Автор Тема: Брокерски практики  (Прочетена 31624 пъти)

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #105 -: 05 Октомври, 2010, 19:50:42 »
0
Честито и от мен. Хубаво е, че си го взел без кредит! Ако беше слушал домашни брокери преди 3 години, щеше да те е яд години наред. Не че пари не се изкарват. *beer*

Scyther

  • Гост
Re: Брокерски практики
« Отговор #106 -: 05 Октомври, 2010, 20:55:24 »
0
Благодаря! Мен и сега ме е яд, защото такава цена е далеч от реалния жизнен стандарт в България. Като казвам това, имам предвид нищетата и простотията в която живеем. То хубаво да се бием в гърдите, че сме в ЕС, но наелоновите торбички по дърветата рязко контрастират с новопридобитата ни европейската същност. И нещата не се подобряват, а напротив. Ама не ми се пише, че ми се сговнява. Ако не бях на зор, точно никога нямаше да купя. Но като учихме немски в училище, нямаше кой да слуша. Да ме бяха били тогава нашите, сега друго щеше да е... :)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #107 -: 05 Октомври, 2010, 21:32:40 »
+1
Абе тази тема беше за брокерски практики. :)

Нещо актуално от днес:
- преди няколко дни имаше обява за цена X, чух се с агенцията и се уговорихме за среща днес;
- днес на едно листче с плана, написана нова цена (+3000 евро, защото единия от собствениците се разболял), както и да е;
- след разговор, тариката зачекна темата за комисионата, аз му казах, че комисиона като купувач нямам намерение да им плащам, защото не са ми необходими НЕкомпетентните им услуги, аз си имам и брокер, и адвокат, които мисля да ползвам и имам доверие;
- ако искам сам ще си намеря собствениците, той каза че имали ексклузивен договор (виж по-долу)
- щял да говори с мениджъра си за комисионата
- звъни ми след 20 минути и казва, че говорили със собствениците и те им казали, че за тази сделка нямало да им дават комисиона (а нали уж имаха ексклузивен договор), да си сложели комисионата в цената и ми вика значи към тези +3000 слагаме още +2000 комисиона за нас :) като ако не бях ги разпръцкал за комисионата щеше да е 1600 евро (т.е. виждаме покачваща се лакомия)

Такаа. Аз нали съм злия гений, започнах си разузнаването и какво - изненада, освен тези продавачи има и друг човек с нотариален акт за същото нещо, който не знае че имотът му се продава от друг (който също си има нотариален акт).

Та питам се тази проста агенция, каква се явява в тази ситуация?

Сега събирам мнения как най-приятно да го **** на агенцията.

дами и господа

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #108 -: 05 Октомври, 2010, 21:45:38 »
0
Честито Scythеr за апартамента. Прочетох отгоре-отгоре темата че ми се стори интересна.
Не разбрах дали си имал вариант да се преместиш на по-хубаво място или по-хубав апартамент пак под
наем , което ми се струва добро решение, но ти си знаеш.
А относно покупката - и аз така отлагам за момента купуването .
Преди 2 години горе долу си мислех че спада ще е по-бърз и рязък .
От  преди 6-7 месеца осъзнах че няма да е толкова бърз, за сметка на това ще е доста продължителен.
По всичко личи , че точно това става.
При такова развитие на нещата няма кой-знае какъв смисъл да отлагаш покупката, понеже трябва доста
 да чакаш.

Аз също бих купил в момента , въпреки че очаквам спад от още 30-на процента, но за 2-3 години.
Мене ме възпира в момента ниският курс на долара, който за мен е по-голяма беда от цените на апарт.

Scyther

  • Гост
Re: Брокерски практики
« Отговор #109 -: 05 Октомври, 2010, 22:32:33 »
0
Абе тази тема беше за брокерски практики. :)

Нещо актуално от днес:
- преди няколко дни имаше обява за цена X, чух се с агенцията и се уговорихме за среща днес;
- днес на едно листче с плана, написана нова цена (+3000 евро, защото единия от собствениците се разболял), както и да е;
- след разговор, тариката зачекна темата за комисионата, аз му казах, че комисиона като купувач нямам намерение да им плащам, защото не са ми необходими НЕкомпетентните им услуги, аз си имам и брокер, и адвокат, които мисля да ползвам и имам доверие;
- ако искам сам ще си намеря собствениците, той каза че имали ексклузивен договор (виж по-долу)
- щял да говори с мениджъра си за комисионата
- звъни ми след 20 минути и казва, че говорили със собствениците и те им казали, че за тази сделка нямало да им дават комисиона (а нали уж имаха ексклузивен договор), да си сложели комисионата в цената и ми вика значи към тези +3000 слагаме още +2000 комисиона за нас :) като ако не бях ги разпръцкал за комисионата щеше да е 1600 евро (т.е. виждаме покачваща се лакомия)

Такаа. Аз нали съм злия гений, започнах си разузнаването и какво - изненада, освен тези продавачи има и друг човек с нотариален акт за същото нещо, който не знае че имотът му се продава от друг (който също си има нотариален акт).

