Автор Тема: Истински камък vs Изкуствен камък  (Прочетена 51960 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #15 -: 14 Юни, 2010, 01:08:17 »
0
Снимките са от галерията на http://www.bgremonti.com/

Естествено отдолу има дежурен коментар, че не са го правили те, но на мен снимките ми изглеждат истински, на някои се вижда и човека, така че не ми се вярва точно тук да е снимал чужд труд. Писах му мейл да питам за цена на редене с лепила, а материалът наистина е много хубав (разноцветен), на повечето сайтове са по-едноцветни.

Иначе тук: http://lina07.com/
има и тъмни, цена пише 30 лева за 20 квадрата без ДДС..

Но явно е много важен материалът, защото сивата стена на снимката по-нагоре не ми харесва особено.

TOPTKO

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 68
  • Карма: +2/-0
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #16 -: 26 Юни, 2010, 19:02:50 »
0


Това е външно изкуствен камък лакиран стои фалшиво.



И това е външо  но ограда по друго изглежда.


И това изкуствен камък добре направен.


Естествен камък в съчетание със сайдинг.


А това дали някога ще го видим? Сигурно е на 100 години. Ама къщите им са от картон. Нали така?
« Последна редакция: 26 Юни, 2010, 19:27:43 от TOPTKO »

rockwall

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 30
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
    • ROCKWALL - Изкуствен Камък - Естествена Красота
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #17 -: 05 Юли, 2010, 20:49:28 »
0
виждам че dodo е постнал и тук снимките, които обсъждахме вече в 2 други форума и затова ще спестя вече казаното

сравняващите истинските "кокали" и плочите изкуствен камък, които имитират такава облицовка, искам да посъветвам, освен за цената на м2 да попитат колко м2 кокали са необходими за покриването на 1м2 стена

Ако случайно този въпрос ви се струва нелогичен, помислете за начина на подреждане на кокалите върху палети и ще видите че не е точно такъв.

Обикновено кокалите се нареждат 1х1м и 1 ред се брои и плаща за 1 м2,
но ако искате да ползвате тънката (грапава или изправена) страна,
бързо ще се убедите, че купеният 1м2 всъщност е доста по-малко.

Погледнете снимките


снимка 1 - подреден палет с кокали
снимка 2 - перфектен елемент за постигане на облицовка с кокали

За жалост, в повечето случаи, палетите с кокали не са само с такива елементи, а включват и към 50% от елемент А, показан на снимка 3 , т.е. обявената цена за кокали се отнася само за ТАКИВА със СВОБОДНА ширина, дължина и дебелина

Ако сравните елемент А и елемент В на снимка 3 ще забележите, че елемент А се нуждае от подрязване, за да може да стане колкото елемент В.

За съжаление това подрязване подрязва и квадратния метър, който сте купили, защото елемент А е таксуван като триъгълник, а не е смятана само квадратурата на ръба (който всъщност ви е нужен).

Тази допълнителна операция оскъпява монтажа, а неправилно отчупилите се или счупени и бракувани елементи допълнително намаляват квадратния ви метър.

Възможно е да си поръчате сортирани и подбрани кокали - там цената няма да е за свободни размери, но поне ще знаете, че няма да е нужно вместо 10м2 да купите 20м2, а може би ще минете само с 12-13.

Успех !

на додо мога да му пратя да подраска малко камъни


 

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #18 -: 05 Юли, 2010, 23:40:21 »
0
На пръв поглед е 1:1.5-1:2. Но при тази цена дали ще излиза 1m2 за 1.5 лева или 5 лева е почти еднакви.. т.е. даже и 1:3 да е.

Надраскай ти един от твоите и снимай някой счупен отблизо. Но предполагам че няма да е като тези на kam.bg щом и ти се учуди че така се драскат :)

При тебе колко е дебел оцветеният слой?

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #19 -: 06 Юли, 2010, 00:29:20 »
0
rockwall, видях че си експериментирал и с метална подложка, а може ли да се изработи като тези и колко по-скъпо ще е:

Silvermine Stone Screw on stone installation Stack-N-Tack stone (US & CanadaPATENT PENDING)


Ако се прави стената от арболит е задължително да има растояние между стената и сайдинга. Може ли според теб да се монтират изкуствените камъни на дървена скара, ще издържи ли тежестта?

Металната подложка по цялата дължина гарантира, че няма да тече вода между камъните и стената (?)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #20 -: 06 Юли, 2010, 01:10:35 »
0
Явно ще издържи, видно от монтажа на изкуствени тухли на дървена скара в това филмче:

Novabrik - Quality Brick Siding

rockwall

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 30
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
    • ROCKWALL - Изкуствен Камък - Естествена Красота
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #21 -: 06 Юли, 2010, 15:36:13 »
0
знам този вариант (всъщност, може малко нескромно да звучи, но е трудно да се намери в интернет нещо по темата, което не съм виждал)

може ли да се изработи като тези и колко по-скъпо ще е:

всичко може, а колко скъпо ще стане, можеш да разбереш като си сметнеш квадратурата на стените за облицоване и умножиш тази квадратура по 1,3 - 1,4 (заради застъпването), после полученото число умножиш по цената на 1м2 ламарина (поцинкована , неръждаема или каквато сметнеш за удачна).

