Автор Тема: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си  (Прочетена 146500 пъти)

nearvana

  • Гост
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #75 -: 15 Ноември, 2010, 23:32:29 »
0
купувайки ETF/ETC за сребро купуваш дял от дружество чиято единствена цел е да държи  физически наличности сребро. равнозначно е на купуване на акции. аз ползвам електронно банкиране и имам депо за ценни  книжа към банката си. мога да купувам ETF-и точно толкова лесно по електронен път колкото и акции например. и няма ддс ... ама не съм в бг така че не знам. ETF-ите имат някаква такса за складиране на среброто но тя е минимална. Облагането е при продажбата ако е на печалба все едно си реализирал печалби от търговия с акции.

http://en.wikipedia.org/wiki/Exchange-traded_fund

 *drink11*
пп случка в бг с банка: за превод от 11лв за лична картата банката прибира такса от 7лв. става въпрос за ПИБ. ми това си е пладнешки обир!
« Последна редакция: 15 Ноември, 2010, 23:47:36 от nearvana »

nearvana

  • Гост
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #76 -: 16 Ноември, 2010, 00:46:16 »
0
малко по-различен поглед

http://www.zerohedge.com/article/rosenberg-scours-commitment-traders-report-finds-clues-navigating-market

стори ми се смислено и може да е стратегията за след нова година.


....


So, it may pay for the time being to avoid the areas of the market where net speculative long positions exist and is in the process of unwinding. Long covering is a critical source of selling pressure.

    * Equities: There are currently 5,780 net long contracts on the Chicago Mercantile Exchange (CME).
    * Oil: There are a near-record 208,226 net long contracts on the NY Mercantile Exchange.
    * Gold: There are a near-record 253,528 net long contracts on the Commodity Exchange (COMEX).
    * Copper: There are a near-record 25,139 net long contracts on the COMEX as well.
    * Silver: Not a record or a near-record but still a significant 42,556 net long contracts on the COMEX.
    * Australian dollar: 49,743 net long contracts on the CME.
    * Canadian dollar: Not as large as Aussie but still high net speculative long exposure, at 21,579 contracts.
    * Euro: Huge net speculative long position of 35,879 contracts on the CME.
    * The 10-year Treasury note: It now has a net long position of 15,781 contracts on the Chicago Board of Trade (CBOT).
    * The 5-year T-note: It is most exposed with a net speculative long position of 167,729 contracts — of course, this is the part of the curve the Fed is targeting.
    * The 2-year T-note: It commands a net speculative long position of 43,220 contracts even with a yield that recently was 30 basis points north of zero.
    * The 30-year bond: It is the only maturity with a net speculative short position — of 1,917 contracts.
    * Volatility: With the risk-on trade in full force for the past two months, the VIX futures has a net speculative short position of 13,345 contracts, which is at the high end of the historic range.

So, here’s how one would construct a strategy to take advantage of the prospect that we are now beginning to see as these speculative positions reverse course:

    * It would involve a flattener in the bond market; (продаваш краткосрочни облигации и с парите купуваш дългосрочни)
    * Although we are still long-term bullish on the commodity space, looking at the position in the COT report, selling calls for protection in the commodity space could be a sound strategy. Expect silver to outperform gold still;
    * Going long the U.S. dollar against the euro, but within the resource-based units, look for the loonie to outperform the Aussie;
    * Look for the S&P 500 to now trade down to the low end of the 14-month long 1,000-1,200 range;
    * Buy volatility, which is inexpensive and underexposed on the CBOE, which is bullish.



поздрави,
 *drink11*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #77 -: 16 Ноември, 2010, 10:48:29 »
0
Нирвана,
злато съм купувал чрез банка/дружество у нас. И има голям марж.  А при изкупуване на среброто не ти възстановяват ДДС. Не съм запознат в детайли с  ETF  или ETC за среброто - досега бягах от него, точно заради данъка (от БГ ако го купиш плащаш данък, после, ако продаваш не ти го връщат.


По всичко личи, че трябва да ти благодарим, че повдигаш един актуален въпрос и аспект на инвестирането. Съвместно трябва да го решим.