Та питам се тази проста агенция, каква се явява в тази ситуация?

Сега събирам мнения как най-приятно да го **** на агенцията.

И така, кой е законният собственик на имота, продава ли се и на каква цена? Защо другият също има НА за същия имот и какъв се явява той според закона? АНИ в случая е само тоалетния ароматизатор. Много смърди цялата работа.

Додо, раздели темата, че я оспамихме. Щях да го сторя, но не знам къде точно да я сплитна.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #110 -: 06 Октомври, 2010, 01:31:52 »
0
Е нищо, и така става.

Ами аз и преди писах - голяма част от парцелите в София имат по 2 собственика - един който има нотариален акт защото си го е купил от някой си през 1959-1960 година и друг реститут, който има НА защото поземлената комисия му е върнала имот бивша нива, който попада сега в регулация върху парцелите. Реално и двамата имат нотариални актове и собственост, но засега не знам кой от двамата има право.

Досега от тези които съм гледал няма развитие с дело. Само един роднина с подобен случай си върна парцела, а построената къща върху него си остана на стария собственик. Сега освен да се бракосъчетаят и да си решат проблема, друго няма  :D  *drink5*

Проблемът е, че великите агенции не знаят такива неща - те гледат само КОМИСИОНОТО. На всичкото отгоре ще ми искат на мен КОМИСИОНО, че се опитват да ме метнат с некомпетентността си.

Аз вече започвам да се чувствам гузно, защото откривам тези неща и собственикът с нотариален акт от мен научава, че всъщност не е съвсем собственик, а май евентуално реститути са му взели имота. Одеве звъннах на човека и сигурно му се е съкратил живота с 1-2 години.. "ало, еди кой си ли е, а така - вие знаете ли че имота ви се продава от агенция. отговор: А ???"

Един друг пък го научи докато се срещахме и стана червен като домат, но не заколи никой. Съответно неговата брокерка гледаше и тя тъпо.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Брокерски практики
« Отговор #111 -: 06 Октомври, 2010, 01:47:15 »
+1

Ами аз и преди писах - голяма част от парцелите в София имат по 2 собственика - един който има нотариален акт защото си го е купил от някой си през 1959-1960 година и друг реститут, който има НА защото поземлената комисия му е върнала имот бивша нива, който попада сега в регулация върху парцелите. Реално и двамата имат нотариални актове и собственост, но засега не знам кой от двамата има право.


Не съм спец по вещно право, ама от моя опит знам, че реститута е с права. "Майтапа" е, че при Костов се позволи деноминация, т.е. 1000 към 1 и демек собствениците, които са си купили съвестно имота от държавата след 1960 г. после ги изхвърлят кат' мръсни котетата и ако те са купили някога си имота на 16000 лв. ся държавата ги обещетява с 16 кинта.

Т'ва е реален случай, при който брат ми се ядоса и го купи пак имота на М. Колони в Гръцката махала, защото се оказа, че реститутите го вземат и компенсацията от държавата е ... 16 лв. За да няма драми, брата го купи пак за 27к $ и добре, че реститутите им върнаха тогава над 20 имота по центъра, та им трябваше кеш. Демек, съдиха се 2-3 години, но беше ясно, че се загуби делото и през това време правеха пазарлъка.

Но, ако не беше станало - тъщата се беше побъркала как така и вземат имота, който е купила някога си - срещу 16 лева на пъпа на Варна. Купила го е някога си на дебело, там си е раждала децата и т.н. и т.н. ... и 16 кинта - трагедия.

Идилията на Костов! Същото извъртя и с животозастраховките на 'орицата, където после получаваха дългогодишните спестявания само, че делено на 1000. Класика за ограбване активите на 'орицата. От тогава и застраховането стана мръсна дума в БГ-стан  :(

Та, Виденов еба майката на спестяванията по депозити, а Костов по едни други форми - грабежа на 'орицата си беше ужасен.

Ебете им майката и гледайте напред!!

Чиърс на бебетата сладки  *drink9* *drink9* *drink9*
« Последна редакция: 06 Октомври, 2010, 01:57:46 от marandi »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #112 -: 06 Октомври, 2010, 03:36:12 »
0
Докато чета ЗЗД, ми попадна следния член:

"Чл. 210. При продажба на недвижим имот с посочване на пространството и на цената за всяка единица мярка, когато действителното пространство се окаже по-голямо или по-малко от посоченото в договора, цената на имота се увеличава или намалява съответно. Купувачът обаче може да се откаже от договора, ако пространството е с 1/10 по-голямо или по-малко от показаното в договора.

