Автор Тема: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си  (Прочетена 147080 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #90 -: 18 Февруари, 2011, 17:38:09 »
0


















nearvana

  • Гост
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #91 -: 18 Февруари, 2011, 18:58:20 »
0
най-интересното е че има backwardation - ще рече среброто с доставка март е по-скъпо от това с доставка юни :)

начи ако имаш договор да получиш сребро през март можеш да го отложиш за юни, ще спестиш разходите по складирането, ще инвестираш  парите до юни за някаква лихва и отгоре на всичко получаваш отбивка в цената. ще рече на някой мноооого му трябва сребърце през март. говори се че JPM и  COMEX  са шортили сребро (трябва да доставят) а нямат в наличност.
Говори се че са въртяли fractional reserve banking  с благородни метали - продават без да ги имат и се надяват хората да не си ги искат накуп. Проблема е че до края на март има около 50к фючърса на комекс които засега на са казали че няма да искат доставка през март. ако не искат доставка трябва да кажат до 28.02 ...
Говори се че ако повече от 10к контракта искат реална доставка  в борсата няма толкова сребро :)   
Цирк!!! тва са само слухове - ама цената нещо избушва точно сега. Следващата седмица ще е двоен цирк!!!
историята е наистина забавна ... а ако е вярна тва е следващия AIG ...

поздрави
 *drink11*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #92 -: 18 Февруари, 2011, 20:12:33 »
0
Среброто е голямото ми разочарование до момента. Или, може би е по-правилно да се каже, че аз съм неговото голямо разочарование.
Следя го отдавна, след корекцията през януари се "подредих на опашката". Избрах някакъв инструмент, там.
И точно в този момент пред очите ми мина едно видео на Марк Фабер, където накрая сподели няколко думи за ценните метали (по-скоро май говореше предимно за златото) и сподели виждане, че очаква сериозна корекция. Спомена за около 20 % от върха.
Пък те - златото и среброто, знаете как е, там оправия няма, уж корелирани.

Опитах да го гледам отново преди да го пусна, но стига някъде до 3,50 мин. и не зарежда повече.

На мене това ми беше достатъчно. Отказах се. Последните два дни усещанията са доста негативни. Но, това е положението.

Може пък да имате повече късмет и да го изгледате до края.
Тъй като в последните седмици съм гледал няколко негови видеа, може и друг материал да беше.
В Блуумбърг го гледах.

http://www.bloomberg.com/video/66379584/

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #93 -: 18 Февруари, 2011, 20:57:48 »
0
Нирвана,
поствам следният коментар за backwardation-а, който ми се струва доста изчерпателен:


"First, any backwardation now is significantly less meaningful that it was when interest rates were more "normal". Since the vast majority of contango is composed of the interest on the underlying commodity, when silver went into backwardation when interest rates were 5% it signified a huge move as you could buy future silver at cheaper than spot instead of at 5% per annum as the interest rate implied. That was indeed a big deal.
With the short term next to zero interest rates we have now, it takes a smaller move to get the market to backwardation. It's less significant.
Second, the author didn't bother to use settlement prices but instead appears to have used intraday prices. As the author correctly notes, some of those far out contracts trade very infrequently and are are not representative of the active month.

Settles were:

Mar 11 30.534
May 11 30.559
Dec 11 30.575
May 12 30.544
July 12 30.531
Dec 12 30.496

So there is slight backwardation, but not as steep as the author presents.
Third, the author missed another item mentioned by the precious metal trading and refining firm she quotes, Heraeus. They made note that over the last several days there has been market talk of up to 100 million ounces of silver being hedged by forward sales into the market by both primary and secondary producers. That would be accomplished by selling the out months. So it may be not so much that the front months are experiencing tightness as the back months are experiencing selling pressure."


Цитатът е от тук: http://seekingalpha.com/article/252741-why-silver-backwardation-matters

Иначе продължавай в същият дух - с голям интерес чета всички твои коментари. *clap*

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #94 -: 18 Февруари, 2011, 21:34:23 »
0
Gold Demand Trends /Full year 2010/

As anticipated, 2010 was an outstanding year for gold; demand was strong in all sectors. Annual demand of 3,812.2 tonnes, (up 9% YoY) was worth approximately US$150bn. This performance was mainly attributable to strong growth in jewellery demand, the revival of the Indian market and strong momentum in Chinese gold demand and a paradigm shift in the official sector, where central banks became net purchasers of gold for the first time in 21 years. The WGC expects total gold demand to remain resilient across jewellery, investment and technology sectors over the coming quarter.

