Автор Тема: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?  (Прочетена 33676 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #105 -: 02 Ноември, 2010, 12:04:30 »
0
При имотите значи ще боли доста главата от дъното?



На онази сграда до Южния парк която сега градят, която толкова ме дразни, че не отговаря на отстоянията в ЗУТ и някой го е позволил, вчера ми направи впечатление рекламата "Ексклузивни цени - 2300 евро/м2". И вероятно ще се изкупи. Но от панелките и другите кочини, много хора ще охкат.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #106 -: 02 Ноември, 2010, 12:32:52 »
0
За ракията и бутилирането. Коганев тук из софиийско грозде съвсем нямаше ама и да го имаше то не е сладко само за среда служи (пращина му викаме тук). Аз купувах някво си хисарско мерло по 70 ст за кило ама и то май не е сладко било щото изкарах по-малко отколкото очаквах. Освен това тази година варих от дренки и ябълки - супер ароматна. Аз им четох конско на мойте приятели да отвикват от този адет да допиват до края ама то си ги тегли, на генетическо ниво са увредени според мен. Млади са и бързо реанимират а и викат че не ги боли глава от ракията. Много бил чист въздуха в правешкия балкан и ракията добра. Аз ги карам да ми носят водка от Русия а те ми отпиват от ракията - такава е комбината, щото аз съм заклет водкаджия и бирист. За зет ти винаги съм се чудил защо в Холандия на фона на високите цени на всичко останало одве па и отри на някой неща - алкохола струва като в БГ и шоколадите също. Аз там съм изкарвал по няколко дни на имат едно техно пиене в калени бутилко се продава ма забравийх как му викаха, мяза на ром около 40-те е и на тумен "ритър спорт". В Алберта е по-евтин отколкото в който и да е магазин в БГ. Иначе не съм ги забелязал холандците да са пияници. Усладило му се е на човека !

koganev

  • Гост
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #107 -: 02 Ноември, 2010, 17:14:18 »
0
Не е пияница, но пие стабилно ракия. Обожава я. Друго май не пие така стръвно.
Аз водка не пия, но бирата я смуча с кеф. Може и да е прекалено, но холандските бири у нас са ми най-пивки. Съвпадение е, не е заради зетя. Обичам я от 20 години, но не винаги съм си позволявал да я купувам... Гролш ми е любимка. Ако в някой магазин не продават гролш, от там нищо не купувам. За съжаление не може да се мъкне алкохол в Холандия, щото акцизите са едни никакви, а си имат една митническа полиция, дето не ти е работа да се забъркваш с нея. Страх ме е един стек цигари в повече да взема.
Иначе от всичките бири най-много харесвам белгийските манастирски древни марки. Там правят нещо като домашна бира, както у нас се прави домашна ракия. Струва си да се опита...
За водката и бирата знам, че в Русия казват " пиво без водки - деньги на ветер".

Един дядо тука с нищо не пръска гроздето, освен с разтвор на син камък,  и сам си плеви на ръка с мотичката. Изкара 900 кг. от декар и с добра захарност, а съседите му пръскаха с най-съвременни препарати... и изкараха едни м..ди. Еднакво рязаха, еднакво им е на възраст, предишните 3-4 години ония вадеха по 1300, а дядото все по 900-1000 с много захар. Природата си знае работата - не може да играеш руска рулетка с пистолет... Интересно ми е да видя догодина пръсканите с модерни торове лозя какво ще дадат.

Кво е тва хисарско мерло? То покрай Асеновград почти не е останало, а покрай Хисаря изобщо не знаех да има. Сигурно от малки лозя ще да е. Там преди време имаше страхотен мискет, но май го бастисаха този масив. Ходил съм на бригада там преди ... години. Ако не са го поддържали, трябва да е загинало.

Хората ни се чудят как е възможно да сме правели вино преди 3000 години, а една пиклива държава да не можем да направим...  Ами че вино се прави много по-трудно от държава.
« Последна редакция: 02 Ноември, 2010, 17:18:56 от koganev »

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #108 -: 04 Ноември, 2010, 21:56:09 »
-3


 " пиво без водки - деньги на ветер".
................





В България има друг пиянски лаф: Да пиеш само бира, значи да си пикаеш на парите.
Все едно да си даваш парите за наеми :D :D :D *drink4*
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #109 -: 04 Ноември, 2010, 22:28:51 »
0
Все едно да си даваш парите за наеми :D :D :D *drink4*

А тези с кредитите - хем са си го купили, хем плащат допълнително два пъти по-висок наем под формата на лихви (а освен това и не е много собствен имот).

Scyther

  • Гост
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #110 -: 21 Ноември, 2010, 00:12:18 »
0
:o
..........
Кво точно те шокира бе сноб?

Обиден коментар. 30% от мен.

