Автор Тема: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си  (Прочетена 146494 пъти)

nearvana

  • Гост
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #270 -: 28 Септември, 2011, 05:40:47 »
0
Ти за големи ли суми пазаруваш или само за кеф? Да не получиш инфаркт в даден момент :)  *drink6*


бе не е като да не изнесох една яма през януари-февруари ... добре че устисках да не продам в ниското. в момента съм доста убеден в дългосрочното обезценяване на книжните пари и затова не се притеснявам особено от пропаданията.

по принцип е чисто психологически трик да те накарат да смяташ само в книжни пари. все едно това е центъра на вселената. ако си направиш мисловния експеримент и приемеш парите просто за един равнопоставен на другите актив, нещо като акциите на ФЕД не виждам що трябва да изпадам в паника само щото те са направили някакъв временен скок. Колко акции правят скок от 20% нагоре и не получаваш инфаркт че не си ги бил купил?
Може и да звучи като опит за успокояване при загуби, но според мен да изместиш книжните пари като фундаментален център в мисленето (на икономически теми) и  ценообразуването на другите активи е много повече от успокоително срещу дефлация. Това е като да се освободиш от брокера като видиш че качеството на услугите му постоянно намалява а цената не (инфлация) ...

поздрави
 *drink3*

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #271 -: 28 Септември, 2011, 08:01:43 »
0
Ivel,  може и да си прав ама срива беше твърде рязък за да не го купя. Пазара (не само сребро) е в тотална циклофрения и ако меркел и папандреу се прегърнат по-студено отколкото всички очакват ще видим дах-а с 3% надолу а ако вземат че се разцелуват е 3% нагоре  *scare*
Тва е сигурен знак че всичко е в киреча и се дебне всеки знак дали политиците ще изцоцат още някой трилион от опърпания данъкоплатец за да им дадат още 1 година изкуствено дишане и бонуси   *neg*

Още повече са неизвестните около европейския "спасителен" фонд. Изглежда ще пускат печатницата в ЕЦБ:  фонда купува ПИИГС облигации, залага ги в ЕЦБ и получава от там заеми с които купува още облигации, които пак се залагат и с парите пак се купуват облигации. Не тва не е гениално, това си е чиста проба измама и източване на пари те на данъкоплатците през ЕЦБ, да не говорим че е порочен кръг щото по някое време спасителката ЕЦБ ще е по-неплатежоспособна от спасяваните и ней-накрая всички ще се усетят че фонда не е с рейтинг ААА а с ШШШ(ит) ... 
Първоначалния капитал ще се събере чрез издаване на облигации на фонда който уж ще е с ААА рейтинг . Това е най-обикновенно СиДиО (гарантирано е на порции от евродържавите, основно тия с ААА рейтинг - така целия фонд има ААА рейтинг ама точно такава беше и врътката да заметат събпрайм ипотеките в щатите)  което като изгърми ще е края на еврото и на мира в европа - не виждам кой ще се навие доброволно да остане с горещия картоф.
Краткосрочно това си е печатница.
Та тази верига от събития ми е много меча за книжните пари и ако металите се сринат ще ставам дългосрочен инвеститор  *scare*, ако направят едни 15% нагоре ще ги прибера и ще чакам следващата яма. Ями ще има още надявам се преди да се започне с тва горното и излитането ...
Преди това обаче сигурно ще има дълбока яма щото политиците ще искат всички да им се молят на колене "пускайте печатницата, пускайте печатницата"

поздрави
 *drink11*

Да и аз съм убеден че ще има по-ниски нива за дългосрочно влизане (за около 2-3-5) години и повече може би. Падне ли нафтата а тя ще падне сигурен съм на 80 например златото ще е на 1400-1500 а среброто на 25-27 а ако падне на 60 съответно още надолу, друг е въпросът кога ще стане това, според мен в близките 6 месеца, дали ще е късно тази есен или рано пролет, но скоро ще бъде. И тогава трябва да се влезе и да се кротува после за дълго. Аз така мисля да направя но със сребро не го обичам златото, не знам защо.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #272 -: 28 Септември, 2011, 11:51:28 »
0
Ивеле, каки мога да си купя сребро ако реша от БГ? Ти физическо ли го купуваш (монети и кюлчета) ? :):) То по-трудно се съхранява от златото, че иска повече място :):)
I say what I do and do what I say.

