Автор Тема: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си  (Прочетена 146530 пъти)

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #180 -: 24 Август, 2011, 10:25:00 »
0
Златото вече е достатъчно балонирано, както писах по-рано сме доста близо до върха. Няма да има корелиращо с поскъпването на златото поскъпване на всичко останало. Не ми се вярва чичо Ханс и компания просто така да гледат отстрани как им се стопяват спестените пенсионните парици. Да ще имам малко по-ускорена инфлация, но не ми се вярва в Европа и УСА да се стигне до колапс от типа на БГ1996.


Както казват руснаците - "Поживём — увидим"

Впрочем гледал ли си това итервю на Хазин? http://worldcrisis.ru/crisis/889522

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #181 -: 24 Август, 2011, 12:13:44 »
0
"Руски учени са категорични, че цунами ще заличи САЩ на 21-23 август"

А земетресения има от край време. Но покрай интернет и постоянното тръбене по медиите се получава илюзията, че нещо необичайно се случва.

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #182 -: 24 Август, 2011, 12:14:07 »
0
*rofl*
Някой иска ли да се обзаложим, че в неделя няма да има цунами в САЩ?


В неделя не, в сряда иде ураган. Дали е HAARP? http://dnes.dir.bg/news/zemetresenieto-sasht-9334470?nt=4

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #183 -: 24 Август, 2011, 17:32:05 »
0
И така по аналогия с БГ1996 долар за лев --- 60-100-3000-1500 ---, сега златото при коя цифра се намира? Според мен при 2900. Все пак 2000 долара за унция би трябвало да е някъкъв психологически предел ако го подмине и не падне под 2000 повече от месец, работите верно са тотално оплескани и Асен е овца а Рубини си е професор.     

Златото вече е достатъчно балонирано, както писах по-рано сме доста близо до върха. Няма да има корелиращо с поскъпването на златото поскъпване на всичко останало. Не ми се вярва чичо Ханс и компания просто така да гледат отстрани как им се стопяват спестените пенсионните парици. Да ще имам малко по-ускорена инфлация, но не ми се вярва в Европа и УСА да се стигне до колапс от типа на БГ1996.

Дали пък не познах вчера, че сме близо до върха а, само за два часа 120 долара надолу - това си е усезаемо! *scare* *clap*
« Последна редакция: 24 Август, 2011, 17:37:38 от Ivel »

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #184 -: 24 Август, 2011, 18:44:23 »
0
И така по аналогия с БГ1996 долар за лев --- 60-100-3000-1500 ---, сега златото при коя цифра се намира? Според мен при 2900. Все пак 2000 долара за унция би трябвало да е някъкъв психологически предел ако го подмине и не падне под 2000 повече от месец, работите верно са тотално оплескани и Асен е овца а Рубини си е професор.     

Златото вече е достатъчно балонирано, както писах по-рано сме доста близо до върха. Няма да има корелиращо с поскъпването на златото поскъпване на всичко останало. Не ми се вярва чичо Ханс и компания просто така да гледат отстрани как им се стопяват спестените пенсионните парици. Да ще имам малко по-ускорена инфлация, но не ми се вярва в Европа и УСА да се стигне до колапс от типа на БГ1996.

Дали пък не познах вчера, че сме близо до върха а, само за два часа 120 долара надолу - това си е усезаемо! *scare* *clap*

Според мен златото ще падне до $1 500 - 1600 и септември-октомври пак нагоре.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #185 -: 24 Август, 2011, 21:58:19 »
0
Сега е много трудно да се предвиди каквото и да било, нищо вече не работи така както по-рано. Зависи какво ще решат големите за нафтата нагоре или надолу, сега сме в турболентност. Аз склонявам към нафтата надолу, долара нагоре и златото надолу до към 1500

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #186 -: 24 Август, 2011, 22:08:58 »
0
Колебания с такъв магнитуд говорят за едно - паника. А да се правят прогнози при паникьосан пазар си е жив хазарт. Последното, което ще намерят играчите на този пазар е сигурност, а доколкото си спомням, тъкмо сигурност се търсеше в златото по същия начин, по който се търсеше и в апартаментите.

