Автор Тема: ВРЕМЕ ЗА РЪСТ  (Прочетена 14431 пъти)

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
ВРЕМЕ ЗА РЪСТ
« -: 30 Август, 2010, 20:55:05 »
0
ВРЕМЕ ЗА РЪСТ- така може да се охарактеризира положението в България и по света. Данните от второто тримесечие недвусмислено показват тенденция- в четиринадесет общини от общо 33 има растеж- това са : Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Силистра, Смолян, София-област, Добрич, Търговище, Хасково и Ямбол.
Тази всеобхватна тенденция се проявява за първи път от доста време и е показателна. Ако през следващото тримесечие се продължи и дори разшири, това означава че вече дъното е преодоляно. Наблюдавайте данните на НСИ, може да ви бъдат от полза при покупка на жилище или друг имот или продажбата му.
Световните статистики показват паритет между държавите които имат ръс и такива със продължаващ спад. В България кат о цяло продължава спада, но очаквам през третото тримесечие още по разширен ръъъъъъъъъст на цените. :D :) :) :) :) *drink1* *drink1* *drink1*-застудя
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: ВРЕМЕ ЗА РЪСТ
« Отговор #1 -: 30 Август, 2010, 21:13:19 »
0
Нямаше ли същата тема вече?

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: ВРЕМЕ ЗА РЪСТ
« Отговор #2 -: 30 Август, 2010, 21:25:29 »
-1
E, па не се сещам, къде е? ;)
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: ВРЕМЕ ЗА РЪСТ
« Отговор #3 -: 30 Август, 2010, 21:32:22 »
+2
Тази статистика я казаха и по ТВ преди 2-3 месеца. Подобно и БСП били спечелили кметските места в Долна Капина, Чуйпетльово и Цацево (села с по 5 души) - голяма гордост.

Ще има ръст, когато пръдне гущера :)



ДСБ са притеснени от рисковете за бюджетната политика на страната.

На пресконференция лидерът на партията Иван Костов посочи, че данните през лятото показват продължаващ спад на икономиката и недостатъчни постъпления от данъци и от осигурителни и здравни вноски. Това поражда у нас тревога за общата слабост на правителствения, на общинските бюджети, на бюджетите на НОИ и на НЗОК, посочи той.

Икономическата ситуация в страната Костов определи като трудна и посочи, че малкият и среден бизнес освобождават работна сила. Икономиката не само заспива, подобно на мечка, тя се прибира в бърлогата си в сянката на сивата икономика, коментира той. Лидерът на ДСБ припомни, че от Синята коалиция са предупреждавали, че проблем на държавния бюджет ще се окаже прекомерният дефицит.

Костов бе категоричен, че ако се наложат повторни актуализации на бюджета, Синята коалиция няма да ги подкрепи. Лидерът на ДСБ се закани сините да търсят отговорност от правителството на ГЕРБ, ако това се случи. Според него сега въпросът дали Симеон Дянков се справя като министър надвисва съдбоносно над финансист номер едно.

По думите на лидера на ДСБ се очертава риск от сериозен недостиг на приходи и превишени разходи. По-високият общ дефицит от предвидения в актуализираните бюджети ще предизвика повторни актуализации в края на годината, изтъкна Костов. Той припомни, че на предстоящата сесия на парламента основна тема ще бъдат данъчните и бюджетни закони.

Според него съществува реална заплаха за финансовата политика през следващата година.

Стана ясно, че ДСБ ще поиска бюджетната комисия да изслуша ръководителите на НАП, Агенция Митници, НОИ, НЗОК и Министерството на финансите относно изпълнението на приходите и ще настоява да бъдат докладвани техните прогнози за изпълнението на бюджетите им до края на годината. Ще поискаме информация за всички натрупващи се задължения на държавата към доставчиците, включително тези на болничните и здравни заведения, допълни Костов.

