Автор Тема: Манипулациите и техниките за обработване на масовото мислене  (Прочетена 42550 пъти)

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Шрамайер: Борисов е гениален манипулатор
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,6326727,00.html

"Българският парламент се е превърнал в машина за гласуване, направлявана от управляващата партия. Не, това вече не е свободен и суверенен парламент. Ако например Бойко Борисов се появи загрижен пред парламента и обясни на депутатите си, че казаното от него вчера вече не е валидно и поиска да гласуват точно обратното, то това се прави веднага" - казва германският експерт.


И все пак Бойко Борисов е най-доброто, което България може да предложи в момента, убеден е Шраймайер: "Преди всичко той не е замесен в корупционни или някакви други скандали, което не означава, че е най-подходящият за този пост от гледна точка на произход или образование. Но за момента той, за съжаление, е най-доброто, което България може да предложи."

Държава без истински държавници?

България не прави изключение от повечето страни на Балканите, където липсват истинските държавници, уточнява Клаус Шрамайер. За Бойко Борисов той също не е убеден, че може да бъде определен като държавник. Но е убеден, че ако е имало истински държавници начело на България веднага след промените, днес страната би била друга:

"За голямо съжаление тогава в България липсваше такъв държавник, който да има куража да сложи край на комунистическото господство. Кръглата маса бе първата грешка, защото това не бе разговор между двама равноправни, какъвто бе например случаят в една Полша.

На Кръглата маса в България един срещу друг бяха седнали бившата номенклатура с цялата си мощ и бедната българска опозиция, която в онзи момент не разполагаше нито с копирни машини, нито дори с хартия за печатане на материалите на прохождащата партия СДС. И в този смисъл Кръглата маса бе един фарс. Друга голяма победа на комунистите бе приемането на конституцията, в която те успяха да циментират юридически своята собственост. Всичко това са неща, които не трябваше да се случват" - казва бившият дипломат.

За д-р Желю Желев Клаус Шрамайер казва, че с умерената си позиция и въздържаност той само е допринесъл за това развитие на нещата. Т. нар. "Боянски ливади", според него, са били истинска катастрофа. По-различни ли са сегашните управници на България, според д-р Шрамайер? Ето отговора му:

Борисов и царят - прилики и разлики

"Бойко Борисов е великолепен Пи-Ар. Той е популист, който знае как да въодушевява масите. Още като главен секретар той имаше няколко добри представления в битката с престъпността. Показваше се по телевизията, но това не промени с нищо нещата. Нито едно от 200-те поръчкови убийства не беше разкрито, докато беше главен секретар.

Малко наркотици, малко задържани на митницата стоки, но така и не видяхме разкриване на нито едно от извършените тежки престъпления в България. И в този смисъл Бойко Борисов е един популист, гениален манипулатор, какъвто впрочем бе и царят. Зад това стои склонността на българите да си търсят месия. И това е много опасно" - казва в заключение бившият зам.-посланик на Германия в София д-р Клаус Шрамайер.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Предсмъртното писмо на Васил Левски

Байовци

Ето, че паднах в ръцете на враговете и ще напусна пътя на борбата преди да сме видели края на нашите въжделения. Но с моята кончина не свървшва пътят, който трябва да извървите, така щото да не изгубят  смисъл усилията ни. Моята смърт не ще да спре бъдещето ни освобождение, нито трябва да скове сърцата и душите ви. Знайте, че борбата за освобождението ни ще погълне в жертвения си олтар много от вас, но още повече ще погълне борбата след освобождението ни. Аз не веднъж съм ви казвал: “ Тоз който ни освободи той ще да ни и пороби“. Внимавайте, в народната работа няма шега, освобождението ни трябва да бъде плод на нашите задружни усилия. Вие, които ви грабят, безчестят и лъжат днешните ни управници, не мислете, че работата ни свършва с едното освобождение. Не тя с това започва. Нашето драгоценно отечество, ще се нуждае от достойни хора, които да го водят по пътя на благоденствието, така щото да бъдем равни на другите европейски народи. Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана. Вярно е, че ние нямаме хора подготвени, но поне имаме хора честни и родолюбиви, които няма да се поколебаят да положат живота си за въздигането на държавата ни. Не се полъгвайте, че тези които държат парите държат и бъдещето ви, защото тези пари те са ги взели от вас, а вие им се кланяте и ги въздигате, като слънце пред очите си. Те няма да се поколебаят да посегнат към властта, а вие ще трябва да ги възпрете и да им поискате сметка, кой с какво е помогнал за освобождението ни, и давал ли е пари или казвал нека да стане па тогава. На такива аз съм им писал и преди“ Днес е момента да си купите живот, които сега се продава, утре не и милиони да давате“ Та тези, които покажат разписките с печата на Централния комитет, те нека живеят свободно в отечествното ни, а другите презрете и отсечете алчните им ръце желаещи властта само за да ви грабят. За такива злоупотребяващи с народни пари, наказанието е само едно Смърт , смърт и пак смърт, както гласи и уставът ни. За тези, които петнят името на отечеството ни наказанието е Смърт, смърт и пак смърт. За тези, които се възползват от непросветеността на народа ни и го грабят, уж били по-умни и учени, а всъщност лукави и хитри наказанието е Смърт, смърт и пак смърт. За тези, които насаждат омраза между хората живеещи в нашето мило Отечество, било на етническа или верска основа, с цел докато се избивате по-между си, те да трупат богатства, наказанието е Смърт, смърт и пак смърт. За тези, които обещават много, само и само да ги изберете да ви управляват, а после се отметнат от думите си, като кажат, че времената били трудни и те видите ли не предполагали че такова е положението, наказанието е конфискуване на имуществото и изгнание извън пределите на Отечеството ни. За тези, които под булото на родолюбието, градят закони, а самите те не ги спазват или пък ги използват с цел своето облагодетелстване,  наказанието е Смърт, смърт и пак смърт. Това е което исках да ви кажа, надявайки се, че ще доведете борбата до край. Бъдете силни братя и не щадете силите ,нито кръвта си, защото Отечеството ни няма да припише заслугите ви други му, нито пък ще позволи да потънат в забвение. И не забравяйте – Времето е в нас и ние сме във времето, то нас обръща и ние него обръщаме.