Бях готов да се обзаложа, че доставката на инвестиционно злато в Бг е освободена доставка.
След като прочетох, че сравнителско скоро си имал сделка, веднага се усъмних в правотата си.
Усъмних се, защото вече сравнително рядко правя справки в някои закони - особено за ДДС. Същите тези закони се менят много често.
Отворих и Четох, четох в главата за освободените доставки и се оказа, че злато и въобще ценни метали не са споменати.

Ето и текст на съответната глава.

"Доставка на финансови услуги

[Препратки от статии] [Препратки от практики] [Препратки от процедури] [Бележки]

Чл. 46. (1) Освободена доставка е:

1. договарянето, отпускането и управлението на кредит срещу насрещна престация (лихва) от лицето, което го отпуска, включително отпускането, договарянето и управлението на кредит при доставка на стоки при условията на договор за лизинг;

2. договарянето на гаранции и сделки с гаранции или ценни книжа, установяващи права върху парични вземания, както и управлението на гаранции от кредитора;

3. (изм. - ДВ, бр. 23 от 2009 г., в сила от 01.11.2009 г.) сделката, включително договарянето, свързана с платежни сметки, платежни услуги, електронни пари, плащания, дългове, вземания, чекове и други подобни договорни инструменти, без сделката по събиране на дългове и факторинг и отдаване под наем на сейфове;

4. сделката, включително договарянето, свързана с валута, банкноти, монети, използвани като законно платежно средство, с изключение на банкноти и монети, които обикновено не се използват като законно платежно средство или са с нумизматична стойност;

5. сделката, включително договарянето, свързана с дружествени дялове, акции или други ценни книжа и техни деривати, с изключение на управлението и отговорното пазене; това не се отнася за ценни книжа, установяващи права върху стоки или услуги извън посочените в този член;

6. (изм. и доп. - ДВ, бр. 52 от 2007 г., в сила от 01.11.2007 г.) управлението на дейността на колективни инвестиционни схеми, инвестиционни дружества от затворен тип и пенсионни фондове и предоставянето на инвестиционни консултации по реда на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, и Закона за пазарите на финансови инструменти;

7. сделката, включително договарянето, свързана с финансови фючърси и опции.

(2) В случаите на доставка при условията на договор за лизинг по ал. 1, т. 1 доставчикът може да избере предоставянето на кредита да е облагаема доставка.

(3) За стоките - предмет на договора за лизинг, за доставчика на финансовите услуги по ал. 1, т. 1 възниква право на приспадане на пълен данъчен кредит при спазване изискванията на чл. 71."


Което значи, че като отидеш да си купиш кюлче, начисляват ти ДДС.
Ако го правиш в качеството си на обикновено физическо лице (не говоря за особеното лице - ЕТ) и купиш от Тавекс, подмамен от обстоятелството, че имат и обратно изкупуване, при обратното изкупуване ще бъдеш силно и неприятно изненадан.
Предположенията ми са в посока, че когато във връзка с членството ни в ЕС приеха нов закон за ДДС, което беше преди около 3 години, сменили са философията в тази област.

Въпросът си стои, обаче ??

Защо в сайта на Тавекс продължава да пише, че

"Инвестиционното злато е освободено от ДДС, мито, акциз и други данъчни утежнения.  "

http://www.tavex.bg/index.php?main=8

От гледна точка на подходите и използваните понятия, тази фраза е некоректна, но същността на въпроса си остава малко спорна.

Какъв е режимът на доставката и придобиването на инвестиционно злато и сребро от гледна точка на Бг ЗДДС ?

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #78 -: 16 Ноември, 2010, 13:07:29 »
0
Нирвана,
злато съм купувал чрез банка/дружество у нас. И има голям марж.  А при изкупуване на среброто не ти възстановяват ДДС. Не съм запознат в детайли с  ETF  или ETC за среброто - досега бягах от него, точно заради данъка (от БГ ако го купиш плащаш данък, после, ако продаваш не ти го връщат.


По всичко личи, че трябва да ти благодарим, че повдигаш един актуален въпрос и аспект на инвестирането. Съвместно трябва да го решим.