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #273 -: 28 Септември, 2011, 17:31:21 »
0

      BulCan, FYI!

      http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/09/28/1164931_raifaizen_shte_izkupuva_zlatni_i_sreburni_izdeliia_ot/

      Хареса ми изразът "златния скрап".  :)

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #274 -: 28 Септември, 2011, 17:41:47 »
0

      BulCan, FYI!

      http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/09/28/1164931_raifaizen_shte_izkupuva_zlatni_i_sreburni_izdeliia_ot/

      Хареса ми изразът "златния скрап".  :)



То май точно така си е изразът. И Тавекс изкупуват златен скрап. По-скоро ме интересува ако знаеш как от БГ мога да си купя сребро (виртуално, но все пак да има известна сигурност), без да се налага да го съхранявам физически. Навремето бая си мислех за един сайт - www.goldmoney.com , ама се разубедих (Начев написа доста обосновани аргументи против това, не само от неговите приказки де).
I say what I do and do what I say.

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #275 -: 28 Септември, 2011, 18:56:23 »
0

  BulCan, съжалявам, но не бих искал да ти дам неправилен съвет, тъй като ми липсват опит и достатъчно познания в тази област. Надявам се тук да намериш подходящ съвет от далеч по-компетентни хора. Поздрави и успех!  *drinks*

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #276 -: 28 Септември, 2011, 21:18:02 »
0
Булкан, аз купувам само физически, как да си купиш е деликатен въпрос и едва ли ще получиш отговор тук. Много ми се иска да ти помогна защото си ми в положителният списък от съфорумци, с които не се заяждам. Хората по затворите ги изпонавкараха за такива работи затова предпочитам да не обсъждам тук.  Аз лично нямам опит с бумажно сребро, освен това не съм сигурен че то е ликвидно точно в момента когато ти трябва да се отървеш от него. Сигурно има такива кантори, които предлагат такава услуга ама аз не знам а и не съм се интересувал да си кажа честно. Кило сребро е приблизително хиляда долара 200 кила 200 хиляди тон милион, ти с колко пари ше влизаш на пазара. Милион, пет десет? Да вярно ако става дума за мащабни суми съхранението е проблем ама 100-200 кила според мен не са проблем все някъде ще ги прислониш. 

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #277 -: 28 Септември, 2011, 22:06:51 »
0
Булкан, аз купувам само физически, как да си купиш е деликатен въпрос и едва ли ще получиш отговор тук. Много ми се иска да ти помогна защото си ми в положителният списък от съфорумци, с които не се заяждам. Хората по затворите ги изпонавкараха за такива работи затова предпочитам да не обсъждам тук.  Аз лично нямам опит с бумажно сребро, освен това не съм сигурен че то е ликвидно точно в момента когато ти трябва да се отървеш от него. Сигурно има такива кантори, които предлагат такава услуга ама аз не знам а и не съм се интересувал да си кажа честно. Кило сребро е приблизително хиляда долара 200 кила 200 хиляди тон милион, ти с колко пари ше влизаш на пазара. Милион, пет десет? Да вярно ако става дума за мащабни суми съхранението е проблем ама 100-200 кила според мен не са проблем все някъде ще ги прислониш.

Ивеле, мерси за отговора, е и за списъка де :) , въпреки, че аз не съм забелязал да се заяждаш с когото и да било (да си казваш мнението е друго нещо). За неща, за които не трябва, не бива да се пише. Явно човек като има от къде да купува, има и на кого да продаде когато иска т.е. не е съвсем за мен тази работа. Мерси още веднъж.