Получаваш стойността на ламарината.
Сложи някоя стотачка за нарязване и огъване и още малко увеличи за усложнената изработка, съхранение и опаковка на детайлите, добави към цената на модела без допълнения и ще получиш приблизителна цена. Разбира се всичко това може да се каже конкретно при конкретно запитване и след проба за избрания модел. Не всички модели могат да се правят така, а точно толкова дебел като този на клипчето не бих пробвал да правя по този начин в БГ, защото тук ползваме различни материали. С моите олекотени сигурно ще стане, но трябва да се пробва.

В този вариант не ми харесва, че всъщност си облицоваш къщата с ламарина, а отвеждането на водата, заради което го правят така, няма да е е единственият проблем.

Добра хидроизолация под облицовките ще свърши същата, че и по-добра работа
НОВАБРИК са също доказателство - ДА !!!
« Последна редакция: 06 Юли, 2010, 15:42:26 от rockwall »

rockwall

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 30
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
    • ROCKWALL - Изкуствен Камък - Естествена Красота
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #22 -: 06 Юли, 2010, 19:28:29 »
0
Надраскай ти един от твоите и снимай някой счупен отблизо. Но предполагам че няма да е като тези щом и ти се учуди че така се драскат

Моите съм ги "драскал" още през 2006та и на няколко Стройко - ако тук има хора, които са минавали през щанда, могат да го потвърдят.

През 2006та на първия Пловдивски Панаир, на който бях, имах лошата идея да правя "драскането" с ключа за багажника на колата, което впоследствие наложи правене на нов ключ.  :-\

На няколко стройко след това бях с отвертка и голям пирон, но накрая реших, че няма много смисъл от подобни демонстрации.

В интерес на истината, драскането, което си направил (още повече ако ти трябва облицовка за интериор) не ти набавя кой знае колко полезно инфо.
Едва ли някой в къщи пробва с пирон здравината на гипсовата си шпакловка или латекса, така че ако цветово и визуално облицовката удовлетворява, то за интериор не е непременно нужно тя да е оцветена в обем. Още повече че има и гипсови облицовки от този вид, а те не са така устойчиви на драскане и подобни проби.

Ето 2 примера на гипсов вариант в интериор на офис и заведение. Щом там оцеляват сигурно ще оцелеят и у вас.



за чупенето - не знам какво точно мислиш да провериш, но ако те притесняват въздушните мехурчета, то трудно ще намериш изкуствен камък (от такъв материал) без нито едно мехурче - вибрирането не се прави с цел ПЪЛНО обезвъздушаване на елемента, а и има значение дали на гърба му ще има прах и циментов шлак или ще е здрава повърхност - докато при тротоарните плочки това не е проблем, защото се ползва само лицето, а гърбът лежи в пясъка.

Ето ти един счупен ВНОСЕН, който се продава из европа на доста по-различни цени


както виждаш и в него има мехурчета, а цената му е трицифрена

относно кокалите си казал
" при тази цена дали ще излиза 1m2 за 1.5 лева или 5 лева е почти еднакви.. т.е. даже и 1:3 да е "

каква цена имаш предвид, защото аз знам за 6 лв на м2 (цена от 1.50 не съм чувал да има) , т.е. цената на чист квадрат подходящ за монтаж може да стане 18 лв при 3:1, като не трябва и да се забравя че монтажът е малко по-различен, съответно и цената му.

Потвърждение на това, което казвам са горните снимки с червения диван.
Клиентът мислеше да прави цялото заведение с естествени кокали, беше взел няколко м2 за проба, но след като видя как върви като материал, време и пари .... виждаш сам  *drink5*
 
« Последна редакция: 06 Юли, 2010, 19:47:46 от rockwall »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #23 -: 06 Юли, 2010, 21:00:30 »
0
Да, във видеото на silvermine също се вижда че има много мехурчета, сигурно не са проблем. За чупенето - просто така се вижда напречен разрез и дали оцветяването е само на повърхността или и в дълбочина.

На мен ми направи впечатление, че ламарината е толкова широка, заради монтирането върху скара. В брошурката за монтажа пише, че е достатъчно по една рапидка на елемент да е забита в скарата. Другите са метал в метала от долната страна (така например са всички ъглови елементи).

Ако са само с две малки ламаринки няма как да има толкова дървени летви отзад, че да могат да се монтират, особено като са разместени.