Според него болниците ще са изправени пред редица рискове заради неизпълнението на реформата в здравеопазването. Задълженията на болниците ще растат, категоричен бе лидерът на ДСБ. Той посочи още, че бюджетът на НЗОК се използва като буфер за посрещане на прекомерния дефицит

Със 17% са по-малко приходите от данъци в сравнение с миналата година, отбеляза лидерът на ДСБ.


Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: ВРЕМЕ ЗА РЪСТ
« Отговор #4 -: 30 Август, 2010, 23:01:39 »
0

Едва ли са много хората, ако изобщо ги има, които се радват на тази ситуация в момента. Няма как да се вдигнат тези цени, че да има сделки. Да има пазар е много по-важно, от ръст на цените. Но и него го няма. Спорадични сделки не са показател. Не знам какво е отчела НСИ, пък и доколко да се вярва. Отделно, пък цените при изповядване на сделките нищо не значат. Както може да са под реалната цена, така може и да са над нея.

В двата форума вървят теми за демографския срив, който си е факт. Отделно, всичко се свива - производство, търговия. Причините за това са до болка известни, писано е много за тях.  Основните: слаб пазар (потребление), липса на пари, безработица, страшно голяма междуфирмена задлъжнялост, липса на доверие. Особено последното, много трудно се преодолява. Влезли сме видимо в дефлационна спирала. Макар че, аз си имам теория, че има в момента скрита инфлация.  Всичко това, води до липса на мотивация за каквато и да е стопанска активност. В руслото на досегашния модел на работа на всяка единица.

За да се излезе, трябва да се мине в друго русло, т.к. потребностите, съответно търсенето е в съвсем други направления, не досегашните, традиционните. И тези русла си съществуват, но не са много, за да се отразят като цяло.

Получихме глътка въздух лятото - туристическият сезон, гастърбайтерите се поприбраха, поизхарчиха и те пари. Отделно и пращат пари. Идва есен, зима... Не е, толкова е страшно, просто защото претръпнахме, а не защото е добре или защото няма да става по-зле.... Засега. Докато има работа в Европа, докато...

Това огромно задлъжняване, не само в България, може да се оправи единствено с хиперинфлация. Ако това е вярно, то имотите при хиперинфлация са последна грижа. Нещо повече, тогава е момента да се купуват, ако на някого това му е целта. Стига, обаче, да е нацелил "ваксата". Защото, хиперинфлацията е девалвация на дадена валута, спрямо стоката X. Тя може да бъде друга валута (коя?), може да бъде злато/сребро (аз съм много скептично настроена към тях)... или нещо друго...?

 :) *drink1*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: ВРЕМЕ ЗА РЪСТ
« Отговор #5 -: 31 Август, 2010, 03:37:38 »
0
Сахибов,

не е лошо да си неграмотен, кофти е да натрапваш на останалите неграмотността си! Капиш?

Мадам Музова тоже плющи небивалици, демек хем дефлационна спирала - хем хиперинфлация ... Къде, бе - алоууу  :D :D :P

Цитат от блога ми: "Друга характерна черта на рецесиите е, че обикновено след техния край следва дълъг период на шок при имотите и едва след настъпването на траен икономически растеж върху техните цени започват да действат инфлационни процеси или т.нар. обръщане на тренда. Съвсем накратко само ще отбележа, че за инфлацията и до ден днешен съществуват редица различни определения от икономистите в зависимост от школата им, но аз ще акцентирам в случая за преразпределителните ефекти на богатството/активите като функция от инфлацията. Т.е. покачването на цените на стоките и услугите става не в едно и също време и не е по равно."

http://marandi.blog.bg/biznes/2009/10/16/5-novi-mita-za-imotite.417284

Тоже, т'ва че в спихването ще е най-голямо в големите градове съм го писАл във форума на инвестора отдавна ( от миналата година още ) съм казвал, че в по-малки областни центрове ще има ръст на НИ, предвид смотаната ликвидност и там 4-5 сделки влияят после на статистиката на НСИ предвид методологията й.

