Автор Тема: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си  (Прочетена 147059 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #210 -: 30 Август, 2011, 01:06:01 »
0
nearvana аа това не е депресиращото - небето със звездите ми е едно от хубавите чувства, от времето когато ходех по планините. Стана ми много гадно след срещата с един човек, който беше пуснал обява за продажба преди 1-2 години (и аз като тебе си прелиствам от скука обявите, но си ги записвам), и както може да се очаква не е продал та го преслушах. Лицето му пълно с отчаяние (въпреки че си има работа в съседния град) и описанието кой умрял и какво вече не могат да се грижат за стопанството и ми стана гадно. Всяка къща с умрели баба и дядо е обречена.

Муза, ами според мен заради всичко, което си писала го искам, но след тези няколко дни, когато беше денят на селския им събор или панаир както се казва, си мисля ако купя там, да проверя възможно ли е невъзможното - хората в селото да престанат да слушат чалга :) Ще измисля някаква образователна програма, да научат, че има и друга музика на света  *rofl*

Май развалихме темата за златото  *blush*

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #211 -: 30 Август, 2011, 01:32:33 »
0
nearvana аа това не е депресиращото - небето със звездите ми е едно от хубавите чувства, от времето когато ходех по планините. Стана ми много гадно след срещата с един човек, който беше пуснал обява за продажба преди 1-2 години (и аз като тебе си прелиствам от скука обявите, но си ги записвам), и както може да се очаква не е продал та го преслушах. Лицето му пълно с отчаяние (въпреки че си има работа в съседния град) и описанието кой умрял и какво вече не могат да се грижат за стопанството и ми стана гадно. Всяка къща с умрели баба и дядо е обречена.

Муза, ами според мен заради всичко, което си писала го искам, но след тези няколко дни, когато беше денят на селския им събор или панаир както се казва, си мисля ако купя там, да проверя възможно ли е невъзможното - хората в селото да престанат да слушат чалга :) Ще измисля някаква образователна програма, да научат, че има и друга музика на света  *rofl*

Май развалихме темата за златото  *blush*

додец, на 2-ри или 3-ти септември ще се разходя до София. Ще се радвам да похортуваме лично, ако разбира се имаш време и желание.
Аз закупих къщичка в Гърция и връзката планина-море вече е осъществена.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #212 -: 30 Август, 2011, 09:03:45 »
0

Невидимко,

Честито! :)
Това е една от мечтите ми - къща на брега на морето! Страхотно е! Може, и къща до рекичка...
Поздравления! :)

 *drink11*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #213 -: 30 Август, 2011, 12:12:32 »
0
додец, на 2-ри или 3-ти септември ще се разходя до София. Ще се радвам да похортуваме лично, ако разбира се имаш време и желание.
Аз закупих къщичка в Гърция и връзката планина-море вече е осъществена.

Честито :)

А аз на 2 и 3 ще ходя на палатка пак там.. след като се оказа че е забранено на Пирин, че даже и бой се яде, ще ходя там :)

nearvana

  • Гост
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #214 -: 31 Август, 2011, 00:33:25 »
0

Малък коментар...
Дали на пари, дали на злато, все е робуване. Аз лично, не правя разлика. Дори си мисля, че въздействието на златото върху част от хората (не в положителния смисъл)  е много по-голямо от парите. Не мога да си обясня защо е така, но е факт. Зависи все пак, дали са цел или средство. Аз продължавам да не съм фен на златото и най-вероятно бъркам. Макар че, се замислям дали да не си купя една монетка. Както се казва, против уроки, пък и да не съм съвсем капо.  :D



робуване е когато е самоцел и заради любовта към златото/парите. все пак обаче поне засега на болшинството ни се налага да бачкаме за насъщния и е много кофти когато се усетиш че посредничеството на хартиените пари е станало аксиома а покупателната им способност е в ръцете на малцина които имат монопола да ги емитират. Така те буквално контролират времето което отделяме за да изкарваме прехраната си  което е откровенна диктатура на фед, ецб и другите от мафията над целия свят. Златото поне не може да бъде произвеждано и съответно девалвирано от централните банки.

моята лична представа за идеалната валута е "1 ден" , ще рече с една единица от тази валута можеш да изкараш добре 1 ден (включая биричката, Скитъре)   :D   понеже потребителската кошница зависи от мястото то това ще е локална валута http://en.wikipedia.org/wiki/Local_currency
мисля че връзката пари - време е много важна защото става очевидно колко би било глупаво да прекараме 30г от да кажем 100те години на живота си  за да съберем и складираме 365 000 000 "дни" във валута. малко като осъден на 250г затвор  :D
ок, колкото и да вкарваме деца в сметката  (и осигуряването им са апартаменти по стар бг обичай) пак е безумие.

