Автор Тема: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?  (Прочетена 33971 пъти)

Reynard

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 19
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #75 -: 20 Октомври, 2010, 17:26:05 »
+1
Тук има инфо по въпроса: http://www.profit.bg/news.php?id=70544

Цитат
Индикация, че криза в сектора на недвижими имоти има е фактът, че   процентът на продалите жилището си с 30% по-евтино в сравнение с   първоначално обявената цена и делът на отказалите се да продават през   2010 г. е един и същи - 22%. Висок остава и процентът на собствениците,   на които са им били нужни спешно пари в брой. Близо 20% от анкетираните   са били принудени да свалят от цената над 30%, за да се стигне до   сделка.



А ето и линк към първоизточника : http://spisanie.imot.bg/23-se-otkazaha-da-prodavat-jilishteto-si-prez-2010-godina.html .... има и диаграмка (Chart) и коментари също, някои доста "цветущи" ....  :) *drink1*
The price of Freedom is ethernal Vigilance !

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #76 -: 20 Октомври, 2010, 19:45:02 »
0
Тук има инфо по въпроса: http://www.profit.bg/news.php?id=70544

Цитат
Индикация, че криза в сектора на недвижими имоти има е фактът, че   процентът на продалите жилището си с 30% по-евтино в сравнение с   първоначално обявената цена и делът на отказалите се да продават през   2010 г. е един и същи - 22%. Висок остава и процентът на собствениците,   на които са им били нужни спешно пари в брой. Близо 20% от анкетираните   са били принудени да свалят от цената над 30%, за да се стигне до   сделка.



А ето и линк към първоизточника : http://spisanie.imot.bg/23-se-otkazaha-da-prodavat-jilishteto-si-prez-2010-godina.html .... има и диаграмка (Chart) и коментари също, някои доста "цветущи" ....  :) *drink1*

Хвърлих око на линка -- май пунди се вихри там..... ;)

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #77 -: 22 Октомври, 2010, 11:34:17 »
0
Цените в София през третото тримесечие отчетоха ръст според НСИ от 2.2 % , за страната и другите големи градове спада продължава.
Интересното е , че според графиките на Имоти нет и на додо2 спада в софия продължава ??

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #78 -: 22 Октомври, 2010, 19:07:29 »
0
Моята графика показва офертни цени, на imoti.net показва офертни цени +/- rand(150), а НСИ показва някакви неща споделени от брокери. Реалността е някъде там четвърти вариант. :)

Reynard

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 19
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #79 -: 22 Октомври, 2010, 19:46:15 »
0
Моята графика показва офертни цени, на imoti.net показва офертни цени +/- rand(150), а НСИ показва някакви неща споделени от брокери. Реалността е някъде там четвърти вариант. :)
dodo2, статистиката на НСИ не отчита ли цените на базата на сключени сделки по данни от Агенция по Вписванията ? .... изобщо, има ли статистика по данни от АП ?  :) *drink1*
The price of Freedom is ethernal Vigilance !

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #80 -: 22 Октомври, 2010, 21:33:38 »
0
Май не, пък и там са предимно по данъчна оценка, т.е. съвсем ненужни данни?

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София ТАВАНА ?
« Отговор #81 -: 31 Октомври, 2010, 22:04:16 »
-4
Да дъно покачващо се като при отлив :D :D :D. Софето - РЪСТОВО : 2,2 %................ доводите на сливлогарите са интересни, когато не им изнася статистиката навлизат конспиративните теории. Само, че ще ядат бахура. Софето е недостижимо за селтици от неясен произход. :D :D :D
« Последна редакция: 31 Октомври, 2010, 22:35:50 от Собственик 31 »
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #82 -: 01 Ноември, 2010, 09:26:39 »
0
Ето я и графиката от имоти.нет от тази сутрин.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #83 -: 01 Ноември, 2010, 17:06:24 »
0
Ето я и графиката от имоти.нет от тази сутрин.
Тази графика е толкова дефектна, че при нея е възможно само случайно и моментно приближаване до "истината" за пазарните цени на имотите. Употребявам случайно и моментно поради причина, че тя си мени стойностите дори за минали периоди.
От друга страна обаче, нима цените на НСИ могат да се приемат на сериозно. Там се отразяват анкетни данни от въпросници до по-големи агенции и се отнасят за сделки на стари жилища. Не е никак случайна шегичката, която се шири из тези кръгове, че НСИ мери цената на панелките, според това как тя изглежда в очите на шефовете на по-големите агенции.

Дефектите са навсякъде. Не случайно съм поставил "истината" в кавички.
Никой не иска тя да се знае и очевидно няма воля и желание за търсенето и демонстрирането и.
Очевидно е, че има сериозен интерес зад това поведение.

Никакъв сериозен аргумент няма за покачване!
Не ми се ще да го повтарям, но не виждам никакъв по-смислен ход и поведение в момента.
Повишение на цените на имотите в тази страна е възможно само като номинал и в условията на някаква тежка инфлационна вълна и ще бъде доказателство за консумирания акт на пълно отчаяние и тотална безизходица. Точка!

