Автор Тема: Рецепти направи си сам рЪнЪта  (Прочетена 94715 пъти)

Скитър

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 173
  • Карма: +7/-0
  • Респект: +76
    • Профил
Re: Рецепти направи си сам рЪнЪта
« Отговор #90 -: 03 Ноември, 2013, 00:34:25 »
0
Благодаря. Това, което исках да знам, вече го знам.
« Последна редакция: 03 Ноември, 2013, 12:42:19 от Скитър »

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Рецепти направи си сам рЪнЪта
« Отговор #91 -: 06 Ноември, 2013, 23:49:20 »
0


Алеее хоп!
Лична демонстрация как работи извлека от водорасли в имитация на стомах ,пълен със стомашна киселина.На четвъртата снимка "стомаха" е в обърнато  положение на тялото, на "челна стойка".През отвора не изтича киселина. Така се преодолява и стомашния рефлукс.Затапва повърхността  на последната погълната храна към сфинктера на хранопровода и  не позволява постъпването на стомашните киселини към хранопровода. Подходящо е за бременни след третия месец,бивши и настоящи пушачи ,алкохолици и не толкова,чревоугодници ,лакомници и не толкова. Въобще за всички от онези 50% от хората страдащи от стомашен рефлукс.  Ай *drinks*


Скитър

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 173
  • Карма: +7/-0
  • Респект: +76
    • Профил
Re: Рецепти направи си сам рЪнЪта
« Отговор #92 -: 29 Ноември, 2013, 14:55:03 »
0
Рънъта прай бурбъта!

Внимание, филмът съдържа брутални кадри, които могат да ви нанесат психическа травма!
« Последна редакция: 29 Ноември, 2013, 14:57:57 от Скитър »

Скитър

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 173
  • Карма: +7/-0
  • Респект: +76
    • Профил
Re: Рецепти направи си сам рЪнЪта
« Отговор #93 -: 01 Декември, 2013, 23:28:02 »
0
Рецепта за мъже - Скумрия в доматен сос скитърнезе

Продукти за една голяма тава:
4-5 добре изчистени скумрии без главите (по-малко място заемат);
1 голяма и 1 малка консерва домати на кубчета (пести хамалогия) или 5-6 пресни домата;
5-6 скилидки чесън (1 глава ако е малка);
1 връзка магданоз;
1 голям лимон;
2-3 глави лук и половинка праз лук. Може и без праз, но нема да дойде дедо Мраз.
дафинов лист;
сол;
олио;
черен пипер;
Бира! Малко за рецептата, а повечето за после.

Приготовление:

Скумриите се изчистват и измиват добре. Тавата се намазва с олио, скумриите се поставят в тавата, посоляват се (аз ги посолявам само отвън) и се поръсват с чер пипер. После се обръщат от другата страна и се посоляват със сол и се поръсват с чер пипер отново. Слагате по един дафинов лист в корема на всяка скумрия и оставяте тавата настрана да се поосоли, докато правите следното:

Главите лук се нарязват на по-едро или дребно, на кръгчета или квадратчета, както ви харесва. Празът също. Слагате лукът и празът да се задушат в тенджера с малко олио и вода докато омекнат. Ако доматите ви са пресни, правите следното:
Възвирате една кана вода (междувременно разбъркайте лука) и заливате доматите в подходящ съд с врялата вода. След 20-30 секунди вадите доматите (междувременно разбъркайте лука) и ги обелвате. Разбъркайте лука. После нарежете доматите на на кубчета. Пак разбъркайте лука. Ако доматите ви са от консерва, този труд си го спестявате и само разбърквайте лука от време на време.

Като приключите с пресните домати, сложете ги в тенджерата при лука и я разбъркайте. Ако доматите са ви от консерва, пропуснете това.

Загрейте фурната на 180 градуса. Наливате 1-1,5 милиметра бира в тавата със скумриите и я пъхате във фурната за 20 минути на 180 градуса на вентилатор. Който няма вентилатор във фурната - няма да яде. :D

Ако доматите са ви от консерва, сега е времето да ги добавите при лука. Разбъркайте лука с доматите.