Цитат от блога ми: Цитат от блога ми: "- спад в цените на недвижимите имоти от още 25-30% ( като най-голям в абсолютни стойности ще бъде в четирите най-големи града: София, Варна, Пловдив, Бургас спрямо средния спад за страната )"

Тоже ми беше побеляла брадата да споря с Пешо Лукса от Немско, че привидното обиране на бюджетните дефицити и люснатата дългова криза, ще е за сметка на пенсионната и здравна система:

Цитат от блога ми: "Поне за момента вече се чуват и разумни доводи, че официалните статистики не отчитат бъдещите колосални разходи за пенсии и здравеопазване, които ако се добавят към досегашните критерии, нещата биха изглеждали по следния начин като “извънбалансови” пасиви на правителствата на развитите в Света:

 

-         дългът на Гърция би достигнал 875% от нейния БВП, а не 120%, каквато е официалната прогноза;

-         За Европейския съюз като цяло подобни изчисления биха показали около 434% от БВП общи задължения ( дълг + здравеопазване + пенсии при демографски срив );

-         добавяме и петте най-развити от ЕС - за Испания общ пасив 244% от БВП, за Германия – 418%, за Великобритания – 442%, и за Франция – 549%;

-         за САЩ – 890%."

http://marandi.blog.bg/biznes/2010/04/07/bylgariia-i-velikoto-preselenie-na-narodite.524223

Сигурен съм, че авторът ( Сахибов ) ще отсвири и тая пусната тема в съвсем скоро време. Когато нещо не ти е ясно поискай си - ще ти се даде!

Но дразни тъпото невежество, което сякаш е с неизчерпаема енергия ... пфуу ...

П.П. Ся понеже да не каже, че пак не ме е разбрал автора на темата, още от миналата година повтарям, че кризата в БГ ще ескалира в дългова, а слабото звено на бюджетЯ ще са местните власти, демек общините + пенсионната и здравна система + приходната част. ( та КостоФ може ми направи една тутурутка, че чак ся стоплил какво става, демек 6 месеца по-късно от моята прогноза ). Брау на него, тя годината е 12 месеца, той "загря" след цели 6 ... евалата.

Т.е. аз подцених, че тия ще обарат Резерва толкова грубо, понеже трябва да си мега-тъпанар, за да го направиш и познах, че ще актуализират бюджета за 2010:

http://marandi.blog.bg/biznes/2010/03/29/prognoza-za-proletta-na-2011-godina.519862

Акъла ми не го побира как ще си издухаш Резерва, защото при увеличаване на държавния дълг, което вече е неизбежно минаваш в доста хилава позиция и оскъпяването ( лихвите ) по него ще ни излязат през гъза. Но явно това е целта ...

Сахибов, ако искаш да те препитам и по държавния дълг?? Искаш ли?  ;) :D



« Последна редакция: 31 Август, 2010, 04:04:37 от marandi »