http://neverojatno.wordpress.com/2008/11/23/pismo/


От коментарите разбирам, че това писмо, всъщност, е било творческа измислица на сценаристите на Слави...
Поразрових се в нета и попаднах на това:

Автентично ли е „Предсмъртното писмо на Левски“

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Здравейте на всички. Днес реших да 'хвърля' поглед във форума и темата.  За мене Левски ( пък и за всички които се осъзнават като българи) е нещо толкоз чисто и свято че не ми се говори за това, заключвам се в себе си някак си. Забелязала съм че такава е реакцията на вярващите (истински вярващите ) и то без значение на вярата.
Сега като прочетох това писмо отново и имайки зрънцето на съмнението може и наистина да не е автентично: ако се погледне цитат за 'откупуването с милиони'. Тая думичка 'милиони' ми звучи не на място някак си за онова време, пък и 'откупуването'  не е пак на място си. Според мене - за оная епоха.
Но определено и с ръка на сърцето, ако ще да е манипулация, това писмо е много силно, правдиво е и ми допада на душата.
И най вече, 'Народе ????' не е манипалуция.  Ей това ми стига.( а Слави е ....)!

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Майка да не си, даже и на Апостола
[/b]

ЗАЩО СЕ ХВЪРЛИ В КЛАДЕНЕЦА МАЙКАТА НА АПОСТОЛА НА СВОБОДАТА ?
…И не изтрая майчиното сърце! Не можеше повече мъчаливо да преглъща нещастията, оскръбленията, униженията, неимоверната нищета, връхлитащи като разбесувани вълчи глутници върху семейството на злочестата карловка.
И възропта тя в душата си срещу своята жестока съдба и прокле мига, в който беше се родила на белия свят. “Прости ме, Господи!” – изхлипа сподавено клетницата и почти в невсвяст от глад, който раздрусваше тялото й в мъчителни, агонизиращи конвулсии, залюшната от мътния въртоп на непоносима безнадежност, със сетно усилие се прекатури през пармаклъка на кладенеца и тутакси изчезна в тъмната паст.
Това се случи на 27 януари 1878г. в първите дни на Свободата.
На другия ден, след обед, трупът бе изваден от герана и погребан на две-натри, без църковни обреди в дерето, рахитично хлътнало в страни от българските гробища, погълнали тленните останки на получилите попско опрощение миряни пред хрисимо и овчедушно да сдадат богу дух.
Самоубийците обаче православната църква с анатемосваща строгост запрещаваше да бъдат погребвани в християнските гробни покои. До току-що изкопания гробен хендек, подсмърчайки беряха студ обезумялата от скръб Яна – дъщерята на покойницата и неколцина одрипавели комшии от горната махала.
 http://www.sobstvenik.com/?p=1970
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
БГ собственик, кой е източника, за първи път чета това ... и нямам думи *ireful*
Иска ми се да е 'манипулация', е, откъде се взе тоя текст? Предварително се извинявам за невежеството си: но по спомени от ученическите ми години (мнооого отдавна в епохата на развития и зрял соц.) със сигурност нямаше такъв текст - всред цялата ,прогресивна' литература и поезия. Е, откъде измъкна това, не може да бъде?  :o

neo

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 88
  • Карма: +5/-2
  • Респект: 0
    • Профил
БГ собственик, кой е източника, за първи път чета това ... и нямам думи *ireful*
Иска ми се да е 'манипулация', е, откъде се взе тоя текст? Предварително се извинявам за невежеството си: но по спомени от ученическите ми години (мнооого отдавна в епохата на развития и зрял соц.) със сигурност нямаше такъв текст - всред цялата ,прогресивна' литература и поезия. Е, откъде измъкна това, не може да бъде?  :o