А, ако не е неудобно да попитам - какъв баланс поддържаш в брой м-у евро и щатски долари (ако поддържаш точно такъв баланс де) ?
I say what I do and do what I say.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #278 -: 29 Септември, 2011, 10:24:46 »
0
Не съм пипал долари от почти две години и стоя далеч от тях, в дългосрочен план тая пара няма да я бъде. Основно съм на евро и никак не смятам, че с него ще има някъкви проблеми, въпреки страхотиите дето се обсъждат сега за Европа. Просто сега лаиците са на вълна Европа, почакай няколко месеца и ще се обърнат нещата, ще я почнат Америката и тогава ще се пишат глупости пък за долара. Всичко е стратегия и тактика в съответствие с предстоящите избори УСА. Това събитие там си е върховно шоу и трябва да бъде изиграно в добрите традиции на Холивуд. Сега ФЕД са спряли печатницата (на профилактика) до да речем Април, Май догодина. Няма как да я пуснат преди това защото ефекта от наливането на нови пари в икономиката идва почти веднага а инфлационните процеси с някъкъв лаг от да речем половин до една година, тоест ако сега се печатат долари и се пуснат в обръщение ентусиазмът ще бъде изконсумирна да речем по средата на зимата и рано напролет а точно преди изборите есента ще дойде инфлационната вълна, което естественно не е по сценарии. Затова сега се замитат доларите отвън на към УСА. Къде е мръсно - в Руссия да речем ще наринат 250 милиарда, в Бразилия почти още толкова, обаче трилионите са в Европа. Затова сега американските банки са получили команда да попридържата рефинансирънето към Европа и се опитват да изцедят от там каквото може. Затова са трудни сега времената за еврото, почакай малко и ще видиш как ще се обърната нещата, нищо лошо няма да се случи на Европа, нито пък на еврото, не ги слушайте разните ми там измекяри и черногледци Сорос, Рубини и др.

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #279 -: 29 Септември, 2011, 18:06:17 »
0
Булкан, аз купувам само физически, как да си купиш е деликатен въпрос и едва ли ще получиш отговор тук. Много ми се иска да ти помогна защото си ми в положителният списък от съфорумци, с които не се заяждам. Хората по затворите ги изпонавкараха за такива работи затова предпочитам да не обсъждам тук.  Аз лично нямам опит с бумажно сребро, освен това не съм сигурен че то е ликвидно точно в момента когато ти трябва да се отървеш от него. Сигурно има такива кантори, които предлагат такава услуга ама аз не знам а и не съм се интересувал да си кажа честно. Кило сребро е приблизително хиляда долара 200 кила 200 хиляди тон милион, ти с колко пари ше влизаш на пазара. Милион, пет десет? Да вярно ако става дума за мащабни суми съхранението е проблем ама 100-200 кила според мен не са проблем все някъде ще ги прислониш.

Ивеле, мерси за отговора, е и за списъка де :) , въпреки, че аз не съм забелязал да се заяждаш с когото и да било (да си казваш мнението е друго нещо). За неща, за които не трябва, не бива да се пише. Явно човек като има от къде да купува, има и на кого да продаде когато иска т.е. не е съвсем за мен тази работа. Мерси още веднъж.

А, ако не е неудобно да попитам - какъв баланс поддържаш в брой м-у евро и щатски долари (ако поддържаш точно такъв баланс де) ?

 ижвелчо се заяжда с мен и явно това,че не му обръщам внимание му е дало повод за възгордяване.... не му се е дори сторило,че причината може да е друга..например,че ми е писнало да се разправям с бай ганьовци....
  ако искаш да играеш сребро,имам една интересна идея за теб.остави го физическото сребро да го купуват истинските професионалисти като ивел от далечните софийски "предградия" ,за които хора като сорос са "измекяри" ....... дестилетията на вдишане на кремиковски изпарения са ги направили вундеркинчета и просто щом като сорос е измекяр,как пък ние моа да се сравняваме с правешките инвеститори......
     аз ти предлагам да погледнеш инвестицията под "нестандартен"  (измекярски) соросов ъгъл. защо пък да не се пробаш да продаваш въображение?представи си,че има хора,които купуват въображение,защо тогава ти да не им продадеш?
     в продаването на въображение има риск,но е в пъти шпо малък от купуването на контракт сребро,да не говориме за загубите от купуване на физическо сребро от абсурден спред.
     поне аз така купувам такива неща...... ето ти пример:
 вместо да си купиш 100 унции сребро,защо не продадеш един пут опшън?

