29 от nearvana »

koganev

  • Гост
Ето ви примера за манипулация. Цялата енергия ще отиде за обсъждане на това КАК е най-разумно да се гласува, постепенно се забатачва дискусията и не става ясно ДАЛИ трябва да се гласува при такава сложност, а въпросът ЗА КОГО е най-разумно да се гласува остава на заден план. В момента дори се е стигнало почти до "член първи" - ББ е ръководната сила в обществото и държавата. Всеки полуидиот на ясла, каквито са 99% от тв журналистите, с лекота прави прогнозата, че ако изборите са сега, то ББ е взел цялата власт като две и две. Споменават го така, между другото, с тон, с който се изговарят общоизвестни и фундаментални истини, все едно за питагоровата теорема става въпрос.
А това е много, много, ама много обезпокоително. Липсата на жива опозиция просто ДОКАРВА тиранина на власт. ББ дори и да иска да е справедлив цар, когато няма приготвена гилотина за него, той от само себе си ще стане диктатор. Пък и му се отдава... Мяза на човек от народа, а това вече се е случвало и хората нещо взеха да мрънкат, че им било харесвало, когато човекът от народа ги бил управлявал. То верно, че хората, които мрънкат по тая отнимала епоха, са малоумници, ама пък са мнозинство! А от това (болшинство) до болшивики е една крачка...

Пътят към Ада е постлан с добри намерения.

Scyther

  • Гост
Репортер и шофьор на в. "Галерия" са били арестувани в редакцията на изданието
http://glasove.com/article-10431.php
25.10.2010 г. 21:04 ч.

Репортерът от в. „Галерия” Добромир Добрев и шофьор работещ в изданието са били арестувани в редакцията на вестника между 19.00 и 20.00 ч. тази вечер. Това съобщиха за glasove.com от „Галерия”. Двамата днес са били в с. Шума, където вътрешният министър Цветан Цветанов притежава луксозен имот, за да направят репортаж за новия брой на вестника. Там те са снимали вилата на Цветанов и са разговаряли със съседи на семейството на вътрешния министър, след което са се прибрали в София.

Малко след като двамата са пристигнали в редакцията на „Галерия”, в офиса на изданието са влезли полицаи, които са били видимо смутени, потърсили са ги поименно и са обяснили, че трябва да ги задържат заради инцидент, който се е случил в с. Шума.

Полицаите са казали, че е образувано досъдебно производство срещу неизвестен извършител, но не са успели да обяснят в какво се състои инцидентът, заради който са задържани двамата служители на изданието. Преди ареста си Добромир Добрев е предложил двамата с шофьора да отидат в полицията утре сутринта, за да дадат показания по случая, но полицаите са настояли те да бъдат задържани още тази вечер. След това репортерът и шофьорът са били отведени в Областна дирекция на полицията, където се намират и в момента.

От „Галерия” предполагат, че двамата са били проследени, докато са били в командировка в с. Шума, а арестът им е вследствие на интереса им към имота на Цветан  Цветанов, който въпреки, че е придобит по наследство е ремонтиран основно за немалко пари.

Очаквайте подробности...