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #84 -: 01 Ноември, 2010, 17:27:17 »
0
Дали графиката изчислява правилно средните стойности - това аз със сигурност не мога да знам. Додо2 неведнъж е разяснявал, че е грешна.
Аз я използвам за да илюстрирам тенденцията. За да има ръст, първо трябва да минем през период на стабилизация - на тази графика той липсва. Както и на други графики, които сме виждали. Липсва и на реалният пазар. Графиките, които гледаме са базирани на офертни цени. Спада и разтежа би трябвало да се измерват на реалният пазар. А на реалният пазар аз виждам "мега офертите" според брокери, които стоят непродадени с месеци на ред.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #85 -: 01 Ноември, 2010, 18:03:00 »
0

Графиката, наистина е грешна. Сега, ако съвпада с тенденцията надолу, така утре, въпреки нея, може да сочи нагоре. И обратното.

Достатъчно е само, да се появят обяви с високи цени, в квартали с малко обяви.

Интересното е, че нито един брокер не се включи с коментар, с аргументи. Все пак, нали правят анализи и те?

 *drink9*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #86 -: 01 Ноември, 2010, 18:03:43 »
+1
Дали графиката изчислява правилно средните стойности - това аз със сигурност не мога да знам. Додо2 неведнъж е разяснявал, че е грешна.
Аз я използвам за да илюстрирам тенденцията. За да има ръст, първо трябва да минем през период на стабилизация - на тази графика той липсва. Както и на други графики, които сме виждали. Липсва и на реалният пазар. Графиките, които гледаме са базирани на офертни цени. Спада и разтежа би трябвало да се измерват на реалният пазар. А на реалният пазар аз виждам "мега офертите" според брокери, които стоят непродадени с месеци на ред.

Важно е, че си се сетил да я постнеш тази картинка. Нямам никакви възражения към това, за упрек и дума не може да става. След като така или иначе никой не знае, какво е действителното положение, то имаме просто някакви частни мнения, формирани при използване на някакви правила и подходи, или дори без да се ползват такива (аз постъпих точно по този начин -  :) )
Често съм разсъждавал точно като теб. Може една величина да не е напълно коректна като абсолютна стойност, но при наблюдаване на процеса в динамика, могат все пак да с е правят верни изводи,  заради улавянето на тенденцията.
Този ми блян беше разбит от Додо, който по някакъв начин беше насложил една върху друга динамично сменящи се картинки от същата графика и се забелязваше, че в един и същ момент в миналото са се случвали доста различни неща.

Царят е гол, но не знам дали още дълго ще се удържи това положение. Смисълът е, че още се питаме един друг и спорим: Гол ли е или не е гол.
Отговорът е при банките.
Те стискат и мълчат двусмислено.
Да, ама за последното тримесечеие се забелязва, че положението е такова, че някои от тях (повече от преди) вече открито са попълнили загуби в балансите си. Сситемата е на печалба, но расте броят на загубилите.
И всичко това при положение, че лъжите и манипулациите в съвременната корпоративна отчетност са изведени във висините и се считат за върховно умение и добродетел.   

koganev

  • Гост
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #87 -: 01 Ноември, 2010, 18:30:06 »
0
Няма спор дали царят е гол, а дали е жив. Асен, например, твърди, че е мъртъв, но го държат в някакво състояние на полусън чрез вливане на живителни течности, от което изглежда като жив. Хампарцумян пък твърди, че е жив повече от всякога. Дори е безсмъртен!

А мен вече не ме интересува дали е стигнала цената дъното... Самият израз вече няма смисъл. НИ все по-трудно се слагат под общ знаменател, за което кретенските "анализи" на АНИ много помогнаха.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #88 -: 01 Ноември, 2010, 18:59:27 »
0
Няма спор дали царят е гол, а дали е жив. Асен, например, твърди, че е мъртъв, но го държат в някакво състояние на полусън чрез вливане на живителни течности, от което изглежда като жив. Хампарцумян пък твърди, че е жив повече от всякога. Дори е безсмъртен!

А мен вече не ме интересува дали е стигнала цената дъното... Самият израз вече няма смисъл. НИ все по-трудно се слагат под общ знаменател, за което кретенските "анализи" на АНИ много помогнаха.

Добре формулирано.
Аз пък, без да го желая, направих някакъв коментар, който условно можеше да прилича на влизане в спор със Сатори. А действителното ми намерение беше да се спомене, че все пак не трябва да се забравя що за форум  е  това и всяко акцентиране във вярната посока трябва да се адмирира като попадение в целта.
Още в имотиНет многократно съм споделял в по-раншни времена, че Бг имотите вече не представляват никаква интрига за мен. Дори съм се заканвал повече да не пиша по тази тема. Вероятно с пълно основание някой би ми задал въпрос: А що дириш тогава тук ти, бре!? Байо!
И ще бъде напълно прав.


Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #89 -: 01 Ноември, 2010, 19:11:49 »
-4
Ами що дириш? Не отговори на въпроса си! Кажи що го дириш?
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.