поздрави

пп честито невидимко! със здраве да си я ползваш!  разкажи как търси къщето в гърция и според теб за кво трябва да се внимава.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #215 -: 31 Август, 2011, 03:10:27 »
0
системата се дисбалансира и е въпрос на време да се стигне до криза. Такива финансови фактори са лихвата и рентата. Те създават стойност от нищото, без срещу тях да има създадени реални блага.
Това не е съвсем така, ето пример:
- на Земята сме само двама души и владеем по 1/2
- има само картофи като стоки и това е средство за разплащане
- аз имам обаче и един трактор в добавка (създаден чрез интелектуален труд*), съседът няма и копае нивата си с лопата
- тракторът не го използвам през цялата година плътно, а само 50% от времето
- аз получавам за 1 година 20 тона картофи, а съседът само 500 кила

И така:
- давам трактора назаем на съседа, но искам обратно след година трактора си плюс 5 тона картофи
- на следващата година вместо да имаме нови 20,5 тона картофи, имаме 40 тона: 25 са мои, 15 - на съседа, тракторът пак си е при мен

Заемите са машина на времето и се дърпат блага от бъдещето. Ако се прави умерено и без да се злоупотребява е много смислено. Само че днес има измислени много начини да се злоупотребява.

* От примера се вижда, че всъщност интелектуалният труд е една от причините за проблемите. Ако бяхме прости като животни, мерната единица щеше да е "един ден". Сега това не е възможно. Един ден за един човек е = на 1 година за друг.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #216 -: 31 Август, 2011, 11:09:06 »
0


робуване е когато е самоцел и заради любовта към златото/парите. все пак обаче поне засега на болшинството ни се налага да бачкаме за насъщния и е много кофти когато се усетиш че посредничеството на хартиените пари е станало аксиома а покупателната им способност е в ръцете на малцина които имат монопола да ги емитират. Така те буквално контролират времето което отделяме за да изкарваме прехраната си  което е откровенна диктатура на фед, ецб и другите от мафията над целия свят. Златото поне не може да бъде произвеждано и съответно девалвирано от централните банки.

моята лична представа за идеалната валута е "1 ден" , ще рече с една единица от тази валута можеш да изкараш добре 1 ден (включая биричката, Скитъре)   :D   понеже потребителската кошница зависи от мястото то това ще е локална валута http://en.wikipedia.org/wiki/Local_currency
мисля че връзката пари - време е много важна защото става очевидно колко би било глупаво да прекараме 30г от да кажем 100те години на живота си  за да съберем и складираме 365 000 000 "дни" във валута. малко като осъден на 250г затвор  :D
ок, колкото и да вкарваме деца в сметката  (и осигуряването им са апартаменти по стар бг обичай) пак е безумие.

поздрави

пп честито невидимко! със здраве да си я ползваш!  разкажи как търси къщето в гърция и според теб за кво трябва да се внимава.


"Насъщният" е много абстрактно понятие. За едни е едно, за други - друго.

...идеалната валута е "1 ден"

Това означава, че аз и ти сме абсолютно еднакви, но не сме. Ти, например, се по-можещ и знаещ, и тези часове ги правиш за 1/10 (?). Присъдата ти е намалена заради добро поведение.  :D

Погледнете банките от друг ъгъл. Човек почва бизнес, малък. Съвсем скоро вижда още нови възможности. Винаги е така! Съответно, не му стигат парите. Тогава решава да  влезе в съдружие с друг човек, който има парите, които не му достигат. Друга възможност е кредит от банката. Един вид, пак съдружник.
В първия случай, се дели нетната  печалба със съдружника, във втория - лихвата е печалбата за този особен съдружник.  :D  Би могла да бъде отначало по-малък процент от общата печалба, както и обратното.

