Автор Тема: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си  (Прочетена 146453 пъти)

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #30 -: 15 Май, 2010, 14:36:16 »
0
Сега им звънях на Райфа да ги питам за условията, но в момента когато ме свържат с отдела за продажба на инвестиционно злато, никой не вдига телефона. Освен спреда продава - купува (който може да се сравни с Тавекс) ми е особено интересно, дали ако човек си закупи от тях кюлчета или монети, при желание може да отиде по всяко време във Виена и да си го вземе златото. Ако не пределагат тази възможност, има нещо неточно.

Цъфнаха и те на БГ пазара, правилно сте отбелязали, че търсят форма за допълнително финансиране. Въпроса все пак остава дали за нас това би било изгодно...

Преди 2 месеца четох статия в един британски вестник, че астрийския монетен двор не може да смогва да сече златни кюлчета и монети "Виенска филхармония" (едни от най-търсените на пазара). Работели денонощно - 24 часа на 3 смени. Тя манията за закупуване на злато в западна Европа върви от последните 6-7 месеца. Всякъкви клиенти купуват "на дребно" (за Австрия ставаше въпрос) пенсионерите били голяма част от клиентите...
I say what I do and do what I say.

Серсем

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Карма: +19/-10
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #31 -: 15 Май, 2010, 14:52:32 »
0
.... Тя манията за закупуване на злато в западна Европа върви от последните 6-7 месеца. Всякъкви клиенти купуват "на дребно" (за Австрия ставаше въпрос) пенсионерите били голяма част от клиентите...

Създаде ли се "мания" по нещо - масите биват прецакани скоропостижно. Хеле пък пенсионерите - те са на края на хранителната пирамида и стигнат ли нещата до тях, значи хищниците вече затварят челюсти. Чакам да видя кой лош край за масите са избрали.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #32 -: 15 Май, 2010, 15:20:34 »
0
.... Тя манията за закупуване на злато в западна Европа върви от последните 6-7 месеца. Всякъкви клиенти купуват "на дребно" (за Австрия ставаше въпрос) пенсионерите били голяма част от клиентите...


Създаде ли се "мания" по нещо - масите биват прецакани скоропостижно. Хеле пък пенсионерите - те са на края на хранителната пирамида и стигнат ли нещата до тях, значи хищниците вече затварят челюсти. Чакам да видя кой лош край за масите са избрали.


В интервюто една пенсионерка обясняваше как не искала да изгуби парите, които е спестявала през живота си (не знам дали ги е слагала в някакъв фонд или са били в банкови сметки), абе астрийски пенсионер, който е спестявал цял живот не е съвсем на края на хранителната верига. И аз нямам точна представа какво се случва, но не винаги "хищниците" и правителствата предпочитат лош край за масите...

Ето ви и интервюто с Джеймс Търк, основателя на GoldMoney, което мислех да постна вчера, но нямах време да го намеря. Малко е старичко (февруари 2008), но вътре обяснява как даже и да фалира GoldMoney, закупените благородни метали са собственност на купувача, фирмата е само упълномощена да ги закупи от името на купувача и да ги съхранява (застраховани) в трезори на швейцарската фирма VIAMAT  (стр.3 - дясна колонка и стр. 4 - лява колонка, точно под снимката със златните кюлчета). Нямам време да го превеждам, но опитайте с Google Translator.
Интересна е и системата им за разплащане м-у техни клиетни с "GoldGrams" (1 GoldGram=1 грам злато) - единица, патентована от фирмата. Надяват се този тип разплащане да се разраства.

http://www.scribd.com/doc/7458839/James-Turk-GoldMoney-Founder-February-2008#fullscreen:on
I say what I do and do what I say.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #33 -: 15 Май, 2010, 15:41:51 »
0

Ето ви и интервюто с Джеймс Търк, основателя на GoldMoney, което мислех да постна вчера, но нямах време да го намеря. Малко е старичко (февруари 2008), но вътре обяснява как даже и да фалира GoldMoney, закупените благородни метали са собственност на купувача, фирмата е само упълномощена да ги закупи от името на купувача и да ги съхранява (застраховани) в трезори на швейцарската фирма VIAMAT  (стр.3 - дясна колонка и стр. 4 - лява колонка, точно под снимката със златните кюлчета). Нямам време да го превеждам, но опитайте с Google Translator.
Интересна е и системата им за разплащане м-у техни клиетни с "GoldGrams" (1 GoldGram=1 грам злато) - единица, патентована от фирмата. Надяват се този тип разплащане да се разраства.

http://www.scribd.com/doc/7458839/James-Turk-GoldMoney-Founder-February-2008#fullscreen:on


мерси, ще го прочета цялото при първа възможност, че е дългичко

ако наистина ставаш собственик на реалното злато, звучи вече доста добре 8)

Нико

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 8
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #34 -: 15 Май, 2010, 15:50:05 »
0
Колеги, а за Тавекс-а какво ще кажете...