   ДЯКОН ИГНАТИЙ - ТОВА Е ЗАВЕТЪТ НА ЛЕВСКИ!  http://iankov.blogspot.com/2007/07/blog-post_3083.html             
« Последна редакция: 21 Март, 2011, 01:09:27 от neo »

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
БГ собственик, кой е източника, за първи път чета това ... и нямам думи *ireful*
Иска ми се да е 'манипулация', е, откъде се взе тоя текст? Предварително се извинявам за невежеството си: но по спомени от ученическите ми години (мнооого отдавна в епохата на развития и зрял соц.) със сигурност нямаше такъв текст - всред цялата ,прогресивна' литература и поезия. Е, откъде измъкна това, не може да бъде?  :o

За съжаление е вярно.Не е просто търсене на гадните части от историята.
Както и историята, какво се е случило в Копривщица на втория ден от въстанието.
Арестували са всички възстанници, като част от тях са заключени в църквата на мястото на което държат лудите, а водачите в спицерията, като са им давали да пият урина вместо вода.
Сега спицерията е Дирекция на музеите.Това не ги прави по малко герои, но като ходим да въздишаме по великата история, се радваме на домовете на предателите.
Подготвям един текст в който се разказват подобни неща, но се чудя имаме ли нужда от истината.
А родът на Левски е дал  много на родината си, и се питам дали е достатъчно да закачим един портрет на стената, за да се отъркаме в героите.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Owner, ако изровиш още факти пиши! За съжаление не съм чел много по въпроса, или по-скоро чел съм изкривената история. За мен Ботев и Левски са светиня. Това, което си написал за майката на Апостола ме потресе!
Ас съм българче.......

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Оунърче,
Най-сетне! Така чаках да пропишеш... :)

За Копривщица... Оунър организира исторически тур. Беше много интересно да се чуе официалната версия и неофициалната... :)

Дали искаме да чуем... ? ТРЯБВА!
 *drink11*

Anvald,

Думите са много силни, но Левски е СВЕТИНЯ. Няма нужда от вменяване на нещо, което не е казал. Още повече от...
 *flower2*

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Owner, ако изровиш още факти пиши! За съжаление не съм чел много по въпроса, или по-скоро чел съм изкривената история. За мен Ботев и Левски са светиня. Това, което си написал за майката на Апостола ме потресе!

Не съм го писал аз.Но имам много съпътстващи документи които го потвърждават.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Музикалната индустрия - Разкрита (част 1) 
Музикалната индустрия - Разкрита (част 1)

Музикалната индустрия - Разкрита (част 2) 
Музикалната индустрия - Разкрита (част 2)

Музикалната индустрия - Разкрита, кой е Rain Man? (част 3)
Музикалната индустрия - Разкрита, кой е Rain Man? (част 3)

Музикалната индустрия - Rain Man продължението (част 4)
Музикалната индустрия - Rain Man продължението (част 4)

Музикалната индустрия - нощта на дяволите! (част 5)
Музикалната индустрия - нощта на дяволите! (част 5)

Музикалната индустрия разкрита - Унищожаването на Dmx (част 6)   
Музикалната индустрия разкрита - Унищожаването на Dmx (част 6)

 8)

mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
Това за мен лично е прекалено религиозно и някак си аз не му намирам мотивацията, но пък ми припомни едни класически реклами на БМВ от преди години.

Beat The Devil (BMW Short Film)

Тази се занимава с тематиката, но ако не сте ги гледали, задължително е :). Бяха десетина.

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Чували ли сте за Backmasking (най-общо - пускане на мелодия назад)?

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_backmasked_messages

Ето 1 пример, който желае да го тества:
Songs Of Satan (Backmasking)

 :o

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Храна и съкращаване на населението: Рокфелер  http://30dumi.pozicii.net/2010/08/hrana-i-sakrashtavane-na-naselenieto-rokfeler/

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Психология на роба: Синдром на лековерния ум  http://blog.zepir.com/bg/blog/view/id/49/Psihologiia-na-roba-Sindrom-na-lekoverniia-um.html

Много интересно четиво.