Много интересен преглед на World gold council. Изт.: http://www.gold.org/world_of_gold/market_intelligence/gold_demand/gold_demand_trends/

nearvana

  • Гост
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #95 -: 19 Февруари, 2011, 04:04:03 »
0
Нирвана,
поствам следният коментар за backwardation-а, който ми се струва доста изчерпателен:


"First, any backwardation now is significantly less meaningful that it was when interest rates were more "normal". Since the vast majority of contango is composed of the interest on the underlying commodity, when silver went into backwardation when interest rates were 5% it signified a huge move as you could buy future silver at cheaper than spot instead of at 5% per annum as the interest rate implied. That was indeed a big deal.
With the short term next to zero interest rates we have now, it takes a smaller move to get the market to backwardation. It's less significant.

вярно е 4е (сори за полушльокавицата - нов комп и имам проблеми още) лихвата работи в посока контанго и когато е ниска бакуордейшъна би трябвало да е по-достъпен.

Second, the author didn't bother to use settlement prices but instead appears to have used intraday prices. As the author correctly notes, some of those far out contracts trade very infrequently and are are not representative of the active month.

Settles were:

Mar 11 30.534
May 11 30.559
Dec 11 30.575
May 12 30.544
July 12 30.531
Dec 12 30.496

So there is slight backwardation, but not as steep as the author presents.


ако не се лъжа в момента бакуордейшъна е по-ясно изразен ... нещо http://comex.com/trading/metals/precious/silver.html  ми дава грешка но там можеш по принцип да си изкараш данните. в момента сме на сребро март около 32.70!!!   

Third, the author missed another item mentioned by the precious metal trading and refining firm she quotes, Heraeus. They made note that over the last several days there has been market talk of up to 100 million ounces of silver being hedged by forward sales into the market by both primary and secondary producers. That would be accomplished by selling the out months. So it may be not so much that the front months are experiencing tightness as the back months are experiencing selling pressure."[/color][/i]

Цитатът е от тук: http://seekingalpha.com/article/252741-why-silver-backwardation-matters

Иначе продължавай в същият дух - с голям интерес чета всички твои коментари. *clap*


 So it may be not so much that the front months are experiencing tightness as the back months are experiencing selling pressure. - ъхъ, то4но това е въпроса!!! ама тогава защо преди последния падеж - декември имаше як ръст и сега преди падежа март има пак ръст. това на мене ми се връзва пове4е с липса на нали4ност когато идва delivery day.

логи4но е  производителите  поради по-високите цени наистина да продават бъдещата си продукция с фю4ърси в по дале4ни месеци и това да натиска пазара с по-късна доставка - дале4ния край на кривата.  Това оба4е не обяснява този бесен ръст то4но преди доставките на късия край на кривата. Комбинацията от тези два ефекта води до бакуордейшъна и те не си противоре4ат.
Песимисти4ния сценарий за среброто е 4е става взпрос за краткосро4на спекулация в която ще изгорят маса орица.

ама погледнато от друга страна кви са алтернативите - долара губи сериозно по4ва - кофти макро данни, инфлацията расте яко( http://www.zerohedge.com/article/us-2011-inflation-106 )

Освен това се надига дим над европата -
 http://www.zerohedge.com/article/100-billion-eurodollar-barbell-trade
http://www.zerohedge.com/article/more-european-liquidity-crisis-sudden-surge-dollar-funding-needs

а в европа макро данните са някакъв ужас - германия и франция забавят ръста, безработица, банки пред фалит, държави пред фалит ... абе цирк!

долара и еврото пред благородните метали изглеждат убийствено зле. алтернатива са аграрните стоки, енергийни, акции. всеки си избира сам. в момента не ми се ще да съм в акции. аграрните и енергийните стоки са мноооого добро нещо според мен.