 *drink11*

Серсем

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Карма: +19/-10
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #217 -: 31 Август, 2011, 11:24:35 »
0
системата се дисбалансира и е въпрос на време да се стигне до криза. Такива финансови фактори са лихвата и рентата. Те създават стойност от нищото, без срещу тях да има създадени реални блага.
Това не е съвсем така, ето пример:
- на Земята сме само двама души и владеем по 1/2
- има само картофи като стоки и това е средство за разплащане
- аз имам обаче и един трактор в добавка (създаден чрез интелектуален труд*), съседът няма и копае нивата си с лопата
- тракторът не го използвам през цялата година плътно, а само 50% от времето
- аз получавам за 1 година 20 тона картофи, а съседът само 500 кила

И така:
- давам трактора назаем на съседа, но искам обратно след година трактора си плюс 5 тона картофи
- на следващата година вместо да имаме нови 20,5 тона картофи, имаме 40 тона: 25 са мои, 15 - на съседа, тракторът пак си е при мен

Заемите са машина на времето и се дърпат блага от бъдещето. Ако се прави умерено и без да се злоупотребява е много смислено. Само че днес има измислени много начини да се злоупотребява.

* От примера се вижда, че всъщност интелектуалният труд е една от причините за проблемите. Ако бяхме прости като животни, мерната единица щеше да е "един ден". Сега това не е възможно. Един ден за един човек е = на 1 година за друг.

Както и преди съм казвал, според мен, дисбалансът на системата идва от неправилната оценка на труда.
Ако съществуваше по-добър начин да се разпределят парите, нямаше да се стигне до тук.

В момента системата е кофти, защото работи на следният принцип:
- по-добрият получава повече - понеже не може да изхарчи това "повече", той го складира. След време парите се складират около 5% от хората, а останалите 95% остават без. И тогава единственият начин първите да запазят статуквото е, да върнат тези пари на масите. Правят го под формата на кредит. Но това, разбира се, е само отлагане на проблема, защото кредитът се взема и похарчва, и парите отново се концентрират в тези 5%. И стигаме до сегашната ситуация.

Ако успеем да изравним така нещата, че хората по света да съставляват една огромна средна класа, и паричната маса да се разпределя сравнително поравно, ще закрепим нещата. Тоест дисбаланс отново ще има, защото някой хора са си "спестители" по душа и винаги ще гледат да заделят някой лев, но това ще им отнема много време и в никакъв случай няма да успеят да сринат финансовата система, както се случва в момента...

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #218 -: 31 Август, 2011, 11:44:59 »
0
Ей тук, за 1-2 дни са се струпали много мнения, при това интересни. Смесица между реализъм и мечтателство. Което означава, че хората търсят алтернативи, търсят промяната. А това означава, че хората не търпят статуквото, а когато се търси път, той рано или късно се намира.

На мен, перспективата "да търкалям камъни" 1/4 от живота си, въобще не ме грее. Съзнавам, ценността на своя живот, и колкото да е странно и на другите хора, защото качеството ти на лайф зависи и от хората, с които си заобиколен. Разбира се, че не сме еднакви - нито като способности, нито като акъл. Но достатъчно е да оценяш живота като достатъчна ценност, и да уважаваш правото и на другия, да го цени.

На мен, идеята  валута "за един ден" много ми допада.

Муза, терминът "насъщния" е лесно изчислим - той включва всичко това, което е необходимо за физическото оцеляване. Дебелаците над150 кг., както и анорексиците - под 50 кг. са в границите на статистическата грешка. Биричката вече, служи за обиране на луфта. Аз, например, не понасям бира. Затова, аз персонално служа за изравняване на резултатите.  *rofl*

Иначе, сериозно, мисля, че всички налични пари трябва да се впрегнат в средства за производство, които да носят системен доход. Когато е криза, ще носят по-малко, но тогава падат и цените на средствата за производство. Когато е налице възход, позволяваш си повече "бири"...

Говори се тук, за стойността на енергията. Вече има достатъчно изобретения, при това достъпни, които могат да свалят разходите на домакинство, до минимални нива. Китай произвежда малки домашни перки от 1 киловат- до 10 киловата, които почти всеки може да си позволи. Акумулаторите са отдавна изобретени, така че не бива да се залита в посоката енергия, на всяка цена. Трябва да си гледаме живота дотолкова, колкото ни е позволено, и да му се наслаждаваме. Каквото има да става, ще стане. Със или без нашето участие. По-вероятно - второто...


Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #219 -: 31 Август, 2011, 12:23:37 »
0
Здравей, Глобал! :)

"Един ден..."  Ами ако някой е толкова производителен, че изработи 10 пъти в повече? Тогава, какво правим? Къде е разликата?

Това с кредитите е начин на управление. Защото се удря в  незнанието, в неправене на сметки, като всичко това е гарнирано с медийно промиване на мозъците.

Казваш за алтернативните енергии. Подозирам, че отдавна е измислена такава, но няма интерес от нея. Защото петролът е пак средство за управление.