Бях готов да се обзаложа, че доставката на инвестиционно злато в Бг е освободена доставка.
След като прочетох, че сравнителско скоро си имал сделка, веднага се усъмних в правотата си.
Усъмних се, защото вече сравнително рядко правя справки в някои закони - особено за ДДС. Същите тези закони се менят много често.
Отворих и Четох, четох в главата за освободените доставки и се оказа, че злато и въобще ценни метали не са споменати.

Ето и текст на съответната глава.

"Доставка на финансови услуги

[Препратки от статии] [Препратки от практики] [Препратки от процедури] [Бележки]

Чл. 46. (1) Освободена доставка е:

1. договарянето, отпускането и управлението на кредит срещу насрещна престация (лихва) от лицето, което го отпуска, включително отпускането, договарянето и управлението на кредит при доставка на стоки при условията на договор за лизинг;

2. договарянето на гаранции и сделки с гаранции или ценни книжа, установяващи права върху парични вземания, както и управлението на гаранции от кредитора;

3. (изм. - ДВ, бр. 23 от 2009 г., в сила от 01.11.2009 г.) сделката, включително договарянето, свързана с платежни сметки, платежни услуги, електронни пари, плащания, дългове, вземания, чекове и други подобни договорни инструменти, без сделката по събиране на дългове и факторинг и отдаване под наем на сейфове;

4. сделката, включително договарянето, свързана с валута, банкноти, монети, използвани като законно платежно средство, с изключение на банкноти и монети, които обикновено не се използват като законно платежно средство или са с нумизматична стойност;

5. сделката, включително договарянето, свързана с дружествени дялове, акции или други ценни книжа и техни деривати, с изключение на управлението и отговорното пазене; това не се отнася за ценни книжа, установяващи права върху стоки или услуги извън посочените в този член;

6. (изм. и доп. - ДВ, бр. 52 от 2007 г., в сила от 01.11.2007 г.) управлението на дейността на колективни инвестиционни схеми, инвестиционни дружества от затворен тип и пенсионни фондове и предоставянето на инвестиционни консултации по реда на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, и Закона за пазарите на финансови инструменти;

7. сделката, включително договарянето, свързана с финансови фючърси и опции.

(2) В случаите на доставка при условията на договор за лизинг по ал. 1, т. 1 доставчикът може да избере предоставянето на кредита да е облагаема доставка.

(3) За стоките - предмет на договора за лизинг, за доставчика на финансовите услуги по ал. 1, т. 1 възниква право на приспадане на пълен данъчен кредит при спазване изискванията на чл. 71."


Което значи, че като отидеш да си купиш кюлче, начисляват ти ДДС.
Ако го правиш в качеството си на обикновено физическо лице (не говоря за особеното лице - ЕТ) и купиш от Тавекс, подмамен от обстоятелството, че имат и обратно изкупуване, при обратното изкупуване ще бъдеш силно и неприятно изненадан.
Предположенията ми са в посока, че когато във връзка с членството ни в ЕС приеха нов закон за ДДС, което беше преди около 3 години, сменили са философията в тази област.

Въпросът си стои, обаче ??

Защо в сайта на Тавекс продължава да пише, че

"Инвестиционното злато е освободено от ДДС, мито, акциз и други данъчни утежнения.  "

http://www.tavex.bg/index.php?main=8

От гледна точка на подходите и използваните понятия, тази фраза е некоректна, но същността на въпроса си остава малко спорна.

Какъв е режимът на доставката и придобиването на инвестиционно злато и сребро от гледна точка на Бг ЗДДС ?


Мен друго ме притеснява също - ако купиш злато от Тавекс / банка, после ако решиш да го продаваш, могат да ти кажат, че златото е повредено и да искат да ти изплатят само част от цената. Засега у нас само Тавекс изкупува злато, банките само продават.