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #35 -: 15 Май, 2010, 16:07:29 »
0
Нико, моите постове не ги вземай под внимание особено ако вече си закупил инвестиционно злато. Аз пиша от позицията на "поизтървал влака"  :D

Тавекса първо никак не им е малък спреда (не вярвам и Райфа да е по-добър, но ще ги проверя в понеделник). Другият минус на Тавекс БГ е, че човек ако си купи се налага да го съхранява в БГ (Райфа поне предлагат съхранение във Виена). Не можем да знаем и Тавекс докога ще съществуват в БГ (най-вероятно ще останат на пазара, но ако не останат и са били единственните, които изкупуват?).

Това е само лично мнение, виж ако бях купил от Тавекс преди 3 месеца, независимо от спреда им, вече щях да съм на печалба...  :)
I say what I do and do what I say.

Нико

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 8
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #36 -: 15 Май, 2010, 19:28:17 »
0
евала на Асен за обширното мнение *drink5*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #37 -: 15 Май, 2010, 20:00:03 »
0
Асен е време да си направи един блог и да пише, ще е very famous :)

Нещата са навързани като скачени балони - един се спихва, друг се надува. Отвреме навреме става инцидент и се пука някой така, че от дупката му издишат всички и после пак наново :)

valio1900

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 86
  • Карма: +11/-11
  • Респект: +7
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #38 -: 16 Май, 2010, 13:36:22 »
0
Мисля, че тази година няма да се спука балона в златото. Все повече банки се впускат да го продават, но в населението има прекалено малко. Макар, че България не е определяща. Но балона в JPY му е време. Вероятно след лятото ще се спука, а може и по-рано.

marketleverage

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 5
  • Карма: +2/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #39 -: 18 Май, 2010, 03:17:57 »
0
ето едно интересно мнение от инвестора което подкрепям болднатото

Цитат на: SPEKO
Цитат на: Mr_crash
Speko, я кажи нещо за златото, хартишките са ясни.


Не знам какво да ти кажа.

Златото не ми е ясно!Аз никога не давам прогнози за злато и швейцарски франкове и никога не ги играя!
За мен цените са високи и аз имам малко златни активи. Златото си остана подценено. Знам ли, трябваше до сега да достигне цена от поне 1500$, но не стигна

Дългосрочно златото ще пада, но средносрочно и краткосрочно не мога да кажа!
При златото не е проблем да чукнем до 2 месеца 2000$ и да се върнем на 700$ до нови още 2 месеца и ти това много добре го знаеш. Не го прогнозирам, а просто го коментирам!
Казвам, че това е много лесно податливо на краткосрочна манипулация!


При безработица и дефлация в цял свят, без Китай, Индия и Турция, въпреки, че населението на последните 2 държави са луди на тема злато, не виждам как златото ще расте!
Няма да има търсене на злато! При тази безработица, ако случайно фалираме и златото стане 3000$ нали се сещаш, че ще клекнем всички в реките, вместо да ходим да бачкаме!!! За един ден спокойно се добива по 1 грам с подръчни материали

Гледай ти петролът и природния газ. Мани го златото!

Не , че ако петролът стане 500$ няма да ходим да пускаме сонди и да си правим сами бензин, нафта и пропан-бутан!!!!!
!

и добавям че и повече на ден може да се промива а при цена 3000 грамчето ще е около $100... та ако поскъпне толкова златото няма да има смисъл да се работи нещо друго

nearvana

  • Гост
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #40 -: 19 Май, 2010, 11:19:35 »
0
асене,
+1

Все пак за някой, който си няма понятие (като мене) и има доста пари (не като мене) има смисъл да държи едно 10% от капитала си в злато и да ребалансира ако цената му се промени сериозно спрямо другите му активи, така че тези 10% да си стоят горе-долу фиксирани - така автоматично продаваш като му се качва цената и купуваш когато пада.