декемврийския пут на 30 страйк е 350 $ ,което е към 12% доходност за 2,5 месеца,или над 50% доходност на годишна база.
      кво означава продаване на пут-тва е задължението да купиш декември месец 100 унции сребро на цена от 30$ .
 или да го осмислиш най добре ще ти го представя така:
   вместо да купиш днес тва сребро,а два месеца по късно НАСЪЩАТА ЦЕНА като днес,ти се плаща 350$ или12% от цената ПО ЕВТИНО.....
   къде са плюсовете и минусите- ако "случайно" не познаеш и среброто падне до 26.5 $ декември,тогава ще си загубил НИЩО,а ако днес си купил контракт сребро,ще си вътре с 12 % .или колкото и да падне цената,винаги ще си на загуба с 350$ по малко,отколкото реалния контралт.
  в случай,че декември месец цената е същата като днес-няма да си направил никакви пари от купуване на сребро,а от продаване на пута ще си направил 350$ .....
   в случай,че среброто се качи, до 31 $,тогава от сребърния контракт ще си направил 100$ ,а от продаване на въображение(пута) ,ще си направил 350$ ... едва след 33.50 нагоре ще е било по добре да си купил контракт . тогава ще си направил процентно повече пари от продаване на пута......
    или риск/риуард рейшиото за купуване на сребро в бъдещето,чрез днешно шпродаване на пут опшън е в пъти по безрисково от купуване на контракт в сегашно време. 
     показвам ти един от начините,които измекяри като сорос купуват нещо..... купуват реалност,чрез продаване на въображение...а в света на измекярите въображението има цена *girl*
 
   

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #280 -: 29 Септември, 2011, 20:24:24 »
+1
Асене точно пък с теб не съм се заяждал, Сорос на де ти е идолът, че така се засягаш. Краен си и може и да се обидя, никога не съм си позволявал да  държа такъв тон на този форум. Респект за високите ти познания в инструментите, които не съм и сънувал, не е имало нужда да влизам толкова навътре в нещата, за което не се срамувам. Виж ако бях правил такива изцепки като теб, например като тази за евро струващо доларови центове, и няколко други, за които ще ревнеш че не си,  и ще ми загубиш час два да ги търся по форумите за да ти ги покажа, щеше да ме е срам наистина. И се научи моля те да пишеш правилно думата милиард а не милЯрд, вече го тъпкахме веднъж това упражнение, постоянно грешиш. Добронамерен съм в рамките на добрият джентълменски тон. Ще се въздържа от писане тук за известно време !

nearvana

  • Гост
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #281 -: 30 Септември, 2011, 23:05:33 »
+1
Е най-любими са ми обидите по местоживеене "аз съм от голямото добрутро щото живея у големио град а пък тези на село са измекяри" ...  мисля че е излишно да се казва за какво говори факта че някой прибягва до подобни аргументи.
А Сорос е най-обикновен паразит. Да, много умел и успял ... но паразит. Не е създал нищо от което някой да е имал полза - това е точно противоположното на хората които дърпат целия свят напред. Със спекулации и манипулация на пазарите ей такива като него се опитват да се докопат до благата които другите създават. Не бих искал да му имам кармата ако ще и да ми дават всичките пари на този свят.
тва си е мое мнение разбира се

А за стратегията с продаването на путове:
   вместо да купиш днес тва сребро,а два месеца по късно НАСЪЩАТА ЦЕНА като днес,ти се плаща 350$ или12% от цената ПО ЕВТИНО.....
ша го купиш ако ти го продадат. с тази стратегия не участваш в печалбата ако среброто поскъпне над 33.5 а носиш риска от спад под 26.50 (да кажем лихвите са 0), тоест залагаш че среброто през декември ще е в тези граници.
и май пропускаш някои много съществени подробности като например това че пута е свързан с определен матуритет
1. ако цената през ноември се качи до 35 с декемврийските путове ще гледаш лошо ... а ако после  през декември падне  надолу ще има двойна изненада
2. стандартните  опции са обикновенно американски  и ако среброто направи едно сриване през ноември  като преди 1 седмица  (среброто чукна 26 за 1-2 часа в понеделник сутрин) и ако си шорт американски опции го ядеш здраво.  ако си купил сребро можеш да изчакаш и да се възстанови.

поздрави
 *drink6*

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #282 -: 01 Октомври, 2011, 18:34:11 »
0
Е най-любими са ми обидите по местоживеене "аз съм от голямото добрутро щото живея у големио град а пък тези на село са измекяри" ...  мисля че е излишно да се казва за какво говори факта че някой прибягва до подобни аргументи.
А Сорос е най-обикновен паразит. Да, много умел и успял ... но паразит. Не е създал нищо от което някой да е имал полза - това е точно противоположното на хората които дърпат целия свят напред. Със спекулации и манипулация на пазарите ей такива като него се опитват да се докопат до благата които другите създават. Не бих искал да му имам кармата ако ще и да ми дават всичките пари на този свят.
тва си е мое мнение разбира се

