Автор Тема: Кредитни карти  (Прочетена 25664 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Кредитни карти
« -: 28 Септември, 2010, 00:28:47 »
0
Покрай идеята за задължителен превод на заплатата в сметка
Сблъсък за размера на банковите такси
Оправданието за високите тарифи е в нарасналите лоши кредити




Додо,   актуално ме парна с тази статия. От 2-3 месеца се точа да им върна   картите им, но утре определено ще ида. Стига са ме щипвали. Ей, банка и   кредит станаха мръсни думи, майтап няма...
 *beer*


А за картите - направи си кредитна вместо дебитна в банка, където връщат 1% от похарченото обратно, така даже ще си на плюс :)
« Последна редакция: 29 Септември, 2010, 18:37:36 от Scyther »

Scyther

  • Гост
Благодаря!
Коя е тази, дето връща 1%?  :-\

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Ами би трябвало да са повечето, аз си направих в ПИБ. Годишната такса е 39 лева, т.е. тук ако похарчиш повече от 3900 за 1 година ще си на плюс.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Опять двойка  :D

Кредитните карти се делят на стокови и кешови, ако не им познавате характеристиките и принципа на действие - по-добре не се хващайте ...

П.П. Лично аз рядко си позволявам да давам "универсални" съвети  ;)

 *drink10* *drink10* *drink10*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
В ПИБ на всичко казват кредитна карта, даже и на дебитните с неснижаем остатък :)
Тази за която аз говоря си е стандартна VISA Classic и тя е само един вид.

Scyther

  • Гост
Ааа, няма да стане. Хазяина иска само кеш за таванчето, а и не издава никакви бележки... :(

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
В ПИБ на всичко казват кредитна карта, даже и на дебитните с неснижаем остатък :)
Тази за която аз говоря си е стандартна VISA Classic и тя е само един вид.

По принцип баМкер допускам, че е от управител на клон и нагоре, останалите са ми ясни, че нищо не им е ясно. Демек, едни пчелички, които са се научили да попълват 10 бланки на кръст и да входират данни в софтуера. За сметка на това не спират да ръсят глупости на 'орицата ...

 *drink9* *drink9* *drink9*

Scyther

  • Гост
От днес вече нямам карти в джоба. Още не съм ритнал камбаната. Служителките бяха много  :o чудени, как тъй аджеба съм решил да се лиша от техните безценни автоматизирани услуги. Казах им, че в службата касиерката ми напомня за мама като ми пъха парите в ръцете. Даже често се правя, че има някаква грешка, за да ги брои пак и пак да ми ги дава. И че получавам ерекция, но това било нормално според Фройд. Странно, но след това не бяха толкова любезни както по-рано.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Странно, но след това не бяха толкова любезни както по-рано.

По принцип им спускат таргети на "бамкерките" за брой продажби на техни продукти и когато ги изпълнят лапат бонуси, но не това е най-важното.

Интересна е една от задачките, която се дава на студентите в УСА: кога ще се издължи една кредитна карта при 2% мин. погасителна вноска от лимита. Отговорът е ... никога  ;)

В БГ-то бяха по-консервативни и започнаха да ги предлагат при 5% мин. пог. вноска, вече има баМки и на 2%.

Също е интересно, че задълженията на хамериканците само по кредитни карти е в размер на 6 пъти БВП на Германия.

В БГ-стан сме друга бира и не успяха да заробят населението както си трЕбе.

Поздрави!

П.П. Иначе кредитната карта не е лош фин. инструмент и има своите предимства в определени ситуации, демек ако се ползва правилно, ама първо трябва да я "познаваш" добре като продукт.

 *drink9* *drink10* *drink10* *drink10* *drink9*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Какво толкова и е опасното на кредитната карта :) Аз сега се сетих за още един плюс - машина на времето - измества с 1 месец напред във времето един месечен разход.

Примерно ако човек харчи 100 лева на месец, ако този месец си направи кредитна карта, то похарченото през текущия месец ще го дължи чак след 2 месеца (без допълнителна лихва), така все едно текущия месец е на аванта :) Това при положение, че похарченото се погасява изцяло всеки месец преди датата на падеж.

1% от похарченото му го връщат обратно, освен това няма такса при плащане - със сигурност е по-добре от дебитна карта с такса за всяко плащане. Не че са много важни тия 15 стотинки, ама е дразнещо как до един момент е било без такса и изведнъж понеже банката е на минус, решила да сложи такса без предупреждение.