Ако стената е арболит пък, явно няма как да е истински камък и трябва да са на скара изкуствени, но тогава на мен друг метод освен това с ламарините не ми хрумва, както май и на онези не им е хрумнало. Другият вариант е като на новабрик - те излизат към 70 лева квадрата, но пък са само тухлички...

Аз това го гледам за екстериор, затова драскам  :D

За кокалите - 30 лева на палет има цени до 40, 50, като пише че е 20 квадрата палетът. Монтажът им беше с 10 лева само по-скъп от този на изкуствени камъни.

Виж тук идва предимството на изкуственият камък с ламарините. Цената която видях беше 19 или 29 лева за монтаж. Да приемем, че лепенето иска майстролък (макар че не са плочки, не знам какъв толкова майсторлък, ами си е обикновена хамалска работа), ама за завиване на 20 рапидки се съмнявам някой да има наглостта да иска 30 лева, ако не - рапидки и сам мога да завивам успешно :) Т.е. оскъпяването от ламарината си струва заради никаквия труд след това.

Щом казваш, че е възможно да се прави (от видеото се вижа разрез и че не е нищо особено) се радвам :)



Само че ти преди така и не ми каза - ъглови елементи правиш ли или технологията ти не позволява? А чисто естетически те са доста важни иначе не ми харесва хич как става.

rockwall

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 30
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
    • ROCKWALL - Изкуствен Камък - Естествена Красота
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #24 -: 06 Юли, 2010, 21:45:57 »
0
технологията позволява да се прави каквото е нужно - ако нещо го няма, то е защото не се е  наложило или не е достатъчно изгодно на клиента - това е за момента и случаят с моите ъгли
Имам готовност да реагирам бързо при интерес де.  ;)  :)  ;)  8)



ако се върнем към смятането и по темата за ъглите :
цената на 1 линеен метър ъглови =  цена на 1 кв.м. плоски

в зависимост от модела 1 кв.м. плоски могат да покрият2 до 4 линеен метър ъгъл.

ако погледнеш зидария с истински кокали, като тази която си пуснал горе,


ще видиш че и там няма ъгли
« Последна редакция: 06 Юли, 2010, 22:06:10 от rockwall »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #25 -: 06 Юли, 2010, 23:07:27 »
0
Да видях... Не знам дали се прави и дали е възможно от по-широка плоча камък да се изрязват под формата на буквата Г за ъглите или много искам? :)

При всички случаи с изкуствен камък се работи по-лесно. Остава само проблемът - да прилича на истински и да не излиза много по-скъпо от истинския.

У нас трудът ми се струва доста евтин за редене на кокали, затова като че ли тук изкуственият камък не е много изгоден сравнен с истинския..


rockwall

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 30
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
    • ROCKWALL - Изкуствен Камък - Естествена Красота
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #26 -: 06 Юли, 2010, 23:27:49 »
0
и клиентът с червеният диван си мислеше така, докато видя че майсторът за кокалите му нареди 2 м2 а ние с изкуствения налепихме за същото време 33 като имахме и свод

а-а-а, във връзка с чуденката ти по-горе относно собствеността на едни снимки (и понеже те подозирам че се оправяш със чужди сайтове) ето ти един, който може да ти даде някои отговори
http://www.culturedstone.com/photos/

поразгледай Homes-Interior , Homes-Exterior  :o .... 
.... и ако ти се мярнат познати снимки, не се чуди ... къде си ги видял ...

а моделите и галериите на бг сайта нямат нищо общо - т.е. показаните в "галериите" обекти не могат да се изпълнят с показаните модели, защото монтираните са различни от продаваните

...с две думи NO COMMENT
« Последна редакция: 07 Юли, 2010, 07:59:38 от rockwall »

rockwall

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 30
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
    • ROCKWALL - Изкуствен Камък - Естествена Красота
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #27 -: 08 Юли, 2010, 23:23:09 »
0
умря темата *flower2* *flower2*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #28 -: 09 Юли, 2010, 00:00:08 »
0
Ами тя се поизчерпа. Двата варианта са ясни другото е въпрос на сметки.

Аз си мисля за нещо... според теб има ли начин истински камък да се залепи върху ламарина? Предполагам че двете имат доста различен коефициент на разширение и след няколко такива ще изпопадат? Има ли нещо, силикон или де да знам какво, което да позволи залепване за дълъг период от време (и да не е много скъпо).

Демек чудя се за начин, който да позволи истински камък да се направи на разстояние от стената - върху дървена скара, а камъкът върху ламарини (или нещо друго)..

rockwall

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 30
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
    • ROCKWALL - Изкуствен Камък - Естествена Красота
Re: Истински камък vs Изкуствен камък
« Отговор #29 -: 09 Юли, 2010, 11:57:16 »
0
има, но цената няма да ти хареса, играчката ще е не двойна а тройна и на всичко отгоре няма да знаеш какво да очакваш - т.е. безмислено занимание