И аз не пия бира, но пък ям шоколад. Така че, изравнихме... нЕма се минавам, я! Обаче, ако ми кажат, "да съм пила", шоколадът е от втория ден, не съм съгласна... От сега да се рАзбереме!  *rofl*

 *flower2*

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #220 -: 31 Август, 2011, 12:40:10 »
0
Здрасти, Муза,

Така като гледам, аз съм за завиждане - не пия бира, не обичам шоколад, бачкам като вол, одъртявам бавно ( не ми личи) ...Ако се смени системата, ще съм подходяща партия.... *rofl*. Даже и за застаряващите чичковци...

Тогава, ще търсиш личност като мен, да ти подарява шоколада всеки ден и проблемите ще са решени. И с валутата...


nearvana

  • Гост
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #221 -: 31 Август, 2011, 12:48:01 »
0
като казвам "1 ден" що интерпретирате 1 ден работа? разбира се имам предвид 1 ден консумация, тоест една смислена потребителска кошница за 1 ден. Ако можеш да я изкараш за 5 мин си супер и тогава или трупаш или се наслаждаваш на свободното време. ако я изкарваш за 2 дена имаш проблем ....
по същество това е същото като златния стандард но с тази разлика че става въпрос за кошница от суровини а не само за една (ценен метал)

Скитъре, златото и суровините не са дългови средства по дефиниция както са непокритите пари

поздрави
« Последна редакция: 31 Август, 2011, 22:09:01 от nearvana »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #222 -: 31 Август, 2011, 13:33:28 »
0
Правилно те разбрах. Затова дадох определение за "насъщния".
Златото и суровините, обаче, не са дългови средства по дефиниция, но стойността им се измерва (локално) спрямо курса на възприетата валута. Което означава, че  златото и суровините, могат да служат като средство за запаметяване (съхраняване, запазване) на стойността, но не и за някаква системна печалба ( доход). Защото от там тръгнаха пренията, както и идеите. Които са превъзходни. Но това означава човечеството да преглътне досега изгражданите ценности, да ги загърби, и да тръгне по пътя на откривателството , по пътя на пробата и грешката, за добро или лошо....А както често се случва, пътят към ада е послан с добри намерения...

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #223 -: 31 Август, 2011, 16:41:17 »
0
Здрасти, Муза,

Така като гледам, аз съм за завиждане - не пия бира, не обичам шоколад, бачкам като вол, одъртявам бавно ( не ми личи) ...Ако се смени системата, ще съм подходяща партия.... *rofl*. Даже и за застаряващите чичковци...

Тогава, ще търсиш личност като мен, да ти подарява шоколада всеки ден и проблемите ще са решени. И с валутата...

Ама аз не искам никой да ми дава. :) Не смятам, че някой ми е длъжен. :)

Серсем,
Средната класа няма нужда да и се прехвърлят средства. Тя сама може да си ги постигне. Достатъчно е,  да не се тика в ъгъла, обезкръвява, със съдействието на монополите, например, или заради тях. И не са само те...

 *drink11*

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #224 -: 31 Август, 2011, 17:10:36 »
0
Муза, средната класа е много опасна за власт-имащите. Практиката досега показва,( в последните 1-2 века)  че революциите се правят от средната класа - от т.нар. „буржоазно-демократични сили”. Това са хората, които имат резерви – физически, психически  и материални възможности, с които да променят условията, с доброто намерение, да правят добро за цялото „международно човечество” ( по думите на една изгряваща Мис-ка).
Всеки случай, има борба за всеки кокал. Никой не предава позициите си без бой. Струва ми се, че в България преобладава пасивността. Очакването, някой друг да се погрижи за нашите интереси. Монополите действат в сегашната среда. Убедена съм, че тя не им е изгодна. И при тях се налага тактиката на оцеляване, защото конкуренцията е огромна. И не прощава.
Истината обаче е, че девалвацията на парите, е омръзнала на всички. Лично аз очаквам, да се направи нещо, за да се възвърне т.нар. стабилност. Дори по отношение предвидимоста на близката година от  живота. Защото в противен случай, неизвестността поражда икономическа пасивност, нежелание за развитие, а това е противоестествено на разумния човек. Търкалянето на камъни, е все по-осъзнато. Хората не обичат да ги водят за носа. Осъзнаването  обаче, е разнороден и времеви процес.
Може да е налудничаво, но очаквам големи промени относно парите. Дали за добро, или – не, бъдещето ще покаже.
 *flower2*