къща на село със земя е 4удесна застраховка срещу TSHTF

На4ев, относно Фабер ... много го та4а!   според мен е супер като принципно мислене, но явно не уцелва винаги тайминга. Мисля 4е ще има яка корекция в благородните метали ама кога ???  зависи как се развият събитията със среброто през март.
мисля на около 35 да продам и да се залостя на около 30 да пазарувам отново ама тва са неподкрепени твърдения. зяпам го сега и ще го целим. дано не се нахакам в някой капан.  Отделно мисля като застраховка не е зле 4овек да има малко монети под ръка - просто си акумулирай малко по-малко. Така усредняваш цената ... трудно е да купиш на дъно ама така поне няма да е на върха.
Aз пък тапака накупих сребро през декември ... уфсъ ... цял януари стискам зъби и гледам като махмурлия. $ак сега просветна ама като се сетя на ква далавера щях да съм ако бях купил януари ми се реве
здраве да е!!! нали е за революцията - http://standfordelivery.com/stand.php


поздрави

« Последна редакция: 19 Февруари, 2011, 04:12:43 от nearvana »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #96 -: 21 Февруари, 2011, 21:16:44 »
0
неарвана,
И аз ги виждам сходно нещата.
При корекция този път влизам и не ща да слушам никого.
Фабер също ме респектира с погледа си върху пазара, но този път ... някак не ми е комфортно. Може пък дефектът да е в мен. Чаках по-значима корекция.

Сори, два дена не съм влизал тук.
Пък и нещо не ми спори писането.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #97 -: 21 Февруари, 2011, 22:39:18 »
+1

Сори, два дена не съм влизал тук.
Пък и нещо не ми спори писането.


Начев,
Затова пък, имаш поздрав... :)  Малко го позатрупахме, затова - ето го:

http://www.fimoti.com/index.php/topic,4.msg18697.html#msg18697

 :) *drink11*


antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #98 -: 23 Февруари, 2011, 09:06:33 »
0
Опитах да го гледам отново преди да го пусна, но стига някъде до 3,50 мин. и не зарежда повече.
http://www.bloomberg.com/video/66379584/


Начев,
видеото е интересно - виж го тук
Stock Correction On Horizon
1 приятел ми го прати, иначе онзи линк зарежда и на мен до 3.50.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #99 -: 23 Февруари, 2011, 20:57:03 »
0
Начев,
Затова пък, имаш поздрав... :)  Малко го позатрупахме, затова - ето го:

Сърдечно благодаря !
Видях и отговорих със закъснение, но с най-добро чувство !

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #100 -: 23 Февруари, 2011, 21:04:54 »
0
Начев,
видеото е интересно - виж го тук Stock Correction On Horizon 1 приятел ми го прати, иначе онзи линк зарежда и на мен до 3.50.


antoninus_pius,
Благодаря ти ! Исках задължително да го видя отново цялото пак.
Чудех се нееднократно, как точно се е изразил М.Фабер, та успя буквално с две изречения да ме откаже категорично от идеята за сребро на този етап.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #101 -: 02 Март, 2011, 12:15:53 »
0
Златото достигна нов връх от 1 432 долара за унция
http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/03/02/1052799_zlatoto_dostigna_nov_vruh_ot_1_432_dolara_za_unciia/

nearvana

  • Гост
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #102 -: 04 Март, 2011, 19:23:37 »
0
баси цирка, продадох среброто на 34.50 вчера (мислех да чакам 35 ама ...) и днес мина през 35 като игла през надутия балон на долара    *ireful* 
естествено кадафи беше виновен дейба педала. чудесни икономически данни от америка ама нещата в либия ескалират, нефта чупи рекорди и народа вместо да купува акции  скочи в злато и сребро за по-сигурно. повозих се добре на влакачето ама изтървах май черешката на тортата ...  *ireful*

въпроса е ще имам ли следващата седмица добър вход в сребърцето че не се чувствам уютно държейки хартийки 

хубав уикенд
 *drinks*
« Последна редакция: 04 Март, 2011, 19:25:55 от nearvana »

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #103 -: 24 Март, 2011, 21:02:05 »
0
Gold Hits New Record, Silver at 31-Year  http://www.wealthwire.com/news/metals/925

Златото май ще догони 1600 още лятото, среброто може и до 50 да стигне дотогава.

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #104 -: 05 Април, 2011, 22:28:29 »
0
Златото стигна $1455. Какво ли обаче ще стане когато се случи следното:
Цитат
Maguire explains this situation this way: "for 100 customers who show up there is only one guy who is going to get his gold or silver and there’s 99 who will be disappointed, so without any new money coming into the market, just asking for that gold and silver will create a default."


Цитатът е от тук:
http://theeconomiccollapseblog.com/archives/bombshell-whistle-blower-comes-forward-with-solid-proof-the-price-of-gold-and-silver-is-being-manipulated-by-major-financial-institutions