Автор Тема: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си  (Прочетена 146499 пъти)

Нико

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 8
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Всички знаем за невероятния скок на металите последно време. Според мен има мегдан и за още по-нагоре, причини за това има доста.
Та въпроса е - как и по какъв начин да се сдобием с "реалните пари" - физическо придобиване на монети и кюлчета, акции в добивни компании, фючърси и т.н.

valsodar

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 147
  • Карма: +29/-23
  • Респект: +14
    • Профил
    • Щуровини - Животът през очите на един котарак
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #1 -: 14 Май, 2010, 12:36:05 »
0
Проблема е, че ми се струва късно за този влак.
Златото не е ли големият балон, който се очаква да изгърми доста зрелищно в близко време?! Поне за мен, стойноста му е много сериозно надценена.
Човекът е единственото животно във вселената, което прекарва целият си живот в нескончаеми опити да го направи по-труден от нужното!

uravnovesen

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +2/-4
  • Респект: 0
    • Профил
    • Произведено в България
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #2 -: 14 Май, 2010, 12:52:47 »
0
Цитат
Златото не е ли големият балон, който се очаква да изгърми доста зрелищно в близко време?! Поне за мен, стойноста му е много сериозно надценена.
И аз мислех така, ама след това бясно печатане на евро и долари неизбежно стойността  им спрямо златото пада. Това трилиони, билиони  за нищо ги нямат :o. Като пуснат печатниците, само хартия (нищо, че е специална) да има. От доста време и хартия не е нужна.
« Последна редакция: 14 Май, 2010, 14:45:13 от uravnovesen »
Да подкрепим фирмите работещи в България!

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #3 -: 14 Май, 2010, 13:48:18 »
0
И аз го отглеждам златцето от известно време. Ето графика на динамиката на цените в евро и долари за последните 10 години:



При ръста от последните години, ако беше при имотите веднага бихме му лепнали прилагателно балонирано. :P



Иначе в БГ инвестиционно злато купува/продава май само http://tavex.bg/ . Това е естонска фирма с клонове в Швеция, Финландия и Латвия. http://www.tavid.ee/index.php?lang=eng

Има и много други в чужбина, BulCan ми беше дал сайтове в имоти нет, ще ги погледна.



 

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #4 -: 14 Май, 2010, 13:52:40 »
0
Днес златото удари 1000 евро  . Наистина от началото на годината е тръгнало нагоре по експонента :)

Нико

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 8
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #5 -: 14 Май, 2010, 14:06:05 »
0
В дългосрочен план златото си е най-добрата инвестиция откъдето и да го погледнете.
Много хора мислят, че е късно за покупка, всеки сам си преценява...
За среброто някакви мисли да споделите..Обмислям обръщане на няколко хиляди евро в сребро, но се чудя как да го направя ::)

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #6 -: 14 Май, 2010, 14:37:19 »
0
Слушал съм изказвания на сериозни спекуланти (не се сещам Джим Роджърс ли беше или Марк Фабер), че е по-изгодно да се купува сребро, отколкото злато (това преди около 2 месеца, когато много сериозно се колебаех, дали да не купя инвестиционно злато). Тогава повечето хора ми казаха, че е късно да за "качване на влака" на златото. Да, ама си се вдига. Не знам обаче ако наистина много сериозно потънат големите икономики, дали няма да се смени законодателството - имало е периоди в САЩ, когато е било забранено да се притежава инвестиционно злато.

От гледна точка на съхранение, мобилност, удобство, от всичко което съм видял, най-добре ми изглежда www.godlmoney.com Купува се и се продава по банков път, съхранява се в трезори на VIAMAT  в Цюрих, Лондон и Хонг Конг. Притежава се истинският метал, а не облигации. Възможно най-ниските цени за купуване и цени "на спот-а" в момента за продаване. Таксите за съхранение са в % от закупеното злато (т.е. растат с цената на златото). При желание, може да се получи и физически златото като метал в Лондон с-у допълнителен %, разбира се.

Поговорих си и с Nacheff по въпроса. Той отбеляза, че няма никъква гаранция, че фирмата ще поддържа същите проценти като такси за съхранение или пък цени на изкупуване и за в бъдеще. Иначе са изключително удобни, не зависи човек от локацията си (има само малко повече формалности при регистрация за държави като БГ, но не са проблем). Може да се "вържат" до 5 банкови сметки към тях, както и да се купува/продава в няколко валути.

Има няколко такива фалирали фирми в последното десетилетие, но тази навсякъде я дават да е точна и стабилна, единственната с елемент на държавен контрол (регистрирана е на Isle of Man).

При тях освен злато може да се купува сребро, платина, радий. Ако искате разгледайте сайта и бих се радвал на коментари: www.goldmoney.com

Асене и преди съм те питал за това, помагааааааааааааай с мнения!!!!