 *drink11*

TOPTKO

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 68
  • Карма: +2/-0
  • Респект: +8
    • Профил
От днес вече нямам карти в джоба. Още не съм ритнал камбаната. Служителките бяха много  :o чудени, как тъй аджеба съм решил да се лиша от техните безценни автоматизирани услуги. Казах им, че в службата касиерката ми напомня за мама като ми пъха парите в ръцете. Даже често се правя, че има някаква грешка, за да ги брои пак и пак да ми ги дава. И че получавам ерекция, но това било нормално според Фройд. Странно, но след това не бяха толкова любезни както по-рано.

Великан си няма спор. Сега сигурно и пари нема да ти дават, ще те мислят за некой извратен тип.

По въпроса с кредитните карти да попитам няма ли такава дето да няма годишна такса? Иначе сигурно не е трудно да похарчиш 3900 на година. И внимателно ги пипайте тези пущини че става страшно с лихвите. И колко са в Бг.че не знам?

TOPTKO

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 68
  • Карма: +2/-0
  • Респект: +8
    • Профил
Опять двойка  :D

Кредитните карти се делят на стокови и кешови, ако не им познавате характеристиките и принципа на действие - по-добре не се хващайте ...

П.П. Лично аз рядко си позволявам да давам "универсални" съвети  ;)

 *drink10* *drink10* *drink10*

Е не става ли с една да плащаш стоки и да теглиш пари? Мойта върши работа в 2те направления, но изтегля ли пари в брой веднага почва да тече лихвата, и познайте дали съм теглил пари от нея. Иначе се кефя като дойде сметката и чакам последният ден и отида и платя всичко. Няма лихва няма лапачка за банкерите. Сигурно ме мразят от дън душа.

Scyther

  • Гост
Великан си няма спор. Сега сигурно и пари нема да ти дават, ще те мислят за некой извратен тип.

По въпроса с кредитните карти да попитам няма ли такава дето да няма годишна такса? Иначе сигурно не е трудно да похарчиш 3900 на година. И внимателно ги пипайте тези пущини че става страшно с лихвите. И колко са в Бг.че не знам?


Познавам им както любезните усмивки, така и зъбатата алчна паст. Сега аз им се усмихвам любезно, а те ми плащат. За какъвто искат да ме мислят.

Алфа Банк раздаваха миналата година някакви кредитни карти без такси. Сега май не ги раздават.

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Какво толкова и е опасното на кредитната карта :) Аз сега се сетих за още един плюс - машина на времето - измества с 1 месец напред във времето един месечен разход.

Примерно ако човек харчи 100 лева на месец, ако този месец си направи кредитна карта, то похарченото през текущия месец ще го дължи чак след 2 месеца (без допълнителна лихва), така все едно текущия месец е на аванта :) Това при положение, че похарченото се погасява изцяло всеки месец преди датата на падеж.

1% от похарченото му го връщат обратно, освен това няма такса при плащане - със сигурност е по-добре от дебитна карта с такса за всяко плащане. Не че са много важни тия 15 стотинки, ама е дразнещо как до един момент е било без такса и изведнъж понеже банката е на минус, решила да сложи такса без предупреждение.

 *drink11*

Кредитната карта не е опасна, само когато нямаш нужда от кредит.
Всичко което си писал е вярно, но трябва да е изпълнено условието в почернения текст. Много голяма част от хората, изпаднали в нужда, могат до месец да "изплуват".

koganev

  • Гост
Трябва ми билет за самолета, плащам с кредитната. За влака - и там. Хотел? Става. В магазина плащам, на бензиностанция ... чат-пат. Лимит имам, но трябва да си купя някаква малолитражка или да опаткам две седмици в Монако, за да го наближа. По принцип рядко съм близо до нулата, но не ми прави впечатление да съм заробен, не забелязвам веригите или нещо подобно. Нямам представа колко ми взимат, не знам и колко да се ядосвам, но знам, че с пари в брой при всички положения ще ми е по-трудно. Вероятно проблемите с кредитните карти са идентични с проблемите около кредитите въобще - човек не си прави сметка или има прекалено розови очаквания за бъдещето, от което и разходите му на кредит са неоправадано високи. Но това не е заради естеството на кредитната карта, то си е от главата. Дали ще подпали приятел или ще затъне пред банка - все си е човешка грешка.
Това се отнася за т.нар. физически лица.
Иначе в бизнеса просто всичко е на кредит. Само началния (уставен) капитал не е, уж, но и той се дължи поне докато го има на документи...