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #111 -: 21 Ноември, 2010, 15:45:58 »
0
Скитър, извинявай за тъпия въпрос, ама какво значи 30% от теб ?
Защо темата за Димо е заключена? Чакам да видя офертата за 5,4% лихва  :D. Е, всъщност Собственика може да я пусне в Дъра-бъра, Хумор и забава...
« Последна редакция: 21 Ноември, 2010, 16:06:14 от Jim »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #112 -: 21 Ноември, 2010, 18:27:12 »
0
Той Собственик 31 си я е заключил, така прави като пусне някоя тъпа тема в началото, но после става интересно, като онази за форумла 1 :) Отключена е вече, чакаме 5.4% офертата за фиксирана лихва през 2008ма.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #113 -: 23 Ноември, 2010, 10:46:40 »
0
Четете и сравнявайте с нашите брокита:

Франсоа Ганьон, президент на "ЕРА Европа": България е първа в ЕС по скок на лихвите по ипотечните заеми
http://dnevnik.bg/intervju/2010/11/22/997822_fransoa_ganyon_prezident_na_era_evropa_bulgariia_e/

Цитат
Какво се случва на пазара на жилищни имоти?
- На повечето пазари цените на недвижимите имоти са паднали, купувачите са намалели, кредитите също, както и броят на сделките. Това е негативната страна. Затова си задаваме въпроса какво се е увеличило. Нараснал е броят на продавачите, несигурността, времето за продажба на един имот, броят на продаваните имоти, което е добре за купувачите.

Повечето европейски страни достигнаха дъното през есента на 2009 г. Вече има ясни знаци за стабилизиране на пазара. За първата половина на 2010 г. спрямо края на миналата има ръст в цените на жилищата в редица страни - Белгия (1.7%), Франция (10.7%), Германия (2.45%), Люксембург (1%), Испания (3.75%). В същото време в други страни движението на цените продължава да е надолу като Чехия (7.3%), Гърция (2%), Ирландия (6.47%), Италия (7.5%).  В България цените също продължават да се движат надолу.

Кризата не се отрази на пазарите в Швейцария, скандинавските страни и Турция. Там не беше отчетено намаление на цените на жилищата през последните две години, като причините са различни за всяка страна.

Може ли да се каже тогава, че кризата на европейския пазар на жилища свърши и цените тръгнаха нагоре?
- Не обичаме да казваме, че кризата е свършила. За нас важни са хората, защото тези, които са си купили жилище преди две години, за тях кризата не е свършила. Цените са спрели да падат, но за цяла Европа с изключение на Швейцария и скандинавските страни днес те са по-ниски, отколкото бяха преди две или три години. И това е навсякъде.

Ако сте купили имот преди 10 години, днес цената на това жилище е по-висока. Но ако сте го купили преди две - три години, в момента цената вероятно е по-ниска от тази, на която сте го купили. В много страни в Европа купувачите са ползвали банкови кредити и сега стойността на тяхната ипотека е по-висока от оценката на имота им в момента.

Това е неблагоприятно за тях, защото, ако сега им се наложи да продават, те не само ще са на загуба, но трябва и да доплатят на банката, което е изключително болезнена ситуация. От друга страна, цените на недвижимите имоти сега са много по-ниски и затова вярваме, че сега е страхотно време да се купува.

Къде стои България на европейския пазар на имоти?
- България е на трето място по спад на цените на жилищата през миналата година спрямо 2008 г. с 22%. Преди нея са Ирландия с 26% и Португалия с 24%. Ирландският пазар пострада най-силно от кризата. По време на бума в Дъблин през 2007 – 2008 г. около 180 – 200 хил. българи бяха заети в строителството. Много от тях се върнаха обратно в България или се преместиха в Абу Даби.

България е сред лидерите по спад на цените, защото години наред заемаше челните позиции в класациите по ръст. За тази година прогнозите са за намаляване до 5–6% и стабилизиране през следващата.

В същото време България е лидер сред страните в Европа по престой на едно жилище на пазара. Основната причина периодът за продажба да се увеличи от 45 дни през 2007 г. до близо 400 дни днес е в масовото строителство и предлагането на голям брой жилища, които не отговарят на търсенето на купувачите.

В нашите агенции се случва двустайно жилище да бъде продадено в рамките на 5 дни, през които има над 20 огледа, докато обзаведени мезонети търсят новите си собственици повече от 18 месеца.

При недвижимите имоти съществуват цикли от 7 до 15 години на ръст на цени, последван от спад. Въпреки кризите хората трябва да знаят, че в дългосрочен план цените на имотите винаги растат.

Каква е вашата прогноза за следващите година-две? Защо пазарът в Източна Европа се възстановява по-бавно от западноевропейския?
- Ако говорим за Европа като цяло, очаквам стабилизация на цените на жилищата през следващата година и значително увеличение от над 5% през 2012 г. В някои държави все още има спадове от 2–3 % през тази година, но през следващата те ще спрат и ще започне увеличение.

Не съм експерт на жилищния пазар в Източна Европа. Едно от нещата, които виждаме обаче, е висока финансова несигурност. Индикатор за това са лихвените равнища, които са доста по-високи в сравнение със Западна Европа и следователно стойността на кредитите също е доста по-висока. Когато се постигне сигурност във финансовите пазари на Източна Европа, тогава лихвите ще паднат.

