Автор Тема: Истински камък vs Изкуствен камък  (Прочетена 52123 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Какви са плюсовете и минусите, как да избера?

koganev

  • Гост
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #1 -: 19 Май, 2010, 10:15:55 »
0
пий шест бири и падни върху истински камък

на другия ден пий шест бири и падни върху изкуствен камък

на третия ден пий шест бири и ще направиш разликата

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #2 -: 19 Май, 2010, 10:29:37 »
0
Това тряба да се разпрати на производителите, за да започнат да слагат и дунапренени парченца в цимента :)
 *drink5*  *drink5*  *drink5*  *drink5*  *drink5*  *drink5* = 6

koganev

  • Гост
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #3 -: 19 Май, 2010, 11:19:40 »
0
И по три стекчета бира да слагат...

единак

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 21
  • Карма: +4/-2
  • Респект: +4
    • Профил
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #4 -: 23 Май, 2010, 13:40:40 »
0
Много зависи какво искаш да правиш. Има страхотни красоти, сделани изкуствено, но ако е нещо класическо е друга работа. Естествения е с еднакъв строеж, цвят и издържливост навсякъде, а изкуствения ... ми бои, добавки... процес... Ако имаш пари взимай естествен. Лично мнение.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #5 -: 23 Май, 2010, 13:44:06 »
0
Естественият е по-евтин, предполагам че лепенето е по-скъпо? (Имам предвид кокали, те се продават на палети май и излизат почти без пари)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #6 -: 11 Юни, 2010, 04:38:17 »
0
Така, ето първият ми експеримент с изкуствения камък.

Производител: КАМДИЗАЙН, http://www.kam.bg

Плюс спрямо някои други производители е, че имат ъглови елементи, за мен това е важно, защото иначе ъглите изглеждат отвратително.

Продават се в BAUMAX, купих едно кашонче (половин квадрат), цената е 50 лева квадрата. (Там имаше и някакви испански, но изглеждаха много зле.)

Наредих ги както ми дойде без да напасвам нещо, ето какво се получи:



Получи се хубаво. Като се гледа от няколко метра изглежда много добре. Отделните "камъни" са със сравнително рязко очертани граници на оцветяването, нещо което не се удава особено на всички производители (т.е. няма един и същ цвят върху два съседни "камъка", което издава боята). Размерите са сравнително еднакви (+/- 1mm). Все пак не бих казал, че са перфектни.

Отстрани се забелязват шуплички, на предната страна няма, отзад има лъскави люспички (Фло в другия форум беше казал, че това значи, че са добавяни пластификатори = хубаво?).

Сравнително по-леки са (от истински камък със същия размер и дебелина), на сайта им пише, че за пълнител се използва перлит. Имат шупли, това не знам хубаво ли е или не и дали са повече от желаното, затова ето снимки отблизо, който разбира, да каже какво мисли (снимал съм така, че да се получат сенки в шуплите):



Отдясно е рязано с флекс до средата, след това е отчупено. Смърди ужасно.





Сега което прави впечатление, е че масата е еднородна като цвят. Т.е. какъв е изводът - оцветяването е повърхностно. Ето какво се получава, като се изчегърта горният слой на предната страна:



Този слой е изключително тънък и за мен е разочарование - не знам каква е боята, но не мисля да експериментирам за колко време ще се олющи от фасадата. :)

Още нещо - на сайта им не намирам точно този модел, та има вероятност снимките там да не са техни (изглеждат по-добре), но това не е сигурно. Понеже изхвърлих кашона, по спомен май беше този номер:



но тук се виждат повече детайли. Може това да е моделът, от който те са копирали :) Но това са само предположения, важното е че са боядисвани повърхностно, а това май е лошо, така че - моля, следващият.

P.S. Ако нещо съм казал или предположил грешно, моля, да бъда поправен.  *drink5*
« Последна редакция: 11 Юни, 2010, 04:41:31 от dodo2 »

uravnovesen

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +2/-4
  • Респект: 0
    • Профил
    • Произведено в България
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #7 -: 11 Юни, 2010, 08:40:30 »
0
Сега разбирам, че търсиш вариант за облицовка на стени. Това поне е по-малко проблемният вариант. Моето мнение е за естествен камък защото изкуствения и оцветен с времето неименувано избелява. Не би било толкова фрапиращо ако всеки елемент от декорацията е отделен (всяко камъче) и съответно цялостно тониран а не повърхностно боядисан, но това го прави и аналогичен на това което ти му казваш "кокали" от естествен камък. За разликата в цената на последните няма нужда да се коментира но минуса е, че изисква доста време и е голяма играчка :-\ да се направи.
Тези Камдизайн, колко гаранция дават за цвета?
Да подкрепим фирмите работещи в България!