с таа малка разлика, че златото е мобилно, докато хапартамента нема как да се премести, пък и разходите по подръжката му са по-високи и живота му е много по кратък.

иначе, забелязваш как честотата и височината на амплитудите на колебанията на цените не само на златото ами и на пазарите става все по голяма... това ме притеснява най-много и ме прави песимист за бъдещето.

 *drinks*

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #187 -: 24 Август, 2011, 22:36:52 »
0
Не се стряскай бе колега, България не е  Сомалия дето не било валяло дъжд повече от 3 години или пък някъква си там Германия или Холандия, тук винаги има план Б, затова я обичам тази страна. Не говоря за физическо оцеляване, трябва хептен да си гьон в главата и вързан в ръцете за да не оцелееш тук. И в най-тежките моменти винаги излизат някъкви достатъчно високорафинирани проекти, просто следи играта. Ако нямаш идея какво да гледаш, гледай какво правят ромите, те са най-гъвкави, направо са си като лакмус, следи им движенията и ще се сетиш какво да правиш.   
« Последна редакция: 24 Август, 2011, 22:39:54 от Ivel »

Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #188 -: 25 Август, 2011, 03:26:51 »
0
Колебания с такъв магнитуд говорят за едно - паника. А да се правят прогнози при паникьосан пазар си е жив хазарт. Последното, което ще намерят играчите на този пазар е сигурност, а доколкото си спомням, тъкмо сигурност се търсеше в златото по същия начин, по който се търсеше и в апартаментите.

с таа малка разлика, че златото е мобилно, докато хапартамента нема как да се премести, пък и разходите по подръжката му са по-високи и живота му е много по кратък.

иначе, забелязваш как честотата и височината на амплитудите на колебанията на цените не само на златото ами и на пазарите става все по голяма... това ме притеснява най-много и ме прави песимист за бъдещето.

 *drinks*

Още няколко разлики - златото също има разходи да го пазиш и съхраняваш някъде, а на сертификатите може ли човек да има вяра днешно време? Освен това само по себе си не носи никакви доходи докато хапартамента все някакъв наем може да носи.
Чудя се дали наистина не е време да се спасяват парите, който още има в имоти, противно на всеобщото мнение, всъщност точно затова...

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #189 -: 25 Август, 2011, 11:52:04 »
0
Чудя се дали наистина не е време да се спасяват парите, който още има в имоти, противно на всеобщото мнение, всъщност точно затова...

Може, но не и в България.

P.S. А златото вече е -10%.
« Последна редакция: 25 Август, 2011, 11:56:54 от dodo2 »

nearvana

  • Гост
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #190 -: 25 Август, 2011, 12:09:22 »
0

В момента изглежда лесно ама е трудно: мисля че ще има мнооого сериозна корекция и това ще е целта на петъчното изказване на бернанкито - като първа стъпка може да не обяви ново разрастване на баланса на фед а само промяна в портфолиото от трежърита (в посока по-дългосрочи). ще има разочаровани и   ще настане яка паника която ще смъкне цените и ще даде аргумента за ново ама баш истинско QE. Сегашните цени вече са антиципирали QE3 и то ще дойде ама може би с лек финт назад ... да видим де.




Ами ето я и корекцията ... да видим колко ще продължи. Надявам се да е яка щото искам да вляза на ниското. Хората в златото не се паникьосаха че бернанки няма веднага да обяви ново разрастване на баланса на фед, както направиха акциите та се наложи CME да качи марджин сметките с 26%  точно на ... 24.08 ... и естествено инфото "изтече"  и цената се срина преди това. 
Китайците и те участват щото качват марджин сметките на шанхайската борса. За мене тва е планово сриване и ще стане точно като последния път когато в синхрон се качваха марджжин сметките - яка корекция (среброто върна от над 45 до под 35) и после пак нагоре.