Иначе, ако от Тавекс не ми създават гореописаните проблеми, би трябвало да съм на някаква печалба (според изчисленията на съпругата). По принцип не съм сигурен в законовата част на въпроса, съпругата ми ме открехна за ДДС при среброто, но може аз да не съм я разбрал. Факт е, че при среброто маржът беше около 25%, което никак не е малко. Ама и аз не съм  *sheep*, макар да не съм и  *valcho*.
:D :P 8)

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #79 -: 22 Ноември, 2010, 19:58:51 »
0
купувайки ETF/ETC за сребро купуваш дял от дружество чиято единствена цел е да държи  физически наличности сребро. равнозначно е на купуване на акции. аз ползвам електронно банкиране и имам депо за ценни  книжа към банката си. мога да купувам ETF-и точно толкова лесно по електронен път колкото и акции например. и няма ддс ... ама не съм в бг така че не знам. ETF-ите имат някаква такса за складиране на среброто но тя е минимална. Облагането е при продажбата ако е на печалба все едно си реализирал печалби от търговия с акции.

http://en.wikipedia.org/wiki/Exchange-traded_fund

 *drink11*
пп случка в бг с банка: за превод от 11лв за лична картата банката прибира такса от 7лв. става въпрос за ПИБ. ми това си е пладнешки обир!


Нирвана,
прочетох внимателно всичко това, което си писал. Тъй като многократно съм отбелязвал, че не съм професионалист, се обърнах към Красимир Петров. В България, както сам писа тези възможности не съществуват (т.е. аз няма за какво да се кося така или иначе :) ).
Та ето отговора на проф. Петров:
Da, ETF e alternativa, no riska e che te njama da imat srebroto i che tova si e moshenicheska rabota, samo che juridicheski sa pokriti da njamat zadalzhenija, toest e juridicheska dalavera... Taka kakto e po-lesno drug da ti go sahranjava (kjul4eto), taka e po-lesno i da ti go vzeme!
« Последна редакция: 22 Ноември, 2010, 20:08:45 от antoninus_pius »

nearvana

  • Гост
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #80 -: 23 Ноември, 2010, 01:11:31 »
0
купувайки ETF/ETC за сребро купуваш дял от дружество чиято единствена цел е да държи  физически наличности сребро. равнозначно е на купуване на акции. аз ползвам електронно банкиране и имам депо за ценни  книжа към банката си. мога да купувам ETF-и точно толкова лесно по електронен път колкото и акции например. и няма ддс ... ама не съм в бг така че не знам. ETF-ите имат някаква такса за складиране на среброто но тя е минимална. Облагането е при продажбата ако е на печалба все едно си реализирал печалби от търговия с акции.

http://en.wikipedia.org/wiki/Exchange-traded_fund

 *drink11*
пп случка в бг с банка: за превод от 11лв за лична картата банката прибира такса от 7лв. става въпрос за ПИБ. ми това си е пладнешки обир!


Нирвана,
прочетох внимателно всичко това, което си писал. Тъй като многократно съм отбелязвал, че не съм професионалист, се обърнах към Красимир Петров. В България, както сам писа тези възможности не съществуват (т.е. аз няма за какво да се кося така или иначе :) ).
Та ето отговора на проф. Петров:
Da, ETF e alternativa, no riska e che te njama da imat srebroto i che tova si e moshenicheska rabota, samo che juridicheski sa pokriti da njamat zadalzhenija, toest e juridicheska dalavera... Taka kakto e po-lesno drug da ti go sahranjava (kjul4eto), taka e po-lesno i da ti go vzeme!


Доколкото знам ЕТФ-ите са длъжни да държат наличност на сребро или злато или какъвто там им е индекса 1:1 с продадените дялове.   (не се отнася за ЕТФ за захар например :)   ... там държат захар колкото за кафето, другото е във фючърси за захар)
Тоест  във всеки момент в трезорите им трябва да има точно толкова злато колкото им е капитала ... е горе-долу де.  Така са защитени от фалит на банката майка - ако тя фалира ЕТФ е неприкосновен и дяловете в ЕТФ-а са покрити с физическата наличност. Имай предвид че пенсионните фондове в швейцария (за там знам) имат право да ги купуват и се води че не носят counterparty default risk. Например златните и сребърните ЕТФ-и на ZKB (третата по големина банка в швейцария) са абсолютно сигурни. Да не говорим че тия имат рейтинг който е по-добър от този на ЮБиЕс и Креди Суис - причината е че имат гаранция от кантон Цюрих който не се очаква да фалира скоро.