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: ВРЕМЕ ЗА РЪСТ
« Отговор #6 -: 31 Август, 2010, 08:48:19 »
0
Много думи изговорихте, но всичко това показва, че всичките показатели които изброявате може би са само част от тези които влияят на цените. Маранди ме обвинява в неграмотност загдето цитирам данни от НСИ. Значи НСИ са неграмотни. Правете си изводите. Второ- Муза изказва мнението, че едва ли са много хората радващи се на тази ситуация- растящи цени на имотите. Ами сигурно не са много, но то и не са много хората които печелят от фазите на инфлация и девалвация. Аз не искам да сме много. Ако бяхме много щяхме да си пречиме 8) Другото абсурдно твърдение на Муза е че има опастност да влеземе в период на хиперинфлация след като сме влезли във спиралата на дефлация. Това и Маркс и Енгелс не могат да го измислят! :) Че има инфлация има. Последните данни са за един набор от хранителни продукти които поскъпват. И то не заради това че въвеждат БДС, който ще се нарича "Стара планина", а заради това, че инфлацията в дългосрочен план просто се натрупва, поради възстановяването на икономиката като цяло, увеличаване на износа и специално за хранителните продукти, че българина в кризата може да се лишава от имоти, но от  кюфтета не.
Никой досега не е цитирал в този форум данните на НСИ и не им е правил задълбочен анализ. Напротив правят се опит за анализ на отделни фактори, които влияят на цените. И демографският фактор, който много обичате да изтъквате, обаче издиш поради простата причина, че след като сме членове на ЕС, надявам се и от март 2011г. на шенгенското пространство, доста апетитна да стане територията ни за позабравените ни сънародници зад граница, както и за араби и африканци. Така ще ни налазят, че ви е бедна  фантазията.
От друга страна аз не съм расист. Все ми е едно на кой ще отдавам, стига да си плаща редовно наема. Мразя мангалите единствено заради факта, че начина по който се домогват до прехраната е единствено чрез престъпления. Иначе един циганин, ако ходи редовно на училище, след тов учил недоучил разбере че трябва да работи за хляба си дори чрез непривлекателната дейност да ми мие сутрин офиса или работи на полето, вече става истински гражданин и достоен за уважение. Другите фактори като емиграция, лоша инфраструктура, малки заплати и намаляло потребление също не са важни и определящи, понеже отворените граници на ЕС, са както казах едно пространство, което не търпи вакуум.
Представете си скачени съдове. Това са държавите на ЕС. Ако едната се изпразни за миг, веднага се задейства компенсаторен механизъм. Сигурен съм, че с влизането ни  в Шенген, това ще се забележи.

Чиърс на столетниците сладки :) *beer*
« Последна редакция: 31 Август, 2010, 12:06:40 от Собственик 31 »
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: ВРЕМЕ ЗА РЪСТ
« Отговор #7 -: 31 Август, 2010, 11:02:01 »
0
Сахибов,

не е лошо да си неграмотен, кофти е да натрапваш на останалите неграмотността си! Капиш?

Мадам Музова тоже плющи небивалици, демек хем дефлационна спирала - хем хиперинфлация ... Къде, бе - алоууу  :D :D :P


По-кротко, де... Разбирам, че си влетял тук задъхан от вихъра на танците, ама все пак...  :D
Общо взето по един и същи начин звучиш като Собственик, когато го обхване вдъхновението и започне да ги реди едни... Лексиката е различна, но смисълът е същият. :) *drink11*

Дефлацията е резултат на слабо търсене, спрямо предлагането. Обусловена по ред причини.

Хиперинфлацията, няма нищо общо с търсенето. Тя е бягство от собствената валута. И в случая, въобще не визирам лева. Да не би, '97 година да е имало голямо търсене, щото имаше хиперинфлация, което беше девалвация на лева. Всеки бягаше от него. И всеки загуби, малко или много. С нея, обаче се "изядоха" натрупаните дългове.

Под скрита инфлация имам предвид следното. Занижаване драстично качеството на стоките, влагане на евтини материали, ниска себестойност, без кой знае каква корекция, дори нулева, на крайните цени. Не за имотите! За стоките, широко потребление.

А, ти по-горе, говориш за инфлация, а не за хиперинфлация. Т.е. не казваш, как няма да се случи. При посочените от теб проценти на дълговете.

Собственик,
Не си ме разбрал. Тази ситуация на падане на цените, на липса на пазар, не и се радвам никак. Въпреки, че беше много ясно, че ще се стигне до тук. Не и се радвам по следните причини. Следствието от нея, ми се отразява на приходите. Дори и да искам да купя имот на ниска цена, каква ми е "файдата от ползата", при редуцирани приходи???
Затова и много пъти съм писала. В това шоу, всички или почти всички ще участваме. Няма да има зрители.

Цитат
Другото абсурдно твърдение на Муза е че има опастност да влеземе в период на хиперинфлация след като сме влезли във спиралата на девалвация.

Предполагам, че е лапсус. Дефлация... :)

После, ми посочваш, как се вдигат цените на хранителните продукти. Ще те допълня: вдигат се такси, данъци, драстични глоби. Приходите? Къде са се вдигнали? Колко от тях ще остане за имоти? Гледаш влогарите. Ами, каква е гаранцията, ще ще си изхарчат парите за имоти. Колко от тях имат тази необходимост. Дори да я имат, защо очакваш да го сторят в България?