Още една графика за размисъл на тема балони: сравнение между SLV (ETF сребро ),  GLD (ETF злато)  и акции на Apple. Верно че SLV и  GLD са хартийки а не истинското ама все пак е добро прокси. Основния ръст в епъл е от 2009 и е изцяло на базата на ай-фоните което за мене е тотално безмислен продукт базиран основно на желание за демонстрация на статус и принадлежност към определена група.  Да не се обиждат ай-фЕновете ... ако може! Да дам едногодишна минимална пенсия за телефон с който мога и да сърфирам навън (вместо да си говоря с приятели), да си чета фейсбука и тем подобни ненужни неща за мене е извращение. Е верно сигурно имат няколко смислени апс ама тях ги имам и на лаптопа и не съм примрял да ги отварям на всеки 2мин ... а ако се налага да имам смартфон ще си взема андроидче поне на 1/3 от цената или за веселбата един hiPhone   *yahoo*  http://www.hiphone.org/

поздрави

nearvana

  • Гост
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #191 -: 25 Август, 2011, 12:17:46 »
0
Boby, за имотите може и да си прав. Бих казал селски къщи които лесно могат да се направят обитаеми и с добър двор на смислени места. В момента си търся нещо подобно но ми е трудно от чужбина. Интересува ме странджа  на около 20-30км от морето или евентуално балкана да кажем на до 10км от магистрала хемус (например около правец или  ботевград). Предполагам и посока пловдив има интересни места но просто не ги знам.  Варна ме интересува само ако е до морето а там цените още не са ми атрактивни.
Земеделската земя като дългосрочна инвестиция също според мен е супер.

поздрави

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #192 -: 25 Август, 2011, 13:16:26 »
0
Нервана за Ай-шитовете все едно че аз се изказах, толкова точно си го казал, респект, аз съм точно на същото мнение, работя заедно с едни млади русначета, надъхани и всичките си мерят Ай-шитовете постоянно а аз ги скъсвам от ебавки, като им подвиснат-случва се често да не говорм за четворката че като селективност си е пълна тесла. За Ботевград, Правец правилно си се насочил, мани я тая Странджа, все пак да си близо до столицата понякога е полезно. Препоръчвам ти Правец, не Ботевград, аз избягах отначало от София, после и от Ботевград и се сега съм намерил обетованата земя в Правец. Много е спокойно, чисто, няма абсолютно никъкъв криминал, ромите са малко и изключително възпитани (впрегнати са да работят, не са нагли и са са дотолкова изчънчени, че като им направиш комплимент дори казват "благодаря господине") Инфраструктурата е може би една от най-добрите в България говоря за са чиста балканска вода с високо налягане в тръбопровода, добра канализация, дебел интернет канал, хубав асвалт навсякъде, качественни тротуари, множество спортни съоражения за всеки вкус, качественни тенис кортове, безплатни баскетболни площадки, няколко стадиона изключително чист и качествен открит басейн с олимпийски размери (всяка вечер плувам по два часа там и не спирам да му се кефя) закрит басейн в новия хотел на езерото, добри училища за децата, свободни места в детските градини и най-вече малко хора, тълпите вече не ги понасям. Изключителна природа. Това наистина е едно от дай-добрите места в БГ по качество на живот. Ако решиш нещо за Правец или Ботевград свиркай ще помагаме аз тук съм силен достатъчно.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #193 -: 25 Август, 2011, 16:09:28 »
0


Кой продава злато? Освен, спекулантите?  :-\

 *drink11*


Ето кой бил!

Цитат
Продавач
Единственият продавач на благородния метал в момента е Международният валутен фонд, казва Ричардсън. От октомври 2009 до края на 2010 г. МВФ е продал общо 403.4 т злато с цел предоставяне на нисколихвени заеми за нуждаещите се страни. Повече от половината от това количество е била купена от централни банки, показват данни на Световния съвет по златото.
Затова анализаторите са единодушни, че не може да се очаква разпродажба на благородния метал от страна на централните банки. Те ще останат нетни купувачи на злато и през тази година, прогнозират и от Световния съвет по златото.


http://pari.bg/article/2011/8/25/Centralnite_banki_shhe_zapazjat_zlatoto_si

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #194 -: 25 Август, 2011, 18:44:22 »
0
Ivel, nearvana, да не би да сте пропуснали да купите AAPL през 2009 и да отчетете 400% печалба досега, та така говорите :)