Обелвате главата чесън, на всяка скилидка и резвате "дупето", сцепвате я на две половини и с острото на една вилица изваждате зелената сърцевина. Знайте, че от тази сърцевина боли стомах, когато се яде чесън. От професионален готвач го знам и е така. Разбъркайте лука и доматите. После нарязвате чесъна колкото може по ситно. Не го смилам или счуквам, защото си губи вкуса и аромата. След приготвения чесън, измивате и нарязвате половината връзка магданоз.

Следва кулминацията:
По мои сметки, в най-добрия случай на скумрията и остават няколко минутки от онези 20 през които я запекохте. Сега е момента да добавите накълцаното чесънче и магданозче в тенждерата с лука и доматите. Прибавете сол на вкус и разбъркайте.

В този деликатен момент трябва да имате следното: Тенджера със сос от лук, праз, домати, чесън, магданоз, олио и сол на вкус от една страна и тава с леко запечени скумрийки със сол, бира, олио, черен пипер и дафинов лист от друга страна. Време е да постигнете единството на Ин и Ян, да извадите тавата, да отнемете соса и с черпак леко да залеете скумрийката със сос но не върху рибата, а покрай нея. Само малко сос трябва да има върху рибата, колкото заради художествената стойност. На този етап от изкуството вече ще започвате да ме разбирате за какво говоря и е крайно време малко да се отдръпнете, да се насладите на мига и да си налеете една чаша биричка. В този момент сте на път да откриете кулинарен бог дълбоко в себе си.  ;)

Остават само 2 неща - лимон и другата половина магданоз. Лимонът го нарязвате на тънки полумесеци и всеки полумесец го пъхвате с правата страна (терминатора на полумесеца) в соса между рибоците така, че само малка част от коричката на лимона да стърчи отгоре.  Тя ще се запече апетитно, както и рибоците. Пъхате тавата в горещата фурна (180 градуса) и печете още 40-50 минути на вентилатор. През това време преглъщате слюнката с бира и подходящо мезе, но не забравяйте накрая да нарежете останалата половина магданоз и да поръсите с него тавата след като я извадите.

Ако всичко е наред, ще пишете тук колко сте доволни. Успех и добър апетит!
 *drinks*




« Последна редакция: 01 Декември, 2013, 23:52:43 от Скитър »

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Рецепти направи си сам рЪнЪта
« Отговор #94 -: 02 Декември, 2013, 00:21:53 »
0
 :)Това е къртовски труд  с тая скумрия ей,поне за три тайванки.Не може да е работа за мъже рецептата Скумрия в доматен сос скитърнезе.Работата на мъжа е да убие змей,а на жена му да му лъсне доспехите,изглади ризата и вратовръзката  и да му приготви скумрията.

Скитър

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 173
  • Карма: +7/-0
  • Респект: +76
    • Профил
Re: Рецепти направи си сам рЪнЪта
« Отговор #95 -: 02 Декември, 2013, 08:37:32 »
0
Ей, какъв мъж си е хванала жена ми!

Писах рецептата за мъже, защото ми писна от рецепти за жени. Рецептите за жени са нещо доста имагинерно.
Пример:
Задушавате зеленчуците, прибавяте щипка нещо си и печете до готовност.

Ха сега познай това "до готовност", на каква температура, отдолу ли, отгоре ли или на вентилатор се пече. И междувременно загорял соса, щото съм се чудел как да настроя фурната. И ако случайно успея да направя някакво подобие на храна, то в най-добрия случай ще е само за мен и като качество и като количество.


Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Рецепти направи си сам рЪнЪта
« Отговор #96 -: 02 Декември, 2013, 19:16:58 »
0
Към скумрията бих подходил строго нАучно със ценово-времево оптимизационна формула. *prof*Взимам филе скумрия от Мичик ООД срещу зеленчуковата борса.Спестявам от цена и 30% рандеман от кости,черва и глави, както и поне 20 мин.борба с рибата при чистенето и извънредното  хвърляне на боклука.Готовото  филе държа 20 мин.в бяло вино,докато загрее  добре скарата и се мята отгоре и за 10-12 минути .Друг вариант, след като постои в марината от бяло вино е да се подсуши със салфетка и като се покрие с резенчета лимон и домат ,да се завие в алуминиево фолио  и във фурната  на 180 гр.Готовността на рибата за консумация проверявам с иглен термометър до достигане на температура в месото 72 градуса по Целзий.Гарнитурата е импровизация,полет на въображението. *drinks*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Рецепти направи си сам рЪнЪта
« Отговор #97 -: 02 Декември, 2013, 20:22:48 »
0
Хубавата гозба е богата на подправки.

