Автор Тема: Брокерски практики  (Прочетена 31435 пъти)

mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #135 -: 09 Октомври, 2010, 09:37:34 »
0
Аз имам само един въпрос свързан с парцелите.
Ако парцел се закупи на търг на СИ, това доколкото знам се води първично придобиване. Тогава не отпадат ли евентуалните претенции на реститути и  други предишни собственици?

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #136 -: 09 Октомври, 2010, 18:47:16 »
0
Според мен не (но само разсъждавам логично) - това че са отнели някакъв имот на сегашен собственик, не може да нарушава правата на реститутите, ако ги имат. А ЧСИ вероятно не правят проверки в поземлени комисии и т.н.

Аз така се отказах от един търг в последната минута, защото беше обявен само парцелът, а в него имаше къща (изоставена). Но тази къща фигурираше в регистрите и се водеше на името на човек, а в търга нямаше описана такава. И понеже реших да участвам в последния момент и нямаше време за проверка, така се и отказах в последния момент :) Иначе имаше шанс да си купя парцел, а някой друг да притежава порутената къща в него и за мен да остане да си садя доматки около нея.

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #137 -: 22 Октомври, 2010, 13:22:27 »
0
Напоследък ми прави впечатление една "нова" брокерска практика, която се опитаха да приложат две агенции.

Обаждам се по обява за конкретен имот, брокерът ми връща обаждане след около 15 мин да ме информира, че въпросният имот е продаден, но ми предлага нещо друго на подобна цена на близка локация. Съгласявам се да го видя. Брокерът възкликва, че това е сериозен продавач и, че цената "я намалихме вчера на Xk евро". Отиваме на огледа, апартаментът съм го виждал на обява от друга агенция, и се върти в Интернет пространството от почти 2 месеца. Цената, която знам, от 2 месеца се оказа същата тази цена, която уж намалили вчера. Брокерът по телефона се превъзнася "дано да не са го капарирали", преди да уговори огледа. А той имота си стой на тази цена от 2 месеца.

В подобен сценарий, с друг апартамент, брокерът отново ми обяснява, че цената която ми казва, била постигната с КОМЕНТАР. А въпросната цена си стой на обявата от както е пуснат апартамента за продажба.

Като цяло брокерите се опитват да внушат, че едва ли не си на далавера вече - имотът е с намалена цена . Или пък не искат да се мъчиш да сваляш повече - вече е намален! Ко му е нужно това, като въпросните цените са все още далеч от разумните?

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #138 -: 22 Октомври, 2010, 19:12:34 »
0
Ако хората имаха лампичка на челото, която светва червено когато лъжат и залено ако казват истината, "брокерите" щяха да светят вечно в червено. :D

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #139 -: 22 Октомври, 2010, 19:47:14 »
0
Напоследък ми прави впечатление една "нова" брокерска практика, която се опитаха да приложат две агенции.



Добре си сложил думата в кавички. То няма 5000 начини за зарибяване при покупка на НИ. Около 10-на неща са (бързай, че ще свършат, цената само ще се вдига, "идеалната" локация, най-доброто време за покупка, ако не си купиш не си пич и пр.) останалото е безкрайни вариации и импровизации по същите "теми" и понеже не се продават все пак бонбони, се играе основно на страха и алчността, хайде да ги наречем притеснението и желанието за печалба :) (на последното малко трудничко последните две години и половина).
I say what I do and do what I say.

дами и господа

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #140 -: 22 Октомври, 2010, 20:36:34 »
0
Аз пък онзи ден отскочих до Сл. бряг. Основно да го разгледам и да видя за какво става въпрос, че не съм стъпвал от дете там.
Преди месец бях се обадил на 2 обяви и питам:
В последните сгради ли е апт. , тоест след него има ли и други блокове -
 брокера вика - :има разбира се .
Какво изложение е -
: изток
Някакви строежи, складове непосредствено до него -
:Няма , само малки сгради.
По снимката я намерих сградата, не конкретния апарт.
- последна сграда , северен апт., от една страна  изоставен строеж, от  друга сграда , която довършват, от трета складове в мизерно състояние.
Ако бях влезал вътре колко ли неща щяха да се окажат по-други се питам .
А ако бях отишъл пък специално за това какво ли щях да го правя тоя брокер
 :-\
Другата  пък по обявата беше на 500м. от брега , още по картата се разбра че е на 1км. по права линия.
Не че съм очаквал да са точни нещата , ама поне да лъжат с мярка.