Когато цената е определена общо за целия имот, ако пространството на имота е посочено в договора и то се окаже с повече от 1/10 по-малко от действителното пространство, купувачът има право да иска разваляне на договора или намаление на цената; но ако то се окаже по-голямо с повече от 1/10, продавачът има право да иска увеличение на цената, но в такъв случай купувачът може да се откаже от договора.

Тия правила не се прилагат при публичните продажби."


Това дава ли право след като някой купи апартамент и му е рекламиран 100 квадрата по 500 евро, като го премери и се окажат не 100 ами 70, да заведе дело и да иска връщане на 30% от сумата? Важната част е при продажбата да се държи да отбележат брокерчетата, че цената е 500 евро на квадрат :)

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #113 -: 06 Октомври, 2010, 11:26:08 »
0
Та питам се тази проста агенция, каква се явява в тази ситуация?

Сега събирам мнения как най-приятно да го **** на агенцията.

Като за начало можеш да визираш коя е агенцията за да бъде отбягване от потенциални измамени клиенти.
Аз имах "подобен" случай на некомпетентност - агенция рекламира имот, след 2 седмици огледи се оказва, че имота е запориран с възбрана за продажба от преди няколко месеца. Но по-важно е първо да се показват имотите, а след това да се проучи евентуално дали може да се продават. А след това брокерите се оплактват от туристи .... Въпросната агенция, всъщност се оказа пишман брокер с 3 обяви за продажба в София - така и не разбрах какъв го играеше ... може би е брокер в свободното си време ...

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #114 -: 06 Октомври, 2010, 11:41:40 »
0

Ами аз и преди писах - голяма част от парцелите в София имат по 2 собственика - един който има нотариален акт защото си го е купил от някой си през 1959-1960 година и друг реститут, който има НА защото поземлената комисия му е върнала имот бивша нива, който попада сега в регулация върху парцелите. Реално и двамата имат нотариални актове и собственост, но засега не знам кой от двамата има право.


Не съм спец по вещно право, ама от моя опит знам, че реститута е с права. "Майтапа" е, че при Костов се позволи деноминация, т.е. 1000 към 1 и демек собствениците, които са си купили съвестно имота от държавата след 1960 г. после ги изхвърлят кат' мръсни котетата и ако те са купили някога си имота на 16000 лв. ся държавата ги обещетява с 16 кинта.

Т'ва е реален случай, при който брат ми се ядоса и го купи пак имота на М. Колони в Гръцката махала, защото се оказа, че реститутите го вземат и компенсацията от държавата е ... 16 лв. За да няма драми, брата го купи пак за 27к $ и добре, че реститутите им върнаха тогава над 20 имота по центъра, та им трябваше кеш. Демек, съдиха се 2-3 години, но беше ясно, че се загуби делото и през това време правеха пазарлъка.

Но, ако не беше станало - тъщата се беше побъркала как така и вземат имота, който е купила някога си - срещу 16 лева на пъпа на Варна. Купила го е някога си на дебело, там си е раждала децата и т.н. и т.н. ... и 16 кинта - трагедия.

Идилията на Костов! Същото извъртя и с животозастраховките на 'орицата, където после получаваха дългогодишните спестявания само, че делено на 1000. Класика за ограбване активите на 'орицата. От тогава и застраховането стана мръсна дума в БГ-стан  :(

Та, Виденов еба майката на спестяванията по депозити, а Костов по едни други форми - грабежа на 'орицата си беше ужасен.

Ебете им майката и гледайте напред!!

Чиърс на бебетата сладки  *drink9* *drink9* *drink9*

Много неприятно... Не бих искала, да бъда в позицията на нито една страна...

Ще си позволя, да разширя малко. Част от реститутите, получиха компенсаторни записи, т.к. имотите, фабриките, не съществуват. С тях ги обезщетиха и за национализираните пари. За тези компенасаторни записи на 100лв, вземаха... 12-13-14лв. Единствено при продажбата на БТК, за кратко стигнаха и надминаха 100лв. Само, че повечето бяха вече, в ръцете на ФБК, банките...

Ако се върнем още по-назад в годините, когато са ни "освободили", същата история. Дори и по-зле. С нищо, никой не е бил обезщетяван. Дори и влоговете са били блокирани. Национализация и толкова. Всенародна собственост. Това, дали си отгледал децата, дали си падал, дали си ставал, дали са ти взели "хляба", дали си отделил бели пари за черни дни... Тогава и миграцията от малките към големите населени места е била голяма. Нали се е строил "завод на живота". Докато успеят да построят за всички, настанявали са ги принудително по домовете...