А за стратегията с продаването на путове:
   вместо да купиш днес тва сребро,а два месеца по късно НАСЪЩАТА ЦЕНА като днес,ти се плаща 350$ или12% от цената ПО ЕВТИНО.....
ша го купиш ако ти го продадат. с тази стратегия не участваш в печалбата ако среброто поскъпне над 33.5 а носиш риска от спад под 26.50 (да кажем лихвите са 0), тоест залагаш че среброто през декември ще е в тези граници.
и май пропускаш някои много съществени подробности като например това че пута е свързан с определен матуритет
1. ако цената през ноември се качи до 35 с декемврийските путове ще гледаш лошо ... а ако после  през декември падне  надолу ще има двойна изненада
2. стандартните  опции са обикновенно американски  и ако среброто направи едно сриване през ноември  като преди 1 седмица  (среброто чукна 26 за 1-2 часа в понеделник сутрин) и ако си шорт американски опции го ядеш здраво.  ако си купил сребро можеш да изчакаш и да се възстанови.

поздрави
 *drink6*

глей са,наистина нема нужда да се правиш на дон кихот и да защитаваш долсинея от лошата вятърна мелница.
   що па тебе не съм те "обидил" ? нито па си спомням да съм тичал да донкихотствам за горо,че го ядете в темата му за гърция...щото в мойте очи  той е няколко прав по прав от вас,както и вие сте няколко пъти по в грешка от него.....
    ама нито горо е долсинея,нито аз съм дохкихот,нито па вие сте вятърните мелници. та дай не го обръщаме на ощипани моми,засегнати госпожици и ергени ала бат бойко .
      ивел съм го игнорирал от години и не случайно,а вече и съжалявам,че го упоменах пак.
 ама теб не съм.... па и е удоволствие да поспоря с теб... ама кво значи обидата за теб,че да знам да те не засегна също.
    та зза кво да спориме,без да те засегна? че не знаеш кво е шорт пут,а твърдиш,че знаеш?
 хайде докажи ми,че шортенето на пут може да донесе по големи загуби от ъндърлайна му и ти гарантирам нобелова награда!
   по твойте точки:
1.ако до ноември среброто скочи до 35 $ ,пута ще се е обезценил с 10% .... хем делтата ще го е наяла,хем времето ще го е наяло....  спокойно ще може да се затвори на 10 % печалба,което е по малко от 12% ,но не забраяй,че се правят за месец,вместо за два.или на годишна база тази печалба ще е 120 % ,докато 12% са за два месеца ил годиншно около 50% .
   
2.наистина няма значение дали са американски или европейски... ако те "асайнат" предварително,само печелиш,защото собственика на този пут за да те асайне ,губи екстринзинг валюто .... с други думи- дано,ама надали ....

3. шортенето на пут е винаги по безрисково от купуване на ъндърлайна му по простата причина,че продаваш въображение,което има цена... а времето яде тва въображение.единственото което губиш е пропуснати ползи в случай на голям ъп за 2 месеца.... или както казах преди риск/риуорт  рейшиото на пута е пъти по добре от на ундърлайна,защото се правят пари от времето.

4.ще ти го обясня технически- делтата на всеки опшън НИКОГА не може да надхвърли 1,което е всъщност константната делта на ъндърлайна.независимо кога във времето и с колко да падне,винаги купуването на ъндърлайн ще ти нанесе ПО ГОЛЕМИ щети от шортенето на пут!

п.п.
 така сега да го "играя" ли на обиден?щото тамън няколко пъти повече имам право да се "сърдя" за това,което казваш,отколкото ако ми бе казал,че съм беден емигрант,или че съм селянин.... обвиняваш ме,че вкарвам булкана в риск,въпреки че е обратното...
    ще го направя ли? ами НЕ! защо? защото не съм долсинея.
 но за в бъдеще,гледай да мериш няколко пъти преди да отрежеш.баба ти не ти ли е казвала 10 пъти мери,веднъж режи?
    ако не разбираш нещо,не обвинявай другия в грешка,преди да си сигурен. питай където не разбираш!
можеш да кажеш "не е ли по рисково пута при голямо падане" ,а не "пута е по рисков при голямо падане" .
  или "няма ли с американски опции да го ядеш здраво" ,вместо "с американски опции ще го ядеш здраво"
   едното е несигурно знание , без самочувствие.... другото е самочувствие за знание,без да знаеш,че е грешно+ обвинение!