Една от основните грижи на всеки потребител, ако взема кредит от банката, е каква ще бъде месечната му вноска. Всеки половин процент намаляване на лихвата по ипотечните кредити води до приблизително 2% ръст на потенциалните купувачи на имот.

В Западна Европа сега може да получите кредит за покупка на жилище срещу 3–4% лихва, а в някои държави са дори и по-ниски. Докато в България лихвените нива са значително по-високи. Тя е и европейската страна, отчела най-голям скок на лихвите по ипотечните кредити за миналата година – 2.1%.

Ръст е имало още в Ирландия, Кипър, Румъния и Гърция, докато в повечето европейски страни лихвите са паднали. Най-значимо това е в Швеция – близо 4% надолу, и в Португалия - с 2%. По-малко по ипотеките си са плащали още в Белгия, Франция, Италия и Швейцария.

На какво се дължи фактът, че кризата не е засегнала жилищния пазар в Швейцария и там се отчита непрекъснат ръст през последните години?
- Приблизително около 60% от собствеността на недвижимите имоти в Швейцария са на институции. Огромно количество пари са инвестирани в Швейцария заради историческата сигурност на този пазар. Банките са си купили цели сгради, което реално много намалява предлагането на имоти за продажба. Финансовите институции търсят възвращаемост на инвестицията не чрез продажба, а чрез наем. По тази причина внимават стойността на имотите им да не пада.

И понеже няма голямо предлагане на имоти на пазара, стойността им продължава да расте. От друга страна, в Швейцария се увеличава броя на работниците от имигрантите, които търсят работа там. Това от своя страна допълнително увеличава търсенето на жилища. Така имаме ограничено предлагане при увеличаващо се търсене, което води до ръст на цените.

Големият спад на цените на имотите на гръцките острови привлече ли купувачи?
- Цените на имотите на гръцките острови, включително и на най-скъпия Миконос, са загубили една четвърт от стойността си спрямо 2000 – 2002 г. Това обаче не доведе купувачи, защото става въпрос за много скъпи луксозни вили. Богати личности и корпорации купуват имения на тези острови и за тях не е от голямо значение дали ще платиш 2 млн., или 2.5 млн. евро.

Обаче когато искат да продават, 5% разлика между покупна и продажна цена не са им достатъчно и те казват, че не си струва. Има обаче спекуланти, които оценяват, че ако сега направят сделка, това ще е добра инвестиция. Това са хора, които купуват имота не за да го ползват, а за да го препродадат след време с печалба.

Panther

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 44
  • Карма: +8/-1
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #114 -: 23 Ноември, 2010, 21:17:37 »
0
Четете и сравнявайте с нашите брокита:...
Ами човека е професионалист - статията изобилства с цифри, данни и балансирани прогнози.
Нашите брокита всеки месец търсят дъното, а намират на бика "достойнството".
Сигурно и децата в детската градина им се смеят вече.
А Ера Бг така се оср-ха, че думи нямам ...

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #115 -: 05 Декември, 2010, 00:43:23 »
0
Не знам дали заради статията в 24 часа ("2011 г.: цените на имотите още надолу"), обаче за последните два дни дневният спад и в двата сайта е с по 0.2-0.5%... Може да е някакво съвпадение разбира се, но кой знае.

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #116 -: 12 Януари, 2011, 14:15:35 »
0
От агенцията по вписване най-накрая  изкараха сделките за 3 тримесечие

http://www.registryagency.bg/bg/AboutUs/Statistics/2010/Monitoring_RA_3_10.pdf

Ръст от 3-4 % при сделките на годишна база, и спад при ипотеките с 13 % за София и с 17 % за страната

Народът купува предимно с кеш и освен това успява и да спестява и в банки няколко милиарда :)

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #117 -: 21 Януари, 2011, 11:15:32 »
+1
Индексът на пазарните цени на жилищата за четвъртото спрямо третото тримесечие на
2010 г. е 98.5%, т.е. средното намаление на пазарните цени на жилищата е 1.5% (табл. 1).
Индексът на пазарните цени на жилищата за четвъртото тримесечие на 2010 г. спрямо
съответното тримесечие на предходната година е 94.4%, т.е. средното намаление на пазарните цени
на жилищата е 5.6%.
Индексът на пазарните цени на жилищата за 2010 спрямо 2009 г. е 89.9%, т.е. средното
намаление на пазарните цени на жилищата е 10.1% (табл. 2).

http://www.nsi.bg/EPDOCS/HFund_2010q4.pdf

IPI

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 1
  • Карма: +0/-0
  • Респект: -4
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #118 -: 21 Януари, 2011, 16:40:55 »
0
Според мен не са го направили още. Има какво да се желае, особено при сравнение с останалите страни  от нашия регион. Балонът е спукан, но не е издишал напълно...

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #119 -: 21 Януари, 2011, 18:09:09 »
0
Според мен не са го направили още. Има какво да се желае, особено при сравнение с останалите страни  от нашия регион. Балонът е спукан, но не е издишал напълно...
Това е напълно ясно на почти всички в този форум. Затова и тази тема почти не се обсъжда, въпреки, че е форум за имоти. Балонът има още доста време да издиша....