Човек винаги трябва да се съмнява и е вярно  че някои от тях може да се окажат мошенници.  Не знам какви са проверките които се правят дали ЕТФ-ите държат достатъчно наличности но това си е легален печеливш бизнес и не виждам смисъл например дойче банк да рискува имиджа си като лъже с ЕТФ-ите си.  Те печелят достатъчно от това че прибират такси. Ако искат да спекулират с цената на златото и среброто вместо да продават кухи дялове в ЕТФ (би означавало шортване без наличност) могат да го направят по 100 други начина. 

За мене ЕТФ-а е премерен риск. Ако купя кюлче от някъде пак има риск да ми продадат позлатен булшит, ако го държа в къщи могат да ми го тафят, ако го сложа в сейф е голяма разправия и за обемите които идват навъпрос при мене просто не си струва тичането. 
С 2 думи - има риск ЕТФ-а да е кух и да е измама, но ако е на сериозна банка смятам че този риск е минимален.  Според мен deutsche bank physical gold/silver  е доста сигурна инвестиция от гледна точка на измами. Търгува се и на лондонската борса и сигурно има БГ трейдърска платформа която го предлага. Ако не, регистрираш се че живееш в германия при някой приятел, отваряш си сметка в немска банка с онлайн брокерска услуга и почваш да си цъкаш квото искаш.  ако фалира банката - лошо седларов, лошо   ;D ;D ;D 
в този случай е добре, както казва марк фабер да имаш ферма и ак47 да я пазиш. честно, надявам се да не опрем до там ....

 *drink11*

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #81 -: 24 Ноември, 2010, 00:47:29 »
0
Нирвана,
понеже ми стана интересно за ETF (макар да не ми вдъхват много доверие) реших да продължа кореспонденцията с Красимир Петров. Ето и отговора му:
Tezi Swiss ETFs mozhe i da sa redovni,  no za naj-golemite i naj-populjarnite (GLD i SLV) e pochti sigurno che sa kuhi kasi pozitzii.

Razbirachite predpolagat che Deutsche Bank sashto vodi falshiva programa. Tova e pochti sigurno za HSBC. Vseprieto che programata na Morgan Stanley beshe kuha, ponezhe napraviha out-of-court settlement bez da se zashtitavat. Dokazatelstvoto za zashtitata e unikalno prosto - otvarjash seifa pred oditori i broish nalichnoto zlato/srebro, prosta rabota za njakolko chasa ili dena, no te ne go napraviha.

Tipichno e za dover4ivite e da smjatat che golemite banki sa stabilni, rabotjat chestno, i che njama da riskuvat reputatzijata si, dokato istinata e tochno obratnoto. Za tezi v Switzerland ne znam i njamam nishto konkretno.

Vazhno utochnenie, ETF-ite sa dlazhni da darzhat 1:1, no ne go pravjat. Te izpolzvat "custodians" i "subcustodians" i "sub-sub-custodians" i ako custodian i subcustodian izgarmi, togava te njamat zadalzhenie da pokrijat zagubata ot izgarmelija custodian, koito estestveno e sazdaden za da e kuh i za da sabira taksi bez da ima razhodi po sahranenieto.


С това спирам по темата за ETF и т.н. , тъй като е пазар, в който нямам познания и не ми е ясен особено. *drink5*
« Последна редакция: 24 Ноември, 2010, 10:12:03 от antoninus_pius »

nearvana

  • Гост
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #82 -: 24 Ноември, 2010, 12:07:43 »
0
Нирвана,
понеже ми стана интересно за ETF (макар да не ми вдъхват много доверие) реших да продължа кореспонденцията с Красимир Петров. Ето и отговора му:
Tezi Swiss ETFs mozhe i da sa redovni,  no za naj-golemite i naj-populjarnite (GLD i SLV) e pochti sigurno che sa kuhi kasi pozitzii.

Razbirachite predpolagat che Deutsche Bank sashto vodi falshiva programa. Tova e pochti sigurno za HSBC. Vseprieto che programata na Morgan Stanley beshe kuha, ponezhe napraviha out-of-court settlement bez da se zashtitavat. Dokazatelstvoto za zashtitata e unikalno prosto - otvarjash seifa pred oditori i broish nalichnoto zlato/srebro, prosta rabota za njakolko chasa ili dena, no te ne go napraviha.