що се отнася до сорос-имаш правото да мислиш,че е паразит,както и аз,че е един от най великите хора и антрупанюъри.много неща не знаеш за него,нито смятам да си губя времето да ти обяснявам.... все пак можеш да наречеш всеки мкилиардер паразит,въпрос на гледна точка, ама да наречеш милиярдер измекяр е меко казано смешно....
    та соросовата реалност е такава,каквато ние си изградиме-там не мога със 100% да докажа тезата си... но при опшъните мога,защото е точна математика. и ти казвам ти си в грешка!
   
     
   
   

nearvana

  • Гост
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #283 -: 01 Октомври, 2011, 23:33:08 »
0
глей са,наистина нема нужда да се правиш на дон кихот и да защитаваш долсинея от лошата вятърна мелница.
   що па тебе не съм те "обидил" ? нито па си спомням да съм тичал да донкихотствам за горо,че го ядете в темата му за гърция...щото в мойте очи  той е няколко прав по прав от вас,както и вие сте няколко пъти по в грешка от него.....
    ама нито горо е долсинея,нито аз съм дохкихот,нито па вие сте вятърните мелници. та дай не го обръщаме на ощипани моми,засегнати госпожици и ергени ала бат бойко .

тва беше добро! приемам забележката   *drinks* да прав си, нема кво да се праим на ощипани госпожици.
 
ама теб не съм.... па и е удоволствие да поспоря с теб... ама кво значи обидата за теб,че да знам да те не засегна също.
    та зза кво да спориме,без да те засегна? че не знаеш кво е шорт пут,а твърдиш,че знаеш?

споко нося на "право куме у очи" та недей се ограничавай излишно.

ся твърдя че знам що е то шорт пут 


хайде докажи ми,че шортенето на пут може да донесе по големи загуби от ъндърлайна му и ти гарантирам нобелова награда!

така е, загубите са като при дългата позиция минус цената на пута към момента на продажбата. обаче печалбата от пута е ограничена до цената на пута http://en.wikipedia.org/wiki/File:Short_put_option.svg

определено пута си има и своите предимства ама ако ми дадеш идея аз като дребна риба как мога да шортвам путове ще съм ти благодарен. мога само да купувам опции ама не и да шортвам!

   по твойте точки:
1.ако до ноември среброто скочи до 35 $ ,пута ще се е обезценил с 10% .... хем делтата ще го е наяла,хем времето ще го е наяло....  спокойно ще може да се затвори на 10 % печалба,което е по малко от 12% ,но не забраяй,че се правят за месец,вместо за два.или на годишна база тази печалба ще е 120 % ,докато 12% са за два месеца ил годиншно около 50% .

много нашироко го даваш с процентите, Асенка! начи пута е струвал 350$, ти си го шортнал и си прибрал парите и през ноември се е обезценил с 30% (10% е малко при този скок в цената на среброто), начи е станал 250$, ти си го купуваш за да го затвориш и записваш печалба от 100$. Ако си лонг 100 унции сребро (скочил си с 3000$) печелиш  5$ на унция, тоест 500$. Има разлика! За да си докараш тази печалба с путове ще трябва да шортиш 5 пута (за 500 унции), което прави потенциалната ти загуба ако цената се срине мнооого по-сериозна от потенциалната загуба при дълга позиция от 100унции 

   
2.наистина няма значение дали са американски или европейски... ако те "асайнат" предварително,само печелиш,защото собственика на този пут за да те асайне ,губи екстринзинг валюто .... с други думи- дано,ама надали ....

ми не е точно така. аргумента ти е верен за американски и европейски колове, но не и за путовете. оптималната стратегия може и да включва извикване преди падежа. ако си лонг кол опция и няма дивиденти (с дивиденти е друга работа) няма смисъл да я извикваш преди падежа щото цената и без това ти е гарантирана независимо кво прави акцията ама ако купиш акцията рано губиш лихвите.
при пута обаче ако го извикаш преди падежа ще си прибереш лихвите от това че си кеширал рано.   

3. шортенето на пут е винаги по безрисково от купуване на ъндърлайна му по простата причина,че продаваш въображение,което има цена... а времето яде тва въображение.единственото което губиш е пропуснати ползи в случай на голям ъп за 2 месеца.... или както казах преди риск/риуорт  рейшиото на пута е пъти по добре от на ундърлайна,защото се правят пари от времето.