Scyther

  • Гост
Re: Брокерски практики
« Отговор #141 -: 23 Октомври, 2010, 01:23:09 »
0
Че брокитата лъжат е ясно на всички. Но, че има хора, дето им се връзват, е жалко. Разминаването е в очакванията и реалностите. За пореден път ще изтъкна будистката максима, че там, където очакванията се разминават с реалността, започва страданието. Човек трябва да е непукист. Да има ясни цели и да реши в какво може и в какво не може да прави компромис. Идеално щастие няма. Преценявате си нуждите, възможностите и желанията и ако съвпадат с предложението - купувате. В интерес на истината, който може да изчака, по-добре да изчака. Когато аз направих сделка, изглеждаше на далавера. Сега вече има и по-добри оферти. Знаех, че така ще стане, но не можех да чакам повече. Всеки сам си преценява. Ако не бях на зор, нямаше да купя, но това е друга тема.
« Последна редакция: 23 Октомври, 2010, 01:28:40 от Scythеr »

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #142 -: 23 Октомври, 2010, 01:53:50 »
0
В интерес на истината, който може да изчака, по-добре да изчака. Когато аз направих сделка, изглеждаше на далавера. Сега вече има и по-добри оферти. Знаех, че така ще стане, но не можех да чакам повече. Всеки сам си преценява. Ако не бях на зор, нямаше да купя, но това е друга тема.

Scythеr-e, сделката ти е добра, не се коси. Тези "по-добри" оферти предполагам, че не си ходил да ги гледаш. Спомни си какво си виждал до момента и как са изглеждали офертите по обяви.
I say what I do and do what I say.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #143 -: 17 Ноември, 2010, 19:10:41 »
+1
Да попълня простотията с още един случай от днес:

обявен парцел от АНИ (вероятно пак щяха да ми искат комисиона и да ми гарантират незнам си какво).

Само че аз вече се специализирах и изобщо не трябва да ходя да се гледам с некадърните брокери.

Изрових за парцела кой е собственика и изненада - оказа се че има двама собственици паралелни като и двамата продават на трети и четвърти лица през годините. Между другото има заведено и дело.

Но какво е важното:

1. преди 10 години един е направил фалшив нотариален акт, че е купил парцела и след това го е продал веднага на друг (с нотариален акт пред НОТАРИУС и двете сделки)

междувременно има заведено дело от истинския сегашен собственик

2. преди 1 месец този друг го дарява на фирма (докато трае делото) пак с нотариален акт пред НОТАРИУС


ИЗВОД: не вярвайте на нотариалните актове и не разчитайте, че нотариусите правят каквито и да е проверки!

(някои хора са писали преди, че не им трябвали адвокати, нотариус бил достатъчен - нито АНИ може да ви помогне, нито нотариус, трябва си адвокат или специалист по ровене с машина на времето :) )

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #144 -: 19 Ноември, 2010, 18:54:15 »
0
Известно е, че често един имот се предлага от няколко АНИ, но в този случай се предлага от 25! :o
Конкуренцията е жестока.

Става дума за апартамент на 1-ви етаж, с площ от 76 до 85 кв. м.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #145 -: 19 Ноември, 2010, 23:16:46 »
0
Да, онзи ден и аз го гледах, заради някаква тема за Мусагеница и първо се зачудих защо се продават все на първия етаж толкова много да не би да има наводнение и да са заляти :)

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #146 -: 20 Ноември, 2010, 13:25:25 »
0
А аз се чудех, защо след като един имот се продаде, агенциите го държат с месеци като активна оферта по сайтовете, а то било защото една обява е 50 ст. на седмица. Сега разбирам колко много инвестират агенциите да рекламират един имот.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #147 -: 23 Ноември, 2010, 12:08:23 »
0
Днес бях в едно полицейско РУ да давам сведения за един имот, за който започна прокуроска преписка... няма да се оправи тази държава скоро, такава мизерия, чудя се тези полицаи как седят там... понеже нямат интернет имаше два компютъра (един негов си) и си пуснал интернет, за да може да търси. Понеже не им дават достъп до Агенция по вписванията, сам си плаща за онлайн достъп, иначе трябва да ходи намясто. Беше му свършила сметката и ме помоли аз да му направя една справка за едно друго лице.
Трагедия.
Държавна институция (АВ) не дава безплатен достъп до данните на друга държавна институция (МВР).

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #148 -: 23 Ноември, 2010, 12:19:42 »
0
не е само това, додо - и до Сиела нямат достъп, а държавата има договор за нея

Иначе, Цецо и Румен Петков са много силни на думи...

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #149 -: 23 Ноември, 2010, 13:06:45 »
0
Аз пък ако бях на мястото на полицая, нямаше да се оплаквам изобщо. Да, плаща 1 лев да си направи някаква справка през интернет и след това излиза за два часа да си свърши лична работа, а официално е до АВ за да прави справки.
Мисля, че закона за класифицираната информация забранява връзката на служебната мрежа на МВР, Митници и др. с интернет. Но е редно, във всяка сграда да има по един компютър за справки със Сиела, АВ, кадастъра и др. Обаче стои и въпроса за интелекта и компетентността на служителите там, както и извършването на дейност, от която няма полза...