единак

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 21
  • Карма: +4/-2
  • Респект: +4
    • Профил
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #8 -: 11 Юни, 2010, 12:39:58 »
0
Много зависи какво искаш да правиш. Има страхотни красоти, сделани изкуствено, но ако е нещо класическо е друга работа. Естествения е с еднакъв строеж, цвят и издържливост навсякъде, а изкуствения ... ми бои, добавки... процес... Ако имаш пари взимай естествен. Лично мнение.

Точно това имах предвид. За вътрешно ползване хич не се кахъри, много време ще мине докато видиш разлика в оцветяването. Е, пак зависи колко са им качествени нещата.
Не знам защо, но тия отрязаните са ми много ...униформени едни такива... За ъглите си много прав, ужасно е грозно. Затова, ако нямат ъглови, се изрязват/изчукват под 45 градуса и като ги поставиш почти не си личи.
 

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #9 -: 11 Юни, 2010, 13:15:48 »
0
За външно ги гледам.. боите може да са хубави някакви, но ме притеснява че са на самата повърхност и от студ/пек ще се излющи.

"5 годишна гаранция, отнасяща се за производствени дефекти", предполагам че тук не влиза гаранция срещу избеляване :)

Иначе кокалите са направо без пари сравнено с 50 лева на квадрат - 30-40 лева на палет, което са 15-20 кв.м. т.е. по 2 лева на квадрат ( http://lina07.com/ 20 кв. за 30 лева = 1.50 лв/м2 и при всеки друг производител на гнайс до 2-2.50лв) :D

Някой знае ли колко излиза редене на истински кокали на квадрат? Това сигурно е голяма играчка и се иска майсторлък при нареждането, за да не стане грозно..
« Последна редакция: 14 Юни, 2010, 00:50:54 от admin »

единак

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 21
  • Карма: +4/-2
  • Респект: +4
    • Профил
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #10 -: 11 Юни, 2010, 17:54:00 »
0
Те пак са на мрежа. По същия начин, само дето са естествени. Ама тия май са доста скъпи.

Или ти питаш само за труд, за нарязани, без да свързани...?

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #11 -: 11 Юни, 2010, 18:13:40 »
0
Да - купувам N на брой палета кокали



колко би струвало някой на който това му е работата (не циганина Грую), да ги налепи както тряба на фасадата, така че да е красиво (май се казва "глиц зидария")



Много е важен цветът на материала, горното примерно не ми харесва. В същия сайт има (предполагам чужди снимки "от интернет"), които изглеждат много по-добре:



Ето сайта: http://www.bgstones.com

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #12 -: 13 Юни, 2010, 15:48:41 »
0
Извадка от интервю на арх. Борис Борисов в сп. "Наш дом", бр.5/2009

   ...Използват ли се за интериор облицовки, които сме свикнали да възприемаме като външни?
      От пет-шест години често срещано решение е използването на фасадна каменна облицовка и в интериора. Особено любими на архитекти и инвеститори у нас са така наречените "кокалчета" - отпадъкът при окрайчването на плочи от цепен гоцеделчевски или ивайловградски камък. Бих казал, че дори станаха "модни". Цената на материала е убийствено ниска, но това се компенсира от необходимостта от подреждането му на мрежа с монолитна циментова заливка. Трудът за ръчното подреждане на сто-двеста бройки камък в квадратния метър е "китайски". Комплексната цена може да достигне до 160 лв./кв.м. В крайна сметка видът е на хубава суха зидария, подходяща повече за архитектура, която навява спомени за селско детство, отколкото за лустро и скъп парфюм.


:o

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #13 -: 13 Юни, 2010, 23:15:18 »
0
Нещо конкретно за кокалите: 38 лева на квадрат лепене (някой ако има други оферти да сподели). Мисля че е 10 пъти по-красиво от изкуствените. Лепене на изкуствени в същия сайт оферта 29 лева на квадрат, т.е. с 9 лева по-скъпо лепенето, а с 45 лева по-евтини камъните (истинските), май за себе си се ориентирах.



« Последна редакция: 14 Юни, 2010, 00:16:10 от dodo2 »

Scyther

  • Гост
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #14 -: 14 Юни, 2010, 00:46:19 »
0
Те това е! Дай координати на матряла и майсторите. Лепенето включва ли "лепилото"?