риска надолу е колкото риска от лонг позицията минус цената на пута и тва е за сметка на ограничената печалба. 
има смисъл от шортване на опции когато го правиш с размах и играеш с целия спектър така че позицията ти да е делта неутрална и да печелиш от тва че времето ги яде. та там банките печелят от обем и тва е едно от смислените им функции - да продават защита щото пута си е хедж - можеш да купиш 100 унции сребро и пут, като така ще си ограничиш загубите ако цената се срине. 

4.ще ти го обясня технически- делтата на всеки опшън НИКОГА не може да надхвърли 1,което е всъщност константната делта на ъндърлайна.независимо кога във времето и с колко да падне,винаги купуването на ъндърлайн ще ти нанесе ПО ГОЛЕМИ щети от шортенето на пут!

абе делтата е под 1, тва е вярно ама "купуването на ъндърлайн"  не може и да ти донесе печалбите от купуването на ъндерлайн при сериозно качване на цената (виж примера горе)

така сега да го "играя" ли на обиден?щото тамън няколко пъти повече имам право да се "сърдя" за това,което казваш,отколкото ако ми бе казал,че съм беден емигрант,или че съм селянин.... обвиняваш ме,че вкарвам булкана в риск,въпреки че е обратното...
    ще го направя ли? ами НЕ! защо? защото не съм долсинея.

 *drinks*

но за в бъдеще,гледай да мериш няколко пъти преди да отрежеш.баба ти не ти ли е казвала 10 пъти мери,веднъж режи?
    ако не разбираш нещо,не обвинявай другия в грешка,преди да си сигурен. питай където не разбираш!
можеш да кажеш "не е ли по рисково пута при голямо падане" ,а не "пута е по рисков при голямо падане" .

а-а-а не съм казал пута е по-рисков а казах че не участваш в ъпсайда над определено ниво, а  в даунсайда си като ъндерлайна плюс цената на пута.

  или "няма ли с американски опции да го ядеш здраво" ,вместо "с американски опции ще го ядеш здраво"
   едното е несигурно знание , без самочувствие.... другото е самочувствие за знание,без да знаеш,че е грешно+ обвинение!

хм, за обвинението сори! ама с американски пут при рязък спад надолу квито очевидно има при скъпоценните метали от 1-2 година насам си носиш риск. щото си продал право на някой друг да те извика когато си поиска до декември ...
и като казвам "го ядеш здраво" имах предвид  "го ядеш здраво ако си продал путове" а не лично. Дейба, някак си пиша кратко че ме мързи и звучи рязко. И Начев ми направи забележка. Като си погледна постовете верно звучат така а го нямам предвид. Сори!!!
Ма нещо съм станал недоволник че имам малко грижи дейба ... и сигурно се отразява. Сори отново и мерси че не се правиш на долсинея ...


що се отнася до сорос-имаш правото да мислиш,че е паразит,както и аз,че е един от най великите хора и антрупанюъри.много неща не знаеш за него,нито смятам да си губя времето да ти обяснявам.... все пак можеш да наречеш всеки мкилиардер паразит,въпрос на гледна точка, ама да наречеш милиярдер измекяр е меко казано смешно....
    та соросовата реалност е такава,каквато ние си изградиме-там не мога със 100% да докажа тезата си... но при опшъните мога,защото е точна математика. и ти казвам ти си в грешка!
 

не бих го казал за Гейтс, Пейдж&Брин, Джобс и тн макар и не винаги да харесвам продуктите ама тия хора правят нещо смислено ... ама прав си че там е въпрос на гледна точка.
За опциите - многоизмерен е въпроса и е трудно да се каже едното е по-добро от другото щото истината е че са различни. Ако едното беше 100% по-добро то това щеще да е арбитраж  и веднага пазара щеше да го затвори (в идеалния случай). Просто дългите и късия пут са доста различни и не смятам че може да се каже че едното е  еднозначно по-добро от другото. различни са и се надявам горния пример да го показва.

поздрави
 *drink11*

   
 
« Последна редакция: 02 Октомври, 2011, 00:21:05 от nearvana »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #284 -: 05 Октомври, 2011, 01:28:51 »
0
За златото не знам, но биричката и среброто си струват...
 *drink5* :)


Аз имам една бутила алкохол (какъвто не употребявам, някакъв концентрат) с люспи от истинско злато за златни акита :) Ако някой от любителите на златото иска - да идва на гости

Сега съобразявам - май все пак златото се яде  *rofl*