Tipichno e za dover4ivite e da smjatat che golemite banki sa stabilni, rabotjat chestno, i che njama da riskuvat reputatzijata si, dokato istinata e tochno obratnoto. Za tezi v Switzerland ne znam i njamam nishto konkretno.

Vazhno utochnenie, ETF-ite sa dlazhni da darzhat 1:1, no ne go pravjat. Te izpolzvat "custodians" i "subcustodians" i "sub-sub-custodians" i ako custodian i subcustodian izgarmi, togava te njamat zadalzhenie da pokrijat zagubata ot izgarmelija custodian, koito estestveno e sazdaden za da e kuh i za da sabira taksi bez da ima razhodi po sahranenieto.


С това спирам по темата за ETF и т.н. , тъй като е пазар, в който нямам познания и не ми е ясен особено. *drink5*

страха е хубаво нещо, доколкото те кара да бъдеш внимателен и препазлив. но в прекомерна доза страха блокира и това е контрапродуктивно.  лично за мене физическото съхранение в къщи на кюлчета сребро или злато  не е алтернатива.  нзаради личното си спокойствие и сигурност не бих държал в къщи злато.  така че страха от куха схема би ме блокирал да не инвестирам в ценни метали, което може и да е прекрасна идея  :)

важно е човек да се информира и наистина имаше няколко скандала около ЕТФ-и.  затова трябва да се отсее кое има по-малка вероятност да е булшит.     за швейцарците - складират златото и среброто в собствените си трезори и не ползват външни "склададжии" но това още нищо не доказва де ...




antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #83 -: 29 Ноември, 2010, 09:49:34 »
0
Doug Casey on Gold's New High, the Fed, and the Greater Depression Изт: http://www.lewrockwell.com/casey/casey64.1.html

Ще стигне ли златото нов рекорд тази година?!

nearvana

  • Гост
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #84 -: 14 Декември, 2010, 10:47:14 »
0
конспиративните теории за манипулация на цената на среброто май ще излязат верни

http://www.zerohedge.com/article/jp-morgan-admits-defeat-cuts-silver-short-position-proves-millions-conspiracy-theorists-abso
Water, Meet Blood - JP Morgan Admits To, Reduces Massive Silver Short Position, Proves Millions Of Conspiracy Theorists Correct

били контролирали 40%!!!! от пазара на сребро чрез непокрити къси позиции!!!!   ако е вярно и среброто не се издъни до 20 може и да видим следващия AIG.
На чичо бен едва ли му се иска това да се случи и въпроса е може дали фед може  да осигури евтино сребро - да кажем 20$? като продаде златни резерви и така смъкне цената на златото и покрай него и среброто?   

поздрави

patriccia

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 1
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #85 -: 25 Януари, 2011, 17:38:02 »
0
Здравейте!
Темата, по която пишете е интересна за мен. От скоро се интересувам от инвестиционно злато и бих искала да попитам нещо (може да ви се стори тъпо):
От къде е добре да се закупи златна монета - банка или Тавекс (не зная до колко надеждна е тази фирма)?
После - как стои въпросът с обратното изкупуване - къде може да се продаде и на каква цена, как да видя това? В статия в Тавекс пише: "Обикновено фирмите, които търгуват с инвестиционно злато, обявяват цени за обратно изкупуване на своите модели кюлчета. Ако например отидете в офисите им и искате да продадете монети, купени от някоя банка, те ще ви ги оценят изкупят при цена на инвестиционно злато на грам, тоест по-ниско." Нещо не ми става ясно - нали унция или тройунция са си определено количество грама така или иначе!? Един вид като ти кават колко е грама, ти ще сметнеш колко е унцията или тройунцията?! ... Или не разбирам :-[ 
Или пък - купувам си от Райфайзен монета, оставям я при тях на съхранение ... Как да разбера как върви цената на монетата и кога е изгодно да им я продам обратно?

nearvana

  • Гост
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #86 -: 31 Януари, 2011, 18:25:11 »
0
"Обикновено фирмите, които търгуват с инвестиционно злато, обявяват цени за обратно изкупуване на своите модели кюлчета. Ако например отидете в офисите им и искате да продадете монети, купени от някоя банка, те ще ви ги оценят изкупят при цена на инвестиционно злато на грам, тоест по-ниско." Нещо не ми става ясно - нали унция или тройунция са си определено количество грама така или иначе!? Един вид като ти кават колко е грама, ти ще сметнеш колко е унцията или тройунцията?! ... Или не разбирам :-[ 


тва и аз не го разбирам. тройунцията е 31,... грама та дали ще смяташ в унции или грама няма значение.