Ако  някой иска да инвестира в злато, защо не чрез ETF?
При ETF мисля са задължени да купуват и държат в наличност златото и на практика няма риск от неплатежоспособност. Ето тези (http://www.zkb.ch/de/startseite/privatkunden/anlagen_und_boerse/fonds/exchange_traded_fonds1/zkb_gold_etf/uebersicht.html) няма да фалират, освен ако швейцария не фалира - гарантирани са от швейцарското правителство.


Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #41 -: 20 Май, 2010, 12:24:17 »
0
  ;)

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #42 -: 21 Май, 2010, 06:05:00 »
+2
септември миналата година МВФ реши да продаде 400 тона злато,като обеща това да стане внимателно,без да срине цената на златото.
    до сега са успели да продадат едва 212 тона,от които 200 тона индия купи.
    от тогава до сега никоя централна банка не иска да купи реално злато.
  остават още 191 тона за продажба.......
 повече от страницата на МВФ:

http://www.imf.org/external/np/exr/faq/goldfaqs.htm#q6

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #43 -: 21 Май, 2010, 12:36:08 »
0
септември миналата година МВФ реши да продаде 400 тона злато,като обеща това да стане внимателно,без да срине цената на златото.
    до сега са успели да продадат едва 212 тона,от които 200 тона индия купи.
    от тогава до сега никоя централна банка не иска да купи реално злато.
  остават още 191 тона за продажба.......
 повече от страницата на МВФ:

http://www.imf.org/external/np/exr/faq/goldfaqs.htm#q6


прави ми впечатление, че всички информации по въпроса са до февруари. За следващите месеци - нищо. :-\

Що не са шитнали поне част при растящия тренд?!

edit: сега пуснах гуглето да търси за последния месец
http://www.google.bg/search?as_q=imf+gold+sale&hl=bg&num=10&btnG=Google+%D0%A2%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B5&as_epq=&as_oq=&as_eq=&lr=&cr=&as_ft=i&as_filetype=&as_qdr=m&as_occt=any&as_dt=i&as_sitesearch=&as_rights=&safe=images

попаднах на това:
http://www.investingcontrarian.com/global/the-disturbing-secret-gold-sales-by-imf-again/
« Последна редакция: 21 Май, 2010, 12:41:55 от gogolcho »

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #44 -: 21 Май, 2010, 15:41:44 »
+2
гоголчо,МВФ е нещо като централна банка на централните банки,които участват в него....
с други думи,МВФ няма право да играе диркетно на маркета,не това му е целта......той има право да продаде злато само на централните банки и то на цена,която е в момента маркет цената.....не може да продаде,защото никоя централна банка не иска да купи......за тва вече 9 месеца се опитва...единствено индия купи 200 тона....
       централните банки имат право да пускат злато на маркета,не и МВФ.
  защо не може да се продаде злато в момента:
 ами защото всяка банка й трябват кеш пари в тази рецесия,а не злато....единствено китай може да си позволи такова нещо,но те предпочитат да продължават да купуват американски облигации....и НИКАКВО злато.
      проблема е,че това са огромни количества злато-ако някоя банка иска да спекулира-да купи 100 тона,които да продаде на свободния маркет-такова количество ще срине цената на златото и банката ще загуби,просто е.
   началото на 2009 ЕЦБ продаде 45 тона точно в лудницата,когато всички бяха примряли от страх и златото бе най голямата мода да се купува...и въпреки това бясно влизане в злато,тези 45 тона,пуснати на свободния маркет сринаха цената на златото с 120$ за един месец.
    аз и за тва се чудя на абурда на златото да стои на тези нива-в рецесия и дилевъридж и липса на инфлация,а наличие на дефлация,всички имат нужда от парична маса,а не от злато-централните банки губят,а нямат доходност,част от която да заделят за златен резерв.....и въпреки това,цената на златото расте......което е абсурдно...за това и МВФ не може да продаде количеството,което иска вече 9ти месец.
  на никоя банка не и трябва злато,както и никоя банка не иска да поеме риска да купи и после да го пусне на свободния маркет,защото шанса да загуби е много по голям от шанса да спечели......