Суровина - риба като тази на Фло (без кости, черва, глави и други гнусотии) - филе, все тая каква.

В една чаша "на око" се сипва:
- зехтин
- соев сос
- изцеден лимон
- черен пипер
- червен пипер
- розмарин
- млян кимион
Разбърква се хубаво и се залива филето, поседява така "на око" и се мята на скарата (рибата обикновено става за 6-7-8 минути, това 12 минути скара или 2 часа печене не става ли на пихтия?)

А относно виното в готвенето един съвет за непиещите ежедневно - бутилка вино се замрязява във формичка за лед. После при готвене се взимат няколко ледчета, колкото е необходимо и не трябва да отваряте всеки път нова бутилка.

Айде и аз се отчетох.

*drink1*

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Рецепти направи си сам рЪнЪта
« Отговор #98 -: 03 Декември, 2013, 01:19:01 »
+2
Алкохола преципитира/пресича /белтъците и прави месото крехко.Затова е добре в марината да има алкохол.Въобще е добре всяко месо да се маринова преди печене.В температурата и времето на печене е тънкостта в образуването на ароматите.
Ако сравним ароматите на една печена риба с  музикално произведение, основния мотив /мелодията/ се образува при над 150 градуса.Водещият тон е връхната нота ,а подправките са хармоничното допълнение между него и долния регистър от тъмния, тежък ритъм на изгоряло.Затова и подправките не трябва да са много, за да не променят хармонията,а само да я подкрепят.Не сме седнали все пак на кимион и розмарин, а на печена риба ,нали?Даже е добре хармоничното допълнение да не е натрапчиво забележимо и да носи  фантазиен характер,разпалвайки  въображението.Това се постига с комбинация от противоположни  на аромат подправки:примерно свежа ,остра цитрусова нота от лимона в съчетание  и единство на противоположностите с топлия подправъчен характер и леката терпентинова  нота и мек вкус на червения пипер, с лек контрапункт от грубата балсамичната нота на розмарин в следи.Всичко това в малки количества и ненатрапчиво.Водеща е връхната нота.Това е,което се носи от  чинията до рецепторите ни и ни кара да премрежим погледа с преглъщане, а тя нотата ,трябва да е максимално нативна,на печена риба,за да няма фалшиви тонове в мелодията.Никой не обича какафонията,а ценителя има тънък усет за хармонията, било то в музиката или в яденето.Девиза, другарки и другари е да издигнем на ново ,по-високо естетично ниво манджата,като увеличим нейното качество  за сметка на количеството.Ай! *alcohol*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Рецепти направи си сам рЪнЪта
« Отговор #99 -: 03 Декември, 2013, 10:49:13 »
0
Алкохола преципитира/пресича /белтъците и прави месото крехко.Затова е добре в марината да има алкохол.Въобще е добре всяко месо да се маринова преди печене.В температурата и времето на печене е тънкостта в образуването на ароматите.
Ако сравним ароматите на една печена риба с  музикално произведение, основния мотив /мелодията/ се образува при над 150 градуса.Водещият тон е връхната нота ,а подправките са хармоничното допълнение между него и долния регистър от тъмния, тежък ритъм на изгоряло.Затова и подправките не трябва да са много, за да не променят хармонията,а само да я подкрепят.Не сме седнали все пак на кимион и розмарин, а на печена риба ,нали?Даже е добре хармоничното допълнение да не е натрапчиво забележимо и да носи  фантазиен характер,разпалвайки  въображението.Това се постига с комбинация от противоположни  на аромат подправки:примерно свежа ,остра цитрусова нота от лимона в съчетание  и единство на противоположностите с топлия подправъчен характер и леката терпентинова  нота и мек вкус на червения пипер, с лек контрапункт от грубата балсамичната нота на розмарин в следи.Всичко това в малки количества и ненатрапчиво.Водеща е връхната нота.Това е,което се носи от  чинията до рецепторите ни и ни кара да премрежим погледа с преглъщане, а тя нотата ,трябва да е максимално нативна,на печена риба,за да няма фалшиви тонове в мелодията.Никой не обича какафонията,а ценителя има тънък усет за хармонията, било то в музиката или в яденето.Девиза, другарки и другари е да издигнем на ново ,по-високо естетично ниво манджата,като увеличим нейното качество  за сметка на количеството.Ай! *alcohol*