а за това дали си струва  ... тва естествено е хубав въпрос.
има една група от хора които смятат че борсовата цена на златото е фиктивна, цена на "хартиено злато" - купуваш хартийка  която ти обещава  че когато я продадеш ще получиш цената на златото в пари - обаче злато не виждаш.
Тази теза е изложена подробно тук
http://www.zerohedge.com/article/tracking-gold-conspiracy-gatas-must-read-presentation-cheviot-asset-management-sound-money-c

Накратко казано, златото което се търгува на финансовите пазари са хартийки и няма толкова много в трезорите. 1кг злато в трезорите бива продадено многократно понеже е ясно че много малко от хората отиват да си вземат кюлчето.  Принципа е като парите - парите като хартиени банкноти са много повече от парите които хората общо имат. Това не е проблем щото всичките си ги държат в банка а не в дюшека. Понеже това е основен банкерски принцип (Fractional-reserve_banking:    http://en.wikipedia.org/wiki/Fractional-reserve_banking) не бих се учудил ако е така и с благородните метали.   

Ако това е вярно въпроса е колко дълго  може да продължава това. Докато системата работи централните банки могат да си манипулират цената и по-скоро няма да позволят голямо покачване. Обаче 2010 донесе 40% плюс на златото, тоест или го дирижират с цел да го сринат и да оберат нормалните хорица или системата започва да избушва.

Ето и революционния поглед на нещата  :P

http://www.zerohedge.com/article/mike-krieger-explains-why-silver-bullets-are-only-defense-against-modern-financial-vampires

Ако си купувате злато и сребро и си взимате кюлчето тогава системата на Fractional-reserve_banking се разпада, така че пролетарии от всички страни - съединявайте се и си купете сребро. Лично на мене идеята ми харесва. И не става въпрос за пролетарии а за хора които не искат правителствата да спасяват банките с печатане на пари което в крайна сметка плащат данъкоплатците с породената инфлация. Това си е чист обир по болшевишки. Болшевишки,  щото се оказва че другарите (банките) не могат да фалират въпреки логиката на пазара.  В УСА фалираха банки но големите все пак ги спасиха и им наливат ликвидност с лихва 0.   

Ако не настъпи революция и системата се запази цената на златото и среброто е в ръцете на централните банки а те няма да я оставят да литне.

И какъв портфейл да държи човек през 2011 -  ей тва ми хареса:

http://www.zerohedge.com/article/5-black-swans-keep-dylan-grice-night-and-how-hedge-against-them-all

10%злато
20% бондове - австралия и нова зеландия
20% кеш
+акции по собствено усмотрение (петролни, кока кола,   ... абе блу чипове)
+застраховка от черни лебеди като в статията.
 *drink11*
поздрави на бандата



antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #87 -: 18 Февруари, 2011, 12:19:22 »
0
Някой следил ли е с колко нарастна златото, среброто и паладия - 1 приятел наскоро се похвали, че има доходност от над 10%.
За месец. А лихвата по банковите влогове и цените на НИ носят далеч по-малка възвръщаемост.
*drinks*

nearvana

  • Гост
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #88 -: 18 Февруари, 2011, 12:48:42 »
0
среброто изби рибата вчера. цял януари  среброто коригираше но от 2 седмици насам пак сме ок. яд ме е че не хванах овреме корекцията за да изтискам каквото може.    вече сме на рекордни нива над 31.50. днес ще е решаващо - ако избие над 32 посока 33 ще отиде сигурно чак до над 35 за 2 седмици. обаче ако върне яко днес пак ще се окопаем някъде около 30те.  много интересен пазар е ....
поздрави

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #89 -: 18 Февруари, 2011, 17:34:09 »
0