П.П. Конкурентната фирма е www.goldbullion.com Базирана е в Лондон и оперира по подобна схема. Там обаче няма опция да може да се вземе физически закупеното злато като метал.

Очаквам коментари, че нещо пак започнах да се колебая...
I say what I do and do what I say.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #7 -: 14 Май, 2010, 14:42:25 »
0
С Тавекс БГ, проблема е, че всеки сам трябва да си съхранява златото и, че само те го продават и ИЗКУПУВАТ в БГ, а при една силно усложнена ситуация (цитирам Nacheff) "не бих искал да попадна в абсурдната ситуация да съм със семейството си на летището в София/Варна и да обяснявам на БГ митничар, че нося инвестиционно злато".
I say what I do and do what I say.

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #8 -: 14 Май, 2010, 14:44:09 »
0
Асен не вярва на златото , но засега бърка :)

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #9 -: 14 Май, 2010, 14:48:26 »
0




DOW/GOLD Ratio
« Последна редакция: 14 Май, 2010, 14:51:36 от Imotenbalon »

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #10 -: 14 Май, 2010, 14:49:27 »
0
Знам го това за мнението на Асен, но все пак... То въпроса е дали краткосрочно (за няколко месеца-година) се купува или дъглосрочно (няколко години поне). Пишете мнения, разгледайте горният сайт първо внимателно, би ми било интересно да чуя повече хора.

П.П. Все пак трябва да се вземе под внимание, че сделките с благородни метали сигурно се облагат с данъци и осигуровки. Който има инфо и за това, би било интересно да го сподели.
« Последна редакция: 14 Май, 2010, 14:56:37 от BulCan »
I say what I do and do what I say.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #11 -: 14 Май, 2010, 15:32:11 »
0
Ако е физическо злато, идва въпросът - защо не диаманти? Те са далеч по-малки за една и съща сума.

Чичо Колю,

Среброто в Тайланд беше много евтино. Инфото ми е от преди 3 години. Това е за накити.

valsodar

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 147
  • Карма: +29/-23
  • Респект: +14
    • Профил
    • Щуровини - Животът през очите на един котарак
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #12 -: 14 Май, 2010, 16:01:52 »
0
П.П. Все пак трябва да се вземе под внимание, че сделките с благородни метали сигурно се облагат с данъци и осигуровки. Който има инфо и за това, би било интересно да го сподели.
От моят скромен опит за борба с митниците, мога само да ти кажа, че инвестиционното злато не се облага с мита. Все пак разумната държавническа политика за златото винаги е била "Колкото повече - толкова по-добре" :)
Човекът е единственото животно във вселената, което прекарва целият си живот в нескончаеми опити да го направи по-труден от нужното!

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #13 -: 14 Май, 2010, 16:20:21 »
0
П.П. Все пак трябва да се вземе под внимание, че сделките с благородни метали сигурно се облагат с данъци и осигуровки. Който има инфо и за това, би било интересно да го сподели.

 От моят скромен опит за борба с митниците, мога само да ти кажа, че инвестиционното злато не се облага с мита. Все пак разумната държавническа политика за златото винаги е била "Колкото повече - толкова по-добре" :)


Валсодаре, става въпрос да го изнасяш, а не да го внасяш  :) И не става въпрос за мита, ами за облагане с данъци при сделките, а за митниците - наредбите на БНБ (благородните метали към валутите някъде бяха закрепени). Както и да го погледнеш, тук търговията с инвестиционни благородни метали е много ограничена, затова ви попитах за мненията ви относно www.goldmoney.com  Още по-отеделен въпрос е по принцип дали си мислите, че е добра идея на този етап с вече много висока цена...
I say what I do and do what I say.

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Злато, сребро - откъде, как и струва ли си
« Отговор #14 -: 14 Май, 2010, 16:33:05 »
0
П.П. Все пак трябва да се вземе под внимание, че сделките с благородни метали сигурно се облагат с данъци и осигуровки. Който има инфо и за това, би било интересно да го сподели.

 От моят скромен опит за борба с митниците, мога само да ти кажа, че инвестиционното злато не се облага с мита. Все пак разумната държавническа политика за златото винаги е била "Колкото повече - толкова по-добре" :)


Валсодаре, става въпрос да го изнасяш, а не да го внасяш  :) И не става въпрос за мита, ами за облагане с данъци при сделките, а за митниците - наредбите на БНБ (благородните метали към валутите някъде бяха закрепени). Както и да го погледнеш, тук търговията с инвестиционни благородни метали е много ограничена, затова ви попитах за мненията ви относно www.goldmoney.com  Още по-отеделен въпрос е по принцип дали си мислите, че е добра идея на този етап с вече много висока цена...


 И на мен ми изглежда височка цената на текущите нива. Спомням си 2008 - през март стигна  1000, после върна  до 700 и пак есента достигна 1000.