Леле! Фло!
Цитирам те, да го запазя ... 
Няма нужда да се яде, само да го прочета и съм сита.  :D *drink1*

Аз не съм изискана и предпочитам рибката на скара с дървени въглища. Вътре, резенчета от лимонче.
До скоро леко се присмивах на любителите на рибешки глави. Реших да опитам и сега съм им фен-кЪ. 2 глави и съм преяла.
Малко се оплесквам, ама карай.  Важното е, че вече съм умна кат' риба.  :D

Обаче, има ли скаридки, миди, октоподи, калмари ... изобщо няма да стигна до розмарина.  :D

Обичате ли охлюви?
Обожавам ги. Хапвам го целия, после с черупката си сърбам чорбичката.    *rofl*

ОтидЕ на кино симфонията ...   *rofl*

Как още не са ме изгонили от къщи, хич не знам.  :D

 *flower2*

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Рецепти направи си сам рЪнЪта
« Отговор #100 -: 03 Декември, 2013, 13:56:16 »
+1


Аз не съм изискана и предпочитам рибката на скара с дървени въглища. Вътре, резенчета от лимонче.


Е,това е класическа симфония! :)Лека,игрива и безгрижна .Алегро вивачето на  рибната гастрономия.Това имах пред вид.
Аз обаче рядко я карам на тази музикална творба ,а ежедневно на синтезатор.Лапам по 1000 мг рибено масло от сьомга,заради омега 3 мастните киселини ,и така не ми се прияжда риба въобще.Горещо препоръчвам на който има проблеми с кръвното или пък висок лош холестерол.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Рецепти направи си сам рЪнЪта
« Отговор #101 -: 03 Декември, 2013, 16:33:03 »
0


Аз не съм изискана и предпочитам рибката на скара с дървени въглища. Вътре, резенчета от лимонче.


Е,това е класическа симфония! :)Лека,игрива и безгрижна .Алегро вивачето на  рибната гастрономия.Това имах пред вид.
Аз обаче рядко я карам на тази музикална творба ,а ежедневно на синтезатор.Лапам по 1000 мг рибено масло от сьомга,заради омега 3 мастните киселини ,и така не ми се прияжда риба въобще.Горещо препоръчвам на който има проблеми с кръвното или пък висок лош холестерол.

:)

Е, аз имам висок холестерол, ехеее от 100 години. Каквато съм разсеяна, чат пат ще го пия.  :D
Ще си кажа моето лекарство.
Чаша червено вино и готово! *drink1*

Освен това, висок общ холестерол нищо не значи. Ако съотношението между лошия и добрия е повече от 5, тогава е опасно.
Моето е 2,4.
Така, че ... червено винце със синьо сиренце. Преди ядене. :)

Ай  *drink1* за холестерола!  :D

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Рецепти направи си сам рЪнЪта
« Отговор #102 -: 03 Декември, 2013, 17:13:37 »
0
За лошия холестерол ми беше думата.Сваля се отлично с мазна риба  два-три пъти седмично или с рибено масло всеки ден по малко.Не знам рибено масло и чаша винце със сиренце на гладно как ще да е,но наскоро,една сутрин,  след две кафета и  четири цигари си мерих кръвното и... :o бяха  голяма изненада ниските стойности.Ай ,за холестерола. *drink1*Интересно ще е за науката няколко малки стъпки :малко хапче 1000мг рибено масло сутрин и три малки водки вечер с малки кисели краставички.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Рецепти направи си сам рЪнЪта
« Отговор #103 -: 04 Декември, 2013, 13:50:27 »
0

И чесънът е мнооооого полезен!
Фетонциди, метонциди ... и всякакви циди.
Аз, ей така, като изям сутринта една глава и цял ден съм ОК.  *yahoo*
Че и ми върви много. Като кажа на някого "Хууу" и веднага се съгласява с мен. Без възражения.  *rofl*

Рибеното масло, особено от акула, е за подхранване и на черния дроб. :) *drink1*

 *flower2*



Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Рецепти направи си сам рЪнЪта
« Отговор #104 -: 18 Декември, 2013, 01:21:38 »
0






Филмче,което наистина заслужава да се види. *prof*


https://www.youtube.com/watch?v=kudnhphakJo