Истината има много лица.

Минало, бешало...  :)

 *drink11*

Това, да се предлага такъв имот, с неясен статут, или пък с тежести, няма начин да не попада в някой член от НК или в Закона за защита на потребителите.

Крайно време е, брокерите, след като искат такива комисиони, да носят и отговорност.




dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #115 -: 06 Октомври, 2010, 18:12:36 »
+1
Горният случай приключи със запор на имота, жалба в прокуратурата във връзка с далавери по скицата на парцела и бъдещо дело да се види кой е собственика. Радвам се че спасих един нормален човек от това една тъпа агенция да му продаде имота без да знае. Хубаво, че той имаше свестен адвокат и направи всичко за един ден.

Една "велика агенция" представляваща не разбрах кой + една лелка-брокерка, представляваща реститутите, изглеждаха смешни и започнаха да твърдят, че всъщност никакви парцели не се продават. :D

И тия некомпетенти от "агенцията" имаха наглостта да ми искат комисиона за очевидна измама... Важното за тях при сделка е да няма нищо в Агенцията по вписвания (за което похарчват точно едно левче) и с това решават, че всичко е ОК. И най-важно е "КОМИСИОНОТО".

Трябва да се направи спешно нещо, за да се приключи историята с този непрофесионализъм при АНИ.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #116 -: 06 Октомври, 2010, 18:44:51 »
0
Забравих да си кажа пак, изводът какъв е - при интерес към имот си наемайте а) адвокат и б) професионалист, който знае къде какво да рови (особено ако е парцел) и ритайте гз на "агенциите". Не само излишно звено по веригата, но и изключително вредно. (Даже шефът на агенцията да е профи, наема някакви идиоти, които знаят само за "КОМИСИОНОТО".)

Scyther

  • Гост
Re: Брокерски практики
« Отговор #117 -: 06 Октомври, 2010, 20:11:40 »
0
Това за адвоката и аз го препоръчвам горещо, ама малко са тези, които слушат. Пак го казвам, че за мен адвоката е единствения човек по веригата, който си заслужава всеки лев. Не мога да разбера хора, които са готови да похарчат големи суми от раз, без дори да се посъветват с адвокат, че да спестели... После почват да реват, че ги били измамили.
Който плаща зле, плаща два пъти.

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #118 -: 06 Октомври, 2010, 23:57:29 »
0
.......... "Майтапа" е, че при Костов се позволи деноминация, т.е. 1000 към 1 и демек собствениците, които са си купили съвестно имота от държавата след 1960 г. после ги изхвърлят кат' мръсни котетата и ако те са купили някога си имота на 16000 лв. ся държавата ги обещетява с 16 кинта.
.......
Скитър, честито, ще ти предложа нещо, ама като започнеш ремонта....
Маранди, ти не си ли икономист? Не разбирам какъв е проблема с деноминацията. Какво щеше да стане, ако не беше направена. Държавата щеше да ги обезщети с 16 000 лв., при условие че заплатите са 500 000 - 1 000 000 лв, една баничка е 1000 лв и т.н. Т.е. 16000 лв. преди деноминацията са равни по всички показатели на 16 лв. след деноминацията и с двете суми може да си купиш едни и същи неща. Та проблема не е в деноминацията, левовете се бяха обезценили достатъчно. Може да е имало проблеми в закона за реституцията и обезщетенията, не зная, но не мисля, че деноминацията е ощетила някого.
Сега забелязах, че Додо и Скитър препоръчват адвокатите. За спорни парцели с потенциални проблеми, добре, ама за апартаменти??? Като вземеш скицата/схемата от кадастъра и там пише кой е собственика, в данъчната оценка също, какви проблеми могат да възникнат? Аз като цяло нямам високо мнение за интелекта на юристите и имайки високо мнение за Додо и Скитър се учудвам. Скитъре, какво толкова ти каза адвоката, което не си го знаел от обща култура. Последния път, когато ходих при адвокат (заведох едни хора, техен роднина беше завел дело срещу тях) ме изненада хонорара - само за да се явява с тях на предварителното следствие - 300 лв. И то човекът (между 70 и 80г.) трябваше само да казва, че не помни какви сделки с ниви са правени преди 15 години. Те нямаха достатъчно интелект (меко казано) да се оправят сами, но Додо и Скитър....

Scyther

  • Гост
Re: Брокерски практики
« Отговор #119 -: 07 Октомври, 2010, 00:31:56 »
0
Мерси! На кофти адвокат си попаднал. Не, че се опитвам да омаловажа общата култура на който и да е, но някак несериозно ми звучи общата култура като заместител на юридическото образование и опит...
Нямам какво да добавя.
« Последна редакция: 07 Октомври, 2010, 00:46:37 от Scythеr »