Това е форум, в който всеки би могъл да сподели мисли, колкото и грешни да са те.

И кой, може да бъде 100% сигурен??? Към днешна дата???

 Пак се стопли - дайКире ...  :D *drink11*

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: ВРЕМЕ ЗА РЪСТ
« Отговор #8 -: 31 Август, 2010, 11:21:59 »
-2
Да грешка е, имах предвид  ДЕФЛАЦИЯ, която да ти припомня е противоположна на ИНФЛАЦИЯ.
Защо мисля, че влогарите ще закупят. При намаляли приходи те непрекъснато изтъкват своята спестовност. Да пестиш все повече при намаляли приходи означава, че или си мазохист-мизерник или, че имаш голяма нужда от закупуването на дом.
Най-вече не си представям, че някой влогар ще кисне в имотен форум, ако няма намерението /за някои вечната мечта/ да закупи ИМОТ. Също не си представям да кисне в български имотен форум, ако ще купува на Палма Де Майорка.
Черпя те едно дайкири *drink7* с моите извинения щото си много сладка и не се обиждаш за дълго.
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: ВРЕМЕ ЗА РЪСТ
« Отговор #9 -: 31 Октомври, 2010, 21:56:53 »
-4
СОФЕТО- 2,2РЪСТ - ДОВИЖДАНЕ "СРИВЛОГАРИ", СПЕТЕ СПОКОЙНО ЩЕ ЗАКУПИТЕ ЗА ПРАВНУЦИТЕ ГАРСИОНЕРКА СЪС ВЛОГА/влогчето/
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: ВРЕМЕ ЗА РЪСТ
« Отговор #10 -: 31 Октомври, 2010, 23:21:03 »
0
Трябва да видим и следващото тримесечие, да не се окаже че тогава този ръст ще е с двоен минус. Интересни са и данните от агенцията по вписвания колко сделки е имало, ама те са бавни като охлюви.

Negramoten

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
  • Карма: +23/-1
  • Респект: +18
    • Профил
Re: ВРЕМЕ ЗА РЪСТ
« Отговор #11 -: 06 Ноември, 2010, 09:52:11 »
0
Според мен последните две тримесечия отразиха бултрапа. Но с него успяха да издоят малко хора. Последното тримесечие за годината, ако отчетат покачване, то ще е при много малък брой сделки, което би било по-лошо от спад в цените.

Интересно ми е дали някой вижда намаляването на депозитите като заплаха за банковата стабилност?

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: ВРЕМЕ ЗА РЪСТ
« Отговор #12 -: 06 Ноември, 2010, 17:28:29 »
0
Интересно ми е дали някой вижда намаляването на депозитите като заплаха за банковата стабилност?


Тц ..., 

намалението на депозитните лихвени нива е абсолютно очаквано и е нормално да предизвика отлив и при депозитната база, което ще повлияе в известна степен на депозитното роене.

За трусове при баМките се следят други индикации. Има притеснителни неща, но те също са очаквани, доколкото публичното инфо, което достига до нас е обективно.

Поздрави!

П.П. На горното не съм отговорил, защото все още е хипотеза, която е интересна и осъществима, но малко се разминава с моята прогноза.

 *drink9* *drink9* *drink9*

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: ВРЕМЕ ЗА РЪСТ
« Отговор #13 -: 18 Ноември, 2010, 21:52:41 »
-2
Времето за ръст настъпи и всички сривлогари ги обля студедан пот. "Обадете се на Димо" какво е ? Нова ипотечна спирала бедни ми сривлогари :'(
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: ВРЕМЕ ЗА РЪСТ
« Отговор #14 -: 18 Ноември, 2010, 22:15:45 »
+2
"Пенчо и кредит? Да, да!", каза съседът на Данчо (защото Данчо ходи като наакан от 2 години насам) :D